PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση βρόχου από το πουθενά!



freeman
18-12-09, 18:40
Χτες το βράδυ επιστρέφοντας στο σπίτι, διαπιστώνω ότι τηλέφωνο, internet νεκρά!
Επειδή είχα καθυστερήσει μια μέρα να πληρώσω το λογαριασμό, παίρνω τηλέφωνο 13801 να δω αν έχει γίνει καμία διακοπή. "Καμία φραγή" η απάντηση του CC.
Αρχίζω ελέγχω καλωδιώσεις, πρίζες, μέχρι κατανεμητή έφτασα, η καλωδίωση οκ, η γραμμή νεκρή, τάση μηδέν.
Παίρνω στο CC δίνω τη βλάβη, λέω βράδυ είναι, από το πρωί και βλέπουμε.
Μετά από καμια ώρα, βλέπω κλήση στο κινητό, ήταν από την on. Και εκεί μου σκάνε το παραμύθι, "ο βρόχος σας έχει καταργηθεί". Το πως και γιατί έγινε, άγνωστο, ο τεχνικός μου λέει "θα επικοινωνήσουμε μαζί σας αύριο". Όντως το πρωί δέχομαι τηλέφωνο το οποίο επιβεβαιώνει ότι ο βρόχος μου καταργήθηκε (προσοχή, κατάργηση, όχι φορητότητα γιατί προς στιγμήν σκέφτηκα άλλα) χωρίς να το έχω ζητήσει. "κατά λάθος", και ότι πρέπει να κατασκευαατεί νέος, και χρειάζεται 20 εργάσιμες ημέρες, και "θα προσπαθήσουμε να το επισπεύσουμε" κλπ κλπ.

Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι πριν στείλετε τις ρημαδιασμένες αιτήσεις διακοπής βρόχου στον ΟΤΕ να επικοινωνείτε με τους ενδιαφερόμενους μήπως και έγινε λάθος/αλλάξανε γνώμη;;;;; Απλά ενισχύεται για μένα με αυτά, ότι οι greek ISPs και τα περίπτερα, λειτουργούν με την ίδια οργάνωση και σοβαρότητα. Και για τα περίπτερα κρατώ μια επιφύλαξη....

Τα συμπεράσματα δικά σας. :down::down::down:

Papados
18-12-09, 18:44
Δηλαδή δεν είχες επικοινωνήσει με το cc καθόλου και δεν είχες κανένα αίτημα για αλλαγή στοιχείων, φορητότητα ή οτιδήποτε αλλό?

freeman
18-12-09, 18:45
Καμία επικοινωνία απολύτως!

lostemotion
18-12-09, 20:35
Σε άλλα ξέρουν να είναι τυπικοι, εγώ τους είχα στείλει φαξ για αλλαγή πακέτου και επειδή δεν επικοινώνησα μαζί τους και δεν με βρήκαν στο τηλέφωνο ακύρωσαν την αίτηση και τώρα πρέπει να την στείλω ξανά. Για την αλλαγή βρόχου δεν ήξεραν να επικοινωνήσουν;:evil:

nothing
18-12-09, 20:40
τελειως ακυρο και ευχομαι γρηγορη αποκατασταση...:hmm:
ειναι ευκαιρια να δουμε ποσο θα κανουν για να μπει σε λειτουργια ο βροχος παλι...

intech
18-12-09, 21:10
Απίστευτο!

Avesael
18-12-09, 22:56
Φίλε μου δε με εντυπωσιάζει πλέον το γεγονός.
Έχουν πάρει την κατιούσα εδώ και πολλούς μήνες και δεν το έχουν καταλάβει.
Δυστυχώς εκτός από απαράδεκτοι είναι και εξοργιστικοί!
Κάνε καταγγελία ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Τέτοιο αίσχος δεν πρέπει να μείνει έτσι!

