PDA

Επιστροφή στο Forum : Χριστούγεννα χωρίς τηλέφωνο/internet!



WolfBack
26-12-09, 14:40
Περιοχή: Νέος Κόσμος / Αθήνα.
Το όλο θέμα έχει ως εξής: Παραμονή Χριστουγέννων ξυπνήσαμε όλοι στη γειτονιά δίχως τηλέφωνο και ο ΟΤΕ μας δήλωσε πως όντως υπήρχε κάποιο καλωδιακό πρόβλημα. Δεν μπήκε στον κόπο να εξηγήσει την φύση του προβλήματος, όπως και την ημερομηνία που θα διορθωνόταν και αν τελικά θα έπρεπε να μείνουμε χρονιάρες μέρες δίχως επικοινωνία με τον έξω κόσμο.
Το πρόβλημα εντοπίστηκε... Κάποιοι ανεγκέφαλοι κατέστρεψαν όλα τα καλώδια στο ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς με σκοπό να κλέψουν ένα σούπερ μάρκετ. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ ήρθαν την ίδια μέρα και επισκεύασαν σχεδόν όλα τα τηλέφωνα της γειτονιάς εκτός, φυσικά, του δικού μου (forthnet 2play). (πιστεύω, βασικά, στον νόμο του Μέρφι). Συν της άλλης, το τηλέφωνο του ΟΤΕ στο σπίτι των γονιών μου δούλευε κανονικότατα έπειτα απ'την καταστροφή του ΚΑΦΑΟ. Μόνο που έπειτα απ΄την επισκευή του... έπαψε να δουλεύει κι αυτό...
Απ'την πλευρά της 4thnet η δήλωση της βλάβης μεταφέρθηκε στον ΟΤΕ (όπως ήταν αναμενόμενο). Μου ανέφεραν ότι ένας εύλογος χρόνος επιδιόρθωσης του προβλήματος θα ήταν η ερχόμενη... Τρίτη ή Τετάρτη.... (δηλαδή, αν είμαι τυχερός... ίσως να έχω τηλέφωνο στις πρώτες μέρες του καινούριου χρόνου).... Απ'την άλλη, επικοινώνησα δύο φορές με τον ΟΤΕ (για το πρόβλημα της γραμμής των γονιών μου -μιας και βρίσκονται στο ίδιο ΚΑΦΑΟ) και πήρα δύο διαφορετικές απαντήσεις. Η πρώτη ήταν πως γνωρίζουν για το καλωδιακό πρόβλημα και ότι οι εργασίες δεν έχουν τελειώσει. Μου ανέφεραν ότι θα επιλυθεί το πρόβλημα ως την Δευτέρα. Στο δεύτερο μου είπαν ότι σήμερα θα είχα τηλέφωνο (Σαββάτο).
Την ημέρα των Χριστουγέννων δεν ήρθε κανένας τεχνικός στο ΚΑΦΑΟ. Σήμερα, πάλι δεν ήρθε κανένας τεχνικός. Αύριο είναι Κυριακή... οπότε δεν περιμένω κανέναν να έρθει... Απ'την Δευτέρα και βλέπουμε... Δεν λέω... άνθρωποι είναι κι αυτοί, θα γιορτάσουν τις άγιες αυτές ημέρες.... αλλά και απ'την άλλη... το να μείνει κανείς τέτοιες μέρες χωρίς τηλέφωνο είναι το χειρότερο που μπορεί να του συμβεί...
Απορώ αν είμαι ο μόνος στη γειτονιά που αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα. (αν, όντως, είμαι ο μόνος... τότε να μην αγοράσω Πρωτοχρονιάτικο λαχείο). Απ'την άλλη, δεν γνωρίζω το ποιον πρέπει να πιέσω... Η 4thnet φυσικά δεν μπορεί να κάνει τίποτε περισσότερο απ'το να στέλνει ειδοποιήσεις στον ΟΤΕ, και όσο για τον τελευταίο, εγώ δεν έχω καμιά εξουσιοδότηση να απευθυνθώ... Να κάνω υπομονή και να περιμένω με το τουφέκι για το αν φανεί κάποιο συνεργείο του ΟΤΕ στην γειτονιά; Η να αρχίζω να φτιάχνω μια λίστα από φίλους/συγγενείς για να τους στείλω τις ευχές μου (των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς) μετά τα Θεοφάνια; Να κυνηγάω ξεκλείδωτα ασύρματα δίκτυα με ένα netbook στο χέρι για να στείλω τα ηλεκτρονικά ευχετήρια μηνύματα μου;
Εν μέρη... ηρέμησα... Είπα τα παράπονα μου και ησύχασα κάπως...

