PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοινοποίηση e-mail διαμαρτυρίας στη FORTHnet



gmanes
21-03-06, 13:22
Καλημέρα, παραθέτω παρακάτω μήνυμα που έστειλα στη ForthNet πρίν από 7 ημέρες. Ακόμα δεν έχω πάρει καμία απάντηση, οπότε νομίζω ότι ήρθε πλέον η ώρα να αρχίσουν οι καταγγελίες.

Αυτό που δεν γράφω στο mail είναι η καταπληκτική απάντηση που πήρα όταν μίλησα με τον αντιπρόσωπο ανατολικής Κρήτης της ForthNet και έχει ως εξής:
"Λεφτά δε νομίζω να σου δώσουνε πίσω, ας μην έπαιρνες ADSL 1 Bill. Το ADSL 1 Bill δ ε ν ε ί ν α ι υ π η ρ ε σ ί α, ε ί ν α ι π α ρ ο χ ή της ForthNet προς του πελάτες της για να μη ταλαιπωρούνται..."

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Για το background της υπόθεσης, το speedtest.forthnet.gr μου δίνει από 110 έως 170 kbps.

__________________________________________________________________________

Κύριοι,


Από τις 18/08/2005 είμαι κάτοχος μίας ADSL One Bill 384 (username: xxxxx.her.forthnet.gr, τηλέφωνο ενεργοποίησης xxxxxxx). Τους τελευταίους 3 μήνες περίπου αντιμετωπίζω σοβαρότατα προβλήματα τόσο στην ποιότητα όσο και στην ταχύτητα της σύνδεσης μου.


Ενδεικτικά αναφέρω τα ακόλουθα:


1. Η ταχύτητα της σύνδεσής μου δεν ξεπερνάει το 45% (170 Kbps) της ονομαστικής ταχύτητας της ADSL 384

2. Κατά τη διάρκεια που έστω και ένας από τους υπολογιστές του εσωτερικού δικτύου μου χρησιμοποιεί έστω και το 20% του διαθέσιμου εύρους (70 Kbps) οι υπόλοιποι υπολογιστές –αλλά και οι υπόλοιπες εφαρμογές του ίδιου υπολογιστή- πρακτικά δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο. Τα παραπάνω δεν αφορούν P2P εφαρμογές, αφορούν απλά HTTP ή FTP downloads.

3. Δικτυακές εφαρμογές που μένουν ανενεργές στο παρασκήνιο χάνουν τη σύνδεσή τους μετά από μερικά λεπτά. (SSH & Telnet Clients κλπ)

4. VoIP και P2P εφαρμογές πρακτικά δεν λειτουργούν


*Αξίζει να σημειωθεί εδώ ότι δεν είχα κανένα από τα παραπάνω προβλήματα με την ISDN σύνδεση που είχα προηγουμένως και η οποία είχε ονομαστική ταχύτητα έξι φορές μικρότερη από αυτή της ADSL.


Σας αποστέλλω συνημμένο ένα αρχείο από το πρόγραμμα Ping Plotter το οποίο μου συνέστησε να χρησιμοποιήσω εκπρόσωπος της εταιρείας σας. Κατά τη διάρκεια της 1ης μέτρησης χρησιμοποιούσα το 20% του εύρους της γραμμής (60-80Kbps) για download μέσω FTP. Κατά τη διάρκεια της 2ης δοκιμής η γραμμή ήταν τελείως ανενεργή. Δεν θα σχολιάσω τα αποτελέσματα, νομίζω ότι η εταιρεία σας διαθέτει τα κατάλληλα άτομα για το σκοπό αυτό. Με τις λίγες γνώσεις που έχω όμως, και μετά από μία σύντομη αναζήτηση στο διαδίκτυο, θεωρώ ότι αυτή η ποιότητα σύνδεσης δεν είναι αποδεκτή από κανέναν παροχέα υπηρεσιών διαδικτύου σε παγκόσμια κλίμακα.


