PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολόνα έτοιμη να πέσει.



NetJim
29-12-09, 19:59
Χρόνια πολλά σε ολους και καλες γιορτές με αγάπη υγεία και ευτυχια.

Θα μπω κατευθείαν στο θεμα.

Εξω απο το σπιτι μου υπαρχει μια ξύλινη κολονα η οποια εχει πανω της
εναν χωνευτη (αν το λεω καλα) του οτε, η κολονα λοιπον αυτη ειναι ετοιμη
να πεσει, εχει σαπισει κατω, την εσπρωξα λιγο με το χερι και ειναι κυριολεκτικα στον αερα, αν αυτη η κολονα πεσει πανω σε ανθρωπο θα τον σκοτώσει.

Επικοινωνώ με τον δημο αναφερω το προβλημα και μου λεει η κοπελα πως θα ενημερωσει τον αντιδημαρχο, παραλληλα ομως μου δινει και ενα τηλεφωνο της τεχνικης υπηρεσιας του δημου και μου ειπε να καλεσω και εκει.

Καλώ και εκει το σηκωνει μια αλλη κοπέλα και μου λεει δεν μπορουμε κυριε να κανουμε κατι πρεπει να επικοινωνησετε με τον οτε. (Να σας επισημανω πως δεν ειμαι πελατης του οτε)

Καλω στον οτε τους εξηγω το προβλημα, λενε θα στειλουνε fax σε καποιο αρμοδιο τεχνικο τμημα να το δει, παραλληλα ζητησα να μου δώσουν και καποιο τηλ του τοπικου οτε.
Παιρνω και εκει τους εξηγω το προβλημα και τους ΤΟΝΙΣΑ πως διπλα στο σπιτι υπαρχει και νηπιαγωγειο και περνανε μικρα παιδακια και μου απαντανε αν εχετε προβλημα περαστε απο εδω να κανετε γραπτο παραπονο.

Οι αποριες μου ειναι η εξεις , τι θα γινει μεχρι να αποφασισουν, ΚΑΙ ΑΝ αποφασισουν να ερθουν η κολονα πεσει σε κανα κεφαλι και σκοτωσει κανεναν ?

Ειμαι εγω υπευθυνος να παω να τραβηξω τον οτε απο το χερακι να ερθει να το κοιταξει η ο δημος ??
Εγω θα παω αυριο το πρωι παντως να τους το πω και απο κοντα αν και πιστευω θα με γραψουν.

nnn
29-12-09, 20:01
Αν πέσει τότε θα αρχίσουν να τσακώνονται οι ανευθυνουπεύθυνοι μεταξύ τους όπως πάντα.

NetJim
29-12-09, 20:06
Ναι ομως αν πεσει και σκοτωσει κανεναν? Δηλαδη σε τι σημειο πρεπει να φτασω για να νιαστουν ? Να φωναξω κανα καναλι και να το δει ο δημος απο την tv ?

tsavman
29-12-09, 20:08
Να φωναξω κανα καναλι και να το δει ο δημος απο την tv ?

Αυτό να κάνεις, και να δώσεις τα ονόματα όλων όσων επικοινώνησες μαζί τους για το θέμα μπας και ξυπνήσουν :evil:

nnn
29-12-09, 20:09
Εκεί έχουμε φτάσει δυστυχώς, αν δεν κάνω σοβαρό λάθος είναι αρμοδιότητα του ΟΤΕ.

DSLaManiaC
29-12-09, 20:19
Μόνο τα γραπτά μένουν.

Αν θες να κάνεις κάτι, θα πας σε ένα κατάστημα του ΟΤΕ και θα κάνεις μια γραπτή αναφορά και θα πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου.

Νikosanagn
29-12-09, 20:31
Ελλας το μεγαλειο σου..!!!

