PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις!



petran66
26-12-09, 20:21
Παιδια,χρονια πολλα σε ολους σας.Λοιπον,εδω και 1 εβδομαδα εχω καθημερινως 1 αποσυνδεση τουλαχιστον.Συνηθως πρωι προς μεσημερι με κλειστο τον υπολογιστη απο το βραδυ.Η ταχυτητα μου,εδω και 6 μηνες που ενεργοποιήθηκα,ηταν σταθερα 1,2-1,6mb/s απο rapidshare με το μοντεμ να ειναι στα 14500 σταθερα!Μετα την 1η αποσυνδεση,το εκανα επανεκκινηση και ξανασυνδεθηκε.Αλλα στα 8200 να δειχνει το μοντεμ!Και 0,9mb/s περιπου download.Με 2η επανεκκινηση πηγαινε ξανα στα 14500!!Και ηταν ετσι ολη την υπολοιπη μερα μεχρι το επομενο πρωι-μεσημερι(με τον υπολ.κλειστο).Και απο τοτε μεχρι σημερα,τα ιδια και η ιδια διαδικασια!Φυσικα πηρα απο την 1η μερα την ΤΥ και ανταποκριθηκαν αμεσα.Ομως χωρις αποτελεσμα:down:Στην τελευταια επικοινωνια,μου ειπε ο τεχνικος οτι εφταιγε μια τηλ.συσκευη(απο τις 3 που εχω)και την αποσυνδεσα.Και επισης μου χαμηλωσε την ταχύτητα στα 12500 για καλυτερα!!Η πλακα ομως ειναι οτι σημερα μου ξανακανε τα ιδια:mad:Και περιμενω να με παρει παλι ο τεχνικος για να δουμε τι θα γινει...Παντως σημερα που τους πηρα τηλ.,τους ειπα οτι πλεων ειναι κοροϊδία ολο αυτο και αν συνεχιστει θα αναγκαστω να φυγω με δικη τους ευθύνη.Να πω οτι εχω το φουλ πακετο(24αρα)και το NetFaster IAD 2(pstn).Ειμαι Καλαμαρια Θεσ/νικης και πολυ κοντα στο dslam!!Τα χαρακτηστικα μου ειναι αυτα:
# Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path

* [Go Top]

# Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 828 (Kbps.) 9094 (Kbps.)

* [Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.5 dB 9.0 dB
Attenuation 8.7 dB 20.7 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 427 0
CRC Error 3 0
HEC Error 2 0

* [Go Top]

# Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 69535 19827

*Με το μοντεμ να εχει τις αρχικες ρυθμισεις.

Hackerman
26-12-09, 20:36
Μήπως αν δοκίμαζες να περάσεις νέο firmware. Δεν είναι σίγουρο, αλλά μπορεί να διορθωθεί (ελπίζω να έχεις κρατήσει τις ρυθμίσεις internet σε αυτή την περίπτωση)

petran66
26-12-09, 20:56
Μήπως αν δοκίμαζες να περάσεις νέο firmware. Δεν είναι σίγουρο, αλλά μπορεί να διορθωθεί (ελπίζω να έχεις κρατήσει τις ρυθμίσεις internet σε αυτή την περίπτωση)

Ναι,αλλα απο που φιλε μου?

Hackerman
26-12-09, 21:07
Σωστή ερώτηση. Μιας και στο interface δεν έχεις τέτοια επιλογή, τηλεφωνείς στην Hellas Off Line και τους ζητάς να σου στείλουν image firmware μέσω e-mail. Εκτός αν πέρασαν τα updates αυτόματα, πράγμα που το συνηθίζουν...

petran66
26-12-09, 22:53
Σωστή ερώτηση. Μιας και στο interface δεν έχεις τέτοια επιλογή, τηλεφωνείς στην Hellas Off Line και τους ζητάς να σου στείλουν image firmware μέσω e-mail. Εκτός αν πέρασαν τα updates αυτόματα, πράγμα που το συνηθίζουν...

Λοιπον,εβαλα το μοντεμ που ειχα απο παλαιοτερα(connex)Philips cga5722 και συνδέθηκα προς το παρον μ,αυτο και βλεπω καπως καλυτερα στατιστικα(στα 12500 κλειδωνει).Θα το αφησω ολο το βραδυ και βλεπουμε...

matelas
27-12-09, 00:30
Μήπως αν δοκίμαζες να περάσεις νέο firmware. Δεν είναι σίγουρο, αλλά μπορεί να διορθωθεί (ελπίζω να έχεις κρατήσει τις ρυθμίσεις internet σε αυτή την περίπτωση)

2 φορές που μου αλλάξανε router (netfaster 2) όταν τα σύνδεσα μετά από λίγα λεπτά κάνανε restart και είδα πως είχανε πάρει νέο firmware. Λογικά το παίρνουν αυτόματα.

petran66
27-12-09, 17:51
Τελικα,απο το βραδυ που εβαλα το Philips,δεν αποσυνδεθηκα ξανα!Λετε να φταιει το netfaster iad2(pstn)για τις αποσυνδεσεις?Τα στατιστικα του Philips ειναι αυτα:
# Status:




Configured


Current

Line Status


---


SHOWTIME

Link Type


---


Interleaved Path

* [Go Top]

# Data Rate:

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


1023 (Kbps.)

