PDA

Επιστροφή στο Forum : Που είναι το upload, OEO ???



slig
21-03-06, 12:15
Γειά χαρά σε όλους...

Μια που ο καθένας λέει τον πόνο του σ' αυτό το forum είπα να πω κι εγώ τον δικό μου, μπας και βρεθεί κανας χριστιανός και βοηθήσει να καταλάβουμε που πήγε αυτό το ρημάδι το upload και με βασανίζει τόσο καιρό...

DISCLAIMER: Large post ahead, ye be warned !

The case:

FORTHnet ADSL/PSTN 512/128, Ηράκλειο Κρήτης, DSLAM Κνοσσού (το πλέον πιταρισμένο του Ηρακλείου)

Όταν μου ενεργοποίησαν την γραμμή όλα καλά μόνο που το upload ήταν κάπου στα 12 ~ 40 kbps, κάτι που ισχύει μέχρι σήμερα.. Να μην πολυλογώ, δεν ασχολήθηκα με το θέμα γιατί μετακόμιζα σε 1 μήνα, και έλεγα μπας και φταίνε τα καλώδια, καθώς το σπίτι στο οποίο ήμουν ήταν αρκετά παλιό και δεν ξέρω από πότε ήταν η εγκατάσταση του ΟΤΕ. Όμως και στο καινούργιο τα ίδια, οπότε διαγράφουμε την περίπτωση να φταίνε τα καλώδια. ή το καφά του ΟΤΕ. DSLAM δεν άλλαξα, γιατί δεν πήγα πολύ μακριά από την προηγούμενη περιοχή που βρισκόμουν.

Στη συνέχεια υποψιάστηκα το TCP, καθώς αυτό που παρατήρησα ήταν ότι στο upload η κίνηση ήταν της μορφής να κάνει peaks μέχρι τα ~128 kbps, και να πέφτει ακαριαία, και ξανά και ξανά, με αποτέλεσμα το throughput (avg) να πέφτει στα ~40 kbps (όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν). Αυτό με οδήγησε να σκεφτώ μήπως το TCP window είναι μικρό και κάνει fragment τα πακέτα, αλλά και πάλι α) αν ήταν έτσι θα είχα πρόβλημα και στο download, το οποίο είναι ~490 kbps β) το TCP window by default κάνει scale ανάλογα με τις συνθήκες γ) όσο κι αν έπαιξα με τις ρυθμίσεις του TCP δεν άλλαξε κάτι...

Μετά ήρθε η σειρά του router... Αν το πρόβλημα ήταν στο hardware θα είχαμε το θετικό ότι δεν χρειάζεται να μπλέξω με ΟΤΕ κτλ. για να μου βρούν το προβλημα, αλλά θα είχαμε το αρνητικό -100 ευρώ για την αγορά καινούργιου router... Δυστυχώς όμως (ή ευτυχώς) δεν ήταν ο router, γιατί δοκίμασα και με άλλο routeraki ανός φίλου, και πάλι τα ίδια... Και από διαφορετικά PC, και από διαφορετικά OS, αλλά τίποτα (όχι ότι περίμενα από το τελευτάιο κάτι, από τη στιγμή που ξέρω ότι όλα γίνονται από τον router). Να σημειώσω ότι ο router μου είναι ο USR9106.

Μετά από όλ' αυτά εγώ καταλλήγω στο συμπέρασμα ότι κάτι δεν πάει καλά με την πόρτα στο DSLAM που βρίσκομαι.. Δεν ξέρω, δεν εξηγήτε.. Ολ' αυτά τα είχα στείλει και στο internet-support της FORTHnet και δεν μπορουσαν να καταλάβουν και αυτοί γιατί, το προώθησαν στον ΟΤΕ σαν βλάβη και με πήραν κι από εκεί ένα τηλέφωνο και μου είπαν και το θεϊκό "Εμάς συνήθως για download μας λένε πως έχουν πρόβλημα, για upload, πρώτη φορά...", αλλά όσο να 'ναι προσπάθησαν να κάνουν κάτι κι αυτόι, καναμε reset τη γραμμή μπας και, όμως τζίφος...

Το θέμα είναι ότι ακόμα τρέχω μ' αυτό, από FORTHnet/ΟΤΕ κάνουν ότι μπορούν, σήμερα ξαναδοκιμάσαμε να κάνουμε reset τη γραμμή, αλλά ως γνωστόν, τίποτα. Αν κανείς σας έχει να προτείνει κάτι, ή είχε παρόμοιο πρόβλημα ας βοηθήσει μπας και βρούμε που χάθηκε το upload...

Thanks a mil!

/s


ΥΓ: πάντως το ότι η upload κίνηση έχει αυτή τη μορφή με τα peaks εξακολουθεί να με κάνει να πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο shaping στα πακέτα, τι λέτε;

dfinikis
21-03-06, 12:22
Ελληνικά όχι greeklish (έλεγξε τους κανόνες του φόρουμ)....

:whistle:

slig
21-03-06, 12:23
ΟΚ, θα το κάνω edit...

/s

@ ADSLgr.com All rights reserved.