3lbereth
29-12-09, 20:35
Tα ίδια αντιμετωπίσαμε κι εμείς με μιά παλιά ξύλινη κολώνα του ΟΤΕ στο Μαρούσι.
Είπαμε να τα κάνουμε δια της νόμιμης οδού και μας στέλνανε απο τον Άννα στον Καϊάφα.
Ε, βαρεθήκαμε κι εμείς κι όταν πέρασε ο κηπουρός για να κλαδέψει ένα δέντρο, "κλάδεψε" λιγάκι και την κολώνα.:p
Τέσσερα χρόνια πάνε απο τότε και κανείς απο το Δήμο ή τον ΟΤΕ δεν ασχολήθηκε να δει τί απέγινε. Αν ρωτήσουν, θα τους πούμε οτι έπεσε!:whistle:

NetJim
29-12-09, 20:50
Το θεμα ειναι πως αμα "κλαδεψω" λιγακι αυτη τη σαπια κολονα θα μεινω χωρις τηλ και νετ . Επανω ειναι ο χωνευτης και απο αυτον φευγει ενα καλωδιο και ερχεται εναερια προς το σπιτι μου.

gcf
29-12-09, 21:04
Δεν υπάρχουν χωνευτές.

Khaos Sektor
29-12-09, 21:12
Μονο με τις εκπομπες και τα καναλια θα ενδιαφερθουν αλλιως ειναι δυσκολο να κανουν την δουλεια τους σωστα. Πως εχετε καταντησει την χωρα μας ρεεεεεεεεεεε;!

NetJim
29-12-09, 21:17
Δεν υπάρχουν χωνευτές.


Αυτο το boxaki τελος παντων :p

ubuntubu
29-12-09, 21:21
13888

ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΒΛΑΒΩΝ
ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΒΛΑΒΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ PSTN, ISDN BRA, ADSL όταν καλείτε από κινητό τηλέφωνο ή από σταθερό τηλέφωνο εκτός ΟΤΕ.
Ώρες Λειτουργίας: Καθημερινά 07:00-22:00 Σάββατο-Κυριακή -Αργίες: 08:00-14
Κάνε ένα κόπο και πάρε τηλέφωνο,προλαβαίνεις μέχρι τις 10.
Εξήγησε τι συμβαίνει και επισήμανε πως είναι επείγον.
Με την ασφάλεια δεν παίζουμε.

nnn
29-12-09, 21:24
Κάτσε, τότε αλλάζει, πας στον τοπικό ΟΤΕ και κάνεις δήλωση παραπόνων πως όταν φυσάει κουνάει η κολώνα και έχεις πρόβλημα στην γραμμή σου.

NetJim
29-12-09, 21:26
Πηρα στο 13888 και με εβγαλε σε ενα τηλ κεντρο στη κρητη (οτι να ναι αθηνα ειμαι εγω) και με τα χιλια ζορια καταφεραμε με το παιδι που μιλησα να βρουμε το τηλ του οτε στο ιλιον.

tsavman
29-12-09, 21:34
Και αν με το καλό ασχοληθούν (σύντομα εύχομαι) να απαιτήσεις υπόγειο καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή σου.. :twisted:

ubuntubu
29-12-09, 21:41
Και αν με το καλό ασχοληθούν (σύντομα εύχομαι) να απαιτήσεις υπόγειο καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή σου.. :twisted:
Απαιτώ σημαίνει πως γνωρίζω τι ζητάω.
Οι προϋποθέσεις για υπογειοποίηση καλωδίων είναι σαφείς και συγκεκριμένες.
Δηλαδή πάνω απο 3 διαμερίσματα-οικήματα συγκροτήματος-επαγγελματικοί χώροι.
Και εφόσον είναι τεχνικά εφικτό,δηλαδή υπάρχει κοντά ελεύθερο υπόγειο δίκτυο.

agrelaphon
29-12-09, 22:10
Πηρα στο 13888 και με εβγαλε σε ενα τηλ κεντρο στη κρητη (οτι να ναι αθηνα ειμαι εγω) και με τα χιλια ζορια καταφεραμε με το παιδι που μιλησα να βρουμε το τηλ του οτε στο ιλιον.

Ό,τι νά'ναι. Δηλώνεις βλάβη στον πάροχό σου. Η νόμιμη οδός είναι η μόνη οδός. Οτιδήποτε άλλο πάει στον βρόντο

ubuntubu
29-12-09, 22:32
Δεν μιλάμε για βλάβη πελάτη άλλου παρόχου ,αλλά για σάπια επικίνδυνη κολόνα.
Πολύ καλά έκανε και κάλεσε στο 13888 ο φίλος μας και λογικά θα ενημερωθεί με fax η αρμόδια Τεχνική Υπηρεσία.
Είμαι πελάτης της Cyta και βλέπω ανοικτό KV
Τί προτείνεις να κάνω ;
Το 13888 -121 είναι εκτός απο βλαβοληπτικό και δέκτης αναφορών-παραπόνων για τέτοιες περιπτώσεις.

