PDA

Επιστροφή στο Forum : Mας αναχαίτισαν πάνω από τη Pόδο!



Σελίδες : [1] 2

chrand
22-03-06, 14:31
ΣΕ ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ πρόκληση προχώρησε χθες η Τουρκία αναχαιτίζοντας με επιθετική ενέργεια μαχητικών αεροσκαφών της ελληνικό Φάντομ.
Το περιστατικό, που παρόμοιό του δεν έχει γίνει για αρκετά χρόνια, συνέβη δυτικά της Ρόδου, όπου το ελληνικό αεροσκάφος εκτελούσε αποστολή αναγνώρισης, ρουτίνας. Το τουρκικό αεροσκάφος, υπό την κάλυψη και άλλου που βρισκόταν σε κατάσταση αναμονής μακρύτερα, προχώρησε σε διαδικασία αναγνώρισης - αναχαίτισης ως να αντιμετώπιζε «εισβολέα» στον δικό του εναέριο χώρο. Πλησίασε μάλιστα το ελληνικό αεροσκάφος κατά τη φάση της εμπλοκής στο 1,5 μίλι.

H εμπλοκή αυτή ήταν μία από τις 3 που έγιναν χθες στο Αιγαίο, ένα 24ωρο μετά τη δημοσιοποίηση από τον τουρκικό Τύπο του νέου «δόγματος» εθνικής ασφάλειας που θεωρεί αιτία πολέμου (casus belli) την επέκταση των ελληνικών χωρικών υδάτων στο Αιγαίο στα 12 μίλια. Συνολικά μπήκαν χθες στο Αιγαίο χωρίς να υποβάλουν σχέδιο πτήσης 26 τουρκικά μαχητικά, εκ των οποίων τα περισσότερα ήταν οπλισμένα. Σε επτά περιπτώσεις οι Τούρκοι πιλότοι παραβίασαν τον εθνικό εναέριο χώρο.

Να σημειωθεί ότι στα μέσα Ιανουαρίου οι Τούρκοι σταμάτησαν να υποβάλλουν στο ΝΑΤΟ το δελτίο αεροπορικής δραστηριότητας της επόμενης ημέρας - κίνηση που είχαν επιβάλει οι ΝΑΤΟϊκοί για «εκτόνωση» και την οποία η Ελλάδα δεν αποδεχόταν ως υποκατάστατο του σχεδίου πτήσης.

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18494&m=N10&aa=2

Kiwi
22-03-06, 14:37
Σιγά τα ωά. Πάντα συμβαίνει αυτό σε περιόδους διπλωματικών αποφάσεων ή ανακοινώσεων. Δεν βρίσκω τίποτα το φοβερό εκτός από κινήσεις εντυπώσεων και από τις δύο πλευρές. :yawn:

immortal1979
22-03-06, 18:11
chrand Ε ΚΑΙ?

Δεν πα να κανουν παρελαση και να φτασουν μεχρι την αθηνα, σκοτιστηκα.
Μην ψαρωνετε βρε ελληνες, με τους τουρκους και ολους τους ανθρωπους ολων των λαων δεν εχουμε καμια κοντρα και ποτε δεν ειχαμε, αυτοι που κινουν απο καθε πλευρα τα νηματα φταινε και σας φανατιζουν.

Α! και κατι αλλο, ξερεις ποσες φορες εχουν φτασει τα δικα μας στρατιωτικα αεροπλανα μεχρι την αγκυρα, και δεν το βγαζω απο το κεφαλι μου, ειναι de facto αυτο που λεω.

Αυτα και παντα χωρις παρεξηγηση.

WAntilles
22-03-06, 18:29
Πολύ καλά τα λες Αθάνατε.

apok
22-03-06, 18:46
Άμα δε φτάσουν πάνω από την Ομόνοια δεν ανησυχώ πάντως:-k

Cafeeine
22-03-06, 19:00
Άμα δε φτάσουν πάνω από την Ομόνοια δεν ανησυχώ πάντως:-k
Εγώ να περιμένω να φτάσουν στη Δάφνη?

Σοβαρά τώρα, δεν όσον αφορά το τι μας χωρίζει με τους Τούρκους, δεν είναι αυτό το θέμα, αλλά τι χωρίζει τους Τούρκους στρατόκα...ραβανάδες απο τους δικούς μας. Εκεί έγκειται ηόποια ανησυχία έχω για το θέμα ( Ειλικρινά δεν θέλω ποτέ να δώ το Δρ Strangelove: Σειρήνες στο Αιγαίο :lol: )

Agent M
22-03-06, 19:10
chrand Ε ΚΑΙ?

Δεν πα να κανουν παρελαση και να φτασουν μεχρι την αθηνα, σκοτιστηκα.
Μην ψαρωνετε βρε ελληνες, με τους τουρκους και ολους τους ανθρωπους ολων των λαων δεν εχουμε καμια κοντρα και ποτε δεν ειχαμε, αυτοι που κινουν απο καθε πλευρα τα νηματα φταινε και σας φανατιζουν.

Α! και κατι αλλο, ξερεις ποσες φορες εχουν φτασει τα δικα μας στρατιωτικα αεροπλανα μεχρι την αγκυρα, και δεν το βγαζω απο το κεφαλι μου, ειναι de facto αυτο που λεω.

