PDA

Επιστροφή στο Forum : Θετικές εντυπώσεις από την τεχνική εξυπηρέτηση του ΟΤΕ.



ipo
18-12-09, 18:01
Επειδή τα καλά πρέπει να λέγονται και όχι μόνο τα κακώς κείμενα (τα οποία δεν έχω παραλείψει να αναφέρω αρκετές φορές στο φόρουμ), οφείλω να επαινέσω το τμήμα τεχνικής υποστήριξης του ΟΤΕ.

Έτη φωτός μπροστά από τους εναλλακτικούς παρόχους.

Ανταποκρίθηκαν σε λιγότερο από 10 λεπτά σε βλάβη που τους ανέφερα στις 21:00 το βράδυ και την αποκατέστησαν. Προφανώς ήταν απλή υπόθεση η επίλυσή της, αλλά η απόκριση των 10 λεπτών, είναι της ίδιας τάξης μεγέθους με το ping time των γραμμών της FORTHnet (που λέει ο λόγος). :p Στη FORTHnet σε 10 λεπτά είτε θα είσαι στην αναμονή του βλαβοληπτικού ή θα είσαι στο δεύτερο τηλεφώνημα επειδή στο πρώτο θα έχει πέσει η γραμμή.

Πριν από 5 χρόνια που είχα πάλι κάποια προβλήματα με την ADSL, οι τεχνικοί με καλούσαν στις 20:30 το βράδυ για να κάνουμε έλεγχο εξ αποστάσεως στην πόρτα της γραμμής μου στο DSLAM. Σπίτι έρχονται την επόμενη (το αργότερο τη μεθεπόμενη) εργάσιμη για έλεγχο, σε περίπτωση που το πρόβλημα δε λύνεται με τον ψηφιακό έλεγχο.

Ο λόγος που επέστρεψα στον ΟΤΕ, ήταν το γεγονός ότι η FORTHnet χρειαζόταν 3 εργάσιμες για κάθε βήμα troubleshooting, οπότε έμενα 2 εβδομάδες χωρίς internet σε κάθε βλάβη.

Δε λέω ότι ο ΟΤΕ σαν εταιρεία είναι τέλεια (έχει σημαντικά προβλήματα στο σύστημα μηχανογράφησης), αλλά μέχρι στιγμής έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από το τμήμα τεχνικής υποστήριξης. Μπράβο!

:respekt:

Just_Nikos
18-12-09, 18:08
Εγω οταν ειχα ΟΤΕ εκανα τηλεφωνικα στο 134 την αιτηση στις 19:00 το βραδι, και την επομενη μερα στις 11 το πρωι ημουν ενεργοποιημενος...

ubuntubu
18-12-09, 18:38
Σα δε ντρέπεσαι κοτζάμ μοντεράτορας,να λές καλά λόγια για τον ακατονόμαστο :evil:
Μωρέ δεν μου το βγάζετε απο το μυαλό.
"Στήνετε" πιασάρικα θέματα ,με δόλωμα την λέξη ΟΤΕ,για να ανέβουν οι ακροαματικότητες του φόρουμ.:p

voger
18-12-09, 20:35
Όντως ο ΟΤΕ όταν θέλει μπορεί να κάνει θαύματα. Και έχει παιδιά και με κέφι για δουλεία και καλά εκπαιδευμένα. Το θέμα είναι να πέσεις πάνω τους γιατί αν πέσεις στα άλλα τα "δημοσιουπαλληλάκια" κάηκες.

spanaks
18-12-09, 20:44
Άντε να δούμε, τώρα τη δήλωσα και γω... Λες?
χαχαχαχαχα

spanaks
20-12-09, 09:51
Άντε να δούμε, τώρα τη δήλωσα και γω... Λες?
χαχαχαχαχα

Ε... πήρε λίγο παραπάνω από 10 λεπτα... αλλά τέσπα... ;)
(μόνο που είμαι περίεργος, στεγνωσαν οι γραμμές από την υγρασία με το χθεσινό αέρα ή έκαναν όντως κάτι και έφυγε ο θόρυβος?)