Όταν η τσάπα κόβει τα καλώδια και ειδοποιεί τις βλάβες απο το κινητό,δεν τον ρωτάνε ποιού παρόχου πελάτης είναι.:)

agrelaphon
29-12-09, 22:44
Δεν μιλάμε για βλάβη πελάτη άλλου παρόχου ,αλλά για σάπια επικίνδυνη κολόνα.
Πολύ καλά έκανε και κάλεσε στο 13888 ο φίλος μας και λογικά θα ενημερωθεί με fax η αρμόδια Τεχνική Υπηρεσία.
Είμαι πελάτης της Cyta και βλέπω ανοικτό KV
Τί προτείνεις να κάνω ;
Το 13888 -121 είναι εκτός απο βλαβοληπτικό και δέκτης αναφορών-παραπόνων για τέτοιες περιπτώσεις.

Όταν η τσάπα κόβει τα καλώδια και ειδοποιεί τις βλάβες απο το κινητό,δεν τον ρωτάνε ποιανού παρόχου πελάτης είναι.:)

Ναι, λογικά, καλά το είπες. Αλλιώς, αν κάποιος από το 121 αποφασίσει να κάνει μόνο αυτά που υποχρεούται, δεν θα κάνει τίποτα, γιατί από τον αριθμό τηλεφώνου παρόχου δεν έχει στοιχεία δυκτίου :p
Εσύ πελάτη της CYTA ρώτα τον κ. καθηγητά. Στο 121 - 13888 θέλουν και αριθμό τηλεφώνου - ΟΤΕ βεβαίως - αν δεν κάνω λάθος :hmm:

ubuntubu
29-12-09, 22:50
Θεωρώ τα παιδιά στο βλαβοληπτικό αρκούντως έξυπνα ,ώστε να καταλαβαίνουν τη σοβαρότητα τέτοιων καταστάσεων και να παρακάμπτουν τις όποιες ανούσιες τυπικότητες.
Εξάλλου υπάρχουν πάντα και οι έμπειροι επόπτες.

xmperop1
29-12-09, 23:25
Δεν έχει σημασία αν ανήκεις σε άλλο πάροχο εκτός ΟΤΕ για να καταθέσεις κάτι που υπέπεσε στην αντίληψη σου ότι και να είναι αυτό.
Το 121 η όποιοδήποτε άλλο νούμερο θα κάνει απλά μια ενημέρωση η στην καλύτερη περίπτωση θα στείλει κάποιο φαξ αλλά δεν έχει την ισχύ και την τύχη μιας πρωτοκολλημένης αίτησης παραπόνου - εξετάσεως θέματος και αποτελεί στοιχείο για ότι μελλοντικό προκύψει καλό η κακό.
Οι κολώνες άλλωστε δεν αλλάζονται έτσι απλά αλλά θέλει να γίνει μια προεργασία η οποία συνήθως καταλήγει σε εργολάβο.
Και μη ξεχνάτε ότι μπορεί η Τεχνική περιοχή που είναι στη δικαιοδοσία της η κολώνα να έχει κάνει τις ενέργειες από πλευράς της και απλά να περιμένει,στην περίπτωση αυτή ένα έγγραφο παράπονο για το θέμα θα την βοηθούσε να μιλήσει "αλλοιώς".

agrelaphon
29-12-09, 23:45
Bασικά τίποτα δεν έχει την ισχύ μιας βλάβης με ημερομηνία - ώρα αναγγελίας, και ο λόγος απλός. Μετράει στους δείκτες ;)
Σε μερικές περιοχές η εξέταση παραπόνων θεωρείται πολυτέλεια - άσκοπη σπατάλη πόρων, αφού δεν μετράν στους δείκτες ποιότητας

xmperop1
30-12-09, 00:00
Bασικά τίποτα δεν έχει την ισχύ μιας βλάβης με ημερομηνία - ώρα αναγγελίας, και ο λόγος απλός. Μετράει στους δείκτες ;)
Σε μερικές περιοχές η εξέταση παραπόνων θεωρείται πολυτέλεια - άσκοπη σπατάλη πόρων, αφού δεν μετράν στους δείκτες ποιότητας

