PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ



addict
10-01-04, 14:46
Νομίζω πως χάθηκε από το forum ένα παρόμοιο topic που είχε κάνει σήμερα post ο terrorist, οπότε τα ξαναλέω.
Από χτες το βράδυ στην Πάτρα το δικό μου DSLΑΜ σέρνεται ανελέητα. Το νούμερο μου είναι από 43 και έχω zyxel 652r-13. Δε φταίει η Tellas γιατί έχω δοκιμάσει κι άλλον ISP με τα ίδια αποτελέσματα. Το περίεργο είναι πως που και που για κανα μισάωρο κολλάει στα 42Κ και μετά πάλι πέφτει στα 25 maximum. Αν τολμήσω να ανοίξω emule μπορεί να πέσει και στα 3Κ το browsing χωρίς να κατεβάζει το emule. Δεν είναι πρόβλημα πολλών connections με το zyxel γιατί όλα αυτά δούλευαν τέλεια στο παρελθόν. Τι συμβαίνει λοιπόν και τι μπορούμε να κάνουμε? Παρακαλώ όσοι άλλοι από Πάτρα αντιμετωπίζουν προβλήματα ας κάνουν ένα post εδώ.

ermis333
10-01-04, 15:13
Πάρε το ακουστικό στο χέρι και τηλεφώνησε στον ΟΤΕ 121 και πες του να αναβαθμίσει το DSLAM σου.

nEC
10-01-04, 17:30
Χμ,στο Bit Load Map δεν ξέρω αν είναι σωστό το downstream να είναι κομμάτιασμένο ...(όπως φαίνεται έχεις adsl over isdn?)...Όχι πως είναι αυτό το πρόβλημα ,απλά μού κάνει εντύπωση... Μάλλον το DSLam σου είναι τίγκα!

Lunacy
10-01-04, 22:33
Ο λόγος που χάνονται τα post σου είναι οτι γράφεις greeklish. Τα σβήνουν οι admin/mod.

Όσο για το πρόβλημα σου, η μόνη άμεση λύση είναι να πάτε και οι 3 και να τραβήξετε στον πΟΤΕ μια μήνυση (ή κάτι παρόμοιο), όπως είχε κάνει ένας άλλος χρήστης πριν λίγο καιρό και δικαιώθηκε άμεσα!
Αλλιώς θα περιμείνετε μέχρι όποτε τους έρθει να κάνουν αναβάθμιση.

addict
10-01-04, 23:04
Εγώ προτείνω να πάμε όλοι μαζί στον Οτε στην Κωνσταντινουπόλεως και να ψάξουμε να βρούμε κάποιον υπεύθυνο.

del_ahmettt
11-01-04, 00:06
Εγώ προτείνω να πάμε όλοι μαζί στον Οτε στην Κωνσταντινουπόλεως και να ψάξουμε να βρούμε κάποιον υπεύθυνο.

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι πρέπει να ιδρυθουν κατα τόπους ...σύλογοι χρηστών ADSL.Να οργανωθούμε και να πήγαίνουμε όλοι μαζί στα ...πρατήρια του ΟΤΕ,γιατί ΜΟΝΟ τότε ίσως μας δώσει κάποιος σημασία!
Στο εν λόγω Τ.Ε.Κ.,έκανα και εγώ αίτηση πρόσφατα για ADSL over ISDN.
Σε πολιορκητικές ερωτησεις που έκανα στον υπάλληλο(ήταν σχετικός ο ανθρωπος)σχετικά με την "ισχυ" του συγκεκριμένου DSLAM και το χρονοδιάγραμμα(τί είπες τώρα :?: ) αναβάθμισης του, η απάντηση που πήρα ήταν ένα πλατύτατο χαμόγελο... :D

unstoppable
11-01-04, 00:14
Μια απο τα ιδια και εγω εδω και 1-2 μερες,στο ιδιο dslam ειμαι και εγω

Terrorist
11-01-04, 13:30
Συμφωνώ με τον addict , όσοι βρισκόμαστε στο DSLAM
INTRACOM ∆ΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑ∆ΟΣ ΑΧΑΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ 2610 42, 43, 45(0 ~ 8), 46(0 ~ 2) να κανονίσουμε μία συνάντηση και να πάμε ομαδικός στο κέντρο του ΟΤΕ για να διαμαρτυρηθούμε για την απαράδεκτη κατάσταση .
Το όνομα μου είναι Νίκος , Επικοινωνήστε μαζί μου με PM να ανταλάξουμε τηλέφωνα για να κανονίσουμε το πότε , και θα πω και στους άλλους 2 χρήστες που γνωριζόμαστε .

