PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα σύνδεση connx



pap paok
20-12-09, 13:18
Μετακόμισα στην περιοχή Νέας Ελβετίας και ανήκω στο κέντρο του Χαριλάου, ΟΤΕ και connx..

Έβαλα και το connx tv, μου δώσανε το baudtec μάλλον ατυχώς από ότι καταλαβάινω, και τα στατιστικά μου έχουν ως εξής:
down up
SNR 13.2 15.1db
Attenuation 23.8 15.1db
Data Rate 9704 837kbps

Επειδή έχω πολύ καιρό που δεν ασχολούμουν με αυτά, έχω ψιλοξεχάσει τη σημασία τους, οπότε πέστε μου πώς με βλέπετε, και λοιπά..
Το μόνο κακό που παρατήρησα ως τώρα ήταν κάποια κολλήματα στο iptv, κυρίως με το άνοιγμα του λάπτοπ, κατεβάσματα δεν έκανα ως τώρα, το surfing πάει καλά...

maik
20-12-09, 19:28
Που ειναι το προβλημα δεν καταλαβα.

nmavro73
20-12-09, 20:51
Δεν είπε ότι έχει πρόβλημα, πως μας φαίνεται ρώτησε. Νομίζω καλά είσαι. Το snr στο έχουν στο 13 λόγω του TV αν δεν κάνω λάθος. Αν ήσουν χωρίς TV θα ήσουν στο 9 και θα συγχρόνιζες λίγο παραπάνω. Το bauddtec βέβαια είναι ότι χειρότερο

geron
20-12-09, 23:26
Παρ' όλα αυτά να επισημάνω ότι κι εγώ που ήμουν αρκετά κακόπιστος με το συγκεκριμένο router, βλέπω ότι είναι αρκετά σταθερό πλέον...

terko
21-12-09, 00:59
Καλά ρε παιδιά, που είδατε ότι είναι καλά και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, με Attenuation 23.8 ο συγχρονισμός του θεωρητικά είναι 18,8 ΜBps (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) και πρακτικά θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον στα 15 ΜBps μην πω και παραπάνω και όχι στα 9,7 Μbps, συν ότι έχει κάποια κολλήματα στο iptv χωρίς να κάνει και download.

Φίλε μου εφόσον η γραμμή σου αντέχει για πολύ παραπάνω και έχεις και αυτά τα κολλήματα στο iptv, σε συμβουλεύω να το δηλώσεις το συντομότερο βλάβη, γιατί αν η γραμμή σου δεν σήκωνε παραπάνω, καλό θα ήταν να πήγαινες στο πρόγραμμα Duble play του ΟΤΕ με 8 Μbps Down και 384 Kbps Up (που η γραμμή σου θα συγχρόνιζε στο φουλ) με 43,90 Ευρώ/μήνα συμπεριλαμβανομένου του παγίου, για να μην πληρώνεις και τζάμπα λεφτά με τα 24 Μbps, εκτός και αν θες οπωσδήποτε το 1 Μbps στο Up που στην πραγματικότητα και αυτό είναι 837 kbps.

Οσον αφορά το baudtec καλά κατάλαβες.

pap paok
21-12-09, 02:20
ΠΟλύ σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...να πώ ότι θάθελα μερικές ακόμα; Για να ξέρω τι να κάνω έτσι στα γρήγορα;;

nmavro73
21-12-09, 11:47
Και γω με 21 attenuation συγχρονίζω στα 13 με 9 snr. Ο υπολογισμός που κάνουν για την απόσταση ειναι θεωρητικός. Στην ευθεία και χωρίς να υπολογίζουν την ποιότητα του χαρτιού. Με 9 snr θα ήταν περίπου στα 13. Με 12 λογικό είναι να είναι στα 9. Όσο για την 8 Mbps μπορεί να τη ζητήσει. Γιατί να τον κατεβάσουν αφού πιάνει παραπάνω οι ίδιοι; Η διαφορά είναι ότι θα χάσει upload. Τα 837 που τα είδες;916 πιάνω και το μαξάρω σχεδόν

baskon
21-12-09, 12:02
Καλά ρε παιδιά, που είδατε ότι είναι καλά και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, με Attenuation 23.8 ο συγχρονισμός του θεωρητικά είναι 18,8 ΜBps


Μη ξεχνας οτι εχει Tv.
Που σημαινει snr 13..
Χωρις tv θα ηταν γυρω στα 12.5-13.5 mbps Με χαμηλοτερο snr(ΑΝ μπορουσε μαλιστα να βαλει το snr στο 6 ,οπως το εχει η Φορθνετ θα επιανε γυρω στα 15 mbps..)
Τιμη που για αυτο το attenuation Που εχει δεν ειναι αριστη αλλα ειναι αρκετα καλη..

Οσο για το upload..Πραγματι ο φιλος αν δε το χρειαζεται πρεπει οπωσδηποτε να παει σε double play ή 8αρα..
Αν το χρειαζεται η διαφορα του 384 με τα 900 που πιανει τωρα ειναι χαοτικη για να φτιαξεις ratio Κλπ :)

pap paok
22-12-09, 18:55
Δηλαδή μου λέτε ότι δε μπορεί να ανέβουν τα στατιστικά μου με τίποτε, να καταπιώ την πίκρα μου και να κατέβω σε 8000/384 up (μετά από 3 χρόνια που συνίθισα στο 1 up) μόνο και μόνο για να γλυτώσω 5€ το μήνα, αφού δε γίνεται κάτι άλλο;;;

emeliss
22-12-09, 22:36
Θα βάλεις στην ζυγαριά την iptv, την βέλτιστη τιμή, το max download/upload και θα αποφασίσεις εσύ τι θα κάνεις. Όλα μαζί όμως δεν γίνεται να τα έχεις.

pap paok
25-12-09, 03:00
Θα βάλεις στην ζυγαριά την iptv, την βέλτιστη τιμή, το max download/upload και θα αποφασίσεις εσύ τι θα κάνεις. Όλα μαζί όμως δεν γίνεται να τα έχεις.

To iptv τώρα που το είδα μερικές μέρες, δεν είναι και για να τρελλαίνεσαι. Καλό το BabyTV, βολεύει, αλλά η γενική ποιότητα της εικόνας που στέλνουνε είναι τραγική , κολλάει συχνά, και προτιμάω τα 4μβιτ που τρώει να τα έχω για κατεβάσματα..ε, δε δείχνει καν ματς της ΠΑΟΚάρας μας ;)
Ψάχνω τρόπο να το σουτάρω.
Ιδέες;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.