PDA

Επιστροφή στο Forum : partition software???



Gordito
25-03-06, 00:29
Λοιπον εχω χωρισει το σκληρο μου σε 2 partitions με το fdisk. To ενα εχει μεγεθος 10GB ενω το αλλο 30Gb. Λοιπον τωρα θελω να τα κανω ισομερη κ να εχουν απο 20. Εννοειται οτι δεν θελω να χασω τα δεδομενα μου γιαυτο κ δεν θα χρισιμοποιησω το fdisk. ΕΣεις εχετε χρησιμοποιησει καποιο partition manager?? (Acronis,Paragon κτλ) Ποιο να προτιμησω απο ολα αυτα????

Hwoarang
25-03-06, 00:36
partition magic 8.0

fadasma
25-03-06, 00:47
Συμφωνώ, Partition Magic 8 αλλά με προσοχή γιατί κάποιο λάθος θα έχει δυσάρεστες συνέπειες.. :lamer

AddictedToChaos
25-03-06, 00:48
Εγω προσωπικα θα σου προτεινα το Acronis Disk Director. Εχω κανει απειρα πραγματα με αυτο (δημιουργια,διαγραφη,ενωμα partitions) χωρις καμια αποτυχια. Πολυ καλο. Φυσικα και τα υπολοιπα ειναι καλα απλα αυτο εχω τεσταρει εγω και εμεινα ικανοποιημενος.

Χωρις να θελω να σε αγχωσω, με οποιο προγραμμα και να το κανεις, φροντισε να παρεις backup των δεδομενων σου, (των βασικοτερων αν οχι ολων) γιατι αυτες οι εργασιες κρυβουν κινδυνους. Κατα 99% ολα θα πανε καλα αλλα ποτε δεν ξερεις.

Νικαετός
25-03-06, 00:52
Μία ψήφος και από εμένα στο Acronis . Απλά ανεκτίμητο !

anodizer
25-03-06, 00:54
Το έχω κάνει με το Partition Magic 8 και δεν χάθηκαν δεδομένα.

Gordito
25-03-06, 01:09
Βασικα κ εγω χρονια τωρα το Partition magic ξερω οτι ειναι οτι ειναι το πιο γνωστο απο ολα αλλα κοιταξα στο site τους κ δεν εχουν δοκιμαστικη εκδοση.Μαλλον θα δοκιμασω το Acronis...

AddictedToChaos
25-03-06, 01:13
Βασικα κ εγω χρονια τωρα το Partition magic ξερω οτι ειναι οτι ειναι το πιο γνωστο απο ολα αλλα κοιταξα στο site τους κ δεν εχουν δοκιμαστικη εκδοση.Μαλλον θα δοκιμασω το Acronis...

To Acronis οπως και το Partition Magic δεν δινουν trial versions αλλα demos που σημαινει πως δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις partitions παρα μονο με τις full εκδοσεις.

Gordito
25-03-06, 01:20
Μολις το παρατηρησα αυτο............:down: :down: :down: :down: :down: :down:

theodoros2004
25-03-06, 01:26
Παντως εγω χρησιμοποιουσα καιρο το partition magic 7 και τωρα το 8 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος χωρις κανενα προβλημα.

immortal1979
25-03-06, 16:46
partition magic 8.0 μια ψηφος και απο μενα.

θα σου στειλω pm.

logan11
25-03-06, 21:14
Πάρε οποσδήποτε backup τα δεδομένα σου πριν κάνεις οτιδήποτε.

Προσωπικά, μετά από ένα backup θα τραβούσα ένα ξεγυρισμένο ΦΟΡΜΑΤ όλο το δίσκο και χώρισμα από την αρχή. (μισές δουλιές θα κάνουμε τώρα?)

ΑΛΛΑ άμα έχεις και Λειτουργικό σε αυτόν τον δίσκο τότε θα π΄ρεπει να το ξαναστήσεις από την αρχή...

mastermind
25-03-06, 21:35
Partition Magic 8.0 και απο μένα! Το εχω και σε boot disk για ώρα ανάγκης...

