PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με 8άρα γραμμή..



chadsmith
28-12-09, 03:33
Καταρχάς καλησπέρα και καλές γιόρτες!..Έχω ένα πρόβλημα με την γραμμή και τώρα τελευταία αποφάσησα να ασχοληθώ.

'Εχω OTE Connex 8αρα και είχε παρατηρηθεί πριν κανά τρίμηνο ενώ συχρονιζόμουνα στα 8187kbps για όλη την ημέρα το απόγευμα κάθε μέρα από τις ~18:00-12:00 το modem αποσυχρονιζότανε συνέχεια (linksys wag200g),δεν έδωσα και πολύ σημασία μιας και ήτανε βράδυ και ήταν τότε που ο ΟΤΕ διπλασίαζε τις συνδέσεις δωρεάν.Με τον καιρό έφτιαξαν οι απόσυνδέσεις αλλά το downstream margin να είναι πολύ χαμηλό και με αποτέλεσμα με το που συνδέετε να χάνετε το σήμα,αυτό όταν έχω dsl modulation mode στο ADSL2+..

Εάν το βάλλω στο G.dmt τότε δεν έχω αποσυνδέσεις αν και πάλι τα βράδια πέφτει το downstream margin.Το περίεργο είναι ότι τώρα έχω και μέσα στην ημέρα αποσυνδέσεις με modulation στο ADSL2+ .

Εδώ ένα screenshot με G.dmt
http://img682.imageshack.us/img682/5236/gdmt.th.jpg (http://img682.imageshack.us/i/gdmt.jpg/)

..και ένα με ADSL2+
http://img194.imageshack.us/img194/1208/adsl2.th.jpg (http://img194.imageshack.us/i/adsl2.jpg/)

και τα 2 το βράδυ με το adsl2+ να έχει αποσυνδέσεις μετά από δευτερόλεπτα

Το πρωί σε adsl2+ το downstream margin παει στο 10 (παλιά πήγενε μέχρι και 12)
και έιναι ποιό σταθερό αλλά πάλι έχω αποσυνδέσεις σε τακτά διαστήματα..

Έχω φίλτρα και στις 2 συσκευές τηλεφώνου καθώς και για τον συναγερμό..Κάτι ακόμα,επιδεί η όλη κατασκευή του σπιτιού είναι φρέσκια ~1 χρόνος+ το καλώδιο του ΟΤΕ που έρχετε από έξω και ενώνεται με το καλώδιο του σπιτιού είναι ενωμένα τα συρματάκια στριφτά με το χέρι και μονοτική γύρω τους (μπακάλικα δηλ:rolleyes: ,δεν ξέρω αν πέζει ρόλο?)

Και για το τέλος ,είχα κάνει και ένα test σύνδεσα τον router απευθείας πάνο στο καλώδιο του ΟΤΕ και το downstream line attenuation (σε ADSL2+ mode) έπεσε από 36 σε 26~27 το βράδυ. Δεν ξέρω τι να κάνω,να πάρω κανά καινούργιο router? (γιατι είχανε γίνει κάτι κουλά με αυτό..είχε πέσει το ρεύμα εν ώρα αλλαγής firmware άλλά δεν έπαθε τπτ:p ,να δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ?Λίγη βοήθεια please παιδια..

terko
28-12-09, 13:51
Έχω φίλτρα και στις 2 συσκευές τηλεφώνου καθώς και για τον συναγερμό..Κάτι ακόμα,επιδεί η όλη κατασκευή του σπιτιού είναι φρέσκια ~1 χρόνος+ το καλώδιο του ΟΤΕ που έρχετε από έξω και ενώνεται με το καλώδιο του σπιτιού είναι ενωμένα τα συρματάκια στριφτά με το χέρι και μονοτική γύρω τους (μπακάλικα δηλ:rolleyes: ,δεν ξέρω αν πέζει ρόλο?)

Και για το τέλος ,είχα κάνει και ένα test σύνδεσα τον router απευθείας πάνο στο καλώδιο του ΟΤΕ και το downstream line attenuation (σε ADSL2+ mode) έπεσε από 36 σε 26~27 το βράδυ. Δεν ξέρω τι να κάνω,να πάρω κανά καινούργιο router? (γιατι είχανε γίνει κάτι κουλά με αυτό..είχε πέσει το ρεύμα εν ώρα αλλαγής firmware άλλά δεν έπαθε τπτ:p ,να δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ?Λίγη βοήθεια please παιδια..