Κιόμως ένα χαρτί πρωτοκολλημένο μετράει πάρα πολύ.!!!!!!;)

ubuntubu
30-12-09, 00:12
Είδατε λοιπόν πως αναδείχτηκε ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα των Τεχνικών Υπηρεσιών του ΟΤΕ.
Αυτή η γραφειοκρατία-τυπολατρία-χαρτουρολάγνη ευθυνοφοβία ,είναι που ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για τη καθυστέρηση της επίλυσης καθημερινών τεχνικών θεμάτων.
Η έλλειψη τεχνικών πρώτης γραμμής ,η γάγγραινα των εργολαβιών,η προσήλωση των προισταμένων στους δείκτες και όχι στην ουσία,οδηγούν στα γνωστά αποτελέσματα της υποβάθμισης της ποιότητας του τεχνικού έργου.

NetJim
30-12-09, 00:17
Παιδια καλησπερα μολις γυρισα σπιτι. Αυριο πρωι με το καλο θα ξεκινησω παλι τα τηλεφωνα εδω και εκει μπας και βγαλω ακρη.
Θα παω να βρω και τον διευθυντη του τοπικου οτε εδω (αν θα ειναι στο γραφειο του).
Σε οτι τηλεφωνο εκανα τους τονισα πως θα σκοτωσει κανεναν αν πεσει αυτο το πραγμα κατω για να το παρουν σοβαρα, αλλα δεν το πηραν σοβαρα μαλλον.

Σχετικα με το καλωδιο ερχεται απο το καφαο υπογεια αλλα μονο μεχρι το πεζοδρομιο οπου ειναι και η σαπια κολονα. Απο την σαπια αυτη κολονα ανεβενει εως το boxaki (το οποιο βρισκεται στη κολονα και ειναι και στραβοκουμπωμενο) και απο το boxaki με εναεριο τροπο φευγει και ερχεται μεχρι το σπιτι.

ZhenXlogic
30-12-09, 01:22
Μπορούμε να έχουμε μια Photo!? :hmm:

NetJim
30-12-09, 02:51
Φυσικα αυριο το πρωι θα τραβηξω και θα την ανεβασω.

NetJim
30-12-09, 11:23
Καλημερα σε ολο το forum !!!
Σημερα το πρωι με καλεσε ο αντιδημαρχος στο κινητό και μου ειπε πως θα στειλουν απο τον δημο ηλεκτρολογο να το κοιταξει και πως θα ερθουν αυτοι σε επικοινωνια με τον οτε.
Περιμενω . αντε να δουμε
Πριν λιγο μιλησα και με εναν προισταμενο του οτε και ειπε πως η σημερα η αυριο θα ερθει συνεργειο να το κοιταξει για να δουμε...

iliask
30-12-09, 11:54
Υπάρχει και άλλη λύση . Πετας την κολώνα κάτω κοβόνται τα καλώδια του οτε . ( αν δεν κοπούν βοηθάς εσύ λίγο ) πέρνεις μετα τον οτε και δηλώνεις βλάβη !;):p

Στερειτε σοβαρότητας η προταση :rofl: αλλά ίσως γλίτωσεις κανέναν ανθρωπάκο απο το να του έρθει η κολώνα στο κεφάλι. !

NetJim
30-12-09, 12:09
Υπάρχει και άλλη λύση . Πετας την κολώνα κάτω κοβόνται τα καλώδια του οτε . ( αν δεν κοπούν βοηθάς εσύ λίγο ) πέρνεις μετα τον οτε και δηλώνεις βλάβη !;):p

Στερειτε σοβαρότητας η προταση :rofl: αλλά ίσως γλίτωσεις κανέναν ανθρωπάκο απο το να του έρθει η κολώνα στο κεφάλι. !