GoofyX
21-12-09, 01:19
Για να δούμε... Έχω δηλώσει βλάβη από Τετάρτη (συχνοί αποσυγχρονισμοί του router), μου άλλαξαν προφίλ (όπως είπε ένας τεχνικός από το τηλέφωνο, βλέποντας ότι έχω πολύ θόρυβο στη γραμμή) σε ποιο σταθερό (με μεγαλύτερο τώρα SN margin), αλλά έχω κλειδώσει πολύ χαμηλά, στα 2 και υποτίθεται ότι έχω 8άρα γραμμή (με attenuation 40dB). Περιμένω αύριο να με πάρει τηλέφωνο ο τεχνικός που θα έβλεπε τη γραμμή στον κατανεμητή...

pan34
21-12-09, 16:27
ελπιζω αν τουs χρειαστω ποτε να ειμαι και εγω το ιδιο τυχεροs

pnikolaou
21-12-09, 16:51
Φαίνεται ότι κάποιοι είναι τυχεροί...εγώ έχω κάνει αίτηση για τηλέφωνο και connex στα Μελίσσα από τις 15/11 και ακόμη περιμένω...και θα περιμένω για πολύ ακόμη καθώς οι τεμπέληδες μου λένε ότι υπάρχει έλλειψη δικτύου...και δεν υπάρχει και κανείς να απαντάει στα τηλέφωνα για το πότε θα υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο...ή πότε θα κάνουν κάτι...για αυτό λέω ότι κάποιοι είναι τυχεροί...:down:

Θεωρώ απαράδεκτο να λέτε μπράβο σε κάποιους που απλά κάνουν αυτό για το οποίο πληρώνονται...και πληρώνονται πολλά...σε αυτή την χώρα, ειδικά όταν πρόκειται για το δημόσιο, έχουμε καταντήσει να χειροκροτάμε τα αυτονόητα...

emeliss
21-12-09, 16:56
Έλλειψη δικτύου=τεμπελιά...
Δημόσιο;;;;

Έχουμε χάσει την μπάλα.

ipo
21-12-09, 17:11
Θεωρώ απαράδεκτο να λέτε μπράβο σε κάποιους που απλά κάνουν αυτό για το οποίο πληρώνονται...
Προσωπικά λέω "ευχαριστώ" όταν κάποιος με εξυπηρετεί στα πλαίσια των υποχρεώσεών του. Επίσης οφείλουμε να επαινούμε αυτόν που κάνει σωστά τη δουλειά του, αν θέλουμε να επενδύουν οι εταιρείες σε ποιότητα.

Έχουμε φτάσει στο σημείο να έχουμε κακές υπηρεσίες, διότι το μόνο feedback που παίρνουν οι εταιρείες είναι τα χρήματά μας, όταν ρίχνουν τις τιμές. Με δεδομένο ότι συνεχίζουμε να πληρώνουμε, τα παράπονα δεν τις νοιάζουν, αφού απασχολούν λίγη ώρα έναν τηλεφωνητή.

Αντιθέτως, αν δείξουμε με τα λόγια μας και με έργα (π.χ. αλλάζω πάροχο και του εξηγώ ότι φεύγω επειδή παρέχει κακή ποιότητα υπηρεσιών), τότε θα έχουμε τις υπηρεσίες που μας αξίζουν. Διαφορετικά δε μας αξίζουν καλύτερες υπηρεσίες.

