PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα ποιο <<σταθερα ρουτερ>>σε γραμμες!



Σελίδες : [1] 2

dia1995
26-12-09, 01:57
Για σας παιδια,επηδει μαλλον θα αγορασω καινουργιο ρουτερ εντος ολιγων ημερων,θα ηθελα να με διαφωτισετε για ενα καλο ρουτερ...Μονο το Thomson 585 v7 εχω στο μυαλο μου γιατι εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια (απο forthnetshop=50ε)!
Θελω να τονισω οτι το ρουτερ μου θελω να ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,να εχει την δυνατοτητα να κραταει οσο πιο σταθερες γινετε τις γραμμες(αυτο ειναι που με ενδιαφερει πιο πολυ και οχι οι διαφορες ρυθμισεις που ενδιαφερονται καποιοι να εχει το ρουτερ,δεν πειραζω ποτε καμια και δεν με ενδιαφερει αυτο)...Τι εχετε να μου προτεινεται? Ευχαριστω...

Ας μετακινιθει αυτο το θεμα στην σωστη τοποθεσια σας παρακαλω,καταλαθος εγινε εδω...Ευχαριστω και παλι!

tsorbi
26-12-09, 10:38
Thomson 585 v7

dia1995
26-12-09, 11:25
Thomson 585 v7

Δοκιμασμενο και φυμισμενο για την σταθεροτητα που κραταει τις γραμμες?Ή απλως υπερτυμιμενο??

bandit4
26-12-09, 11:45
πολυ σταθερο σε δυσκολες γραμμες ειναι και το siemens cl-110.

φυσικα το thomson οπως προειπαν τα παιδια ειναι και wireless.

mondeo
26-12-09, 12:01
585 και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!!

dia1995
26-12-09, 12:04
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Θα το αγορασω και ελπιζω να μας βγαλει ολους ασπροπροσωπους,πρωτα πρωτα εμενα που θα το πληρωσω:p και δευτερον και ολους οσους το προτειναν:lock:

emeliss
26-12-09, 13:48
Καλή αγορά, αν και εγώ θα προτιμούσα το sagem (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-modems/sagem-f-st-2404-pstn/prodmod_40074684.html).

Georgevtr
26-12-09, 14:48
1.Δέν κοστίζει μόνο 50 € καινούργιο.
2.Είναι το value for money!

mondeo
26-12-09, 16:51
Καλή αγορά, αν και εγώ θα προτιμούσα το sagem (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-modems/sagem-f-st-2404-pstn/prodmod_40074684.html).

Sagem;
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

baskon
26-12-09, 17:14
Sagem;
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Μια χαρα ειναι και το sagem.Απτα καλυτερα σε αυτα που δινει ο ΟΤΕ..
Εχει και περισσοτερα πραγματακια στο Interface..
ΤΟ 585 θα ψηφιζα και εγω...Αν μπορουσαμε να κανουμε και snr tweaking Οπως με τα παλια firmware στο v6 θα ηταν αψογο...
Επισης και για το asus εχω πολυ καλη γνωμη...Εχει και ιδιο chipset με το Thomson Οποτε αντιστοιχη σταθεροτητα..

NiKapa
26-12-09, 17:19
DrayTek Vigor 2710 xx

fantasma_tis_nixtas
26-12-09, 18:25
Έχω το USR9108 και πίστεψε με έχω να δω disconnection....πάρα πάρα πάρα πολύ καιρό...!

tsomis
26-12-09, 18:27
Thomson 585 v7

:oneup:

emeliss
26-12-09, 18:37
Sagem;
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Καλύτερα, δεν υπάρχουν πολλά
:p

mondeo
27-12-09, 00:49
Καλύτερα, δεν υπάρχουν πολλά
:p

Εξυμνείς τα Sagem αλλά έχεις Zyxel:p

emeliss
27-12-09, 00:52
Εξυμνείς τα Sagem αλλά έχεις Zyxel:p
Δεν εξυμνώ τίποτα. Το θεωρώ πρώτη επιλογή για οριακές γραμμές σε ΟΤΕ με δεύτερη επιλογή το thomson.

