PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα παράδοσης e-mail στο Yahoo



vkapartz
24-03-06, 17:28
Αντιμετωπίζει κανείς άλλος προβλήματα παράδοσης των e-mail του (από Otenet) σε λογαριασμούς Yahoo?

Από το χειμώνα πολλά mail που στέλνω έχουν καθυστερήσεις στη παράδοση ή δε φτάνουν καθόλου. Το πρόβλημα μου ξαναεμφανίστηκε πάλι εδώ και κάποιες μέρες ενώ φαίνονταν να είχε λυθεί. Αν δε στέλνω από Otenet (αλλά π.χ. από Hotmail, GMail, κτλ.) τότε η παράδοση φαίνεται να γίνεται κανονικά και αμέσως. Και όλα τα υπόλοιπα mail που φεύγουν από τον SMTP της Otenet παραδίδονται κανονικά, φυσικά.

:what:

enwsitis21
25-03-06, 22:53
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ.

macee
28-03-06, 16:20
Το ίδιο και εγώ. Σε επικοινωνία γνωστού μου που είχε το ίδιο πρόβλημα και διαμαρτυρόταν για το antispam απο yahho, πήρε απάντηση οτι δεν φταίει η ote net αλλά η ετερεία που κάνει τον έλεγχο για spam κάπου στο εξωτερικό!!!!!

Bebis
29-03-06, 00:22
Για πρώτη φορά που με απασχολούσε η αμεσότητα παράδωσης παρατηρώ ότι τα emails αργούν πολλές ώρες να φτάσουν...

friend
30-03-06, 06:25
To ιδιο προβλημα εχω και εγω !!!
Δεν υπηρχε παλιοεταρα ... παρουσαιστικε το τελευταιο 4 μηνο.

Bebis
31-03-06, 03:24
Επειδή δεν έχω τον χρόνο να κάτσω να κάνω δοκιμές αφού αυτόν τον καιρό πνίγομαι από υποχρεώσεις, μήπως μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ποια μεριά φταίει;
Επιπλεον, μπορούμε να εξακριβώσουμε αν το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο μεταξύ των Οτενετ&Yahoo ή είναι και αν τα μηνύματα αποστέλονται από άλλους mail servers;

vkapartz
31-03-06, 20:41
Το έχω ψάξει αρκετά εδώ και μήνες, επειδή έχω συνεχή προβλήματα. Και βρήκα ότι το Yahoo συντηρεί διάφορες μαύρες και γκρι λίστες. Και θεωρητικά, αν δεν έχει πρόβλημα η IP σου, το domain σου, κτλ. και έχεις "established relation" με τον παραλήπτη, τότε τα e-mail σου παραδίνονται αμέσως.

Επειδή, όχι μόνο έχω παρελθόν σχέσης με τους παραλήπτες, αλλά με βάλαν και στα contacts τους με όλες τις δυνατές μορφές, πιστεύω ότι η Otenet είναι σε μαύρη λίστα του Yahoo. Και νομίζω ότι δε φιλτράρεται μόνο o mail server της εταιρείας (δοκίμασα δηλαδή να στείλω από τον mail server της Otenet με from: λογαριασμό στο gmail, καθώς και από gmail με σύνδεση Otenet και σύνδεση Vivodi) αλλά πιθανότατα το domain της.

Γι αυτό έκανα και το θέμα, μπας και μπορέσουμε να βγάλουμε στατιστικά συμπεράσματα. Γιατί μπορεί να λυθεί μόνο αν απευθυνθεί η Otenet στη Yahoo.

edit: στο συνδυασμό gmail+vivodi δεν είχα προβλήματα, να ξεκαθαρίσω

dragonfighter
16-11-06, 12:59
Ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια, καθώς εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα με την παράδοση e-mails σε yahoo λογαριασμούς. Μερικά καθυστερούν από μια μέρα και άλλα δεν φτάνουν ποτέ.
Χρησιμοποιώ mailgate.otenet.gr για smtp.

Κανείς άλλος με το ίδιο πρόβλημα; Έχετε να προτείνετε κάναν άλλον smtp server;

panthro
16-11-06, 20:04
Πριν μια βδομάδα που έστειλα από μαιλ της οτενετ σε yahoo εστάλη κανονικά χωρίς καθυστέρηση. Το ίδιο πρόβλημα όμως έχω παρατηρήσει κι εγώ να γίνεται αρκετές φορές.
Μήπως έχετε δοκιμάσει να στείλετε από το cool4u για δούμε αν και από εκεί παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα;;

Δοκίμασα σήμερα το πρωί να στείλω από το μαιλ μου στην οτενετ σε yahoo λογαριασμό και έφτασε πολύ γρήγορα.:worthy:
Προφανώς υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν υφίσταται κάθε μέρα. :whistle:

Rightman
06-10-07, 00:18
Και εγώ απο yahoo mail δέν λαμβάνουν τα μυνήματα μου. Δέν πρέπει να έχει σχέσει με τον παροχέα διότι και πρίν βάλω Altec υπήρχε το πρόβλημα.