Chris_Nik
25-03-06, 21:53
Partition Magic 8.0 και απο μένα!

aesir
25-03-06, 21:55
Acronis και εγώ, το partition magic σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να έχει δυσάρεστα αποτελέσματα...

tsigarid
25-03-06, 22:09
Με οποιοδήποτε πρόγραμμα, όσο ευχαριστημένοι και να είναι οι φίλοι που σου απάντησαν, μπορεί να έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα. Προσωπικά θα πρότεινα format και partitions από την αρχή, δύσκολος πιθανόν για σένα αλλά απόλυτα ασφαλής τρόπος. Κρίμα είναι να ρισκάρεις τα δεδομένα σου, έστω και λίγο

ghostrip
25-03-06, 22:50
partition magic αν το βρεισ δηλαδη. του λες να κανει μια σειρα δουθλειων και τις εκτελει μετα ολες μαζι :)

hellfire
25-03-06, 22:51
Εγώ χρησιμοποιώ το partition magic 8. Είναι πολύ καλό πρόγραμμα με πολλές δυνατότητες

αλλά και με πολλά bugs. Αν τελικά χρησιμοποιήσεις αυτό τότε να προσέξεις :

-Εκκίνηση με το boot CD του partition magic και όχι την εφαρμογή από μέσα στα windows

-Εκτέλεση των εργασιών που θες, κάνοντας ένα βήμα κάθε φορά (π.χ. στην περίπτωση σου

θα κάνεις resize το δεύτερο partition που έχεις, θα πατήσεις εφαρμογή και μετά θα ασχοληθείς

με το πρώτο partition. Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μη δηλώσεις όλες τις εργασίες να γίνουν

μαζί με ένα κλικ γιατί είναι πολύ πιθανό να πάρεις το δίσκο στο χέρι - συνήθως πετάει ένα

unknown error ή κάτι τέτοιο)

-Αν τα partition σου είναι γεμάτα δεδομένα το πιθανότερο είναι να αργήσει πολύ το πρόγραμμα

να τα κάνει move γι' αυτό να έχεις πολύ υπομονή

-Τέλος καλό είναι να κάνεις ένα check disk και ένα defrag πρίν επιχειρήσεις οτιδήποτε

apagal
25-03-06, 22:56
partition magic.Το μόνο πρόγραμμα που αξίζει από SYMANTEC!!!!

AddictedToChaos
25-03-06, 23:09
Εγώ χρησιμοποιώ το partition magic 8. Είναι πολύ καλό πρόγραμμα με πολλές δυνατότητες

αλλά και με πολλά bugs. Αν τελικά χρησιμοποιήσεις αυτό τότε να προσέξεις :

-Εκκίνηση με το boot CD του partition magic και όχι την εφαρμογή από μέσα στα windows

-Εκτέλεση των εργασιών που θες, κάνοντας ένα βήμα κάθε φορά (π.χ. στην περίπτωση σου

θα κάνεις resize το δεύτερο partition που έχεις, θα πατήσεις εφαρμογή και μετά θα ασχοληθείς

με το πρώτο partition. Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μη δηλώσεις όλες τις εργασίες να γίνουν

μαζί με ένα κλικ γιατί είναι πολύ πιθανό να πάρεις το δίσκο στο χέρι - συνήθως πετάει ένα

unknown error ή κάτι τέτοιο)

-Αν τα partition σου είναι γεμάτα δεδομένα το πιθανότερο είναι να αργήσει πολύ το πρόγραμμα

να τα κάνει move γι' αυτό να έχεις πολύ υπομονή

-Τέλος καλό είναι να κάνεις ένα check disk και ένα defrag πρίν επιχειρήσεις οτιδήποτε

Αυτους ολους τους περιορισμους που βαζεις για το partition magic με οδηγει στο συμπερασμα πως το Acronis ειναι κλασεις ανωτερο διοτι ολα αυτα που αναφερεις τα χω κανει πολλακις με το acronis disk director με απολυτη επιτυχια. Για να γινω πιο σαφης:

-Ολες τις διεργασιες τις εχω εκτελεσει μεσα απο τα windows (καποιες βεβαια απαιτουσαν reboot αλλα φυσικα μεσα απ' τα windows εκτελουνταν παλι),

-Ολες τις διεργασιες τις εκτελουσα με την μια. Πχ, του ανεθεσα να κανει delete ενα partition, μετα resize ενα αλλο και τελος να δημιουργησει ενα νεο partition με το allocated disk space.

-Με τα partition γεματα κατα 80%!! (ειχα παρει backup φυσικα)

-Χωρις να κανω οποιοδηποτε check disk ή defragmentation πριν κανω τις διεργασιες.

Να πω επισης πως ολα αυτα σε επιβαρυμενο δισκο με πολλες ωρες λειτουργιας κλπ κλπ.

