PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

nnn
28-09-10, 22:59
για να δούμε τελικά θα έχει ενδιαφέρον.

Georgevtr
29-09-10, 05:23
http://www.nvelectronics.in/pics/fm.jpg +http://www.ellinikos-stratos.com/forum/uploads/20080428_080904_arvila.jpg

μην τσιμπας :rolleyes:

Μακάρι φίλε να χεις δίκιο,μακάρι!

kover
29-09-10, 07:26
Μην ακούω για όρια και caps και ογκοχρεώσεις γιατί εμφανίζεται η αλεργία πάλι και ξύνομαι ολόκληρος.

[DSL]MANOS
29-09-10, 08:24
Αν υπάρξει ογκοχρέωση, θα βάλουν vdsl ελάχιστοι.

emeliss
29-09-10, 11:04
Μακάρι φίλε να χεις δίκιο,μακάρι!
Έχεις σοβαρές ενδείξεις για να περιμένεις κάτι διαφορετικό;

manicx
29-09-10, 11:23
Διαβάζω για το 5mbps upload... Περίμενα 10. Ελπίζω να αλλάξει και να δώσουν 10. Την επόμενη μέρα που θα με καλύψει (ελπίζω), έχω φύγει για άλλα.

-21grams
29-09-10, 11:38
ΔΩΣΤΕ UPLOAD ΣΤΟ ΛΑΟ!
period

[DSL]MANOS
29-09-10, 12:58
DOWNLOAD θέλουμε. 50mbit. :p

Kolofotias
29-09-10, 14:33
MANOS;3720640']DOWNLOAD θέλουμε. 50mbit. :p

Upload θέλουμε να seedαρουμε τον κόσμο όλο και να έχουμε dedicated servers για files, sites και παιχνιδάκια σπίτι......

nnn
29-09-10, 14:41
Upload θέλουμε να seedαρουμε τον κόσμο όλο και να έχουμε dedicated servers για files, sites και παιχνιδάκια σπίτι......

you can forget that
δεν πρόκειται να γίνει ποτέ

Kolofotias
29-09-10, 14:47
you can forget that
δεν πρόκειται να γίνει ποτέ

Γιατί; Δεν θα είναι στημένο το δίκτυο του ΟΤΕ έστι;
Μην φανταστείς κανένα τρελό χλιδάτο server αλλά κάτι Light όπως έναν NAS να μοιράζει αρχεία και έναν CS server που υπάρχει σπίτι μου και με το τωρινό dsL.Μέχρι 6 παίχτες σηκώνει.....χιχι

nnn
29-09-10, 14:49
Μην περιμένεις τρελλό upload εννοώ, 5-10 Mbps.

[DSL]MANOS
29-09-10, 14:53
Να περιμένω τρελό download??? 100Mbit??? :p

apostolt
29-09-10, 14:55
Μην περιμένεις τρελλό upload εννοώ, 5-10 Mbps.

Απο το 1 που εχουμε τωρα ειναι πολυ καλυτερα.

Ξερει κανεις αν ο Οτε δωσει συμετρικη VDSL? 30/30 ας πουμε αντι για 50/10-15??

Kolofotias
29-09-10, 14:56
Μην περιμένεις τρελλό upload εννοώ, 5-10 Mbps.

Με 5-10 mbps στέλνεις άνετα μεγάλα άρχεια στα οποία μπορεί να χρεαιστείς να έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση πχ και μπορείς να στήσεις έναν αξιοπρεπή server CS για 16 άτομα και την παρέα σου!ακόμα και streaming σκέφτεσαι ανάλογα με τους χρόνους απόκρισεις που θα δούμε.....δεν είναι ακατόρθωτα.....

Σε σύγκριση με το 1Μβπσ που υπάρχει τώρα κάτι τέτοιες home user υλοποιήσεις θα έιναι πολύ πιο εφικτές.

να φανταστείς οτι έγω δεν έχω τώρα ούτε download 10Mbps!