Down Stream


12282 (Kbps.)

[Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


5 dB


0 dB

Attenuation


6 dB


17 dB

Indicator Name


Near End Indicator


Far End Indicator

Fast Path FEC Correction


0


0

Interleaved Path FEC Correction


89


290156

Fast Path CRC Error


0


0

Interleaved Path CRC Error


2


1865

Loss of Signal Defect


0


---

Fast Path HEC Error


0


0

Interleaved Path HEC Error


0


0

* [Go Top]

# Statistics:

Received Cells


5153859

Transmitted Cells


748930

Hackerman
27-12-09, 22:27
Εφόσον λειτουργεί, θα σου συνιστούσα να το κρατήσεις μέχρι νεωτέρας...

iakinthos
27-12-09, 23:55
Στην τελευταια επικοινωνια,μου ειπε ο τεχνικος οτι εφταιγε μια τηλ.συσκευη(απο τις 3 που εχω)και την αποσυνδεσα.Και επισης μου χαμηλωσε την ταχύτητα στα 12500 για καλυτερα!!Η πλακα ομως ειναι οτι σημερα μου ξανακανε τα ιδια:mad:Και περιμενω να με παρει παλι ο τεχνικος για να δουμε τι θα γινει...Παντως σημερα που τους πηρα τηλ.,τους ειπα οτι πλεων ειναι κοροϊδία ολο αυτο και αν συνεχιστει θα αναγκαστω να φυγω με δικη τους ευθύνη.
@petran66 αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα από τη μέρα που ενεργοποιήθηκε το DB.
Ενώ για ενάμιση χρόνο πελάτης με 6Mbits μόνο στο internet, δεν είχα προβλήματα, όταν ενεργοποιήθηκε το DB πριν 20 μέρες, άρχισαν οι αποσυνδέσεις σε καθημερινή βάση.
Λόγω μεγάλης απόστασης από το κέντρο του ΟΤΕ και εις γνώση μου ότι η ταχύτητά μου δε πάει πάνω από 7Mbits, ζήτησα να με ρίξουν στα 6 και σε adsl2, για ποιό σταθερή γραμμή.
Το πρόβλημα δε λύθηκε και άρχισε το γνωστό κωμικοτραγικό έργο με τους διάφορους τεχνικούς, του ράβε-ξήλωνε, βάλε-βγάλε αυτό.
Το αποκορύφωμα ήταν, όταν ένας τεχνικός για να ρίξει το μπαλάκι σε μένα και να σταματήσω να τους ζαλίζω(έβλεπαν τη καρτέλα με την καθημερινή επικοινωνία βλέπεις), μου είπε αφού αποσύνδεσα όλα τα τηλέφωνα, ότι βρίσκει κάποιο βραχυκύκλωμα σε κάποια τηλεφωνική μπρίζα, γι αυτό έχω αποσυνδέσεις.
Όταν του είπα πως είναι δυνατόν να μην υπήρχε βραχυκύκλωμα πριν και να δημιουργήθηκε την ίδια μέρα που έγινε η ενεργοποίηση του DB, μου είπε ότι δε ξέρει πότε δημιουργήθηκε, αλλά το πρόβλημα είναι στις καλωδιώσεις μου και από τη μεριά της εταιρίας είναι όλα εντάξει.
Έφερα ηλεκτρολόγο και τσέκαρα την εσωτερική καλωδίωση και είναι εντάξει:down::down::down:

petran66
28-12-09, 05:07
@petran66 αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα από τη μέρα που ενεργοποιήθηκε το DB.
Ενώ για ενάμιση χρόνο πελάτης με 6Mbits μόνο στο internet, δεν είχα προβλήματα, όταν ενεργοποιήθηκε το DB πριν 20 μέρες, άρχισαν οι αποσυνδέσεις σε καθημερινή βάση.
Λόγω μεγάλης απόστασης από το κέντρο του ΟΤΕ και εις γνώση μου ότι η ταχύτητά μου δε πάει πάνω από 7Mbits, ζήτησα να με ρίξουν στα 6 και σε adsl2, για ποιό σταθερή γραμμή.
Το πρόβλημα δε λύθηκε και άρχισε το γνωστό κωμικοτραγικό έργο με τους διάφορους τεχνικούς, του ράβε-ξήλωνε, βάλε-βγάλε αυτό.
Το αποκορύφωμα ήταν, όταν ένας τεχνικός για να ρίξει το μπαλάκι σε μένα και να σταματήσω να τους ζαλίζω(έβλεπαν τη καρτέλα με την καθημερινή επικοινωνία βλέπεις), μου είπε αφού αποσύνδεσα όλα τα τηλέφωνα, ότι βρίσκει κάποιο βραχυκύκλωμα σε κάποια τηλεφωνική μπρίζα, γι αυτό έχω αποσυνδέσεις.
Όταν του είπα πως είναι δυνατόν να μην υπήρχε βραχυκύκλωμα πριν και να δημιουργήθηκε την ίδια μέρα που έγινε η ενεργοποίηση του DB, μου είπε ότι δε ξέρει πότε δημιουργήθηκε, αλλά το πρόβλημα είναι στις καλωδιώσεις μου και από τη μεριά της εταιρίας είναι όλα εντάξει.
Έφερα ηλεκτρολόγο και τσέκαρα την εσωτερική καλωδίωση και είναι εντάξει:down::down::down:

