PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις 8Mbit conn-x.(μειωση Noise M. σε λιγα secs,και αποσυνδεση)



dia1995
18-12-09, 13:09
Γεια σας
Πριν περιπου τεσσερις εβδομαδες εκανα Dp8mbps συνδεση στην Conn-x...Ενω η ταχυτητα συγχρονισμου μου ειναι Full Downstream 8192 // Upstream 391 με attenuation στα 28 και Noise margin Downstream (14db) // Upstream (15db) εχω 1-2 αποσυνδεσεις ημερησιως(οχι πολλες,αλλα γιατι)

Πρεπει να σας πω επισης οτι πηρα τηλεφωνο τον Οτε,δηλωσα βλαβη...Ηρθανε τεχνικοι στο σπιτι μου,ειπανε οτι ολα ειναι καλα,το ελενξανε και απο Θεσσαλονικη,και αυτοι ειπανε οτι δεν εχει προβλημα η γραμμη μιου...

Μιλωντας σημερα με τον τεχνικο του Οτε ξανα,βγαλαμε ενα συμπερασμα...(Στην διπλανη πολυκατοικια υπαρχει <<παρανομο>> τηλεφονικο κεντρο της Τελλας) και σκεφτηκαμε οτι απο εκει ερχονται τονοι θορυβου (αν δεν το λεω σωστα διορθωστε με)
και για αυτο εκει που εχω 15(db) noise margin εκτοξευετε μεσα σε λιγα λεπτα στα 6(db) noise margin και αποσυνδεομαι...Αυτο γινετε μονο μια ή δυο φορες την ημερα(κυριως απογευματινες ωρες 7-11,οπου αποσυνδεομαι,και για τις υπολοιπες ωρες της ημερας ειμαι Τζετ με 15db θορυβο και βραχο γραμμη...

Υπαρχει περιπτωση οντως να φτεει το τηλεφονικο κεντρο της Τελλας???Και αν ναι τι θα μπορουσα να κανω???(παντος νομιζω οτι ο ΟΤΕ δεν φτεει,διαφορετικα θα ειχα καθ' ολη την διαρκεια της ημερας προβλημα)Ευχαριστω.

nmavro73
18-12-09, 19:53
Αν είναι παράνομο όπως λες πολλά.Δεν μπορείς να το καταγγείλεις κάπου;

dia1995
18-12-09, 20:41
Αν είναι παράνομο όπως λες πολλά.

Τι εννοω οπως λεω πολλα??

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν μπορείς να το καταγγείλεις κάπου;

Μπορω να το καταγγειλω σε κλασματα δευτερολεπτου αλλα το θεμα ελεγε αν μπορειτε να με επιβεβεωσετε αν οντως φτεει αυτο που αποσυνδεομαι ή αν θα υπηρχε περιπτωση...

Ευχαριστω για τον χρονο σου...

dimangelid
18-12-09, 21:03
Γεια σας
Πριν περιπου τεσσερις εβδομαδες εκανα Dp8mbps συνδεση στην Conn-x...Ενω η ταχυτητα συγχρονισμου μου ειναι Full Downstream 8192 // Upstream 391 με attenuation στα 28 και Noise margin Downstream (14db) // Upstream (15db) εχω 1-2 αποσυνδεσεις ημερησιως(οχι πολλες,αλλα γιατι)

Πρεπει να σας πω επισης οτι πηρα τηλεφωνο τον Οτε,δηλωσα βλαβη...Ηρθανε τεχνικοι στο σπιτι μου,ειπανε οτι ολα ειναι καλα,το ελενξανε και απο Θεσσαλονικη,και αυτοι ειπανε οτι δεν εχει προβλημα η γραμμη μιου...

Μιλωντας σημερα με τον τεχνικο του Οτε ξανα,βγαλαμε ενα συμπερασμα...(Στην διπλανη πολυκατοικια υπαρχει <<παρανομο>> τηλεφονικο κεντρο της Τελλας) και σκεφτηκαμε οτι απο εκει ερχονται τονοι θορυβου (αν δεν το λεω σωστα διορθωστε με)
και για αυτο εκει που εχω 15(db) noise margin εκτοξευετε μεσα σε λιγα λεπτα στα 6(db) noise margin και αποσυνδεομαι...Αυτο γινετε μονο μια ή δυο φορες την ημερα(κυριως απογευματινες ωρες 7-11,οπου αποσυνδεομαι,και για τις υπολοιπες ωρες της ημερας ειμαι Τζετ με 15db θορυβο και βραχο γραμμη...