Αυτα και παντα χωρις παρεξηγηση.
Και γιατί δεν ρίχνουμε laser guided missiles στα Spice Refineries, Spice silos , στους Nuclear reactors και στο Construction Base για να πάμε στο επόμενο επίπεδο να αντιμετωπίσουμε τον Yuri;;;; :whistle:
Α ξέχασα...:hmm: Δεν παίζουμε Red Alert! :lol: :rofl: :lol: :rofl:

manoulamou
22-03-06, 19:23
Και γιατι νομιζετε οταν αλλαζει η κυβερνηση λεει οτι θα κανει οικονομιες και περιστολη της δημοσιας σπαταλης,
αλλα το μονο που αυξανεται σταθερα ειναι οι δαπανες για την αμυνα???
Αμα το συμφερον της υπερδυναμης ειναι να πλακωθουμε, τοτε γινονται ψιλο-επεισοδια ...
Θυμαστε που ειπε ο Αρσενης για μειωση των μη απαραιτητων εξοδων για εξοπλισμους, καπακι τι ειχαμε?
ΤΑ ΙΜΙΑ, και το Ευχαριστω τους Αμερικανους που δεν συγκρουστηκαμε με τους Τουρκους....
Μετα πώς να μεινουν λεφτα για μισθους και συνταξεις και το κυριωτερο πώς θα αυξηθουν τα διατιθεμενα ποσα
για την βελτιωση της Παιδειας, που ειναι η καλυτερη αμυνα ενος κρατους και η πιο σοβαρη επενδυση για το μελλον μας???

MNP-10
22-03-06, 20:08
Για να μπαινουν τα πραγματα υπο σωστη οπτικη γωνια, ο Σημιτης ευχαριστησε τους αμερικανους για την πρωτοβουλια και τη βοηθεια τους κατα τη διαρκεια της κρισης. Γιατι ο Κλιντον πηρε το Σημιτη για να διαμεσολαβησει. Αυτο που δεν ηξερε ο Σημιτης, αλλα το γραφει στο βιβλιο του "my life" ο Clinton, ειναι οτι τον πηρανε οι Τουρκοι, εντρομοι οτι θα γινει πολεμος. Και τοτε αυτος σηκωσε το τηλ και πηρε το Σημιτη, ο οποιος νομιζε οτι οι αμερικανοι δρουν πρωτοβουλως.

Οσο για τις παραβιασεις, κατα τη γνωμη μου οι Τουρκοι καλα κανουν και δεν αναγνωριζουν το 6ΝΜ στο νερο / 10ΝΜ στον αερα. Ειναι παγκοσμια πατεντα αυτο το καθεστος που δεν εχει καμια σχεση με το διεθνες δικαιο. Η 6/6 ή 12/12. Τι 6/10? Ας το παμε 12 και τελος.

Jsone
22-03-06, 20:27
Ευτυχώς που μπορούμε μια φορά να κάνουμε την συζήτηση αυτή χωρίς οι μισές απαντήσεις να είναι "OYΣΤ Κ@@@ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΑΜΕ" κλπ.Σημάδι ωριμότητας του forum.

maik
22-03-06, 20:36
Ευτυχώς που μπορούμε μια φορά να κάνουμε την συζήτηση αυτή χωρίς οι μισές απαντήσεις να είναι "OYΣΤ Κ@@@ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΑΜΕ" κλπ.Σημάδι ωριμότητας του forum.

Μηπως, λεω μηπως βιαζεσαι λιγο;;; :whistle: :whistle:

Andrew
22-03-06, 20:46
Μπορούμε να ετοιμαστούμε για άλλη μια φορά να ευχαριστήσουμε τους Αμερικάνους.
Αυτό που δεν αναφέρεται (και είναι σημαντικό) είναι στα πόσα μίλια από την Ρόδο έγινε η αερομαχία. Γιατί και η Κεφαλονιά είναι δυτικά της Ρόδου! :hmm: Αλλά το 6/10 σημαίνει πρακτικά ότι φέρνουμε ένα αεροπλανοφόρο σε διεθνή ύδατα και παραβιάζουμε εναέριο χώρο ταυτόχρονα.

PopManiac
22-03-06, 20:55
Μηπως, λεω μηπως βιαζεσαι λιγο;;; :whistle: :whistle:


Ακόμα δεν έχει μπει στη συζήτηση το...... βαρύ πυροβολικό!!:p

manoulamou
22-03-06, 21:13
Ακόμα δεν έχει μπει στη συζήτηση το...... βαρύ πυροβολικό!!:p

:mad: :( :redface: :rofl:

vlikkas
22-03-06, 21:26
chrand Ε ΚΑΙ?

Δεν πα να κανουν παρελαση και να φτασουν μεχρι την αθηνα, σκοτιστηκα.
Μην ψαρωνετε βρε ελληνες, με τους τουρκους και ολους τους ανθρωπους ολων των λαων δεν εχουμε καμια κοντρα και ποτε δεν ειχαμε, αυτοι που κινουν απο καθε πλευρα τα νηματα φταινε και σας φανατιζουν.