Δεν πρεπει να φταιει σε μενα η "προβληματικη"συσκευη που ειπε ο τεχνικος!Γιατι,με το philips που εχω βαλει απο χθες και την "προβληματικη"συσκευη συνδεδεμενη,δεν εχω ουτε μια αποσυνδεση και ειναι σταθερα στα 12220 κλειδωμενο-οπως το ρυθμισαν την τελευταια φορα-με 1,3mb/s download απο rapidshare!!Αρα,90% εφταιγε το netfaster!Λετε να ζητησω αντακατασταση του?

Hackerman
28-12-09, 13:25
Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τους τεχνικούς, για να ρυθμίσουν την ταχύτητα στο μέγιστο δυνατό, για να δεις αν θα υπάρξει πρόβλημα.
Επίσης, θα σου πρότεινα να κρατήσεις το Philips, εφόσον δουλεύει. Αλλά η αντικατάσταση του Netfaster επιβάλλεται!

iakinthos
29-12-09, 17:27
Δεν πρεπει να φταιει σε μενα η "προβληματικη"συσκευη που ειπε ο τεχνικος!Γιατι,με το philips που εχω βαλει απο χθες και την "προβληματικη"συσκευη συνδεδεμενη,δεν εχω ουτε μια αποσυνδεση και ειναι σταθερα στα 12220 κλειδωμενο-οπως το ρυθμισαν την τελευταια φορα-με 1,3mb/s download απο rapidshare!!Αρα,90% εφταιγε το netfaster!Λετε να ζητησω αντακατασταση του?
Εμένα μου κάνανε και αντικατάσταση στο netfaster-iad2, αλλά δεν άλλαξε τίποτα:(

petran66
29-12-09, 21:56
Λοιπον,ξαναμιλησα με καποιον τεχνικο τους,με συνδεδεμενο το Philips και μου ειπε οτι ειναι ολα οκ.Μου ειπε μαλιστα,οτι σηκωνει και παραπανω η γραμμη και απο τα 12500 μου το πηγε στα 15500,χωρις προβλημα!!Εν το μεταξυ,δοκιμασαμε να συνδεθουμε και με το netfaster,αλλα αναβοσβηνε το λαμπακι του dsl χωρις να μπορει να συνδεθει!!Οποτε ξαναβαλαμε το Philips και ολα οκ!Καταληξαμε στο οτι φταιει το μοντεμ τους και θα μου στειλουν αλλο!!Φυσικα,αν συνεχισει να δουλευει σωστα το Philips-φτου,φτου-σιγα μη το αλλαξω!!!
Τα στατιστικα μου τωρα:
# Data Rate:

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


1002 (Kbps.)

Down Stream


15315 (Kbps.)

[Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


9 dB


9 dB

Attenuation


6 dB


18 dB

Indicator Name


Near End Indicator


Far End Indicator

Fast Path FEC Correction


0


0

Interleaved Path FEC Correction


18


2807

Fast Path CRC Error


0


0

Interleaved Path CRC Error


2


76

Loss of Signal Defect


0


---

Fast Path HEC Error


0


0

Interleaved Path HEC Error


0


0

terko
29-12-09, 22:12
Είσαι και ο πρώτος μεγάλε.

Οταν θα έρθει το καινούργιο NetFaster IAD 2 κάνε μια δοκιμή δεν χάνεις τίποτα.

petran66
29-12-09, 23:27
Είσαι και ο πρώτος μεγάλε.

Οταν θα έρθει το καινούργιο NetFaster IAD 2 κάνε μια δοκιμή δεν χάνεις τίποτα.

:oneup:Μακαρι να μεινει ετσι!Και ναι,θα δοκιμασω και το καινουργιο NetFaster IAD 2...:)
Σ.Σ.Τωρα που εκανα speed test απο το σαιτ της Χολ,καταεβαζω σταθερα με 1,5mb/s!!

........Auto merged post: petran66 πρόσθεσε 18 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


:oneup:Μακαρι να μεινει ετσι!Και ναι,θα δοκιμασω και το καινουργιο NetFaster IAD 2...:)
Σ.Σ.Τωρα που εκανα speed test απο το σαιτ της Χολ,καταεβαζω σταθερα με 1,5mb/s!!