Υ.Γ. Κανείς ενδοιασμός πλέον... Για 10 ευρώ παραπάνω στον ΟΤΕ θα έχω την ησυχία μου και δε θα έχω να κάνω με "μπακαλόγατους" :down:

restos
19-12-09, 14:52
Χτες το βράδυ επιστρέφοντας στο σπίτι, διαπιστώνω ότι τηλέφωνο, internet νεκρά!
Επειδή είχα καθυστερήσει μια μέρα να πληρώσω το λογαριασμό, παίρνω τηλέφωνο 13801 να δω αν έχει γίνει καμία διακοπή. "Καμία φραγή" η απάντηση του CC.
Αρχίζω ελέγχω καλωδιώσεις, πρίζες, μέχρι κατανεμητή έφτασα, η καλωδίωση οκ, η γραμμή νεκρή, τάση μηδέν.
Παίρνω στο CC δίνω τη βλάβη, λέω βράδυ είναι, από το πρωί και βλέπουμε.
Μετά από καμια ώρα, βλέπω κλήση στο κινητό, ήταν από την on. Και εκεί μου σκάνε το παραμύθι, "ο βρόχος σας έχει καταργηθεί". Το πως και γιατί έγινε, άγνωστο, ο τεχνικός μου λέει "θα επικοινωνήσουμε μαζί σας αύριο". Όντως το πρωί δέχομαι τηλέφωνο το οποίο επιβεβαιώνει ότι ο βρόχος μου καταργήθηκε (προσοχή, κατάργηση, όχι φορητότητα γιατί προς στιγμήν σκέφτηκα άλλα) χωρίς να το έχω ζητήσει. "κατά λάθος", και ότι πρέπει να κατασκευαατεί νέος, και χρειάζεται 20 εργάσιμες ημέρες, και "θα προσπαθήσουμε να το επισπεύσουμε" κλπ κλπ.

Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι πριν στείλετε τις ρημαδιασμένες αιτήσεις διακοπής βρόχου στον ΟΤΕ να επικοινωνείτε με τους ενδιαφερόμενους μήπως και έγινε λάθος/αλλάξανε γνώμη;;;;; Απλά ενισχύεται για μένα με αυτά, ότι οι greek ISPs και τα περίπτερα, λειτουργούν με την ίδια οργάνωση και σοβαρότητα. Και για τα περίπτερα κρατώ μια επιφύλαξη....

Τα συμπεράσματα δικά σας. :down::down::down:για μια μερα καθυστερησης της πληρωμης σου κατταργησανε την συνδεση??:shock::shock:στον οτε 30 μερες καθυστερησα και δοθλευαν ολα!!..ειμαι και νεος στην ον καλα που το πες να εχω το νου μου με τοθς λογαριασμους...απαραδεκτα ομως πραγματα:down:

fanboysgotohell
19-12-09, 15:20
για μια μερα καθυστερησης της πληρωμης σου κατταργησανε την συνδεση??:shock::shock:στον οτε 30 μερες καθυστερησα και δοθλευαν ολα!!..ειμαι και νεος στην ον καλα που το πες να εχω το νου μου με τοθς λογαριασμους...απαραδεκτα ομως πραγματα:down:

Καμία σχέση δεν έχει ο λογαριασμός.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ο ένας παρασέρνει τον άλλον σε ιστορίες συνωμοσίας.. Το λάθος έγινε προφανώς γιατί κάποιος άλλος είχε ζητήσει κατάργηση βρόχου. Απαράδεκτο μεν, λάθος δε.

restos
19-12-09, 16:01
Καμία σχέση δεν έχει ο λογαριασμός.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ο ένας παρασέρνει τον άλλον σε ιστορίες συνωμοσίας.. Το λάθος έγινε προφανώς γιατί κάποιος άλλος είχε ζητήσει κατάργηση βρόχου. Απαράδεκτο μεν, λάθος δε.ευχαριστω για την διευκρινιση..γιατι ακομα οι ρυ8μισεις στο προφιλ ειναι ολα γκριζα?

nothing
19-12-09, 19:06
να περιμενεις λιγες μερες να ολοκληρωθει το ολο συστημα της γραμμης σου...
θυμαμαι οτι και σε αλλα παιδια γινοταν αυτο αλλα μετα απο μερικες μερες δεν υπηρχε προβλημα και μπορουσες να κανεις οτι αλλαγη ηθελες...
οποτε λιγο υπομονη...