Α! και κατι αλλο, ξερεις ποσες φορες εχουν φτασει τα δικα μας στρατιωτικα αεροπλανα μεχρι την αγκυρα, και δεν το βγαζω απο το κεφαλι μου, ειναι de facto αυτο που λεω.

Αυτα και παντα χωρις παρεξηγηση.
σιγα ρε φιλε τι την περασες την τουρκια αλβανια?
σιγα μην φτασαμε και μεχρι τη βαγδατη που τα εμαθες αυτα ?
κυκλοφορουν αυτα σαν ανεκδοτα στον στρατο για να γλυκανουμε το χαπι απο τα ρεζιλικια μας στο αιγαιο.

FFGR
22-03-06, 21:39
Και γιατί δεν ρίχνουμε laser guided missiles στα Spice Refineries, Spice silos , στους Nuclear reactors και στο Construction Base για να πάμε στο επόμενο επίπεδο να αντιμετωπίσουμε τον Yuri;;;; :whistle:
Α ξέχασα...:hmm: Δεν παίζουμε Red Alert! :lol: :rofl: :lol: :rofl:

Το Dune που κολάει στο C&C Universe ?
Έχει όση σχέση έχουν οι πολιτικοί μας με την τεχνολογία :lol::lol::lol:

manoulamou
22-03-06, 21:49
σιγα ρε φιλε τι την περασες την τουρκια αλβανια?
σιγα μην φτασαμε και μεχρι τη βαγδατη που τα εμαθες αυτα ?
κυκλοφορουν αυτα σαν ανεκδοτα στον στρατο για να γλυκανουμε το χαπι απο τα ρεζιλικια μας στο αιγαιο.

Κι ομως εχω φιλους στρατιωτικους και μαλιστα εναν πιλοτο σε F16, και αυτα συμβαινουν τακτικα,
οχι μονο για λογους επιδειξης ή επιθετικοτητας, αλλα και για καθαρα τεχνικους: ταχυτητα κλπ

Και οσο για τα πληρωματα των δυο πλευρων, οι πιο πολλοι, οταν συναντιωνται εκτος δρασεως,
συμπεριφερονται πρπ σαν τους πολιτικους μας ΟΛΟ κωστακη μου, γιωργακη μου, ανεκδοτα και σφαλιαρες....
Τουλαχιστον οι πιλοτοι ξερουν απο τεχνολογια:rofl:

Kiwi
22-03-06, 21:54
Κι ομως εχω φιλους στρατιωτικους και μαλιστα εναν πιλοτο σε F16, και αυτα συμβαινουν τακτικα,
οχι μονο για λογους επιδειξης ή επιθετικοτητας, αλλα και για καθαρα τεχνικους: ταχυτητα κλπ

Και οσο για τα πληρωματα των δυο πλευρων, οι πιο πολλοι, οταν συναντιωνται εκτος δρασεως,
συμπεριφερονται πρπ σαν τους πολιτικους μας ΟΛΟ κωστακη μου, γιωργακη μου, ανεκδοτα και σφαλιαρες....
Τουλαχιστον οι πιλοτοι ξερουν απο τεχνολογια:rofl:

Ισχύει αυτό. Μπορώ να το επιβεβαιώσω διατηρώντας απόρητες τις πηγές μου :cool:

Συμβαίνουν και καθαρά για λόγους άσκησης και των δύο πλευρών. Αμοιβαία άτυπη εκπαίδευση λέγεται.

aroutis
22-03-06, 22:51
σιγα ρε φιλε τι την περασες την τουρκια αλβανια?
σιγα μην φτασαμε και μεχρι τη βαγδατη που τα εμαθες αυτα ?
κυκλοφορουν αυτα σαν ανεκδοτα στον στρατο για να γλυκανουμε το χαπι απο τα ρεζιλικια μας στο αιγαιο.Επειδή έχω κανει Λημνο και σε αρκετά ευαισθητη θέση (το τι έχω διαβάσει από αναφορές δεν θα το συζητήσω), απλά θα πώ οτι ΙΣΧΥΕΙ το οτι φτάνουμε Αγκυρα μετά από αναχαιτήσεις, οχι πάντα αλλα συχνά, οτι οταν το κάνουμε φροντίζουμε ΠΑΝΤΑ να ειμαστε φορτωμένοι με πυραύλους και να πεταμε ΧΑΜΗΛΑ πάνω από σπίτια ωστε να μή σκεφτεί κανα θερμοκέφαλο να μας καταρρίψει γιατί οπως καθένας καταλαβαινει, αν μας καταρρίψει ένα π.χ πανοπλο F16 σε κατοικημένη περιοχή, απλά θα γίνει γενοκτονία.

Agent M
22-03-06, 23:05
Hellenic Air Forces rocks!! :up:

immortal1979
23-03-06, 00:48
σιγα ρε φιλε τι την περασες την τουρκια αλβανια?
σιγα μην φτασαμε και μεχρι τη βαγδατη που τα εμαθες αυτα ?
κυκλοφορουν αυτα σαν ανεκδοτα στον στρατο για να γλυκανουμε το χαπι απο τα ρεζιλικια μας στο αιγαιο.