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ:down:Τελικα,πανω που χαρικα,χαθηκε η συνδεση(IP)!Εκανα reset το Philips και βλεπω το Down Stream στα 9091 απο τα 15315 που ηταν πριν λιγο!Τι μπορει να φταιει?

terko
29-12-09, 23:33
Κάνε ένα τεστ από εδώ (http://files.gentoo.gr/snapshots/)και από εδώ (http://www.nvidia.com/content/DriverDownload-March2009/confirmation.php?url=/Windows/190.38/190.38_desktop_winxp_32bit_english_whql.exe&lang=us&type=GeForce)

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 4 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάνε του και κανένα restart.

valen_gr
29-12-09, 23:37
Διαισθανομαι προεκταση. Ποσα μετρα καλωδιο απο το ρουτερ μεχρι την πριζα?

petran66
30-12-09, 04:25
Διαισθανομαι προεκταση. Ποσα μετρα καλωδιο απο το ρουτερ μεχρι την πριζα?

Προεκταση δεν εχω.Περιπου 7-8 μετρα ειναι το καλωδιο απο το ρουτερ(ενα καλωδιο)!

........Auto merged post: petran66 πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάνε ένα τεστ από εδώ (http://files.gentoo.gr/snapshots/)και από εδώ (http://www.nvidia.com/content/DriverDownload-March2009/confirmation.php?url=/Windows/190.38/190.38_desktop_winxp_32bit_english_whql.exe&lang=us&type=GeForce)

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 4 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάνε του και κανένα restart.

Τωρα που το ειδα,κλειδωνει στα 7500!!!:mad:Θα του κανω ξανα ενα restart...Λοιπον,μετα το restart ξαναπιασε τα 15635!!Θα μας τρελανει...

valen_gr
30-12-09, 14:36
Προεκταση δεν εχω.Περιπου 7-8 μετρα ειναι το καλωδιο απο το ρουτερ(ενα καλωδιο)!


Τωρα που το ειδα,κλειδωνει στα 7500!!!:mad:Θα του κανω ξανα ενα restart...Λοιπον,μετα το restart ξαναπιασε τα 15635!!Θα μας τρελανει...

:p:rofl:

Προέκταση εχεις.Το καλωδιο που σου δωσανε ειναι 1.5 - 2 μέτρα το πολύ .
8 Μέτρα ειναι καλώδιο προέκτασης, το έχεις σε πολύ μεγαλη καλωδιακη απόσταση.
Υπήρχε λόγος που σε ρώτησα ποσα μέτρα, ημουν σίγουρος οτι ειχες αρκετά.
Οσες φορες έχω δεί τέτοιου ειδους μεταβολές στην ταχυτητα συγχρονισμου, υπήρχε μεγάλο καλωδιο. Αμα ειναι , προεκτεινε το ethernet, οχι το τηλεφωνικο καλωδιο.Κατα πασα πιθανοτητα, το νετφαστερ δεν εχει και κανενα προβλημα, δοκιμασε να το συνδεσεις χωρις τα 8 μετρα, μονο με το καλωδιο της συσκευασιας, εαν δεν εχει προβλημα θα συγχρονισει κανονικα. Τζαμπα στο αλλαζουνε.

Συνδεσε το 1-2 ημέρες με το κανονικο του καλωδιο να πειστεις.

petran66
01-01-10, 06:05
:p:rofl:

Προέκταση εχεις.Το καλωδιο που σου δωσανε ειναι 1.5 - 2 μέτρα το πολύ .
8 Μέτρα ειναι καλώδιο προέκτασης, το έχεις σε πολύ μεγαλη καλωδιακη απόσταση.
Υπήρχε λόγος που σε ρώτησα ποσα μέτρα, ημουν σίγουρος οτι ειχες αρκετά.
Οσες φορες έχω δεί τέτοιου ειδους μεταβολές στην ταχυτητα συγχρονισμου, υπήρχε μεγάλο καλωδιο. Αμα ειναι , προεκτεινε το ethernet, οχι το τηλεφωνικο καλωδιο.Κατα πασα πιθανοτητα, το νετφαστερ δεν εχει και κανενα προβλημα, δοκιμασε να το συνδεσεις χωρις τα 8 μετρα, μονο με το καλωδιο της συσκευασιας, εαν δεν εχει προβλημα θα συγχρονισει κανονικα. Τζαμπα στο αλλαζουνε.

Συνδεσε το 1-2 ημέρες με το κανονικο του καλωδιο να πειστεις.