SfH
29-09-10, 16:14
Γιατί; Δεν θα είναι στημένο το δίκτυο του ΟΤΕ έστι;
Μην φανταστείς κανένα τρελό χλιδάτο server αλλά κάτι Light όπως έναν NAS να μοιράζει αρχεία και έναν CS server που υπάρχει σπίτι μου και με το τωρινό dsL.Μέχρι 6 παίχτες σηκώνει.....χιχι
Κανιβαλίζει πολύ τα μισθομένα έτσι.

Kolofotias
29-09-10, 16:20
Κανιβαλίζει πολύ τα μισθομένα έτσι.

Τα μισθωμένα απολαμβάνουν άλλες ανέσεις όπως σταθερό ip και τρελό uptime καθώς και συμμετρικό up/down με τις βελτιστες αποκρίσεις.

Έτσι είναι αυτά όμως!Οταν με το καλό δλδ πάμε στα FTTH με 100κατω/100πανω δεν θα μπορούμε να σηκώσουμε 2 sites o καθένας;

ipo
29-09-10, 16:21
να τολμήσω πρόβλεψη για 25/2,5 50/5
:hmm:
Η DT δίνει 25/5 και 50/10 Mbps down/up. Θα είναι μεγάλη απογοήτεση να μειώσουν την αναλογία upstream/downstream από 1:5 στο 1:10.

Σε άλλες χώρες δίνουν 100/30Mbps με VDSL2, δηλαδή με αναλογία 1:3,3.

nnn
29-09-10, 16:25
Η DT δίνει 25/5 και 50/10 Mbps down/up. Θα είναι μεγάλη απογοήτεση να μειώσουν την αναλογία upstream/downstream από 1:5 στο 1:10.

Σε άλλες χώρες δίνουν 100/30Mbps με VDSL2, δηλαδή με αναλογία 1:3,3.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3718833&postcount=422
:whistle:

-21grams
29-09-10, 16:38
Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με άλλα μέλη του forum των οποίων προφανώς οι ανάγκες/απαιτήσεις διαφέρουν, σκεφτήκατε ποτέ ΤΙ παραπάνω θα σας προσφέρει ένα DL rate της τάξης των 50Mbps σε σχέση με τα προσφερόμενα 24;
Αν το ζητούμενο είναι τα 24 να είναι εγγυημένα και όχι "έως" τάσσομαι μαζί σας, προσυπογράφω με χέρια, πόδια κι όποιο άλλο μέλος του σώματος θέλετε :p
Αλλά...
Βάσει των τωρινών συνθηκών, θεωρώ πως τα 50 Mbps όταν και εφόσον προσφερθούν θα παραμείνουν σε σημαντικό βαθμό ΑΝΑΞΙΟΠΟΙΗΤΑ.
Εδώ καλά-καλά ο (home) user δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί μια (καλή) 24άρα γραμμή.
Για να "τερματίσει" θα πρέπει να βάλει σε download manager 5 έως 10 links από server στον οποίο διατηρεί premium account.
Κάνω λάθος;

Αναλογιστήκατε καθόλου τα πλεονεκτήματα της αντίστοιχης αύξησης του upload ή τα προσπερνάτε αδιάφορα;
Και ΟΧΙ δεν αναφέρομαι πρωτίστως σε peer2peer δίκτυα (τη χρήση των οποίων προσωπικά έχω μειώσει στο ελάχιστο)
Δεν έχει κανείς από εσάς συγγενείς στην επαρχία ή/και εξωτερικό τους οποίους επισκέπτεται σπάνια;
Στις περιπτώσεις αυτές η μόνη λύση είναι τα σε video calls μέσω MSN, Skype κλπ
Δεν θα ήταν μεγάλη βελτίωση αν εκείνο το ΑΘΛΙΟ παραθυράκι με τα low (ή και dropped) frames κλπ αναβαθμίζονταν σε resolution;
Δεν χρειάστηκε ποτέ να ανεβάσετε αρχεία μεγάλου μεγέθους για back-up ή οποιονδήποτε άλλο λόγο;
Είναι μια διαδικασία ΕΠΩΔΥΝΑ αργή που ΔΕΣΜΕΥΕΙ τον χρήστη, περιορίζει τον χρόνο κ.ο.κ.
[Σας ομιλεί εκ πείρας ένας FLAC rip uploader ;)]

