PDA

Επιστροφή στο Forum : Alcatel speedtouch 510?



saint240881
09-01-04, 13:16
σημερα τηλεφονησα στον πΟΤΕ για να με δωσουν DSL προσβαση σε ενα τηλεφωνο μου.PSTN. Εψαχνα για ενα φτηνο modem και οσο αφορα την συμβατοτητα μου προτεινανε αυτο απο το 134 που εκανα την αιτηση.Τι λεει ειναι καλο η θα χω προβλημα?

ogenikos
09-01-04, 16:01
Και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο αλλά μόνο με μία έξοδο ethernet.
Είναι router έχει και firewall, και όπως έμαθα είναι συμβατό με όλα τα dslams, η απλή παραμετροποίηση του γίνεται μέσω web και κάποιων προγραμμάτων του cd toy, όπως ρύθμισεις νατ και προτόκολο συνδεσης (pppoa, pppoe κλπ) αλλά άν θέλεις να μπείς σε firewall ή άλλες λεπτομέρειες μόνο μέσω command line telnet.
Για τίς ρυθμίσεις του firewall υπάρχουν 2-3 προγράμματα στο internet που τις κάνουν παιχνιδάκι, όπως επίσης και βοήθεια απο διάφορα forums kai sites.
Σήμερα μου είπαν πως θα είναι έτοιμη η σύνδεσή μου (δεν το νομίζω :( ) για να το δοκιμάσω απο άποψη ταχύτητας και κάτω απο πραγματικές συνθήκες.
Πάντως μια συμβουλή, να ζητήσεις την έκδοση με 4 εξόδους ethernet.

ogenikos
09-01-04, 16:01
Double post ....moderators DELETE ME !!!! :oops: :oops: :lol:

saint240881
10-01-04, 18:37
αυτο πηρα αλλα πως το συνδεσες?με το φιλτρο?η με splitter?

ogenikos
11-01-04, 17:35
Εγω έχω splitter...
Οδηγίες φίλτρων και splitter...
http://www.otenet.gr/hd/html/adsl/faqs/faqs_adsl05.htm

saint240881
12-01-04, 13:09
το πηρα! ωραιο ειναι ρε συ ομορφο :wink:
Το παλικαρι απο τον οτε μου λεει ισως να ειναι και το καλυτερο που πουλαμε.Αντε να δουμε.

ogenikos
12-01-04, 15:35
Και πολύ απλό στις ρυθμίσεις αρκεί να ακολουθήσεις βήμα-βήμα αυτά που λέει το cd.
Πάντως εγώ απο Παρασκευή που συνδέθηκα με netcarta πάει κομμάτια.
Επίσης αν το ψάξεις μέσω telnet μπορεί να κάνει παπάδες.
Πήρες την έκδοση με 4 εξόδους ethernet, και αν ναι πόσο?

ogenikos
12-01-04, 20:14
Α και κάτι άλλο, για να συνδεθώ με netcarta kai tellas (εκτός απο την αρχική εγκατάσταση του PPPoA απο το cd tou modem) δεν έκανα ούτε ρυθμίσεις ούτε dns, μόνο user name and password και συνδέθηκε, έτσι απλά, και επειδή είναι συμβατο με UPNP και με xp μου έβγαλε και ένα εικονίδιο σύνδεσης μόλις τα xp είδαν το modem, για να συνδέομαι και να ξεσυνδέομαι.....εγώ το μόνο που έκανα όλη αυτή την ώρα ...εστριβα ένα τσιγαράκι και το κοίταζα........ 8)

ogenikos
12-01-04, 21:53
Το firewall με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις που έχει κάνει πολύ καλά την δουλειά του
και δεν έχω μέχρι στιγμής πρόβλημα σε irc, downloading, games, ftp κλπ.
Ενα quick port scan που έκανα στο http://scan.sygate.com/prequickscan.html σε όλα τα βασικά port trojan μου τα βρήκε όλα bloked..
Περισσότερες ρυθμίσεις του firewall αλλα και δεκάδων άλλων παραμέτρων του ρούτερ γίνεται μέσω telnet απο το command line.
Μπορείς να κατεβάσεις το CLI_Guide (Command Line Interface ) που εξηγεί όλες τις παραμέτρους.
Επίσης ειδικά για το firewall όπως είπα και πιό πάνω, υπάρχουν και δυο προγραμματάκια στο intenet με GUI για πιο εύκολη παραμετροποίηση..
Και έδωσα ~76 ευρώ μόνο..

saint240881
13-01-04, 16:20
το πηρα το εβαλα και στο καλοδιο του οτε και περιμενο να δο τι γινετε
ρε σεις μια ερωτηση.
Το καλοωδιο που εβαλα στο modem μου ειναι αυτο που ειχα στο παλιο το 56αρι.
Εχει καμια διαφορα το καλωδιο που θαρχετε στο καινουργιο? η ειναι το ιδιο?
επειδη κοιτα3α απο κατω του και ειδα οτι εχει δυο πινακια στην ακρη του αντι για 4 αλλα με το 56 δεν ειχα προβλημα.
κατι αλλο.το λαμπακι που 8α αναψει θα ειναι συνεχως αναμενο ,ειμαι δεν ειμαι στο διαδικτυο?για να ξερω δηλαδη ποτε ειμαι ον

ogenikos
14-01-04, 21:56
Το καλώδιο είναι το ίδιο.
Το λαμπάκι με το σήμα "@" οταν είναι πορτοκαλί έχει συγχρονιστεί με το dslam και όταν γίνει πράσινο έχεις internet...τα γράφει και το manual pdf στο cd....

saint240881
14-01-04, 22:42
και οπως λεει και ο ξαδερφος μου " μαθε επιτελους ρε κωστακη τον ορο RTFM(READ THE FUCKING MANUAL)"

tommygun
14-02-04, 00:00
Επίσης ειδικά για το firewall όπως είπα και πιό πάνω, υπάρχουν και δυο προγραμματάκια στο intenet με GUI για πιο εύκολη παραμετροποίηση..


ogenike, μηπως μπορεις να μου δωσεις link για αυτα?
ενα ψαξιμο στο google δυστυχως δεν με βοηθησε :(

ευχαριστω :)

DSLamer
14-02-04, 01:25
www.speedtouch.com, δες Products

Ποσο έκανε; αυτό με τα 4 ethernet.
Τελικά ποιά η διαφορά μεταξύ 510i και speedtouch pro;
Για το Intracom JetSpeed 600i δεν βρήκα πολλά,
το έχει κανείς; πού μπορώ να το αγοράσω & πόσο κάνει;

tommygun
14-02-04, 02:34
τα firewall GUI utils δεν ειναι της μαμας



το v4 απο οτε κανει 85+ΦΠΑ

@ ADSLgr.com All rights reserved.