PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΤΑ και γραμματοσημα



giwrgosth
29-12-09, 15:23
Είχα χρόνια να στείλω γράμμα και πήγα στα ΕΛΤΑ να στείλω καμιά δεκαριά συστημένα.
Το κόστος από το καθένα 2,87 ευρώ. Όλα καλά μέχρι τώρα...
Η υπάλληλος μου έδωσε ένα πακέτο από γραμματόσημα και μου είπε πως να τα κολλήσω.
Έχουμε και λέμε:
2 του 1 ευρώ, 1 του 0.5, 2 του 0.2, 1 του 0.1 και 7 του 0.01.
Σύνολο 13 γραμματόσημα για κάθε επιστολή!!!!
Ακόμη βλέπω εφιάλτες με γραμματόσημα! 15 λεπτά στην ουρά είχα και 20 λεπτά μέχρι να τα κολλήσω!
Η ερώτησή μου απλοϊκή:
Το γραμματόσημο πόσο κοστίζει στα ΕΛΤΑ? 1 λεπτό??? Σίγουρα πολύ παραπάνω. Αν λοιπόν το γραμματόσημο κοστίζει ας πούμε 10 λεπτά, που είναι μια λογική τιμή αν βάλουμε και τις μίζες που σαφώς και θα αρπάζουν κάποιοι, τα δικά μου κόστισαν 1,3 ευρώ!
Δηλαδή τα ΕΛΤΑ είχαν κέρδος από την κάθε εσπιστολή μου 1.85 ευρώ, τη στιγμή που θα μπορούσαν να βάζουν απλά μία σφραγίδα με το ποσό και να έχουν κέρδος όλα τα έξοδα αποστολής και φυσικά να μην βάζουν τους πελάτες τους στη διαδικασία του κολλήματος κλπ.
Επίσης θα μπορούσαν να κάνουν στρογγυλοποιήσεις και να έχουν όλα τα ποσά, ας με χρέωναν πχ 3 ευρώ και ας είχαν ένα γραματόσημο των 3 ευρώ.
Τι τα θέλουν τα γραμματόσημα στην εποχή μας? Βίτσιο? :hmm:

arial
29-12-09, 15:27
Τα γραμματοσημα ειναι συλλεκτικο ειδος. Οπως ειναι οι τηλεκαρτες, οι καρτ ποσταλ και αλλα ειδη.

Οποτε αφου υπαρχει πολυ ζητηση θα πρεπει να υπαρχει και προσφορα, δηλαδη να κυκλοφορουν γραμματοσημα.

Το ξερεις αμα πας στο ebay υπαρχει ειδικη κατηγορια Stamps (Γραμματοσημα) με χιλιαδες προσφορες? Γιατι υπαρχουν συλλεκτες που τα συλλεγουν απο ολο τον κοσμο.

giwrgosth
29-12-09, 15:32
Το γνωρίζω, υπάρχουν και site που έχουν μόνο γραμματόσημα, αλλά για να τα συλλέγουν κάποιοι βάζουν τον κόσμο να ταλαιπωρείται και ξοδεύουν λεφτά χωρίς λόγο?
Ας μαζεύουν σφραγίδες οι συλλέκτες, ή ας το γυρίσουν σε συλλογή πλατανόφυλλων, δε νομίζω να είναι αυτός ο λόγος που υπάρχουν ακόμη τα γραμματόσημα και που τα ΕΛΤΑ σε βάζουν να κολλήσεις 13 κομμάτια. Μήπως, λέω τώρα εγώ με το πονηρό μυαλό, η κατανάλωση φέρνει το κέρδος?

Rebel Scum
29-12-09, 15:35
Πράγματι στις περισσότερες χώρες πλέον χρησιμοποιούν απλά μια αυτοκόλλητη απόδειξη αντί γραμματοσήμου.

Το δικό μας σύστημα είναι πράγματι αντιπαραγωγικό αλλά επειδή στέλνω αρκετή αλληλογραφία έξω, οι ξένοι χαίρονται όταν βλέπουν τα γραμματόσημα(που πολλά είναι και πολύ ωραία) γιατί εκεί τα έχουν ξεχάσει...

Νομίζω πάλι σε πολλές χώρες έχουν την επιλογή να στείλουν και με γραμματόσημο αλλά κοστίζει περισσότερο.

Δεν είναι θέμα εδώ κέρδους, απλά κακής οργάνωσης νομίζω.
Τελευταία έχουν κάνει αναβάθμιση στο software τους και από τη στιγμή που πατήσουν την έκδοση της απόδειξης περιμένουν 10+ δευτερόλεπτα μέχρι να εκτυπωθεί. Στο ΕΛΤΑ του Συντάγματος πχ δεν έχουν βάλει το νέο σύστημα γιατί ξέρουν ότι θα γίνει χαμός από τις καθυστερήσεις. Απλά τρέχα γύρευε

arial
29-12-09, 15:35
Νομιζω πως και σε μαζικες αποστολες δεν χρειαζονται γραμματοσημα, απλως βαζουν μια σφραγιδα και πληρωνεις συνολικα.

