PDA

Επιστροφή στο Forum : από forthnet FULL πίσω σε ΟΤΕ



antonis_wrx
21-12-09, 18:41
καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα επειδή σπουδάζω Αγγλία και έχω χάσει λίγο την επαφή με την ελληνική αγορά. στο σπίτι τώρα υπάρχει fothnet double play full LLU. Από αρχές Σεπτέμβρη συγχρονίζει απελπιστικά χαμήλα. Κανονικά έπιανα 6000-7000 πριν φύγω είχε πέσει στα 2500. Είχα δηλώσει βλάβη σε forthnet είχε έρθει τεχνικός και με τα πολλά κατέληξαν στο συμπεράσμα ότι όλα καλά και αυτός ο συγχρονισμός είναι φυσιολογικός. Τώρα που γύρισα για γιορτές συγχονίζει ακόμη χαμηλότερα (1600). Λέω λοιπόν να φύγω από forthnet και να γυρίσω ΟΤΕ. Που πρέπει να απευθυνθώ; Πόσο καιρό θα μείνω χωρίς internet? Παίζει να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία πριν τις 10/1; γιατί μετά φεύγω πάλι Αγγλία και δεν παίζει οι γονείς μου να καταφέρουν να αλλάξουν τις ρυθμίσεις σε router κλπ..

gtklocker
21-12-09, 18:43
Αν κάνεις αίτηση ΣΗΜΕΡΑ, θα είσαι έτοιμος στις 28-29/12 (ανάλογα).

Πάντως μέχρι τις 10, θα είσαι έτοιμος στάνταρ.

diegito
21-12-09, 18:50
Εγω ρώτησα σε ένα κατάστημα Γερμανός και μου είπαν ότι επειδή έχω γραμμά (τηλέφωνο) forthnet θα κάνει κάπου 15 μέρες. Αν είχα γραμμή ΟΤΕ θα ήταν πολύ πιο γρήγορα. Μπορεί κανείς που έκανε κάτι τετοιο να μας πει πόσες μέρες πήρε η όλη διαδικασία?

alwaysalone
21-12-09, 21:50
Συνήθως ο νέος πάροχος κινεί άμεσα τη διαδικασία, το θεμα ειναι τι περιθώρια του αφήνει ο προηγουμενος.... :whistle: ..Πριν 2 χρονια, νομιζω το μέγιστο νόμιμο ήταν 25 εργάσιμες για υπαρχων βρογχο και 45 εργασιμες για νεο (καπως ετσι λεγεται νομιζω). Σαφώς, ολοι ελπίζουμε οτι δε θα σου κάνει τοσο.

Πάντως δε νομιζω οτι διάλεξες την κατάλληλη περιοδο για τέτοιου ειδους αλλαγές, εκτός κι αν συντρέχουν άλλοι λογοι, οπως λήξη συμβουλαίου κλπ....Παντως κανεις πολύ καλα! :oneup:

kostelo
22-12-09, 00:07
Εμενα η κοπελα στο oteshop που εκανα την αιτηση για επαναφορα οτε απο forthnet μου ειπε θελει ενα μηνα για να γυρισει...ειναι και αργιες φουλ αυτες τις μερες...ζησε Μαη μου δηλαδη.:whistle:

nekronomikon
22-12-09, 01:06
κι εγώ ήμουν στη hol αλλά επειδή δεν πήγαινε άλλο έκανα αίτηση στον οτε για επαναφορά στις 5/11. σε 20 μέρες μου είπαν να πάρω τηλέφωνο για τη σύνδεση. 25/11 με ενημερώνουν οτι στις 26/11 θα γίνει η σύνδεση. 8πμ τηλ απο οτε ότι ήμουν στο δύκτιο τους. η δε hol μου είχε κόψει το τηλέφωνο 5 μέρες πρίν. χωρίς ιντερνετ δεν έμεινα ούτε λεπτό. ησύχασα απο τις αποσυνδέσεις και απο το να έχω ή να μην έχω τηλέφωνο.

kostelo
31-12-09, 19:44
Επιστροφη στον Οτε λοιπον σημερα που μου ενεργοποιηθηκε και το ιντερνετ μετα απο 17 μερες που ειχα κανει την αιτηση.
Απλα η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τον οτε. Fast path ακομα και με 3 db snr και 18,5mbit συχρονισμο, ping αψογα, video streams για την πλακα του παιζει, γενικα αξιζει και το τελευταιο cent που κοστιζει η γραμμη. :oneup: Καλη πρωτοχρονια σε ολους με υγεια. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.