PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ



Σελίδες : [1] 2 3

lakis
08-01-04, 15:12
Παιδιά έγινε αναβάθμιση πηγέντε στο παλαιό φάληρο πηγαίντε στο http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm έχει διαθεσιμότητα σε ISDN :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

shakm
09-01-04, 03:48
Με πιάνουν πάλι οι ζηηηηηλειες μου.. :cry: :cry: :cry:
Εμείς οι καημένοι εδώ ψηλά συμφιλιωθήκαμε με την ιδέα για μετατροπή σε pstn πρώτα...

Wh1t3w0lf
09-01-04, 13:02
Εγώ έκανα αίτηση πρίν 2-3 εβδομάδες και περίμενα να έχω τη γράμμη αυτή ή την επόμενη εβδομάδα. Είχα παραγείλει για πάνω σε PSTN μίας και στο Π.Φάληρο ήταν full οι ISDN. Τώρα όμως βλέπω πως είναι διαθέσιμες οι ISDN όπως λέει ο lakis. Και ιδού το μεγάλο ερώτημα: Γίνεται να ζητήσω από τον Οτε να μεταφέρει την αίτηση μου στο άλλο τηλεφώνο (στο ISDN) η θα μου πούνε να πάω να *bip* και θα πρέπει να ακυρώσω την παραγγέλία και φτου από την αρχή;

BTW παρακολουθώ καιρό το forum αλλά είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ. Πολύ καλή δουλειά, μπράβο σε όλους!

warezaek
09-01-04, 17:50
εγω εκανα προχτες αιτηση στο π.φαληρο για αλλαγη pstn σε isdn, και χτες εκανα ακυρωση μολις εμαθα οτι εγινε αναβαθμιση, κ***φαρδος, σημερα μολις το πρωι εκανα την αιτηση στο 134 για dsl, πηρα το πρωι το zyxel 650H απο digital sima και τωρα fingers crossed.....

warezaek
13-01-04, 00:35
αδικα χαρηκα μαλλον, μολις ξανατσεκαρα στο oteshop και τωρα λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα στο π.φαληρο, τι απατη ειναι αυτη...

whiteman7
13-01-04, 01:34
θα πέσουν όλοι με τα μούτρα πάνω στα dslams :twisted:

lakis
13-01-04, 11:06
warezaek, το περίεργο είναι οτι στο 134 μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα και ότι η αίτηση μου είναι ok και στον οτε του Παλαιού Φαλήρου μου λένε οτι έχει γίνει είδη η μικτονόμιση αλλα δεν υπάρχει θέση στο dslam ?????? :?:

lakis
13-01-04, 15:57
Μα είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι ενω το oteshop λέει οτι δεν υπάρχουν διαθέσιμες ISDN θέσεις το 134 λέει ότι υπάρχουν ακόμα μια ελεύθερη θέση! Όποιος προλάβει !!!! ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ !!! Υπάρχει κάποιος με τίποτα πληροφορίες για 21098ΧΧΧΧΧ! Ανήκει στο καλαμάκι! Το γνωστό 822ΧΧΧΧ σήμερα δεν το σηκώνει κάνεις !!!! :evil: :evil:

warezaek
13-01-04, 16:45
το θεμα το ξεκαθαρισα σημερα το πρωι, πηρα στα κεντρικα στο τμημα dsl, kai o τυπος που μιλησα μου ειπε οτι οντως υπηρχε διαθεσιμοτητα, και υπαρχει γιατι εγινε αναβαθμιση, απλα αυτος ο ιδιος εβγαλε απο oteshop και ondsl την διαθεσιμοτητα γιατι του ειπαν οτι εχουν καποια τεχνικα προβληματα με τις καινουργιες πορτες στο π. φαληρο και μεχρι να λυθουν στα site θα φαινετε οτι δεν εχει, επισης μου ειπε οτι ολο το σκηνικο θα παρει 2-3 μερες και μετα θα ενημερωθουν και τα site, αρα ειμαστε οκ.. ιδωμεν.