Υπαρχει περιπτωση οντως να φτεει το τηλεφονικο κεντρο της Τελλας???Και αν ναι τι θα μπορουσα να κανω???(παντος νομιζω οτι ο ΟΤΕ δεν φτεει,διαφορετικα θα ειχα καθ' ολη την διαρκεια της ημερας προβλημα)Ευχαριστω.

Παράνομο τηλεφωνικό κέντρο της Tellas; Δηλαδή;

dia1995
18-12-09, 21:12
Παράνομο τηλεφωνικό κέντρο της Tellas; Δηλαδή;


Δηλαδη ειναι γραφειο που παιρνουν τηλεφωνο απο την tellas για διαφημηση και τετοια...δηλαδη που σε παιρνουν και σου λενε δηνουμε αυτο το πακετο κτλ...και ειναι παρανομα εγκατεστημενοι εκει...Δεν υπαρχει ουτε υπευθηνος ουτε τπτ...και για αυτο πολλες φορες οι κατοικοι τις πολυκατοικιας δεν τους ανοιγουνε την πορτα να μπουνε για να δουλεψουνε. :P για αυτο αν παω διπλα και ζητησω τον υπευθηνο και μετα καλεσω την αστυνομια κτλ....φευγουν..αυτο εννοω τηλεφονικο κεντρο...

nmavro73
18-12-09, 21:27
Δηλαδη ειναι γραφειο που παιρνουν τηλεφωνο απο την tellas για διαφημηση και τετοια...δηλαδη που σε παιρνουν και σου λενε δηνουμε αυτο το πακετο κτλ...και ειναι παρανομα εγκατεστημενοι εκει...Δεν υπαρχει ουτε υπευθηνος ουτε τπτ...και για αυτο πολλες φορες οι κατοικοι τις πολυκατοικιας δεν τους ανοιγουνε την πορτα να μπουνε για να δουλεψουνε. :P για αυτο αν παω διπλα και ζητησω τον υπευθηνο και μετα καλεσω την αστυνομια κτλ....φευγουν..αυτο εννοω τηλεφονικο κεντρο...

Εννοώ ότι μπορείς να κάνεις πολλά. Να τους πιάσουν στα "πράσσα". Τουλάχιστον θα γλιτώσουμε από μερικούς spammers στη χειρότερη.

dia1995
18-12-09, 21:29
Το θεμα ειναι να γλιτωσω και απο καμια αποσυνδεση :p...υπαρχει περιπτωση να φτενε καποιοι τονοι θορυβου που ερχονται απο εκει???

ubuntubu
19-12-09, 11:20
Ο ΟΤΕ έχει το δικαίωμα να ζητήσει την αφαίρεση ,του τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού που αποδεδειγμένα προκαλεί δυσλειτουργία σε άλλες συνδέσεις,και δεν πληρεί κάποιες προδιαγραφές.
Ο τεχνικός του ΟΤΕ που υπονόησε υπαιτιότητα της Tellas ,στην μη σωστή λειτουργία της σύνδεσής σου,απλά θα πρέπει να το αποδείξει.;)
Η παράνομη λειτουργία του call center είναι θέμα της Επιθεώρησης Εργασίας :p και της αρμόδιας ΔΟΥ:rofl:

dia1995
19-12-09, 12:21
Ο ΟΤΕ έχει το δικαίωμα να ζητήσει την αφαίρεση ,του τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού που αποδεδειγμένα προκαλεί δυσλειτουργία σε άλλες συνδέσεις,και δεν πληρεί κάποιες προδιαγραφές.
Ο τεχνικός του ΟΤΕ που υπονόησε υπαιτιότητα της Tellas ,στην μη σωστή λειτουργία της σύνδεσής σου,απλά θα πρέπει να το αποδείξει.;)
Η παράνομη λειτουργία του call center είναι θέμα της Επιθεώρησης Εργασίας :p και της αρμόδιας ΔΟΥ:rofl:

Δηλαδη τηλεφωνο στον ΟΤΕ παλι???