Παίζει μεγάλο ρόλο η ένωση των καλωδίων.

Εφόσον έπεσε το line attenuation από 36 σε 26~27 αυτό δείχνει πως είναι σίγουρα πρόβλημα καλωδίωσης.

Φτιάξε πρώτα την ένωση των καλωδίων, αν έχεις άλλο router δοκίμασε τον.

Αν συνεχίζει να υπάρχει πρόβλημα δοκίμασε να βάλεις το router πρώτα στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού, αν και τότε συνεχίζει το πρόβλημα τότε πρέπει να αλλάξεις καλωδίωση από το κουτί του ΟΤΕ μέχρι την κεντρική σου μπρίζα, αν μέχρι την κεντρική μπρίζα είναι ok δοκίμασε στις υπόλοιπες μπρίζες του σπιτιού σου, αν το πρόβλημα παραμένει και τότε δυστυχώς πρέπει να αλλάξεις και την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου.

chadsmith
28-12-09, 15:31
Ευχαριστώ για την απάντηση.Τι μπορώ να βάλλω στην ένωση στα καλώδια? (υπόψη ότι στο test που έκανα σύνδεσα απευθείας πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ τον router,απομόνωσα τελείως όλο το σπίτι.)

Δοκίμασα να βάλλω και σε άλλες μπρίζες να δω τα στοιχεία της γραμμής αλλά βλέπω τα ίδια.Η κεντρική μπρίζα πως μπορώ να καταλάβω ποιά είναι?Υπάρχει μία κοντά στην είσοδο η οποία δεν δουλέυει (έχει ~6 καλώδια μέσα που δεν συνδέονται πουθενά) και μία ακόμα στην κουζίνα η οποία δουλέυει κανονικά αλλα έχει τα ίδια στατιστικά.Επίσης το σπίτι έχει cat5 μπρίζες

terko
28-12-09, 17:49
Ευχαριστώ για την απάντηση.Τι μπορώ να βάλλω στην ένωση στα καλώδια? (υπόψη ότι στο test που έκανα σύνδεσα απευθείας πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ τον router,απομόνωσα τελείως όλο το σπίτι.)

Δοκίμασα να βάλλω και σε άλλες μπρίζες να δω τα στοιχεία της γραμμής αλλά βλέπω τα ίδια.Η κεντρική μπρίζα πως μπορώ να καταλάβω ποιά είναι?Υπάρχει μία κοντά στην είσοδο η οποία δεν δουλέυει (έχει ~6 καλώδια μέσα που δεν συνδέονται πουθενά) και μία ακόμα στην κουζίνα η οποία δουλέυει κανονικά αλλα έχει τα ίδια στατιστικά.Επίσης το σπίτι έχει cat5 μπρίζες

Θα τα συνδέσεις με κλέμα, να προσέξεις όμως μήπως έχουν οξειδωθεί, στην ανάγκη κόψτα κανένα εκατοστό.

Με την απομόνωση ολόκληρου του σπιτιού έκανες την καλύτερη δοκιμή.

Λογικά αυτή είναι η κεντρική μπρίζα, στην είσοδο του σπιτιού. Τα 6 καλώδια που είναι στο εσωτερικό της δεν συνδέεται κανένα μεταξύ τους; αν συνδέονται πως;
Ελεγξε για να δεις μήπως κάποιο ζεύγος καλωδίων ή και δεύτερο ζεύγος καλωδίων (περίπτωση δεύτερης παροχής-γραμμής για το σπίτι) από αυτά είναι διαφορετικού χρώματος ή διαμετρήματος, από αυτά των άλλων μπριζών και αν στις άλλες μπρίζες φτάνουν παραπάνω από ένα ζεύγος, αν όντως είναι διαφορετικά τότε αυτά πρέπει να είναι τα καλώδια που έρχονται από το κουτί του ΟΤΕ, συνεπώς αυτή θα είναι η κεντρική μπρίζα.

alex24
28-12-09, 18:06
Εχω και εγω ενα αντιστοιχο προβλημα αποσυνδεσεων με αποτελεσμα το βραδυ να μην μπορει να συνδεθει να σημειωσω κατα την διαρκεια της μερας το snr ειναι στο 10-11 και το απογευμα φτανει το 3 οριστε τι εχω αυτην την ωρα

Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 6.6 30.0
Attenuation (dB): 42.5 20.6
Output Power (dBm): 12.3 19.6
Attainable Rate (Kbps): 7832 996
Rate (Kbps): 7653 381
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 13
B (number of bytes in Mux Data Frame): 237 5
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 16
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 7
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 8 16
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9909 7.8596
L (number of bits in PMD Data Frame): 1986 114
D (interleaver depth): 64 8
Delay (msec): 15 15

Super Frames: 1315575 1323961
Super Frame Errors: 479 0
RS Words: 85512424 2171227
RS Correctable Errors: 38903 24
RS Uncorrectable Errors: 12210 N/A

HEC Errors: 409 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 382369725 3884533073
Data Cells: 2489435 79923657
Bit Errors: 0 2291017

Total ES: 2153 482
Total SES: 170 202
Total UAS: 530 12587213

θα θελα εαν καποιος μπορει να με βοηθησει εχω κανει δοκιμες στον κατανεμητη παλι τα ιδια

chadsmith
28-12-09, 20:53
Θα τα συνδέσεις με κλέμα, να προσέξεις όμως μήπως έχουν οξειδωθεί, στην ανάγκη κόψτα κανένα εκατοστό.

Με την απομόνωση ολόκληρου του σπιτιού έκανες την καλύτερη δοκιμή.

Λογικά αυτή είναι η κεντρική μπρίζα, στην είσοδο του σπιτιού. Τα 6 καλώδια που είναι στο εσωτερικό της δεν συνδέεται κανένα μεταξύ τους; αν συνδέονται πως;
Ελεγξε για να δεις μήπως κάποιο ζεύγος καλωδίων ή και δεύτερο ζεύγος καλωδίων (περίπτωση δεύτερης παροχής-γραμμής για το σπίτι) από αυτά είναι διαφορετικού χρώματος ή διαμετρήματος, από αυτά των άλλων μπριζών και αν στις άλλες μπρίζες φτάνουν παραπάνω από ένα ζεύγος, αν όντως είναι διαφορετικά τότε αυτά πρέπει να είναι τα καλώδια που έρχονται από το κουτί του ΟΤΕ, συνεπώς αυτή θα είναι η κεντρική μπρίζα.

Πολύ ωραία,τό'χα υπόψην το κλέμα απλά έλεγα μήπως θέλει τπτ άλλο.

Τελικά δεν ξέρω αν είναι η κεντρική μπρίζα ή όχι.Έχει μέσα 8 καλώδια,4 μπλε και 4 κόκκινα.Οι υπόλοιπες μπρίζες είναι συνδεδεμένες με το κόκκινο και το μπλέ στο κόκκινο και στο πράσινο κλιπάκι αντίστιχα.Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι τα 4 από τα 8 (2 κόκκινα,2 μπλε) καλώδια δουλεύουνε αν τα ενώσεις αντίστοιχα με ένα τηλέφωνο (1 κόκκινο και ένα μπλε) αλλά δουλεύει και το άλλο ζεύγος κόκκινο-μπλε λες και είναι 2 μπρίζες αλλά σε μία:hmm: .

Έκανα δοκιμές με τον router και στις 2 περιπτώσεις αλλά είχα χάλια στατιστικά.Το ξάναπήγα το router στην μπρίζα που το έχω.
Δήλωσα και βλάβη στον ΟΤΕ να τσεκάρει και από την μεριά του αν υπάρχει πρόβλημα.

Εκτός από το κλέμα που θα βάλλω δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.Το line attenuation όταν το τσέκαρα με αποκομένο το σπίτι να είναι ~27 πόσο θα πρέπει να ήτανε κανονικά και με το σπίτι (3 συσκευές δλδ) ?

Επίσης δεν μπορώ να βρω με τπτ που πάει το καλώδιο που ενώνετε με αυτό του ΟΤΕ που έρχετε από έξω.Δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος κατανεμητής όπου θα διαχωρίζει το σήμα στις μπρίζες σε όλο το σπίτι??