Απο πιλοτο των ελληνικων στρατιωτικων αεροπλανων, απο φιλο μου, δεν τα λεω επειδη ξυπνησα και μου ηρθε σαν ιδεα, οτι κανουν αυτοι κανουμε και εμεις, πετανε στα "δικα" μας αυτοι, πεταμε στα "δικα" τους εμεις,
και πληρωνει ο κοσμακης εκαττομυρια για καθε απογειωση των αεροσκαφων επειδη οι στρατοκαβ*($ εχουν ορεξουλες.

τωρα ειτε το πιστευεις ειτε οχι, αυτη ειναι η αληθεια.

vlikkas
23-03-06, 11:53
συγνωμη ρε παιδια αλλα εγω αδυνατω να πιστεψω αυτα που λετε. ποια ασκηση και ποια ατυπη εκπαιδεση ,ποια χαμηλη πτηση και πυραυλους, ποια αγκυρα θα τρελαθουμε τελειως
απο την αττικη η αγκυρα απαιχει κοντα 900 klm!! μηπως αναιφοδιαζουμε και στον αερα? ρε και εγω κουμπαρο στα f-16 εχω ,ξαναλεω ακουγεται και καμια μ..ια στον στρατο για να περναει η ωρα
για δευτερολεπτα ναι συμφωνω μπορει να παραβιαζουμε και εμεις σην διαδικασια αναχαιτησης των τουρκικων
ΥΣ1. γνωριζετε φανταζομαι οτι η αγκυρα εχει επιλεχθει ως πρωτευουσα του τουρκικου κρατους μονο επειδη δεν πατησε ποτε ποδι κατακτητη
ΥΣ2 οποιαδηποτε τετοιου μεγεθους παραβιαση θα αποτελουσε αντικειμενο συζητησης στο ΝΑΤΟ απο ξενους αξιωματουχους οπως συμβαινει για τις τουρκικες παραβιασεις,
οσο για χαμηλη πτηση εως την αγκυρα ουτε ο μαγκαϊβερ!
ΥΣ3 στην ελλαδα θελω να πιστευω διοικουν οι πολιτικοι και οχι οι στρατιωτικοι . ξερετε κανενα πολιτικο που θα επερνε τετοιο ρισκο? και αμα πεσει κανα f-16 απο μηχανικη βλαβη πανω απο την τουρκια ? χανουμε αμεσως καθε αξιοπιστια σαν χωρα

bill2003
23-03-06, 12:37
χαλάρωσε vlikkas... καλά το ότι φτάνουμε μέχρι την Άγκυρα είναι υπερβολή. Αλλά όλα τα άλλα περί άτυπης εκπαίδευσης κλπ ισχύουν απόλυτα! Γι'αυτό Ελλάδα και Τουρκία έχουν από τους καλύτερους πιλότους. Άλλο simulation και άλλο το real πράγμα ;)

Και όπως μου έχει πει και φίλος μου που τώρα πλέον είναι εκπαιδευτής στα βομβαρδιστικά "όταν πας με 500 χλμ/ώρα γραμμένα τα έχεις και τα σύνορα και όλα"

manoulamou
23-03-06, 12:37
Επειδή έχω κανει Λημνο και σε αρκετά ευαισθητη θέση (το τι έχω διαβάσει από αναφορές δεν θα το συζητήσω), απλά θα πώ οτι ΙΣΧΥΕΙ το οτι φτάνουμε Αγκυρα μετά από αναχαιτήσεις, οχι πάντα αλλα συχνά, οτι οταν το κάνουμε φροντίζουμε ΠΑΝΤΑ να ειμαστε φορτωμένοι με πυραύλους και να πεταμε ΧΑΜΗΛΑ πάνω από σπίτια ωστε να μή σκεφτεί κανα θερμοκέφαλο να μας καταρρίψει γιατί οπως καθένας καταλαβαινει, αν μας καταρρίψει ένα π.χ πανοπλο F16 σε κατοικημένη περιοχή, απλά θα γίνει γενοκτονία.
vlikkas εγω δεν ειχα ακουσει ειδικα για Αγκυρα αλλα
για λιγο πιο κοντα -προσωπικο δεδομενο- απο τον γαμπρο μου, που ηταν σμηναρχος, με χρονια και στο ΝΑΤΟ!
και απο ελικοπτερά γνωστο μου, που ηταν μαλιστα πολυ κοντα στα Ιμια εκεινη τη νυχτα...

immortal1979
23-03-06, 14:00
vlikkas φευγουν απο την λαρισα τα αεροπλανα και πετανε μεχρι και την αγκυρα, και τα καυσιμα φτανουν μια χαρα. οταν λεω αγκυρα δεν εννοω οτι σε καθε πτηση πανε αγκυρα!!!! απλα εχουν φτασει καποιες φορες μεχρι εκει, και ξερω και με τι προφασεις τα δικαιολογουν αυτα.