Η οπτική γωνία απ' την οποία βλέπουν κάποιοι το όλο θέμα μου θυμίζει τις αυξήσεις ταχύτητας στην εγγραφή δίσκων CD/DVD.
Τα πρώτα optical drives που κυκλοφορούσαν ήταν π.χ. 2x που μεταφράζονταν ας πούμε σε 30 λεπτά αναμονής.
Τα αμέσως επόμενα επιτύγχαναν διπλάσια ταχύτητα (4x) κάτι που σήμαινε σημαντική εξοικονόμηση χρόνου (30min=>15min, οι τιμές είναι ενδεικτικές)
Από ένα σημείο και μετά (ας πούμε από 12x και άνω) οι αυξήσεις των επιδόσεων δεν ήταν πλέον μείζονος σημασίας.
Το να γράψεις ένα δισκάκι σε 6 λεπτά αντί για 8 δεν συνιστά κανένα κατόρθωμα.
Το να κατεβάσεις όμως την μισή ώρα σε ένα 10λεπτο ΕΙΝΑΙ!
Τόσο απλά...

Επανέρχομαι λοιπόν στο προηγούμενο αίτημα μου και ξαναγράφω,
ΔΩΣΤΕ UPLOAD ΣΤΟ ΛΑΟ!
Προτείνω πακέτα 25/5, 50/10 κ.ο.κ να τηρείται δηλ. μια αναλογία 5 προς 1 τουλάχιστον, αν και δεν θα χάλαγε καθόλου να παρεμβάλλονταν εκείνο το μαγικό s πριν το DSL και να καθιερώνονταν οι symmetric γραμμές.
[Όνειρα θερινής νυκτός]

Edit: Βλέπω προηγήθηκαν κι άλλοι με τις ίδιες ανησυχίες :whistle:

SfH
29-09-10, 16:45
Τα μισθωμένα απολαμβάνουν άλλες ανέσεις όπως σταθερό ip και τρελό uptime καθώς και συμμετρικό up/down με τις βελτιστες αποκρίσεις.

Έτσι είναι αυτά όμως!Οταν με το καλό δλδ πάμε στα FTTH με 100κατω/100πανω δεν θα μπορούμε να σηκώσουμε 2 sites o καθένας;

Σταθερά ip/ip blocks θα μπορείς να πάρεις και στο vdsl λογικά όπως μπορείς στο adsl με μικρότερο κόστος από leased. Σταθερότητα θα έχει καλύτερο από adsl σίγουρα καθώς ελαχιστοποιείται ο θόρυβος και το κομμάτι στο οποίο συνήθως υπάρχουν προβλήματα. Μη νομίζεις ότι τα μικρά leased ( shdsl ) περνάνε από κάποιο διαφορετικό υπερ-σταθερό δίκτυο. Η διαφορά σε latency είναι αρκετά μικρή και, μην κάνεις το λάθος να νομίζεις ότι π.χ. τα leased ενός isp με πιταρισμένο δίκτυο πετάνε, ενώ τα dsl σέρνονται. Έχουν ευνοϊκότερηδρομολόγηση συνήθως, αλλά δεν κάνουν και θαύματα ( αν και θα έπρεπε ). Σίγουρα η αξιοπιστία και το support δεν έχουν καμία σχέση αλλά, σιγά σιγά, τα προϊόντα συγκλίνουν και, οι τιμές ( και τα κέρδη ) έχουν τεράστια διαφορά.