Τα λέμε

unstoppable
11-01-04, 16:31
Παντως για αρχη θα μπορουσαμε να παρουμε να αναφερουμε βλαβη στο 121

addict
11-01-04, 16:42
Μα δεν είναι βλάβη. Είναι σκόπιμο overbooking.

Lunacy
11-01-04, 17:06
Sto gaidaro ebala ta connections sta 200 , alla den iparxei problima afou xrisimopoio to nat tou linux kai oxi tou jetspeed


Ε... οι ανοιχτές συνδέσεις δεν έχουν σχέση με το ΝΑΤ, αλλά με το ίδιο το modem νομίζω. Και όπως έχουν πει πολλοί, το Jetspeed δεν τραβάει και πολύ σε αυτά.

Για τις χαμηλές ταχύτητες δε μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα γιατί η γραμμή που σου μοσχοπουλάει ο πΟΤΕ είναι UBR, που σημαίνει μή-εγγυημένο bandwidth.

Με το 121 δε νομίζω να καταφέρετε τίποτα. Μια μαζική εξέργερση όμως ίσως να βοήθούσε (γιατι, κατά ΠΟΛΥ βάθος, εμείς έχουμε τη δύναμη).

addict
11-01-04, 17:32
Ναι αλλά μη εγγυημένο bandwidth δεν νομίζω ότι δικαιολογεί 3Κ όλη την ημέρα αν είναι ανοιχτό το emule!

Eco
11-01-04, 17:49
Και εγώ μένω Πάτρα και το τηλ. μου ξεκινάει από 45.
Έχω 384 της Tellas πανω σε PSTN γραμμή και αντιμετωπίζω ότι ακριβώς περιγράφει ο Terrorist. Στην καλύτερη περίπτωση (δίχως να κάνω download) έχω ping πχ με www.otenet.gr της τάξης 70-140ms ενώ όταν κατεβάζω πχ από ένα ftp με 15k/sec το ping μου ειναι μερικές χιλιάδες!!!. Δεν συζητάω τι γίνεται αν βάλω μπρος και το γαιδουράκι. Έλεος!!! Είμαι μέσα στο να προβούμε σε κάποιες ενέργειες.....

Lunacy
11-01-04, 19:24
Όπως είπα και πιο πάνω, αν πάτε να βρείτε δίκαιο μέσω της "κανονικής" οδού (121), δε θα κάνετε τίποτα για μήνες. Για παράδειγμα, αν πάρετε στο 121 και πείτε "εχω ψηλά ping", θα σου πούνε "τί είναι pink?". Εκτός αυτού, και να ξέρουν, δε θα γίνει ΤΙΠΟΤΑ.
ΟΤΑΝ θέλει ο πΟΤΕ, θα κάνει αναβάθμιση.

Δε βρήκα το ποστ, αλλά ένας χρήστης του forum είχε παρόμοια προβλήματα (νομίζω Αθήνα) με ping και ταχύτητα και κάτι έκανε στον πΟΤΕ με περιοριστικά μέτρα (με δικηγόρο) και μέσα σε λίγο καιρό κατέβαζε πάλι με 40άρια.
Και μάλιστα συζητούσαν οτι αν μαζευτούν μερικοί και το κάνουν αυτό, θα μειωθούν τα έξοδα του δικηγόρου. Άντε, μην κάθεστε! ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ!

unstoppable
11-01-04, 19:53
Ελπιζω να μαζευτουμε αρκετοι

Nick2k2
11-01-04, 23:24
Παιδιά συμφωνώ και επαυξάνω.Όσο κάθεστε και το αφήνετε τόσο θα χειροτερεύουν τα πράγματα και ο οτε θα κανει τα στραβά μάτια.Ενώ αν μαζευτείτε αρκετοί,πάτε και μιλήστε σοβαρά σε κάποιο υπεύθυνο άτομο σίγουρα θα σας λάβουν λίγο πιο σοβαρά υπόψη. Απο το 121 δεν πρόκειται να γίνει κάτι στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον.Γιατί αυτοί πάντα περιμένουν να γενικεύεται το πρόβλημα για να κάνουν αναβαθμίσεις.Σιγά μην αναβάθμιζαν κάθε λίγο και λιγάκι για ένα ατόμο.Όμως για να πιάνετε τόσο αισχρές ταχύτητες σίγουρα δεν είστε καθόλου λίγοι.Οπότε στην χειρότερη περίπτωση μαζεύεστε όσοι μαζεύεστε και παίρνεται σβάρνα όλα τα τηλέφωνα που ανήκουν στο δικό σας dslam και ρωτάτε ποιοι έχουν dsl και άν έχουν πρόβλημα. :D
Χαχα έτσι ίσως ενημερώσετε και τους υπόλοιπους χρήστες που βλέπουν οτι έχουν πρόβλημα και δεν ξέρουν πως να αντιδράσουν,οπότε μπορείτε να τους μαζέψετε όλους και να πάτε να κάνετε διαδήλωση στον οτε και να δείτε μετά η αναβάθμιση θα γίνει σε χρόνο dt :lol: :lol: :lol:

GP
12-01-04, 03:49
μαζεύεστε και παίρνεται σβάρνα όλα τα τηλέφωνα που ανήκουν στο δικό σας dslam και ρωτάτε ποιοι έχουν dsl και άν έχουν πρόβλημα. :D

-Παρακαλω;
-Ναι καλησπερα σας, ενας γειτονας ειμαι, μηπως εχετε DSL;
-Πλακα μου κανεις;
-Οχι δεν καταλαβατε, ελεγα αν ειχατε να ερθετε μαζι μας στον ΟΤΕ να κανουμε παραπονα...
-Αι στο διαολο ρε μαλακα μεσημεριατικα μας εκοψες τον υπνο...
-Μα οχι, να σας εξηγ...
-(κλικ) μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιπππππ

Nick2k2
12-01-04, 07:11
Xαχαχα ε αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα gp. :) Αλλά που θα πάει με λίγη προσπάθεια θα τους ανακαλύψετε τους adslάκηδες και μετά βουρ για τον οτε :lol: Στην χειρότερη μπορείτε να την κάνετε και ομαδικά την δουλειά,αν μαζευτείτε κάποιοι.Παίρνει απο μια γκάμα με νούμερα ο καθένας, και ξεκινάει.Άντε βρε που ξέρετε μπορεί να κάνετε και καμια γνωριμία,ποτε δεν ξέρεις :wink:

del_ahmettt
12-01-04, 12:34
Μπά! Η δουλεία πρέπει να γίνει καλύτερα με "πράκτορα" εκ των έσω του ΟΤΕ.
Μα τί ζητήσαμε! Μια απλη λίστούλα... με κάτι αριθμούς :D

unstoppable
12-01-04, 18:41
Τωρα η ταχυτητα μου και τα pings ειναι μια χαρα.

idleboneZ
12-01-04, 18:44
Δηλαδη unsto το βραδυ 8α εχουμε Γαμ*σ* παλι στο nba live 2004 εε???? :mrgreen: :mrgreen:

unstoppable
12-01-04, 18:46
Δηλαδη unsto το βραδυ 8α εχουμε Γαμ*σ* παλι στο nba live 2004 εε???? :mrgreen: :mrgreen:

Αν κρατησει μεχρι το βραδυ

Terrorist
13-01-04, 02:08
Χεχ , επειδή αυτό μπορεί να είναι παραδικό πρέπει να πάμε στον ΟΤΕ για να έχουμε μία πιο σαφή ενημέρωση για το τι γίνεται και να πάμε να διαμαρτυθούμε για τα συνεχή προβλήματα .
Εγω προτείνω την Τρίτη 13 σήμερα δηλαδή (σημαδιακη μέρα) να πάμε στον ΟΤΕ Κωσταντινουπόλεος κατά της 12:30 όσοι μπορείτε ελάτε .

Τα λέμε .

Cs|bomberman
16-01-04, 04:04
Γεια χαρά μένω κιεγώ Πάτρα και σκεφτομαι αύριο να περάσω από τον ΟΤΕ να ρωτήσω για αναβαθμιση από isdn σε adsl. Ο αριθμός μου είναι κιεμένα απο 45 και θάθελα να ρωτήσω το εξής: Στο σάιτ του ΟΤΕ στην ερώτηση για διαθεσιμότητα DSL ενώ όταν διαλέξω pstn μου βγάζει DSL διαθέσιμη, όταν βάλω isdn μου βγάζει DSL μη διαθέσιμη στην περιοχή σας. Λίγο περίεργο δεν είναι αυτό? Θα το διευκρινήσω όμως αύριο.
Επίσης επειδή είδα τις νέες τιμές της Οτενετ σκεφτομαι πλεον να την προτιμήσω αντι της TELLAS που αρχικά σκεφτόμουν. Επειδή με ενδιαφερει και το ping στα net games θα ήθελα να μάθω αν έχει κανείς Οτενετ τι pings έχει πάνω κάτω και πόσα kb/s πιάνει max speed στα downloads. Με 384K ή με 512κ. Το πρόβλημα που αναφέρατε με το τρελό Ping otan κατεβάζετε με το μουλάρι συνεχίζεται?
thanx a lot :)