Μπορώ να αποκλείσω ότι για τα προβλήματα αυτά ευθύνονται οι υπολογιστές μου, ο ένας από αυτούς έχει εγκατεστημένα Windows XP Professional SP2 με νόμιμη άδεια χρήσης, και οι άλλοι δύο FreeBSD 5.4 και FreeBSD 6.0. Όλα τα λειτουργικά είναι ενημερωμένα με τις τελευταίες εκδόσεις ασφαλείας και τα προβλήματα παρουσιάζονται και στους 3 υπολογιστές είτε είναι συνδεδεμένοι και οι τρεις στον ADSL Router είτε μόνο κάποιος από αυτούς.


Μπορώ επίσης να αποκλείσω την περίπτωση να είναι πρόβλημα του ADSL Router καθώς έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικές συσκευές (Crypto F320, Telindus 1130, US Robotics MAXg ADSL2+ και Cisco 870), όλες πλήρως λειτουργικές σε άλλες συνδέσεις ADSL.


Τα προβλήματα αυτά τα έχω κοινοποιήσει από τις αρχές Ιανουαρίου 2006 τόσο στο Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης της εταιρείας σας όσο και στο Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών, μετά από δεκάδες τηλεφωνήματα και δεκάδες ώρες αναμονής. Κανένας από τους εκπροσώπους της εταιρείας σας δεν μπόρεσε να βρει κάποια λύση στο πρόβλημά μου. Οι ενέργειες που έγιναν από τη μεριά της εταιρείας σας –σύμφωνα πάντα με τους συνεργάτες σας που με εξυπηρέτησαν- ήταν αναφορά βλάβης και «παράπονα» στον ΟΤΕ. Η τελευταία ενημέρωση που έχω από εσάς (13 Μαρτίου 2006) είναι ότι ο ΟΤΕ δε δέχεται ότι υπάρχει βλάβη στη γραμμή, και επομένως δεν υπάρχει καμία λύση.


Θεωρώ ότι 3 μήνες (ή αλλιώς 25% του χρόνου για τον οποίο έχω πληρώσει προκαταβολικά) είναι υπερβολικά μεγάλος χρόνος αναμονής για την επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος. Στο διάστημα αυτό, έχω αφιερώσει πάρα πολλές ώρες από τον ελάχιστον ελεύθερο χρόνο που διαθέτω αναζητώντας –είτε μόνος μου, είτε συνομιλώντας με κάποιον εκπρόσωπο της εταιρείας σας- κάποια λύση στο πρόβλημα μου.


Προσωπικά πλέον δε με απασχολεί ούτε ποιος είναι υπεύθυνος για το πρόβλημα, ούτε σε τι ενέργειες προτίθεται να προβεί η εταιρεία σας για την επίλυσή του. Νομίζω ότι πλέον έχω δικαίωμα να απαιτώ είτε την άμεση παροχή υπηρεσιών εφάμιλλων των χρημάτων που έχω προκαταβάλει, είτε την άμεση διακοπή της σύνδεσής μου με ταυτόχρονη οικονομική αποζημίωσή μου για το χρονικό διάστημα από τις αρχές Ιανουαρίου έως και το τέλος συνδρομής μου. Σε αντίθετη περίπτωση, θα προβώ σε κάθε νόμιμη ενέργεια για την προστασία των δικαιωμάτων μου και την κοινοποίηση του προβλήματός μου στην κοινότητα των ελλήνων χρηστών του διαδικτύου.


Θα σας παρακαλούσα οποιαδήποτε επίσημη απάντηση της εταιρείας σας να μου αποσταλεί και σε έγγραφη μορφή.


Σας ευχαριστώ πολύ,

kostthem
21-03-06, 17:44
Φίλε πολλά μπράβο για το άψογα στοιχειοθετημένο e-mail σου.

Δυστυχώς δεν μπορώ να πω μπράβο και στην Forthnet.

pakitis
21-03-06, 17:53
κ εγω τους εστειλα ε-μαιιλ σχετικα με την ταχυτητα κ μου ειπανε οτι αυτοι απλα τα προωθουνε στον Ποτε καθε Παρασκευη :\ οτι να ναι

gmanes
21-03-06, 23:22
Έχει και συνέχεια... Σήμερα, 10 λεπτά μετά το post που έκανα, έκανα forward το mail στη forthnet ξανά, με τη διαφορά ότι στο cc είχα βάλει το cosumers@eett.gr και complaints@inka.gr και με την ακόλουθη προσθήκη στο body:
______________________________________________________________________

Κύριοι,

πριν από μία εβδομάδα σας έστειλα το παρακάτω e-mail και μέχρι τώρα δεν έχω λάβει καμία απάντηση.