Α!!!! εδω λενε για παραβιασεις οτι μπηκαν λιγο κτλ, εχουν φτασει και αυτοι πολυ "μεσα", βεβαια εμενα δεν με πειραζει ουτε αυτο, ουτε τιποτα απλα το λεω για να πιστεψουν οσοι το αμφισβητουν αυτο. Εγω ειμαι πολιτης του πλανητη γη και δεν εχω προβλημα με κανεναν ανθρωπο (εκτος απο τα μεγαλα καθικια, οπου και αν βρισκονται), απλα γεννηθηκα στην ελλαδα, δεν μου λεει και τιποτα αυτο, και στην Ουγκαντα να γεννιομουν το ιδιο θα ηταν.
Και μην μου πει κανεις παλι την "καραμελα" ελληνικος πολιτισμος κτλ, αφηστε το δεν πιανει πια.
Στο κατω κατω δεν ειμασταν ο μοναδικος πολιτισμος στον πλανητη στην αρχαιοτητα. Σορρυ που "ξεφευγω" την συζητηση απο το αρχικο του θεμα.

WAntilles
23-03-06, 14:14
Για άλλη μια φορά πολύ καλά τα είπε ο Αθάνατος.

aroutis
23-03-06, 14:25
συγνωμη ρε παιδια αλλα εγω αδυνατω να πιστεψω αυτα που λετε. ποια ασκηση και ποια ατυπη εκπαιδεση ,ποια χαμηλη πτηση και πυραυλους, ποια αγκυρα θα τρελαθουμε τελειως
απο την αττικη η αγκυρα απαιχει κοντα 900 klm!! μηπως αναιφοδιαζουμε και στον αερα? ρε και εγω κουμπαρο στα f-16 εχω ,ξαναλεω ακουγεται και καμια μ..ια στον στρατο για να περναει η ωρα
για δευτερολεπτα ναι συμφωνω μπορει να παραβιαζουμε και εμεις σην διαδικασια αναχαιτησης των τουρκικων
ΥΣ1. γνωριζετε φανταζομαι οτι η αγκυρα εχει επιλεχθει ως πρωτευουσα του τουρκικου κρατους μονο επειδη δεν πατησε ποτε ποδι κατακτητη
ΥΣ2 οποιαδηποτε τετοιου μεγεθους παραβιαση θα αποτελουσε αντικειμενο συζητησης στο ΝΑΤΟ απο ξενους αξιωματουχους οπως συμβαινει για τις τουρκικες παραβιασεις,
οσο για χαμηλη πτηση εως την αγκυρα ουτε ο μαγκαϊβερ!
ΥΣ3 στην ελλαδα θελω να πιστευω διοικουν οι πολιτικοι και οχι οι στρατιωτικοι . ξερετε κανενα πολιτικο που θα επερνε τετοιο ρισκο? και αμα πεσει κανα f-16 απο μηχανικη βλαβη πανω απο την τουρκια ? χανουμε αμεσως καθε αξιοπιστια σαν χωραΡώτα τον κουμπάρο σου και θα δεις λοιπόν...

Frealaf
23-03-06, 18:39
"όταν πας με 500 χλμ/ώρα γραμμένα τα έχεις και τα σύνορα και όλα" Στις σύγχρονες αερομαχίες το [εναέριο] πεδίο της μάχης είναι όντως πολύ ευρύ! Δυο ή περισσότερα μαχητικά που εμπλέκονται σε dogfights, μπορεί να διατρέξουν ακόμα και σχεδόν όλο το Αιγαίο από Α προς Δ ή από Β προς Ν!
Πού'σαι Manfred να δεις τα "δισέγγονά" σου πώς ..."πρόκοψαν"!! :whistle:

PopManiac
23-03-06, 19:03
Πάντως, χωρίς να είμαι ειδικός και να έχω κουμπάρους στην ΕΑ, θεωρώ ως το ποιο πιθανό να γίνονται αμοιβαίες παραβάσεις και παραβιάσεις (υπάρχει μία σχετική διαφορά ανάμεσα στα 2).

Δέστε πόσο μικρό είναι το περιβάλλον στο Αιγαίο και υπολογίστε με τις ταχύτητες των αεροσκαφών πόσο εύκολα καλύπτει κανείς 50-60 μίλια σε 10 δεύτερα...

pelasgian
23-03-06, 19:11
Επίσης, ας υπολογίσουμε το κόστος πτήσης, το κόστος των εξοπλισμών και τα οικονομικά προβλήματα που έχουν και οι δύο χώρες, για να δούμε πόσο παραλογιζόμαστε με αυτές τις κόντρες.

NiKapa
23-03-06, 23:27
.. Aν εβλεπα τουρκικο αεροπλανο στην Κρητη που ζω η οπουδηποτε στην Ελλαδα μας, θα με πονουσε παρα πολυ...
Ομως ειμαι ησυχος και ξερω οτι τα παιδια που παλευουν εκει πανω κανουν το καθηκον τους στο ακεραιο, για να ειμαστε εμεις ΟΛΟΙ ησυχοι και με την εθνικη μας υπερηφανια αμειωτη (το αντιθετο κανουν οι πολιτικοι..)
Μεθαυριο 25η Μαρτιου,ευκαιρια να θυμηθουμε λιγο ...την νικη του Ελληνισμου και της Ορθοδοξιας