uncharted
19-12-09, 22:26
Το λάθος έγινε προφανώς γιατί κάποιος άλλος είχε ζητήσει κατάργηση βρόχου. Απαράδεκτο μεν, λάθος δε.
ποιος αλλος να το ζητησε? φαρσα του εκαναν? θελει καποιες προυποθεσεις για να γινει αυτο, ειτε εγγραφο αιτημα, ειτε τηλεφωνικα να ζητησουν προσωπικα στοιχεια (ΑΦΜ κλπ)

Georgevtr
19-12-09, 22:39
Σοβαρή εταιρία.....Άν αυτά είναι απλά λάθη,τότε τα μέγιστα ποιά μπορεί να είναι?

restos
20-12-09, 16:37
να περιμενεις λιγες μερες να ολοκληρωθει το ολο συστημα της γραμμης σου...
θυμαμαι οτι και σε αλλα παιδια γινοταν αυτο αλλα μετα απο μερικες μερες δεν υπηρχε προβλημα και μπορουσες να κανεις οτι αλλαγη ηθελες...
οποτε λιγο υπομονη...σημερα επιτελους οι ρυθμισεις στα προφιλ ειναι ενεργες:)

oxyd
21-12-09, 11:09
Αυτό το "λάθος" είναι τελείως φάουλ. Σε όλες τις επιχειρήσεις υπάρχουν κάποια λάθη που δεν επιτρέπονται και αυτό είναι ένα από αυτά. Κατά λάθος κατάργηση βρόγχου;

mephisto
23-12-09, 17:45
ειλικρινα αν μου το εκαναν αυτο μεσα στις γιορτες,θα τους επαιρνε και θα τους σηκωνε...Πηγαινε απο τα γραφεια τους με ενα δικηγορο να τα πειτε!

belial
23-12-09, 19:28
Είναι να μην σου τύχει... Μήπως είδες καθόλου τον Μητσο-Τάκη στο mega? :rofl: Υπομονή ειλικρινά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα, νομίζω με λίγη καλή θέληση ---> και πράξεις από την μεριά της εταιρείας όλα μπορούν να ξεπεραστούν. ;)

LoVis
23-12-09, 19:33
Καλα οτι ηταν καραγκιοζιδες το καταλαβαμε αλλα τοσο πολυ ... χα χα χα.. Μαλλον ειναι κανενα απο τα τζιμανια στο τεχνικό που ειρωνέυονται οταν παιρνεις τηλ..

nothing
24-12-09, 13:34
παντως εγω περιμενω ενημερωση απο τον ανθρωπο να μας πει τελικα ποσο καιρο θα κανουν....

freeman
28-12-09, 17:16
ακόμα τίποτε, απλά ένα screenshot για να γελάσετε.. εγώ το'χω πάρει στη πλάκα πλέον!
Σήμερα παρέλαβα επίσης το λογαριασμό για να προπληρώσω το μήνα.. το άλλο με το Τοτό;;;:whistle:

nothing
28-12-09, 17:24
απαραδεκτο...
παρολα αυτα εχεις παρει κανενα τηλεφωνο να ρωτησεις τι γινεται?
το λεω διοτι αν εχει καταργηθει ο βροχος τοτε γιατι σε χρεωνουν?

τι να πω...υπομονη...

Avesael
29-12-09, 02:44
Το λογιστήριο τους φαίνεται ότι λειτουργεί σε άλλη χώρα...
Δε ντρέπονται λιγάκι; :down:

Η περίοδος χάριτος τέλειωσε. Έχουν πάρει την κάτω βόλτα και αυτό φάνηκε με τα νέα σε ότι αφορά τις επιπλέον χώρες με δωρεάν κλήσεις και το νέο (για μένα ανούσιο) πρόγραμμα τηλεφωνίας.

Ότι μαζέψουμε για να πουληθούμε πιο εύκολα ε;
Κρίμα...

nothing
29-12-09, 04:15
Το λογιστήριο τους φαίνεται ότι λειτουργεί σε άλλη χώρα...
Δε ντρέπονται λιγάκι; :down:

Η περίοδος χάριτος τέλειωσε. Έχουν πάρει την κάτω βόλτα και αυτό φάνηκε με τα νέα σε ότι αφορά τις επιπλέον χώρες με δωρεάν κλήσεις και το νέο (για μένα ανούσιο) πρόγραμμα τηλεφωνίας.

