PDA

Επιστροφή στο Forum : Snr BW και τεχνικη υποστηριξη...



Papas
21-12-09, 02:05
Καλισπερα. Εχω μια απορια και απλα ηθελα να ακουστει κ εδω. Ειμαι αρκετα χρονια στην 4thnet. Πριν κανα 2 χρονια περιπου ειχα προβληματα με dc τα οποια τελικα ηταν λογω του χαμηλου SNR<<6db οποτε και για αρκετα μεγαλη χρονικη περιοδο το εφτιαχνα μονος μου μεσω telnet (εκλεινα το ρουτερ οποτε επρεπε να το φτιαχνω καθε φορα που το ανοιγα) οταν καποια στιγμη αποφασισα να παρω την τεχνικη υποστηριξη και να τους ζητησω να το φτιαξουν απο εκει.
Αφου τους επριξα για αρκετο καιρο βρηκα τελικα εναν τεχνικο (μεσω της τηλεφωνικης υποστηριξης) ο οποιος ειπε οτι μπορουν να το κανουν απλα θα πεσει ο συγχρονισμος ( εχασα 2.5mbit, ηταν 14.5 πηγε 12+) οποτε και μετα απο λιγο καιρο εβλεπα γυρω στα 7+ db snr και 12κατι ΜΒits :clap:. Απο εκει και περα δεν ασχοληθηκα για αρκετο καιρο ουτε ειχα dc κλπ. Περασε καιρος πηγα στρατο απολυθηκα και τωρα πριν κανα μηνα ειχα κατι dc. Μπενω και βλεπω παλι χαμηλα snr να παιζουν σαν τρελα ωρες ωρες <<6. Τον τελευταιο καιρο ειναι περιπου παλι στα 6, αραια και που εχω κανα dc....
Αποφασισα λοιπον να παρω τηλεφωνο παλι στην 4rthnet και να τους πω τι εχει γινει και γιατι εχω παλι τοσο χαμηλο snr. Ζητησα στον τεχνικο με τον οποιο συνομιλουσα να μου δωσουν παλι τα 14.5 MBit αφου στην ουσια δεν εχω κερδισει τπτ και βγαινω και ζημιωμενος με - στα Μβιτ... Φυσικα ο συγκεκριμενος τεχνικος που συνομιλουσα μου λεει οτι δεν βρηκε κατι τετοιο στο ιστορικο της συνδεσης μου... και οτι δεν γινετε να πειραξουν ουτε το snr οποτε τι μπορει να γινει τωρα? Του ειπα δηλαδη αν ειναi να ξαναφτιαξετε το snr θα πρεπει να ξαναχασω αλλα 2+ MBit? Και μετα τι? παλι με τον καιρο θα ξαναπεσει και μετα παλι τα ιδια και τα ιδια μεχρι να φτασω στα 0 Mbit?:down:
Αυτο που φανταζομαι ειναι οτι προσπαθοντας να δινουν σε ολους 6snr ισως να μου το ξαναεριξαν εν καιρω χωρις να μου πειραξουν τον συγχρονισμο και με αυτον τον τροπο θα γινεται ενας φαυλος κυκλος... Μηπως ασχολουμαι τσαμπα με το ζητημα αυτο?:( Μπορουν να μου δωσουν πισω τα 14.5 που επιανα παλια κ ας ηταν χειροτερο το SNR ή δεν αξιζει ο κοπος?:(

Banditgr
21-12-09, 02:57
Αυτο που φανταζομαι ειναι οτι προσπαθοντας να δινουν σε ολους 6snr ισως να μου το ξαναεριξαν εν καιρω χωρις να μου πειραξουν τον συγχρονισμο και με αυτον τον τροπο θα γινεται ενας φαυλος κυκλος... Μηπως ασχολουμαι τσαμπα με το ζητημα αυτο?:( Μπορουν να μου δωσουν πισω τα 14.5 που επιανα παλια κ ας ηταν χειροτερο το SNR ή δεν αξιζει ο κοπος?:(

