PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ADSL... χειρότερα δεν γίνετε !!



billskg
15-12-09, 18:22
Εδώ και δύο εβδομάδες είμαι συνδρομητής της εν λόγω εταιρίας, τι το ήθελα και έμπλεξα? Και περίμενα και 2 μήνες !! Βρίσκομαι στην Χαλκιδική στο πρώτο πόδι και το σπίτι μου είναι δίπλα στον ΟΤΕ κυριολεκτικά δίπλα το καλώδιο απο τον ΟΤΕ στο σπίτι μου είναι 50 μέτρα. Όταν ήρθε ο τεχνικός για να κάνει την σύνδεση το δικό του μηχάνημα έγραψε 25.1MB λέει λοιπόν ο τεχνικός ότι δεν έχει ξαναδεί τόσο καθαρή γραμμή. Βάζω λοιπόν το ROUTER και κλειδώνει στα 23.99 ΜΒ τέλεια δηλαδή μέσα στην χαρά εγώ ανοίγω το speedtest.net να κάνω ένα τεστάκι παίρνω ένα άκυρο το αποτέλεσμα 1.8ΜΒ λέω δεν είναι δυνατόν κάνω ένα rapidshare account και κατεβάζω ένα αρχείο με 214kbps !! Φρικάρω και μιλάω με το τεχνικό τμήμα και μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή ( σας γράφω το τελικό συμπέρασμα μετα από μια εβδομάδα επικοινωνίας με το τεχνικό τμήμα ) .... εγώ τώρα τι να κάνω ??? Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου ?? Δεν θα έπρεπε κάποιος να τους βάλει στην θέση τους ??

Διατηρούμε μια οικογενειακή επιχείρηση, μια μικρή ξενοδοχειακή μονάδα εδώ στην Χαλκιδική και εάν δεν κάνουν κάτι θα το κάνω θέμα στην ένωση ξενοδόχων, για να μην την πατήσει κανένας συνάδελφος. Εκτός των άλλων 15 μέρες το έχω και έχει κοπεί το τηλέφωνο 2 φορές και το νετ 3!!!


DSL Connection
Link Information

Uptime: 0 days, 8:11:17
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 23.998
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 0,5 / 2,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,5 / 14,0

:down: :down: :down: :down:

Firestorm
15-12-09, 18:28
φιλε μην απελπιζεσαι.
κατεβασε πρωτα αυτο
http://www.orbitdownloader.com/
και μετα κατεβασε ενα αρχειο απο το nvidia.com (πχ τους καινουργιους drivers Που ειναι πανω απο 100Mb)
θα πιασεις τη ταχυτητα της υπογραφης μου. και εγω 50 μετρα ειμαι απο το dslam ;)

billskg
15-12-09, 18:46
Φίλε μου κάναμε δοκιμές με το τεχνικό τμήμα της forthnet και σε ftp της forthnet και τελική ταχύτητα ήταν 224 kbps\

http://img194.imageshack.us/img194/7618/speedqx.jpg

........Auto merged post: billskg πρόσθεσε 15 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και με το orbit που πρότεινε ο φίλος μας

http://img24.imageshack.us/img24/6176/speedorbit.png

Νikosanagn
15-12-09, 19:59
Απαραδεκτο το γεγονος ειναι φανερο οτι σου εχουν κλειδωσει την ταχυτητα πολυ χαμηλα χωρις λογο και εγω απεχω 200 περιπου μετρα και κατεβαζω με 2mb/s μην τ αφησεις ετσι...