Ότι μαζέψουμε για να πουληθούμε πιο εύκολα ε;
Κρίμα...


δε διαφωνω για τη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα να ειμαστε και ειλικρινεις εδω και πανω απο ενα χρονο το ιδιο ακουω...οτι θα πουληθει συντομα και ακομα τιποτα ουτε καν φημες...

kport
08-01-10, 00:05
Καλη Χρονια
Το ιδιο επαθα κι εγω με την OnTelecoms , στις 22/12/09 αλλαξε ξαφνικα η γραμμη και πηρε αριθμο
του ΟΤΕ κατοπιν διαμαρτηριας στις 26/12/09 νεκρωσε τελειως, το ΟΤΕ κοιταξε την γραμμη και την βρηκε ενταξει απο μερους του , εν τελει σημερα(07/01/2010) ηρθε τεχνικος OnTelecoms και βρηκε κι αυτος τις γραμμες ενταξει . Το αποτελεσμα μηδεν , παραμενει νεκρη η συνδεση . Μαλλον απο εβδομαδα θα πρεπει να καννω αιτηση σ΄αλλον παροχο γιατι παρατραβηξε , και καννεις δεν λεει το συμβαινει εν τελει.

nothing
08-01-10, 04:57
Καλη Χρονια
Το ιδιο επαθα κι εγω με την OnTelecoms , στις 22/12/09 αλλαξε ξαφνικα η γραμμη και πηρε αριθμο
του ΟΤΕ κατοπιν διαμαρτηριας στις 26/12/09 νεκρωσε τελειως, το ΟΤΕ κοιταξε την γραμμη και την βρηκε ενταξει απο μερους του , εν τελει σημερα(07/01/2010) ηρθε τεχνικος OnTelecoms και βρηκε κι αυτος τις γραμμες ενταξει . Το αποτελεσμα μηδεν , παραμενει νεκρη η συνδεση . Μαλλον απο εβδομαδα θα πρεπει να καννω αιτηση σ΄αλλον παροχο γιατι παρατραβηξε , και καννεις δεν λεει το συμβαινει εν τελει.

δε καταλαβα...
σου καναν καταργηση βροχου απο on ή απλα μια μερα νεκρωσε η γραμμη σου?
η on τι ειπε?
οτι οντως καταργηθηκε απο λαθος ή οτι δεν καναν τιποτα?

kport
08-01-10, 11:04
δε καταλαβα...
σου καναν καταργηση βροχου απο on ή απλα μια μερα νεκρωσε η γραμμη σου?
η on τι ειπε?
οτι οντως καταργηθηκε απο λαθος ή οτι δεν καναν τιποτα?

Στην αρχη τα ριξαν στον ΟΤΕ μετα στην γραμμη την δικια μου , μετα τον ελεγχο
που εκανε τεχνικος τους και βρεθηκαν ολα ενταξει ειπε οτι ειναι δικο τους προβλημα
και θα αποκατασταθη απο εκει και περα η κατασταση παραμενει η ιδια , καμμια
διευκρυνηση περισσοτερη .

nothing
08-01-10, 13:41
Καλη Χρονια
Το ιδιο επαθα κι εγω με την OnTelecoms , στις 22/12/09 αλλαξε ξαφνικα η γραμμη και πηρε αριθμο
του ΟΤΕ κατοπιν διαμαρτηριας στις 26/12/09 νεκρωσε τελειως,

κατσε ενα ενα γιατι παλι δε καταλαβα καλα...
σαυτο εδω τι εννοεις?
οτι μια μερα εγινε ΟΤΕ παλι η γραμμη?
αρα δεν εγινε καταργηση βροχου απο on αλλα μεταβαση σε ΟΤΕ....
και μετα εσυ ζητησες διακοπη της γραμμης απο ΟΤΕ τελειως...



το ΟΤΕ κοιταξε την γραμμη και την βρηκε ενταξει απο μερους του , εν τελει σημερα(07/01/2010) ηρθε τεχνικος OnTelecoms και βρηκε κι αυτος τις γραμμες ενταξει . Το αποτελεσμα μηδεν , παραμενει νεκρη η συνδεση . Μαλλον απο εβδομαδα θα πρεπει να καννω αιτηση σ΄αλλον παροχο γιατι παρατραβηξε , και καννεις δεν λεει το συμβαινει εν τελει.