ermis333
16-01-04, 12:28
δώσε IP να κάνω ping με Tellas 384

Terrorist
16-01-04, 12:51
Μίλησα με ένα τεχνικό του ΟΤΕ μου είπε ότι έκαναν αναβάθμιση , βέβαια εγώ παρατηρώ μερικά προβλήματα κατά καιρούς με το ping να εκτοξεύεται χωρίς αιτία στα ύψη θα το παρακολουθήσω αυτές τις μέρες για να δω πως θα πάει , έχω την εντύπωση ότι πάλι στο όριο βρισκόμαστε και πρέπει να τους κράξουμε να κάνουν περεταίρο αναβάθμιση γιατί το πρόβλημα δεν πρέπει να έχει λυθεί εντελώς και εαν αυξηθούν οι χρήστεσ να έχουμε πάλι τα ίδια .
Όταν είπα στον τεχνικό ότι είμαστε στα όρια μου είπε ότι το κέντρο έχει γεμίσει και δεν θα μπουν νέοι χρήστες , ίσως να εννοούσε της IDSN-Ports όπως αναφέρει ο Cs|bomberman .
Ελπίζω τώρα με την μείωση των τιμών της Otenet να γίνει μείωση και στις τιμές των άλλων Proviter , και της tellas που εχω .

addict
16-01-04, 15:13
Παρατήρησε κανείς disconnects σήμερα? Μου συμβαίνει περίπου κάθε μια ώρα (ADSL over ISDN, κέντρο Κων/πόλεως).

Terrorist
18-01-04, 05:04
Δυστηχώς τα μαύρα χάλια συνεχίζονται , από ότι έμαθα ήδη έχει ζητηθεί αναβάθμιση στο DSLAM Κωσταντινουπόλεως .Η κατάστηση είναι τραγελαφική , το DSLAM έχει 32 ISDN χρήστες και έχει τιγκάρει , σε λίγο θα τιγκάρουν και οι PSTN πόρτες , και το Bandwidth που συνδέει το DSLAM με το υπόλειπο δίκτυο ATM είναι μερικά MBs (μου είχε αναφερθεί το νούμερο 4MBs δεν ξέρω εαν ισχύει) .

Οπότε σηκώστε τα τηλέφωνα και αρχίστε να παίρνετε καθημερινός τους πάντες στον ΟΤΕ , δεν υπάρχει άλλη λύση . :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Nick2k2
18-01-04, 07:08
Πω πω δηλαδή για φαντάσου να είναι και 32 για PSTN και να είναι οι 30 κατειλημένες τότε μιλάμε οτι θα χρειαζόνταν bandwidth, αν έχουν όλοι 384 και κατεβάζουν ταυτόχρονα, 32χ384+30χ384=24Mbit και αυτοί έχουν μόνο τα 4 :shock: Ε μετά πως να μην υπάρχουν προβλήματα.Χρειάζεται τουλάχιστον να διπλασιαστεί μην μπω να τριπλασιαστεί το bandwidth με το ATM,ώστε να υπάρχει μετά περιθώρειο να προσθέσουν άλλες 32+32 πόρτες.Παιδιά τρέξτε να "βομβαρδίσετε" τον οτε γιατι αλλιώς δεν σας βλέπω καλά. :?

Cs|bomberman
19-01-04, 03:59
Ωραία τα περιγράφετε τα πραγματα στην Πάτρα. Ψήνομαι τώρα να ανανεώσω την isdn μου πριν λήξει και η προθεσμία με τις προσφορές του νεου ετους :P
4mbit δεν φτάνουν ούτε για 10 ατομα καλά καλά και εδώ μου λέτε για 64 users? καλά χαιρετίσματα. :D
Mιας και λέμε για ping κάντε paste μερικά αποτελέσματα αυτής της ip: 62.103.162.226 και πείτε με τι isp :)

addict
22-01-04, 03:00
Σήμερα από τις 1 το μεσημέρι μέχρι τις 6 περίπου το απόγευμα η γραμμή μου πέθανε. Δεν έπαιρνε IP - το zyxel κόλλαγε στο LCP UP. Το ATM Loopback Test αποτύγχανε, οπότε πιστεύω ότι μπορώ να είμαι σίγουρος πως κάποια βλακεία είχε γίνει πάλι από τον ΟΤΕ. Είχε και ένας φίλος το πρόβλημα αυτό περίπου τις ίδιες ώρες. Το παρατήρησε κανείς άλλος από DSLAM Κων/πόλεως? Επίσης συμβαίνει συχνά το πρωί που ξυπνάω το zyxel να έχει χάσει πάλι την IP και προφανώς να έχει σταματήσει οτιδήποτε κατεβάζω. Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει για αυτό? Μόνο κράξιμο στον ΟΤΕ ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.