thx πολύ πάντως για την βοήθεια σου:oneup:

terko
29-12-09, 01:19
1. Πόσες είναι οι υπόλοιπες μπρίζες πλην αυτής της εισόδου.
2. Σε αυτές καταλήγουν μόνο από ένα μπλε και κόκκινο καλώδιο;
3. Οπως λες σε προηγούμενο post η συγκεκριμένη μπρίζα δεν δουλεύει :
3a. Δηλαδή στα clips της δεν συνδέεται κανένα καλώδιο; ή έχει πολλά clips στα οποία συνδέονται κάποια ζεύγη αλλά όχι στα κατάλληλα clips και για αυτό δεν λειτουργεί.
3b. Τα δύο από τα τέσσερα ζεύγη, όπως λες εφόσον συνδεθεί τηλεφωνική συσκευή λειτουργεί (άρα είναι ενεργά), δεν συνδέονται πουθενά;
3c. Με λίγα λόγια περιέγραψε λεπτομερώς τις συνδεσμολογίες που έχουν γίνει στο κουτί της μπρίζας, πχ από μια τρύπα-σωλήνωση έρχονται δύο ζεύγη που συνδέονται εκεί, από δεύτερη τρύπα-σωλήνωση έρχεται ένα ζεύγος που συνδέεται εκεί κ.ο.κ.
4. Τέλος έλεγξε με προσοχή πιο ψηλά στον τοίχο (κοντά στο νταβάνι) από αυτή την μπρίζα λίγο δεξιά-αριστερά ή σε κάποιο άλλο σημείο, μήπως υπάρχει κάποιο άλλο κουτί (μπορεί να μην φαίνεται λόγω σπατουλαρίσματος και βαφής του τοίχου) που λειτουργεί ως κατανεμητής.
5.Το line attenuation εξαρτάται από την απόσταση που έχει το σπίτι σου από το Αστικό Κέντρο του ΟΤΕ στο οποίο βρίσκεται το DSLAM που έχεις συνδεθεί, δες εδώ http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

chadsmith
29-12-09, 03:02
1.Υπάρχουν 6 μπρίζες πλην αυτής της εισόδου.

2.Τσέκαρα σχεδόν όλες τις μπρίζες.Στις 3 έχει 4 καλώδια (2 κόκκινα και 2 μπλέ οι οποίες έρχονται από μια τρύπα-σωλήνωση ) ενωμένες οι άκρες στριφτά και συνδεδεμένα πάνω στην μπρίζα στο κόκκινα και στο πράσινο κλιπάκια.Οι υπόλοιπες 2 έχουνε μόνο ένα ζεύγος κόκκινο - μπλε ενωμένες πάνω στα κλιπάκια κόκκινο - πράσινο τις μπρίζας.
Για την 6η δεν την άνοιξα αλλά θα είναι ίδια με κάποια από τις προηγούμενες καθώς βρίσκετε σε δωμάτιο.Και η 7η που είναι στην είσοδο έχει όπως είπα 8 καλώδια μέσα,4 μπλε και 4 κόκκινα με 4 μόνο να δουλέυουνε (2 κόκκινα + 2 μπλε) τα οποία ΔΕΝ ήταν συνδεδεμένα πάνω στα κλιπάκια της μπρίζας.(μήπως το ξέχασε ο ηλεκτρολόγος?:hmm:)Το δοκίμασα να τα βάλλω και δουλέυει κανονικά αν βάλλω κάποιο τηλ.Από ότι πρόσεξα σε μεσαία δωμάτια βρίσκονται οι μπρίζες με 4 καλώδια ,ενώ σε ακριανά δωμάτια μπρίζες με 2 καλώδια.

Από ότι καταλαβαίνω είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους οι μπρίζες ως γεφυρα?από μπρίζα σε μπρίζα δλδ..

Τώρα και για την σύνδεση από την κολώνα του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι είναι η εξής.

1.Κατεβαίνει το καλώδιο του ΟΤΕ από την κολώνα όπου και καταλήγει σε ένα κολωνάκι μέσα στο οικόπεδο και εκέι συνδέεται (με κλέμα μέσα σε ένα πλαστικό κουτλακι για να προστατεύετε από την βροχή και την υγρασία) με ένα μακρύ καλώδιο (το οποίο είναι περασμένο μέσα από σπιράλ πλαστικό για προστασία και καρφωμένο στην πλάγια μεριά της μάντρας), αφού διασχίσει τον κύπο φτάνει στο λεβητοστάσιο εκεί όπου ενώνεται (εδώ είναι που πρέπει να βάλω και ένα κλέμα) με ένα καλώδιο το οποίο εισέρχετε μες στο σπίτι και δεν γνωρίζω που καταλήγει.Έψαξα μην τυχών υπάρχει κανά κουτάκι κοντά στο ταβάνι αλλά δεν βρίκα τπτ:sorry:

Σημείωση: Το καλώδιο που έρχεται από έξω και φτάνει στο λεβητοστάσιο και συνδέεται με το καλώδιο το οποίο εισέρχεται μέσα στο σπίτι έχει 1 κόκκινο και 1 μάυρο.Το καλώδιο που εισέρχετε μέσα στο σπίτι έχει 8 καλώδια.(2 μπλε,2πράσινα,2 καφέ και 2 κόκκινα αν θυμάμε καλά).Η ενωση μετά από δοκιμές κατέληξε να είναι το μαύρο με το 1 μπλε καθώς και το κόκκινο με το άλλο μπλε,αυτός ο συνδιασμός επέφερε τηλέφωνο μες στο σπίτι.(αυτό έγινε απο μένα γιατί δεν είχανε φωνάξει κάποιον για να τα συνδέση και άρχισα και έκανα δοκιμές μέχρι που βρήκα ποιά ήταν.Για τα άλλα 6 καλώδια δεν ξέρω τι παίζει:p ,ίσως είναι για την μελλοντική γραμμή που θα είναι στο υπόγειο)

Αυτά ειναι πάνω κάτω ότι τσέκαρα και είδα για την συνδεσμολογία μέσα και έξω από το σπίτι.Τώρα ότι συμπεράσματα και συμβουλες μπορείς να βγάλεις για την γράμμη είναι δεκτά.:cool:

maik
29-12-09, 12:39
Από ότι καταλαβαίνω είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους οι μπρίζες ως γεφυρα?από μπρίζα σε μπρίζα δλδ..

Τώρα και για την σύνδεση από την κολώνα του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι είναι η εξής.

1.Κατεβαίνει το καλώδιο του ΟΤΕ από την κολώνα όπου και καταλήγει σε ένα κολωνάκι μέσα στο οικόπεδο και εκέι συνδέεται (με κλέμα μέσα σε ένα πλαστικό κουτλακι για να προστατεύετε από την βροχή και την υγρασία) με ένα μακρύ καλώδιο (το οποίο είναι περασμένο μέσα από σπιράλ πλαστικό για προστασία και καρφωμένο στην πλάγια μεριά της μάντρας), αφού διασχίσει τον κύπο φτάνει στο λεβητοστάσιο εκεί όπου ενώνεται (εδώ είναι που πρέπει να βάλω και ένα κλέμα) με ένα καλώδιο το οποίο εισέρχετε μες στο σπίτι και δεν γνωρίζω που καταλήγει.Έψαξα μην τυχών υπάρχει κανά κουτάκι κοντά στο ταβάνι αλλά δεν βρίκα τπτ:sorry:

Σημείωση: Το καλώδιο που έρχεται από έξω και φτάνει στο λεβητοστάσιο και συνδέεται με το καλώδιο το οποίο εισέρχεται μέσα στο σπίτι έχει 1 κόκκινο και 1 μάυρο.Το καλώδιο που εισέρχετε μέσα στο σπίτι έχει 8 καλώδια.(2 μπλε,2πράσινα,2 καφέ και 2 κόκκινα αν θυμάμε καλά).Η ενωση μετά από δοκιμές κατέληξε να είναι το μαύρο με το 1 μπλε καθώς και το κόκκινο με το άλλο μπλε,αυτός ο συνδιασμός επέφερε τηλέφωνο μες στο σπίτι.(αυτό έγινε απο μένα γιατί δεν είχανε φωνάξει κάποιον για να τα συνδέση και άρχισα και έκανα δοκιμές μέχρι που βρήκα ποιά ήταν.Για τα άλλα 6 καλώδια δεν ξέρω τι παίζει:p ,ίσως είναι για την μελλοντική γραμμή που θα είναι στο υπόγειο)

Αυτά ειναι πάνω κάτω ότι τσέκαρα και είδα για την συνδεσμολογία μέσα και έξω από το σπίτι.Τώρα ότι συμπεράσματα και συμβουλες μπορείς να βγάλεις για την γράμμη είναι δεκτά.:cool:

Πρωτη παρατηρηση
Σε εξωτερικο χωρο και ειδικα οπου υπαρχει εστω και λιγη υγρασια οι κλεμες ειναι οτι χειροτερο για τηλεφωνικα ρευματα. . Αν δεν υπαρχει ειδικη ρεγκλετα το σφιχτο στριψιμο ειναι το καλυτερο.

