PDA

Επιστροφή στο Forum : μετακομιση (μεταφορα γραμμης ή νεα συνδεση?)



Demian31
17-12-09, 12:02
καλημερα σας! εχω το τελλας double play unlimited και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος ως τωρα. συντομως μετακομιζω και διαβαζοντας σε διαφορα φορουμς διαφορες ιστοριες για μεταφορες γραμμης που αντι να παρει 1 μηνα οπως μου ειπαν στην τελλας παιρνει πολυ παραπανω κ αγχωθηκα ομολογω μιας κι η μετακομιση θα γινει μεσα στις γιορτες οπου ως γνωστον τιποτα δε λειτουργει! οποτε εχω τα εξης ερωτηματα.
λετε να κανω αιτηση στην τελλας για μεταφορα γραμμης ή διακοπη αυτης και αιτηση για νεα στο νεο σπιτι? αν κανω διακοπη καθοτι ειμαι συνδρομητης μονο για 4-5 μηνες θα πρεπει να πληρωσω κερατιατικα για τους υπολοιπους μηνες του συμβολαιου?
Στο νεο σπιτι που παω δεν υπαρχει τηλεφωνο ο προηγουμενος ενοικιαστης που εμενε εκει για 2 χρονια δεν ηθελε καν να εχει. οποτε τι γινεται? παω στο νεο σπιτι κ παιρνω τηλ στον οτε να ερθει τεχνικος να ενεργοποιηση τη γραμμη και δεν κανω συνδεση στον οτε κ μετα καπακι παιρνω την τελλας για τη μεταφορα? εφοσον ο προηγουμενος δεν ειχε τηλεφωνο πως ξερω τι τηλεφωνικο νουμερο παει σε αυτο σπιτι για το δωσω στην τελλας ή οπου χρειαστει?
πολυ μπαχαλο μου μοιαζει κ υποψιαζομαι οτι και θα ταλαιπωρηθω και θα κανει μηνες αυτη η ιστορια. σκεφτομαι μηπως απλα να διακοψω την τελλας εκει που μενω τωρα κ να βαλω ενα connx εκει που θα παω να ξεμπερδευω γρηγορα μιας κ ο οτε λογικα θα το βαλει γρηγορα.
ευχαριστω προκαταβολικα για ολες τις απαντησεις!

ariadgr
19-12-09, 17:49
Αν θέλεις να κρατήσεις τον αριθμό κάνεις αναγκαστικά αίτηση μεταφοράς.
Υπολόγιζε 18 εργάσιμες από τη στιγμή που η tellas θα στείλει το αίτημα στον ΟΤΕ (αφού αφορά νέα γραμμή - ανενεργό βρόχο)
Και νέα σύνδεση πάντως να έκανες, σε οποιονδήποτε εναλλακτικό, πάλι 18 εργάσιμες θα χρειαζόταν.

alwaysalone
21-12-09, 22:19
Αν στη προηγουμενη δ/νση δε χρειαζεσαι adsl, τότε καλύτερα να κανεις μεταφορά, αυτό εχει πολλα πλεονεκτήματα οπως:
Δε χρειαζεται να ανησυχεις για πόρτα.
Δε χρειαζεται να ανησυχεις για πορτα.
Δε χρειάζεται να ανησυχεις για πόρτα. :p

Βεβαια, αυτο το προβλημα, πλεον δεν υπάρχει, στις περισσότερες περιοχές της Αττικής, εκτος απο το υπόλοιπο Αττικής.
Τωρα, η μεταφορα γραμμης adsl, χρεώνεται απο ο,τι θυμαμαι, στον ΟΤΕ ηταν καπου 20 ευρω, δεν ξέρω αν εχει αυξηθει.

Απο την άλλη ομως, και νεα γραμμή να κανεις, εκτος οτι θα φας στη μαπα ολη την ταλαιπωρια που τραβας ενας νεος συνδρομιτης (με αντιγραφα λογαριασμων ΟΤΕ κλπ), υπαρχουν και τελη ενεργοποιησης, τελη εξοπλισμου κλπ, τα οποία βεβαια αλλαζουν απο πάροχο σε παροχο, και απο περιόδο σε περίοδο.

Αν στη τρέχουσα συνδεσή σου, εκκρεμουν παγια, και κανεις διακοπη, τοτε θα τα πληρωσεις, οπότε δεν υπαρχει λογος να μπεις σε αυτην την διαδιακσια.

Τωρα, στο νεο σπιτι, που δεν υπαρχει τηλεφωνο, δεν υπαρχει γενικά βρόγχος, ή ειναι αδρανες; Νομιζω ο ΟΤΕ δινει αυτην την επιλογη με χρέωση 7 ευρω εφαπαξ, αν θυμαμαι καλα, να απενεργοποιησεις τη γραμμη σου για ενα διαστημα, οχι ομως να την διακοψεις εντελως. Οπότε θα πρεπει να το μάθεις αυτο. Αν δηλαδη υπάρχει ή όχι γραμμή.