ΥΓ.Ποιο απλα ελληνικα αν μπορεις :p

ubuntubu
19-12-09, 15:02
Ο ΟΤΕ έχει το δικαίωμα να ζητήσει την αφαίρεση ,του τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού που αποδεδειγμένα προκαλεί δυσλειτουργία σε άλλες συνδέσεις,και δεν πληρεί κάποιες προδιαγραφές.
Ο τεχνικός του ΟΤΕ που υπονόησε υπαιτιότητα της Tellas ,στην μη σωστή λειτουργία της σύνδεσής σου,απλά θα πρέπει να το αποδείξει.;)

Άμα κάποιος βάλει ένα μαραφέτι στη γραμμή και μαμάει τις γραμμές των άλλων,ο Οτές να πάει να τον βρεί και να του κόψει το...μηχάνημα.
Κι'αμα ο οτετζής κατηγορεί τζάμπα την τελλάς είναι πολύ υπουλιάρης.

dia1995
19-12-09, 15:51
Κι'αμα ο οτετζής κατηγορεί τζάμπα την τελλάς είναι πολύ υπουλιάρης.

Πες μου λιγο...αν δεν φτεει αυτο τι μπορει να φτεει και εκει που εχω 15db θορυβο καθ ολη την διαρκεια της ημερας σε ενα σημειο πεφτει ο θορυβος ακαριαια και αποσυνδεομαι,και μετα ολα καλα παλι...Δηλαδη αν δεν ειναι καποιος εξωτερικος τονος θορυβου (εχω μαθει οτι αυτο το τηλεφωνικο κεντρο επηρεαζει τις γραμμες σε ολη την γειτονια,για αυτο το ψαχνω) που επηρεαζει την γραμμη τι αλλο μπορει να ειναι και μεσα σε μερικα λεπτα πεφτει ο θορυβος...Αν ητανε απο τον ΟΤΕ δεν επρεπε να ειχα τον θορυβο <<μαπα>> ολη την ημερα?????:hmm:Πως γινεται να ειμαι τζετ με full ταχυτητα και 15db noise margin και σε λιγα λεπτα να μαμιεται στα 6db να αποσυνδεεται και μετα ολα καλα???????????:hmm:

Ποια ειναι η αποψη σου μετα τα παραπανω,οτι φτεει ο ΟΤΕ???

ΥΓ.Ο Οτετζης εφοσον εκανε ολους τους ελεγχους και ηρθε και απο εδω και τα ειδε ολα jet μου ειπε απο μονος του αρχικα οτι μαλλον ειναι απο καποιο εξωτερικο τονο θορυβου που επηρεαζει την γραμμη σου και για αυτο εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα...Και μετα του ειπα εγω οτι υπαρχει αυτο το κεντρο,και μου λεει ψαξτο...Ε αυτο προσπαθω να κανω!

dimangelid
20-12-09, 18:06
Δηλαδη ειναι γραφειο που παιρνουν τηλεφωνο απο την tellas για διαφημηση και τετοια...δηλαδη που σε παιρνουν και σου λενε δηνουμε αυτο το πακετο κτλ...και ειναι παρανομα εγκατεστημενοι εκει...Δεν υπαρχει ουτε υπευθηνος ουτε τπτ...και για αυτο πολλες φορες οι κατοικοι τις πολυκατοικιας δεν τους ανοιγουνε την πορτα να μπουνε για να δουλεψουνε. :P για αυτο αν παω διπλα και ζητησω τον υπευθηνο και μετα καλεσω την αστυνομια κτλ....φευγουν..αυτο εννοω τηλεφονικο κεντρο...

Πρώτη φορά ακούω τέτοια πράγματα!!!! Μα καλά, με τέτοιους συνεργάζεται η Tellas;; Κάνε μια επίσκεψη στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου και εξήγησέ τους τι συμβαίνει ώστε να κάνουν ότι πρέπει.

Υ.Γ.
Εντελώς ενημερωτικά, σε ποια περιοχή συμβαίνουν αυτά τα πράγματα;

dia1995
20-12-09, 18:10
Υ.Γ. Εντελώς ενημερωτικά, σε ποια περιοχή συμβαίνουν αυτά τα πράγματα;

Λαρισα,Συνοικια αγιου Γεωργιου.

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάνε μια επίσκεψη στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου και εξήγησέ τους τι συμβαίνει ώστε να κάνουν ότι πρέπει.

