PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοπικό Δίκτυο & Εκτυπωτής



manolog3
29-12-09, 14:21
Εχω ενα τοπικο δικτυο με 2 υπολογιστες που τρεχουν XP. Τωρα εβαλα στο δικτυο και εναν τριτο υπολογιστη με Win7. Οταν παω να του ρυθμισω τον εκτυπωτη να ειναι κοινοχρηστος και σε αυτον, μου πεταει το εξης μηνυμα.

http://img138.imageshack.us/img138/8260/errorom.jpg

Στα WinXp οταν πας να κανεις την ιδια δουλεια σου κανει αυτοματα την εγκατασταση αυτων των drivers. Στα 7 ομως λεει πως δεν το βρισκει... γιατι?? Υπαρχει καποια λυση στο προβλημα?? Μηπως κανω κατι λαθος?? :confused:

Προς πληροφορηση οταν ο εκτυπωτης συνδεεται κανονικα με το καλωδιο του με τον υπολογιστη που τρεχει Win7 εκτυπωνει κανονικα χωρις κανενα προβλημα, περασα τους drivers και ολα ok. Στο δικτυο ομως τι?? :hmm:

deniSun
29-12-09, 18:52
Εχω ενα τοπικο δικτυο με 2 υπολογιστες που τρεχουν XP. Τωρα εβαλα στο δικτυο και εναν τριτο υπολογιστη με Win7. Οταν παω να του ρυθμισω τον εκτυπωτη να ειναι κοινοχρηστος και σε αυτον, μου πεταει το εξης μηνυμα.

http://img138.imageshack.us/img138/8260/errorom.jpg

Στα WinXp οταν πας να κανεις την ιδια δουλεια σου κανει αυτοματα την εγκατασταση αυτων των drivers. Στα 7 ομως λεει πως δεν το βρισκει... γιατι?? Υπαρχει καποια λυση στο προβλημα?? Μηπως κανω κατι λαθος?? :confused:

Προς πληροφορηση οταν ο εκτυπωτης συνδεεται κανονικα με το καλωδιο του με τον υπολογιστη που τρεχει Win7 εκτυπωνει κανονικα χωρις κανενα προβλημα, περασα τους drivers και ολα ok. Στο δικτυο ομως τι?? :hmm:

Για να δουν τον εκτυπωτή τα 7 (και γενικά οτιδήποτε άλλο θέλεις από τα ΧΡ) θα πρέπει να επικοινωνήσουν τα δύο λειτουργικά.
Για να γίνει αυτό θα πρέπει να χαμηλώσεις την κρυπτογράφηση των 7 (από default χρησιμοποιούν 128bit).
Επέλεξε το 40-56bit για να μπορεί να γίνει η επικοινωνία και θα τον δει κανονικά.
Η επιλογή βρίσκεται στις ρυθμίσεις του δικτύου στο choose homegroup and sharing options.

manolog3
29-12-09, 19:37
Για να δουν τον εκτυπωτή τα 7 (και γενικά οτιδήποτε άλλο θέλεις από τα ΧΡ) θα πρέπει να επικοινωνήσουν τα δύο λειτουργικά.
Για να γίνει αυτό θα πρέπει να χαμηλώσεις την κρυπτογράφηση των 7 (από default χρησιμοποιούν 128bit).
Επέλεξε το 40-56bit για να μπορεί να γίνει η επικοινωνία και θα τον δει κανονικά.
Η επιλογή βρίσκεται στις ρυθμίσεις του δικτύου στο choose homegroup and sharing options.

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, το εκανα αυτο που λες, αλλαξα την κρυπτογραφηση, αλλα παλι το ιδιο μηνυμα μου βγαζει. :(

Καμια αλλη ιδεα ?

deniSun
29-12-09, 20:04
Αυτό που κατάλαβα εγώ ήταν ότι δεν μπορούσες να δεις τον εκτυπωτή.
Αυτό που βλέπω τώρα είναι ότι απλά δεν μπορεί να βρει τους οδηγούς.
Βρες οδηγούς στο δίκτυο για 7άρια και αν δεν υπάρχουν βάλε αυτούς των vista.

manolog3
29-12-09, 20:34
Αυτό που κατάλαβα εγώ ήταν ότι δεν μπορούσες να δεις τον εκτυπωτή.
Αυτό που βλέπω τώρα είναι ότι απλά δεν μπορεί να βρει τους οδηγούς.
Βρες οδηγούς στο δίκτυο για 7άρια και αν δεν υπάρχουν βάλε αυτούς των vista.

Και drivers για 7 περασα. το ειπα και στο πρωτο post αλλωστε οτι αν τον συνδεσω κατευθειαν πανω στο pc με τα win7 με usb λειτουργει κανονικα. Στο δικτυο δεν μπορει να κανει share τον εκτυπωτη.
Δυο μερες τωρα τρωω το κεφαλι μου και δοκιμαζω αλλα ακρη δεν βγαζω!!

Παντως ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου, αδερφε!! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.