PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσάρεστη περιπέτεια από τον ποτε



BeholderX
09-01-04, 16:34
Ακούστε να τρελαθείτε.

Με πέρνουν κάποια στιγμή στο κινητό μου την προ-προηγούμενη εβδομάδα από τον ΟΤΕ (μια εβδομάδα περίπου αφού έκανα την αίτηση για DSL στο Χολαργό) και μου λένε ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου. Ελειπα Θεσσαλονίκη και δεν μπορούσα να κάνω κάτι για να δοκιμάσω τη γραμμή.

Είχα παραγγείλει το Ζyxel 650H modem, και αφού επέστρεψα Αθήνα, πάω σήμερα Παρασκευή 7/1/2004 και το παίρνω από το μαγαζί, πάω και καπάκι στην ACN και παίρνω και μια σύνδεση 256 DSL, πάω και από τον ΟΤΕ και παίρνω και το splitter, και έρχομαι σπίτι να δοκιμάσω την τύχη μου.

Οι τεχνικοί της ACN πολύ εξυπηρετικοί και υπομονετικοί, μετά από κανά 30λεπτο στο τηλέφωνο μου λένε κάποιο πρόβλημα έχετε στη DSL γραμμή σας , πάρτε τον ΟΤΕ να μάθετε τι συμβαίνει.

Και εδώ αρχίζουν τα κουφά... παίρνω πριν από λιγη ώρα τον ΟΤΕ λοιπόν και μιλάω με έναν πρόθυμο να βοηθήσει κύριο, ο οποίος όμως με άρχισε στα δυσάρεστα. Μου λέει αρχικώς λοιπόν ότι έκαναν λάθος και δεν είναι ενεργοποιημένη η σύνδεσή σας. Του λέω ότι μάλιστα τι δοκίμασα με μια εβδομάδα καθυστέρηση από την ειδοποίηση. Επιμένει, μου λέει "εγώ εγκαθιστώ τα κυκλώματα, δεν το έχω βάλει, θα προσπαθήσω να το βάλω αύριο. Μισό λεπτό όμως να ελέγξω κάτι...". Και επανέρχεται μετά από λίγο: "δυστυχώς υπάρχει ένα πρόβλημα στην περιοχή σας, το γνωρίζουμε, προσπαθούμε να το λύσουμε. Σε μια εβδομάδα περίπου ξαναδοκιμάστε, πάρτε μας τηλέφωνο. Πάντως δεν σας χρεώνει ο ΟΤΕ το πάγιο εφόσον δεν είναι ενεργοποιημένη η γραμμή σας".

Αφωνος εγώ... :shock:

Εντωμεταξύ τρέχει η σύνδεση στην ACN, και πολύ αμφιβάλω για το αν ο ΟΤΕ δεν με χρεώνει ήδη.

Τι να πω, ο συγκεκριμένος κύριος πολύ εξυπηρετικός, αλλά ο πΟΤΕ απαράδεκτος.

Τα σχόλια δικά σας...

aelius_maximus
09-01-04, 20:49
Μάλλον ο ευγενικός κύριος του ΟΤΕ σου λέει την αλήθεια τόσο για το πρόβλημα που υπάρχει όσο και για το θέμα της χρέωσης. Για την ACN δεν ξέρω, αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε και αυτή να σε χρεώνει εφ΄όσον δεν έχεις παροχή υπηρεσιών χωρίς να είναι δική σου η υπαιτιότητα.

BeholderX
09-01-04, 21:52
Δεν λέω ότι ο συγκεκριμένος μου λέει ψέματα, το αντίθετο μάλιστα.

Το κουφό της υπόθεσης όμως είναι ότι με πήραν και μου είπαν ότι η DSL είναι ΟΚ και εγώ προέβησα σε όλα τα απαραίτητα (ενεργοποίηση συνδρομής κτλ), ενώ αντιθέτως, ΟΥΔΕΠΟΤΕ έγινε εγκατάσταση του κυκλώματος για το νούμερό μου, και ακόμα χειρότερα, υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή (το πρόβλημα δεν προέκυψε μετά την 'δήθεν' ενεργοποίηση, έτσι ήταν εξαρχής).

nnn
09-01-04, 23:49
ζήτα από την acn να μην σε χρεώσει για το διάστημα που δεν θα έχεις dsl.
στη δική μου περίπτωση η forthnet δεν με χρέωσε για 8 μέρες μέχρι να τακτοποιηθεί ανάλογο πρόβλημα.

όσο για τον οτε,και εγώ είχα συγχρονισμό και την γραμμή οκ για 8 μέρες αλλά υπήρχε κάποιο πρόβλημα σεταρίσματος.
φυσικά η χρέωση άρχισε από τη στιγμή που τακτοποιήθηκαν όλα.

BeholderX
10-01-04, 14:40
Πήρα τηλέφωνο την ACN σήμερα, δεν γίνεται λένε να μην χρεώνομαι.
Υπάρχει δυνατότητα πάντως χρήσης της σύνδεσης σαν ISDN και 56k. Από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.

ΟΤΕ τα μεγαλεία σου...

nnn
10-01-04, 20:43
ωραίοι στην acn.
και στη forthnet χρησιμοποιούσα την isdn 128 μου αλλά δεν μου χρεώσανε διαφορά μέχρι να συνδεθεί η adsl.

@ ADSLgr.com All rights reserved.