lakis
13-01-04, 16:55
thnks warezaek, πολύ ευχάριστα τα νέα (νομίζω ;;;) . Οπότε υπόμονη κανά δυό μέρες ακόμα, μπας και ανάψει και μας το ledακι !!!!

warezaek
13-01-04, 18:05
αχ αυτο το ledaki και εγω περιμενω να αναψει, βεβαια κατσε να με παρουν πρωτα τηλεφωνο απο τον οτε, γιατι απο την ημερα της αιτησης ουτε φωνη ουτε ακροαση. laki εσενα σε πηραν τηλ???

shakm
13-01-04, 20:01
Εγώ έκανα αίτηση πρίν 2-3 εβδομάδες και περίμενα να έχω τη γράμμη αυτή ή την επόμενη εβδομάδα. Είχα παραγείλει για πάνω σε PSTN μίας και στο Π.Φάληρο ήταν full οι ISDN. Τώρα όμως βλέπω πως είναι διαθέσιμες οι ISDN όπως λέει ο lakis. Και ιδού το μεγάλο ερώτημα: Γίνεται να ζητήσω από τον Οτε να μεταφέρει την αίτηση μου στο άλλο τηλεφώνο (στο ISDN) η θα μου πούνε να πάω να *bip* και θα πρέπει να ακυρώσω την παραγγέλία και φτου από την αρχή;

BTW παρακολουθώ καιρό το forum αλλά είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ. Πολύ καλή δουλειά, μπράβο σε όλους!

Έλα μωρε τώρα.. Πες ότι δεν άκουσε καλά ο τεχνικός.. άλλωστε κάθε φορά σε άλλον μιλάς και δε νομίζω να το προωθήσαν τόσο γρήγορα πια το θέμα που να μην είναι αναστρέψιμο τώρα.. :wink: :wink:

lakis
13-01-04, 22:03
warezaek, Μίλησα την επόμενη της αίτησης (πεμπτη 8/1) με την κ. ΤσακΧΧΧΧΧΧ την υπεύθυνση για να ρωτήσω για την σύγουρη διαθεσιμότητα και αφού με διαβεβαίωσε μου είπε ότι θα με πάρει σε 7 ημέρες για να πάω να αγοράσω εξοπλισμό και πιθανότατα να με ενημερώσει για το ότι η γραμμή μου είναι έτοιμη! μου είπε επείσης ότι το maximum είναι 12 μέρες ημερολογιακές από την αίτηση! Επίσεις μου είπε ότι αν ενεργοποιηθεί ποιο γρήγορα δεν θα χρεωθώ μέχρι τη 12η μέρα. Λέω να την πάρω αύριο πρώινα δω πως πάμε!! Για να δούμε τι θα μας πεί?
:roll:

warezaek
13-01-04, 22:33
να μας ενημερωσεις μονο, εγω ειμαι σε ολα ετοιμος, περιμενω μονο το τηλεφωνημα

lakis
14-01-04, 00:46
warezaek, So Do I !!!

lakis
14-01-04, 10:53
Μόλις μήλισα με το 210822ΧΧΧΧ με τον αντικαταστάτης της κύριας. Και μου είπαι ότι όλα είναι οκ και είμαι ο τέταρτος στην σειρά πλέον για ενεργοποίηση. Οτάν τον ρώτησα για διαθέσιμες πόρτες σε ISDN μου είπε ότι υπάρχουν ακόμα 20 πόρτες διαθέσιμες (οπότε άλλοι δεκάξι μετά από μένα, οι υπόλοιποι στην αναμονή για τις επόμενες πόρτες)! Μου είπε ότι αύριο ή μεθαύριο θα είμαι ΟΚ! Αν όχι να τον πάρω τηλέφωνο! Ελπίζω το βράδι να μου έχει ανάψει το λαμπάκι όταν θα πάω σπίτι. Πόση ώρα θέλουν άραγε για να ενεργοποιήσουν 4 πόρτες;;;;;
:?:

warezaek
14-01-04, 11:12
μπορεις να μου κανεις pm το τηλ?? να παρω να ρωτησω και για εμενα

warezaek
14-01-04, 13:21
λοιπον μιλησα με τον τυπο που μου ειπες λακι, και μου ειπε οτι ειμαι στις εκρεμμοτητες και οτι θα με παρουν αυριο η μεθαυριο τηλ να μου πουν οτι ολα ειναι οκ,βασικα λοιπει και αυτη η παιχτρια (δεν θυμαμαι πως την λενε τωρα) αλλιως ολα θα γινοντουσαν πολυ γρηγορα μου ειπε, για ενεργοποιηση ειπε οτι θα παρει καμια 12αρια μερες....για να δουμε.

thanx για το τηλ laki

ypex
14-01-04, 13:24
Καλημέρα στην παρέα,

Μπορώ να έχω κι εγώ το τηλέφωνο παρακαλώ για να δω τι παίζει και με μένα;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

ypex
14-01-04, 14:16
Ευχαριστώ πολύ τους lakis και warezaek για την άμεση ανταπόκρισή τους.

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι η σύνδεση θα ενεργοποιηθεί σε 2 εβδομάδες!!

Μου φαίνεται απίστευτο μιας κι έκανα αίτηση την ίδια μέρα με τον lakis και μένουμε στην ίδια περιοχή :roll:

Όμως ΟΤΕ είναι αυτός κι όλα πρέπει να τα περιμένουμε... :evil:

Ως εκ τούτου θα συνεχίσω να βρίσκομαι σε αναμονή!! (Μέχρι πότε?)

lakis
15-01-04, 12:21
Άναψε !!!!!! ΑΝΑΨΕ !!!!! :D :D :lol: :lol: :lol:

Αλλα δυστιχώς δεν είμαι σπίτι τώρα! Πρέπει να περιμένω εως το απόγευμα! :cry:

Εγώ και άλλοι 20 isdn χρήστες πρέπει να ευχαριστήσουμε τον προιστάμενο του τεχνικού στο Καλαμακί για τις προσπάθειες που κάνει από την δευτέρα για να φτιάξουν το software με τις πόρτες του SIEMENS!

κ. Αλέκο ΦρΧΧΧΧΧΧΧ σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!! (εκμέρους των άλλων είκοσι που θα δούν το λαμπάκι του να ανάβει σήμερα)! :!: :!: :!: :!: :!:

warezaek
15-01-04, 14:46
ποιοι αλλοι 20 ρε λακι?, αραγε ειμαι μεσα σε αυτους? γιατι χτες ο αλλος μου ειπε κατι για 22 πορτες.....ποτε εκανες την αιτηση σου εσυ?

ypex
15-01-04, 15:00
Τον κ. Αλέκο ΦρΧΧΧΧΧΧΧ τον έχεις βύσμα; :?

Εγώ έκανα αίτηση στις 8/1 κι ακόμα μες στη μαυρίλα το λαμπάκι

warezaek
15-01-04, 15:15
α καταλαβα, εγω 9/1 την εκανα, και φυσικα ειμαι και εγω στην μαυριλα, μας ευχομαι καλο πασχα ypex....