απο εδω και κατω σε χανω διοτι η γραμμη σου κατα 99% δεν εχει κατι αλλα προφανως το θεμα ειναι με τη φορητοτητα και τι εχει γινει...
εκει να ψαξεις και οχι αν η γραμμη σου ειναι καλη ή οχι...

kport
08-01-10, 14:51
Τους πηρα πριν λιγο στο 13802 και τους ρωτησα τι θα γινει και που ειναι εν τελει
η βλαβη , ειπαν οτι θα με παρουν απο το τεχνικο τμημα καποια στιγμη και θα με
ενημερωσουν , αναμενω........ μεχρι να μου τη δωση και ν΄αλλαξω παροχο.

freeman
12-01-10, 10:22
Ενημέρωση από το CC: πιθανή ημερομηνία κατασκευής βρόχου από τον ΟΤΕ: 3/2/2010.
Δηλαδή για τη μ@@@@α τους, θα περιμένω 1μιση μήνα+... ήτανε που θα το επισπεύανε :down::down:
Μου φαίνεται ήρθε η ώρα να αλλάξω πάροχο :hmm:

pirobola
12-01-10, 16:03
Δεν είμαι σύγουρος αλλά ο βρόχος δεν είναι κοινός σε όλους δηλαδή αν αλλάξεις πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχεις αφού το πρόβλημα είναι στον ΟΤΕ όχι στην ΟΝ.

freeman
29-01-10, 22:18
UPDATE: στις 25/01 και μετά από τηλεφωνικό ραντεβού, ήρθε ο τεχνικός της ontelecoms για να με ξανασυνδέσει. ΑΜ ΔΕ. Η πρίζα στο σπίτη νεκρή, ούτε την τάση του PSTN δεν είχε. Μετά από αναζήτηση στον κατανεμητή, ο τεχνικός βρήκε ότι η γραμμή είχε ξαναενεργοποιηθεί σε άλλο ζευγάρι.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως το νέο ζεύγος είναι απαράδεκτης ποιότητας και ούτε φωνή δε μπορούσε να υποστηρίξει, πόσο μάλλον DSL(τρελός θόρυβος). Οπότε τώρα πρέπει να δοθεί βλάβη, και να περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει ο ΟΤΕ.
Πλέον εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά, από το πουθενά από τις 17/12 και με δική τους υπαιτιότητα, βρίσκομαι χωρίς internet και τηλέφωνο, και άγνωστο πότε θα επανέλθει η σύνδεση.
Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο μαζί τους, ας κάνουν ό,τι θέλουν. Λεφτά από μένα δε πρόκειται να ξαναδούν.
Θα λείψω ένα μήνα εξωτερικό λόγω δουλειάς, και δε μπορώ να ασχοληθώ με το θέμα. Και να το φτιάξουν μέχρι να γυρίσω , τα χω πάρει άσχημα και δε βλέπω να μένω....:evil::evil:

DSLaManiaC
29-01-10, 22:23
Μετά απ αυτό μπορείς άνετα να τους ζητήσεις 2-3-4 μήνες free και αν νιώθουν θα στο δώσουν.

intech
29-01-10, 22:33
UPDATE: στις 25/01 και μετά από τηλεφωνικό ραντεβού, ήρθε ο τεχνικός της ontelecoms για να με ξανασυνδέσει. ΑΜ ΔΕ. Η πρίζα στο σπίτη νεκρή, ούτε την τάση του PSTN δεν είχε. Μετά από αναζήτηση στον κατανεμητή, ο τεχνικός βρήκε ότι η γραμμή είχε ξαναενεργοποιηθεί σε άλλο ζευγάρι.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως το νέο ζεύγος είναι απαράδεκτης ποιότητας και ούτε φωνή δε μπορούσε να υποστηρίξει, πόσο μάλλον DS(τρελός θόρυβος). Οπότε τώρα πρέπει να δοθεί βλάβη, και να περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει ο ΟΤΕ.
Πλέον εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά, από το πουθενά από τις 17/12 και με δική τους υπαιτιότητα, βρίσκομαι χωρίς internet και τηλέφωνο, και άγνωστο πότε θα επανέλθει η σύνδεση.
Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο μαζί τους, ας κάνουν ό,τι θέλουν. Λεφτά από μένα δε πρόκειται να ξαναδούν.
Θα λείψω ένα μήνα εξωτερικό λόγω δουλειάς, και δε μπορώ να ασχοληθώ με το θέμα. Και να το φτιάξουν μέχρι να γυρίσω , τα χω πάρει άσχημα και δε βλέπω να μένω....:evil::evil:


ΩΧ!!!!! και τώρα πάλι το ερώτημα,
ποιός φταίει, (η κότα η το αυγό).


