PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Ταχύτητας ?



vsar
23-03-06, 23:24
Καλήσπερα σε όλους,
Σήμερα έχω πεθάνει στα speed tests και το μέγιστο που παίρνω είναι 212 Downstream ,
115 Upstream.
Έχω 384/128 Οτενετ και ανήκω στo DSLAM Ηλιούπολης

Έχει κανεις το ίδιο πρόβλημα??????? ΟΥΦ..........

Chris_Nik
23-03-06, 23:31
Άστα καλύτερα γιατί δεν βγάζεις άκρη.....
Άμα νομίζεις ότι κάτι τρέχει με την γραμμή σου πάρε ένα τηλ στον ΟΤΕ και δήλωσε βλάβη...
Για να καταλάβεις καλά την ταχύτητα της γραμμής σου κατέβασε από ftp ένα μεγάλο αρχείο και θα καταλάβεις αν όλα είναι καλά…
Καλός ήρθες στο φόρουμ......:D

vsar
24-03-06, 00:02
Κατάλαβα ....... ήδη πήρα τηλέφωνο Οτενετ και μου είπανε ότι δεν έχει πρόβλημα η γραμμή μου, τουλάχιστον στα ping , και απ'ότι βλέπω άπο το routerάκι η γραμμή καλή πρέπει να είναι ,

Mode: G.DMT
Type: Fast
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 30.3 8.0
Attenuation (dB): 27.0 5.5
Output power (dBm): 12.6 0.9
Attainable rate (Kbps): 9664 1056
Rate (Kbps): 384 128
K (number of bytes in DMT frame): 13 5
R (number of check bytes in RS code word): 0 0
S (RS code word size in DMT frame): 1 1
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Τώρα κάπου πρέπει να πηγαίνουν τα πακετάκια μου...........OEO Που ? ? ? ??
Άντε να αρχισω και εγω τα τηλέφωνα................
Thanks anyway.....

tsekouras
24-03-06, 00:26
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω όμως με άλλο πάροχο (forthnet). Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν γέμισε το DSLAM της Ηλιούπολης. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν πόρτες για PSTN συνδέσεις. Για μένα εκεί πρέπει να οφείλεται το πρόβλημα γιατί μέχρι τότε κατέβαζα συνεχώς με ταχύτητες > 35 κΒ/s

Tem
24-03-06, 13:16
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.56Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 333.93kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
με 384 ολα ο.κ. στο κέντρο της Αθήνας

manoulamou
24-03-06, 13:33
Για πραγματικα αξιοπιστες μετρησεις διαβαστε:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796
Παντως μη νομιζεις φιλε vsar οτι θα δεις πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες αλλου
Μαρουσι,Αττικης :( μια απ τα ιδια και χειροτερα θα σου ελεγα....

vsar
24-03-06, 17:14
Θα δούμε και σήμερα πως θα είναι ,μόλις γυρίσω σπιτ, παντώς μέχρι την Τρίτη , επαίζα και γω με 35-38 , χτές σύνδεσα ένα 9108 και αρχικά νόμιζα ότι είχε πρόβλημα το routeraki αλλά αφού δοκίμασα και με το sagem κατάλαβα ότι ήταν γενικό το πρόβλημα.....Αντε να δόυμε.....

persival
25-03-06, 23:24
Έτσι έπαιζε κι εμένα εξ'αρχής, maximum 212k down.... ε, έκανα τη γραμμή 512 αφήνοντας τη σύνδεση 384 και "πετάει" με ταχύτητες έως 450k...

MirrorX
30-03-06, 03:34
εγω εχω 384 γραμμη και συνδρομη...εκανα προσφατα εναν ελεγχο στο σαιτ του οτε και βρηκα οτι στην περιοχη μου δεν υπαρχουν πορτες πλεον...ομως κατεβαζω με σταθερα 40...ομολογω οτι με οσα εχω ακουσει εδω αλλα και γενικοτερα για τα πιταρισμενα ντι-σλαμ μου κανει εντυπωση αυτη η ταχυτητα

vsar
04-04-06, 13:55
Δεν βρίσκω άκρη, την Παρασκευή πήγα στον ΟΤΕ της πέριοχης μου για να δούμε αν φταίει η γραμμή μου.... ο υπάλληλος ήταν εξυπηρετικότατος κάναμε test την γραμμή και μου είπε ότι είναι πεντακάθαρη , έτσι κι αλλιός μένω 200 μέτρα απο το DSLAM..οπότε όλα καλά απο πλευράς ΟΤΕ. Σήμερα πήρα τηλέφωνο την ΟΤΕΝΕΤ να δώ απο το μέρος τους τι γίνεται....Εξηγώ στον τεχνικό ότι δοκίμασα να κατεβάσω απο το FTP της ΟΤΕΝΕΤ και η ταχύτητα σταθεροποιειται στα 24-25 kb/s. Ο τεχνικός στο τηλέφωνο προσπαθούσε να με πείσει ότι με σύνδεση 384 κατεβάζεις με 25kb/s μα είναι δυνατον ? ? ? ? ? ? ? Τελικά μου είπε ότι με τον καιρό και τις αναβαθμίσεις της ΟΤΕΝΕΤ θα φτιάξει :rant: .
Αυτό που τελικά καταλαβαίνω έιναι ότι η τεχνική υποστήριξη της ΟΤΕΝΕΤ δεν ξέρει τα βασικά..............

manoulamou
04-04-06, 15:39
Καλα εσυ τι περιμενες να σου πει ο δικος τους τεχνικος
οτι "ο ΟΤΕ ή η ΟΤΕνετ sucks στην περιοχη σου?"
Απ οτι διαβαζω παντως εδω μεσα γενικα η Ηλιουπολη
εχει μεγαλο προβλημα "πιταρισε' εντελως!!!

vsar
04-04-06, 16:17
Να πεί ότι κανουμε ότι μπορουμε για να βελτιωσουμε την κατασταση ή ότι θα κοιταξουμε να βρουμε το προβλημα ή καμμια άλλη πιστευτή δικαιολογία......όχι οτι ο γαίδαρος πετάει.......αλλίως να πάρω 256 σύνδεση για να δικαιολογείται το 25k/s xexe

MirrorX
04-04-06, 16:59
Να πεί ότι κανουμε ότι μπορουμε για να βελτιωσουμε την κατασταση ή ότι θα κοιταξουμε να βρουμε το προβλημα ή καμμια άλλη πιστευτή δικαιολογία......όχι οτι ο γαίδαρος πετάει.......αλλίως να πάρω 256 σύνδεση για να δικαιολογείται το 25k/s xexe

ο ελεγχος που εγινε απο πλευρας οτε μπορει να μην σημαινει και τιποτα οποτε μην το δενεις κομπο...καλο ειναι να παρεις καποιο/α ντεμο απο καποιο αλλο/ους προβαιντερ/ς και να δοκιμασεις...

Tem
06-04-06, 17:54
σήμερα το πρωί στο κέντρο της Αθήνας μεγάλα προβλήματα και συνεχείς αποσυνδέσεις με ΟΤΕΝΕΤ. Παρατηρήθηκαν και αλλού αντίστοιχα προβλήματα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.