Επανέρχομαι λοιπόν στο προηγούμενο αίτημα μου και ξαναγράφω,
ΔΩΣΤΕ UPLOAD ΣΤΟ ΛΑΟ!
Προτείνω πακέτα 25/5, 50/10 κ.ο.κ να τηρείται δηλ. μια αναλογία 5 προς 1 τουλάχιστον, αν και δεν θα χάλαγε καθόλου να παρεμβάλλονταν εκείνο το μαγικό s πριν το DSL και να καθιερώνονταν οι symmetric γραμμές.
[Όνειρα θερινής νυκτός]

Αν το ζητούμενο είναι τα 24 να είναι εγγυημένα και όχι "έως" τάσσομαι μαζί σας, προσυπογράφω με χέρια, πόδια κι όποιο άλλο μέλος του σώματος θέλετε

Αν έχεις να πληρώσεις σου δίνουνε και εγγυημένο και συμμετρικό και όσο πολύ θες. Απλά η κοστολόγηση γίνεται με βάση το ότι βγάζεις κέρδος από αυτό, όχι απλά ότι είναι "βολικό" :p

ipo
29-09-10, 16:46
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3718833&postcount=422
:whistle:
Δυστυχώς το διάβασα. Προσωπικά είμαι καλυμμένος από τα 24Mbit downstream που μου δίνει η ADSL, αλλά νιώθω περιορισμένος με το 1Mbit upstream.

Ελπίζω μέχρι το 2012 που θα έρθει το VDSL στην περιοχή μου να έχουν αναθεωρήσει την πολιτική του upstream. Χίλιες φορές 25/10 Mbps, παρά 50/5Mbps.

-21grams
29-09-10, 16:51
Δυστυχώς το διάβασα. Προσωπικά είμαι καλυμμένος από τα 24Mbit downstream που μου δίνει η ADSL, αλλά νιώθω περιορισμένος με το 1Mbit upstream.

Ελπίζω μέχρι το 2012 που θα έρθει το VDSL στην περιοχή μου να έχουν αναθεωρήσει την πολιτική του upstream. Χίλιες φορές 25/10 Mbps, παρά 50/5Mbps.+∞ (συν άπειρο)

Kolofotias
29-09-10, 16:54
Σταθερά ip/ip blocks θα μπορείς να πάρεις και στο vdsl λογικά όπως μπορείς στο adsl με μικρότερο κόστος από leased. Σταθερότητα θα έχει καλύτερο από adsl σίγουρα καθώς ελαχιστοποιείται ο θόρυβος και το κομμάτι στο οποίο συνήθως υπάρχουν προβλήματα. Μη νομίζεις ότι τα μικρά leased ( shdsl ) περνάνε από κάποιο διαφορετικό υπερ-σταθερό δίκτυο. Η διαφορά σε latency είναι αρκετά μικρή και, μην κάνεις το λάθος να νομίζεις ότι π.χ. τα leased ενός isp με πιταρισμένο δίκτυο πετάνε, ενώ τα dsl σέρνονται. Έχουν ευνοϊκότερηδρομολόγηση συνήθως, αλλά δεν κάνουν και θαύματα ( αν και θα έπρεπε ). Σίγουρα η αξιοπιστία και το support δεν έχουν καμία σχέση αλλά, σιγά σιγά, τα προϊόντα συγκλίνουν και, οι τιμές ( και τα κέρδη ) έχουν τεράστια διαφορά.

Η leased έχουν τε΄ραστια διαφορά από DSL συνδέσεις και αυτό είναι φανερό από απλές επιχειρηματικές τους εφαρμογές!Για τα ip έχεις δίκιο αλλά για τα υπόλοιπα δεν θα συμφωνήσω.
Ένα internet cafe λειτουργεί 40 PCs, που μπορεί να τρέχουν κάθε λογής προγραμμα ταυτόχρονα (συμπεριλαμβανομένου και p2p) , με μια leased line των 6Mbps down/6Mpbs up χωρίς lag σε εφαρμογές που αυτό είναι απαραίτητο όπως τα fps games.
Καταλαβαίνεις ότι μια συμμετρική 6αρα σαν αυτή εξυπηρετεί 40 άτομα ικανοποιητικά κ εγώ με τα 5,5/1 σέρνομαι τακτικώς.