Όσο για μένα. Δεν χρειάζομαι rock solid συγχρονισμό. Έχω γραμμή που πιάνει 15 και 2άρα σύνδεση. Άλλες ανάγκες οδήγησαν στην επιλογή του zyxel.

Για κάθε ανάγκη υπάρχει και το κατάλληλο εργαλείο.

mondeo
27-12-09, 01:45
Δεν εξυμνώ τίποτα. Το θεωρώ πρώτη επιλογή για οριακές γραμμές σε ΟΤΕ με δεύτερη επιλογή το thomson.

Όσο για μένα. Δεν χρειάζομαι rock solid συγχρονισμό. Έχω γραμμή που πιάνει 15 και 2άρα σύνδεση. Άλλες ανάγκες οδήγησαν στην επιλογή του zyxel.

Για κάθε ανάγκη υπάρχει και το κατάλληλο εργαλείο.

Τι να πω κι εγώ ο φουκαράς που απέχω 1800m από το DSLAM και μόλις έπιασαν οι βροχές έφτασε 46 το Attenuation και κινδυνεύω να πιάσω 6Mbps......
Κι ύστερα λέτε ότι σας τα χώνω....
Με τέτοια χάλια που έχει ο χαλκός σας τι άλλο να κάνω;

emeliss
27-12-09, 01:51
Με τέτοια χάλια που έχει ο χαλκός σας τι άλλο να κάνω;
:rofl::rofl::rofl:

tsourekia
28-12-09, 13:15
Τι να πω κι εγώ ο φουκαράς που απέχω 1800m από το DSLAM και μόλις έπιασαν οι βροχές έφτασε 46 το Attenuation και κινδυνεύω να πιάσω 6Mbps......
Κι ύστερα λέτε ότι σας τα χώνω....
Με τέτοια χάλια που έχει ο χαλκός σας τι άλλο να κάνω;

τι να πω και γω με τα 3,5χλμ? Όταν είχα κάνει αίτηση για 24άρα γραμμή βάλανε τα γέλια...2άρα και πολύ μου είναι...

JoeBar
28-12-09, 16:44
Κι ύστερα λέτε ότι σας τα χώνω....
Με τέτοια χάλια που έχει ο χαλκός σας τι άλλο να κάνω;

Ποιανού είναι ο χαλκός...? ΟΕΟ... :lol:

maik
28-12-09, 16:46
Ποιανού είναι ο χαλκός...? ΟΕΟ... :lol:

Δικος μου , ισως και δικος σου αν εχεις μετοχες του ΟΤΕ.

tsorbi
28-12-09, 17:00
Για όποιον θέλει να επενδύσει σε χαλκό:
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1758925

ubuntubu
28-12-09, 17:24
(http://www.youtube.com/watch?v=xxjIweeq4ho&feature=related)Ο Κυριάκος ο Ντομάτας (http://www.youtube.com/watch?v=xxjIweeq4ho&feature=related) κατέχει τον χαλκό :p

mondeo
28-12-09, 22:49
τι να πω και γω με τα 3,5χλμ? Όταν είχα κάνει αίτηση για 24άρα γραμμή βάλανε τα γέλια...2άρα και πολύ μου είναι...

Εγώ σύμφωνα με το 46 attenuation απέχω 3300m από το DSLAM.
Η απόστασή μου όμως είναι (μετρημένη) περίπου 1800m.
Ο ξάδελφός μου που μένει δύο γωνίες πιό κάτω από το σπίτι μου έχει 38 attenuation!!!!
ΟΛΟΙ οι γείτονές μου έχουν ακριβώς τα ίδια χάλια με μένα.
Τι να πω λοιπόν για το χαλκό ΣΑΣ Κύριοι πΟΤΕτζήδες;

tsourekia
28-12-09, 22:51
και μένα μετρημένα 3,5χλμ είναι...

mondeo
28-12-09, 22:57
και μένα μετρημένα 3,5χλμ είναι...