Η αυτονόητη ποιότητα που αναμένεις, αν πας σε εναλλακτικό πάροχο (εξαιρουμένης της Netone), όχι μόνο δεν υπάρχει, αλλά είναι πολύ χειρότερη. Οφείλουμε λοιπόν να επαινούμε αυτόν που δείχνει το δρόμο για τη σωστή εξυπηρέτηση. Αν κοιτάξεις έξω από το "δημόσιο" θα δεις ότι το επίπεδο της τεχνικής υποστήριξης είναι χαμηλό. Γιατί δε δοκιμάζεις να ζητήσεις γραμμή στην Tellas να δεις πόσο θα περιμένεις; Ή μήπως στη Vivodi που δηλώνει δυνατότητα κάλυψης και σε ενεργοποιεί μετά από 11 μήνες μετά από καταγγελίες;

Σε όσους ξέρουν μόνο να γκρινιάζουν φυσικά δεν αξίζει τίποτε καλό, αν δεν μπορούν να διακρίνουν το ποιοτικό από το μη ποιοτικό, καθώς και την κατεύθυνση προς την οποία πρέπει να αναζητήσουν ευθύνες. Ελπίζω μόνο να μην παρασύρουν κι άλλους στη μιζέρια τους, διότι φαίνεται να ενοχλούνται από τα καλά λόγια.

Gila1899
21-12-09, 17:54
Το μόνο παράπονο που έχω από την τεχνική εξυπηρέτηση του ΟΤΕ είναι ότι αυξήθηκε σημαντικά ο χρόνος αναμονής στο 1242. Και το χειρότερο απ' όλα είναι ότι έχουν ορίσει μέγιστο χρόνο αναμονής ιδιαίτερα χαμηλό και πέφτει συνέχεια η γραμμή, ειδικά τις νυχτερινές ώρες. Κατά τα άλλα ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε άμεσα να ελέγξει τον κατανεμητή και τη σύνδεση στο σπίτι.

:down: για τον χρόνο αναμονής στο 1242 και την πτώση της γραμμής
:oneup: για την άμεση ανταπόκριση των τεχνικών του ΟΤΕ

GoofyX
21-12-09, 20:01
Όσον αφορά στο δικό μου πρόβλημα, περιμένω συνεργείο αύριο να έρθει να ελέγξει τη γραμμή, λόγω του υψηλού θορύβου. Αναμένω και θα σας πω κι εγώ εντυπώσεις.

alwaysalone
21-12-09, 21:43
Στο 121 κάλεσες; Αν το λυσαν τοσο γρηγορα, μπραβο τους, και αχρειαστοι να ναι φυσικα..

spanaks
22-12-09, 00:15
Κι γω τελικά τσάμπα χάρηκα... μάλλον υγρασία στο boxάκι...
Θα δοκιμάσω μια στεγανοποίηση προς το παρόν.

FuS
22-12-09, 01:34
Φαίνεται ότι κάποιοι είναι τυχεροί...εγώ έχω κάνει αίτηση για τηλέφωνο και connex στα Μελίσσα από τις 15/11 και ακόμη περιμένω...και θα περιμένω για πολύ ακόμη καθώς οι τεμπέληδες μου λένε ότι υπάρχει έλλειψη δικτύου...

Επειδή χρειάζεσαι ενίσχυση εισαγωγής ο οτέ είναι τεμπέλης;
Δεν έχεις κατανοήσει μου φαίνεται τι είναι η διαμόρφωση PCM.. Kάνε μια αναζήτηση αν θέλεις στο forum.


δεν υπάρχει και κανείς να απαντάει στα τηλέφωνα για το πότε θα υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο...ή πότε θα κάνουν κάτι...για αυτό λέω ότι κάποιοι είναι τυχεροί...:down:

Σε ποιο τηλέφωνο; Γιατί εγώ δεν ξέρω κανένα τηλέφωνο που να πάιρνεις να ρωτάς για την εξέλιξη αίτησης που αφορά το PCM.
Σου έχουμε πει στο νήμα που έχεις ανοίξει τι πρέπει να κάνεις.

