PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 ερωτησεις



Nik_Gr
15-12-09, 16:52
Παιδια 2 ερωτησεις.

α) 40 € το μηνα πλεον ειναι πολλα. Συμφερει να αλλαξουμε πακετο στην 4net?(exei kanena με σταθερη και νετ χωριςι κινητα και διεθινεθ κλησεις και με πιο λιγα mbps με λιγοτερα χρηματα. Ρωταω γιατι με πηραν απο ON χτες και μου παν πως αν πας σε υτοπυς θα εχω απεριοριστες αστικς και υπεραστικες κλησεις και 8 mbit νετ) Συμφερει λετε?

β) Ενας φιλος θελει μονο ιντερνετ χωρις σταθρο τηλεφωνο. γινεται αυτιο απο 4νετ?

kiriakosk
15-12-09, 17:00
Παιδια 2 ερωτησεις.

β) Ενας φιλος θελει μονο ιντερνετ χωρις σταθρο τηλεφωνο. γινεται αυτιο απο 4νετ?

Δες εδώ:
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179
14,75 για τους πρώτους μήνες 24,90 για τους επόμενους.

Μόνο νετ χωρίς τηλέφωνο δεν νομίζω να υπάρχει. Αυτό που παρέθεσα είναι μάλλον το φθηνότερο

Xray7
15-12-09, 18:58
β) Ενας φιλος θελει μονο ιντερνετ χωρις σταθρο τηλεφωνο. γινεται αυτιο απο 4νετ?

Ασύρματο internet χωρίς τηλεφωνική γραμμή στην Ελλάδα απ'ότι ξέρω γίνεται μόνο μέσω εταιρίων κινητής τηλεφωνίας.
Γενικοτερά αν ενδιαφέρεσαι μόνο για το internet κι όχι για τις κλήσεις το οικονομικότερο από την Forthnet είναι το Adsl economy.

billskg
15-12-09, 19:01
έχει και η HOL INTERNET με την ημέρα

http://www.hol.gr/default.asp?pID=12&ct=6&la=1

και 3 μήνες δώρο

Xray7
15-12-09, 19:04
έχει και η HOL INTERNET με την ημέρα

http://www.hol.gr/default.asp?pID=12&ct=6&la=1

και 3 μήνες δώρο

Σωστός.
Με την προυπόθεση όμως να έχεις γραμμή κι η τηλεφωνία σου να είναι στη hol.

Nik_Gr
15-12-09, 19:39
Ασύρματο internet χωρίς τηλεφωνική γραμμή στην Ελλάδα απ'ότι ξέρω γίνεται μόνο μέσω εταιρίων κινητής τηλεφωνίας.
Γενικοτερά αν ενδιαφέρεσαι μόνο για το internet κι όχι για τις κλήσεις το οικονομικότερο από την Forthnet είναι το Adsl economy.

AYTO EINAI INTERNT ΧΩΡΙς ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ? ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ? ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΧΩΤΙΣς ΣΤΑΘΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ?

Xray7
15-12-09, 20:00
Ναι είναι ασύρματο ίντερνετ χωρίς τηλεφωνική γραμμή. Ουσιαστικά σου δίνουν wifi ίντερνετ βάση του ασύρματου δικτύου τους.
Πληροφορίες σχετικά με το πως λειτουργούν και τι παρέχουν-κοστίζουν δυστυχώς δεν γνωρίζω.
Πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις :)

Nik_Gr
16-12-09, 03:02
πρεπει να με καλυπτει το ασυραμτο δικτυο του dhldh to hotspot και στην περιοχη μου δεν εχω, αρα δεν γινεται. με σταθρη γραμμη δεν γινεται?

theopan
17-12-09, 12:26
πρεπει να με καλυπτει το ασυραμτο δικτυο του dhldh to hotspot και στην περιοχη μου δεν εχω, αρα δεν γινεται. με σταθρη γραμμη δεν γινεται?