Εμένα όμως είναι μετρημένα 1800m....

tsourekia
28-12-09, 23:22
Εμένα όμως είναι μετρημένα 1800m....


θα έπρεπε να είσαι καλύτερα...οκ

mondeo
29-12-09, 00:50
θα έπρεπε να είσαι καλύτερα...οκ

Αυτό δεν λέω.......
Και δεν είμαι μόνο εγώ.ΟΛΟΙ στη γειτονιά τα ίδια χάλια έχουμε ανεξαρτήτως παρόχου.
Άρα τις πταίει;:down::down:

terko
29-12-09, 01:36
Το μέταλλο !!!!!!!

maik
29-12-09, 02:03
Τι να πω λοιπόν για το χαλκό ΣΑΣ Κύριοι πΟΤΕτζήδες;

Να σου δωσουμε δυο τρια κιλα να εχεις να πορευεσαι .

:rofl::rofl::rofl::rofl:

ckiriako
29-12-09, 15:13
Καλησπερα και χρονια πολλα. Σκεφτομαι να βαλω ConnX 2αρα γραμμη και αναρωτιεμαι ποιο απο τα ασυρματα ρουτερ που βλεπω στο Oteshop ειναι η καλυτερη επιλογη.
Με ενα φιλο μου που εχει connX εδω και 1 χρονο μιλησα και μου ειπε οτι δεν εχει παραπονο απο το baudtec. Διαβασα μερικα παραπονα για αυτα τα ρουτερ ομως εδω μεσα. Τι γινεται?

Ποιο ειναι πιο προκοπης αναμεσα στα παρακατω? Ευχαριστω..
› Sagem F@st 2404 PSTN
› Thomson TG585 v7 PSTN
› T&W matr-X 4EW PSTN
› Baudtec TW263R4-A1 PSTN

JoeBar
29-12-09, 15:32
^^
Sagem ή Thompson.

mondeo
29-12-09, 23:57
Να σου δωσουμε δυο τρια κιλα να εχεις να πορευεσαι .



Κρατήστε τον γιά τον εαυτό σας!!!!

chadsmith
30-12-09, 12:41
Καλημέρα παιδιά.Θα ήθελα την γνώμη σας για ποιό router να επιλέξω μιας και μάλλον θα αλλάξω το παρόν (linksys wag200g)
Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι αυτά

DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 8187 kbps
Upstream Rate: 383 kbps
Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 26 db
Downstream Line Attenuation: 36 db
Upstream Line Attenuation: 8 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Κάποια που έχω καταλήξει είναι αυτά:

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wireless-Networking/Modem-Routers/Belkin-Wireless-Modem-Router-Annex-A-N-F5D8635NT4A.htm Έχω ακούσει προβλήματα για ip ότι δεν λαμβάνει

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wireless-Networking/Modem-Routers/Netgear-DGND3300-Wireless-Modem-Router-N-300Mbps-Dual-Band-Annex-A-DGND3300.htm

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615261

Σκεύτομαι και για το thomson tg585v7 γιατί είναι σκυλί από ότι ακούω αλλά δεν γνωρίζω:cool:

pomolos
31-12-09, 22:47
έχω προσέξει ότι βάζοντας το splitter του ΟΤΕ πέφτει η ταχύτητα του modem κατά 1200 έως 1300 kbps... έχω con-X 8 mbs (τρομάρα μου...)
επιπλέον, τα παρακάτω είναι τα δεδομένα του μοντεμ:
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 3168 Kbps 381 Kbps
Attainable Line Ratε: 4380 Kbps 893 Kbps
Noise Margin 9.4 dB 24.8 dB
Line Attenuation 45.5 dB 24.7 dB
Output Power 18.1 dBm 12.2 dBm

Σημειώστε ότι έχω αλλάξει γραμμή από το κουτί στην είσοδο μέχρι τον 6ο που μένω (Καλαμαριά- περιοχή Miami) πριν λίγες μέρες.

Τα φώτα σας οι ειδικότεροι γιατί έχει αρχίσει να μου τη δίνει...

