PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ κακή εμπειρία στο σερφάρισμα - μια χαρά στο download



lewton
26-12-09, 12:49
Έχω τρομερό πρόβλημα με μια γραμμή Conn-X 2048 στην Πύλο Μεσσηνίας.

Όσο καιρό ήταν στα 1024 πετούσε, αλλά από τη μέρα που όλη η Πύλος αναβαθμίστηκε σε 2048 (την περασμένη άνοιξη νομίζω) σερνόμαστε τραγικά στο σερφάρισμα. Δηλαδή μπορεί να περιμένω και 5 δευτερόλεπτα για να αρχίσει να φορτώνει μια σελίδα (ειδικά όσες έχουν google analytics) αλλά και αφού αρχίσει δε φορτώνει αμέσως.

Μέχρι χθες πίστευα ότι αυτό συμβαίνει επειδή δεν υπάρχει οπτική ίνα του ΟΤΕ στην Πύλο και έχει φρακάρει το ΑΤΜ από όταν αναβαθμίστηκαν όλοι στα 2048.
Και επειδή χρησιμοποιούμε τη γραμμή μόνο Χριστούγεννα-Πάσχα και λίγο καλοκαίρι αδιαφορούσα.
Χθες όμως έμαθα από γνωστό μου ότι η 2048 Conn-X γραμμή του πετάει. Και πρόσεξα ότι πλέον έχουμε διαθεσιμότητα 8 και 24 Mbps στην Πύλο.
Για αυτό αναρωτιέμαι μήπως:
-έχει κάποια βλάβη η δική μου γραμμή
-με έχουν ακόμα σε κάποιο παλιό DSLAM.

Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε να με καθοδηγήσει κάποιος στο τι ακριβώς μπορώ να ζητήσω από τις βλάβες του ΟΤΕ. Μπορώ να ζητήσω να μπω σε νέο DSLAM;
Eυχαριστώ.

nnn
26-12-09, 12:50
Ποιό modem έχεις επάνω ?
Δοκίμασε να αλλάξεις το modulation.

lewton
26-12-09, 12:59
Ποιό modem έχεις επάνω ?
Δοκίμασε να αλλάξεις το modulation.
Ένα πανάρχαιo Speedtouch 585.
Modulation: G.992.1 Annex A.
Kαι PPPoE.

nnn
26-12-09, 13:02
Για βάλε με το χέρι G.992.5 (Adsl2+) μπας και σας έχουν αλλάξει το Dslam, δοκίμασε και σε PPPoA.

maik
26-12-09, 13:19
Για βάλε με το χέρι G.992.5 (Adsl2+) μπας και σας έχουν αλλάξει το Dslam, δοκίμασε και σε PPPoA.

Νομιζω οτι στο παλιο speedtouch δεν πιανει.

Μα υποθεσω οτι εχεις καθαρισει τα cookies.:p

ubuntubu
26-12-09, 13:34
Κάνε ένα crash test στο 121.
Οι καλύτερες συνθήκες : Σάββατο ,μετά απο αργία ,μεσημέρι ...

lewton
26-12-09, 13:34
Νομιζω οτι στο παλιο speedtouch δεν πιανει.

Δεν πιάνει όντως.
Λείπει το κουμπί configure.
66277
Θα δοκιμάσω με κάποιο άλλο modem.

panoc
26-12-09, 13:50
με το dmt ?

mondeo
26-12-09, 16:59
Γίνεται μέσω telnet.Ψάξε λίγο εδώ μέσα και θα βρείς τις εντολές.
Firmware Upgrade έχεις κάνει;
Αν όχι κοίταξε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=251738).

lewton
26-12-09, 17:17
Έπαιξα λίγο με ένα Baudtec και με όσες ρυθμίσεις το έκανα να δουλέψει το σύρσιμο ήταν το ίδιο.
Άρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ.
Σας ευχαριστώ όλους και ευχαριστώ δύο φορές όσους έγραψαν πμ.

NiKapa
26-12-09, 21:47
Restart εκανες?:p

lewton
26-12-09, 21:50
Ναι, και στη μάνα μου το είπα. :worthy:

lewton
29-12-09, 14:54
Τώρα με πήρε μια κοπελιά από τον ΟΤΕ και με έβαλε να κάνω το speedtest.net (το οποίο χαρακτήρισε έγκυρο test εγκεκριμένο από τον ΟΤΕ). Άλλο αν ο server είναι hosted στην On Telecoms.

Αφού το test μας έβγαλε 1.76 Mbps άρχισε να μου εξηγεί ότι αυτό είναι πάρα πολύ καλό και ότι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα, με ένα πολύ δασκαλίστικο υφάκι σαν να απευθυνόταν στην κυρά-Μαρίκα.

Οπότε της έκανα δύο απλές ερωτήσεις στις οποίες δεν ήξερε τι να απαντήσει και μου είπε ότι αν δεν ικανοποιήθηκα μπορώ να κάνω παράπονα στο 134.

Οπότε κι εγώ της είπα να μην ανησυχεί, δε θα χάσει από εμένα τα 350 ευρώ το μήνα και το κλείσαμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι ευχόμενοι καλή μέρα ο ένας στον άλλο.

Συμπέρασμα: θα συνεχίσω να σέρνομαι μέχρι το τέλος των γιορτών (πληρώνω Conn-X όλο το χρόνο για να το χρησιμοποιώ Χριστούγεννα-Πάσχα-καλοκαίρι) αλλά ελπίζω ότι μέχρι να ξανακατέβω για Πάσχα θα με έχουν βάλει στο Ethernet DSLAM. :down:

Μπορείτε να το κλειδώσετε - ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.