Όχι δε γίνεται. Η χαμηλότερη τιμή που μπορείς να έχεις, είναι με πακέτο χωρίς προπληρωμένο χρόνο τηλεφωνίας. Τηλέφωνο θα έχεις όμως αναγκαστικά. Naked adsl είναι αυτό που ζητάς, αλλά το πιθανότερο είναι να μη δοθεί ποτέ κάτι τέτοιο γιατί το κόστος είναι ήδη όσο συμπιεσμένο θα μπορούσε και πληρώνουν οι πάροχοι "ενοίκιο" για τον βρόχο μας στον ΟΤΕ ούτως ή άλλως. Δίνοντας και έναν τηλεφωνικό αριθμό (χωρίς προπληρωμένο χρόνο ομιλίας), προσδοκούν απλά στο ότι όλο και κάποιο τηλέφωνο θα κάνεις και θα βγάλουν κάτι και απο εκεί.

Nik_Gr
17-12-09, 14:01
Όχι δε γίνεται. Η χαμηλότερη τιμή που μπορείς να έχεις, είναι με πακέτο χωρίς προπληρωμένο χρόνο τηλεφωνίας. Τηλέφωνο θα έχεις όμως αναγκαστικά. Naked adsl είναι αυτό που ζητάς, αλλά το πιθανότερο είναι να μη δοθεί ποτέ κάτι τέτοιο γιατί το κόστος είναι ήδη όσο συμπιεσμένο θα μπορούσε και πληρώνουν οι πάροχοι "ενοίκιο" για τον βρόχο μας στον ΟΤΕ ούτως ή άλλως. Δίνοντας και έναν τηλεφωνικό αριθμό (χωρίς προπληρωμένο χρόνο ομιλίας), προσδοκούν απλά στο ότι όλο και κάποιο τηλέφωνο θα κάνεις και θα βγάλουν κάτι και απο εκεί.

Οντως το ρωτησα χτες σε υποκαταστημ α της 4νετ και μου παν σκετο adsl δεν γιναται. θα εχετε λεει τηλ γραμμη και αριθμο κανονικα απλα αν δεν θελετε μην συνδεεται πανω της τηλεφωνικη συσκευη.

Απορια:
Ακομα και στο ιδιοκτηρο δικτυο οι παροχι παλι πληρωνουν στον ΟΤΕ? Τοτε τι στο καλο ιδιοκτητο ειναι? Γιατι? Θελω να πω δεν ειναι shared alla full llu.

Banditgr
17-12-09, 16:19
Απορια:
Ακομα και στο ιδιοκτηρο δικτυο οι παροχι παλι πληρωνουν στον ΟΤΕ? Τοτε τι στο καλο ιδιοκτητο ειναι? Γιατι? Θελω να πω δεν ειναι shared alla full llu.

Απ' όσο γνωρίζω χώρο "νοικιάζουν" στα Α/Κ για την δική τους υποδομή. Το last mile δεν ανήκει (νομικά) πλέον στον ΟΤΕ, απλά ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος για την συντήρησή του.

Ιδιόκτητο δεν σημαίνει ότι έχουν σκάψει οι ISP's να περάσουν παντού δικές τους γραμμές. Ξεχάστε τα αυτά, κανείς δεν το έχει κάνει (σε ευρεία κλίμακα τουλάχιστον) και κανείς δεν πρόκειται να το κάνει (τουλάχιστον όσο ζούμε εμείς). Όλοι το χαλκό εκμεταλεύονται και ότι "λάθη" έγιναν όταν περάστηκαν αυτές οι γραμμές, στοιχειώνουν ακόμα.

Nik_Gr
17-12-09, 16:26
Αν γινουν ιολες οι επικοινωνιες ασυρματες δεν θα εχουμε αναγκη το χαλκο πλεον!

last mile = η αποσταση απο το dslam εως το ρουτερ μας?

Banditgr
17-12-09, 16:32
Αν γινουν ιολες οι επικοινωνιες ασυρματες δεν θα εχουμε αναγκη το χαλκο πλεον!

last mile = η αποσταση απο το dslam εως το ρουτερ μας?

Ναι, πάνω κάτω είναι ακριβής αυτή η ερμηνεία. Όσο για τις ασύρματες επικοινωνίες, έχουν και αυτές τα δικά τους θέματα αλλά το κυριότερο απ' όλα απαιτούν υποδομή, άρα χρήματα και για να βγουν χρήματα από το LLU χρειάζεται αρκέτα μεγάλος αριθμός συνδρομητών, με ότι συνεπάγεται αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.