Καλημερα και Καλη Χρονια με υγεια σε ολους!Λοιπον,δοκιμασα με το μαντεμ διπλα στην τηλ.παροχη,με καινουργιο καλωδιο 2 μετρα,αλλα και παλι τα ιδια.Σταθερα μαλιστα στα 8800 περιπου:mad:Και με ολοκαινουργιο μοντεμ Belkin!Αρα μαλλον δεν ειναι εκει το προβλημα.Εξ αλλου,τοσο καιρο πως δουλευε σταθερα στα 14500?Και με την Hol εδω και 6-7 μηνες και με connex 24αρα παλι,πιο πριν!!Κατι αλλο παιζει!Παντως,αν δεν φτιαξει απο βδομαδα και αφου δοκιμασω και το καινουργιο Netfaster IAD2 (pstn),με βλεπω να γυρναω ξανα σε Connex!!

terko
01-01-10, 12:54
Καλημέρα, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Δοκίμασε ξανά με το router δίπλα στην τηλ. παροχή κατευθείαν χωρίς splitter, αν δεν το έχεις δοκιμάσει για να δεις μήπως φταίει αυτό, βγάλε και όλες τις τηλ. συσκευές και φίλτρα.

petran66
01-01-10, 18:59
Καλημέρα, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Δοκίμασε ξανά με το router δίπλα στην τηλ. παροχή κατευθείαν χωρίς splitter, αν δεν το έχεις δοκιμάσει για να δεις μήπως φταίει αυτό, βγάλε και όλες τις τηλ. συσκευές και φίλτρα.

Το εχω δοκιμασει...!

petran66
09-01-10, 07:55
Λοιπον παιδια,αφου εξαντλησα την υπομονη μου και μετα την αστεια-για να μη πω τιποτα χειροτερο-συμπεριφορα τους,εκανα αιτηση επανασυνδεσης στον Οτε και στο connex 24αρι.Βεβαια δεν εχει ληξει ακομα το συμβολαιο μ'αυτους,αλλα απο τη στιγμη που αυτοι με αναγκαζουν,με τον τροπο τους,φευγω,οπως αλλωστε τους ειχα προειδοποιησει,με δικη τους υπαιτιοτητα:down:
Που σημαινει οτι δεν προκειται να παρουν δραχμη!Εκτος απο τον τρεχων λογαριασμο και το μοντεμ τους!Να πω οτι το αποκορυφωμα ηταν που μου ειπαν-ειπε το "σαινι" ο τεχνικος τους που μιλησα τελευταια φορα,οτι δεν μπορω να πιασω πανω απο 8,5-9,5mps/s για καποιον λογο που ομως δεν ηξερε να μου πει!!!Και οτι δεν εχει και τοση σημασια η ταχυτητα του download γιατι ετσι κι αλλιως,στα περισσοτερα σαιτ δεν αφηνουν να κατεβαζεις πανω απο 8-10mb/s:lol:
Σ.Σ.Εννοειται οτι δοκιμασα τα παντα.Πηγα το μοντεμ κοντα στην τηλ.παροχη(1,5 μετρο)και καμια διαφορα.Και με αλλο μοντεμ τα ιδια!Μεχρι και τηλ.συσκευη αλλαξα(καινουργια)μπας και εφταιγε η παλια,οπως μου ειχε πει και ενας αλλος "πανεξυπνος"απ'αυτους:mad:
Μονο μια ερωτηση παιδια.Οταν συνδεθω με το καλο με τον οτε,μηπως πρεπει να τους ενημερωσω,καλου-κακου κι αυτους,με καποιο φαξ,η εστω με καποιο τηλεφωνημα μου,για να ειμαι συγουρος οτι θα με αποσυνδεσουν?

Hackerman
09-01-10, 15:15
Λοιπον παιδια,αφου εξαντλησα την υπομονη μου και μετα την αστεια-για να μη πω τιποτα χειροτερο-συμπεριφορα τους,εκανα αιτηση επανασυνδεσης στον Οτε και στο connex 24αρι.Βεβαια δεν εχει ληξει ακομα το συμβολαιο μ'αυτους,αλλα απο τη στιγμη που αυτοι με αναγκαζουν,με τον τροπο τους,φευγω,οπως αλλωστε τους ειχα προειδοποιησει,με δικη τους υπαιτιοτητα:down:
Που σημαινει οτι δεν προκειται να παρουν δραχμη!Εκτος απο τον τρεχων λογαριασμο και το μοντεμ τους!Να πω οτι το αποκορυφωμα ηταν που μου ειπαν-ειπε το "σαινι" ο τεχνικος τους που μιλησα τελευταια φορα,οτι δεν μπορω να πιασω πανω απο 8,5-9,5mps/s για καποιον λογο που ομως δεν ηξερε να μου πει!!!Και οτι δεν εχει και τοση σημασια η ταχυτητα του download γιατι ετσι κι αλλιως,στα περισσοτερα σαιτ δεν αφηνουν να κατεβαζεις πανω απο 8-10mb/s:lol:
Σ.Σ.Εννοειται οτι δοκιμασα τα παντα.Πηγα το μοντεμ κοντα στην τηλ.παροχη(1,5 μετρο)και καμια διαφορα.Και με αλλο μοντεμ τα ιδια!Μεχρι και τηλ.συσκευη αλλαξα(καινουργια)μπας και εφταιγε η παλια,οπως μου ειχε πει και ενας αλλος "πανεξυπνος"απ'αυτους:mad:
Μονο μια ερωτηση παιδια.Οταν συνδεθω με το καλο με τον οτε,μηπως πρεπει να τους ενημερωσω,καλου-κακου κι αυτους,με καποιο φαξ,η εστω με καποιο τηλεφωνημα μου,για να ειμαι συγουρος οτι θα με αποσυνδεσουν?