Όπως μπορείτε να δείτε το μήνυμα αυτό πλέον κοινοποιείται στο Ινστιτούτο Καταναλωτών και στην Ε.Ε.Τ.Τ., σαν μία πρώτη ενέργεια καταγγελίας της ποιότητας των υπηρεσιών που μου παρέχετε.
______________________________________________________________________
Σε λιγότερο από δύο λεπτά είχα πάρει την ακόλουθη απάντηση:
______________________________________________________________________

Αξιότιμε Κύριε,

Σας ευχαριστούμε πολύ που επικοινωνήσατε μαζί μας.
Σας ενημερώνουμε ότι το θέμα σας είναι υπο επεξεργασία και άμεσα
θα λάβετε σχετική μας απάντηση.
Είμαστε πάντα στη διάθεσή σας.

Με Εκτίμηση,
______________________________________________________________________

Έχω αρχίσει και χάνω πάσα ιδέα για τη forthnet... Τους πήρε μία εβδομάδα να μου στείλουν ένα σχεδόν αυτοματοποιημένο email (λέω σχεδόν γιατί είχε υπογραφή από κάποιον υπάλληλό τους) και αυτό συνέβη μόνο όταν πλέον το mail κοινοποιήθηκε στο Ινστιτούτο Καταναλωτών και στην Ε.Ε.Τ.Τ.... Μπράβο εξυπηρέτηση...

yannis1967
22-03-06, 00:11
Φίλε πολλά μπράβο για το άψογα στοιχειοθετημένο e-mail σου.



Η ταχύτητα της πρόσβασης ADSL ορίζεται από τον ΟΤΕ και δεν είναι εγγυημένη.
Δεν είδα στο γράμμα σου τεκμηρίωση ότι με τρίτο ISP έχεις τις ονομαστικές ταχύτητες.
Είναι μια από τα ίδια με την συνήθη απάντηση ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτε πέρα από
το να ενημερώσει τον ΟΤΕ.
Δεν ξέρω τι προσπαθείς να πετύχεις, πέρα από το να σου δώσουν κανένα δωράκι.

Κρίμα πάντως που δεν σου απάντησαν αμέσως.

Γιάννης

Crosstalk
22-03-06, 00:15
Εμενα παντως μου αρεσε η απαντηση του μεταπωλητη Αν Κρητης ..... !

gmanes
22-03-06, 01:56
Η ταχύτητα της πρόσβασης ADSL ορίζεται από τον ΟΤΕ και δεν είναι εγγυημένη.
Δεν είδα στο γράμμα σου τεκμηρίωση ότι με τρίτο ISP έχεις τις ονομαστικές ταχύτητες.
Είναι μια από τα ίδια με την συνήθη απάντηση ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτε πέρα από
το να ενημερώσει τον ΟΤΕ.
Δεν ξέρω τι προσπαθείς να πετύχεις, πέρα από το να σου δώσουν κανένα δωράκι.
Γιάννης

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω... Πιθανόν να μη φταίει η ForthNet για την κατάντια του δικτύου μου, δε διαφωνώ... Το θέμα εδώ όμως είναι ότι η ForthNet έχει πάρει κάποια χρήματα για να παρέχει κάποιες υπηρεσίες. Αυτές τις υπηρεσίες δεν τις παρέχει! Και δε μιλάω για τα 150 η τα 300 kbps, προφανώς θα μου άρεσε να είχα 300 αλλά μπορώ να ζήσω και με 150. Μιλάω για το ότι δεν μπορώ να κρατήσω ένα ssh ανοικτό για πάνω από 5 λεπτά idle, μιλάω για το ότι κατεβάζω με 5-6 KB και έχω 70-80% packet loss... Ωραίο το screen, δε λέω, αλλά έλεος!