Και εγώ αυτό φαντάζομαι αν και δεν νομίζω να μπορούν να καθορίσουν τον συγχρονισμό, το SNR ναι αλλά είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Τι attenuation έχει η γραμμή σου (είσαι μακριά από το Α/Κ ?), δώσε στοιχεία.

uncharted
21-12-09, 03:48
Μηπως ασχολουμαι τσαμπα με το ζητημα αυτο?:( Μπορουν να μου δωσουν πισω τα 14.5 που επιανα παλια κ ας ηταν χειροτερο το SNR ή δεν αξιζει ο κοπος?:(
οσο αυξανονται οι adsl, τοσο πεφτει η ταχυτητα λογω συνακροασης

Papas
21-12-09, 12:55
Line Attenuation down 29.0 db up 13.5 db
Noise Margin down 5.9 db up 12.6 db

Eδω που τα λεμε για το θεμα snr οι τεχνικοι δεν ηξεραν οτι μπορει να το ρυθμισει κανεις και μεσω του modem του... Θυμαμαι που το εκανα για να τους δειξω οτι γινεται κ αυτο (το ειχα κανει απο 6-10 ) και με ρωταγε "μα καλα πως γινεται αυτο?"... Εγω πιστευω οτι γινεται να μου ξαναρυθμισουν την γραμμη στα 14.5 αλλα υπαρχει και η αποψη που πρεπει να ισχυει: Απο την στιγμη που εχουν πολυ κοσμο να εξυπηρετησουν με λιγα μηχανηματα θα κοιταζαν τις συνδεσεις κ θα σκεφτηκαν.. " Μα γιατι αυτος εχει τοσο μεγαλο snr?! πρεπει να του το βαλουμε πιο κατω οριακα οσο εχουν κ οι αλλοι (6) χωρις βεβαια να γνωριζουν οτι ειχε γινει προφορικη αιτηση για το συγκεκριμενο θεμα.... Αντε τωρα να βγαλω ακρη. Προχτες ο τεχνικος μου ελεγε να ελεγξω τα φιλτρα μπας κ ειναι χαλασμενα κλπ κλπ... Μου λεει με τοσο μεγαλο line attenuation ειναι πολυ καλα τα 12mbit... Τριχες κατσαρες...

SpyrosCS
22-12-09, 11:05
ρύθμιση στον συγχρονισμό δεν μπορεί να γίνει, μόνο στο snr.
και δεν είναι τόσο σημαντικό αν θα συγχρονίσεις στα 14 ή στα 12, αλλά να είναι η γραμμή σου σταθερή χωρίς αποσυνδέσεις.
στην θέση σου θα προτιμούσα σταθερή γραμμή με 12 Mb.

hel
22-12-09, 11:23
Line Attenuation down 29.0 db up 13.5 db
Noise Margin down 5.9 db up 12.6 db

Eδω που τα λεμε για το θεμα snr οι τεχνικοι δεν ηξεραν οτι μπορει να το ρυθμισει κανεις και μεσω του modem του... Θυμαμαι που το εκανα για να τους δειξω οτι γινεται κ αυτο (το ειχα κανει απο 6-10 ) και με ρωταγε "μα καλα πως γινεται αυτο?"... Εγω πιστευω οτι γινεται να μου ξαναρυθμισουν την γραμμη στα 14.5 αλλα υπαρχει και η αποψη που πρεπει να ισχυει: Απο την στιγμη που εχουν πολυ κοσμο να εξυπηρετησουν με λιγα μηχανηματα θα κοιταζαν τις συνδεσεις κ θα σκεφτηκαν.. " Μα γιατι αυτος εχει τοσο μεγαλο snr?! πρεπει να του το βαλουμε πιο κατω οριακα οσο εχουν κ οι αλλοι (6) χωρις βεβαια να γνωριζουν οτι ειχε γινει προφορικη αιτηση για το συγκεκριμενο θεμα.... Αντε τωρα να βγαλω ακρη. Προχτες ο τεχνικος μου ελεγε να ελεγξω τα φιλτρα μπας κ ειναι χαλασμενα κλπ κλπ... Μου λεει με τοσο μεγαλο line attenuation ειναι πολυ καλα τα 12mbit... Τριχες κατσαρες...

