PDA

Επιστροφή στο Forum : FTTH Amsterdam...τη γνώμη σας



Σελίδες : [1] 2

No-Name
22-12-09, 15:23
Καλημέρα συμφορουμίτες!!!!

Σήμερα διαπίστωσα ότι έχουν αφήσει στο γραμματοκιβώτιο μου ένα ενημερωτικό φυλλάδιο σχετικά με το FTTH που παρέχεται εδώ και μια εβδομάδα στη περιοχή μου.

Έχει μια κάρτα που εννοείται ότι την συμπλήρωσα για δωρεάν εγκατάσταση οπτικής ίνας μέχρι το διαμέρισμα μου.Δηλαδή σκάψιμο από το δρόμο και εγκατάσηαση ενός κουτιού στο σπίτι μου με την κατάληξη της οπτικής.(Ανέβασα και το σχεδιάγραμμα που μου έστειλαν)

Έχω όμως την φοβία να αφήσω το γνωστό και καλό cable διότι ακόμα δεν ξέρω κατα πόσο η ποιότητα της οπτικής θα είναι το ίδιο καλή.Το λέω διότι είναι κάτι καινούριο τόσο για μένα όσο και για τους παρόχους εδώ.

Η ταχύτητα "γράφεται" ότι είναι εγγυημένη και όχι έως...... (ισχύει άραγε?)

Πείτε μου τι να κάνω διότι ακόμα και εγώ που λυσάω για ταχύτητες μπορώ να πώ ότι έχω ενα φόβο, θέλοντας τα πολλά φοβάμαι μη χάσω και τα λίγα.:sorry:

Τα πακέτα είναι 3play και η τιμή πάιζει από 65 έως 110 Ευρώ!

EvilHawk
22-12-09, 15:26
Ρίξτε του ένα infraction για προκλητικό μήνυμα ... :rofl:

flamelab
22-12-09, 15:33
Έλα λέμε έρχονται και τα 240Mbps......τρελένομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:cry::cry:

k_koulos
22-12-09, 15:40
να το βάλεις, και μετά πέρνα την οπτική θηλιά να γλυτώσουμε απο σενα....λολ

αγιε βασίλη και εδώ ενα συνεργείο θέλω, οπτική έχω του ΟΤΕ και της ΤΕΛΛΑΣ κάτω στον κεντρικό,

No-Name
22-12-09, 15:41
Αχ λέω να τη κάνω τη κίνηση ελπίζω μόνο να μην μείνω χωρίς ιντερνετ διότι θα κάνω χαρακίρι με την ίνα μετά:hmm:

Simpleton
22-12-09, 15:52
(...)
Πείτε μου τι να κάνω διότι ακόμα και εγώ που λυσάω για ταχύτητες μπορώ να πώ ότι έχω ενα φόβο, θέλοντας τα πολλά φοβάμαι μη χάσω και τα λίγα.:sorry:
(...)

Όπου τα... λίγα είναι τα 120/10; :p

Αν καταλαβαίνω καλά από το βήμα 3 του φυλλαδίου, μπορείς να ζητήσεις μεταφορά της υπάρχουσας σύνδεσης. Ίσως να επικοινωνήσεις με την εταιρεία και να ρωτήσεις πόσο διαρκεί η διαδικασία (και, κυρίως, η διακοπή).

No-Name
22-12-09, 15:55
Η διαδικασία θέλει μια βδομάδα δεν ανησυχώ να μην μείνω χωρίς internet κατα την μεταφορά αλλά μετά έχοντας την οπτική ίνα είναι το θεμα.

