PDA

Επιστροφή στο Forum : Απελπισμένος ζηταει απελπισμένα βοηθεια!



Νikosanagn
28-12-09, 00:05
Παιδια καλησπερα, θα μπω κατευθειαν στο θέμα χρησιμοποιω εδω και καιρο τα windows7 σε συνδυασμό με τα ubuntu την εκδοση cormic coala, γυρνώντας λοιπόν απο τις διακοπες, ανοιγω τον υπολογιστη μπαινω κανονικα στα windows και μετα απο μιση ωρα περιπου ο υπολογιστης απλα κλεινει, δοκιμαζω να ξαναμπω τιποτα!δειχνει να φορτώνουν κανονικα τα windows και μετά μια μαυρη οθονη και τιποτα αλλο! ειναι η δευτερη φορά που το παθαινω αυτό αλλα την πρωτη υπηρχε αντι για επιφανεια αργασιας ενα παραθυρο οπου μέσα υπηρχαν ολα τα αρχεια και προγραμματα του συστήματος... να επισημανω οτι μπορώ να χρησιμοποησω το task manager και υο run και μόλις πατάω μια εντολή π.χ. cmd ο υπολογιστής πάλι κλεινει!τώρα σας γράφω μεσα απο τα linvx τα οποια εκτος του οτι δεν μ αρεσουν δυσκολευομαι να εγκαταστησω και βασικά προγραμματα...με αποτελεσμα τωρα εγω να πρεπει να κανω φορματ ολο τον δισκο και ξαναεγκατασταση όλα τα προγραμματα κατι πολυ χρονοβόρο για εμένα...υπάρχει περίπτωση να το επάναφέρωή πρεπει να μπω σε αυτήν την επίπονη διαδικασια? Σας ευχαρισω εκ τον προτέρων... :(

pelasgian
28-12-09, 00:21
να τρέξεις αντιβιοτικό για windows μέσω linux.

Νikosanagn
28-12-09, 00:23
μηπως μπορεις να μου εξηγησεις πως να το κάνω αυτό?

Dark-Side
28-12-09, 00:27
μηπως μπορεις να μου εξηγησεις πως να το κάνω αυτό?

Προφανώς εννοεί να κάνεις boot από linux και να τρέξεις antivirus στο partition των Windows

Νikosanagn
28-12-09, 00:34
Προφανώς εννοεί να κάνεις boot από linux και να τρέξεις antivirus στο partition των Windows






Ναι αλλα δεν μου φτανει το προφανως θελω μια σιγουρη απαντηση...:)

Dark-Side
28-12-09, 00:35
Προφανώς εννοεί να κάνεις boot από linux και να τρέξεις antivirus στο partition των Windows






Ναι αλλα δεν μου φτανει το προφανως θελω μια σιγουρη απαντηση...:)

Δεν μπορώ να σου την δώσω εγώ αυτήν :p Sorry

Νikosanagn
28-12-09, 00:40
πφφφφ:cry:

pan05
28-12-09, 00:43
Δοκίμασες να μπεις σε safe mode;

Στο κάνει και εκεί;

pelasgian
28-12-09, 00:50
Υπάρχουν δύο τρόποι, ο ένας είναι να τρέξεις το antivirus με wine μέσω linux, ο άλλος είναι να κατεβάσεις antivirus για το linux που βρίσκει ιούς των windows, καθότι το linux δεν έχει ιούς.

Υπάρχει το clamav το οποίο μπορείς να εγκαταστήσεις πενεύκολα (όπως και όλα τα προγράμματα του linux) με τον package manager σου. (Synaptic και apt-get αν δεν κάνω λάθος.)

Τώρα, άπαξ και το εγκαταστήσεις μέσω command line θα δώσεις man clamav και θα διαβάσεις τις οδηγίες :)

http://linuxhelp.blogspot.com/2005/10/clamav-free-anti-virus-solution-for.html

opener
28-12-09, 00:51
μηπως μπορεις να μου εξηγησεις πως να το κάνω αυτό?