Πριν μπλέξεις, έχω μερικές ερωτησούλες....
Ο τεχνικός έχει έρθει ποτέ για να κάνει κανένα τεστ?
Από το dslam τι βλέπουνε?

petran66
09-01-10, 19:52
Πριν μπλέξεις, έχω μερικές ερωτησούλες....
Ο τεχνικός έχει έρθει ποτέ για να κάνει κανένα τεστ?
Από το dslam τι βλέπουνε?

1)Γιατι να μπλεξω?Στη χειροτερη να τους δωσω 70€,αν δεν κανω λαθος,σαν ποινη και 2)δεν ηρθε κανενας τεχνικος,γιατι απο τη στιγμη λεει που πιανω πανω απο 8mps/s,δεν μπορει να δηλωθει σαν βλαβη!:down:Και 3)φυσικα και δεν μου ειπαν κατι για dslam,εκτος απο αυτο που αναφερω,οτι για καποιον λογο που δεν ξερουν-αν ειναι δυνατον-δεν μπορω να κλειδωσω πανω απο τα 9+!!!Και αναρωτιεμαι,πως μεχρι πριν 2 εβδομαδες ημουν σταθερα επι 6 μηνες στα 15+?

Hackerman
09-01-10, 19:57
1.....δεν ηρθε κανενας τεχνικος,γιατι απο τη στιγμη λεει που πιανω πανω απο 8mps/s,δεν μπορει να δηλωθει σαν βλαβη!:down:...

Να τους έλεγες, πως, με το ίδιο σκεπτικό, γιατί να μην πληρώσεις μονάχα την συνδρομή που προσφέρει 8 Mb/s, αντί αυτής που αδυνατείς να έχεις?

Εφόσον η διαδικασία έχει ξεκινήσει, ας μην το μπλέξεις άλλο. Αν είσαι ευχαριστημένος με τον ΟΤΕ, good for you, bad for HOL (η οποία θα πρέπει να αλλάξει εμπορική ονομασία, όπως είναι αυτή που γράφω στα στατιστικά της γραμμής μου)....

petran66
12-01-10, 04:21
Τελικα,λεω να το ξανσκεφτω!Εχω περιθωριο μεχρι σημερα το βραδυ-τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο υπαλληλος του oteshop που εκανα την αιτηση(Παρασκευη)-να αποφασισω οριστικα!Και θελω τη γνωμη σας.Να ξαναγυριση οτε(24αρα),η οχι?Να πω οτι εδω και 4-5 μερες δεν εχω αποσυνδεσεις και με 9525 kbps/2 download-838 upload!Και με το μοντεμ κοντα στην παροχη σταθερα και με καινουργιο τηλ.καλωδιο.Παρ ολα αυτα,αν το κανω μια απλη επανεκκινηση,ανεβαινει στα 15630-948 αντιστοιχα,για 5-8 ωρες περιπου.Καποια στιγμη,κανει μια διακοπη 5-10 δευτερολεπτων και επανερχεται παλι με 9525 κλπ.μεχρι να το επανεκκινησω ξανα!!Παντως και με τα 9525,κατεβαζω σταθερα με 1mb/s!Τι να κανω?Βλεπεται κι αυτος ο οτε ειναι πανακριβος...!

terko
12-01-10, 05:53
Φίλε Πέτρο η γνώμη μου είναι να τους πάρεις μια ακόμη φορά τηλέφωνο νωρίς το πρωί και να τους προειδοποιήσεις για τελευταία φορά, ή στο φτιάχνουν μέχρι το απόγευμα ή σηκώνεσαι και φεύγεις.

Πέστους ότι και η αίτηση μεταφοράς ήδη τρέχει από την παρασκευή, μήπως σφίξουν λίγο οι κ@λοι, θα δεις μετά από λίγο θα σε πάρουν τηλέφωνο να σου πούνε πως, τι κλπ.

petran66
12-01-10, 06:39
Φίλε Πέτρο η γνώμη μου είναι να τους πάρεις μια ακόμη φορά τηλέφωνο νωρίς το πρωί και να τους προειδοποιήσεις για τελευταία φορά, ή στο φτιάχνουν μέχρι το απόγευμα ή σηκώνεσαι και φεύγεις.

Πέστους ότι και η αίτηση μεταφοράς ήδη τρέχει από την παρασκευή, μήπως σφίξουν λίγο οι κ@λοι, θα δεις μετά από λίγο θα σε πάρουν τηλέφωνο να σου πούνε πως, τι κλπ.