:lol: Μετα αν τους παρω και τους πω ενταξει η κολωνα επεσε δε σκοτωσε κανεναν, αλλα τωρα δεν εχω τηλεφωνο δε προκεται να ερθουν ποτε.:p

Οσο και αν γελαμε παντως το θεμα ειναι σοβαρο και η ουσια ειναι πως εως και τωρα (11.10)
δεν εχει εμφανιστει κανεις, ουτε απο τον δημο ουτε απο τον οτε.

3lbereth
30-12-09, 13:48
Αν έχεις αυτοκίνητο για απόσυρση, πάρκαρέ το απο κάτω και σπρώξε την κολώνα. Μετά, κάλεσε τα κανάλια!
Να δεις για πότε θα τη μαζέψουν και θα πάρεις και αποζημίωση και σύνδεση 24/1. :p

NetJim
31-12-09, 14:19
Καλημερα σας ! Σημερα τηλεφωνησα παλι στο δημαρχειο, το σηκωσε μια κοπελα της ειπα να διαβιβασει στον αντιδημαρχο πως θα πρεπει να ντρεπεται που ειπε πως θα στειλει δημοτικο ηλεκτρολογο και δεν ηρθε κανεις.

Μετα απο 20 λεπτα τηλεφωνησε ο αντιδημαρχος και μου ειπε "γιατι κυριε ταδε λετε πως πρεπει να ντρεπομαι" του εξηγησα πως θα πρεπει να ντρεπεται επειδη δεν εστειλε ηλεκτρολογο οπως ειπε,
επειδη δεν εστειλε εστω ενα συνεργειο να περασει κορδελες στη κολονα ωστε να μη πλησιαζει ο κοσμος
και του εξηγησα πως θα ηταν καλυτερα αν εκανε μεγαλυτερες ενεργειες να αποκατασταθει οσο πιο γρηγορα γινεται αυτο το προβλημα, παρα να πεσει η κολονα πανω σε κανεναν και μετα να τραβαμε ολοι μαζι τα μαλλια μας και να λεμε "ΓΙΑτι Γιατι τι εφταιξε" <--- (ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ) ολοι ξερουμε τι φταιει αλλα δυστυχως δεν αλλαζει.

Απο την πλευρα του μου ειπε πως εκανε οτι μπορει, και οτι περναει απο το χερι του και οτι συνεχιζει να κανει οτι μπορει, και πως θελει να γινει καλυτερος γιαυτο ασχολειτε με τα προβληματα μας και επικοινωνει μαζι μου αμεσως μετα απο καθε μου κληση στο δημαρχειο. (τι να το κανω να επικοινωνει και να μη λυνετε το προβλημα)

........Auto merged post: NetJim πρόσθεσε 17 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

13:16 ηρθε καποιος απο τον δημο περασε εκει κοκκινη ταινια κουνησε και τη κολωνα και πηγαινε περα δωθε η κολωνα σα καραβι, εβγαλε και το συμπερασμα "οτι ακομα αυτη η κολωνα δε πεφτει"
ε του λεω τοτε να περιμενουμε να πεσει πανω σε κανεναν και μετα να την αλλαξετε (οτι να ναι)
ε ειπε οχι φυσικα και μιλησαμε με τον οτε κλπ κλπ κλπ ....................
Τα σχολια δικα σας.

k_koulos
31-12-09, 14:23
το πρόβλημα έχει 2 σκέλη, το επείγον και το οριστικό.

στο οριστικό η λύση είναι αυτή που σου είπαν τα παιδιά πιο πριν, ΟΤΕ έγγραφο παράπονο, και πρωτοκολο.

μονο ο ΟΤΕ μπορεί να φτιάξει/αλλάξει την κολονα. [κάτι που ίσως πρέπει να το κανει εργολάβος του ΟΤΕ ή εξωτερικός εργολάβος με τον χρόνο να μεγαλώνει κατα πολύ στην δεύτερη περίπτωση.]

στο επείγον τώρα, που είναι η ασφάλεια των διερχόμενων.

νομικά μπορείς να πας μέσω εισαγγελέα, αλλά δεν το συνιστώ.
Αύτο που μπορεί να γίνει είναι σήμανση, κάτι που έπρεπε να έχει γίνει απο τον δήμο, κανε τους και ένα εγγραφό αν και δεν σε βοηθά, απλά ισως τους πιέσεις.
Επίσης αφού λες οτι είναι σχολείο κοντά, δοκίμασε να μιλήσεις με τον διευθυντή του σχολείου, και ανέλυσε του τον κινδυνο για τους μαθητές.

