PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL κοβεται και ξαναρχεται



yannis40
15-12-09, 01:28
Συγνωμη για τις ανορθογραφιες.

Πριν ενα χρονο εβαλα ΟΝ στη Μητερα μου για να διαβαζη τα νεα και skype κτλπ.

Ολα ηταν καλα μεχρι προσφατα. το ADSL κοβεται και ξαναρχεται αδιακριτος.

Εχο βαλη επανο το ASUS WL-604g γιατι το Pirelli δεν με εφηνε να βαλο static LAN IPs για να κανο forward διο web cams που εβαλα για ασφαλια.

Δεν ξερω εαν εκανα βλακια στα WAN settings του ASUS και ι ΟΝ αρνηται να το κιταξη εαν δεν ωαλω το Pirelli επανο. Δισκολο μια και ειμαι αμερικη και η Μητερα μου ειναι θαυμα ποθ δουλεβη το web browser.

Καμια σημβουλη? Πια ειναι τα σωστα set of values για το ASUS ADSL settings?

Ευχαριστω.

Γιαννης

nothing
15-12-09, 02:19
πολυ πιθανον να ειναι στα ορια η συνδεση λογω θορυβου και γιαυτο ειναι μια up και μια down...

billybiros
15-12-09, 02:43
Έχω βάλει επάνω το ASUS WL-604g γιατί το Pirelli δεν με άφηνε να βάλω static LAN IPs για να κάνω forward δυο web cams που έβαλα για ασφάλεια.

Μπορείς να βάλεις (να πεις τη μητέρα σου να βάλει) πάνω το Pirelli, και να δεις αν σου κάνει το ίδιο πρόβλημα.
(το Pirelli δεν χρειάζεται ρυθμίσεις - απλά το βάζεις και θα τις πάρει από μόνο του)
δεν είναι κάτι δύσκολο μιας και ανέφερες ότι είσαι μακρυά (στην Αμερική απο ότι κατάλαβα)

Αν σου κάνει το ίδιο πρόβλημα τότε κάλεσε τους για να ελέγξουν τη γραμμή σου.
Μπορείς επίσης να παίξεις και με τα προφίλ σου από το My.on

Με το Pirelli ποιο ήταν το πρόβλημα με τις static ip;
Θες να είναι συγκεκριμένες ή απλά να είναι πάντα οι ίδιες για να γίνει το forwording;

... και κάτι ακόμα (μπορεί να είναι και άκυρο)
επειδή πολλές φορές οι μανάδες συμαζευουν λίγο τα καλώδια.
μήπως η μητέρα σου έχει μαζέψει (έχει κουλουριάσει) καθόλου το καλώδιο;

intech
15-12-09, 20:54
[OFFTOPIC]]
... και κάτι ακόμα (μπορεί να είναι και άκυρο)
επειδή πολλές φορές οι μανάδες συμαζευουν λίγο τα καλώδια.
μήπως η μητέρα σου έχει μαζέψει (έχει κουλουριάσει) καθόλου το καλώδιο;

[/OFFTOPIC

:D:rotfl::rotfl:

yannis40
17-12-09, 03:33
SNR Margin (dB): 7.4 down 9.1 up
Attenuation (dB): 11.0 down 7.5 up

Μαλον για χαλια τα βλεπω τα νουμερα.

Το ΒΕR τεστ εβγαλε 0 λαθει ομος.

antonis556
17-12-09, 14:14
Αυτα τα νουμερα τα λες χαλια? Πλακα μας κανεις ? xD . Το snr σου ειναι το βασικο δηλαδη μια χαρα και η αποσταση σου απο το κεντρο ειναι παρα πολυ μικρη . Με 11 αττ μπορεις να πιασεις θεωρητικα πολυ μεγαλη ταχυτητα και τετοιο snr.... :)

intech
17-12-09, 22:10
Αυτα τα νουμερα τα λες χαλια? Πλακα μας κανεις ? xD . Το snr σου ειναι το βασικο δηλαδη μια χαρα και η αποσταση σου απο το κεντρο ειναι παρα πολυ μικρη . Με 11 αττ μπορεις να πιασεις θεωρητικα πολυ μεγαλη ταχυτητα και τετοιο snr.... :)

Τα νούμερα ειναι πολύ καλά !!!!!!!