Τώρα για το τί προσπαθώ να πετύχω... Αυτό ακριβώς που λέει και στο mail μου... Αν δε μπορεί να φτιάξει τα χάλια του δικτύου μου (ή να απαιτήσει από τον ΟΤΕ να τα φτιάξει) να μου δώσει πίσω τα χρήματα που έχω καταβάλλει, όπως άλλωστε θα έκανε κάθε σοβαρή εταιρεία. Μήπως πρέπει να ξυπνήσουμε λίγο και να αρχίσουμε να απαιτούμε τα αυτονόητα ??

Εξάλλου, αυτό αναγράφεται σαφώς και στο συμβόλαιο που έχω υπογράψει (υπάρχει στο Link http://www.forthnet.gr/media/Internet_SymvaseisYphresiwn/ADSL/ADSL%201Bill%20v3b_GR_.pdf). Και πιο αναλυτικά:

Παράγραφος 3:
Σε περίπτωση κατά την οποία η μέγιστη επιτρεπτή ταχύτητα που επιτυγχάνεται είναι μικρότερη από την αιτηθείσα, ο Πελάτης μπορεί είτε να την αποδεχτεί και να χρεώνεται στο εξής με το αντίστοιχο της κατηγορίας στην οποία αντιστοιχεί η ταχύτητα τέλος ή να μην την αποδεχτεί εγγράφως και να καταγγείλει την παρούσα αζημίως σύμφωνα με την παρ. 2.3 με εξαίρεση το τέλος ενεργοποίησης που οφείλει σε κάθε περίπτωση να καταβάλει και αν το έχει ήδη καταβάλει δεν δικαιούται να το αναζητήσει.

Παράγραφος 5.1:
Η FORTHnet φροντίζει για την ομαλή λειτουργία του Τηλεπικοινωνιακού Δικτύου και την παροχή των υπηρεσιών, δεν φέρει όμως ευθύνη για άμεσες ή έμμεσες ζημίες, διαφυγόντα κέρδη ή έσοδα ή οποιαδήποτε άλλη ζημία του Πελάτη (εκτός εάν οφείλονται αποκλειστικά σε δόλο ή βαριά αμέλεια της) ή σε περιπτώσεις ανώτερης βίας ή για τυχόν διακοπές παροχής της υπηρεσίας που οφείλονται σε προβλήματα ή βλάβες που εντοπίζονται στο δίκτυο του (περιλαμβανομένης και την τηλεφωνικής γραμμής) ΟΤΕ ή τρίτων Παρόχων.

Και ρωτώ στο σημείο αυτό: Είναι πρόβλημα ή βλάβη μία κατάσταση γνωστή και αποδεκτή ως κανονική από τον ΟΤΕ? Όταν ο ΟΤΕ δε δέχεται ότι υπάρχει βλάβη γιατί είμαι υποχρεωμένος να το δεχτώ εγώ επειδή το λέει η ForthNet?? Μήπως το ότι η ForthNet γνωρίζει ότι τα DSLAM έχουν πρόβλημα και παρόλλα αυτά πουλάει γραμμές είναι (λέω εγώ τώρα) δόλος από τη μεριά της? Το ξέρω ότι παίζω με τις λέξεις αλλά άλλοι είναι αυτοί που ξεκίνησαν αυτό το παιχνίδι (δε μιλάω μόνο για τη ForthNet αλλά για όλους τους ISP's). Μήπως πρέπει να αρχίσουμε όλοι να μάθουμε τι δικαιώματα έχουμε με αυτό το συμβόλαιο που υπογράφουμε?

Ευχαριστώ,
george

dfinikis
22-03-06, 19:45
Για ενημερωσε μας για τις εξελίξεις !!!!

gmanes
23-03-06, 00:39
Έχουν αρχίσει να με εξοργίζουν... Για ακόμα μία φορά με πήρε τηλέφωνο ένας τεχνικός, ο οποίος δεν είχε καμία αρμοδιότητα να απαντήσει τίποτα γραπτά και ο οποίος "θα προωθήσει το πρόβλημα στο αρμόδιο τμήμα". Όταν τον ρώτησα γιατί αυτό το τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα (δεν είναι αρμόδιο για αποζημιώσεις) μου απάντησε ότι θα ήθελε να κάνουμε κάποιες μετρήσεις. Δυστυχώς δεν ήμουν σπίτι, οπότε αυτό δε μπορούσε να γίνει. Προφανώς δε δοκίμασε να με ξαναπάρει αργότερα...