1. ο ΟΤΕ δικαιολογεί τα disconnects λόγω χαμηλού noise margin και λένε ότι οι γραμμές δεν μπορούν να συγχρονίσουν αν είναι κα΄τω από 8 dB (ή εκεί κοντά απ'ότι κατάλαβα...)

2. Τί splitter να βάλω και από πού να το αγοράσω?

3. Σκέφτομαι να πάρω το vigor draytek 2700. Θα κάνει κάποια διαφορά στην σταθερότητα της σύνδεσης (μπας και γλυτώσω κάποια disconnects) ή τσάμπα τα λεφτά? οπότε καλό είναι και το siemens?

zenith
01-01-10, 13:24
έχω προσέξει ότι βάζοντας το splitter του ΟΤΕ πέφτει η ταχύτητα του modem κατά 1200 έως 1300 kbps... έχω con-X 8 mbs (τρομάρα μου...)
επιπλέον, τα παρακάτω είναι τα δεδομένα του μοντεμ:
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 3168 Kbps 381 Kbps
Attainable Line Ratε: 4380 Kbps 893 Kbps
Noise Margin 9.4 dB 24.8 dB
Line Attenuation 45.5 dB 24.7 dB
Output Power 18.1 dBm 12.2 dBm

Σημειώστε ότι έχω αλλάξει γραμμή από το κουτί στην είσοδο μέχρι τον 6ο που μένω (Καλαμαριά- περιοχή Miami) πριν λίγες μέρες.

Τα φώτα σας οι ειδικότεροι γιατί έχει αρχίσει να μου τη δίνει...

1. ο ΟΤΕ δικαιολογεί τα disconnects λόγω χαμηλού noise margin και λένε ότι οι γραμμές δεν μπορούν να συγχρονίσουν αν είναι κα΄τω από 8 dB (ή εκεί κοντά απ'ότι κατάλαβα...)

2. Τί splitter να βάλω και από πού να το αγοράσω?

3. Σκέφτομαι να πάρω το vigor draytek 2700. Θα κάνει κάποια διαφορά στην σταθερότητα της σύνδεσης (μπας και γλυτώσω κάποια disconnects) ή τσάμπα τα λεφτά? οπότε καλό είναι και το siemens?


που το διαβασες αυτο?

εμενα το snrm παιζει απο 11 εως 13 και μαμιεμαι στις αποσυνδεσεις.

Zer0c00L
01-01-10, 13:33
Για σας παιδια,επηδει μαλλον θα αγορασω καινουργιο ρουτερ εντος ολιγων ημερων,θα ηθελα να με διαφωτισετε για ενα καλο ρουτερ...Μονο το Thomson 585 v7 εχω στο μυαλο μου γιατι εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια (απο forthnetshop=50ε)!
Θελω να τονισω οτι το ρουτερ μου θελω να ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,να εχει την δυνατοτητα να κραταει οσο πιο σταθερες γινετε τις γραμμες(αυτο ειναι που με ενδιαφερει πιο πολυ και οχι οι διαφορες ρυθμισεις που ενδιαφερονται καποιοι να εχει το ρουτερ,δεν πειραζω ποτε καμια και δεν με ενδιαφερει αυτο)...Τι εχετε να μου προτεινεται? Ευχαριστω...

Ας μετακινιθει αυτο το θεμα στην σωστη τοποθεσια σας παρακαλω,καταλαθος εγινε εδω...Ευχαριστω και παλι!

αν το παρεις απο το μαγαζι που λες να το διπλοτσεκαρεις μην την πατησεις σαν εμενα (15 απο τα 50 που πουλησε το μαγαζι που το πηρα εγω αναφερθηκαν διαφορα προβληματα)

dia1995
01-01-10, 16:07
αν το παρεις απο το μαγαζι που λες να το διπλοτσεκαρεις μην την πατησεις σαν εμενα (15 απο τα 50 που πουλησε το μαγαζι που το πηρα εγω αναφερθηκαν διαφορα προβληματα)

Ο ΟΤΕ ειδα στην ιστοσελιδα οτι το δινει ακομα...Αλλα 65 ευρω.:mad:

Zer0c00L
01-01-10, 20:37
αμα το βρεις σφυρα μου.... εχω παρει σβαρνα ολα τα OTESHOP της αθηνας γιατι μεσω ιστοσελιδας η του 134 δεν γινεται να το παραγγειλω.

dia1995
01-01-10, 20:42
Εσυ τι το θες το ρουτερ το καλο ρε αδερφε,ξαναριξε μια ματια στο SNR,Attenuation σου και μετα ξανασκεψουτο για ρουτερ :p

Μηπως δεν υπαρχει στην αθηνα?Αλλα στην Λαρισα εχει απομεινει τιποτα???Αλλα θα μου πεις απο Αθηνα τα φερνουνε,θα φερνανε εδω και δεν θα ειχανε εκει..? :s Τι λετε να το παρω απο ForthnetShop που ακουσα οτι το εχει και φθηνοτερ (50ε) ή να παρω απο OteShop το Sagem F@st 2404 (65ε:mad:)

Zer0c00L
01-01-10, 20:47
εγω ηθελα να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου στις γιορτες και μιας και ειμαι απο τους οπαδους της συγκεκριμενης εταιρειας γιατι εχω αρκετα απο αυτα στην συλλογη μου.

speedtouch 530 v4 - speedtouch 536 v6 - speedtouch 585 v6 - speedtouch 780wl ειπα να το αγορασω αλλα ατυχησα (τωρα θα βαλω τους γνωστους μου στην αθηνα και στον ΟΤΕ μπας και βρω σαν αυτο που εχει ο γειτονας (που καμια σχεση με τις FORTHNET)

αλλιως θα μεινω με το BAUDTEC/SAGEM.

dia1995
01-01-10, 20:49
μπας και βρω σαν αυτο που εχει ο γειτονας (που καμια σχεση με τις FORTHNET)

Νομιζα πως απο μαγαζι σε μαγαζι δεν υπαρχει διαφορα αν λειτουργουνε σωστα χωρις να σου βγει προβληματικο...Δεν μπορει της Φορθνετ να ειναι διαφορετικο απο του ΟΤΕ...

Zer0c00L
01-01-10, 20:56
να σου πω ετσι ελεγα και εγω.

αλλα εκανα δοκιμη αυτο του γειτονα μου εδω με την 24αρα conn-x tv που το εχει απο τοτε που μπηκα και εγω στο conn-x καμια σχεση σε κατασκευη - παρελκομενα - δοκιμες με τις forthnet.

τι να σου πω...

pomolos
02-01-10, 11:47
που το διαβασες αυτο?

εμενα το snrm παιζει απο 11 εως 13 και μαμιεμαι στις αποσυνδεσεις.

δεν το διάβασα κάπου. Είναι ότι μου είπε ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε σπίτι γιατί είχα δηλώσει βλάβη...

chadsmith
02-01-10, 13:56
Παιδιά αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κανά router σύμφωνα με τα στατιστικά μου στο post 34 που έκανα ποιο πάνω..Η γραμμή μου από στατιστικά τι λέει?πάει παραπάνω?

Zer0c00L
02-01-10, 15:28
η ταχυτητα συγχρονισμου φιλε μου εξαρταται απο πολλους παραγοντες (αποσταση + καλωδιωση)

ενα ρουτερ μπορει να σου κανει ενα αλλο δεν

οτι αφορα μαρκες τα καλυτερα ρουτερς για μενα ειναι

CISCO
ZYXEL
SPEEDTOUCH

pomolos
02-01-10, 21:33
η ταχυτητα συγχρονισμου φιλε μου εξαρταται απο πολλους παραγοντες (αποσταση + καλωδιωση)

ενα ρουτερ μπορει να σου κανει ενα αλλο δεν

οτι αφορα μαρκες τα καλυτερα ρουτερς για μενα ειναι

CISCO
ZYXEL
SPEEDTOUCH

cisco και zyxel σημαίνει "επένδυση" σε πολλά ευρώ... για τα speedtouch δεν έχω άποψη...