Επειδη ψωνιζω απο το Ebay , μου εχουν ερθει ετσι πολλες αποστολες απο Κινα με μια απλη σφραγιδα.

Rebel Scum
29-12-09, 15:39
Νομιζω πως και σε μαζικες αποστολες δεν χρειαζονται γραμματοσημα, απλως βαζουν μια σφραγιδα και πληρωνεις συνολικα.

Επειδη ψωνιζω απο το Ebay , μου εχουν ερθει ετσι πολλες αποστολες απο Κινα με μια απλη σφραγιδα.

Μαζική εδώ είναι 100 κομμάτια το ελάχιστο...αν έχεις 90 την πάτησες ;)

giwrgosth
29-12-09, 15:40
οι ξένοι χαίρονται όταν βλέπουν τα γραμματόσημα(που πολλά είναι και πολύ ωραία) γιατί εκεί τα έχουν ξεχάσει...
Εσύ όταν τα κολλάς χαίρεσαι? :p


Νομιζω πως και σε μαζικες αποστολες δεν χρειαζονται γραμματοσημα, απλως βαζουν μια σφραγιδα και πληρωνεις συνολικα.

Επειδη ψωνιζω απο το Ebay , μου εχουν ερθει ετσι πολλες αποστολες απο Κινα με μια απλη σφραγιδα.
Από εξωτερικό το ξέρω, αλλά εδώ ισχύει? :hmm:

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μαζική εδώ είναι 100 κομμάτια το ελάχιστο...αν έχεις 90 την πάτησες ;)
Α οκ με κάλυψες!

Rebel Scum
29-12-09, 15:42
Εσύ όταν τα κολλάς χαίρεσαι? :p


Συνήθεια είναι :p

Αν τα κάνουν όλα γρήγορα και αυτοματοποιημένα μετά πως θα διορίζονται υπάλληλοι ρε συ;

giwrgosth
29-12-09, 15:44
Αν τα κάνουν όλα γρήγορα και αυτοματοποιημένα μετά πως θα διορίζονται υπάλληλοι ρε συ;
Εύκολο! Θα ελέγχουν αν οι σφραγίδες λειτουργούν σωστά :p

arial
29-12-09, 15:44
Kαι στο ταχυδρομειο υπαρχει ειδικο ΄σφουγγαρακι΄ ετσι δεν χρειαζεται να σπαταλαμε σαλιο :p

cghera
29-12-09, 16:31
Στην Αμερική από όσο γνωρίζω μπορείς με το κατάλληλο λογισμικό να τυπώσεις τα δικά σου γραμματόσημα απλά δίνοντας τα λεφτά μέσω ίντερνετ στη USPS. Αν παρατηρήσετε το Word εκεί που ρυθμίζεις τους φακέλους έχει και electronic stamps.
Δείτε και εδώ http://www.stamps.com/welcome/
Στα ΕΛΤΑ νομίζω οτι θα ήτα καλό κάποια στιγμή να λειτουργήσουν αυτά τα μηχανήματα που πουλάνε γραμματόσημα και απλά να δίνεις τα χρήματα όπως πληρώνεις τον καφέ. Είναι τραγικό να περιμένουν στην ουρά τόσοι άνθρωποι και να καθυστερούν άλλες συναλλαγές μόνο και μόνο για να αγοράσουν γραμματόσημα.Πριν τα Χριστούγεννα περίμενα περίπου 1 ώρα για να πάρω κι εγώ τα γραμματόσημα που ήθελα για τις κάρτες.
Όσο για την επικόλληση για όσους το κάνουν συχνά υπάρχουν και φάκελοι με προπληρωμένο τέλος αλλά πρέπει να ταιριάζουν στα μέτρα σου...

ariadgr
29-12-09, 20:38
Η ερώτησή μου απλοϊκή:
Το γραμματόσημο πόσο κοστίζει στα ΕΛΤΑ? 1 λεπτό??? Σίγουρα πολύ παραπάνω. Αν λοιπόν το γραμματόσημο κοστίζει ας πούμε 10 λεπτά, που είναι μια λογική τιμή αν βάλουμε και τις μίζες που σαφώς και θα αρπάζουν κάποιοι, τα δικά μου κόστισαν 1,3 ευρώ!

Απλά δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει τέτοιο κόστος.
Υπολόγιζέ το σε λιγότερο από €0,10 για όλα τα γραμματόσημα που σου έδωσαν.

agmarios
30-12-09, 01:17
Οι ουρές στο ταχυδρομίο είναι πραγματικά απαράδεκτες.