StaPas
06-10-07, 19:50
Το ιδιο πρόβλημα και εγώ, δεν λαμβάνουν ποτέ τα μέιλ μου αλλά σε εμένα ερχονται!!!

stevenik
06-10-07, 19:56
Το ιδιο κ' εγω. Στελνω με pop3 οχι με το cool4u. Αλλοτε πηγαινουν αμεσως και αλλοτε μπορει να υπαρχει και καθυστερηση μεγαλυτερη απο 2+ ωρες.

giorgosn
04-07-08, 14:31
Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα προς yahoo.com τις τελευταιες 10 μερες. Το μυνημα μενει deferred στο mail server. Εχει βγαλει κανεις καποια ακρη?

gate_13_1966
05-07-08, 19:00
λοιπον,οντως υπηρχε τις τελευταιες μερες καποιο προβλημα στη παραδοση των μαιλ που εφευγαν απο domain οτενετ σε λογαριασμους yahoo.com ,hotmail.com..οπως εχω ενημερωθει το προβλημα εχει επιλυθει..
βεβαια υπαρχει μια καθυστερηση στην παραδοση των συγκεκριμενων mail αλλα η yahoo Και η hotmail εχουν ενημερωσει οτι υπαρχει κινηση στους servers τους.
το προβλημα οπως εχω παρατηρησει δεν ειναι μονο απο οτενετ σε yahoo,hotmail αλλα και απο yahoo-->hotmail. και το αντιστρωφο.

alexnts
14-01-09, 15:02
Το προβλημα συνεχιζει ακαθεκτο πανω απο ενα χρόνο.
Παραθέτω τις απαντήσεις που ελαβα απο Otenet μήνες πριν.

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η διαδικασία
αποστολής της ηλεκτρονικής σας αλληλογραφίας είναι μη εγγυημένη
υπηρεσία ως προς τους χρόνους παράδοσης. Πιo συγκεκριμένα:

Κατά τη διάρκεια αποστολής ενός μηνύματος δεν παρέχεται εγγύηση
χρόνου παράδοσης στον παραλήπτη αυτού καθώς αυτό εξαρτάται από
πολλούς παράγοντες. Εάν κατά τη διάρκεια αποστολής ενός μηνύματος
ο έλεγχος που υλοποιεί ο mail server σε διάφορα στοιχεία (π.χ. domain
name, DNS εγγραφές, ορθότητα email παραλήπτη κλπ), δεν
ολοκληρωθεί με επιτυχία είναι πιθανή η καθυστέρηση αποστολής του
μηνύματος.

Στην περίπτωση που δεν είναι εφικτή η παράδοση του οποιουδήποτε
μηνύματος λόγω υπαιτιότητας του mail server του παραλήπτη ή του ιδίου
του παραλήπτη ή στην περίπτωση που η παράδοση καθυστερεί, σας
παρέχεται σχετική ενημέρωση με μήνυμα επιστροφής το οποίο εξηγεί
τους λόγους καθυστέρησης ή μη παράδοσης.


Τέλος αναφορικά με την επικοινωνία με το δίκτυο της YAHOO ότι τα
μηνύματα φτάνουν στον προορισμό τους αφού πρώτα τεθούν σε ουρά,
μετά από σχετική ρύθμιση στην οποία έχει προβεί η YAHOO.

Η υπηρεσία μας έχει ήδη προβεί στην πρέπουσα διαδικασία ενημέρωσης
και αναμένουμε απόκρισή τους.


οπως επισης και

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι
ο ΟΤΕ εφαρμόζει πολιτικές για τον περιορισμό της ανεπιθύμητης
αλληλογραφίας (spam) τόσο για την εισερχόμενη όσο και για την
εξερχόμενη από τα συστήματα του αλληλογραφία.

O OTE λαμβάνει κάθε απαιτούμενο μέτρο για την αποφυγή καταγραφής
υποδομών του, σε λίστες αποστολέων ανεπιθύμητης αλληλογραφίας
που διατηρούν εταιρίες και οργανισμοί ανά τον κόσμο. Δεν μπορεί
όμως να διασφαλίσει - όπως συμβαίνει σε κάθε πάροχο υπηρεσιών
Internet- εντός του πλαισίου λειτουργίας του και των τεχνικών
και εμπορικών παραμέτρων υλοποίησης των υπηρεσιών του, ότι
δεν θα υπάρχουν πελάτες του, που ακούσια ή εκούσια αποστέλλουν
αλληλογραφία που μπορεί να χαρακτηριστεί σαν Spam.

Δεν είμαστε υπεύθυνοι για τις πολιτικές που ακολουθούν άλλοι
πάροχοι όπως για παράδειγμα η YAHOO που αναφέρετε.

Παρόλα αυτά το τμήμα Abuse κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια να επιλύει
τέτοιου είδους προβλήματα όταν πέφτουν στην αντίληψή μας.


H yahoo βαζει deferred τα μυνηματα γενικα απο otenet και domains πελατων της otenet και η Otenet δεν μπορει να κανει κατι..

FuS
14-01-09, 19:01
Και σε μένα συμβαίνει.
Καθυστερούν τα περισσότερα mail σε yahoo πολύ.

Το περίεργο είναι ότι όταν τα στέλνω από την web εφαρμογή (στο my.otenet.gr) σχεδόν ΟΛΑ πάνε στην ώρα τους.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό και μάλλον πρέπει να είναι σύμπτωση αλλά το αναφέρω μήπως συμβαίνει και σε άλλον :hmm:

emeliss
14-01-09, 23:22
Το περίεργο είναι ότι όταν τα στέλνω από την web εφαρμογή (στο my.otenet.gr) σχεδόν ΟΛΑ πάνε στην ώρα τους.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό και μάλλον πρέπει να είναι σύμπτωση αλλά το αναφέρω μήπως συμβαίνει και σε άλλον :hmm:
Δεν νομίζω να είναι σύμπτωση. Πρέπει να φεύγουν από άλλο εξυπηρετητη οπότε είναι λογικό.

ele_routz
20-04-09, 21:23
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα αναφοράς παράδοσης και ανάγνωσης email στο yahoo, όπως γίνεται στα mms.

@ ADSLgr.com All rights reserved.