Παρόλλα αυτά μου κίνησε την περιέργεια και τον ρώτησα τι είδους μετρήσεις θέλει να κάνει και αν σκέφτεται κάποια πιθανή λύση... Η απάντηση ήταν για ακόμα μία φορά η ίδια... Θα μετρήσουμε το upload και το download σας και αν υπάρχει πρόβλημα θα το αναφέρουμε στον ΟΤΕ (τρεις μήνες τώρα η ίδια ιστορία). Όταν του εξήγησα ότι ΔΕΝ είναι το download/upload που καθιστά τη σύνδεση μου άχρηστη αλλά το γεγονός ότι δεν μπορώ να κρατήσω ένα ssh ανοικτό για πάνω από πεντε λεπτά, έδωσε ρεσιτάλ "γνώσεων": Ξέρετε, μου λέει, αυτό το πρόβλημα το έχετε όχι γιατί δεν είναι καλή η γραμμή σας αλλά γιατί είναι τέτοια η τεχνολογία ADSL στην Ελλάδα που δεν επιτρέπει στα μικρά πακέτα να περνάνε. Και 512 και 1024 να σας την κάνουμε τη γραμμή τα ίδια προβλήματα θα έχετε...(!?!?!).

Κοίτα πόσο άσχετος σε τεχνολογίες δικτύων είμαι τελικά... Αλλά και στη γεωγραφία τα ίδια χάλια... Να νομίζω τόσο καιρό ότι το μαγαζί μου (που είναι περίπου 4 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι και μέχρι πριν ένα μήνα είχε και αυτό μία 384/128, τώρα πλέον μία 1024/256 και δεν έχει κανένα από αυτά τα προβλήματα) βρίσκεται και αυτό στην Ελλάδα και χρησιμοποιεί και αυτό την ίδια ταπεινή τεχνολογία...

Άντε να δούμε για πόσο ακόμα θα συνεχιστεί αυτή η στάση από τη μεριά της ForthNet... Παρά το γεγονός ότι ήδη έχω κάνει καταγγελία και στο ΙΝΚΑ και στην ΕΕΤΤ, το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι να βάλουν κάποιον "τεχνικό" (συγχωρέστε μου τα εισαγωγικά αλλά πολύ αμφιβάλω αν ο συγκεκριμένος κύριος είχε έστω και τις λιγοστές δικές μου γνώσεις πάνω στο θέμα) να με πάρει ένα ακόμα τηλέφωνο...

kostasgr75
23-03-06, 12:59
Και εγώ εχθές τους έστειλα ένα αντίστοιχο e-mail που τους ανέφερα πως η σύνδεση είναι πάρα πολύ κακή με πολλά κολλήματα, εδώ και ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Μετά από δύο περίπου ώρες μου έστειλαν απάντηση πως η περιοχή που μένω (Πειραιάς) έχει πολλά προβλήματα και πως μαζεύουν αυτά τα προβλήματα που της έχουν κοινοποιηθεί, και θα τα αναφέρουν στο ΟΤΕ. Άρα πάλι ο ΟΤΕ φταίνει πάντα σύμφωνα με την forthnet.
Το ωραίο είναι πως στο τέλος της απάντησης αναφέρουν πως εάν μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα δεν γίνει κάτι τότε να τους ξαναστείλω πάλι ένα e-mail.

gmanes
24-03-06, 01:56
Τελικά απ' ότι φένεται η προσπάθειά μου έπιασε τόπο... Πριν από μερικές ώρες με πήρε τηλέφωνο ένας προϊστάμενος της ForthNet για να με ενημερώσει ότι θα μετατρέψουν τη γραμμή μου δωρεάν σε 1024Mbit δοκιμαστικά για ένα μήνα και αν υπάρξει βελτίωση το ξανασυζητάμε...