Υπάρχουν μηχανήματα πληρωμής λογαριασμών
Υπάρχουν μηχανήματα πώλησης γραμμ/σήμων ( αυτά που δεν δουλεύουν)

Γιατί έχουν τέτοιες ουρές; Ας βάλουν κι ένα αγοράς προπληρωμένων φακέλων (ΤΑΧΙΣ,ΑΣΕΠ) Δεν προέρχεται βέβαια από εκεί ο μεγάλος φόρτος αλλά να δούμε.

WAntilles
30-12-09, 01:27
Υπάρχουν μηχανήματα πληρωμής λογαριασμών

Πολύ πριν από αυτό, υπάρχει και το web banking.

terko
30-12-09, 04:09
Πολύ πριν από αυτό, υπάρχει και το web banking.

Πολλοί χρήστες του internet και πολύ περισσότερο του web banking δεν υπάρχουν.

DreamAxe
30-12-09, 14:39
To σύστημα με τα γραμματόσημα είναι τελείως παράλογο... Καθόλου πρακτικό και μεγαλώνει χωρίς λόγο τις ουρές στο ταχυδρομείο. :mad: :nono:

giwrgosth
30-12-09, 16:33
Απλά δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει τέτοιο κόστος.
Υπολόγιζέ το σε λιγότερο από €0,10 για όλα τα γραμματόσημα που σου έδωσαν.
Κάτω από 1 λεπτό το κάθε γραμματόσημο? Πολύ χαμηλή τιμή το βρίσκω.

ariadgr
31-12-09, 11:32
Κάτω από 1 λεπτό το κάθε γραμματόσημο? Πολύ χαμηλή τιμή το βρίσκω.

Σκέψου σε τι ποσότητες τα αγοράζουν τα ΕΛΤΑ, και ότι ουσιαστικά πρόκειται για μία σελίδα Α4 με δεκάδες γραμματόσημα, απλά κομμένα σε πολλά τετραγωνάκια ώστε να σου κόβει και να σου δίνει ένα από αυτά.
Άρα δε μου φαίνεται παράλογο να κάνει π.χ. €0,10 η σελίδα με τα δεκάδες γραμματόσημα, και άρα λιγότερο από €0,01 το κάθε ένα.

anon
31-12-09, 12:05
Για 10 φακέλους δεν ξέρω, αλλά στην εταιρία μας έχουμε φακέλους έτοιμους προπληρωμένους με δικός μάλιστα "γραμματόσημο" φτιαγμένο απο τα ΕΛΤΑ, που ισχύει για την Ελλάδα. Απλά βάζουμε ότι θέλουμε, και το παιδί για τις εξωτερικές δουλειές τα πάει όλα μαζί στο ταχυδρομείο και τα δίνει μια και έξω. Σίγουρα ένα σύστημα στυλ ταμειακής μηχανής που να εκδίδει φακέλους με χρέωση πχ είτε με μετρητά είτε με πιστωτική κάρτα θα βοηθούσε πολύ. Απο την άλλη, όποτε πήγα ταχυδρομείο και είχε ουρά ηταν σχεδόν αποκλειστικά για ταχυπληρωμές (ΔΕΗ, κάρτες, διάφοροι λογαριασμοί). Μιλάμε στα 10 άτομα ζήτημα το ένα να ήταν για ταχυδρομική αποστολή ή παραλαβή συστημένου, όλοι οι άλλοι ήταν για πληρωμές.

giwrgosth
31-12-09, 14:43
Σκέψου σε τι ποσότητες τα αγοράζουν τα ΕΛΤΑ, και ότι ουσιαστικά πρόκειται για μία σελίδα Α4 με δεκάδες γραμματόσημα, απλά κομμένα σε πολλά τετραγωνάκια ώστε να σου κόβει και να σου δίνει ένα από αυτά.
Άρα δε μου φαίνεται παράλογο να κάνει π.χ. €0,10 η σελίδα με τα δεκάδες γραμματόσημα, και άρα λιγότερο από €0,01 το κάθε ένα.
Σωστό αυτό, αν μιλούσαμε για μια ιδιωτική εταιρεία που θα έκανε έρευνα αγοράς, παζάρια κλπ. Στα ΕΛΤΑ δεν θα υπάρχουν και μερικά άτομα που θα κλέβουν από τα γραμματόσημα? Οπότε λογικό να μην ψάχνουν τον πιο φτηνό/καλό, αλλά τον πιο μιζαδόρο?
Είμαι περίεργος να δω αν υπάρχει πουθενά η τιμή αγοράς τους!

nik77
05-01-10, 03:31
Σιγουρα συμφωνώ οτι ειναι μεγαλος κοπος να κολλας πολλα γραμματοσημα ωστοσο πρεπει να παραδεχτουμε οτι στην Ελλαδα εχουμε μεγαλη ποικιλία απο γραμματόσημα τα οποια ειναι όμορφα και αλλάζουν συνέχεια!Στο εξωτερικο για δυο και τρια χρονια εχουν τα ιδια γραμματοσημα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.