PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ MODEM ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ



cyberlefos
09-01-04, 04:05
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΧΩΡΟΥ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ 4 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1) ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΑ MODEM ΠΟΥ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΤΕ (ΚΑΙ ΔΕ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΙΝΤΡΑΚΟΜ ΑΛΛΑ SIEMENS ΑΞΙΖΟΥΝ???ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ADSL MODEM SIEMENS SPEEDSTREAM 5400i

2)ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΚΙΑΛΛΟ ΟΙ ΤΙΜΕΣ?ΔΗΛΑΔΗ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΣΥΝΔΕΣΗ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ (ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΟΣΟ?)

3)ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ISP?

4)ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ISDN ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ DSL?ΘΕΛΩΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΑΤΕΥΑΖΟΥΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟ KAZAA OVERNET ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ?(ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΗ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ????


ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

turboirc
09-01-04, 13:19
1.Καλυτερα router παρα απλο modem. Με λιγο περισσοτερα λεφτα έχεις και ethernet και router και firewall σε πολλες περιπτωσεις, οποτε καλύτερα να μην παρεις το speedstream το οποιο νομιζω οτι δεν ειναι ρουτερ και κανει και λιγο ακριβα αν θυμαμαι.

2.Θα πεσει, το ποτε αυτο είναι άγνωστο. Ηδη εχουν πεσει παντως απο τον Οκτωβριο που εβαλα εγω.

3.Η τελλάς είναι καλή, κατα τη γνώμη μου αρκετα καλή τιμή/απόδοση. Πάντως δοκίμασε και τα demo της forthnet / otenet για να συγκρινεις πριν αγορασεις.

4.Το Internet δεν ειναι ενα απεραντο download-αδικο. Οι ταχύτητες δεν είναι σταθερές, αλλά αφού δεν έχεις χρονοχρέωση θα μπορεις να κατεβάζεις ότι θες. Το θέμα είναι αν αξίζει να τα ακουμπας μόνο για αυτό. Αν θες DSL μόνο για αυτό, καλύτερα να μην βάλεις, γιατι θα την βαρεθεις σύντομα ενώ τα λεφτά θα τα ακουμπάς συνέχεια. Περιμενε λίγο να πέσουν και αλλο οι τιμές ώστε να σου έρχεται ίδιο κόστος.

ermis333
09-01-04, 13:33
1)είναι μια χαρά... είναι router όχι modem και έχει ενσωματομένο firewall

2)Ναι θα πέσουν κι άλλο οι τιμές....αν περιμένεις ώστε να πέσουν αρκετά μπορεί να μη βρίσκεις διαθέσημη πόρτα στο DSLAM σου...και από τι βλέπω έχεις και ISDN όταν το 80% των πορτών για ISDN έχουν καλυφτεί....

3)Ναι όλοι καλοί είναι....αυτή τη στιγμή κανένας ISP δεν αντιμετωπίζει προβλήματα ταχύτητας...ίσως η ΟΤΕΝΕΤ είναι κάπως ασταθής αλλά κι αυτή έχει φτιάξει...

4)Αν αξίζει λέει;;΄Ξέρεις τη διαφορά του να κατεβάζεις 20 τραγούδια ταυτόχρονα με 2,4Kb/s απ'το να κατεβάζεις 1 με 5kb/s


ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΗ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ????

Όσων αφορά τα Πνευματικά δικαιώματα...την στρατηγηκή αυτή την ακολουθεί μόνο η Paramount αλλά δεν υπάρχει κανένα αντίκρυσμα.....εγώ προσωπικά έχω κατεβάσει πάρα πολλά πράγματα όπως και πολλοί άλλοι και δεν μας έχει γίνει καμία νύξη επι του θέματος....είναι και τό να μη σε πάρουν χαμπάρι...αλλά και που θα σε πάρουν χαμπάρι δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα παρά μόνο συστάσεις,που εννοείται θα τις γράψεις στα παλιά σου τα παπούτσια.... :lol:

Όσων αφορά τις μη σταθερές και χαμηλές ταχύτητες....... ακόμα και οπτική ίνα στα 155Mbit να είχες αν κατέβαζες από KAZAA και overnet πάλι μάππα ταχύτητες θα σου έδινε!!!! Γιατί η ταχύτητα downloading σου εξαρτάται από την ταχύτητα uploading του χρήστη από τον οποίον κατεβάζεις...ενω επίσης μη ξεχνάς και το όριο που θέτουν από μόνοι τους οι χρήστες σε ότι αφορά το upload τους!!!