TheCondor
23-03-06, 23:53
Εγω οταν ελεγα οτι μπαινουμε και εμεις στον δικο τους εναεριο χωρο και οτι μαλιστα εχουν γινει και καταριψεις τουρικων αεροσκαφων καποιοι με κοροιδευαν και υποβαθμιζαν την συζητηση ( μια πολυυυυ παλια κουβεντα ιδιου στιλ ). Αλλα ακομα και αν εχεις πατερα πιλοτο για >30 χρονια και λες κατι τετοια, βγαινει ο καθε ΑΣΧΕΤΟΣ και σου λεει το μακρυ του και το κοντο του.

esquellot
23-03-06, 23:53
Μεθαυριο 25η Μαρτιου,ευκαιρια να θυμηθουμε λιγο ...την νικη του Ελληνισμου και της Ορθοδοξιας

Ας μην μιλήσουμε γι' αυτό. Οι μεγάλες Δυνάμεις της εποχής μας βοήθησαν κι αυτό για δικό τους όφελος, αλλιώς δεν...

Τα άλλα είναι για λαϊκή κατανάλωση.

NiKapa
24-03-06, 00:00
Ας μην μιλήσουμε γι' αυτό. Οι μεγάλες Δυνάμεις της εποχής μας βοήθησαν κι αυτό για δικό τους όφελος, αλλιώς δεν...

Τα άλλα είναι για λαϊκή κατανάλωση.
Αντε παλι τα ιδια...λυπαμαι για την αγνοια της ιστοριας και την υποβαθμιση της ελληνικης νικης απο πολλους νεοελληνες που τα βρηκαμε ολα ετοιμα...
Τωρα το ποσο μας εχουν βοηθησει οι εκαστοτε μεγαλες δυναμεις στο βαθος της ιστοριας δεν θελει και πολλη σκεψη για να απαντησει κανεις..

esquellot
24-03-06, 00:04
Ναυμαχία Ναβαρίνου σου λέει κάτι?
Πετρέλαια Μέσης Ανατολής? Για τον εμφύλιο πόλεμο (1823-1825) έχεις να πεις κάτι
Γιατί οι Άγγλοι αποφάσισαν να μας παραχωρήσουν τα Επτάνησα το 1864? Μας αγάπησαν ξαφνικά?

Συγνώμη για το :offtopic:

NiKapa
24-03-06, 00:07
Ολα αυτα που λες ο Ελληνισμος τα'χει πληρωσει με πολυ αιμα και θυσιες!
Τι να πεις τελικα...


Ας ειναι καλα η Βολιβια και τα προιοντα της που ειμαστε σημερα ελευθεροι...Καληνυχτα

GoG
24-03-06, 00:17
Λοιπον,καθησα και διαβασα ολο το thread και να σας πω και γω οτι παραβιασεις και απο τις δυο πλευρες γινονται..Το θεμα ειναι γιατι να γινονται?Για να εκπαιδευονται οι πιλοτοι και των δυο χωρων με αμοιβαιες αναχαιτησεις?Και αν ω μη γενοιτο πεσει κανενα μαχητικο της αλλης χωρας στη μια και θερισει ζωες?Τοτε τι?Πολεμος ή συγγνωμη λαθος δεν το θελαμε και αντε γεια?
Αυτα ειναι λαλακιες...Φτασαμε μια φορα στα προθυρα πολεμου το '96 απο τη μαλακια των Τουρκων μην ξαναγινει...

no_logo
24-03-06, 00:29
Λοιπον,καθησα και διαβασα ολο το thread και να σας πω και γω οτι παραβιασεις και απο τις δυο πλευρες γινονται..Το θεμα ειναι γιατι να γινονται?

ενας λόγος είναι η συντήρηση του στρατιωτικού κατεστημένου και στις 2 πλευρές.
όταν γινονται παραβιάσεις των εναέριων χώρων βγαίνουν και οι 2 χώρες και αλληλοκατηγορούνται, στέλνουν διαβήματα, συντηρούν μέσα στην χώρα τους εχθρικό κλίμα για τον αντίπαλο. Ετσι και πολλές πολεμικές δαπάνες δικαιολογούν - αγορές f16 λες και είναι φυστίκια- και όλοι οι μεσάζοντες μασουλάνε με 10 μασέλες

TheCondor
24-03-06, 00:31
Λοιπον,καθησα και διαβασα ολο το thread και να σας πω και γω οτι παραβιασεις και απο τις δυο πλευρες γινονται..Το θεμα ειναι γιατι να γινονται?Για να εκπαιδευονται οι πιλοτοι και των δυο χωρων με αμοιβαιες αναχαιτησεις?Και αν ω μη γενοιτο πεσει κανενα μαχητικο της αλλης χωρας στη μια και θερισει ζωες?Τοτε τι?Πολεμος ή συγγνωμη λαθος δεν το θελαμε και αντε γεια?
Αυτα ειναι λαλακιες...Φτασαμε μια φορα στα προθυρα πολεμου το '96 απο τη μαλακια των Τουρκων μην ξαναγινει...