pakitis
24-03-06, 17:30
Και εγώ εχθές τους έστειλα ένα αντίστοιχο e-mail που τους ανέφερα πως η σύνδεση είναι πάρα πολύ κακή με πολλά κολλήματα, εδώ και ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Μετά από δύο περίπου ώρες μου έστειλαν απάντηση πως η περιοχή που μένω (Πειραιάς) έχει πολλά προβλήματα και πως μαζεύουν αυτά τα προβλήματα που της έχουν κοινοποιηθεί, και θα τα αναφέρουν στο ΟΤΕ. Άρα πάλι ο ΟΤΕ φταίνει πάντα σύμφωνα με την forthnet.
Το ωραίο είναι πως στο τέλος της απάντησης αναφέρουν πως εάν μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα δεν γίνει κάτι τότε να τους ξαναστείλω πάλι ένα e-mail. την ιδια ακριβως απαντηση μου δωσανε κ εμενα.ΑΚΡΙΒΩΣ!καραμελα το χουνε...

pk33
24-03-06, 18:31
Έχουν αρχίσει να με εξοργίζουν... Για ακόμα μία φορά με πήρε τηλέφωνο ένας τεχνικός, ο οποίος δεν είχε καμία αρμοδιότητα να απαντήσει τίποτα γραπτά και ο οποίος "θα προωθήσει το πρόβλημα στο αρμόδιο τμήμα". Όταν τον ρώτησα γιατί αυτό το τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα (δεν είναι αρμόδιο για αποζημιώσεις) μου απάντησε ότι θα ήθελε να κάνουμε κάποιες μετρήσεις. Δυστυχώς δεν ήμουν σπίτι, οπότε αυτό δε μπορούσε να γίνει. Προφανώς δε δοκίμασε να με ξαναπάρει αργότερα...

Παρόλλα αυτά μου κίνησε την περιέργεια και τον ρώτησα τι είδους μετρήσεις θέλει να κάνει και αν σκέφτεται κάποια πιθανή λύση... Η απάντηση ήταν για ακόμα μία φορά η ίδια... Θα μετρήσουμε το upload και το download σας και αν υπάρχει πρόβλημα θα το αναφέρουμε στον ΟΤΕ (τρεις μήνες τώρα η ίδια ιστορία). Όταν του εξήγησα ότι ΔΕΝ είναι το download/upload που καθιστά τη σύνδεση μου άχρηστη αλλά το γεγονός ότι δεν μπορώ να κρατήσω ένα ssh ανοικτό για πάνω από πεντε λεπτά, έδωσε ρεσιτάλ "γνώσεων": Ξέρετε, μου λέει, αυτό το πρόβλημα το έχετε όχι γιατί δεν είναι καλή η γραμμή σας αλλά γιατί είναι τέτοια η τεχνολογία ADSL στην Ελλάδα που δεν επιτρέπει στα μικρά πακέτα να περνάνε. Και 512 και 1024 να σας την κάνουμε τη γραμμή τα ίδια προβλήματα θα έχετε...(!?!?!).

Κοίτα πόσο άσχετος σε τεχνολογίες δικτύων είμαι τελικά... Αλλά και στη γεωγραφία τα ίδια χάλια... Να νομίζω τόσο καιρό ότι το μαγαζί μου (που είναι περίπου 4 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι και μέχρι πριν ένα μήνα είχε και αυτό μία 384/128, τώρα πλέον μία 1024/256 και δεν έχει κανένα από αυτά τα προβλήματα) βρίσκεται και αυτό στην Ελλάδα και χρησιμοποιεί και αυτό την ίδια ταπεινή τεχνολογία...

Άντε να δούμε για πόσο ακόμα θα συνεχιστεί αυτή η στάση από τη μεριά της ForthNet... Παρά το γεγονός ότι ήδη έχω κάνει καταγγελία και στο ΙΝΚΑ και στην ΕΕΤΤ, το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι να βάλουν κάποιον "τεχνικό" (συγχωρέστε μου τα εισαγωγικά αλλά πολύ αμφιβάλω αν ο συγκεκριμένος κύριος είχε έστω και τις λιγοστές δικές μου γνώσεις πάνω στο θέμα) να με πάρει ένα ακόμα τηλέφωνο...