Andreaslar
15-12-09, 20:12
Μήπως ο λογαριασμός σου είναι για 2μβπσ και όχι για 24?

billskg
15-12-09, 20:19
Για 24 είναι

Aποκτήστε τώρα Forthnet ADSL Economy

* Απεριόριστο, γρήγορο broadband ADSL έως 24Mbps
* Χωρίς πάγιο ΟΤΕ
* Δωρεάν ασύρματος εξοπλισμός

Just_Nikos
15-12-09, 20:53
Για 24 είναι

Aποκτήστε τώρα Forthnet ADSL Economy

* Απεριόριστο, γρήγορο broadband ADSL έως 24Mbps
* Χωρίς πάγιο ΟΤΕ
* Δωρεάν ασύρματος εξοπλισμός
Σε ποια περιοχη της χαλκιδικης μενεις?

billskg
15-12-09, 21:15
Φίλε μου θα με ρωτήσεις εάν έχει ιδιόκτητο η forthnet ναι έχει εδώ και 1 μήνα όλες οι εγκαταστάσεις τους είναι καινούργιες ο οτε είναι στα 50 μέτρα ένα φίλος έχει conxx 8bps χωρίς πρόβλημα και ο οτε δίνει στην περιοχή 24αρες και η forthnet

Just_Nikos
15-12-09, 21:54
Φίλε μου θα με ρωτήσεις εάν έχει ιδιόκτητο η forthnet ναι έχει εδώ και 1 μήνα όλες οι εγκαταστάσεις τους είναι καινούργιες ο οτε είναι στα 50 μέτρα ένα φίλος έχει conxx 8bps χωρίς πρόβλημα και ο οτε δίνει στην περιοχή 24αρες και η forthnet
Περιεργο βρε αδερφε εγω μενω 15' απο την πολη και δεν εχει ακομα καλυψη η forthnet εδω που μενω.Πως εχετε εσεις εκει κατω καλυψη μονο η Παναγιά το ξερει:rofl:

kiriakosk
15-12-09, 23:09
Καλώς ήρθες στο club... ποια οικογένεια είσαι απο τις 300.000; :rofl:

billskg
15-12-09, 23:21
Άστα φίλε 300.000 σφαλιάρες θέλουν για να στρώσουν όπως είπα και σε ένα παλικάρι σε ένα άλλο forum

........Auto merged post: billskg πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Περιεργο βρε αδερφε εγω μενω 15' απο την πολη και δεν εχει ακομα καλυψη η forthnet εδω που μενω.Πως εχετε εσεις εκει κατω καλυψη μονο η Παναγιά το ξερει:rofl:

Τι έχουμε?? ψέματα λένε για να μαζέψουν φράγκα το ρουτερ λεει 24 αλλά το αποτέλεσμα προβληματικο 1.8 με το ζόρι

Just_Nikos
16-12-09, 00:16
Καλώς ήρθες στο club... ποια οικογένεια είσαι απο τις 300.000; :rofl:
Βασικα σημερα σκεφτηκα να "χωρισω"
:rofl:
Και να παει να μαμηθει και η γυναικα και τα παιδια!:lol::lol::lol:

Ενας οτετζης μου ειπε οτι αμα δεν εχει ενεργοποιηθει η υπηρεσια 100% (με την εννοια οτι του να μπω στο ιδιοκτητο,οχι απλα να χρησιμοποιω DSLAM OTE και provider forthnet) τοτε με ενα καυγαδακι μπορω να γλυτωσω τα 70 και να την κοπανησω.

Αμα ειναι ετσι παω αυριο και το κοβω στη τελικη.
Ακουω σκεψεις σας.

........Auto merged post: Just_Nikos πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλώς ήρθες στο club... ποια οικογένεια είσαι απο τις 300.000; :rofl:
Χωριζω λεμε την αφηνω την οικογενεια μου , θελω πολλες γκομενες δε μπορω τον εγγαμο βιο:lol:

Andreaslar
16-12-09, 04:33
Για 24 είναι

Aποκτήστε τώρα Forthnet ADSL Economy

* Απεριόριστο, γρήγορο broadband ADSL έως 24Mbps
* Χωρίς πάγιο ΟΤΕ
* Δωρεάν ασύρματος εξοπλισμός

Άσε τι λέει η Forthnet στις διαφιμήσεις.