Τέλος, αρκετοί περιμένουμε φωτγραφίες απο το σημείο, αν μπορείς κάποια στιγμή ανέβασε μας κάτι, για να δούμε μήπως μπορεί να γίνει και κάτι άλλο.

Ο αντιδήμαρχος, δεν έχει αρμοδιότητα στην κολόνα, μόνο στο πεζοδρόμιο, και η τεχνική υπηρεσία τετοιές μερες υπολειτουργεί, οπότε μην περιμένεις πολλά παραπανω.


edit
[η σήμανση είναι το μόνο που μπορεί πρακτικά να κανει ο δήμος, τα υπόλοιπα γίνονται γραφειοκρατικά, μην περιμένεις συνεργείο του δήμου να το αλλάξει, ούτε εχει ευθήνη ο δήμος για την κολόνα, οσο περιέργο και αν σου φαίνεται.]

NetJim
31-12-09, 14:44
13:42 Ηρθαν και απο τον οτε . Εξυπηρετικο το παιδι που ηρθε ειπε θα μιλησει και αυτος αν και μας ειπε πως η κολωνα δε πεφτει.
Σχετικα με φωτο μονο με το κινητο μπορω να βγαλω αλλα εχω ξεχασει το καλωδιο στο στρατο.
(ειμαι στο κεπικ εκει και παιρνω το λαπτοπ με το κινητο για να μπαινω λιγακι στο νετ :p )

agrelaphon
31-12-09, 16:00
Βύσμα! :p

NetJim
31-12-09, 16:45
Βύσμα! :p

Καθολου βυσμα 5 μηνες πλατη-εβρου εκατσα.
Κατεβηκα αθηνα με μορια, και στο κεπικ μπηκα εντελως τυχεα επειδη ψαχναν ατομο απολυονταν ο αλλος κεπικαριος και με βαλαν επειδη πριν λιγο καιρο τους ειχα φτιαξει στο διοικητηριο κατι καλωδια που ειχαν κοπει, και δεν ειχαν τηλεφωνα. Ουτε καν διαβιβαστης δεν ειμαι :p

Βγηκαμε off topic :p

NetJim
10-01-10, 17:09
Καλη χρονια σε ολους !! Επιτελους βαλανε νεα κολονα και ολα μια χαρα !!!
Με καλεσε και ο αντιδημαρχος για να με ενημερωσει !!!
Εριξα και τσιμεντακι γυρο γυρο να ειναι σταθερη :p

DSLaManiaC
10-01-10, 17:12
Θέλουμε φώτο :p

NetJim
10-01-10, 17:16
:p Θα βαλω και φωτο !!! Μαλιστα μου αλλαξανε και το boxaki με ενα καινουριο και κατι καλωδια, το λεω επειδη ειδα κατω πεταμενα καλωδια.

maik
10-01-10, 18:00
Εριξα και τσιμεντακι γυρο γυρο να ειναι σταθερη :p

Λαθος μεγα. Το τσιμεντο διαλυει το ξυλο.

lghikas
10-01-10, 18:03
Λαθος μεγα. Το τσιμεντο διαλυει το ξυλο.

Αυτό το έχω ακούσει και εγώ ...

Έχουμε περισσότερες γνώσεις γιατί και τι γίνετε ?

NetJim
10-01-10, 18:52
Ναι αλλα χωρις το τσιμεντο με μια βροχη θα εφευγε ολο το χωμα.

lghikas
10-01-10, 18:55
Ναι αλλα χωρις το τσιμεντο με μια βροχη θα εφευγε ολο το χωμα.

ναι αλλά (λέω εγω τώρα ) μήπως με το τσιμέντο δεν θα έχει ταλαντώσεις απο τον αέρα και θα καταπονηθεί το ξύλο ?

ίσως αν έπεφτε πατημένο χαλίκι για το χώμα ???

maik
10-01-10, 18:56
Το επιφανειακο 2-3 εκ ισως.
Ομως η κολωνα ειναι πακτωμενη περιπου 90 εκ μεσα .

@ ADSLgr.com All rights reserved.