Αν εννοείς ότι καλείς στο dslam που ανήκεις και δεν βρίσκεις κανέναν,
α) δεν καλεί ο πελάτης στο dslam (για το θέμα αυτό κάνεις απλά την αίτηση στο oteshop που σου έχουν πει και περιμένεις)
β) δεν είναι λίγο αντιφατικό να λες από την μια τους υπαλλήλους τεμπέληδες και από την άλλη να καλείς στο κέντρο σου και να περιμένεις να βρεις κάποιον; :whistle:
Εξώ για δουλειές είναι. Και ναι, δεν έχει υπάλληλο να σηκώνει τηλέφωνα. Δεν είναι τηλεφωνικό κέντρο αλλά ψηφιακό κέντρο.


Θεωρώ απαράδεκτο να λέτε μπράβο σε κάποιους που απλά κάνουν αυτό για το οποίο πληρώνονται...και πληρώνονται πολλά...σε αυτή την χώρα, ειδικά όταν πρόκειται για το δημόσιο, έχουμε καταντήσει να χειροκροτάμε τα αυτονόητα...

α) Δεν είναι δημόσιο,
β) Ξέρεις.. στον οτέ εκτός από τους γνωστούς αγνώστους που τα τσεπώνουν καλά και λοιπούς άλλους υπάρχουν και πολλοί "δανεικοί" (σκλάβοι) -βλ. oteplus κλπ- που τα 700 ευρώ που πάιρνουν κάποιοι άλλοι τους φαίνονται πολλά σε σχέση με αυτά που παίρνουν αυτοί.

Παραλογίζεσαι και δεν ξέρεις τι λες.
Φιλικά.

pnikolaou
22-12-09, 09:02
Από αυτά που διαβάζω μάλλον δεν συμφωνούμε στο τι είναι ποιοτική εξυπηρέτηση...

Καταρχήν ο ΟΤΕ είναι δημόσιο στην νοοτροπία και όχι στην μετοχική σύνθεση...κατά δεύτερον, μπορεί οι άλλοι πάροχοι να έχουν χειρότερες υπηρεσίες αλλά αυτό δεν καθιστά τις υπηρεσίες του ΟΤΕ καλές...σε ένα πεδίο καθαρά ιδιωτικού ανταγωνισμού τότε τα πράγματα θα ήταν καλύτερα...πχ στην κινητή τηλεφωνία οι υπηρεσίες είναι σαφως καλύτερες καθώς οι εταιρίες ανταγωνίζονται με όρους ιδιωτικού τομέα...στην σταθερή τηλεφωνία και internet υπάρχει και ο ΟΤΕ στην μέση...ανεξάρτητα από ποια εταιρία θα διαλέξεις, πρέπει να κάνει και ο ΟΤΕ το κομμάτι του...οπότε επειδή "ελέγχον στάδιο είναι το βραδύτερο" οι υπόλοιπες εταιρίες μειώνουν την ποιότητα των υπηρεσιών τους και ρίχνουν το φταίξιμο στον ΟΤΕ...αν ήταν πραγματικά ελέυθερος ο ανταγωνισμός, τότε αν άλλαζες πάροχο κάποιος στον προηγούενο πάροχο θα έπρεπε να εξηγήσει γιατί?? δοκιμάστε στην κινητή τηλεφωνία να κάνετε αίτηση φορητότητας και θα δείτε τι πραγματικά σημαίνει ελεύθερος ανταγωνισμός μεταξύ ιδιωτικών εταιριών...θα σας τηλεφωνήσουν από την προηγούμενη εταιρία και θα ρωτήσουν γιατί?? προτείνωντας σας κάτι για να μην σας χάσουν από πελάτη...

Για το αν είναι τεμπέληδες ή όχι ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του...τεμπέληδες δεν είναι γιατί δεν υπάρχει δίκτυο...τεμπέληδες είναι γιατί δεν ξέρουν ή δεν προγραμματίζουν το πότε θα υπάξει...και αυτό κυρίως είναι θέμα managment και όχι υπαλλήλων...και εγώ εργάζομαι στο ευρύτερο δημόσιο και πολλές φορές πρέπει να απολογηθώ για πράγματα που είναι στραβά λόγω της δομής της εταιρίας και όχι λόγω των εργαζομένων...για αυτό το "τεμπέληδες" μην το περιορίζετε στον εργαζόμενο...ο ΟΤΕ είναι μία βραδυκίνητη εταιρία με νοοτροπία δημοσίου...