Μαλλον αυτο θα κανω...:)

darksoho
12-01-10, 14:04
εγω παλι πιστευω οτι δε θα ιδρωσει και ιδιαιτερα το αυτακι τους

petran66
12-01-10, 14:34
εγω παλι πιστευω οτι δε θα ιδρωσει και ιδιαιτερα το αυτακι τους

Εγω παντως τους πηρα!Θα περιμενω μεχρι τις 6-8 μ.μ.Αν δεν δω ανταποκριση,αφηνω τα πραγματα ως εχουν!Δηλ.ΓΕΙΑ ΣΑΣ:rtfm:!!!
Edit:Μεσα σε 17' με πηρε καποιος ευγενεστος τεχνικος και μου ειπε οτι ανοιγοκλεισε την"πορτα"του ιντερνετ και τωρα κλειδωνει στα 15835 και 938 αντιστοιχα!Μου ειπε επισης(ακομα μια φορα),οτι δεν βλεπει καποιο προβλημα στη γραμμη!Τι κανουμε τωρα?Την κοπαναμε η οχι?

terko
12-01-10, 14:54
Δεν πιστεύω ότι θα συμβεί αυτό, αλλά αν όντως συμβεί τότε δείχνει το πόσο πολύ εκτιμούν τους πελάτες τους.

petran66
12-01-10, 15:25
Δεν πιστεύω ότι θα συμβεί αυτό, αλλά αν όντως συμβεί τότε δείχνει το πόσο πολύ εκτιμούν τους πελάτες τους.

Δεν προλαβες το Edit:Μεσα σε 17' με πηρε καποιος ευγενεστος τεχνικος και μου ειπε οτι ανοιγοκλεισε την"πορτα"του ιντερνετ και τωρα κλειδωνει στα 15835 και 938 αντιστοιχα!Μου ειπε επισης(ακομα μια φορα),οτι δεν βλεπει καποιο προβλημα στη γραμμη!Τι κανουμε τωρα?Την κοπαναμε η οχι?

britgreek
12-01-10, 16:04
Εγώ έχω καταλάβει ότι δεν ενδιαφέρει τους υπαλλήλους αν φύγουμε ή όχι, και κακώς δεν τους ενδιαφέρει μιας και αυτά τα πράγματα λειτουργούν σαν αλυσίδα.

Για μένα ΟΤΕ κι ας είναι πιο ακριβά. Δεν υπάρχει σύγκριση. Γιατί καλή υπηρεσία είναι η ΣΤΑΘΕΡΗ υπηρεσία. Και αφού μόνο οι τεχνικοί του ΟΤΕ δικαιούνται να ακουμπάνε ΚΑΦΑΟ, dslam, κλπ, είναι άτοπο να ελπίζουμε σε ισάξιες υπηρεσίες.

terko
12-01-10, 22:32
Οντως δεν πρόλαβα και έφυγα και από το laptop.

Τελικά τι αποφάσισες; πως πάει η γραμμή σου πλέον;

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 2 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Για μένα ΟΤΕ κι ας είναι πιο ακριβά. Δεν υπάρχει σύγκριση. Γιατί καλή υπηρεσία είναι η ΣΤΑΘΕΡΗ υπηρεσία. Και αφού μόνο οι τεχνικοί του ΟΤΕ δικαιούνται να ακουμπάνε ΚΑΦΑΟ, dslam, κλπ, είναι άτοπο να ελπίζουμε σε ισάξιες υπηρεσίες.

ΚΑΦΑΟ, χαλκό ναι μόνο ο ΟΤΕ, DSLAM όμως όλοι, ο κάθε εναλλακτικός έχει τα δικά του.

petran66
12-01-10, 22:54
Οντως δεν πρόλαβα και έφυγα και από το laptop.

Τελικά τι αποφάσισες; πως πάει η γραμμή σου πλέον;


Κοιτα,κατοπιν νεας επικοινωνιας,μου το ανεβασε στα 15800 και μου ειπε μαλιστα,οτι αν εχω ξανα πτωση της ταχυτητας-οχι πανω απο 1 φορα τη βδομαδα-να κανω ρισταρτ για να πηγαινει παλι στα 15+!!Το αστειο ειναι,οτι μετα απο 4-5 ωρες,γινεται ξανα το ιδιο:mad:Και μαλιστα δεν επανερχεται ουτε με ρισταρτ!Ειναι σταθερα στα 9800 τωρα!Βεβαια,σκεφτομαι,οτι εστω κι ετσι,με 40 ευρω/μηνα τα εχω ολα,ενω στον οτε θα πληρωνω 62+αν θελω και απεριοριστα σταθερα+διεθνη!!Οποτε λεω τελικα να παραμεινω:(Εκτος κι αν χειροτερεψει κι αλλο η κατασταση:pΔεν ξερω...

terko
13-01-10, 00:38
Δηλαδή μία από τα ίδια.

Δεν σου είπαν όμως τι πρέπει να κάνεις αν έχεις πάνω από 1 πτώση ή μάλλον αυτοί τι πρέπει να κάνουν.

