PDA

Επιστροφή στο Forum : τι ταχυτητες πιανετε σε VPN ειτε Hamachi ειτε OpenVpn



geioannou
20-12-09, 19:10
τι ταχυτητες πιανετε σε VPN ειτε Hamachi ειτε OpenVpn
εγω με το Hamachi που εχω βαλει το ping ειναι 47ms εως 50ms νομιζω καλο αποτελεσμα και τα 100mb τα μεταφερει περιπου σε 30'
δεν λεω, ειναι πολυ εξυπηρετικο αλλα εαν θες να μεταφερεις καποιο μεγαλο αρχειο δεν νομιζω οτι ειναι και οτι καλυτερο.
η μικρη ταχυτητα οφειλετε στο μικρο upload που εχουν οι γραμμες μας (στους περισσοτερους απο εμας home users) η εχει να κανει και με κατι αλλο το οποιο δεν γνωριζω μιας και ειμαι νεος στο VPN

befreegr
21-12-09, 03:23
Στο latency δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο το vpn, υποθέτω ότι το ίδιο περίπου θα πιάνεις και αν κάνεις ping το host που έχεις πάνω το vpn σου.
Προσωπικά έχω αρκετή interactive κίνηση μέσω vpn (κυρίως ssh) και πάλι δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά στην πληκτρολόγηση.
Για τα 100MB που μεταφέρεις σε 30' μου φαίνεται λογικό γιατί δείχνει upload περίπου 500Kbit που είναι συνηθισμένη απόδοση σε 24άρα dsl. Το overhead του openvpn είναι υπαρκτό βέβαια, αλλά δε νομίζω να έχεις καμιά ιδιαίτερη διαφορά χωρίς αυτό. Άντε να το έκανες σε 28'-29' όπως το υπολογίζω χοντρικά ..
Απ'ότι διαβάζω, ανάλογα και με τον αλγόριθμο κρυπτογράφησης που χρησιμοποιεί, το overhead είναι επιπλέον περίπου 60bytes ανά πακέτο, οπότε προσωπικά το θεωρώ σχετικά αμελητέα ποσότητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.