Μα εχουν πεσει μαχητικα. Μαλιστα ενας Ελληνας εχει σκοτωθει ( δεν τον κατεριψαν, το αεροπλανο δεν ανταποκριθηκε και επεσε ) αλλα και Τουρκοι πιλοτοι εχουν πεσει ( και εχουμε καταριψει αν θυμαμαι καλα ), μαλιστα εναν απο αυτους τον ειχαν μεταφερει στην Ελευσινα ( 112 ΠΜ ) στην 355 Μοιρα ( η 356, ειναι η μια με τα Canadair και η αλλη με τα C-130 )

Draken
24-03-06, 05:46
Επίσης, ας υπολογίσουμε το κόστος πτήσης, το κόστος των εξοπλισμών και τα οικονομικά προβλήματα που έχουν και οι δύο χώρες, για να δούμε πόσο παραλογιζόμαστε με αυτές τις κόντρες.

:worthy: pelasgian...
Το ειχα γραψει και στο topic περι προμηθειας F16...Δεν κοιταζουμε και οι δυο τις καμπουρες μας που θελουμε και εντασεις στο Αιγαιο :evil: ...Το 7,5% του ΑΕΠ μας πηγαινει καθε χρονο για εξοπλισμους...Και ενας χρονος απο την ζωη καθε Ελληνα...Και μη μου πει κανενας οτι ο στρατος ειναι σχολειο γιατι κατα πρωτον δεν βλεπω κανεναν Πολωνο, Γερμανο, Γαλλο να εχει προβληματα επειδη δεν πηγε στρατο και κατα δευτερον εχετε δει τις μοναδες μας τα τελευταια χρονια...ειναι για τα κλαματα :rofl: ...
Δεν κοιταζουμε να δωσουμε λιγα λεφτα για παιδεια (απο εκει πηγαζουν ολα), για αναπτυξη τεχνολογιων στη χωρα και για ευημερια...Στο κατω κατω ας παρουμε 20 Block 52 και 5 Eurofighter...Ολα αυτα περι αεροπορικης υπεροπλιας τα ακουω και γελαω :rolleyes:
Ελεος με τις καραμελες που πιπιλαμε τοσα χρονια...Πολεμος δεν γινεται μεταξυ Τουρκιας-Ελλαδας...δεν συμφερει κανεναν πια ;)
Και εξαλλου οι πραγματικοι πολεμοι δεν γινονται ουτε στον αερα, ουτε στην γη, ουτε στο νερο...γινονται αλλου...ας ανοιξουν εκει στα υψηλα κλιμακια καποιοι τα ματια τους :whistle:
Enough is enough οπως λενε και οι "φιλοι" μας οι Βρετανοι :shifty:

FFGR
24-03-06, 10:07
Ολα αυτα που λες ο Ελληνισμος τα'χει πληρωσει με πολυ αιμα και θυσιες!

Ναι, στους 10 χιλιάδες νεκρούς κερδίζετε τα Επτάνησα, στους 20 χιλιάδες πέρνετε την Θράκη ...
Κάποιος πρέπει να διαβάσει παγκόσμια ιστορία να δει πόσο πολύ αυτά ταιριάζουν ... κανείς δεν δίνει κάτι τσάμπα χωρίς να περιμένει τον άλλον να κάνει κάτι προς όφελος του.

Αλήθεια, έχει κανείς τα ποσοστά του ΑΕΠ ? Με μια μικρή αναζήτηση που έκανα δεν τα βρήκα (είμαι noob να ψάχνω στο ελληνικό web, ειμαι specced στην αναζήτηση του ξένου :p ).
Θυμάμαι που έλεγαν θα μειώσουμε τις αγορές για να δώσουμε λεφτά για την παιδεία, για την πρόνεια, για υγεία, θα θα θα θα θα (κλασικοί πολιτικοί :p )

esquellot
24-03-06, 10:25
Ναι, στους 10 χιλιάδες νεκρούς κερδίζετε τα Επτάνησα, στους 20 χιλιάδες παίρνετε την Θράκη ...
Κάποιος πρέπει να διαβάσει παγκόσμια ιστορία να δει πόσο πολύ αυτά ταιριάζουν ... κανείς δεν δίνει κάτι τσάμπα χωρίς να περιμένει τον άλλον να κάνει κάτι προς όφελος του.

Όταν ανακαλύφτηκαν τα πετρέλαια στη Μέση Ανατολή αμέσως μετατοπίστηκε το ενδιαφέρον των Άγγλων και μετά και των άλλων Μεγάλων Δυνάμεων γι'αυτό τα άφησαν σε μας.
Αλλά σε ποιον να τα πείς αυτά? Σε θρησκόληπτους που πιστεύουν ότι ο καλός θεούλης κατέστρεψε τα πλοία του Τουρκοαιγυπτιακού στόλου στο Ναβαρίνο?
Μήπως αν δεν επενέβάιναν οι ξένοι (πάντα για δικό τους όφελος) θα μας είχε ξεσκίσει ο Ιμπραήμ?

Δεν παραγνωρίζω τον αγώνα και τις θυσίες των Ελλήνων αλλά κάτι εμφύλιοι, και οι διαμάχες πολιτικών και στρατιωτικών για την εξουσία παραλίγο να μας καταστρέψουν ολοσχερώς.