Zer0c00L
03-01-10, 01:45
cisco και zyxel σημαίνει "επένδυση" σε πολλά ευρώ... για τα speedtouch δεν έχω άποψη...

για τα δυο πρωτα σιγουρα σημαινει επενδυση σε πολλα ευρω αλλα το κεφαλι σου θα το εχεις σιγουρα εξασφαλισμενο + οτι δεν θα ισχυει αυτο που λενε πολλα κεντρα εξυπηρετησης πελατων απο το τηλεφωνο στον πελατη (σου μιλαω εκ πειρας) οταν ειχα το επαγγελματικο συμβολαιο με εναν εναλλακτικο παροχο (νετονε) ξερεις τι μου ειχαν πει για το ρουτερ που εχουμε στην εργασια (CISCO) αν ποτε το δημοσιευσω σε φορουμ της CISCO Θα γελανε για πολλα χρονια με τα χαλια μας.

για το speedtouch (που εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες αν και την τελευταια με απογοητευσε η αγορα του δεν εχω να πω τιποτα ειναι ενα απο τα καλα και μεσαιας κατηγοριας ρουτερ)

αλλα οπως ειπα ολα κρινονται απο την αποσταση + καλωδιωση.

εγω εδω στην οικια μου που ειμαι παρα πολυ κοντα στο κεντρο DSLAM του ΟΤΕ ειμαι συνδεμενος με τα ταπεινα BAUDTEC/SAGEM το CISCO ουτε που το εχω βγαλει απο την συσκευασια του η καποια SPEEDTOUCH που εχω παροπλισμενα και καθονται.

sdikr
03-01-10, 01:46
για τα δυο πρωτα σιγουρα σημαινει επενδυση σε πολλα ευρω αλλα το κεφαλι σου θα το εχεις σιγουρα εξασφαλισμενο + οτι δεν θα ισχυει αυτο που λενε πολλα κεντρα εξυπηρετησης πελατων απο το τηλεφωνο στον πελατη (σου μιλαω εκ πειρας) οταν ειχα το επαγγελματικο συμβολαιο με εναν εναλλακτικο παροχο (νετονε) ξερεις τι μου ειχαν πει για το ρουτερ που εχουμε στην εργασια (CISCO) αν ποτε το δημοσιευσω σε φορουμ της CISCO Θα γελανε για πολλα χρονια με τα χαλια μας.

Το μόνο σίγουρο ;)

Zer0c00L
03-01-10, 01:51
Το μόνο σίγουρο ;)

πιστεψε με φιλε μου αν ημουν κακος οπως με χαρακτηρισαν καποιοι επειδη τα εχωνα σε αυτον το παροχο και τα δημοσιευα δημοσια στα φορουμς της CISCO τοτε θα εβλεπες τι θα γινοταν αλλα μπορει να μου εχετε κολλησει πολλες ταμπελες σε αυτο το φορουμ (εγω κακια δεν κραταω απο κανεναν) αλλωστε ηταν η επιλογη μου ο συγκεκριμενος εναλλακτικος πηρα το μαθημα μου δεν θα ξανασυμβει πλεον ειμαι μια χαρα με τον παροχο που επελεξα και στο ιδιωτικο κομματι και στο επαγγελματικο.

κατα τα αλλα οπως ειπα για μενα οι δυο πρωτες μαρκες ειναι επενδυση σιγουρη που αξιζουν τα λεφτα τους φυσικα δεν μπορω να πω στον αλλο να δωσει μια περιουσια για ενα ρουτερ που το θελει απλα να μπαινει στο διαδικτυο και να σερφαρει.

παντως υπαρχουν και αλλες μαρκες ρουτερ για τον φιλο που ρωταει που ειναι φτηνοτερες απο αυτες που προτεινα και ισως τον καλυψουν (γιατι το ζητουμενο για μενα θα ελεγα ειναι να εχει σταθερη συνδεση οχι τοσο η ταχυτητα ειδικα αν ειναι μεγαλη αποσταση απο το κεντρο.(να μην εχει αποσυνδεσεις))

@ ADSLgr.com All rights reserved.