Kάτι που θα μας βοηθήσει στην κατανόηση των εννοιών :
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1877066&postcount=2906

Papas
22-12-09, 17:51
Καταλαβαινω τι εννοειτε αλλα το θεμα μου ειναι οτι απο την στιγμη που δεν εχω παλι και τοσο σταθερη γραμμη παρολο που θυσιασα 2.5 ΜΒit προτιμω να μου δωσουν τα 14.5Mbit και να φτιαχνω μονος μου το SNR apο τελνετ... Παλια οταν ειχα 14.5 κ το εφτιαχνα μονος το εβαζα 10db (super stable) και ο συγχρονισμος επεφτε μονο 1MBit(γυρω τα 13.5 ειχα δλδ με 10snr). Γινεται να μου κανουν καποιο reset στην γραμμη η κατι αναλογο ωστε να κλειδωνει παλι περιπου 14.5?

Craven
22-12-09, 18:03
Πως καταλαβαίνεις τι εννοούν αφού σου εξηγούν όλοι πως ... πως να στα δώσουν πίσω αν δεν υπάρχουν πια?!? απ την στιγμή που δεν ρυθμίζει κάποιος το πόσο συγχρονίζεις αλλά μόνο το snr τι ακριβώς να σου δώσουν πίσω? προφανώς τα 2,5 mbit έτυχε να τα χάσεις λόγο πολλών ενεργοποιήσεων στην περιοχή σου και δεν είναι θέμα κανενός τεχνικού (προφανώς τυχαίο γεγονός με την μετέπειτα πτώση του snr απο κάποιο τεχνικό).. στην τσέπη του να ψάξει για να στα δώσει? :) Δυστυχώς παντού έτσι είναι.. παλιά συγχρόνιζα στα 16 όταν ήμουν στην ΟΝ.. έπεσα σιγά σιγά στα 15 με ίδιο snr.. πήγα forthnet έπεσα στα 14500 με ίδιο snr τώρα με το ζόρι 14.... αυτή είναι η ζωή :P

Papas
26-12-09, 02:48
Χμμ σημερα ειπα να ριξω μια ματια στο modem. Απο 12 mbit που ειχα εχει παει 13.6 περιπου. Τι εγινε αλλαξε τπτ στην forthnet?:rolleyes:

uncharted
04-01-10, 07:18
Χμμ σημερα ειπα να ριξω μια ματια στο modem. Απο 12 mbit που ειχα εχει παει 13.6 περιπου. Τι εγινε αλλαξε τπτ στην forthnet?:rolleyes:
τι να γινει, εφυγε για διακοπες ο κοσμος και εκλεισε το modem ;) (crosstalk)

dominator
04-01-10, 20:59
Καλή χρονιά παιδιά. Εμένα πάντως λόγω των πολλών και ξαφνικών αποσυνδέσεων με ανεβάσαν απο τα 6 στα 11 παρακαλώ. Για καλή τους τύχη ανακάλυψα οτι το CL-110 ήταν βράχος σε σχέση με το WAG200 και το 2640Β. Άκου τώρα τεχνική υποστήριξη:"Ασε για λίγο αυτό να δούμε πως θα πάει...",πως να πάει που τον κλαίμε ήδη τον κακόμοιρο.Αλλά ρε παιδιά τους λέω να έχω δύο ασύρματα router και να μην μπορώ να έχω ασύρματο δίκτυο?.
Μόλις βάλω το Lynksys θα συγχρονίσει σε κάνα 10λεπτο(στην καλύτερη και θα έχει 50 αποσυνδέσεις τη μέρα-με 11db SNR και με την ταχύτητα ήδη στο 7 απο τα 11 πριν(με line attenuation 39db και κλείδωμα στα 12,5 περίπου-πραγματικά 9-10)
Εγώ καταλήγω οτι ακόμα η υπόθεση DSL στην Ελλάδα παραμένει φάρσα.
Κλασική περίπτωση, πληρώνουμε για τις υπηρεσίες που ΘΑ μας παρέχουν(αν και όποτε) σαν τα διόδα ένα πράμα....:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.