πάντως δεν χρειάζεται να έχω ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις για να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά στο σύστημα του ΟΤΕ...έκανα αίτηση κάποιο απόγευμα, την άλλη μέρα το πρωί τηλεφώνησα να κλείσω ραντεβού για σύνδεση και μου είπαν ότι "υπάρχει έλλειψη δικτύου"...αυτό προφανώς δεν το ανακάλυψαν εκείνη την ώρα με επιτόπου έρευνα...το ήξεραν...

Ποιοτική υπηρεσία θα ήταν: όταν έκανα την αίτηση, να δουν από το "σύστημα" ότι υπάρχει έλλειψη δικτύου και να με ενημερώσουν...δεν γίνεται να μου πουλάνε κάτι που δεν έχουν...και κυρίως δεν γίνεται η μία υπηρεσία του ΟΤΕ (τεχνική) να το ξέρει και να μην το ξέρει το τμήμα πωλήσεων...σε μία σωστή επιχείρηση θα με ενημέρωναν όταν έκανα την αίτηση...και αν παρόλα αυτά δεχόμουν να περιμένω, θα έπρεπε να μου που πότε προγραμματίζουν να κάνουν τις απαραίτητες ενέργειες για να λυθεί το θέμα...άλλωστε, αν δεν κάνω λάθος, είναι υποχρεωμένοι εντός 1 μήνα να με ενημερώσουν για το πότε θα ικανοποιηθεί η αίτηση μου...αυτό θα ήταν σωστή αντιμετώπιση...

Ως πελάτης, δεν μπορώ να ξέρω ποιος είναι αρμόδιος να με ενημερώσει και να τηλεφωνώ αριστερά και δεξιά...

Δεν με ενδιαφέρει το εργασιακό καθεστώ στον ΟΤΕ...δανεικοί ή όχι υπάλληλοι, εγώ ως πελάτης βιώνω το αποτέλεσμα...όσο για το χειροκρότημα προς το αυτονόητο...σε έναν normal κόσμο, όχι στην Ελλάδα, όλοι κάνουν μία δουλειά και πληρώνονται για αυτή...όταν δεν την κάνουν δεν πληρώνονται...στην Ελλάδα όλοι θα έπρεπε να κάνουν μία δουλειά και πληρώνονται ανεξάρτητα αν την κάνουν ή όχι...αν την κάνουν απλά ακούν και μπράβο...όπως όλοι εσείς όταν δεν έχετε δίκτυο θεωρείτε φυσιολογικό να μην πληρώσετε το πάγιο για την συγκεκριμένη υπηρεσία έτσι και εγώ θεωρώ ότι όταν ο ΟΤΕ πληρώνει κάποιους ανθρώπους για τεχνική υποστήριξη...όταν δεν την παρέχει πρέπει απλά να μην τους πληρώνει...

εκτός από το sales και την ποιότητα του προϊόντος υπάρχει και το after sales...εκεί όλες οι εταιρίες που υπάρχουν στην Ελλάδα χωλαίνουν...με μικρές εξαιρέσεις...

όσο για το αν ξέρω τι λέω...λέω απλά την γνώμη μου...αν σας φαίνεται παράλογη, τότε μην την ασπάζεστε...τα στεγανά βοηθούν μόνο στα πλοία...στο μυαλό καλό είναι να μην υπάρχουν...

ipo
22-12-09, 11:55
Δεκτό το πρόβλημά σου, pnikolaou. Είναι γεγονός ότι στο ζήτημα της αναβάθμισης υπάρχοντος δικτύου και τις PCM, οι διαδικασίες είναι αργές. Αν διαβάσεις το forum, το πρόβλημα συνήθως προέρχεται από εργολάβους που δήλωσαν ανάγκη για λιγότερα ζεύγη απ' όσα χρειαζόταν η κάθε οικοδομή, οπότε το πρόβλημα λύθηκε προσωρινά με PCM (νομίζω ότι και το δικό σου εκεί υπάγεται ή εν γένει στην έλλειψη ζευγών).

