PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημενη adsl, δε συγχρονιζει?



bigstar
24-03-06, 14:44
Την περασμενη Παρασκευη εκανα την αιτηση στο 134, χθες το πρωι με πηραν στο κινητο και μου ειπαν οτι εχει ενεργοποιηθει η γραμμη.
Το λαμπακι της γραμμης στο 9108 δεν εχει αναψει καθολου. Δοκιμασα και χωρις το splitter, καθως και σε ολες τις αλλες πριζες του σπιτιου (χωρις τηλεφωνα συνδεμενα), αλλα τιποτα.
Στο 1242 μου ειπαν οτι ειναι σιγουρα ενεργοποιημενη (και μαλλον ειναι, γιατι απο προχθες εχω θορυβο στο τηλεφωνο), κατεληξα στο 121 και περιμενω συνεργειο...

Τι σεναρια υπαρχουν? Να δοκιμασω κατι αλλο?

joseph
24-03-06, 14:54
1)Μοντεμ
2)Κακή γραμμή
3) ότι σου πουν ...

Εγώ απο τις 3 μαρτίου περιμένω να έρθει τεχνικός, απο τότε αλλάξαμε dslam ( προβληματικό; ) αλλά και πάλι δεν συγχρόνησε .... Απο την τετάρτη ξαναδήλωσα βλάβη να έρθει απο δω συνεργείο ...

bigstar
24-03-06, 22:35
Μάλλον παμε για το νουμερο 2!
Δοκιμασα το μοντεμ μου σε αλλον, δουλευει κανονικα. Το δικο του δε δουλευει στη γραμμη μου.
Απο Δευτερα θα κερασουμε καφε στο συνεργειο του ΟΤΕ!

matrix1
03-04-06, 10:27
Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω οταν ενεργοποιηθηκε η γραμμη μου. Αφου παιδευομουν με ρυθμισεις manual σε db και ολα τα σχετικα χωρις επιτυχια, αποφασισα να παρω τηλεφωνο τον ISP μου , την HOL. Κατι πατησε ο τυπος εκει και πριν προλαβει να μου πει κατι ειδα το λαμπακι να συγχρονιζει επιτελους! Αν δεν το εχεις κανει καντο , ειναι πολυ πιθανο να ειναι κατι τοσο απλο, και ταυτοχρονα μονοδρομος.

georgep
04-04-06, 21:33
Κατι αναλογο μου συμβαινει και εμενα , ενω ακουω αρκετο θορυβο απο το τηλεφωνο (χωρις φιλτρο) το λαμπακι του Μοντεμ δεν αναβει, στην οτενετ μου ειπαν οτι δεν βλεπουν να εχει ενεργοποιηθει η συνδεση μου(αιτηση απο 3/3 :evil: ).Ξερεις καποιος αν ο θορυβος σημαινει και ενεργοποιηση ;;; Να δηλωσω βλαβη ;;;

manoulamou
05-04-06, 08:32
Κατ αρχην μην βιαζεστε, γιατι το adsl ειναι πολυ πιο περιπλοκο απο το PSTN/ISDN.
Μην ενεργοποιειτε την συνδρομη με τον παροχο συνδεσης, πριν βεβαιωθειτε 200% οτι
λειτουργει πληρως και σωστα η πορτα σας.
Το οτι τρεμοπαιζει ή εγινε για λιγο/πολυ σταθερα πρασινο το λαμπακι της γραμμης adsl,
μπορει απλα να σημαινει "αναμεινατε και ερχεται".
Αλλο να δουλευει σωστα το μοντεμ/ρουτερ και αλλο να ενεργοποιηθει σωστα το adsl.
Για να εισαστε απολυτα σιγουροι οτι ενεργοποιηθηκε ρωτειστε στο 134 ή στον τοπικο ΟΤΕ.
Και μετα αφου κανετε ολες τις ρυθμισεις, συνδεθειτε στον παροχο, αν μετα παλι κατι δεν παει καλα,
τοτε πατε αναποδα: παροχος internet ISP για settings/διευκρινησεις
και αν επιμεινει το προβλημα μεχρι τελους 121 βλαβες...

giannis42
05-04-06, 10:49
-οταν το pc ειναι κλειστο το λαμπακι του adsl ειναι αναμμενο?
-εχεις firewall?

georgep
05-04-06, 11:08
-οταν το pc ειναι κλειστο το λαμπακι του adsl ειναι αναμμενο?
-εχεις firewall?

1- Oχι
2-Δεν το εχω εγκαταστησει ακομη
0 θορυβος σταματαει μονο αν αποσυνδεσω το μοντεμ

@ ADSLgr.com All rights reserved.