Εγω πολυ ευχαριστως να την κανω την επισκεψη μου...Αλλα το θεμα ειναι φτεει αυτο η τζαμπα επισκεψεις θα κανουμε???

ΥΓ.Διαβασε παραπανω για λεπτομερειες αν μπορεις να απαντησεις σε κατι...

efexor
21-12-09, 02:35
φιλε και εγω που δεν εχω κανενα παρανομο διπλα γιατι με πεταει πανω απο 5 φορεσ την ημερα?και αυτο συμβενη εδω και ενα μηνα περιπου...
περα που επεσε η ταχυτητα μου ...
εχω παρει τηλ στον οτε ηρθαν τεχν....και ειπαν ολα καλα....
πηρα ξανα και μου ειπαν θα χρεωθω την επισκεψη εαν δεν βρουν τιποτα.
αστα να πανε...

uncharted
21-12-09, 03:44
δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται οι τηλεφωνικες γραμμες των παρανομων tellas spammers να παρεμβαλουν την adsl σου :hmm:

dia1995
21-12-09, 14:57
δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται οι τηλεφωνικες γραμμες των παρανομων tellas spammers να παρεμβαλουν την adsl σου :hmm:

To τηλεφονικο τους μηχανιμα παρεμβαλει...Ο πατερας μου πορσπαθησε να το παξει απο παλια αυτο διοτι ειχε θορυβο το τηλεφονο με το που το σηκωνεις,οι εσωτερικες γραμμες δεν εφτεγαν...Πιστευω καποιοι τονοι θορυβου μπορει να παρεμβαλουν την γραμμη...

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 3 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


φιλε και εγω που δεν εχω κανενα παρανομο διπλα γιατι με πεταει πανω απο 5 φορεσ την ημερα?και αυτο συμβενη εδω και ενα μηνα περιπου...
περα που επεσε η ταχυτητα μου ...
εχω παρει τηλ στον οτε ηρθαν τεχν....και ειπαν ολα καλα....
πηρα ξανα και μου ειπαν θα χρεωθω την επισκεψη εαν δεν βρουν τιποτα.
αστα να πανε...

Εμμμ,εσυ εχεις προβλημα ολη την ημερα,αυτη ειναι η διαφορα μας...εγω πως γινεται να ειμαι τζετ..με σωστο θορυβο ολα σωστα για ολη την διαρκεια τις ημερας και τις νυχτας και μεσα σε λιγα λεπτα να πεφτει ο θοριβος (Noise margin) και να προσπαθει το ρουτερ να το κρατησει με νυχια και με δοντια αλλα να μην τα καταφερνει που κ που και να αποσυνδεομαι...??????Δεν εχουμε το ιδιο προβλημα...εσενα μπορει να εχει προβλημα γ γραμμη του σπιτιου σου ή η αποσταση σου απο το DSLAM....Δωσε στοιχεια ρουτερ σου να δουμε αν ειναι αυτο το προβλημα...Παντως δεν ειναι ιδια περιπτωση με εμενα...

uncharted
21-12-09, 16:41
To τηλεφονικο τους μηχανιμα παρεμβαλει...Ο πατερας μου πορσπαθησε να το παξει απο παλια αυτο διοτι ειχε θορυβο το τηλεφονο με το που το σηκωνεις,οι εσωτερικες γραμμες δεν εφτεγαν...Πιστευω καποιοι τονοι θορυβου μπορει να παρεμβαλουν την γραμμη...
μια απλη τηλεφωνικη γραμμη εχει ευρος 4khz, ενω το adsl2+ 2.2 mhz, χωρια οτι δεν ειναι αλληλοεπικαλυπτομενες οι συχνοτητες

κατι αλλο θα συμβαινει...

efexor
21-12-09, 17:29
φιλε εδο και 5 χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα...
κατι εχει συμβει στηs γραμμεs στα κεντρα τουσ στα dslam....
δεν ξερω...
αναφερειs για παρασητα στην τηλ γραμμη σου το δικο μου λεσ και παιζει disco...
τα και το speedtouch 585 v7 κλειδωνε στο 380/8150 και τωρα 380/7711
ξερετε τι μου ειπαν ??ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!!!!!!διοτι δεν πιανει την 8...
ΚΑΛΑ ΠΩS ΔΟΥΛΕΥΕ TOSO καιρο?:evil:
ξαφνικα αρχησε να χανει την IP και καθε 5 λεπτα εκανε αναζητηση...
δηλωσα βλαβη 5 φορεs πηραν τηλ απο τα κεντρικα και ο τεχνηκοs λεει βλεπω την βλαβη
απο τον pc...και το εφτιαξε εκεινη την στιγμη....

