PDA

Επιστροφή στο Forum : Αστάθεια σύνδεσης



Elorant
22-03-06, 10:39
Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με τη σύνδεση μου. Από τις 7 το πρωί, έως τις 11 το βράδυ, εδώ και δύο μέρες κάθε πέντε λεπτά πέφτει η σύνδεση. Ξανασυνδέεται μεν αυτόματα, αλλά στο πεντάλεπτο διακόπτεται πάλι. Έχω παρατηρήσει πως από τις 11 το βράδυ, έως τις 7 το πρωί, η σύνδεση είναι άψογη.

Αναρωτιέμαι αν έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα. Έχω ενημερώσει τον ΟΤΕ και περιμένω. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε εντελώς ξαφνικά.

Έκανα και update το firmware του router (Netspeed 520i) αλλά δεν άλλαξε κάτι. Η σύνδεση είναι με HOL στα 256Kbps και η περιοχή που μένω Ταύρος.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

BlindG
22-03-06, 11:32
Καλωσήρθες και καλημέρα:)
Μήπως χρησιμοποιείς p2p?
Μήπως στην περιοχή σου (ψάξε στο forum για να βρείς thread για αυτήν... ) είναι λίγο γεμάτα τα dlsam?
Επίσης, ρίξε μια ματιά στην κατάσταση της γραμμής σου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205) για να δείς αν έχει θόρυβο κτλ :)

Elorant
22-03-06, 12:04
Καλώς σας βρήκα.

p2p χρησιμοποιώ αλλά η σύνδεση πέφτει γενικώς ακόμα κι όταν έχω κλειστό τον υπολογιστή. Με παραξενεύει βέβαια το γεγονός πως αφενός τις νυχτερινές ώρες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, οπότε έμμεσα συμπεραίνω πως πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο κέντρο του ΟΤΕ και λόγω φόρτου τις πρωινές ώρες μου "σκάει" κι αφετέρου η σύνδεση διακόπτεται ακριβώς κάθε πέντε λεπτά. Το dslam δεν ξέρω αν είναι γεμάτο αλλά μέχρι προχτές, που παρουσιάστηκε το πρόβλημα, είχα εξαιρετικές ταχύτητες, 30-32 Kb download. Κι όσο είμαι online, στο μεσοδιάστημα δηλαδή μέχρι να πέσει και να ξανανέβει η σύνδεση, οι ταχύτητες είναι πολύ καλές.

Όσον αφορά το θόρυβο της γραμμής το router μου δίνει τα εξής νούμερα:
Local Tx Power: 11.34 dB
Remote Tx Power: 14.45 dB
Local Line Atten.: 26.0 dB
Remote Line Atten.: 51.0 dB
Local SNR Margin: 24.0 dB
Remote SNR Margin: 26.0 dB

Οπότε σύμφωνα με αυτά που λέει το thread που με παρέπεμψες όλα είναι μια χαρά. Έλα όμως που έχω πρόβλημα :(

BlindG
22-03-06, 18:33
Το οτι σου τη ρίχνει ακόμα και με κλειστό τον υπολογιστή με μπερδεύει. Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Δοκίμασες να πάρεις HOL και ΟΤΕ τηλέφωνο?

No-Name
28-03-06, 23:31
Και δεν φτάνει που είμαι και κάτα 765 ευρώ φτωχότερος με το που άρχισα μετά από 15 μέρες Παρίσι να κατεβάζω διαπίστωσα πώς πάνω από 40 δεν πάει η ταχύτητα(1024/256)....όλα τα καλά!!!Welcome Home :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.