PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedtouch 585 v7 και ΗOL ADSL-Ερωτησεις



zoug100
23-12-09, 15:16
Γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος φιλος εχει speedtouch 585 v7 με ΗOL adsl.σκεφτομαι να το αγορασω.εχω το jetspeed520+.εχω μονο ιντερνετ απο ΗOL.τηλεφωνο απο ΟΤΕ.απλα το προβλημα με το jetspeed 520+ ειναι πως κολλαει εντελως οταν βαζω το μtorrent και δεν μπορω να μπω σε καμια ιστοσελιδα.το καλο με το jetspeed ειναι πως κλειδωνει στα 6144/1024(εχω adsl 6Μbps).
η απορια ειναι η εξης.αν παρω το Speedtouch 585 v7 θα μου κλειδωνει στην ταχυτητα upload στα 1024Κbps οπως το jetspeed 520+ ?ρωταω γιατι αλλα δυο ρουτερ που εχω δοκιμασει (Siemens CL110 και Philips 3600) κλειδωνουν περιπου στα 850Κbps μονο σε adsl2+ mode και σε G.dmt mode κλειδωνουν στα 960Κbps.δηλαδη με λιγα λογια μονο το jetspeed 520+ που μου ειχε δωσει η ΗOL κλειδωνει στα 1024Κbps προφανως γιατι συνεργαζεται καλυτερα με το dslam.
και θελω να παρω το Speedtouch 585 v7 γιατι εχω ακουσει πως ειναι καλο ρουτερ.ομως θα κλειδωνει στα 1024Κbps upload?το εχει κανενας φιλος σε HOL adsl να μου πει?γιατι αν ειναι να μην κλειδωνει στα 1024Κbps να μην δωσω τα 70 ευρω που κοστιζει.
ευχαριστω που με ακουσατε :)

vaggoulas
23-12-09, 15:20
Σε μένα το upload του 585v7 πάει μέχρι 880kbps max.
Με το gennet που έχω τώρα κλειδώνει κανονικά 1024.

zoug100
23-12-09, 15:49
το gennet στο ειχε δωσει η HOL?

vaggoulas
23-12-09, 16:43
το gennet στο ειχε δωσει η HOL?
Από Tellas το έχω.

harris
24-12-09, 12:33
Δεν νομίζω πως είναι εγγενές πρόβλημα του jetspeed αυτό που αναφέρεις... γιατί δεν παίρνεις την ΤΥ να το αναφέρεις και να ζητήσεις αντικατάσταση; :hmm:

zoug100
24-12-09, 13:30
Δεν νομίζω πως είναι εγγενές πρόβλημα του jetspeed αυτό που αναφέρεις... γιατί δεν παίρνεις την ΤΥ να το αναφέρεις και να ζητήσεις αντικατάσταση; :hmm:

harris το συγκεκριμενο ρουτερ κολλαει με τα τορεντς.το εχω ψαξει εδω στο φορουμ και αλλα ατομα εχουν το ιδιο προβλημα με αυτο το ρουτερ.ειναι γενικο το προβλημα με τα jetspeed και τα τορεντς.ειχα παρει τηλ πριν καιρο και μου ειπαν να μου εδιναν το netfaster iad αλλα με χρεωση 4 ευρω το μηνα.οποτε για αυτο ρωτησα για το speedtouch.αν ειναι να πληρωσω να επαιρνα καποιο καλο ρουτερ ;)

harris
24-12-09, 13:46
Αν είναι να αγοράσεις υπάρχουν σαφώς πολύ καλύτερα routers και από τα δύο που αναφέρεις σε κάθε περίπτωση...