Φίλε μου την απάντηση την έδωσες μόνος σου στο γιατί δεν παίζει. Πόσο μακρυά είναι το σπίτι σου από το κέντρο του ΟΤΕ? Αν είναι στα 5 χιλιόμετρα, τότε ότι και να πάρεις, όσο και να φωνάξεις, όσες καταγγελίες και να κάνεις, μόνο με ADSL 2+(και αυτό με αμφιβολία) θα μπορέσεις να δείς ADSL, καθώς θεωρώ σίγουρο ότι και ο χαλκός σου δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.
Φυσικά και μπορεί να παίζει το ADSL σε 4 χιλιόμετρα απόσταση αλλά αυτό δεν λέει τίποτα!
Επίσης το ότι παίζει με ISDN δεν σημαίνει ότι παίζει και με ADSL, γιατί το ISDN παίζει σε πολύ μεγαλύτερη απόσταση.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ΜΟΝΟΣ σου να ρωτήσεις τον πΟΤΕ πόσο μακρυά είσαι από το κέντρο του. Αυτή την πληροφορία δεν την λέει ο ΟΤΕ ποτέ στους παρόχους, απλά τους λέει ότι παίζει....και ας έχει τρομερή εξασθένηση.
Επίσης αν το ADSL modem που έχεις δεν είναι πολύ καλό (δεν έχει ευαίσθητο δέκτη) τότε μπορεί να μήν παίζεις

gmanes
25-03-06, 01:35
Φίλε μου την απάντηση την έδωσες μόνος σου στο γιατί δεν παίζει. Πόσο μακρυά είναι το σπίτι σου από το κέντρο του ΟΤΕ? Αν είναι στα 5 χιλιόμετρα, τότε ότι και να πάρεις, όσο και να φωνάξεις, όσες καταγγελίες και να κάνεις, μόνο με ADSL 2+(και αυτό με αμφιβολία) θα μπορέσεις να δείς ADSL, καθώς θεωρώ σίγουρο ότι και ο χαλκός σου δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.
Φυσικά και μπορεί να παίζει το ADSL σε 4 χιλιόμετρα απόσταση αλλά αυτό δεν λέει τίποτα!
Επίσης το ότι παίζει με ISDN δεν σημαίνει ότι παίζει και με ADSL, γιατί το ISDN παίζει σε πολύ μεγαλύτερη απόσταση.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ΜΟΝΟΣ σου να ρωτήσεις τον πΟΤΕ πόσο μακρυά είσαι από το κέντρο του. Αυτή την πληροφορία δεν την λέει ο ΟΤΕ ποτέ στους παρόχους, απλά τους λέει ότι παίζει....και ας έχει τρομερή εξασθένηση.
Επίσης αν το ADSL modem που έχεις δεν είναι πολύ καλό (δεν έχει ευαίσθητο δέκτη) τότε μπορεί να μήν παίζεις

Κάτσε... Δεν είπα ότι το μαγαζί πέφτει στο ίδιο κέντρο με το σπίτι...
Για το μαγαζί δεν ξέρω την απόσταση, για το σπίτι όμως μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η απόσταση από το κέντρο δεν είναι μεγαλύτερη από το 2 χιλιόμετρα (πιθανότατα είναι λιγότερη και από 1, αλλά λέω 2 για να είμαι μέσα)...
Επίσης να τονίσω ότι τους πρώτους 3 μήνες της σύνδεσής μου είχα άψογο δίκτυο.

Να διευκρινίσω και κάτι ακόμα...

Αν δε γίνεται να έχω αξιοπρεπή ADSL πρόσβαση μπορώ να συμβιβαστώ και με ISDN πρόσβαση. Προφανώς προτιμώ την ταχύτητα και την 24ωρη πρόσβαση της ADSL αλλά αν είναι να επιλέξω ανάμεσα στα downloads και τη δουλειά μου, αναγκαστικά θα πρέπει επιλέξω τη δουλειά μου.

Αυτό που ζητάω λοιπόν (και το διευκρίνησα αρκετές φορές στη ForthNet) δεν είναι να μου πουν πoioς φταίει για το απαράδεκτο δίκτυο που έχω. Πολύ απλά θέλω να κάνω τη δουλειά μου... Αν αυτό δε μπορεί να γίνει με ADSL, δεν έχω καμία αντίρηση να μου επιστρέψουν τα χρήματά μου και να ξαναγυρίσω στην παλιά καλή ISDN... Τόσο απλά... Δε μπορώ να δεχτώ όμως ότι τα 600 ευρώ που έχω δώσει στη ForthNet θα πρέπει είτε να τα ξεχάσω είτε να τα μετατρέψω σε μία 5ετή ISDN της ίδιας εταιρείας... Έχω καλύτερους τρόπους να τα αξιοποιήσω...

