PDA

Επιστροφή στο Forum : Οτε-τσιγκουνιες...



macgyvergr
18-12-09, 15:46
Όχι μόνο ο ΟΤΕ είναι πολύ ακριβότερος για τις αντίστοιχες ταχύτητες αλλά το modem-router έχει μόνο μια θύρα δικτύου! Το είχα ξαναδιαβάσει κάπου στο φορουμ αλλά το ξαναθέτω γιατί πρόκειται περι τρελής τσιγκουνιάς! ΕΛΕΟΣ!
Ας μην είχε δικά του καλώδια ο ΟΤΕ και θα βλέπαμε τη διαφορά....

nmavro73
18-12-09, 16:34
Εμένα έχει 4 πάντως.Σου δώσανε τέτοιο;Η το άκουσες κάπου;

macgyvergr
18-12-09, 16:52
το πήρα σημερα..

karetsos
18-12-09, 16:58
το ενσύρματο έχει μια θύρα δικτύου, το ασύρματο 4.

nmavro73
18-12-09, 19:42
το πήρα σημερα..
Από όσο είδα όλα τα ενσύρματα είναι με μία θύρα. Όταν είχα κάνει εγώ σύνδεση δίνανε ασύρματο δωρεάν. Νομίζω αξίζει τα 35 ευρώ επιπλέον για να το πάρεις

macgyvergr
18-12-09, 20:12
ουτε δραχμη παραπανω στον οτε. Αν είναι να πληρωσω εξτρα υπάρχει και η ελευθερη αγορα. Ευχαριστώ πολυ ΟΤΕ!!!

(σημειωτέον οταν ρωτησα τον υπάλληλο στο Γερμανό μου είπε οτι έχει 4 θύρες. Και πάνω που νόμιζα οτι οι υπαλληλοι του Γερμανού άλλαξαν και είναι πλεον καλά ενημερωμένοι.......αλλα φευ!

emeliss
18-12-09, 20:24
(σημειωτέον οταν ρωτησα τον υπάλληλο στο Γερμανό μου είπε οτι έχει 4 θύρες. Και πάνω που νόμιζα οτι οι υπαλληλοι του Γερμανού άλλαξαν και είναι πλεον καλά ενημερωμένοι.......αλλα φευ!
Για ενημέρωση στα oteshop, στο 134, ή από το πολύ καλό www.oteshop.gr. Συγκεκριμένα για τα ενσύρματα ρούτερ: http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-modems/cos_cat_003-cos_subcat_100-cconnx_eksoplismos-cspiti_connx_adsl_wired_modems_new-p1.html

gcf
18-12-09, 20:32
Αν θυμάμαι καλά, 8 θύρες που σου χρειάζονται, δεν τις έχει κανένα router που να γνωρίζω, μάλλον δεν το γλυτώνεις το switch.

karetsos
19-12-09, 10:01
έτσι κι αλλιώς οι θύρες είναι για κατοστάρι δίκτυο... οπότε είναι πλέον σχεδόν άχρηστες

Davout
19-12-09, 11:02
Όλοι οι πάροχοι που δίναν-δίνουν ενσύρματο router δίνουν κάποιο με μια θύρα διότι έτσι είναι φτιαγμένα (usb+ethernet). Εμένα ο ΟΤΕ μου δώσε ασύρματο με 4 ethernet δωρεάν, ζήτω ο κουβαρντάς ΟΤΕ.

"Το είχα ξαναδιαβάσει κάπου στο φορουμ αλλά το ξαναθέτω γιατί πρόκειται περι τρελής τσιγκουνιάς! ΕΛΕΟΣ!"

Καλά που μας το θύμησες. Το topic είναι εντελώς αστείο... :closed:

jim_p
19-12-09, 11:47
Το 2006 που εβαλα adsl στο σπιτι, μου δωσανε το speedtouch 536 (1 usb + 1 ethernet)... γιατι αυτο ζητησα! Ομοιως, αλλοι φιλοι μου πηρανε αυτο που θελανε γιατι το ζητησανε ή δεν το πηρανε γιατι δεν ειχε στοκ και αναγκαστηκαν να περιμενουν (γιατι οταν σου λενε απο το 134 οτι δεν υπαρχει στοκ, απο το oteshop οτι δεν υπαρχει στοκ, και οι τεχνικοι του dslam οτι δεν υπαρχει στοκ, τοτε δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας).