Τώρα που φτάσαμε στις ευρυζωνικές γραμμές η αδυναμία της προσωρινής λύσης βγήκε στην επιφάνεια. Έχοντας κι εγώ γνωστό που περιμένει πάνω από ένα χρόνο να γίνει άρση του PCM και έχοντας κάνει αιτήσεις άρσης προς το αρμόδιο τμήμα, ξέρω ότι στο ζήτημα της αναβάθμισης του υπάρχοντος PCM δικτύου, ο ΟΤΕ δεν έχει δώσει ικανοποιητικούς πόρους.

Δεχόμαστε λοιπόν ένα κομμάτι που χωλαίνει. Από εκεί και πέρα, αν δοκιμάσεις να κάνεις αντίστοιχη αίτηση σε εναλλακτικό τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα. Ξαναλέω ότι ο ΟΤΕ δεν είναι τέλειος, αλλά το επίπεδο after sales είναι καλό, ενώ στους εναλλακτικούς παρόχους χαμηλής ποιότητας.

Ούτε εγώ είμαι ικανοποιημένος με γραμμή 22/1 Mbps. Θα ήθελα τουλάχιστον 100/50 για να είμαι ικανοποιημένος από μία σύγχρονη γραμμή που καθιστά τον υπολογιστή μου δυναμικό μέρος του διαδικτύου. Όμως άποια στιγμή κοιτάς τι υπάρχει γύρω σου (εθνικώς και διεθνώς) και όταν βλέπεις ότι είσαι στο 70% της διαμέσου στην απόδοση, το ορίζεις ως καλό. Διαφορετικά μένεις να γκρινιάζεις ες αεί σε φόρουμ και σε καναπέδες, να παίρνεις τηλέφωνα που δεν έχει νόημα να πάρεις και γενικότερα να ζεις σε μία μιζέρια, χωρίς να προσπαθείς να κάνεις κάτι για να αλλάξει η κατάσταση.

Αν λοιπόν θέλεις να δώσεις λύση στο πρόβλημά σου, κάνε έγγραφο αίτημα με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ και απαίτηση για ενημέρωση σχετικά με το πότε προγραμματίζεται η επίλυσή του. Με την απλή γκρίνια δεν πετυχαίνουμε κάτι.

uncharted
22-12-09, 19:00
ο ΟΤΕ είναι μία βραδυκίνητη εταιρία με νοοτροπία δημοσίου...
εγω θα ελεγα οτι σιγα-σιγα ο ΟΤΕ αλλαζει αυτην την νοοτροπια και ταυτοχρονα καποιες αλλες εταιριες (που νομιζουν οτι εχουν πιασει τον ταυρο απο τα κερατα με 300.000 οικογενειες) την υιοθετουν... :whistle:

τωρα σχετικα με το προβλημα που ανεφερες, εχεις τα δικια σου, ισως αν προνοουσαμε να μην πωληθει το χαλκινο δικτυο στην DT (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3199184&postcount=646), να ηταν καλυτερα τα πραγματα για ολους :)

maik
22-12-09, 19:11
δοκιμάστε στην κινητή τηλεφωνία να κάνετε αίτηση φορητότητας και θα δείτε τι πραγματικά σημαίνει ελεύθερος ανταγωνισμός μεταξύ ιδιωτικών εταιριών...θα σας τηλεφωνήσουν από την προηγούμενη εταιρία και θα ρωτήσουν γιατί?? προτείνωντας σας κάτι για να μην σας χάσουν από πελάτη...

.

Αυτο απαγορευται απο την ΕΕΤΤ αυτηρως και δια ροπαλου.