Δοκιμασε πρωτα απο ολα μεσα στο λεβητοστασιο με το υπολοιπο σπιτι εκτος. Αν εκει εισαι καλα τοτε κατι φταιει προς το υπολοιπο σπιτι.
Ετσι οπως τα περιγραφεις προφανως απο εκει(λεβητοστασιο) φευγει ενα utp καλωδιο το οποιο καταληγει σε καποιο μπουατ(κουτι) μεσα στο σπιτι και απο εκει ξεκινανε τα υπολοιπα καλωδια που πανε στις πριζες. Οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω προσπαθησε να βρεις ποιο ειναι . Πιθανοτατα ειναι πανω απο την κεντρικη πριζα. Εκει παλι θα απομονωσεις τα κοκκινα-μπλε και θα ξαναδοκιμασεις.

Οπως σωστα καταλαβες οι ενδιαμεσες πριζες ειναι συνεδεμενες σαν γεφυρα. Αν λοιπον το προβλημα ειναι μεσα στο σπιτι θα πρεπει να ανοιξεις τις πριζες μια μια και αφου βρεις ποια ζευγαρι(μπλε-κοκκινο) φερνει το σημα να απομονωνεις το αλλο και να δοκιμαζεις.

chadsmith
29-12-09, 14:38
Πρωτη παρατηρηση
Σε εξωτερικο χωρο και ειδικα οπου υπαρχει εστω και λιγη υγρασια οι κλεμες ειναι οτι χειροτερο για τηλεφωνικα ρευματα. . Αν δεν υπαρχει ειδικη ρεγκλετα το σφιχτο στριψιμο ειναι το καλυτερο.

Δοκιμασε πρωτα απο ολα μεσα στο λεβητοστασιο με το υπολοιπο σπιτι εκτος. Αν εκει εισαι καλα τοτε κατι φταιει προς το υπολοιπο σπιτι.
Ετσι οπως τα περιγραφεις προφανως απο εκει(λεβητοστασιο) φευγει ενα utp καλωδιο το οποιο καταληγει σε καποιο μπουατ(κουτι) μεσα στο σπιτι και απο εκει ξεκινανε τα υπολοιπα καλωδια που πανε στις πριζες. Οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω προσπαθησε να βρεις ποιο ειναι . Πιθανοτατα ειναι πανω απο την κεντρικη πριζα. Εκει παλι θα απομονωσεις τα κοκκινα-μπλε και θα ξαναδοκιμασεις.

Οπως σωστα καταλαβες οι ενδιαμεσες πριζες ειναι συνεδεμενες σαν γεφυρα. Αν λοιπον το προβλημα ειναι μεσα στο σπιτι θα πρεπει να ανοιξεις τις πριζες μια μια και αφου βρεις ποια ζευγαρι(μπλε-κοκκινο) φερνει το σημα να απομονωνεις το αλλο και να δοκιμαζεις.

Δηλαδή μου προτίνεις να βγάλλω την κλέμα και να τα στρίψω σφιχτά?Θα βοηθήση καθόλου?

Έχω δοκιμάσει μες στο λεβητοστάσιο με το σπίτι όλο εκτός και το line attenuation έπεσε από 36 σε 26~27.Αυτό υποδηλώνει πρόβλημα στην καλωδίωση μες στο σπίτι όπως μου είπε ο terko.

Το καλώδιο που καταλήγει μες στο σπίτι από το λεβητοστάσιο είναι όντος UTP,το τσέκαρα.Δεν μπορώ να βρω όμως όπως είπα που καταλήγει για να τεστάρω στην άλλη άκρη τι γίνετε με τα στατιστικά.Πρέπει λογικά να είναι στην είσοδο καθώς εκεί είναι και ο πίνακας ρεύματος,το panel του λέμβητα κ.α.Δυστηχός όμως πρέπει να έχει καληφθεί:sorry: ,και είναι δύσκολο να αρχίσω να σκάβω:cool: .Ο ηλεκτρολόγος που έκανε την εγκατάσταση λογικά δεν θα ξέρει που είναι?

Αυτό με τις μπρίζες μπορείς λίγο να μου το διευκρινήσεις λίγο ποιο αναλυτικά?

Και κάτι ακόμα ποιό modem-router μου προτήνετε?Το παρόν είναι το linksys wag200g.