Οι περισσότεροι έχουν ADSL οπότε συνήθως έχουν ταχύτητες upload κατά πλειοψηφία γύρω στα 128-256Kbps που σημαίνει διαθέσιμη ταχύτητα από 13Kb/s έως 25kb/s αν από έναν που έχει 128αρα κατεβάζουν 3 άτομα τότε θα ΄κατεβάζουν και οι 3 με 4,3kb/s κι ας έχουν 1Gbit γραμμή...ελπίζω να έγινα κατανοητός.

turboirc
10-01-04, 00:13
Όσων αφορά τα Πνευματικά δικαιώματα...την στρατηγηκή αυτή την ακολουθεί μόνο η Paramount αλλά δεν υπάρχει κανένα αντίκρυσμα.....εγώ προσωπικά έχω κατεβάσει πάρα πολλά πράγματα όπως και πολλοί άλλοι και δεν μας έχει γίνει καμία νύξη επι του θέματος....είναι και τό να μη σε πάρουν χαμπάρι...αλλά και που θα σε πάρουν χαμπάρι δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα παρά μόνο συστάσεις,που εννοείται θα τις γράψεις στα παλιά σου τα παπούτσια....


Ασφαλώς και μπορούν να σου κάνουν, από απλο κόψιμο της σύνδεσης μέχρι καταγγελία της συμβάσεως για κακή χρήση. Αλλο το ότι δεν θελουν να το κανουν επειδη δεν τους ενδιαφέρει. Μπορούν και παραμπορούν ομως.

DK
10-01-04, 03:55
[quote]
Ασφαλώς και μπορούν να σου κάνουν, από απλο κόψιμο της σύνδεσης μέχρι καταγγελία της συμβάσεως για κακή χρήση. Αλλο το ότι δεν θελουν να το κανουν επειδη δεν τους ενδιαφέρει. Μπορούν και παραμπορούν ομως.

Έχουμε πεί 1000 φορές ότι από τι στιγμή που δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο στην Έλλαδα αυτή τι στιγμή,ότι για τήν παρούσα περίπτωση ΔΕΝ μπορούν να σου κάνουν τίποτα άλλο παρά ΜΟΝΟ συστάσεις(α και αμα θέλει η paramount και η κάθε paramount μπορεί να στήλει μπράβους να σε δέιρουν,κάτι που θα είναι 100% παράνομο).Σε περίπτωση δε που σου κόψουν τη σύνδεση,πράγμα που δεν πρόκειται να συμβεί στην Ελλάδα όσο ζούμε,τότε έχεις μια σίγουρη κερδισμένη δίκη,κάτι που όπως είπα δεν πρόκειται να γίνει στη παρούσα φάση διότι πολύ απλά δεν υπάρχει κερδοσκοπηκή επιχείρηση στο κόσμο που θέλει να χανει λέφτα για μ@λ@κίες...

φιλικά

Dsltech
10-01-04, 16:12
1) Εχω το speedstream 5400 εδω και 3 μερες, χωρις να εχω δοκιμασει οτιδιποτε αλλο ειμαι ευχαριστημενος μιας και δεν εχω καθολου προβληματα ουτε ταχυτητας αλλα ουτε συνδεσεις, ειμαι on-line 3 μερες τωρα χωρις reset και ολα ειναι μια χαρα, και εχω πανω 4 υπολογιστες.
2) δεν ξερω αλλα οτιδιποτε ευπροσδεκτο θα ειναι.
3)Ειμαι με tellas και κατεβαζω 3 μερες συνεχομενα με πανω απο 400kbs μιας και ειμαι σε siemens dslam και ειναι σεταρισμενο στα 446/160kbs απο οτι λεει και router μου.
4) Εγω κατεβαζω μονο απο newsgroups μπορει να δινω 10ευρω το μηνα αλλα τα ειναι τα καλυτερα 10 ευρω που χαλαω καθε μηνα πιστεψε με. Η μοδα με τα peer to peer ειναι ακρως επικινδυνη και δεν αποδιδει μια.

cyberlefos
12-01-04, 22:20
ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΟ ΠΟΣΑ Μb η Gb ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΥΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ 5Gb ΤΟ ΜΗΝΑ Η ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ.

turboirc
12-01-04, 23:05
οχι ασφαλως. Μέχρι τώρα βέβαια. Από την Ελλάδα και τον πΟΤΕ όλα να τα περιμένεις...

Koumooo
14-01-04, 11:50
to 5400 ειναι ΜΙΑ χαρα, μακαρι να το ειχε φερι νωριτερα ο ΟΤΕσ, εγω παρακαλαγα πριν απο μηνες να το φερουν. ειναι router, exei 4 portes, για home use ειναι μια χαρα. το 5935 που ειχανε πριν παραητανε βαρυ για οικιακή χρηση, αυτο ειναι πολυ πιο ισοροπημενο και σε καλη τιμη.

con
16-01-04, 00:12
to 5400 ειναι ΜΙΑ χαρα, μακαρι να το ειχε φερι νωριτερα ο ΟΤΕσ, εγω παρακαλαγα πριν απο μηνες να το φερουν. ειναι router, exei 4 portes, για home use ειναι μια χαρα. το 5935 που ειχανε πριν παραητανε βαρυ για οικιακή χρηση, αυτο ειναι πολυ πιο ισοροπημενο και σε καλη τιμη.

Έχει και firewall !!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.