παντοs πιστευω κατι εχουν κανει....προs στο χειροτερο ναι ....:evil:

DSL Type: G.992.3 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 380 / 7.711
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,5 / 29,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 28,0 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1 / 46.455
RC Errors (Up/Down): 1 / 1.020
HEC Errors (Up/Down): 13.059 / 926

dia1995
21-12-09, 17:59
τα και το speedtouch 585 v7 κλειδωνε στο 380/8150 και τωρα 380/7711
ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!!!διοτι δεν πιανει την 8...
ξαφνικα αρχησε να χανει την IP και καθε 5 λεπτα εκανε αναζητηση...

Τιποτα απο τα δυο δεν συμβαινει σε εμενα φιλε...Εχω και full συγχρονισμο και εξαιρετικα καλο θορυβο της γραμμης για την περισσοτερη διαρκεια της ημερας noise margin down: (15db)
Μονο για δυο λεπτα την ημερα γινεται η γκελα...(και εχω τον εναν αποσυγχρονισμο που εχω την μερα ή στις δυο μερες!

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........



DSL Type: G.992.3 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 380 / 7.711
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,5 / 29,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 28,0 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1 / 46.455
RC Errors (Up/Down): 1 / 1.020
HEC Errors (Up/Down): 13.059 / 926

Δεν ξερω και πολλα,αλλα πιστευω αυτο το 9.5 που εχεις συνεχως δεν ειναι το ζητουμενο νουμερακι...Η διαφορα μας ειναι οτι εγω εχω ασχημο SNR μονο για καποια λεπτα και αποσυνδεομαι...Καθ ολη την διαρκει της ημερας ειμαι βραχος στα 14-16 db (ολα τα αλλα μενουν παντα σταθερα) Att 27db
Οποτε φιλε νομιζω δεν εχουμε το ιδιο προβλημα...

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κατι αλλο θα συμβαινει...

Οπως???Τι να κανω εγω απο την στιγμη που εχω κανει τους καταλληλους ελεγχους στο εσωτερικο του σπιτιου μου και εχω δει οτι δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα...Και απο πλευρας ΟΤΕ δεν το αφησανε το θεμα ετσι...με καλουσανε μονοι τους να λυσουμε το θεμα...Αλλα σε μια στιγμη ο τεχνικος μου λεει,εχω κανει τα παντα...πολυ περιργο,τι αλλο να κανουμε...(απορουσε) Αν ητανε απο εμας το προβλημα λεει (ΟΤΕ),τοτε θα ειχες προβλημα καθ ολη την διαρκεια της ημερας,οχι για καποια λεπτα-ωρες που γινεται αυτο...(Δεν εχει δικαιο σε αυτο??)

a11
22-12-09, 14:06
μια ιδεα επισης ειναι να εχεις καποιον ραδιοερασιτεχνη νομιμο, η παρανομο , απο αυτους που μιλανε στα βραχεα,με ασυρματο, κοντα σου,
και την ωρα που εκπεμπει , να σου δημιουργει το προβλημα...
επειδη αυτες οι εκπομπες ειναι δευτερολεπτων , μια και προκειτε για συνομιλιαμεταξυ τους,
υπαρχει πιθανοτητα οταν μιλα αυτος να σου παρουσιαζει αυτο..
δεν κανει συνεχομενη εκπομπη οπως τους ραδιοφωνικους σταθμους..
επειδη ειμαι και εγω ραδιοερασιτεχνης, [νομιμος] και μιλαω στα βραχεα ,
οταν μιλαμε σε καποια ζωνη συγκεκριμενη,[3.5μηζ-3,8μηζ και 1.8 μηζ]και εμενα χανει το ιντερνετ για δευτερολεπτα,
η για λιγο πεφτει πολυ το snr, στο οριο για αποσυνδεση...
οταν κιολας χρησιμοποιουμε και ισχυ[1kw]για να ακουστουμε μακρυα,
τοτε επηρεαζετε και του γειτονα...
δεν ειναι απαραιτητο να ειναι στο ιδιο κτιριο με εσενα ,
η στο διπλα για να σου δημιουργει προβλημα..
λογω οτι σε εκεινη την συχνοτητες χρησιμοποιουμε μεγαλα μηκη συρματος, 20μ+20μ,η 40μ+40μ, καμια φορα μερικοι και 80+80μ,, μπορει ,, καποιος απλα να εχει δεσει στην ταρατσα σου συρμα, η στο διπλανο, η να περνα απο διπλα σου , η απο πανω σου ,
γιατι μιλαμε για μηκη και για να απλωσουμε αν δεν εχουμε χωρο
χρησιμοπουμε διπλανες ταρατσες ...
να μην μακρυγορω αλλο , αν υπαρχει τετοια περιπτωση , ελεγξε το, ,
παντως οπως και να εχει φταιει το πιο πιθανο καποια εκπομπη απο οτιδηποτε..
συγνωμη για το μεγαλο γραμμα , απλα επρεπε να ειμαι αναλυτικος