Ενδιαφέρωμαι για αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615261

και αυτό http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wireless-Networking/Modem-Routers/Belkin-Wireless-Modem-Router-Annex-A-N-F5D8635NT4A.htm.Αλλά έχω διαβάσει προβλήματα για το συγκεκριμένο (δεν λαμβάνει ip και τέτοια)

terko
29-12-09, 17:21
Τελικά φίλε ok κατάλαβα τι γίνεται, αλλά δεν είναι δυνατόν κάπου θα υπάρχει σε κάποιο σημείο του σπιτιού κουτί (μπορεί να είναι πάνω ή εκεί γύρω από τις 3 μπρίζες που καταλήγουν 4 καλώδια, για να το βρεις κτυπάς στα πιθανά σημεία ελαφρά τον τοίχο με ένα μεταλλικό αντικείμενο) που καταλήγει το 8κλωνο καλώδιο που έρχεται από το κλιμακοστάσιο προς το σπίτι και από το οποίο χρησιμοποιούνται μόνο τα 2 μπλε καλώδια που φέρνουν το σήμα της γραμμής στο σπίτι, οπότε ψάχνεις να βρεις αυτό το κουτί..

Μπορεί και ο αθεόφοβος ο ηλεκτρολόγος σε κάποιο σημείο να έκανε την μεγάλη πατατιά και να έκοψε τα υπόλοιπα 6 καλώδια και κατέληξε μόνο τα 2 μπλε σε κάποια από αυτές τις 3 μπρίζες, οπότε ψάχνεις να βρεις αυτή στην οποία δεν συνδέονται τα μπλε καλώδια μεταξύ τους, αν τη βρείς τότε αυτή είναι η κεντρική.

Στη χειρότερη ακόμα περίπτωση να έκανε ακόμη μεγαλύτερη πατατιά (πράγμα πολύ δύσκολο), να τα έκοψε και τα 8 και να έδωσε από εκεί γραμμή στις 3 μπρίζες και μετά να λάσπωσε αυτό το σημείο, οπότε άστα να πάνε…….

Αν βρεις τελικά αυτά τα 2 μπλε καλώδια, απομόνωσέ τα και δοκίμασε εκεί το router και στη συνέχεια δοκιμάζεις απομονώνοντας τις άλλες, μία-μία όλες τις μπρίζες.

Αν δεν βγάλεις άκρη το μόνο που σου μένει είναι να καλέσεις έναν καλό ηλεκτρολόγο.

Στο σημείο που είπαμε σε προηγούμενο post να βάλεις κλέμα, εφόσον είναι σε δικό σου χώρο (κλιμακοστάσιο) και όχι στο κουτί του ΟΤΕ, καλό θα ήταν αν μπορείς φυσικά να κολλήσεις τα καλώδια με καλάι, γιατί οι πολλές ενώσεις των καλωδίων ανεβάζουν το line attenuation, έλεγξε και την κλέμα στο κουτί του ΟΤΕ γιατί όπως είπε και ο maik49 η υγρασία είναι ότι χειρότερο.

Για router μην βιάζεσαι, πιθανότατα αυτό που έχεις δεν έχει πρόβλημα και είναι καλό router, το δεύτερο link δεν ανοίγει.

chadsmith
29-12-09, 20:46
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια:oneup:
Από ότι κατάλαβα πρέπει να βρω αν σε κάποια από τις μπρίζες του ισογείου (2 πλην της μπρίζας δίπλα στην ίσοδο) έρχονται τα 2 μπλε καλώδια και ενώνονται πάνω στα πράσινο - κόκκινο κλιπ τις μπρίζας έτσι? (δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο αλλα θα διπλοτσεκάρω)

Φοβάμε μην τυχόν είναι η χειρότερη περίπτωση όπου έθεσες:sorry:
Σ'αυτήν την περίπτωση τι γίνετε?

Το ποιό πιθανό που θα κάνω είναι να πάρω τηλ. τον ηλεκτρολόγο μπας και θυμάτε που είναι..

Θα χρησειμοποιήσω κολιτήρι και καλάι για να ενώσω τις ενώσεις,τουλάχιστον ότι καλύτερο γίνετε ας γίνει...