anysin
25-03-06, 20:18
Αυτό που ζητάω λοιπόν (και το διευκρίνησα αρκετές φορές στη ForthNet) δεν είναι να μου πουν πoioς φταίει για το απαράδεκτο δίκτυο που έχω. Πολύ απλά θέλω να κάνω τη δουλειά μου... Αν αυτό δε μπορεί να γίνει με ADSL, δεν έχω καμία αντίρηση να μου επιστρέψουν τα χρήματά μου και να ξαναγυρίσω στην παλιά καλή ISDN... Τόσο απλά... Δε μπορώ να δεχτώ όμως ότι τα 600 ευρώ που έχω δώσει στη ForthNet θα πρέπει είτε να τα ξεχάσω είτε να τα μετατρέψω σε μία 5ετή ISDN της ίδιας εταιρείας... Έχω καλύτερους τρόπους να τα αξιοποιήσω...

Χώστα τους φίλε!

Πάρε ότι μπορείς. Απότι κατάλαβα είναι ελαστικοί με τους πελάτες τους!
Η FORTHnet είναι η μόνη που δίνει κάτι ακόμα και όταν δεν φταίει.

Αρκεί να το χειριστείς σωστά και να κράξεις πολύ.

Παντως μια ερώτηση:
- Τους ρώτησες ότι θα λειτουργούν οι εφαρμογές που θες με ADSL και σου είπαν ναι;

Anysin

Mosfet
26-03-06, 21:39
Gmanes μη μασάς, ρίξε και κανά μπινελίκι.

pk33
28-03-06, 16:48
Κάτσε... Δεν είπα ότι το μαγαζί πέφτει στο ίδιο κέντρο με το σπίτι...
Για το μαγαζί δεν ξέρω την απόσταση, για το σπίτι όμως μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η απόσταση από το κέντρο δεν είναι μεγαλύτερη από το 2 χιλιόμετρα (πιθανότατα είναι λιγότερη και από 1, αλλά λέω 2 για να είμαι μέσα)...
Επίσης να τονίσω ότι τους πρώτους 3 μήνες της σύνδεσής μου είχα άψογο δίκτυο.

Να διευκρινίσω και κάτι ακόμα...

Αν δε γίνεται να έχω αξιοπρεπή ADSL πρόσβαση μπορώ να συμβιβαστώ και με ISDN πρόσβαση. Προφανώς προτιμώ την ταχύτητα και την 24ωρη πρόσβαση της ADSL αλλά αν είναι να επιλέξω ανάμεσα στα downloads και τη δουλειά μου, αναγκαστικά θα πρέπει επιλέξω τη δουλειά μου.

Αυτό που ζητάω λοιπόν (και το διευκρίνησα αρκετές φορές στη ForthNet) δεν είναι να μου πουν πoioς φταίει για το απαράδεκτο δίκτυο που έχω. Πολύ απλά θέλω να κάνω τη δουλειά μου... Αν αυτό δε μπορεί να γίνει με ADSL, δεν έχω καμία αντίρηση να μου επιστρέψουν τα χρήματά μου και να ξαναγυρίσω στην παλιά καλή ISDN... Τόσο απλά... Δε μπορώ να δεχτώ όμως ότι τα 600 ευρώ που έχω δώσει στη ForthNet θα πρέπει είτε να τα ξεχάσω είτε να τα μετατρέψω σε μία 5ετή ISDN της ίδιας εταιρείας... Έχω καλύτερους τρόπους να τα αξιοποιήσω...

σε ποιά περιοχή είναι το σπίτι και το μαγαζί?

gmanes
29-03-06, 00:26
σε ποιά περιοχή είναι το σπίτι και το μαγαζί?

Μιλάμε για Ηράκλειο Κρήτης, το σπίτι είναι Ηλιούπολη (πρόποδες Φορτέτσας) και πέφτει στον κόμβο Φορτέτσας και το μαγαζί Εθνικής Αντιστάσεως, και πρέπει να πέφτει στον κόμβο Κνωσσού...

@ ADSLgr.com All rights reserved.