Ολα αυτα δεν τα λεω, ουτε για να αντικρουσω τις συμβουλες σου αλλα ουτε και για να σε ειρωνευτω. Απλα μου καναν εντυπωση γιατι οσα λες, τα χω κανει χωρις κανενα προβλημα και οφειλα να το αναφερω.

Φιλικα :)

hellfire
25-03-06, 23:24
Αυτους ολους τους περιορισμους που βαζεις για το partition magic με οδηγει στο συμπερασμα πως το Acronis ειναι κλασεις ανωτερο διοτι ολα αυτα που αναφερεις τα χω κανει πολλακις με το acronis disk director με απολυτη επιτυχια.
Φιλικα :)


Το acronis δεν το έχω δουλέψει οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Παρόλαυτά αφού δουλεύω

το partition magic τόσο καιρό μπορώ να πω ότι αν ακολουθήσεις αυτά τα πραγματάκια, η

δουλειά θα γίνει σίγουρα (το ζητούμενο μιας και ο δίσκος περιέχει δεδομένα. Αν ήταν

partitionning από την αρχή κανένα πρόβλημα). Αν δεν τα κάνεις υπάρχει μια πολύ μικρή

πιθανότητα να συμβεί κάτι, χωρίς να είναι και σίγουρο βέβαια.

Εσύ με το acronis δίνεις στον άλλον 100% βεβαιότητα ότι όσα είπες θα γίνουν και στο δικό

του σύστημα απροβλημάτιστα ?

AddictedToChaos
25-03-06, 23:54
Το acronis δεν το έχω δουλέψει οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Παρόλαυτά αφού δουλεύω

το partition magic τόσο καιρό μπορώ να πω ότι αν ακολουθήσεις αυτά τα πραγματάκια, η

δουλειά θα γίνει σίγουρα (το ζητούμενο μιας και ο δίσκος περιέχει δεδομένα. Αν ήταν

partitionning από την αρχή κανένα πρόβλημα). Αν δεν τα κάνεις υπάρχει μια πολύ μικρή

πιθανότητα να συμβεί κάτι, χωρίς να είναι και σίγουρο βέβαια.

Εσύ με το acronis δίνεις στον άλλον 100% βεβαιότητα ότι όσα είπες θα γίνουν και στο δικό

του σύστημα απροβλημάτιστα ?

Σιγουρα με τις δικες σου οδηγιες θα γινει οχι με 100% αλλα με 1000% η δουλεια επιτυχως.

Φυσικα και δεν δινω 100% βεβαιοτητα επιτυχιας γι αυτο λεω και γω backup, backup, backup των σημαντικων αν οχι ολων δεδομενων.

Απλα το χω χρησιμοποιησει παρα πολλες φορες χωρις κανενα σφαλμα γι αυτο το προτεινω. Εξαλλου στα μεχρι τωρα ποστς απ τους υπολοιπους, οσοι προτειναν το patition magic, απλα πετουσαν ενα partition magic 8 και τελος. Εγω δινω και επιχειρηματα οπως και συ φυσικα.

Gordito
25-03-06, 23:57
Τελικα κατεβασα το Paragon απο torrent. Μπερδευτηκα ελαχιστα στην αρχη αλλα τελικα ειναι πανευκολο.Μεσα απο τα windows χωριζεις τους δισκους κ μετα αυτο κανει μια επανεκκινησουλα κ τελειωνει τη δουλεια. Πολυ καλο,γρηγορο κ ουσιαστικο.:up: :up: :up: :up: :up: :up: :up:

hellfire
26-03-06, 00:03
Σιγουρα με τις δικες σου οδηγιες θα γινει οχι με 100% αλλα με 1000% η δουλεια επιτυχως.

Φυσικα και δεν δινω 100% βεβαιοτητα επιτυχιας γι αυτο λεω και γω backup, backup, backup των σημαντικων αν οχι ολων δεδομενων.

Απλα το χω χρησιμοποιησει παρα πολλες φορες χωρις κανενα σφαλμα γι αυτο το προτεινω. Εξαλλου στα μεχρι τωρα ποστς απ τους υπολοιπους, οσοι προτειναν το patition magic, απλα πετουσαν ενα partition magic 8 και τελος. Εγω δινω και επιχειρηματα οπως και συ φυσικα.


οκ, πάντως θέλω να βρώ λίγο χρόνο να δοκιμάσω και το acronis, όλοι αυτό προτείνουν σε ξένα forum.