dia1995
22-12-09, 15:10
μια ιδεα επισης ειναι να εχεις καποιον ραδιοερασιτεχνη νομιμο, η παρανομο , απο αυτους που μιλανε στα βραχεα,με ασυρματο, κοντα σου,
και την ωρα που εκπεμπει , να σου δημιουργει το προβλημα...
επειδη αυτες οι εκπομπες ειναι δευτερολεπτων , μια και προκειτε για συνομιλιαμεταξυ τους,
υπαρχει πιθανοτητα οταν μιλα αυτος να σου παρουσιαζει αυτο..
δεν κανει συνεχομενη εκπομπη οπως τους ραδιοφωνικους σταθμους..
επειδη ειμαι και εγω ραδιοερασιτεχνης, [νομιμος] και μιλαω στα βραχεα ,
οταν μιλαμε σε καποια ζωνη συγκεκριμενη,[3.5μηζ-3,8μηζ και 1.8 μηζ]και εμενα χανει το ιντερνετ για δευτερολεπτα,
η για λιγο πεφτει πολυ το snr, στο οριο για αποσυνδεση...
οταν κιολας χρησιμοποιουμε και ισχυ[1kw]για να ακουστουμε μακρυα,
τοτε επηρεαζετε και του γειτονα...
δεν ειναι απαραιτητο να ειναι στο ιδιο κτιριο με εσενα ,
η στο διπλα για να σου δημιουργει προβλημα..
λογω οτι σε εκεινη την συχνοτητες χρησιμοποιουμε μεγαλα μηκη συρματος, 20μ+20μ,η 40μ+40μ, καμια φορα μερικοι και 80+80μ,, μπορει ,, καποιος απλα να εχει δεσει στην ταρατσα σου συρμα, η στο διπλανο, η να περνα απο διπλα σου , η απο πανω σου ,
γιατι μιλαμε για μηκη και για να απλωσουμε αν δεν εχουμε χωρο
χρησιμοπουμε διπλανες ταρατσες ...
να μην μακρυγορω αλλο , αν υπαρχει τετοια περιπτωση , ελεγξε το, ,
παντως οπως και να εχει φταιει το πιο πιθανο καποια εκπομπη απο οτιδηποτε..
συγνωμη για το μεγαλο γραμμα , απλα επρεπε να ειμαι αναλυτικος


Δεν υπαρχει κατι τετοιο κοντα μου,μονο ο ραδιοφονικος σταθμος της λαρισας 99.4...Αλλα αυτος ο σταθμος ειναι 500+ μετρα μακρυα απο εμενα...Δεν μπορει ομως να επηρεαζει καποιο μηχανημα απο τους διπλανους???Αυτοι παιρνουνε για διαφημησεις...οτιδηποτε...Υπαρχει περιπτωση??Εγω αυτο ψαχνω...Οι δικες τους γραμμες ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου,ταρατσα με ταρατσα!