Πάρε τηλέφωνο να τους ρωτήσεις μήπως σε έχουν βάλει "καταλάθος" σε profile 2mbps (όπως στα demo account που κατεβάζεις με ένα όριο άσχετα στο πόσο συνχρονίζει η γραμμή)

billskg
16-12-09, 06:44
Θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αύριο να δούμε αλλά δεν νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο το λέω αυτό διότι εδώ και 10 μέρες μιλάω με το τεχνικό τμήμα κάθε μέρα τους έχω ζαλίσει θα το είχαν προσέξει πιστεύω

Anasazi
16-12-09, 23:42
Τι έχουμε?? ψέματα λένε για να μαζέψουν φράγκα το ρουτερ λεει 24 αλλά το αποτέλεσμα προβληματικο 1.8 με το ζόρι

Σόρρυ αλλά αυτό ποιος σου το είπε?

billskg
17-12-09, 12:51
συμπερασματικό είναι εσύ τι κατάλαβες διαβάζοντας το forum? 2ΜΒ έδιναν πριν μέσω ΟΤΕ και τώρα απλά σου δίνουν και τηλέφωνο τα 2 ΜΒ δεν άλλαξαν. Νοίκιασαν ότι λιγότερο μπορούσαν από τον ΟΤΕ και το έκαναν <<ιδιόκτητο>> :protest:

Anasazi
17-12-09, 15:30
Επειδη κι εγω ημουν ΟΤΕ και πηγα Forthnet...πριν ειχα Connex 8 Mbps , τωρα συντονιζομαι στα 13 και κατεβαζω με 1.3 MB / sec.

Ψαξε λιγο μηπως εχεις εσυ καποιο προβλημα σε καλωδια κτλ.

Just_Nikos
18-12-09, 11:02
Επειδη κι εγω ημουν ΟΤΕ και πηγα Forthnet...πριν ειχα Connex 8 Mbps , τωρα συντονιζομαι στα 13 και κατεβαζω με 1.3 MB / sec.

Ψαξε λιγο μηπως εχεις εσυ καποιο προβλημα σε καλωδια κτλ.
Και παλι ενα ευρος των 10,4mbit δεν θεωρειται επιτυχια...Εκτος και αν εισαι 3km απο το dslam.

RASTAVIPER
18-12-09, 11:36
Διαβάζοντας το 1ο post, καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος μετρούσε λάθος τη γραμμή του και δεν μπορούσε να βγάλει ξεκάθαρα συμπεράσματα.
Όμως το έχω απορία.Γίνεται να παίξει τέτοια παπάτζα?Άλλα να γράφει το ρούτερ και αλλιώς να είναι η γραμμή?

Craven
18-12-09, 18:46
Είναι 100% σίγουρο ότι δεν χρησιμοποιείς demo account από την forthnet? (τα οποία κλειδώνουν στα 2mbit) ?!? πχ σου ήρθε ο κωδικός σου στο κινητό σου και τον έβαλες ή είναι κάποιος κωδικός που σου δωσαν τηλεφωνικά τις πρώτες μέρες?

hel
19-12-09, 10:25
Επειδη κι εγω ημουν ΟΤΕ και πηγα Forthnet...πριν ειχα Connex 8 Mbps , τωρα συντονιζομαι στα 13 και κατεβαζω με 1.3 MB / sec.

Ψαξε λιγο μηπως εχεις εσυ καποιο προβλημα σε καλωδια κτλ.

Πες μας περισσότερα για τα στοιχεία της γραμμής σου και την περιοχή σου και αν θες ενημέρωσε το προφίλ.

chrvez
19-12-09, 21:11
Διαβάζοντας το 1ο post, καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος μετρούσε λάθος τη γραμμή του και δεν μπορούσε να βγάλει ξεκάθαρα συμπεράσματα.
Όμως το έχω απορία.Γίνεται να παίξει τέτοια παπάτζα?Άλλα να γράφει το ρούτερ και αλλιώς να είναι η γραμμή?

Μπα ότι γράφει το router είναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.