Έχοντας κακές εμπειρίες με τις παιδικές ασθένεις με το ADSL του OTE το 2004 που την μισή μέρα ήσουν down....σκέφτομαι μην έχω τα ίδια τώρα.Αλλά από την άλλη αν δεν το κάνω τώρα που είναι δωρεάν η εγκατάσταση θα πρέπει αργότερα να σκάσω 350 ευρώ για να την φέρουν σπίτι!

mephisto
22-12-09, 16:07
Βρε βάλε!!Αναρωτιέμαι θα δούμε ποτέ τέτοιες ταχύτητες στο Ελλαδισταν....:nono:

prodromosfan
22-12-09, 16:08
βαλτη σαν 2η γραμμη και αν για ενα μηνα ειναι ολα οκ, διεκοψε το cable.:oneup:
Λιγοτερο απο 350Ευρω θα σου ερθει η δοκιμη.


Ρίξτε του ένα infraction για προκλητικό μήνυμα ... :rofl:
site co-owner είσαι, κανε κι εσυ κατι. :p

πάντως εισαι προκλητικοτατος φιλε μου.
Ποτε να ερθω να με φιλοξενησεις στο Amsterdam?

Andreaslar
22-12-09, 16:45
Νομίζω ότι όλο το thread είναι προ-κλη-τι-κό-τα-το
να ρίξετε warning άμεσα...
Ο φίλος παραπάνω πάιζει με τα όνειρα μας :P

morpheus
22-12-09, 17:05
Ντάξει, εντυπωσιακό το να έχεις οπτική ίνα με τέτοιες ταχύτητες σπιτι σου, αλλά αξίζει τη φασαρία; Τι παραπάνω ΠΡΑΚΤΙΚΑ προσφέρει το FTTH που δεν μπορεί να γίνει με VDSL των ~100Mbps (και ΠΟΛΥ μικροτερο κοστος) που να δικαιολογεί το να πληρώσουμε (έμμεσα ή άμεσα) όλο το σκάψιμο για να βαλουμε οπτικές εκει που έχουμε ηδη καλώδια;

nnn
22-12-09, 17:17
No-Name

ησυχάσαμε από αυτόν :p

harris
22-12-09, 18:35
Η διαδικασία θέλει μια βδομάδα δεν ανησυχώ να μην μείνω χωρίς internet κατα την μεταφορά αλλά μετά έχοντας την οπτική ίνα είναι το θεμα.

Έχοντας κακές εμπειρίες με τις παιδικές ασθένεις με το ADSL του OTE το 2004 που την μισή μέρα ήσουν down....σκέφτομαι μην έχω τα ίδια τώρα.Αλλά από την άλλη αν δεν το κάνω τώρα που είναι δωρεάν η εγκατάσταση θα πρέπει αργότερα να σκάσω 350 ευρώ για να την φέρουν σπίτι!

Αν μέχρι αύριο δεν έχεις κάνει την αίτηση, στο υπόσχομαι ότι θα φας 5ήμερο ban από μένα! :rtfm:

Ελπίζω μόνο να ρωτάς για πλάκα! :p

knowlton
23-12-09, 12:26
Ο μόνος λόγος που θα πρέπει ν' ανησυχείς είναι αν με την εγκατάσταση της ίνας σου «ξηλώσουν» την υποδομή ομοαξονικού καλωδίου. Αλλά δεν νομίζω ότι η UPC θα επιτρέψει κάτι τέτοιο.

Μάλλον όμως, «βλέπω» ένα Dual WAN router στο κοντινό σου μέλλον, κι έτσι δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς, αφού θα κρατήσεις και τις δύο συνδέσεις. :whistle:

Στην περίπτωση όμως που δεν παραγγείλεις την οπτική άμεσα, θ' αξίζεις ένα banιο απ' τον Χάρη. :oneup:

kover
23-12-09, 12:37
αν δε το κάνεις να μη ξανα γράψεις σε αυτο το forum. Να φύγετε απο εδώ όλοι εσείς με τα ffth σας.

