PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet - προβλημα με εξερχόμενες κλήσεις



Nikos.Tentomas
27-12-09, 21:08
καλησπέρα
εχω το παρακάτω πρόβλημα. Όταν παίρνω από το σταθερό μου το router κανει reset. Σε εισερχόμενες δεν έχω πρόβλημα μόνο στις εξερχόμενες. το router μου είναι το linksys WAG200G.
επίσης έχω και συναγερμό. Αλλά δεν έχει διαφορά. είτε είναι ενεργοποιημένος είτε όχι το router κανει reset στις εξερχόμενες κλήσεις. Έχουν έρθει από την forthnet αλλά δεν έχουνε βρεί λύση.

Queen
27-12-09, 22:18
Στη θεση σου θα δοκιμαζα με αλλο ρουτερ;)

DSLaManiaC
28-12-09, 00:04
καλησπέρα
εχω το παρακάτω πρόβλημα. Όταν παίρνω από το σταθερό μου το router κανει reset. Σε εισερχόμενες δεν έχω πρόβλημα μόνο στις εξερχόμενες. το router μου είναι το linksys WAG200G.
επίσης έχω και συναγερμό. Αλλά δεν έχει διαφορά. είτε είναι ενεργοποιημένος είτε όχι το router κανει reset στις εξερχόμενες κλήσεις. Έχουν έρθει από την forthnet αλλά δεν έχουνε βρεί λύση.


Αρχικά αποσυνδέουμε μια μια τις συσκευές που έχουμε πάνω και κάνουμε δοκιμές.

Φυσικά έχεις σε όλες φιλτράκια κλπ, σωστά?

valen_gr
28-12-09, 00:46
1) γιατι εφερες χρεωσιμο τεχνικο της forthnet στον χωρο σου για προβλημα ξεκαθαρα δικο σου (χαλασμενο φιλτρο, σπλιτερ,συσκευη)

2)Γελαω με τους "τεχνικους" της forthnet που δεν μπορεσαν να κανουν ενα στοιχειωδες troubleshooting στον χωρο σου να εντοπισουν τι δημιουργει το προβλημα. Οχι πως εχουν και καποια υποχρεωση, αλλα ετσι για το γα**το, τοσο δρομο εκαναν.

3) την λυση θα την βρεις εσυ, και οχι η forthnet. Η εθυνη του παροχου σου σταματαει στην εισαγωγή σου.


Περιεγραψε μας τουλαχιστον την εγκατασταση σου (αριθμος τηλεφωνικων συσκευων, φαξ, συναγερμων, τοποθετηση φιλτρων, σπλιτερ κλπ) . Εαν δοκιμασεις μονο 1 τηλεφωνο σε σπλιτερ εκει που ειναι και το ρουτερ, ολα τα αλλα αποσυνδεμενα, εχεις ακομα το προβλημα ? Ο συναγερμος σου, εχει φιλτρο ?

Nikos.Tentomas
28-12-09, 09:53
Είναι αρκετά απλή η εγκατάσταση
Έχω ένα splitter που πάει στο router και στο τηλέφωνο. Δεν έχω άλλο τηλέφωνο στο σπίτι (επειδή είναι ασύρματο).
Στον συναγερμό έχω φίλτρο. Αλλά ακόμη και όταν αποσύνδεσα το συναγερμό πάλι είχα το πρόβλημα.
Τώρα θα δοκιμάσω με καινούργιο Splitter και στην συνέχεια με καινούργιο router.
Αλλά αν δεν δουλέψουν και αυτά μετά δεν έχω άλλες ιδέες

DSLaManiaC
28-12-09, 18:10
Κάνε έναν έλεγχο και στο φίλτρο του συναγερμού αν δε το έχεις αποσυνδέσει..

@ ADSLgr.com All rights reserved.