Αν οι απαιτήσεις σου από το internet δεν είναι τόσο μεγάλες και τώρα δεν αντιμετωπίζεις άλλα προβλήματα πχ τηλεφωνία, η σκέψη σου για παραμονή εφόσον υπάρχει και το οικονομικό στη μέση, δεν είναι καθόλου άσχημη.

Βρε συ μήπως φταίει η πόρτα στο DSLAM;

Δεν κάνεις μια τελευταία προσπάθεια να τους ξαναπάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να μιλήσεις με τεχνικό μήπως και τους καταφέρεις έστω και παρακαλετά να σου αλλάξουν πόρτα και βρεις την υγειά σου, μπορεί να φταίει και αυτή η ριμάδα (θα το κάνουν όμως; χλωμό το βλέπω).

Αν σου πουν ότι δεν γίνεται να μιλήσεις με τεχνικό πες "μα χθες που μιλούσα με τεχνικό, μου είπε αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα να ξαναπάρω και να ζητήσω να μιλήσω πάλι με τεχνικό", αν δεν πιάσει ούτε αυτό πάρε σε αυτό το τηλέφωνο 213-0004000 νομίζω ότι το σηκώνουν κατευθείαν τεχνικοί δεν ξέρω όμως αν είναι μόνο για Αθήνα, δεν χάνεις όμως τίποτα να το δοκιμάσεις και αυτό, διαφορετικά περιμένεις να σε καλέσει ο τεχνικός και τότε του λες τα παραπάνω με την αλλαγή πόρτας.

petran66
13-01-10, 01:00
Δηλαδή μία από τα ίδια.

Δεν σου είπαν όμως τι πρέπει να κάνεις αν έχεις πάνω από 1 πτώση ή μάλλον αυτοί τι πρέπει να κάνουν.

Αν οι απαιτήσεις σου από το internet δεν είναι τόσο μεγάλες και τώρα δεν αντιμετωπίζεις άλλα προβλήματα πχ τηλεφωνία, η σκέψη σου για παραμονή εφόσον υπάρχει και το οικονομικό στη μέση, δεν είναι καθόλου άσχημη.

Βρε συ μήπως φταίει η πόρτα στο DSLAM;

Δεν κάνεις μια τελευταία προσπάθεια να τους ξαναπάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να μιλήσεις με τεχνικό μήπως και τους καταφέρεις έστω και παρακαλετά να σου αλλάξουν πόρτα και βρεις την υγειά σου, μπορεί να φταίει και αυτή η ριμάδα (θα το κάνουν όμως; χλωμό το βλέπω).

Αν σου πουν ότι δεν γίνεται να μιλήσεις με τεχνικό πες "μα χθες που μιλούσα με τεχνικό, μου είπε αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα να ξαναπάρω και να ζητήσω να μιλήσω πάλι με τεχνικό", αν δεν πιάσει ούτε αυτό πάρε σε αυτό το τηλέφωνο 213-0004000 νομίζω ότι το σηκώνουν κατευθείαν τεχνικοί δεν ξέρω όμως αν είναι μόνο για Αθήνα, δεν χάνεις όμως τίποτα να το δοκιμάσεις και αυτό, διαφορετικά περιμένεις να σε καλέσει ο τεχνικός και τότε του λες τα παραπάνω με την αλλαγή πόρτας.

Σ'ευχαριστω.Θα κανω μια τελευταια προσπαθεια.Και οχι,αλλα προβληματα δεν εχω!Τηλεφωνια αψογη,χωρις διαφορα απο οτε.Βλεπεις δεν ειναι voip(ευτυχως)!
Σ.Σ.Εκανα 2-3 ρισετ και τιποτα.Παραμενει στα 9800/828!

petran66
13-01-10, 18:38
Μιλησα παλι με τον τεχνικο και τον ειπα για αλλαγη πορτας αλλα μου ειπε πως δεν αλλαζει κατι!Τεσπα.Αποφασισα προς το παρον,να παραμεινω.Δεν βαριεσαι!Το πολυ-πολυ,οποτε μου τη βαραει,κανω καναδυο ρισταρτ το μοντεμ και επανερχεται για 3-5 ωρες στα 15+!!Απ'το να πληρωνω 25 ευρω περιπου/μηνα παραπανω στον Ποτε,καλυτερα ετσια:)Μεχρι νεοτερας...:p

dilliger
13-01-10, 23:45
καλησπερα
δεν μπορω πολυ συχνα να μπω σε σελιδες χωρις να σβηνουν λαμπακια κτλπ.
απο ελεγχο στο ρουτερ μου βγαζει αυτo:
(συνημμένη εικονα)

παραθετω και τα στοιχεια της γραμμης.
κ κατι αλλο,
πως μπορω να μηδενισω το idle timeout στο speedtouch 530?
γιατι νομιζω οτι πολλες φορες που πεφτει η συνδεση μου γραφει ¨idle timeout reached"

@ ADSLgr.com All rights reserved.