Μάλλον επειδή το partition magic το έχει η symantec τώρα έχει μπει στην black list των power user ;)

hellfire
26-03-06, 00:04
Τελικα κατεβασα το Paragon απο torrent. Μπερδευτηκα ελαχιστα στην αρχη αλλα τελικα ειναι πανευκολο.Μεσα απο τα windows χωριζεις τους δισκους κ μετα αυτο κανει μια επανεκκινησουλα κ τελειωνει τη δουλεια. Πολυ καλο,γρηγορο κ ουσιαστικο.:up: :up: :up: :up: :up: :up: :up:


:oneup:

AddictedToChaos
26-03-06, 00:11
οκ, πάντως θέλω να βρώ λίγο χρόνο να δοκιμάσω και το acronis, όλοι αυτό προτείνουν σε ξένα forum.

Μάλλον επειδή το partition magic το έχει η symantec τώρα έχει μπει στην black list των power user ;)

Για να ξερεις, εχω και τα 3. Acronis, Partition magic, Paragon. Αλλα αμεσως ξεχωρισα το Acronis.

Και ναι. Δυστυχως το οτι πλεον το χει η Symantec ειναι ενα μεγαλο μειον, χωρις να θελω να θειξω την εταιρια.Απλα χωνει παντου την μυτη της και τα μ@μ@ει την μανα.

logan11
26-03-06, 02:01
Kαι γω το Paragon Partition Manager 2005 χρησιμοποιώ.
Το είχε κάποτε δωρεάν σε ένα περιοδικό και το τσίμπησα.:up:

AddictedToChaos
26-03-06, 02:04
Kαι γω το Paragon Partition Manager 2005 χρησιμοποιώ.
Το είχε κάποτε δωρεάν σε ένα περιοδικό και το τσίμπησα.:up:

Και 'γω δωρεαν το τσιμπησα, οχι απο περιοδικο ομως...:whistle:

anodizer
26-03-06, 02:27
partition magic.Το μόνο πρόγραμμα που αξίζει από SYMANTEC!!!!

Φυσικά επειδή δεν είναι της Symantec :p
Απλά το αγόρασε, μάλιστα το είχα δοκιμάσει και δεν έχει την παραμικρή αλλαγή.

AddictedToChaos
26-03-06, 02:31
Φυσικά επειδή δεν είναι της Symantec :p
Απλά το αγόρασε, μάλιστα το είχα δοκιμάσει και δεν έχει την παραμικρή αλλαγή.

Xμμ...:hmm: Αν δημιουργησει εστω και ενα folder Symantec στα Program files, Common Files, Documents & Settings + οτι χωσει στην Registry δεν ειναι αρκετο;

*AddictedToChaos ακομα αναρωταται... :hmm:

anodizer
26-03-06, 02:46
Xμμ...:hmm: Αν δημιουργησει εστω και ενα folder Symantec στα Program files, Common Files, Documents & Settings + οτι χωσει στην Registry δεν ειναι αρκετο;

*AddictedToChaos ακομα αναρωταται... :hmm:

Εντάξει μιλούσα για το πρόγραμμα όπως το δουλεύεις. Αλλά που είναι το πρόβλημα; Λες να εγκαθιστά "νόμιμο" trojan ή κάτι τέτοιο;

AddictedToChaos
26-03-06, 02:58
Εντάξει μιλούσα για το πρόγραμμα όπως το δουλεύεις. Αλλά που είναι το πρόβλημα; Λες να εγκαθιστά "νόμιμο" trojan ή κάτι τέτοιο;

Οχι καμια σχεση. Απλα δεν γουσταρω προσωπικα να κανει κουμαντο η symantec στο pc μου.Ετσι απλα. Αυτο το feeling μου βγαζει αυτη η εταιρεια.

anodizer
26-03-06, 03:23
Ε μα τι κουμάντο; Εντάξει δεν ειναι συμπαθής εταιρεία γενικότερα, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.

AddictedToChaos
26-03-06, 03:32
Ε μα τι κουμάντο; Εντάξει δεν ειναι συμπαθής εταιρεία γενικότερα, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.


Ενταξει. Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλη εταιρεια. Απλα απο την εποχη που πρωτοηρθα σε επαφη με αυτην (Norton Antivirus κλασσικα οπως ολοι οι πρωταρηδες :p ) μου αφησε ψυχολογικο τραυμα :cry: και απο τοτε την αποφευγω σε καθε περιπτωση.