Kiwi
24-03-06, 10:41
Δεν ξερω για σας αλλα αν εβλεπα τουρκικο αεροπλανο στην Κρητη που ζω η οπουδηποτε στην Ελλαδα μας, θα με πονουσε παρα πολυ...
Ομως ειμαι ησυχος και ξερω οτι τα παιδια που παλευουν εκει πανω κανουν το καθηκον τους στο ακεραιο, για να ειμαστε εμεις ΟΛΟΙ ησυχοι και με την εθνικη μας υπερηφανια αμειωτη (το αντιθετο κανουν οι πολιτικοι..)
Μεθαυριο 25η Μαρτιου,ευκαιρια να θυμηθουμε λιγο ...την νικη του Ελληνισμου και της Ορθοδοξιας

Ενώ όταν βλέπεις ένα κάρο στρατιωτικά αεροπλάνα άλλων κρατών ή ιδιωτικά αεροσκάφη της CIA δεν σε πονάει?

Όσον αφορά τον Ελληνισμό και την Ορθοδοξία, να δούμε πότε με το καλό αυτά τα δύο θα σταματήσουν να πηγαίνουν πακέτο.

manoulamou
24-03-06, 10:43
Για να μην τρελλαθουμε τελειως:
(1)Μας αναχαιτησαν πανω απο τη Ροδo/πριν κανα εξαμηνο εφτασαν τουρκικα στο πεδιο βολης Ανδρου/ελληνικα μαχητικα εφτασαν στην Αγκυρα: ξερετε με τι ταχυτητες πετανε και ποιες αποστασεις εχουν οι τοποι που αναφερομαστε απ τα οποια συνορα?
(2)Ελληνισμος, ξενες υπερδυναμεις: η ελαχιστη ιστορια που προλαβαινουμε να μαθουμε στα θρανια, μας διδασκει οτι παντα υπηρχαν ξενοκινητα κομματα στην χωρα μας και μαλιστα μετα την Επανασταση ειχαν και τα αναλογα ονοματα.
(3)Για τις καταστροφες που παθαμε σε εθνικο επιπεδο, οι πιο μεγαλοι φταιχτες ηταν ακριβως εκεινοι οι Ελληναραδες που ωριονταν, ομως τα παιδακια τους τα κραταγαν μακρια απ τις φωτιες ΕΝΩ οι "εθνοπροδοτες" εβγαζαν παντα το φιδι απ την τρυπα.
(4)Δειτε ποιες χωρες πλην της υπερδυναμης ξοδευουν περισσοτερα απο Ελλαδα/Τουρκια σε εξοπλισμους, δειτε και τα ΧΑΛΙΑ στους τομεις της Υγειας, της Εκπαιδευσης και του συγχρονου Πολιτισμου ΚΑΙ θα καταλαβετε γιατι και πως δεν θαπρεπε να πεφτουμε στην παγιδα της υπεροπλιας.
Ας παρουν λιγοτερα οπλα και ας δωσουν το πλεονασμα, εκει που θαπρεπε εξαρχης και μετα τα ξαναλεμε...

FFGR
24-03-06, 11:15
Μην ξεχνάς τι έκαναν οι πολιτικοί σε μερικούς από τους επαναστάτες του 1821 όταν αυτοί δεν συμφώνησαν μαζί τους :whistle:

Επίσης πολλές πτήσεις τις Ολυμπιακής μέχρι πριν από μερικά χρόνια περνούσαν πάνω από Τουρκικο έδαφος χωρίς σχέδια πτήσης κτλ ... μην τα ξεχνάμε

WAntilles
24-03-06, 12:48
Δεν ξερω για σας αλλα αν εβλεπα τουρκικο αεροπλανο στην Κρητη που ζω η οπουδηποτε στην Ελλαδα μας, θα με πονουσε παρα πολυ...
Ομως ειμαι ησυχος και ξερω οτι τα παιδια που παλευουν εκει πανω κανουν το καθηκον τους στο ακεραιο, για να ειμαστε εμεις ΟΛΟΙ ησυχοι και με την εθνικη μας υπερηφανια αμειωτη (το αντιθετο κανουν οι πολιτικοι..)
Μεθαυριο 25η Μαρτιου,ευκαιρια να θυμηθουμε λιγο ...την νικη του Ελληνισμου και της Ορθοδοξιας

Στο Ρέθυμνο τον Μελιγαλά πώς τον λένε; -> Μελιγαλάτση;

FFGR
24-03-06, 13:29
Στο Ρέθυμνο τον Μελιγαλά πώς τον λένε; -> Μελιγαλάτση;

Αυτό δεν το έπιασα :hmm:

Τοπικό αστείο της Αθήνας ?

[DSL]MANOS
24-03-06, 13:33
ελληνικα μαχητικα εφτασαν στην Αγκυρα
Το ανέκδοτο της ημέρας. :lol:

manoulamou
24-03-06, 14:13
MANOS']Το ανέκδοτο της ημέρας. :lol:

Κοροϊδευετε εσεις, αλλα εδω κινδυνευει ο Ελληνισμος και η Ορθοδοξια
γιατι δλδ να μη φτασουμε και στην ;) Κοκκινη Μηλια, δε σας καταλαβα:(
μερα που ξημερωνει αυριο....

[DSL]MANOS
24-03-06, 14:21
:lol: Τι θέλεις δλδ? Να μην γελάω όταν ακούω κουφά πράγματα. :lol: Που τα βρίσκετε βρε παιδιά? :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.