Το μεγαλυτερο λαθος ειναι να συγκρινουμε μεγαλες εταιριες με μικρομαγαζα.

Οσο για την προβλεψη που λες. Ελα εσυ να προβλεψεις ποτε θα ξυπνησει ο καθε βλαχοδημαρχος και θα βαλει στο σχεδιο πολεως εκατονταδες στρεματα με χωραφια.

uncharted
22-12-09, 19:30
Ελα εσυ να προβλεψεις ποτε θα ξυπνησει ο καθε βλαχοδημαρχος και θα βαλει στο σχεδιο πολεως εκατονταδες στρεματα με χωραφια.
σωστο και αυτο, γιαυτο μερικες περιοχες που ηταν δαση καποτε, εχουν μεγαλο προβλημα με attenuation και φερεσυχνα, οπως η αργυρουπολη και η πεντελη

αν και δεν φταιει μονο ο πολιτικος, φταινε και αυτοι που πιεζουν για νομιμοποιησεις εκτασεων..

ipo
22-12-09, 19:35
Όπως έγραψα και παραπάνω, συμφωνώ ότι για το θέμα των PCM δε φέρει το μεγαλύτερο μέρος ευθύνης ο ΟΤΕ. Ίσα-ισα που έδωσε μία φτηνή και γρήγορη λύση για να δώσει τηλεφωνικές γραμμές. Με δεδομένο όμως ότι πλέον το PCM παρακωλύει τη διάδοση της ευρυζωνικότητας, δε θα έπρεπε να είχε φροντίσει για περισσότερους πόρους όσον αφορά στην άρση του;

Το ίδιο και για τα DSLAM που δεν έχουν πόρτες. Νομίζω ότι δε δικαιολογείται εν έτει 2009 να περιμένεις πάνω από ένα χρόνο για την προσθήκη θυρών στο DSLAM ή την άρση του PCM.

redfever7
27-12-09, 00:12
εγω απλά να πω πως σήμερα για να επικοινωνησω με το help desk μου πήρε 1ώρα και 45 λεπτά στην αρχη και μετά 45 λεπτά τη δεύτερη φορά για να μη μου λύσουν ένα πρόβλημα που είναι δικό τους ( 721 ) σε μια συγχρονισμένη γραμμή επομένως κ λειτουργική. ας είναι καλά οι γείτονες :down:

emeliss
27-12-09, 00:38
Τι πρόβλημα;

ipo
30-12-09, 20:47
Όπως είπα και στην αρχή του νήματος, προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Αναφέρω τα θετικά, αλλά και τα αρνητικά.

Για κακή μου τύχη, η γραμμή ADSL και η τηλεφωνική χάλασαν ανήμερα Χριστούγεννα. Να μη σας τύχει...

Συνεχείς αποσυνδέσεις (ανά δύο-τρία λεπτά συνήθως), πάντα αποσυνδέσεις της ADSL σε σήκωμα του τηλεφώνου και ξανά στο κλείσιμο αυτού, πολύς θόρυβος παρασίτων ("χιόνι") κατά την τηλεφωνική συνδιάλεξη, σε σημείο να είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό και τέλος μπλοκάρισμα της γραμμής για εξερχόμενες κλήσεις, η οποία ξεμπλοκάρει μόνο με εισερχόμενη κλήση από κινητό (ακόμα και τώρα κάποιες φορές παίρνω το σταθερό μου από το κινητό, ώστε να μπορέσω να κάνω κατόπιν εξερχόμενη κλήση). Τέτοια προβλήματα δεν έχω ξανασυναντήσει. Η γραμμή μου ήταν σταθερότατη, συγχρόνιζε στα 22-23Mbps και το τηλέφωνο μια χαρά.