Craven
23-12-09, 13:32
Δηλαδή πλάκα μας κάνεις τώρα? μπαίνεις σε ένα ελληνικό φορουμ και ζητάς σε ένα μάτσο καψερούς που παλέβουν με τους isp για το αν θα πιάσουν 10mbit, να τους ρωτήσεις αν θα μείνεις στα 100mbps ή να πας στα 240 και μηπως δεν είναι αξιόπιστο (δηλαδή τι να πιάσεις πχ μόνο 120-150?) και μάλιστα με 3play? ένα ban στον κύριο εδώ και τώρα!!!

No-Name
23-12-09, 14:35
Καλημέρα...την έστειλα την αίτηση αναμένω νέα.Ελπίζω να πάνε καλά όλα.

Θα σας ενημερώσω τι έχει να γίνει εδώ.....ελπίζω μόνο μην μου κάνουν το σπίτι εργοτάξιο.

Αχ αχ.......

knowlton
23-12-09, 14:53
Μα γιατί όχι; Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. :worthy:

innova
23-12-09, 15:09
Πως κανετε ετσι παιδες, σε εμας οταν ερθουν οι οπτικες (το 2050) θα ειναι σιγουρα πολυ καλυτερες απο τις τωρινες(μετριοτατες/χαλια) της Ολλανδίας. ειπαμε το καλο πραγμα αργει να ερθει :evil:

Banditgr
23-12-09, 15:28
Ας είχαμε και ας ήταν μετριότατες. Χειρότερα από το χαλκό που έχουμε δεν νομίζω να ήταν.

No-Name
23-12-09, 15:30
Πάντως και τo cable που δεν είχα σε εκτίμηση μια χαρα είναι.Ο χαλκός μας τα χαλάει με τους περιορισμούς που έχει....είτε είναι adsl ειτε vdsl....κτλ κτλ

knowlton
23-12-09, 21:40
Το cable είναι ανώτερο του ADSL, αφού η αρχιτεκτονική των HFC δικτύων συγκρίνεται με αυτήν του VDSL.

iliasko
23-12-09, 23:08
Είναι απο ΚΡΝ-CityNet-Reggefiber? Οταν κάνουν τις εργασίες εγκατάστασης βγάλε και στείλε καμιά φωτογραφία να δούμε πως το κάνουν οι Ολλανδοί.
Για δείτε τι ανακοίνωσε η ΚΡΝ, 1.1-1.3 εκατομμύρια σπίτια!http://www.globaltelecomsbusiness.com/Article/2359396/KPN-plans-fibre-to-Netherlands-homes.html

lewton
24-12-09, 00:28
Το cable είναι ανώτερο του ADSL, αφού η αρχιτεκτονική των HFC δικτύων συγκρίνεται με αυτήν του VDSL.

Αυτό ακριβώς.
Το DOCSIS 3.0 είναι ανταγωνιστικό του VDSL2 (μεταξύ των δύο προσωπικά θα προτιμούσα VDSL2 λόγω αποκλειστικότητας του last mile, αλλά εν πάση περιπτώσει DOCSIS 3.0 >>> ADSL2+).

x_user
24-12-09, 00:33
Καλημέρα...την έστειλα την αίτηση αναμένω νέα.Ελπίζω να πάνε καλά όλα.

Θα σας ενημερώσω τι έχει να γίνει εδώ.....ελπίζω μόνο μην μου κάνουν το σπίτι εργοτάξιο.

Αχ αχ.......

αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, ζήτα να μεταφερθεί σε μένα...


:whistle:

Spanos
24-12-09, 00:35
Τα πακέτα είναι 3play και η τιμή πάιζει από 65 έως 110 Ευρώ!

Καλό αλλα οι τιμές είναι φαρμάκι

lewton
24-12-09, 00:52
@No-Name
Αν καλύφθηκες από το δίκτυο του Άμστερνταμ μπορείς να επιλέξεις μπόλικους παρόχους.
http://www.glasvezelamsterdam.nl/index2.php ;)

lewton
24-12-09, 13:20
Μπορείς να μου κάνεις και μια χάρη;
Να καλέσεις την KPN και να ρωτήσεις αν είναι διαθέσιμες και οι δικές της προσφορές FTTH στο σπίτι σου;
Πρέπει να είναι, αλλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσεις.

