PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίλημμα με ιστορία



icy20
29-12-09, 18:21
Δεν ξερω ποιος θυμαται την περιπτωση μου και γιαυτο γραφω περιληπτικα.

Το καλοκαιρι κανω otenet 8mbps dsl over isdn που ειχα τοτε.Τραγικα τα πραγματα (55 attenuation - snr 0-5 κτλ και συγχρονισμος απο 2500-4000)

Δοκιμαζω τα παντα (εκτος απο ουλτρεξ γιατι φοβηθηκα οτι θα βραχυκυκλωνε με τη γραμμη του ΟΤΕ) και τελικα καταληγω στην κλασικη λυση - μετατροπη σε PSTN...

Τα πραγματα απο τοτε βελτιωθηκαν αρκετα μπορω να πω ( 43 attenuation - snr 6-8 και συγχρονισμος 6800-8190) ταχυτητες αναλογες παντα του που εχω συγχρονισει κτλ.Ολα καλα μεχρι εδω...Αλλα αυτο το ρημαδι το 384 up του ΟΤΕ ποτε δεν το καταλαβα...Κανω δουλεια αρκετη με remote και οπως καταλαβαινετε οταν κατεβαζω/ανεβαζω κατι το remote σερνεται λιγο και κανω πολυ περισσοτερο χρονο να τελειωσω οτι κανω...

Φανταζομαι βεβαια την απαντηση στην ερωτηση που ακολουθει αλλα την κανω απλα με την ελπιδα οτι μπορει να κανω εγω λαθος στην εκτιμηση μου...

Να δοκιμασω με 24αρα που χρειαζομαι το 1mbit up και οπου συγχρονισει η θα με πεθανει στα disconnects και σε αλλα προβληματα? (τωρα εχω μεν disconnects αλλα ειναι ελαχιστα και δεν με ενοχλουν κιολας.για να καταλαβετε απο το καλοκαιρι εχω πετυχει disconnect την ωρα που κανω κατι )

ariadgr
29-12-09, 20:27
Να δοκιμασω με 24αρα που χρειαζομαι το 1mbit up και οπου συγχρονισει...

Να δοκιμάσεις. Ζήτα την αλλαγή στο 134.

terko
29-12-09, 20:36
Δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις απολύτως τίποτα, αν σου κάτσει έχει καλώς, αν δε σου κάτσει το κρατάς λίγο να δεις πως θα συνεχίσει, το δηλώνεις και μία βλάβη μηηηήπως και βγει κάτι και αν όχι τους λες να σε επαναφέρουν στα 8 λόγω πολλών αποσυγχρονισμών, χωρίς καμία απολύτως ποινή, θα πληρώσεις για 24άρα μόνο αυτό το διάστημα, ουσιαστικά δηλαδή τίποτα.

Βέβαια έχει και ένα μικρό ρίσκο, μήπως και δεν μπορέσουν να σε επαναφέρουν ακριβώς όπως είσαι τώρα, αλλά δεν νομίζω είναι τσακάλια, αφού τα κατάφεραν πριν πιστεύω πως θα τα ξανακαταφέρουν.

nmavro73
30-12-09, 10:26
Μπορείς να πάρεις την 24 να δεις που συγχρονιζεις. Λογικά το download θα ναι στα ίδια αφού και τα 8 δεν τα πιανεις. Αλλά θες ένα ρουτερ που να επιτρέπει να πειραξεις το snr και να ναι και σταθερό. Ποιο έχεις τώρα;

FuS
30-12-09, 13:23
Αν δεν μπορείς να βρεις άκρη, ζήτα από τον οτέ να σε πάει στα 24. Όχι από το dslam για να αλλαχτεί απλά το προφίλ σου, αλλά από το 134 για να αναβαθμιστεί και η οτενετ. Μπες μετά στο ρούτερ και ρύθμισέ το σε modulation adsl2 (και όχι adsl2+).
Η γραμμή σου θα κλειδώσει σαν να είναι 8άρα. Έτσι όμως θα έχεις 1 mbps upload απλά θα χρεώνεσαι για (ως 24 mbps).
Tα disconnects θα είναι έτσι πολύ λιγότερα.
Το attenuation σου και ο θόρυβος είναι τόσο υψηλά που προσωπικά το θεωρώ σχεδόν απίθανο να συγχρονίσεις στα 24 mbps χωρίς προβλήματα.

icy20
30-12-09, 14:38
Δεν μιλησα ποτε για 24 βρε παιδια...8 θελω απλα με 1mbit upload...

motzi
30-12-09, 14:56
Δώσε βλάβη το νούμερο σου και ζήτα να επικοινωνήσουν μαζί σου(αυτοί που διαχειρίζονται τις βλάβες ADSL) ώστε να κάνουν δοκιμές σε κάποιο προφίλ που να έχει μεγάλο upload χωρίς αποσυγχρονισμούς...Αυτό είναι το καλύτερο ! ! !

icy20
30-12-09, 15:49
LOL.Την τελευταια φορα που ειχα δηλωσει βλαβη δεν με επαιρναν ποτε καν τηλεφωνο.Εκλειναν μονοι τους τη βλαβη χωρις ουτε καν να με ενημερωσουν.Γιατι τωρα να αλλαξει κατι?

alex24
30-12-09, 16:06
Και εμενα το ιδιο κανουνε δεν εχω καθολου ιντερνετ και iptv και την κλεινουνε μονοι τους λεγοντας οτι ολα ειναι οκ χωρις καν να με περουν τηλ και το καλο ειναι πως λενε φταει το software Οπως μου ειπε ενας που μιλησα και αυτος ειναι ο λογος που δεν εχω ιντερνετ και iptv το εχω δηλωσει ηδη 3 φορες και δεν μπορω κιολας να διακοψω την tv ειναι οτι να ναι λιγοοοο!!!!!

motzi
30-12-09, 17:08
Λογικά θα βλέπουν ότι συγχρονίζεις και ότι αλλάζεις πακέτα με το dslam γι' αυτο κλείνουν την βλάβη.Μίλησε με το 121 πες τους σαν παρατήρηση να επικοινωνήσουν μαζί σου.Αν δεν βγάζεις έτσι άκρη και στην ξανακλείσουν την βλάβη πήγαινε σε ένα oteshop πες τους το πρόβλημα σου και ζήτα τους να μιλήσουν αυτοί με την βλαβοδιαχείρηση του ADSL(εκείνη την ώρα που είσαι εκεί) για να μπορέσεις να βγάλεις άκρη.
:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

maik
30-12-09, 17:35
Δεν μιλησα ποτε για 24 βρε παιδια...8 θελω απλα με 1mbit upload...

Αυτο δεν μπορεις να το εχεις. Απλα.

terko
30-12-09, 18:26
Αυτο δεν μπορεις να το εχεις. Απλα.

Μάλλον παρανόηση έγινε, δεν είπε ο φίλος ότι θέλει πακέτο 8/1 Mbps, 24/1 θέλει και ας συγχρονίζει 8/1.

icy20
30-12-09, 19:15
Ακριβως αυτο που λεει ο τερκο εννοω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.