Avesael
18-12-09, 22:50
Αυτό το "κόβεται και ξανάρχεται" άρχισε να μου συμβαίνει την τελευταία εβδομάδα με 4-5 dsl down (προσοχή, όχι disconnect).
Μέχρι πριν μία εβδομάδα είχα ξεχάσει τι πάει να πει πτώση dsl ή αποσύνδεση.
Στις 30-40 ημέρες να είχα ένα disconnect και άμα.
Έλεγξα και μέτρησα με μηχανήματα όλες τις καλωδιώσεις του κτηρίου, τον κατανεμητή και το μόνο που μένει είναι το ΚΑΦΑΟ (έλεος).
Μου φαίνεται ότι δεν έχουν τη δυνατότητα να αναπτυχθούν πέρα της Αττικής και με το που ξεμύτησαν προς Σαλονίκη μεριά άρχισαν τα προβλήματα....

Δεν πειράζει, αυτό δείχνει πόσο "τεράστια" εταιρία είναι και τι υποδομές έχει...

Άντε γεια λοιπόν. :evil::down:

Υ.Γ. Αν σε αυτά προστεθούν τα της IPTV, και η κατιούσα που έχουν πάρει, τότε....

mamon
19-12-09, 14:24
Κι εγώ παρατηρώ πως έχει πέσει η ταχύτητα τις τελευταίες ημέρες.

Απ' ό,τι φαίνεται όποια εταιρεία αναπτυχθεί στην επαρχία, αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα....

Khaos Sektor
19-12-09, 14:27
Επιβεβαιωνω, ιδιο ακριβως προβλημα υπαρχει και εδω. Παντως στο κατεβασμα αρχειων δεν φαινετε να σταματαει παρα μονο κατα την περιηγηση στο διαδυκτιο.

intech
19-12-09, 21:57
Εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα, μήπως ειναι κάτι άλλο? :hmm:

Avesael
21-12-09, 15:55
Εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα, μήπως ειναι κάτι άλλο? :hmm:

Όπως Νικόλα;

Υ.Γ. Για να είμαι απόλυτα σίγουρος, έβγαλα το speedtouch μέτα από τόσο καιρό και ξαναέβαλα το pirelli. Τζίφος...
Μετά δοκίμασα και το Linksys. Τζίφος εκ νέου...
Θα έλεγα ότι με το pirelli ειδικά τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα! (που να μην ήταν και συμβατό και απόλυτα προσαρμοσμένο στο ΟΝ network :whistle: )

intech
21-12-09, 19:43
Όπως Νικόλα;

Υ.Γ. Για να είμαι απόλυτα σίγουρος, έβγαλα το speedtouch μέτα από τόσο καιρό και ξαναέβαλα το pirelli. Τζίφος...
Μετά δοκίμασα και το Linksys. Τζίφος εκ νέου...
Θα έλεγα ότι με το pirelli ειδικά τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα! (που να μην ήταν και συμβατό και απόλυτα προσαρμοσμένο στο ΟΝ network :whistle: )

Νόμιζα οτι ειναι ισως degration στην απόδοση κάποιων MSAN, ομως δεν το νομίζω.
Γιατί απο τα Α/Κ που αναφέρεται το συγκεκριμένο πρόβλημα, άλλοι γνωστοί μου, δεν το έχουν.
Οπως και εγώ, στην άλλη σύνδεση μου στο Α/Κ Γηροκομείου, που αναφέρθηκε πρόβλημα.
Φεύγω για Γερμανία, οπότε μάλλον δεν θα έχω τον απαιτούμενο χρόνο να το ψάξω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.