Επισης, δεν νομιζω να υπαρχει isp που να δινει ρουτερ με 4 ethernet αλλα χωρις ασυρματο, πχ σαν το speedtouch 546, οποτε εχεις 2 επιλογες αναλογα με τις αναγκες σου
- παιρνεις το απλο ρουτερ (1 usb + 1 ethernet) αν εχεις παλιο pc που δεν εχει ενσωματωμενη καρτα δικτυου ή αν εχεις ηδη καποιο ρουτερ με 8/16/24 θεσεις.
- παιρνεις το ασυρματο ρουτερ αν σε ενδιαφερει να συνδεεσαι ασυρματα στον χωρο σου ή αν εχεις 2+ υπολογιστες που θελεις να τους συνδεσεις ενσυρματα, αλλα δεν εχεις αλλο ρουτερ.

mondeo
20-12-09, 21:39
Για ενημέρωση στα oteshop, στο 134, ή από το πολύ καλό www.oteshop.gr. Συγκεκριμένα για τα ενσύρματα ρούτερ: http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-modems/cos_cat_003-cos_subcat_100-cconnx_eksoplismos-cspiti_connx_adsl_wired_modems_new-p1.html

Από τη συγκεκριμένη σελίδα μόνο το Speedtouch αξίζει.
Τα υπόλοιπα είναι γιά πέταμα.
Ας είναι καλά ο Μεγάλος Αδελφός.
Πάντα δίνει ότι χειρότερο υπάρχει.

uncharted
20-12-09, 21:45
Όλοι οι πάροχοι που δίναν-δίνουν ενσύρματο router δίνουν κάποιο με μια θύρα διότι έτσι είναι φτιαγμένα (usb+ethernet). Εμένα ο ΟΤΕ μου δώσε ασύρματο με 4 ethernet δωρεάν, ζήτω ο κουβαρντάς ΟΤΕ.

"Το είχα ξαναδιαβάσει κάπου στο φορουμ αλλά το ξαναθέτω γιατί πρόκειται περι τρελής τσιγκουνιάς! ΕΛΕΟΣ!"

Καλά που μας το θύμησες. Το topic είναι εντελώς αστείο... :closed:
πανω που αρχισα να πιστευω οτι εγινε ο ΟΤΕ κατασκευαστης modem-routers' :lol:

intech
20-12-09, 22:55
Μην ξεχνάται οτι τα παλειά router (100Mbis), δουλευουν μια χαρα και σας switches....:oneup:
...

TeoT
21-12-09, 00:07
Από τη συγκεκριμένη σελίδα μόνο το Speedtouch αξίζει.
Τα υπόλοιπα είναι γιά πέταμα.
Ας είναι καλά ο Μεγάλος Αδελφός.
Πάντα δίνει ότι χειρότερο υπάρχει.

Μαλλον το επιπεδο χρηστων στη Ελλαδα ειναι τοσο ανεβασμενο που οι router που δινει ο ΟΤΕ ειναι αχρηστοι.
Τουλαχιστον το 90% των χρηστων κανει απλη περιηγηση και παιρνει email απο το διαδικτυο χωρις να χρειαζονται κατι το εξιδεικευμενο.
Παντως εγω και τα συγγενικα μου προσωπα εχουμε εδω και χρονια "αχρηστα" modem - router και δουλευουμε ΑΨΟΓΑ.

innova
21-12-09, 00:55
Ενταξει τι περιμενες απο τον ΟΤΕ αφου μονοπώλιο ειναι, τουλαχιστον εχει καλες υπηρεσίες.

manicx
21-12-09, 13:32
Πάντα δίνει ότι χειρότερο υπάρχει.