zoug100
24-12-09, 14:03
απλα εμενα αυτο που με νοιαζει ειναι να μου κλειδωνει στην ταχυτητα upload στα 1024Kbps οπως το jetspeed.οπως ειπα πιο πανω αλλα δυο ρουτερ που εχω κλειδωνουν πιο χαμηλα.αλλα πολυ φοβαμαι πως το jetspeed μαλλον θα χει καποιο τσιπακι απο την hol για να συνεργαζεται με το dslam της HOL καλυτερα.δεν ειναι οτι εχω προβληματικη γραμμη με αποσυνδεσεις για να θελω ρουτερ πολυ ακριβο.
αλλα μαλλον δεν μπορω να ξερω απο πριν αν το νεο ρουτερ θα κλειδωνει στα 1024Kbps απο οτι βλεπω.προφανως αυτα που δινει η καθε εταιρεια ειναι προσαρμοσμενα για υψηλο κλειδωμα στο δικτυο της.
η μονη λυση ειναι να παω το καινουργιο ρουτερ και να πω στην intracom που φτιαχνει τα jetseped να μου το τσιπαρει για να κλειδωνει ψηλα στο upload :rofl: :rofl:
Αστειευομαι!

amoyda
24-12-09, 15:20
απλα εμενα αυτο που με νοιαζει ειναι να μου κλειδωνει στην ταχυτητα upload στα 1024Kbps οπως το jetspeed

απο το ρουτερ εξαρταται η ταχυτητα του upload ?:hmm:
δεν το ηξερα αυτο διοτι εγω πανω απο 880Κb/sec δεν εχω δει με το netfaster η sagem.

mondeo
24-12-09, 17:32
Φυσικά και εξαρτάται.
Κι εγώ έχω σημαντικές διαφορές στο Up από ρούτερ σε ρούτερ.
Τα καλύτερα αποτελέσματα τα είδα με Level One και Zyxel.

baskon
24-12-09, 17:39
Προσωπικα σε μενα το 585 v6 κλειδωνει στα 1023 ενω το jetspeed γυρω στα 900..
Βεβαια με ISDN γραμμη και shared LLU..
Οποτε απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι αποκλειστικα θεμα ρουτερ..Ισως ειναι θεμα γραμμης+ ρουτερ ταυτοχρονα..ΔΗλαδη καποια ρουτερ να παιζουν καλυτερα σε καποιες γραμμες..ΤΟ καλυτερο παντως θα ηταν να δοκιμαζες κανενα ρουτερ απο φιλο να δεις αν ειναι οκ..
ΤΟ jetspeed Οντως ειναι αθλιο στα τορρεντς με πολλες συνδεσεις..Εχω δοκιμασει 2.Στη δικη μου γραμμη δε το αφησα ουτε 2 λεπτα .Ενω στο θειο μου που το εχει μονιμα εχω τα connections Πολυ χαμηλα για να δουλευει το ιντερνετ οταν κατεβαζει απο τορρεντ

amoyda
24-12-09, 18:13
μετα απο διακοπη ρευματος γιατι δειχνει παντα κοντα στα 1000?
ασε που μεγαλωνει και το downstream
επανερχεται βεβαια μετα απο λιγο στα κανονικα του απο την hol επιπεδα,γιατι ανοιγουν και τα αλλα router.
εγω πιστευω οτι ειναι θεμα hol και μονο
επομενως εαν μου δωσει 1024 θα κλειδωσω εκει,εαν οχι οποιο ρουτερ και να βαλω δεν μπορω να το αλλαξω.
αυτο ισχυει σιγουρα στην δικια μου γραμμη.
ασε που στο σινταρισμα δυσκολα βλεπω πανω 90Kb/sec,εαν βαλω 0 τοτε το διαγραμμα γινεται πριονωτο με μεγαλη ασταθεια,ενω με κοφτη στα 90 ειναι μια ευθεια γραμμη.
νομιζω οτι το εχουν αναφερει αρκετοι σχετικα με το upstream της hol

matelas
24-12-09, 21:00
Μετά από διακοπές ρεύματος και εμένα πάει ποιο πάνω αλλά επανέρχεται επειδή συγχρονίζουν και γειτονικές γραμμές.

Με το netfaster το περισσότερο που έχω δει είναι 880 και αυτό για λίγο, συνήθως πάει από 700 μέχρι 825

Με το level one πάει πάνω από 900 και καμια φορά 1024. Μάλιστα μια φορά που είχαν καεί γειτονικά routers από κεραυνό ήταν για μέρες στο 1024. Αυτά με το level one.

@ ADSLgr.com All rights reserved.