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ...
Δεν ειναι δικο τους τηλ. κεντρο...ειναι απο κατι ασχετους(παρανομους ομως) που παιρνουνε τηλ για διαφορες διαφημησεις προιοντων κτλ κτλ...

uncharted
22-12-09, 20:10
οταν μιλαμε σε καποια ζωνη συγκεκριμενη,[3.5μηζ-3,8μηζ και 1.8 μηζ]και εμενα χανει το ιντερνετ για δευτερολεπτα
ειδικα για τα 3.5-3.8mhz, αποκλειεται να συμβαινει αυτο
adsl1/adsl2 παιζουν σε ευρος 1.1mhz και το adsl2+ σε ευρος 2.2mhz

μηπως στην κανουν την ζημια τιποτα αρμονικες?

dia1995
22-12-09, 23:12
μηπως στην κανουν την ζημια τιποτα αρμονικες?

Για εμενα παει αυτο???Τι φιλαρμονικες μου λετε ρε παιδια :p τραβηξε πολυ το θεμα...σας ειπα δεν υπαρχει τιποτα εδω γυρο που μπορει να προκαλεσει κατι εκτος απο τους διπλανους...Υπαρχει περιπτωση να φτεει αυτο?(δικος μου παραγοντας) ή καποιο καλωδιο της ΔΕΗ?(κατι για Δεη μ ελεγε ο τεχνικος)
Αυτες ειναι οι ερωτησεις μου,που δεν εχουν απαντηθει ουτε με σιγουρια ουτε καν χωρις σιγουρια :p

ΥΓ.(ΣΑΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΞΑΝΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΛΑΣ:oops: ΤΕΛΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ)

uncharted
22-12-09, 23:49
Για εμενα παει αυτο???Τι φιλαρμονικες μου λετε ρε παιδια :p
οχι, αυτο παει στον φιλο μας τον ραδιοερασιτεχνη ;)

dia1995
24-12-09, 15:09
Σημερα ξαναηρθε τεχνικος,ελεξε την γραμμη με το μηχανημα(δουλεια 2 λεπτων),και εβγαλε οτι μπορω να πιασω μεχρι 14mbps,συγρχρονιζω full ενοειτε και οτι εχω 15.1(db) θορυβο στο downstream!(Ολα τελεια δηλαδη) Μετα μου ειπε : Βλεπεις και εσυ οτι η γραμμη σου ειναι αριστη,αν ξαναδηλωσεις βλαβη θα σε χρεωσουμε με 50ε για ασκοπη μετακινηση!Πηγαινε παρε ενα ρουτερ του ΟΤΕ,και ελα εκει σε εμας να σου ρυθμισουμε εμεις μεσα απο το ρουτερ να βλεπει μονο μια IP,για αυτο εχεις το προβλημα,επηδη προσπαθει να δει αλλη IP,[(και κατι τετοια μου ελεγε τελος παντων)(retry,λεγε αυτο με την Ip που θελει να κανει)] Και συνεχισε : Εκτος και αν μπορεις να ρυθμισεις μονος σου αυτο το ρουτερ που εχεις τωρα,αν και δεν νομιζω.- (ΝetFasterIad)(Οχι το 2)

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 2 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μετα μου ειπε : Βλεπεις και εσυ οτι η γραμμη σου ειναι αριστη,αν ξαναδηλωσεις βλαβη θα σε χρεωσουμε με 50ε για ασκοπη μετακινηση!Πηγαινε παρε ενα ρουτερ του ΟΤΕ,και ελα εκει σε εμας να σου ρυθμισουμε εμεις μεσα απο το ρουτερ να βλεπει μονο μια IP,για αυτο εχεις το προβλημα,επηδη προσπαθει να δει αλλη IP,[(και κατι τετοια μου ελεγε τελος παντων)(retry,λεγε αυτο με την Ip που θελει να κανει)] Και συνεχισε : Εκτος και αν μπορεις να ρυθμισεις μονος σου αυτο το ρουτερ που εχεις τωρα,αν και δεν νομιζω.- (ΝetFasterIad)(Οχι το 2)

Η αποψη μου πανω σε αυτο ειναι οτι αν ειναι να παρω αλλο ρουτερ θα ψαξω για το Thomson SpeedTouch 585 v7 και δεν θα παω να παρω οτι να ειναι απο τον ΟΤΕ...Επισης αυτο που ειπε για την IP δεν ξερω αν παιζει ρολο στη μια αποσυνδεση που εχω ανα 2 ημερες ή αν ειναι μια μαμακια!