On topic

Δέν πρέπει και θα πληρώσεις Τίποτα. & -

DSLaManiaC
29-01-10, 22:38
Σαφώς και πρέπει να του δώσουν κάποιους μήνες δωρεάν για την ταλαιπωρία.

Δεν αρκεί μόνο να μη πληρώσει τον καιρό που δε παρέχεται η υπηρεσία.

Dark-Side
29-01-10, 22:40
Σαφώς και πρέπει να του δώσουν κάποιους μήνες δωρεάν για την ταλαιπωρία.

Δεν αρκεί μόνο να μη πληρώσει τον καιρό που δε παρέχεται η υπηρεσία.

Όντως....:oneup: . Δεν έχει τηλέφωνο και internet λόγο δικού τους λάθους...:down:

intech
29-01-10, 22:44
Εννοείται οτι ΣΥΜΦΩΝΩ !:oneup:

unlocked
01-02-10, 17:42
Μετά απ αυτό μπορείς άνετα να τους ζητήσεις 2-3-4 μήνες free και αν νιώθουν θα στο δώσουν.

Παντως αν περιμενεις φιλε DSLaManiaC να "νιώσουν" για να δώσουν 2-3-4 μηνες δωρεαν...έχασες...

Avesael
01-02-10, 22:22
Αποχώρηση και ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. Κυνήγι μέχρι τέλους. Αυτά ΔΕΝ είναι λάθη, είναι ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ και ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ για τον πελάτη τους.
Αν καθυστερούσες να πληρώσεις εσύ το λογαριασμό θα στο έκοβαν το dsl.
Φτάνει πια με τους καφενέδες! :evil:

unlocked
02-02-10, 13:55
Αποχώρηση και ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. Κυνήγι μέχρι τέλους. Αυτά ΔΕΝ είναι λάθη, είναι ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ και ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ για τον πελάτη τους.
Αν καθυστερούσες να πληρώσεις εσύ το λογαριασμό θα στο έκοβαν το dsl.
Φτάνει πια με τους καφενέδες! :evil:

Εσυ αγαπητέ φίλε UltraCG7 τι πρόβλημα έχεις και βρίζεις την On? :hmm:

Avesael
02-02-10, 14:37
Ενίοτε πολλά φίλε unlocked. Τη μία δουλεύουν όλα ρολόϊ και την άλλη δε δουλεύει τίποτα.
Απλά έχω κουραστεί και σκεπτόμενος ότι όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι για τα σκουπίδια και τα μπάζα μαζί, και ότι ο μόνος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αξιόπιστος είναι ο ΟΤΕ (Αλλά ακόμη αντιοικονομικός), ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ και σκεπτόμενος ξανά, λέγω: ΤΟ ΜΗ ΧΕΙΡΟΝ ΒΕΛΤΙΣΤΟΝ!

intech
02-02-10, 22:49
Ενίοτε πολλά φίλε unlocked. Τη μία δουλεύουν όλα ρολόϊ και την άλλη δε δουλεύει τίποτα.
Απλά έχω κουραστεί και σκεπτόμενος ότι όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι για τα σκουπίδια και τα μπάζα μαζί, και ότι ο μόνος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αξιόπιστος είναι ο ΟΤΕ (Αλλά ακόμη αντιοικονομικός), ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ και σκεπτόμενος ξανά, λέγω: ΤΟ ΜΗ ΧΕΙΡΟΝ ΒΕΛΤΙΣΤΟΝ!