Ευτυχώς υπήρχε ο ΟΤΕ και μάθαμε τα speedtouch σε αυτή την χώρα. Όταν ο ΟΤΕ έδινε 585 οι άλλοι έδιναν Crypto και ότι άλλη μπαχατέλα υπήρχε. Όταν η Vivodi έδινε 585, ο ΟΤΕ το χρέωνε σχεδόν μισοτιμής σε σχέση με την Vivodi. Αλλά πάντα φταίει ο ΟΤΕ.

mondeo
24-12-09, 01:32
Μαλλον το επιπεδο χρηστων στη Ελλαδα ειναι τοσο ανεβασμενο που οι router που δινει ο ΟΤΕ ειναι αχρηστοι.
Τουλαχιστον το 90% των χρηστων κανει απλη περιηγηση και παιρνει email απο το διαδικτυο χωρις να χρειαζονται κατι το εξιδεικευμενο.
Παντως εγω και τα συγγενικα μου προσωπα εχουμε εδω και χρονια "αχρηστα" modem - router και δουλευουμε ΑΨΟΓΑ.

Αν έχεις το "εργαλείο" που λέει το προφίλ σου και λειτουργεί ομαλά χωρίς αποσυνδέσεις,είσαι πάρα μα πάρα πολύ τυχερός..........

emeliss
24-12-09, 10:57
Αν έχεις το "εργαλείο" που λέει το προφίλ σου και λειτουργεί ομαλά χωρίς αποσυνδέσεις,είσαι πάρα μα πάρα πολύ τυχερός..........
Αυτός και μερικές άλλες χιλιάδες. Να μην ξεχάσουν να πάρουν πρωτοχρονιάτικο λαχείο...

ps. Το συγκεκριμένο όταν το είδα στην φάτσα είπα τι ωραίο κουβαδάκι. Η πράξη απέδειξε ότι είναι μια χαρά εργαλείο.

maik
24-12-09, 15:44
Αν έχεις το "εργαλείο" που λέει το προφίλ σου και λειτουργεί ομαλά χωρίς αποσυνδέσεις,είσαι πάρα μα πάρα πολύ τυχερός..........

Φυσικα μπορεις να αγορασεις αυτο.

http://www.utopixnetworks.com.ar/seguridad_cisco870_series.php

mondeo
24-12-09, 17:24
Αυτός και μερικές άλλες χιλιάδες. Να μην ξεχάσουν να πάρουν πρωτοχρονιάτικο λαχείο...

ps. Το συγκεκριμένο όταν το είδα στην φάτσα είπα τι ωραίο κουβαδάκι. Η πράξη απέδειξε ότι είναι μια χαρά εργαλείο.

Αν είναι έτσι να πετάξω το Vigor μου και να πάρω ένα:p

........Auto merged post: mondeo πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φυσικα μπορεις να αγορασεις αυτο.

http://www.utopixnetworks.com.ar/seguridad_cisco870_series.php

Άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας......

emeliss
24-12-09, 17:30
Αν είναι έτσι να πετάξω το Vigor μου και να πάρω ένα:p
Το θέμα δεν είναι ποιο την έχει μεγαλύτερη. Το θέμα είναι να έχεις ένα προϊόν που δουλεύει σωστά, καλύπτει τις ανάγκες σου και δεν απαιτεί ένα μισθό για να το αποκτήσεις. Αν είναι και δωρεάν, χίλιες φορές καλύτερα.

TeoT
24-12-09, 17:31
Αν έχεις το "εργαλείο" που λέει το προφίλ σου και λειτουργεί ομαλά χωρίς αποσυνδέσεις,είσαι πάρα μα πάρα πολύ τυχερός..........


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
To εχω απο το τελος Σεπτεμβριου που πηρα Connx-TV ειναι συγχρονισμενο 8190/256 (λογω Connx-TV ) με SNR/ Attn που λεει στο προφιλ μου και δουλευει ολο αυτο το διαστημα χωρις να κανει καμια αποσυνδεση.
Χωρις καθολου αποσυνδεσεις δουλεψε για σχεδον 5 χρονια και το SpeeStream που ηταν και ο router που δελευα απο τοτε που πρωτοπηρα ADSL μεχρι τον Σεπτεμβριο.
Επισης με Baudec wifi δουλευουν εδω και 2 χρονια ο αδελφος μου και η κορη μου με 8αρες συνδεσεις χωρις προβληματα.

.

mondeo
24-12-09, 18:21
Χρόνια Πολλά κι από μένα,
Εντάξει το Cisco σε σπίτι είναι η προσωποποίηση της υπερβολής.
Πάντως το Vigorάκι (εξαιρετικό μηχάνημα) με 50€ μιά χαρά μου έκατσε!!!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.