No-Name
25-12-09, 16:41
Χρόνια Πολλά πάιδες.

Lewton κάλεσα την KPN χθες ναι καλύπτομαι από τα πακέτα της το ανώτερο που δίνει είναι 60Mbps.!Με 100 κανάλια IPTV τηλεφωνία κτλ κτλ.

lewton
25-12-09, 16:43
Χρόνια Πολλά πάιδες.

Lewton κάλεσα την KPN χθες ναι καλύπτομαι από τα πακέτα της το ανώτερο που δίνει είναι 60Mbps.!Με 100 κανάλια IPTV τηλεφωνία κτλ κτλ.

Thanks, αυτό σημαίνει ότι ήδη έχει μπει για τα καλά στο δίκτυο του Άνστερνταμ και άρα θα βάλει και λεφτά για την ταχύτερη επέκτασή του.
Ευχάριστο νέο μιας και από του χρόνου μάλλον κάπου εκεί γύρω θα είμαι και εγώ.

harris
25-12-09, 18:51
Χρόνια Πολλά πάιδες.

Lewton κάλεσα την KPN χθες ναι καλύπτομαι από τα πακέτα της το ανώτερο που δίνει είναι 60Mbps.!Με 100 κανάλια IPTV τηλεφωνία κτλ κτλ.
Χρόνια πολλά!

Σε τι τιμές είναι τα πακέτα;

mafia1
25-12-09, 19:03
Χρονια Πολλα παιδια!
Αχ εδω στην Ελλάδα οι περισσοτεροι δεν βλεπουν ουτε 2mbps.Τώρα για τις τιμές φανταζομαι εκει θα εχουν καλυτερους μισθους και οχι σαν και τους δικους μας οποτε θα ειναι λογικο να κοστιζουν τοσο.

lewton
25-12-09, 20:50
Χρόνια πολλά!

Σε τι τιμές είναι τα πακέτα;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=221347 ;)

harris
25-12-09, 21:04
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=221347 ;)

Παλιά ξινά σταφύλια :p Έλεγα μήπως έχουν πέσει οι τιμές ;)

lewton
25-12-09, 21:14
Παλιά ξινά σταφύλια :p Έλεγα μήπως έχουν πέσει οι τιμές ;)
Και δε θα το ανεβάζαμε; :p

No-Name
31-01-10, 00:58
Fiber Optic is coming.....

1/2 έως 5/2 πρέπει να έχω το shaft room ξεκλείδωτο διότι θα ανεβάσουν την οπτική οι τεχνικοί. Επιτέλους ήρθε η ώρα του κτηρίου μου!!!!

Η 2η φάση είναι από το shaft room στο σπίτι!!!!!

:respekt::respekt::respekt::respekt:

Κόλλησαν και ενημέρωση στο ασανσερ του κτηρίου που μένω και φυσικα είναι free από το δήμο του Αmsterdam!!!!!!!
Δείτε την φωτό:oneup:

voithostyrempora2
31-01-10, 01:21
Πωπω,αυτά είναι.Καλή ενεργοποίηση και στα δικά μας οι λεύτερες.

Τί είναι το shaft room ? :p

No-Name
31-01-10, 01:35
Εκεί που καταλήγουν μετρητές νερού γκαζιόυ κτλ κτλ.Το κάθε διαμέρισμα έχει το δικό του.

Εκεί θα υπάρχει και η ΙΝΑ μου από την άλλη εβδομάδα!

Hik
02-02-10, 02:58
Καλά εμένα μου κάνει εντύπωση ότι είναι και σε αγγλικά, και με εκτυπωμένη την ημερομηνία.

