PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με TP-LINK TL-WR741ND



20Javito
24-12-09, 10:35
Αγόρασα το συγκεκριμένο router, ακολουθώ κανονικά τις οδηγίες εγκατάστασης αλλά internet δεν υπάρχει. Όποιος από εσας μπορεί ας βοηθήσει...Ευχαριστώ

yannis18
26-12-09, 13:31
Καλά Χριστούγεννα. Πρέπει να μας δώσεις και άλλες λεπτομέρειες. Πριν ποιό router είχες;

20Javito
26-12-09, 13:51
Καλά Χριστούγεννα. Πρέπει να μας δώσεις και άλλες λεπτομέρειες. Πριν ποιό router είχες;
Kαλά Χριστούγεννα φίλε μου. Είχα ενσύρματο router tp-link td-8817 στο οποίο συνδέω το καινούριο, εφόσον έτσι είναι η οδηγίες. Τι άλλα στοιχεία θέλεις;

yannis18
26-12-09, 14:43
Αν κατάλαβα καλά έχεις το ενσύρματο, το οποίο χειρίζεται το ADSL, και πάνω του κολάς το WR741ND ώστε να έχεις και ασύρματο, σωστά;
Αν συνδεσεις μία συσκευή στη ethernet θύρα του WR741ND, έχεις ιντερνετ;

20Javito
26-12-09, 15:54
Αν κατάλαβα καλά έχεις το ενσύρματο, το οποίο χειρίζεται το ADSL, και πάνω του κολάς το WR741ND ώστε να έχεις και ασύρματο, σωστά;
Αν συνδεσεις μία συσκευή στη ethernet θύρα του WR741ND, έχεις ιντερνετ;
Έτσι είναι. Τώρα για την συσκευή που λες μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

yannis18
26-12-09, 21:05
Η δεύτερη συσκευή σου η ασύρματη, πρέπει να έχει κάποια λειτουργία bridge. Θεωρητικά, αυτή η λειτουργία σου επιτρέπει την παροχή ιντερνετ ασύρματα. Εσύ ποιόν οδηγό ακολούθησες;

* Με τον όρο συσκευή ενοοώ να ελέγξεις αν μπορείς να συνδέσεις με καλώδιο ένα π.χ. λαπτοπ στο ασύρματο ρούτερ και να δεις αν έχεις ιντερνετ

20Javito
26-12-09, 21:52
Η δεύτερη συσκευή σου η ασύρματη, πρέπει να έχει κάποια λειτουργία bridge. Θεωρητικά, αυτή η λειτουργία σου επιτρέπει την παροχή ιντερνετ ασύρματα. Εσύ ποιόν οδηγό ακολούθησες;

* Με τον όρο συσκευή ενοοώ να ελέγξεις αν μπορείς να συνδέσεις με καλώδιο ένα π.χ. λαπτοπ στο ασύρματο ρούτερ και να δεις αν έχεις ιντερνετ
Oχι φίλε μου δεν έχω internet αν το συνδέσω με το λάπτοπ, και απ'οτι κατάλαβα δουλέυει μόνο αν συνδεθεί σε ενσύρματο. Τώρα για οδηγό απλώς πήγα στο quick setup του router, και έκανα κανονικά τις απαραίτητες ενέργειες, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά όταν εκτελώ την αντιμετώπιση προβλημάτων των windows 7 μου λεει οτι δεν ανταποκρίνεται ο διακομιστής DNS

v5net
26-12-09, 23:37
ειπα να μην ξαναγραψω τιποτα εδω μεσα...

αλλα επειδη το ιδιο συνεβη και σε μενα και ξερω πως ειναι οταν καποιος αντιμετωπιζει τετοια προβληματα,αφου βρηκα τη λυση πρεπει να το γραψω.

σε ολα τα TP-LINK για να περναει και ιντερνετ πρεπει να τσεκαρεις στο Wireless mode το Enable WDS

δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο αλλα μονο ετσι μου περναει και μενα ιντερνετ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.