Τώρα αν τα οικονομικά σου αντέχουν ενα τετοιο περιττό έξοδο, δηλαδη να πληρωσεις τα υπολειπόμενα πάγια, και να πας στον ΟΤΕ αμόλυντος, ειναι δικό σου θέμα. Αν και δε νομιζω οτι πλεον αργούνε. Αρκετά προστιμα φαγανε ολοι οι πάροχοι.

Παρε τηλ τον ΟΤΕ (χωρις να του πεις τιποτα για adsl κλπ), φτιαξε νεα γραμμή, (pstn λογικα, αφου οι εναλλακτικοι δε δινουν απο οσο ξερω isdn) και μετα παρε τηλ την τελλας και κανε μεταφορα γραμμής και ουτε γατα ουτε ζημια.

Παντως προσεχε λιγακι με τα ονοματα των γραμμων, εφοσον το σπιτι θα ειναι σε ενοικιο (απο ο,τι κατάλαβα).

R-f
27-12-09, 07:35
Αν στη προηγουμενη δ/νση δε χρειαζεσαι adsl, τότε καλύτερα να κανεις μεταφορά, αυτό εχει πολλα πλεονεκτήματα οπως:
Δε χρειαζεται να ανησυχεις για πόρτα.
Δε χρειαζεται να ανησυχεις για πορτα.
Δε χρειάζεται να ανησυχεις για πόρτα. :p

Βεβαια, αυτο το προβλημα, πλεον δεν υπάρχει, στις περισσότερες περιοχές της Αττικής, εκτος απο το υπόλοιπο Αττικής.
Τωρα, η μεταφορα γραμμης adsl, χρεώνεται απο ο,τι θυμαμαι, στον ΟΤΕ ηταν καπου 20 ευρω, δεν ξέρω αν εχει αυξηθει.

Απο την άλλη ομως, και νεα γραμμή να κανεις, εκτος οτι θα φας στη μαπα ολη την ταλαιπωρια που τραβας ενας νεος συνδρομιτης (με αντιγραφα λογαριασμων ΟΤΕ κλπ), υπαρχουν και τελη ενεργοποιησης, τελη εξοπλισμου κλπ, τα οποία βεβαια αλλαζουν απο πάροχο σε παροχο, και απο περιόδο σε περίοδο.

Αν στη τρέχουσα συνδεσή σου, εκκρεμουν παγια, και κανεις διακοπη, τοτε θα τα πληρωσεις, οπότε δεν υπαρχει λογος να μπεις σε αυτην την διαδιακσια.

Τωρα, στο νεο σπιτι, που δεν υπαρχει τηλεφωνο, δεν υπαρχει γενικά βρόγχος, ή ειναι αδρανες; Νομιζω ο ΟΤΕ δινει αυτην την επιλογη με χρέωση 7 ευρω εφαπαξ, αν θυμαμαι καλα, να απενεργοποιησεις τη γραμμη σου για ενα διαστημα, οχι ομως να την διακοψεις εντελως. Οπότε θα πρεπει να το μάθεις αυτο. Αν δηλαδη υπάρχει ή όχι γραμμή.

Τώρα αν τα οικονομικά σου αντέχουν ενα τετοιο περιττό έξοδο, δηλαδη να πληρωσεις τα υπολειπόμενα πάγια, και να πας στον ΟΤΕ αμόλυντος, ειναι δικό σου θέμα. Αν και δε νομιζω οτι πλεον αργούνε. Αρκετά προστιμα φαγανε ολοι οι πάροχοι.

Παρε τηλ τον ΟΤΕ (χωρις να του πεις τιποτα για adsl κλπ), φτιαξε νεα γραμμή, (pstn λογικα, αφου οι εναλλακτικοι δε δινουν απο οσο ξερω isdn) και μετα παρε τηλ την τελλας και κανε μεταφορα γραμμής και ουτε γατα ουτε ζημια.

Παντως προσεχε λιγακι με τα ονοματα των γραμμων, εφοσον το σπιτι θα ειναι σε ενοικιο (απο ο,τι κατάλαβα).


Εχμ, καλημερα. Δεν ξερω απο που ν αρχισω..
1.Παντα υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει πορτα ακομα και οταν γινεται μεταφορα γραμμης
2.Η μεταφορα γραμμης ειναι ακριβως ιδια με τη διαδικασια αριθμοδοτησης, ενεργοποιηση βροχου δηλαδη,απλα κατα την αριθμοδοτηση λαμβανεις τον αριθμο που ειχες στη παλια διευθυνση. Αρα το χρονοδιαγραμμα ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο της νεας αιτησης.
3.Ο κατοχος της γραμμης δεν εμπλεκεται με τον ΟΤΕ παρα μονο αν η νεα κατοικια δεν εχει καλωδιωση.Προφανως η συγκεκριμενη εχει, αρα χρειαζεται μονο ενα γειτονικο τηλ ενδεικτικα.
Τελος, με ολο το θαρρος και καλη διαθεση, το forum ειναι για να βοηθαμε και οχι να αποπροσανατολιζουμε απαντωντας στο περιπου για πραγματα που δεν γνωριζουμε.
Παντα φιλικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.