lakis
15-01-04, 15:20
Λοιπόν παιδιά σήμερα στις 10.30 λύσαν το πρόβλημα που είχαν με τις 22 ή 20 πόρτες που υπήρχαν διαθέσιμες σε Isdn εδώ και 10-15 μέρες που περίσευαν στις 7/1 απο την τελαυταία αναβάθμηση! Όμως υπήρχε πρόβλημα στο λογισμικό που ενεργοποιεί (δεν ξέρω ακριβώς πως δουλέυει) και δεν μπορούσαν να τις ενεργοποιήσουν! Τα ίδια μου είχαν πει και από τον Οτε στην Κωλέτη (κεντρικά)! Απλώς αυτός ο άνρθωπος προσπαθούσε μέρες να διορθώσει το πρόβλημα τις ασυμβατότητας του λογισμικού! Σήμερα διορθώθηκε και θα ενεργοποιούνται σταδιακά και οι 20! Δίχνει διαθέσιμες και το oteshop τώρα! Εγω έκανα αίτηση στις 7/1 γνωρίζοντας οτι υπάρχουν 20 διαθέσιμες πόρτες! Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου την Τετάρτη με τα κεντρικά μου είπαν ότι ήμουν ο 4ος σε αναμονή για τις διαθέσιμες πόρτες! Δεν ξέρω πόσες αιτήσης μεσολάβισαν απο την δική μου αίτηση μέχρι την δική σου warezaek! Αν είναι λιγότερες από 16 πιθανών μέχρι αύριο να σου ανάψει! τι σου είπαν στο την 21082ΧΧΧΧΧ ότι είσαι σε αυτές τις 22; Μπορούν να σου πουν και σε ποια σειρά είσαι!!
Ελπίζω και σε σε ypex να ανάψει συντόμα! ΠΑΡΤΕ τους τηλέφωνο και ρωτήστε !!!

warezaek
15-01-04, 15:52
αυτος που μιλησα χτες μου ειπε, οτι εχουν γινει συνολικα καμια 50αρια αιτησεις, και επειδη λοιπει η υπευθηνη για τις αιτησεις (γυρναει απο αδεια σημερα η αυριο),αυτος που τις διαχειριζεται τις κανει με αργους ρυθμους, οταν γυρισει η υπευθηνη θα γινουν ολα κανονικα, τωρα οσον αφορα τα περι βυσματολογιας, ειδα το μηνυμα του ypex,και χιουμοριστικα παντα μας ευχηθηκα καλο πασχα, φυσικα το πιο λογικο ειναι αυριο η το πολυ την δευτερα να μας αναψει και εμας το led, και φυσικα, βεβεως και θα παρω τηλεφωνο αυριο, για να ρωτησω γενικα τι παιζει, οχι ομοως να τους τα κανω τσουρεκια, γιατι ερχομαι και στην θεση τους, τεσπα, ελπιζω ολα να πανε καλα και απο βδομαδα να κατεβαζουμε και οι 3 μας με 45+, και οποιος αλλος φυσικα εχει κανει αιτηση...

lakis
15-01-04, 16:03
warezaek, αχ αυτή η τύπισα τις μας κάνει !!!

warezaek
15-01-04, 16:04
θα την πετυχω, δεν θα την πετυχω?

ypex
15-01-04, 17:11
warezaek αντε να δούμε τι θα γίνει και με μας...

Αν δεν γίνει τίποτα αύριο μάλλον πάμε για δευτέρα

Τελικά αυτή η υπόθεση είναι για γερά νεύρα!

Φίλε lakis σου εύχομαι καλά downloads :wink:

Αλήθεια έχετε αποφασίσει από ποιόν provider θα πάρετε συνδρομή;

lakis
15-01-04, 17:21
Λέω να πάρω ACN 256 εσείς;

ypex
15-01-04, 17:55
Κι εγώ προς το παρόν σκέφτομαι ή ACN 256 ή Tellas 384.

Αν όμως μέχρι να με συνδέσουν έχει μειώσει τις τιμές της η Forthnet θα βάλω Forthnet.

Ίδωμεν.....

warezaek
15-01-04, 19:35
εγω tellas ελεγα να βαλω, αλλα τωρα με τις μειωσεις της otenet δεν ξερω τι να κανω, λακι τωρα που σου αναψε η επομενη κινηση ειναι να γραφτεις σε isp?

lakis
15-01-04, 20:04
warezaek, λοιπον παιδια :
:cry: :cry: :cry: :cry:

Η δουλεια έγινε μισή: Απλά άναψε το λαμπακι αλλά:

Test ADSL synchronization PASS
Test ADSL(ATM OAM) loopback test FAIL
Test PPP/PPPoE server connection FAIL
Ping default gateway FAIL
Τελείωσε τη δουλειά του ο ΟΤΕς Παλαιού Φαλήρου αλλά όχι αυτοί στην κωλέτη!
Θα τους σκίσω αύριο!!!
:x :x :x :x :x

warezaek
16-01-04, 08:43
ρε συ λακι, ποιο modem εχεις? σε ρωταω γιατι λογικα θα εχουμε ιδια splitter (Siemens isdn), και αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι πως συνδεσες το modem με το splitter γιατι το modem εχει rj45 εξοδο και το splitter rj11 εξοδο, εγω τα συνδεσα με rj11 καλωδιο, το εβαλα δηλαδη στην rj45 του modem μου(zyxel 650h-33) ετσι οπως ειναι, λογικα πρεπει να δουλεψει, ετσι δεν ειναι? γιατι αποτι ειδα το rj11 εχει μονο 2 επαφες στο μπριζακι στο κεντρο, οποτε λογικα δεν θα εχει νοημα να παρω αλλο καλωδιο.

lakis
16-01-04, 09:28
warezaek, Splitter έχω zyxel (δεν έχω πάρει ακόμα το splitter του ΟΤΕ)! Επειδή όμως στην ουσία το splitter το χρειάζεσαι μόνο για να διαχωρίσεις την φώνη και επειδή το καλώδιο απο το Οτε είναι σε rj11 δεν νομίζω να χρειάζεσαι άλλο καλώδιο! Θα το δοκιμάσω το απόγευμα με rj11 και θα σου πω

Να ξέρεις όμως εάν σου ανάψει το ledακι δεν σημαίνει οτι συγχρονίστικες αλλα οτι απλά έχει κουμπώσει σε πόρτα! Οπότε εάν στα διαγνωστικά σου βγάζει τα παρακάτω:
Test ADSL synchronization PASS
Test ADSL(ATM OAM) loopback test FAIL
Test PPP/PPPoE server connection FAIL
Ping default gateway FAIL
Σημαίνει ότι είσαι στο τελευταίο σταδιο και απομένει η παραμετροποίηση του DSLAM και δυστηχώς ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗ 12 ΜΕΡΑ :evil: :evil: :evil: :evil: από την αίτηση (Και οι μέρες μετράνε απο την πρώτη φορά που θα σας πάρει αυτή που έχει είδη μία βδομάδα άδεια!!!).
Δεν το πιστέυω σήμερα μου είπανε: "οτι φτιάχνεται σιγα - σιγά η ταχύτητα 384 και παίρνει συνολικά 12 μέρες να φτάσει τα 384 !!!!" και ότι αν δεν παίξει την 12 μέρα τότε να πάρω το 121 στις βλάβες !!!

Καλωωωωωω ??????

warezaek
16-01-04, 10:54
μολις τους πηρα τηλ στο 21082, και μιλησα με μια η οποια μου ειπε οτι ουτε καν αιτηση δεν εχει γινει στο νουμερο μου, τεσπα μετα την βρηκε, και μου ειπε οτι ηταν εντυπη και οχι στο pc γιαυτο δεν την ευρισκε, μου ειπε ή σημερα ή την δευτερα θα με παρουν τηλ, η "γνωστη" κυρια φυσικα λοιπει σε αδεια, οποτε την μαμησαμε, για να δουμε...λακι περιμενω νεα με το modem σου και το μπριζακι rj11

lakis
16-01-04, 13:07
Μόλις με πήρε ενας τυπάκος και μου είπε οτι προχωράει η άιτηση μου κανονικά :shock: και μέχρι την τριτή θα έιναι όλα οκ!

Άφησε υπονοούμενα ίσως και για σήμερα!