SfH
29-09-10, 17:12
Η leased έχουν τε΄ραστια διαφορά από DSL συνδέσεις και αυτό είναι φανερό από απλές επιχειρηματικές τους εφαρμογές!Για τα ip έχεις δίκιο αλλά για τα υπόλοιπα δεν θα συμφωνήσω.
Ένα internet cafe λειτουργεί 40 PCs, που μπορεί να τρέχουν κάθε λογής προγραμμα ταυτόχρονα (συμπεριλαμβανομένου και p2p) , με μια leased line των 6Mbps down/6Mpbs up χωρίς lag σε εφαρμογές που αυτό είναι απαραίτητο όπως τα fps games.
Καταλαβαίνεις ότι μια συμμετρική 6αρα σαν αυτή εξυπηρετεί 40 άτομα ικανοποιητικά κ εγώ με τα 5,5/1 σέρνομαι τακτικώς.

Ναι, έχουν τεράστια διαφορά σε packet throughput από μια dsl, αλλά και οι dsl δεν είναι ( πια ) τόσο άσχημες σε αυτό τον τομέα. Την υπόλοιπη διαφορά προφανώς την κάνει ο εξοπλισμός ( να αναφέρω traffic shaping ή θα με φάνε ? :p ) και όχι τόσο η γραμμή. Προς θεού δε λέω ότι τα leased είναι άχρηστα, αντιθέτως, εκεί που υπάρχουν συνήθως είναι απαραίτητα και για την κερδοφορία αλλά και την ψυχική ηρεμία των εμπλεκομένων :p Απλά λέω ότι σιγά σιγά τα home κυκλώματα τα πλησιάζουν επικίνδυνα, για αυτό και μου φαίνεται λογικό οι isp να προσπαθούν να τα αποστασιοποιήσουν όσο μπορούν.

manicx
29-09-10, 17:13
Με 5-10 mbps στέλνεις άνετα μεγάλα άρχεια στα οποία μπορεί να χρεαιστείς να έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση πχ και μπορείς να στήσεις έναν αξιοπρεπή server CS για 16 άτομα και την παρέα σου!ακόμα και streaming σκέφτεσαι ανάλογα με τους χρόνους απόκρισεις που θα δούμε.....δεν είναι ακατόρθωτα.....

Με την αλλαγή IP κάθε 2-3 ημέρες που έχει η OTEnet, είναι κομματάκι δύσκολο.

Kolofotias
29-09-10, 17:24
Με την αλλαγή IP κάθε 2-3 ημέρες που έχει η OTEnet, είναι κομματάκι δύσκολο.

DynDns και καθάρισες...στο λέω απο προσωπική (μ)πείρα...σου κάνει το dynamic σταθερό...:p

απλά πατάς στην κονσόλα του CS :

connect tsioubiou_katharma.selfip.net

και με το κατάλληλο port forward στον router μου είσαι στον server μου για 6vs6
+ότι η ίδια διεύθυνση σε browser δίνει κανονική σελίδα διαφήμισης του server γιατί ακούει home web server στην 80
+ότι κατεβάζεις της αγαπημένες μου πίστες από ftp με το ίδιο όνομα από την 23


Ναι, έχουν τεράστια διαφορά σε packet throughput από μια dsl, αλλά και οι dsl δεν είναι ( πια ) τόσο άσχημες σε αυτό τον τομέα. Την υπόλοιπη διαφορά προφανώς την κάνει ο εξοπλισμός ( να αναφέρω traffic shaping ή θα με φάνε ? :p ) και όχι τόσο η γραμμή. Προς θεού δε λέω ότι τα leased είναι άχρηστα, αντιθέτως, εκεί που υπάρχουν συνήθως είναι απαραίτητα και για την κερδοφορία αλλά και την ψυχική ηρεμία των εμπλεκομένων :p Απλά λέω ότι σιγά σιγά τα home κυκλώματα τα πλησιάζουν επικίνδυνα, για αυτό και μου φαίνεται λογικό οι isp να προσπαθούν να τα αποστασιοποιήσουν όσο μπορούν.