Έχω συνηθίσει:
http://www.parapolitika.gr/files/images/eforia2.jpg

knowlton
02-02-10, 04:01
Ναι αλλά, άλλο Ψωροκώσταινα γεμάτη "όπως λάχει εμείς οι βλάχοι", κι άλλο Ολλανδία που θα έπρεπε να έχει πλημμυρίσει εδώ και χρόνια, αλλά η κρατική οργάνωση και η κοινωνική παιδεία έχει κάνει θαύματα.

Με το καλό και μες το σπίτι, NoName.

No-Name
02-02-10, 11:11
Καλημέρα,

ήδη από εχθές έχουν αρχίσει δουλειά, έφεραν κάτι ντουλάπες στο υπόγειο και από οτι είδα στο δωματιάκι με τους μετρητές τοποθέτησαν το FiberXport® FXP-10 ( νομίζω) modem για την οπτική.

Μεχρι τις 5/2 θα έχουν τελειώσει από ότι είπαν.


Λέω να πάω για 100Mbps down και 100Mbps Up με 100 Ευρω το μήνα και με τους 3 πρώτους μήνες free

Παραθέτω ενα pdf με info για το modem

P.S ειναι τρελοί οι Ολλανδοί έχουν και site για την εγκατάσταση της οπτικής στο κτήριο που μένω:
http://schutterstoren.info/glassfiber/ :p

blackwar
02-02-10, 11:25
Τρελαααααα(ειναι και πολλοι μαστ..ρωμενοι εκει)

No-Name
02-02-10, 11:26
Τρελαααααα(ειναι και πολλοι μαστ..ρωμενοι εκει)

Mπα οι Έλληνες είναι χειρότεροι.....:p με τόση τρέλα!
(humor)

Μια χαρά έτη φωτός είναι οι τύποι εδώ

prodromosfan
02-02-10, 11:28
Καλημέρα,
Λέω να πάω για 100Mbps down και 100Mbps Up με 100 Ευρω το μήνα και με τους 3 πρώτους μήνες free


τι άλλα πακετα υπαρχουν, διαρκεια συμβολαίου;, αφορα μονο ιντερνετ η 2/3-play?

No-Name
02-02-10, 11:29
Έχει 3-4 παρόχους fiber και δίνουν από 20/20 έως 100/100 για τώρα.

Αφορά 3play υπηρεσία η τιμή που ανέφερα

Οι τιμές πάιζουν από 39 έως 100 Ευρώ

Μόλις βρώ πιο συγκεκριμένες λεπτομέριες θα αναρτήσω πίνακες ;)

blackwar
02-02-10, 11:31
Mπα οι Έλληνες είναι χειρότεροι.....:p με τόση τρέλα!
(humor)

Μια χαρά έτη φωτός είναι οι τύποι εδώ

Στην Ελλαδα το 2050 περιπου οταν γινει αυτο και αν γινει,θα ξεχασουν κανενα τοιχο ανοιχτο ή θα κοψουν κανενα σωληνα,καλωδιο της ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ;)

No-Name
02-02-10, 11:32
Κάπου 2013 δεν είχαν πεί? Ε δεν αργεί!!!!!;)

blackwar
02-02-10, 11:35
φιλε no-name που μπηκες σε αυτο το φορουμ μονο και μονο για να μας σπασεις τα νευρα :) , ειπαν 2013 αλλα ειχαν πει 2010 θα ξεκινησουν τα εργα αλλα ξεκινανε 2011(αρα Ελλαδισταν )to be continue

euri
02-02-10, 12:18
No-Name θυμάσαι τι είχε πει ο Πάγκαλος σε κάποιον δημοσιογράφο, ε; :angryr:

:p

No-Name
02-02-10, 12:20
Ναι.....και τότε πρωί ήταν νομίζω ....χαχα :rofl:

(ευτυχως που έχω και οnline greek TV αλλιώς δεν θα ήμουν updated για τα γεγονότα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.