----->
Avira Antivir:

Avira AntiVir Rescue CD
The Avira AntiVir Rescue System a linux-based application that allows accessing computers that cannot be booted anymore. Thus it is possible to repair a damaged system, to rescue data or to scan the system for virus infections. Just double-click on the rescue system package to burn it to a CD/DVD. You can then use this CD/DVD to boot your computer. The Avira AntiVir Rescue System is updated several times a day so that the most recent security updates are always available.

Note : It is strongly advised to create Avira Rescue CD on a clean PC, not the PC on which you will run it.
http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&threadID=82163

F-Secure:

The Rescue CD contains Knoppix (a derivative of Linux), an operating system that runs completely from the CD and allows access to your computer's Windows operating system and hard disks.

Note: the Rescue CD cannot scan encrypted disks.
http://www.f-secure.com/en_EMEA/security/security-lab/tools-and-services/rescue-cd/

Νikosanagn
28-12-09, 01:03
ione το κανει και σε safe mode pelasgian επειδη ειμαι χρηστης των linux εδω και περιπου 2 ωρες δεν πολυκαταλαβαινω αυτα που μου λες αν θες γίνε λιγο πιο συγκεκριμενος τι ειναι το wine και πιο αντιωιρθς να κατεβάσω.....opener κοιταω και αυτα που εδειξες μπας και βρω λυση....

........Auto merged post: nikosanagn πρόσθεσε 5 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βασικά παιδια επειδη μου φενονται ολα αυτα ιστοριες για αγριους αφηστε το μην σας ταλαιπορώ παω για format δυστυχως....:down:

opener
28-12-09, 01:06
.....opener κοιταω και αυτα που εδειξες μπας και βρω λυση....
Τα παραπανω θα σε βοηθησουν μονον αν το προβλημα δημιουργηθηκε απο malware, virus, etc.

pelasgian
28-12-09, 01:07
οκ, λοιπόν, εφόσον έχεις ubuntu που είναι debian based κάνεις τα εξής:

βρίσκεις το εικονίδιο του τερματικού εντολών.

Σε ubuntu νομίζω ότι είναι "Applications" -> "Accessories" -> "Terminal"

Εκεί γράφεις: sudo apt-get install clamav

θα κάνει τα δικά του και θα σου βάλει το anti-virus.

στη συνέχεια ένα sudo fdisk -l
και θα σου πει ποια είναι τα partitions σου που έχουν windows

κάνεις sudo mkdir /tmp/windows
sudo mount /dev/όνομα-win-partition-εδώ /tmp/windows

(οπότε έφτιαξες ένα directory κάτω από το οποίο μπαίνει το partition των windows).

sudo clamscan --bell -r --log=~/virus_log -i /tmp/windows

οπότε ψάχνει το δίσκο για ιούς.

Μάθε να δουλεύεις το linux, τα windows θα χαλάνε όλη την ώρα και μόνο μέσω linux θα μπορείς να κάνεις backup της προκοπής και data-recovery. Το format δεν είναι η λύση, εκτός αν πετάξεις για πάντα τα windows.

opener
28-12-09, 01:11
Βασικά παιδια επειδη μου φενονται ολα αυτα ιστοριες για αγριους αφηστε το μην σας ταλαιπορώ παω για format δυστυχως....:down:
Πριν το κανεις, τουλαχιστον δοκιμασε με αυτο του Avira (το λινκ που σου εδωσα εχει ολες τις οδηγιες βημα-βημα).

Νikosanagn
28-12-09, 01:13
opener αυτο linux/http://forum.avira.com/wbb/index.php...threadID=82163 πρεπει να το γραψω μεσα απο τα linux, πρεπει να το καψω ως iso ή κανονικα και αν πρεπει να το καψω ως iso γίνετε μέσα απο τα linux?

opener
28-12-09, 01:14
....
Εκεί γράφεις: sudo apt-get install clamav

θα κάνει τα δικά του και θα σου βάλει το anti-virus.
...
οπότε ψάχνει το δίσκο για ιούς.
...
Pelasgian να μην πω το τι θα βρει (και τι δεν θα βρει) το "σαπακι" clamav :down:

Νikosanagn
28-12-09, 01:18
pelasgian θα δοκιμασω και αυτο που μου εγραψες :)

opener
28-12-09, 01:25
opener αυτο linux/http://forum.avira.com/wbb/index.php...threadID=82163 πρεπει να το γραψω μεσα απο τα linux, πρεπει να το καψω ως iso ή κανονικα και αν πρεπει να το καψω ως iso γίνετε μέσα απο τα linux?
Κανονικα=

1) Download the last version of Avira Rescue CD from here.
2) Insert a blank/rewritable CD/DVD your burning device.
3) Double-click on the rescue_system-common-en.exe icon. Confirm Windows security warning.
4) A window opens. If you use a rewritable CD/DVD, you will be asked if you wish to erase it. Click on Yes and wait that the procedure ends.

Your burning device must appear in the list. Choose it and click on Burn CD button to burn the Rescue CD. A message reports that the CD was well burnt.

μεσα απο τα Windows.

Νikosanagn
28-12-09, 01:37
εγραψα αυτο που μου ειπες μεσα απο τα linux και δεν εγινε boot from cd που σημαινει οτι δεν το αναγνωρησε ως bootable disc δυστυχως τωρα για το αλλο του pellasgian το παταω παταω εντερ και μου ζηταει κωδικο βαζω τον κωδικο παταω παλι εντερ και μου βγαζει E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.(το ιδιο και σε αλλα προγραμματα που δοκιμασα)

opener
28-12-09, 09:30
εγραψα αυτο που μου ειπες μεσα απο τα linux και δεν εγινε boot from cd που σημαινει οτι δεν το αναγνωρησε ως bootable disc ....
Αυτο το δοκιμασες;

Boot from the Rescue CD
-----------------------------------
1) Insert the CD that you have just burnt in your drive.
2) Restart your computer.
•If the Rescue CD starts, go to step 3.
•If Windows starts instead of the CD, you have to go to the boot menu to modify the boot sequence. Generally to go to the boot menu, you have to press Del key or F12 many times during the restart of your computer. Then, go to Boot tab and to Boot Device Priority to put the device in which the Rescue CD is, in first position. Save changes and exit the BIOS setup.
Σημειωσε ομως οτι

Note : It is strongly advised to create Avira Rescue CD on a clean PC, not the PC on which you will run it.
οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις εναν αλλο καθαρο απο ιους υπολογιστη και καψεις εκει το Rescue CD.

Δες επισης το Avira Antivir Professional (Windows/Unix) το οποιο μπορεις να χρησιμοποιησεις με δοκιμαστικη αδεια 30 ημερων=
http://www.avira.com/en/products/avira_antivir_professional_3.html
http://www.avira.com/documents/products/pdf/en/man_avira_antivir-unix_prof_en.pdf

no_logo
28-12-09, 09:37
Σημειωσε ομως οτι

οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις εναν αλλο καθαρο απο ιους υπολογιστη και καψεις εκει το Rescue CD.


δεν νομίζω να έχει καμία σημασία από την στιγμή που αυτή την δουλειά προσπαθεί να την κάνει από άλλο ΛΣ

opener
28-12-09, 11:30
δεν νομίζω να έχει καμία σημασία από την στιγμή που αυτή την δουλειά προσπαθεί να την κάνει από άλλο ΛΣ
Ηθελα να πω αν το εκανε με αυτον τον τροπο=

μεσα απο τα Windows.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3230706&postcount=18
εγω δεν ξερω Linux και πως μπορει να γινει (αν γινεται) απο εκει.

Νikosanagn
28-12-09, 12:35
Το εκαψα το rescue cd μεσα απο τα linux το εβαλα κιολας εκανε ενα σψαν και το μονο ποθ καταφερε ειναι αυτο που εγραψα και στην αρχη να ανοιγω τα windows και να βγαινει ενα παραθυρο με ολα τα αρχεια-προγραμματα του pc, παιδια οπως και να χει σας ευχαριστω παντως θα το ψαξω αλλο λιγο και αν δεν αμε για το formaτακι.... :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.