Κάτι έχεις με τους Χοίρους:rofl:


Τι να πώ έχεις δίκαιο.(κάπου):D

freeman
24-02-10, 00:55
Νέο update:

μετά από νέο ραντεβού με τεχνικό ο οποίος διαπίστωσε και πάλι την ίδια βλάβη, σήμερα επιτέλους επανήλθε "κάπως" το dsl και το τηλέφωνο μετά από 2+ μήνες!!! (διακοπή στις 17/12/2009).
Το κάπως το βάζω, γιατί όταν πριν είχα 8+ mbps και τώρα με το ζόρι ξεπερνάει τα 3, και το τηλέφωνο έχει ακόμα κάποιο θόρυβο, εγώ το θεωρώ υποβάθμιση.
Φυσικά και το τηλεφωνικό μου νούμερο έχει αλλάξει (ψιλά γράμματα τώρα θα μου πείτε).
Πλέον δεν έχω άλλη υπομονή για νέο γύρο κόντρας με την ΟΝ. Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια επικοινωνίας για να δω αν προτίθενται να κάνουν κάτι για να επιστρέψει η παρεχόμενη υπηρεσία στο προηγούμενο επίπεδο (internet σε επίπεδα broadband, γιατί 3mbps είναι πατίνι και IPTV δε παίζει, τον αρχικό μου τηλεφωνικό αριθμό, και τηλέφωνο χωρίς θόρυβο).
Αλλιώς τους χαιρέτησα. Νομίζω δύο μήνες περίοδος χάριτος ήδη είναι αρκετός χρόνος, και ποσώς με ενδιαφέρει αν φταίει ο ΟΤΕ, ή κάποιος άλλος.

yandi
24-02-10, 01:21
Το θέμα freeman, είναι ότι δικαιούσαι πλήρη αποκατάσταση, επαναφορά του αριθμού σου, εφ'όσον όπως λες δεν ευθύνεσαι, και αποζημίωση, είτε ηθική είτε οικονομική. Αυτό όμως προυποθέτει έναν υποστηρικτικό μηχανισμό. Υπάρχει; Έχεις πρόσβαση; Φαντάζομαι πως όχι. Όπως όλοι μας δηλαδή, μόνος. Κάτσε τώρα να διεκδικήσεις. Γι'αυτό χορεύουν και δεν λογοδοτούν.:down:

freeman
17-03-10, 23:57
και ένα τελευταίο update για να κλείσει το θέμα, γιατί πολύ τράβηξε.
Για να διακόψει κάποιος λοιπόν τη σύνδεση του στην ON Telecoms, πρεπει να συμπληρώσει αίτηση του νόμου 105, με θεωρημένο το γνησιο της υπογραφής από αστυνομία ή ΚΕΠ, και μετά να την στείλει με fax. Και σε παίρνουν και τηλέφωνο μετά από κάποιες μέρες για να σε πείσουν να μην φύγεις (θα επανέλθω πιο κάτω σ'αυτό)
Αυτή τουλάχιστον είναι η επίσημη διαδικασία, γιατί αν σου κάτσει το λαχείο σε κόβουν από μόνοι τους χωρίς να έχεις ζητήσει τίποτα:whistle:
Επίσης μια μέρα πριν το τηλεφώνημα, λάμβάνω λογαριασμό για 200κάτι ευρώ, για τέλη ενεργοποιήσης, πάγια για όλο το διάστημα που δεν είχα υπηρεσία, και χρέωση για το ON premium που η ίδια η on μου είχε κάνει δώρο πέρισυ το καλοκαίρι!


Αφού λοιπόν έστειλα την αίτηση διακοπής με fax και επιβεβαίωσα τη λήψη του τηλεφωνικά, μετά από 5-6 μέρες κάποια κυρία απο την ΟΝ μου τηλεφώνησε για να προσπαθήσει να μου αλλάξει γνώμη. Κι εκεί αρχίζουν τα γέλια.