Ποια ειναι η δικη σας αποψη στο ολο θεμα???

a11
24-12-09, 17:04
ειδικα για τα 3.5-3.8mhz, αποκλειεται να συμβαινει αυτο
adsl1/adsl2 παιζουν σε ευρος 1.1mhz και το adsl2+ σε ευρος 2.2mhz

μηπως στην κανουν την ζημια τιποτα αρμονικες?

εχεις δικιο για το φασμα, αλλα εχε υποψη οτι ειμαι σε οριακη κατασταση γραμμης, οπως βλεπεις στα στοιχεια μου,, και η παραμικρη μεταβολη, δημιουργει αποσυνδεση, οταν παω στο 1,8 μηζ, ειναι σιγουρη η αποσυνδεση, εστω και με την ισχυ του μηχανματος[100 w], ....
για τον φιλο επιμενω οτι κατι τετοιο τον ενοχλει,
αν και θεωρω οτι με τετοια ποιοτητα γραμμης που εχει, ειναι δυσκολο καποιος ,
εκτος αν χρησιμοποιει πολυ μεγαλη ισχυ[2-5 κw]η και 10 κw ακομα και σε αποσταση 100 μετρων να βρισκετε απο εκει, να του κανει ζημια.. η κεραια και να υπαρχει καποιος κοντα σου λογω οτι ειναι συρμα , αν δεν εισαι σχετικος καπως δυσκολα την καταλαβαινεις....


δεν μπορω να καταλαβω πως ενα τηλ, κεντρο διπλα που λες μπορει να σου κανει ζημια,
αφου ειναι τηλεφωνα και δεν υπαρχει καποιου ειδους εκπομπη απο εκει... δεν γινετε δηλ, ..
δοκιμασε ενα αλλο ρουτερ που λες , γιατι μου μυριζει την δουλεια να την κανει το ρουτερ σου...

ενημερωσε μας για τυχον αποτελεσματα/...
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΛΕς ΓΙΟΡΤΕς

dia1995
24-12-09, 20:14
δεν μπορω να καταλαβω πως ενα τηλ, κεντρο διπλα που λες μπορει να σου κανει ζημια,
αφου ειναι τηλεφωνα και δεν υπαρχει καποιου ειδους εκπομπη απο εκει...

Δεν ξερω φιλε και πολλα απο αυτα που παιζουνε στο ιντερνετ...Απλα εγω υποψιαστηκα επειδη αυτοι λογικα δεν εχουν απλα τηλεφωνα(ε?)Αλλα και κανονικα να εχουνε,Μηπως ανοιγουνε καποιο μηχανημα και υπαρχει καποιου ειδους εκπομπη απο το συγκεκριμενο μηχανημα,αυτο φοβαμαι,απο κανονικα τηλ,δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι καποια εκπομπη...

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 9 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δοκιμασε ενα αλλο ρουτερ που λες , γιατι μου μυριζει την δουλεια να την κανει το ρουτερ σου...
Ενημερωσε μας για τυχον αποτελεσματα...

Οσο για το ρουτερ εχω δοκιμασει με τα Baudec,Comtrend του ΟΤΕ...Ξερω πως κανενα απο τα δυο ρουτερ δεν ειναι αξιοπιστα,αλλα και τα ιδια ειχανε εξαιρετικο θορυβο επισης (Noise Margin Downstream 15db) και κανανε ακριβως το ιδιο πραγμα-Ενα οποιοδηποτε χρονικο σημειο της ημερας,κατω ο θορυβος για καποια λεπτα,και οταν δεν μπορουσανε να το κρατησουνε,να το disconnect.
Ο τεχνικος μου ειπε αυτα με τις IP που ειπα παραπανω...Οτι το ρουτερ προσπαθει να δει και αλλες IP και χανει τον συγχρονισμο του στην προσπαθεια του και κατι τετοια...Και να τους δωσω ενα δικο τους ρουτερ να το κανουν αυτοι τη ρυθμηση να βλεπει μια IP και να λυθει το προβλημα (ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ) ή αν μπορω να το κανω μονος μου σε αυτο το ρουτερ που εχω τωρα (netfasteriad) που δεν νομιζω να μπορεσεις λεει γιατι ειναι λιγο δυσκολο (Επισης μου επισημανε οτι λεγεται retry αυτη η διαδικασια)
Τα συμπερασματα δικα σας!:p

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΛΕς ΓΙΟΡΤΕς

Καλα Χριστουγεννα και καλες γιορτες και σε εσενα φιλε μου!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.