Όσο για το router ναι,απλά το σκέυτομαι..:cool:

Αυτά εδώ τι λένε?
1)(το προηγούμενο link που δεν άνοιγε) http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wireless-Networking/Modem-Routers/Belkin-Wireless-Modem-Router-Annex-A-N-F5D8635NT4A.htm

2)http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wireless-Networking/Modem-Routers/Netgear-Wireless-Modem-Router-Annex-A-N-DGN2000-100ISS.htm

3)http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wireless-Networking/Modem-Routers/Netgear-DGND3300-Wireless-Modem-Router-N-300Mbps-Dual-Band-Annex-A-DGND3300.htm

4)http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615261

terko
29-12-09, 21:56
Τίποτα, νάσαι πάντα καλά.



Από ότι κατάλαβα πρέπει να βρω αν σε κάποια από τις μπρίζες του ισογείου (2 πλην της μπρίζας δίπλα στην ίσοδο) έρχονται τα 2 μπλε καλώδια και ενώνονται πάνω στα πράσινο - κόκκινο κλιπ τις μπρίζας έτσι? (δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο αλλα θα διπλοτσεκάρω)


Σωστά.



Φοβάμε μην τυχόν είναι η χειρότερη περίπτωση όπου έθεσες:sorry:
Σ'αυτήν την περίπτωση τι γίνετε?

Καλείς ηλεκτρολόγο και σου περνά εξωτερικό καλώδιο από το κλιμακοστάσιο μέχρι κάποια μπρίζα που βολεύει καλύτερα από πλευράς εμφάνισης και μετά από εκεί δρομολογεί προς τις άλλες μπρίζες μέσω των υπαρχόντων σωληνώσεων και καλωδίων.



Όσο για το router ναι,απλά το σκέυτομαι..:cool:

Επειδή δεν κατέχω και τόσο πολλά πράγματα πάνω σε router, καλύτερα ας απαντήσει κάποιος άλλος φίλος γνώστης του αντικειμένου, πάντως το πρώτο και το τρίτο φαίνονται να είναι πάρα πολύ καλά, αλλά δεν νομίζω πως αξίζει να πας σε τόσο ακριβές λύσεις.

chadsmith
07-05-10, 22:37
Λοιπόν παιδιά επαναφέρω το θέμα που είχα ανοίξει παλιότερα καθώς επιτέλους βρίκα τι είναι αυτό που προκαλεί τις αποσυνδέσεις (πολύ ποιό λίγες τώρα με την αναβάθμηση) .Ο λόγος είναι ότι όποτε ανοίγω τα dimer του φωτισμού στο σπίτι σε οποιοδήποτε σημείο (είναι και πολλά) αμέσως γεμίζει με 2ψήφιους αριθμούς CRC errors το vigor σε δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα την αποσύνδεση τελικά.Αν ανοίξω τέρμα τον φωτισμό στα dimmer δεν το κάνει αλλά και πάλι έχω πολλά crc errors ,αν το αφήσω σε χαμηλό φωτισμό αμέσως αποσύνδεση.

Κατέληξα πως πρέπει κάτι να παίζει με το φάσμα/συχνότητα της γραμμής καθώς σε άλλο adsl modulation δεν το κάνει από ότι έχω δει και ανέφερα στα αρχικά post μου.Η ερώτηση είναι ,τι μπορώ να κάνω?Να φωνάξω ηλεκτρολόγο?

maik
08-05-10, 15:01
Λοιπόν παιδιά επαναφέρω το θέμα που είχα ανοίξει παλιότερα καθώς επιτέλους βρίκα τι είναι αυτό που προκαλεί τις αποσυνδέσεις (πολύ ποιό λίγες τώρα με την αναβάθμηση) .Ο λόγος είναι ότι όποτε ανοίγω τα dimer του φωτισμού στο σπίτι σε οποιοδήποτε σημείο (είναι και πολλά) αμέσως γεμίζει με 2ψήφιους αριθμούς CRC errors το vigor σε δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα την αποσύνδεση τελικά.Αν ανοίξω τέρμα τον φωτισμό στα dimmer δεν το κάνει αλλά και πάλι έχω πολλά crc errors ,αν το αφήσω σε χαμηλό φωτισμό αμέσως αποσύνδεση.

Κατέληξα πως πρέπει κάτι να παίζει με το φάσμα/συχνότητα της γραμμής καθώς σε άλλο adsl modulation δεν το κάνει από ότι έχω δει και ανέφερα στα αρχικά post μου.Η ερώτηση είναι ,τι μπορώ να κάνω?Να φωνάξω ηλεκτρολόγο?

Δοκιμασε με αλλη μαρκα dimer.

@ ADSLgr.com All rights reserved.