Αυτό θέλουμε εμέις σε κάθε περίπτωση.να πλησιάσουμε τέοιες βαρβάτες υπηρεσίες (όχι βέβαια το traffic shapping από τον isp :p). Πάντα βέβαια τα ακριβότερα leased θα είναι Must για επιχειρήσεις λόγω της τρελής υποστήριξης και του "βρέξει χιονίσει λειτουργώ"....

emeliss
29-09-10, 19:22
να αναφέρω traffic shaping ή θα με φάνε ? :p
Quality of service.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 3 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Απλά λέω ότι σιγά σιγά τα home κυκλώματα τα πλησιάζουν επικίνδυνα, για αυτό και μου φαίνεται λογικό οι isp να προσπαθούν να τα αποστασιοποιήσουν όσο μπορούν.
Σίγουρα ισχύει, αλλά δεν είναι ο μόνος λόγος. Όταν ανεβάζεις το upload πολλαπλασιάζεις με πολύ μεγαλύτερο συντελεστή τις ανάγκες που έχεις για download.

SfH
29-09-10, 20:06
Όταν ανεβάζεις το upload πολλαπλασιάζεις με πολύ μεγαλύτερο συντελεστή τις ανάγκες που έχεις για download.

Δε διαφωνώ αλλά δεν πιστεύω ότι σα χώρα έχουμε τόσο μεγάλες επιρροές στις ανάγκες του μέσου χρήστη .

karavagos
29-09-10, 21:59
Τον ΟΤΕ τον ενδιαφέρει η παροχή περιεχομένου προς τους χρήστες.

uncharted
29-09-10, 23:52
MANOS;3720640']DOWNLOAD θέλουμε. 50mbit. :p
αυτοι που νοιαζονται για την παρτη τους ισως :p

το μελλον ειναι p2p παντου (οχι μονο στα torrents) ;)

θα προτιμουσα μια 10/10, παρα μια 100/1


http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3718833&postcount=422
:whistle:
μιλαει για ΑΡΥΣ VDSL

Kolofotias
30-09-10, 00:15
το μελλον ειναι p2p παντου (οχι μονο στα torrents)

θα προτιμουσα μια 10/10, παρα μια 100/1

+1 κ απο μενα

[DSL]MANOS
30-09-10, 00:52
Εγώ θα προτιμούσα μια 100/1.

iakoboss7
30-09-10, 04:36
καλο θα ηταν για μια φορα να ειχαν και επιλογες οπως να ριξεις την ταχυτητα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να μειωσεις τα ping πχ... (οτι γινεται σε fast path και τωρα αλλα σε μεγαλυτερο βαθμο)

Daemon
30-09-10, 08:25
Η leased έχουν τε΄ραστια διαφορά από DSL συνδέσεις και αυτό είναι φανερό από απλές επιχειρηματικές τους εφαρμογές!Για τα ip έχεις δίκιο αλλά για τα υπόλοιπα δεν θα συμφωνήσω...Καταλαβαίνεις ότι μια συμμετρική 6αρα σαν αυτή εξυπηρετεί 40 άτομα ικανοποιητικά κ εγώ με τα 5,5/1 σέρνομαι τακτικώς.Οι μισθωμένες περνάνε μέσα από το δίκτυο χαλκού? Μία συμετρική 6αρα, όπως αναφέρεται παραπάνω, πόσο κοστίζει περίπου το μήνα?

emeliss
30-09-10, 08:55
Οι μισθωμένες περνάνε μέσα από το δίκτυο χαλκού?
Μέχρι τα 4Mbps πάει με χαλκό. Από τα 6 και πάνω ο φορέας είναι ίνα.