Δεν ειναι τυχαιο εξαλλου το γεγονος πως ολοι απομακρυνονται απ' αυτην. Ειναι γνωστο το κουμαντο της στα pc. Για να ξεκαθαρισω τον ορο κουμαντο στην προκειμενη περιπτωση. Εννοω την συνηθεια να επιβαλλεται. Θελω να ελεγχω εγω τι μου γινεται στο pc και οχι το οποιοδηποτε software.Αυτα.

Ισως να σου ακουγομαι βλακας αλλα αυτα νιωθω για την symantec.

anodizer
26-03-06, 03:38
Αχα οκ. Έχεις δίκιο σε ότι αφορά διάφορα προγράμματα της όπως το Norton av και fw, δικαιολογημένα ως ένα σημείο γιατί απευθύνεται (κυρίως) σε αρχάριους, αλλά και για μένα αυτός είναι ένας λόγος που δεν μου αρέσουν τα προϊόντα της. Όμως για το partition magic δεν ισχύει κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση, γι' αυτό επέμεινα.
Κι εξάλλου μπορείς να βολευτείς το ίδιο καλά με το κλασσικό partition magic της paragon.

AddictedToChaos
26-03-06, 03:43
Όμως για το partition magic δεν ισχύει κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση, γι' αυτό επέμεινα.
Κι εξάλλου μπορείς να βολευτείς το ίδιο καλά με το κλασσικό partition magic της paragon.

Ξερεις τι. Το ολο θεμα αρχισε επειδη ρωτησες αν υπαρχει κατι που να 'χει αλλαξει κατι και εγω (με μια δωση humor) απαντησα για τα folders :lol:

Σιγουρα ειναι ενα καλο προϊον. Δεν χωρα αμφιβολια.

2fast4u
24-07-06, 15:07
Εχω σε ενα partition σκληρου δισκου NTFS xωρητικοτητας 100GB δεδομενα που δεν ξεπερνουν τα 20GB. Yπαρχει καποιο προγραμμα να 'σμικρυνω' το partition αυτο στα 40GB (20GB υπαρχοντα δεδομενα + 20GB μελλοντικα) ωστε να εχω 60GB ενα partition καινουργιο ? :hmm:

xena
24-07-06, 15:09
Partition Magic

blend
24-07-06, 15:11
Partition Magic - Αλλά καλού κακού κάνε κι ένα backup πρώτα. Αν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

hemlock
24-07-06, 15:13
Και εγω ψηφιζω partition magic +backup...Σιγουρη λυση :oneup: :oneup:

AddictedToChaos
24-07-06, 15:20
Acronis Disk Director Suite ή Paragon Partition Manager απο μενα.

Και μαλιστα να τα τρεξεις φτιαχνοντας Bootable CD. Για να μην χρειαστει να τα εγκαταστησεις στο συστημα σου ;)

Με symantec ποιος ασχολειται τωρα...:down:

2fast4u
24-07-06, 15:24
Και αν ο δισκος μου εχει δεδομενα γραμμενα σκορπια στους τελευταιους sectors
, τοτε θα τα βρει -η- πρεπει να κανουμε πρωτα compress για να πανε τα δεδομενα στην αρχη ?

blend
24-07-06, 15:26
Κάνε ένα πλήρες defrag για σιγουριά.

Kapnos
08-01-07, 17:33
Γεια σας,

μέχρι τώρα δούλευα με το PowerQuest Partition Magic 8 για partitioning. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλύτερο? Πάντα σε Wins και με GUI

hemlock
08-01-07, 17:39
Nop...αλλα κοιτα και το Gparted...ειναι Linux distro αλλα απολυτα κατανοητο στα βηματα και την χρηση του

bill2003
08-01-07, 17:39
Τι εννοείς καλύτερο? Θες να πετύχεις κάποιο συγκεκριμένο αποτέλεσμα και το Partition Magic σου έβγαλε πρόβλημα?

Εναλλακτικό: http://www.acronis.com/homecomputing/products/diskdirector/

AddictedToChaos
08-01-07, 17:44
Το Acronis Disk Director είναι πολύ καλο, αλλά επειδή είναι commercial, προτείνω Gparted που κάνεις άνετα απλά partitioning schemes.

Έχει και ωραίο live περιβάλλον.

hemlock
08-01-07, 17:51
Αντιστοιχο νηματακι...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35320

deniSun
08-01-07, 18:28
Νομίζω το partition magic είναι το καλύτερο. Τι πρόβλημα αντιμετώπισες με αυτό που δεν μπόρεσες να το λύσεις και ψάχνεις για κάποιο άλλο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.