Καλά Χριστούγεννα σε όλους/ες!
;)

Queen
26-12-09, 15:56
Καλα χριστουγεννα και σε σενα..μην αγχωνεσε καποια στιγμη θα το φτιαξουν..δεν μπορεις να κανεις και τιποτα αλλο παρα να περιμενεις..υπαρχουν παντως και τα κινητα για να κανεις τη δουλεια σου :whistle:

SpyrosCS
28-12-09, 18:44
Καλα χριστουγεννα και σε σενα..μην αγχωνεσε καποια στιγμη θα το φτιαξουν..δεν μπορεις να κανεις και τιποτα αλλο παρα να περιμενεις..υπαρχουν παντως και τα κινητα για να κανεις τη δουλεια σου :whistle:

ακριβώς, σε οποιαδήποτε παρόμοια περίπτωση κάνε εκτροπή στο κινητό σου.
οκ, θα χρεωθείς παραπάνω αλλά αν σου είναι τόσο σημαντικό το τηλέφωνο...

valen_gr
28-12-09, 20:52
lol, πως να κανει εκτροπη στο κινητο του??? δεν εχει τηλεφωνο!!

WolfBack
28-12-09, 23:44
Όντως, δεν μπορώ να κάνω εκτροπή στο κινητό μιας και δεν έχω τηλέφωνο...
Τα νεώτερα τώρα:
Οι τεχνικοί ήρθαν πάλι σήμερα και επιδιόρθωσαν αρκετά τηλέφωνα (συν αυτό των γονιών μου).
Για το δικό μου... ούτε μιλιά, ούτε λαλιά...
Δεύτερη δήλωση βλάβης στην 4thnet (25/12, 28/12). Η ιστορία του "χαλασμένου τηλέφωνου" συνεχίζεται (πες το στον έναν, να το πει στον άλλον, κ.ο.κ.)...
Απ'ότι φαίνεται, οι εναλλακτικοί πάροχοι βρίσκονται στον πάτο της λίστας του ΟΤΕ. Κάτι τέτοιες στιγμές με κάνουν να μετανιώνω που επέλεξα κάποιον απ'τους εναλλακτικούς...

SpyrosCS
29-12-09, 00:48
lol, πως να κανει εκτροπη στο κινητο του??? δεν εχει τηλεφωνο!!

επικοινωνείς με την forthnet και ζητάς να σου κάνουν εκτροπή....
όταν αποκατασταθεί η βλάβη την ακυρώνεις από την συσκευή σου.
τόσο απλό...

WolfBack
30-12-09, 01:09
@SpyrosCS, ίσως έχεις δίκιο. Θα το έχω υπόψιν μου... αν παρουσιαστεί κάποιο μελλοντικό πρόβλημα...
Η επισκευή της γραμμής έγινε σήμερα. Ευτυχώς που εισηγήθηκε γνωστό μου πρόσωπο που μίλησε με τους τεχνικούς του ΟΤΕ, στο ΚΑΦΑΟ που υπήρχε η βλάβη... Πιθανότατα, οι ειδοποιήσεις βλαβών που γίνονται από την 4thnet προς τον ΟΤΕ... να βρίσκουν κάδο....
Δεν θα ήθελα να ξαναθυμηθώ παλιότερες καταστάσεις, όπως εκείνες της πρώτης ενεργοποίησης της 4thnet:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=82821
:sorry:

baskon
30-12-09, 01:16
Πιθανότατα, οι ειδοποιήσεις βλαβών που γίνονται από την 4thnet προς τον ΟΤΕ... να βρίσκουν κάδο....


Εσυ τι περιμενες δηλαδη να ειναι σε πρωτη προτεραιοτητα?Λογικο ειναι να ειναι στον καδο απο τη στιγμη που δε συμφερει τον Οτε να χανει πελατες που πανε στους εναλλακτικους..Ο μονος τροπος να μη φυγουν ολοι ,μιας και ειναι ο ακριβοτερος ,ειναι να ξερει οποιος επιλεξει εναλλακτικο παροχο οτι σε περιπτωση βλαβης δε θα εξυπηρετηθει..
Μονο εαν δινοταν η δυνατοτητα στους παροχους να διορθωνουν μονοι τους τις βλαβες θα μπορουσαν να κανουν δουλεια..
Φυσικα δε ξερω κατα ποσο το θελουν μιας και κατι τετοιο συνεπαγετε τρελο κοστος σε τεχνικους κλπ..
Βασικα σιγουρα δε το θελουν και βολευονται με την κατασταση οπως ειναι..

@ ADSLgr.com All rights reserved.