Εσένα warezaek, σε πήραν;

(Μα που ζουν αυτοί ?) :roll:

ypex
16-01-04, 13:10
Μπας και ήταν ηχογραφημένο μήνυμα γιατί και σε μένα τα ίδια είπε ο τυπάκος :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

warezaek
16-01-04, 13:14
Nope , κανενας δεν με πηρε ακομη, αλλα μου ειπε αυτη σημερα η δευτερα, αλλα αν το παρεις λογικα, δευτερα θα με παρουν, αφου σε σχεση με εσας την εκανα τελευταιος (9/1), για να δουμε, την αλλη βδομαδα παντος μας βλεπω ολους κομπλε

lakis
16-01-04, 13:19
Μπας και ήταν ηχογραφημένο μήνυμα γιατί και σε μένα τα ίδια είπε ο τυπάκος :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Έμενα μου είπε να πάρω και στο 121 ή στο 801 11 67700 να του πω μπας και κάνουν τίποτα για σήμερα!
:?:

ypex
16-01-04, 13:21
Πήρες να δεις τι θα σου πούνε;

Κι εγώ έλεγα να πάρω αλλά φοβάμαι οτι θα με γράψουν στα @@ τους

lakis
16-01-04, 22:46
warezaek, τελικά δουλέυει κανονικά με rj11 και σε ISDN και σε PSTN και σε Intracom DSLAM και SIEMENS DSLAM τσεκαρισμένο με zyxel 650, zyxel 652r, jetspeed 500i

lakis
17-01-04, 12:00
ypex, warezaek, παιδία ΕΠΕΞΕ !!!!!!!! :D Σήμερα Σάββατο ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΚΑΝΟΝΙΝΚΑ με ACN 256 !!!!!

Δοκιμάστε ΣΗΜΕΡΑ μηπώς είστε και εσείς ΕΝΤΑΞΕΙ !!!

Γίνονται και θαύματα ΣΑΒΒΑΤΙΑΤΙΚΑ!

lakis
17-01-04, 12:12
Παιδιά εδώ και ώρα κατεβάζω με 32k+ με 256 Acn (Στη δουλειά με forthnet 384 κατεβαζώ με 37-39κ)

Περιμένω νέα σας !!!

Axilleass
17-01-04, 14:52
Αντε, μπραβο Λακη ! καλοριζικη..! Ελπιζω συντομα να εχουν καλα νεα και οι υπολοιποι αναμενοντες..

ypex
17-01-04, 16:57
@lakis καλορίζικη κι από μένα φίλε!!!

@axilleas από το στόμα σου και στου πΟΤΕ τ'αυτί!!

Μακάρι να έπαιζε και η δικιά μου αλλά ούτε καν το λαμπάκι δεν έχει ανάψει ακόμα :evil:

Αν δεν ενεργοποιηθεί μέχρι την Τρίτη που μου είπε ο τυπάκος θα γίνει της πόρνης. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Θα κάνω υπομονή μέχρι τότε....

lakis
17-01-04, 20:48
thnks Axilleass, τώρα είναι η σειρά των παιδιών !!!

warezaek
17-01-04, 22:39
αργησα λιγο, αλλα ειχα προβληματα με το pc μου, καλοριζικη ρε φιλε λακι, εγω τιποτα, στα σκοταδια ειμαι ακομα, μαλλον απο βδομαδα τα καλα

Axilleass
18-01-04, 15:52
ypex και warezaek, μερικες μερουλες εμειναν.. Εχω την αισθηση παντως οτι το πραγμα τεινει να στρωσει σιγα-σιγα.. Και απο θεμα χρονου και απο θεμα προβληματων... Πριν ενα μηνα που εβαλα εγω -αφου παλευα για αυτο καπου 1,5 -2 μηνες !!- ηταν αρκετα πιο χαλια τα πραγματα...
Οποτε απο βδομαδα...ετοιμαστητε !

warezaek
19-01-04, 10:20
λοπον, τα πραγματα πανε καλα, με πηρε σημερα το πρωι μια κυρια και μου ειπε το γνωστο οτι στις επομενες 12 μερες ολα θα ειναι ετοιμα, αλλα ισως και νωριτερα μου ειπε, επισης κατι αλλο σημαντικο για το π.φαληρο ειναι οτι δεν εγινε αναβαθμιση αλλα απλα αδειασαν 6 πορτες isdn, τουλαχιστον συμφωνα με τα λεγομενα της, για να δουμε η αναμονη συνεχιζεται...

@ ADSLgr.com All rights reserved.