1) Μου ζητούσε το λόγο της διακοπής, αφού σύμφωνα με τα δικά της στοιχεία είχα αλλάξει διεύθυνση, και μετά ζήτησα διακοπή. Τρεις λαλούν και δυό χορεύουν δηλαδή.. Το προσπερνάμε αυτό, κάθησα και της ξαναεξήγησα το στόρυ από την αρχή λες και τα άκουγε για πρώτη φορά -- τρελλή οργάνωση και πληροφόρηση λέμε ανάμεσα στα τμήματα!
2) Μου αντιπρότεινε 2 πάγια δώρο και να κοιτάξει το τεχνικό τμήμα ξανά τη γραμμή μου για να με κάνει να μείνω. Εκεί συγκρατήθηκα και δεν έβαλα τα γέλια, καταξοδευτήκανε :down::down::down:

Φυσικά και προχώρησα στην ακύρωση, αρκετά ανέχτηκα νομίζω.
Έχω κάνει ήδη αίτηση για connx, δε πολυγουστάρω ΟΤΕ, αλλα έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση δεν υπάρχει άλλη επιλογή για την ώρα για να αποκτήσω internet και τηλέφωνο πριν το 2011.

Προς γνώσιν και συμμόρφωσην κύριοι (και κυρίες!)

Η μαύρη λίστα μου των εναλλακτικών πάντως μέχρι τώρα έχει στο Νo1 τη forthnet, και στο No2 την on.. Για να δούμε.

intech
18-03-10, 01:47
και ένα τελευταίο update για να κλείσει το θέμα, γιατί πολύ τράβηξε.
Για να διακόψει κάποιος λοιπόν τη σύνδεση του στην ON Telecoms, πρεπει να συμπληρώσει αίτηση του νόμου 105, με θεωρημένο το γνησιο της υπογραφής από αστυνομία ή ΚΕΠ, και μετά να την στείλει με fax. Και σε παίρνουν και τηλέφωνο μετά από κάποιες μέρες για να σε πείσουν να μην φύγεις (θα επανέλθω πιο κάτω σ'αυτό)
Αυτή τουλάχιστον είναι η επίσημη διαδικασία, γιατί αν σου κάτσει το λαχείο σε κόβουν από μόνοι τους χωρίς να έχεις ζητήσει τίποτα:whistle:
Επίσης μια μέρα πριν το τηλεφώνημα, λάμβάνω λογαριασμό για 200κάτι ευρώ, για τέλη ενεργοποιήσης, πάγια για όλο το διάστημα που δεν είχα υπηρεσία, και χρέωση για το ON premium που η ίδια η on μου είχε κάνει δώρο πέρισυ το καλοκαίρι!


Αφού λοιπόν έστειλα την αίτηση διακοπής με fax και επιβεβαίωσα τη λήψη του τηλεφωνικά, μετά από 5-6 μέρες κάποια κυρία απο την ΟΝ μου τηλεφώνησε για να προσπαθήσει να μου αλλάξει γνώμη. Κι εκεί αρχίζουν τα γέλια.

1) Μου ζητούσε το λόγο της διακοπής, αφού σύμφωνα με τα δικά της στοιχεία είχα αλλάξει διεύθυνση, και μετά ζήτησα διακοπή. Τρεις λαλούν και δυό χορεύουν δηλαδή.. Το προσπερνάμε αυτό, κάθησα και της ξαναεξήγησα το στόρυ από την αρχή λες και τα άκουγε για πρώτη φορά -- τρελλή οργάνωση και πληροφόρηση λέμε ανάμεσα στα τμήματα!
2) Μου αντιπρότεινε 2 πάγια δώρο και να κοιτάξει το τεχνικό τμήμα ξανά τη γραμμή μου για να με κάνει να μείνω. Εκεί συγκρατήθηκα και δεν έβαλα τα γέλια, καταξοδευτήκανε :down::down::down:

Φυσικά και προχώρησα στην ακύρωση, αρκετά ανέχτηκα νομίζω.
Έχω κάνει ήδη αίτηση για connx, δε πολυγουστάρω ΟΤΕ, αλλα έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση δεν υπάρχει άλλη επιλογή για την ώρα για να αποκτήσω internet και τηλέφωνο πριν το 2011.

Προς γνώσιν και συμμόρφωσην κύριοι (και κυρίες!)

Η μαύρη λίστα μου των εναλλακτικών πάντως μέχρι τώρα έχει στο Νo1 τη forthnet, και στο No2 την on.. Για να δούμε.

Τί να πώ Φίλε freeman....
Αμα έχεις τύχη διά........
Απλά σου εύχομαι, τα καλύτερα.:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.