[DSL]MANOS
30-09-10, 10:50
Μία συμετρική 6αρα, όπως αναφέρεται παραπάνω, πόσο κοστίζει περίπου το μήνα?
Αν θυμάμαι καλά η 2άρα πριν 3 χρόνια έκανε 700 ευρώ από την Τελλάς. Οπότε λογικά η 6άρα θα είναι πανάκριβη, αφού μιλάμε για οπτική ίνα. Η 2άρα ήταν μέσω χαλκού.

SfH
30-09-10, 10:57
Οι μισθωμένες περνάνε μέσα από το δίκτυο χαλκού? Μία συμετρική 6αρα, όπως αναφέρεται παραπάνω, πόσο κοστίζει περίπου το μήνα?

Ανάλογα τον isp. Για τον οτε ισχύουν αυτά που είπε ο emeliss. Μερικοί εναλλακτικοί δίνουν και EFM ( μέχρι 8 γραμμές χαλκού, μπορεί να πιάσει ~25-30mbps+ σε καλές αποστάσεις ) Επίσης μερικοί δίνουν από lmds ( μικροκυμματική ζεύξη , συνήθως χειρότερη ποιότητα από τα υπόλοιπα, αλλά επαρκεί για τις απαιτήσεις ενός γραφείου π.χ. ).

Οι προσφορές στα μισθωμένα είναι συνήθως εμπιστευτικού χαρακτήρα καθώς υπάρχουν διαφορές από πελάτη , ενώ προφανώς υπάρχουν και διαφορές από isp σε isp. Ο οτε που έχει public τιμοκατάλογο για point-to-point ( χωρίς internet ) χρεώνει, αν το υπολογίζω σωστά, 2500+φπα εφάπαξ ( + σκαψίματα/κτλ αν χρειαστεί υποθέτω ) και 742+φπα/μήνα . Υπολόγισε ότι συνήθως το internet feed είναι ακριβότερο της διασύνδεσης ( λίγο σε χαμηλά νούμερα, αλλά η διαφορά μεγαλώνει πολύ όσο ανεβάζεις mbps ). Οι εναλλακτικοί συνήθως έχουν αρκετά μικρότερες τιμές αλλά, μη νομίζεις ότι οποιαδήποτε προβλήματα με ταχύτητες, latency, πεσμένα κυκλώματα, κτλ, δεν επηρεάζουν τα μισθωμένα. Η 1000άρα πάντως μια φορά κι έναν καιρό έπαιζε γύρω στα 20.000 :p


Οπότε λογικά η 6άρα θα είναι πανάκριβη, αφού μιλάμε για οπτική ίνα. Η 2άρα ήταν μέσω χαλκού.

Πέρα από πιθανά σκαψίματα/καλωδιώσεις/κτλ, συνήθως δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά τιμής το κύκλωμα Xmbps χαλκού με ίνας, από όσους isp δίνουν και τα 2 για ένα δεδομένο νούμερο mbps.

manicx
30-09-10, 12:32
θα προτιμουσα μια 10/10, παρα μια 100/1


Συμφωνώ κι επαυξάνω.... Αλλά για IPTV και τα σχετικά, τα 10 είναι λίγα. 24 καθαρά και upload 10 και είσαι μάστορας. Α, και fast path! :)

psyxakias
30-09-10, 14:34
αυτοι που νοιαζονται για την παρτη τους ισως :p

το μελλον ειναι p2p παντου (οχι μονο στα torrents) ;)

θα προτιμουσα μια 10/10, παρα μια 100/1Δεν γίνεται η επίτευξη 100/1 σε TCP-based πρωτόκολλα ούτως ή άλλως, αφού χρειάζεσαι τουλάχιστον 2.5 Mbit/s (3 για να είσαι ΟΚ) για acks.