Διατηρώντας καλή πίστη, περίμενα λίγη ώρα μήπως αλλάξει κάτι, έλεγξα ότι δεν υπάρχουν λαμπάκια που να προκαλούν θόρυβο, παρατήρησα τα συμπτώματα, δοκίμασα 4 φίλτρα, 3 modem, αποσύνδεσα τις τηλεφωνικές συσκευές, αλλά δεν υπήρχε βελτίωση. Συνεχιζόταν η αστάθεια της γραμμής (παράλληλα με χαμηλό συγχρονισμό συνήθως) και τα προβλήματα με το τηλέφωνο. Ακόμα και με την αύξηση του SNR (το πήγα στα 12db από τα 6db) και τη μείωση της τιμής του συγχρονισμού (με το DMT tool), δεν μπόρεσα να πετύχω σταθερή γραμμή.

Εκεί πήρα την απόφαση, ότι πλέον δε φταίει το δικό μου δίκτυο, οπότε πρέπει να προωθήσω το πρόβλημα στον ΟΤΕ. Χριστούγεννα απόγευμα όμως ήταν κλειστά, οπότε η δήλωση βλάβης έγινε το Σάββατο. "Θα γίνει ψηφιακός έλεγχος αύριο" μου είπε η ευγενική κοπέλα και έμεινα ικανοποιημένος. Μπράβο σκέφτομαι, θα το δουν Κυριακή!

Φτάνει λοιπόν Δευτέρα, με το πρόβλημα να συνεχίζεται. Ξανατηλεφωνώ στο 121: "Θα το κοιτάξουν μάλλον σήμερα, διαφορετικά αύριο".

...φτάνει και η Τρίτη: "Θα έπρεπε να το είχαν κοιτάξει χτες, αλλά μάλλον θα κάνουν τον ψηφιακό έλεγχο σήμερα. Θα στείλουμε και ένα σήμα επίσπευσης."

Φτάνουμε λοιπόν στη σημερινή μέρα, με τα προβλήματα να υπάρχουν κανονικά και την τηλεφωνήτρια να μου λέει: "Είναι γιορτές, λείπουν κάποιοι τεχνικοί και είναι πολλές οι βλάβες. Δεν ξέρουμε πότε θα ελεγχθεί το πρόβλημα που έχει η γραμμή σας."

Όπως λέω και σε φίλους, η νέα κατάρα θα είναι "Να σου χαλάσει η ADSL ανήμερα Χριστούγεννα!". :p

Fragkiskos.K
04-01-10, 03:38
κλήση + αναμονή + δήλωση προβλήματος + αλλαγή προφίλ (αποκατάσταση)=20 λεπτά :respekt:

ipo
04-01-10, 12:46
Αποκαταστάθηκε η σωστή λειτουργία της τηλεφωνικής γραμμής και της ADSL μετά από 9 μέρες (4 εργάσιμες). Απογοητεύτηκα αυτή τη φορά από την καθυστέρηση και τη συνεχή παράταση της ημερομηνίας επισκευής.

tsourekia
04-01-10, 13:14
και εγώ την μία φορά που τους χρειάστηκα ανταποκρίθηκαν άμεσα και ήταν και πολύ εξυπηρετικοί!:rolleyes:

NiKapa
04-01-10, 16:57
Eτσι ειναι ο Οτε, ικανος για τα καλυτερα και για τα χειροτερα..
Τα εχω βιωσει και τα 2

alwaysalone
07-01-10, 01:41
Ναι αλλά, κανα δωράκι δεν κανει ομως, σε ολους οσους "αυτον ξερουμε, αυτον εμπιστευομαστε" :p
Να στειλει ενα πακετακι σπιτι μας με usb stick 1gb με τύπωμα ΟΤΕ και μια κάρτα με ευχές για καλή χρονια..
Σιγα πια, ποσο θα του στοιχισει..τσιγγουνηδες ολοι τους.. :p

arial
07-01-10, 04:43
Εκτος απο τα αρνητικα των παροχων (που πιο συχνα και συνηθως αυτα λεμε...) καλο ειναι να λεμε και τα θετικα τους.

Ενα μπραβο λοιπον για την αψογη εξυπηρετηση και αντιμετωπιση :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.