Προσωπικά ίσως να πλήρωνα έως €50/μήνα για ένα πακέτο 50/5 με απεριόριστη σταθερή/υπεραστική τηλεφωνία. Όνειρο θερινής νυκτός το βλέπω όμως για την ώρα... :rolleyes:

Kolofotias
30-09-10, 19:56
Οι μισθωμένες περνάνε μέσα από το δίκτυο χαλκού? Μία συμετρική 6αρα, όπως αναφέρεται παραπάνω, πόσο κοστίζει περίπου το μήνα?

Επίσης νομίζω πως υπάρχουν και ιδιωτικές εταιρίες που παρέχουν μισθωμένα (ινα ή χαλκό δεν ξέρω, ούτε πως περνάνε από Ιωάννινα έως την διεθνή διασύνδεση πχ δεν ξερω).Νομίζω αυτή που είδα εκεί που δούλευα ένα φεγγάρι σε ένα internet cafe λέγεται skynet και έχει έδρα την θεσσαλονίκη.Πώς έφταναν αυτά τα 6mbps symmetric ως εκεί και πόσο κόστιζαν δεν ξέρω.....

κάτι σαν αυτό νομίζω...

http://www.ans.gr/

........Auto merged post: Kolofotias πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τιμοκατάλογος της ans (http://www.ans.gr/Content.php?PageId=94)

SfH
30-09-10, 21:02
Επίσης νομίζω πως υπάρχουν και ιδιωτικές εταιρίες που παρέχουν μισθωμένα (ινα ή χαλκό δεν ξέρω, ούτε πως περνάνε από Ιωάννινα έως την διεθνή διασύνδεση πχ δεν ξερω).Νομίζω αυτή που είδα εκεί που δούλευα ένα φεγγάρι σε ένα internet cafe λέγεται skynet και έχει έδρα την θεσσαλονίκη.Πώς έφταναν αυτά τα 6mbps symmetric ως εκεί και πόσο κόστιζαν δεν ξέρω.....

κάτι σαν αυτό νομίζω...

http://www.ans.gr/

........Auto merged post: Kolofotias πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τιμοκατάλογος της ans (http://www.ans.gr/Content.php?PageId=94)

Οι τιμές δεν περιλαμβάνουν κόστος κατασκευής οπτικής ίνας και μηνιαίο κόστος διασύνδεσης αφού αυτό εξαρτάται άμεσα με την χιλιομετρική απόσταση.
Εχώ την εντύπωση ότι παίζουν με αττικές ( hol δηλαδή ) για φορέα μέχρι το δικό τους άκρο. Οι τιμές όπως αναφέρεται είναι χωρίς τη διασύνδεση μέσα ( μόνο για το internet feed δηλαδή ) .

Kolofotias
30-09-10, 22:19
Οφφ πολύ τα μισθωμένα

Στο θέμα μας παρακαλώ...
περιμένουμε όλοι νέα.

matelas
01-10-10, 15:59
Αυτό (http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_2897.html) το είδατε; (πόσο θα ήθελα να μένω στο διαμέρισμα πάνω από την vdsl καμπίνα :p)

flamelab
01-10-10, 16:03
Πού να'ξερε ότι το κόψιμο του τηλεφώνου είναι για καλό (?) :p

karavagos
01-10-10, 21:27
Αναμένουμε νεώτερα στο ICT forum από τον Τηλέμαχο.

Hetfield
01-10-10, 22:24
Μονο η Forthnet θα εκμεταλευτει το vdsl του ΟΤΕ; Οι υπολοιποι τι θα κανουν;
Διψαμε για bandwidth :p

flamelab
01-10-10, 22:26
Να'χατε Forthnet/HOL :twisted::p

Kolofotias
04-10-10, 16:35
Έρχεται δυναμικά....

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=433219

dpa2006
04-10-10, 23:53
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.