PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

kamnai
20-11-10, 13:13
Καλημέρα σε όλους,
Πάντως για να είμαστε δίκαιοι ο ΟΤΕ είναι ο μόνος που προχώρησε σε τέτοια τεχνολογία.
Μήπως τελικά είναι εκείνος που προχωρά την τεχνολογία μπροστά στην Ελλάδα και όλοι
οι άλλοι έπονται υποσχόμενοι;;;

Georgevtr
20-11-10, 13:22
Καλημέρα σε όλους,
Πάντως για να είμαστε δίκαιοι ο ΟΤΕ είναι ο μόνος που προχώρησε σε τέτοια τεχνολογία.
Μήπως τελικά είναι εκείνος που προχωρά την τεχνολογία μπροστά στην Ελλάδα και όλοι
οι άλλοι έπονται υποσχόμενοι;;;

Αυτό είναι το νέο status στους isp.

enasdios
20-11-10, 14:43
πάντως δεν έχω δει κάποιο νέο δημοσίευμα για περιοχή πέραν του ζωγράφου που αποδεδειγμένα γίνονται έργα. και θα γυρίσουμε όλοι ΟΤΕ ε ? :whistle:

Georgevtr
20-11-10, 16:28
πάντως δεν έχω δει κάποιο νέο δημοσίευμα για περιοχή πέραν του ζωγράφου που αποδεδειγμένα γίνονται έργα. και θα γυρίσουμε όλοι ΟΤΕ ε ? :whistle:

Oύτε θεσ/νικη ε?:whistle:

Αλλά ξέχασα..για όλα φταίει ο ΟΤΕςςςςς :rofl:

O proedros
20-11-10, 23:10
Για Χανια ακουγεται τπτ ξερει κανεις;

matelas
20-11-10, 23:41
Στην περιοχή μου βλέπω ύποπτες κινήσεις του ΟΤΕ, σκαψίματα δίπλα από καφάο και αυλάκια οπτικών ινών, είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα, θα δείξει.

O proedros
20-11-10, 23:50
Κατι αλλο ξερει κανεις ποτε θα ξεκινησει η εμπορικη διαθεση των πακετων;

Lusifer_gr
21-11-10, 10:20
Καλημέρα σε όλους,
Πάντως για να είμαστε δίκαιοι ο ΟΤΕ είναι ο μόνος που προχώρησε σε τέτοια τεχνολογία.
Μήπως τελικά είναι εκείνος που προχωρά την τεχνολογία μπροστά στην Ελλάδα και όλοι
οι άλλοι έπονται υποσχόμενοι;;;

Ναι ο μόνος που μας διατηρεί στον τεχνολογικό μεσαίωνα αφού έχει την πίτα και την μαχαίρα... στην Σλοβενία αυτή τη στιγμή τα πάντα σχεδόν είναι 100mbit. Ας μην μιλήσουμε για Σκανδιναβικές/ΒΔ (1gb είναι το common)

Απλά είναι και ο ΟΤΕ μέρος και του καρκινικού συστήματος. Την τελευταία δεκαετία προσπαθεί αλλά με αυτό το προσωπικό και το υπάρχον σύστημα θα παραμείνουμε μέτριοι σε όλα. Μιλούσα με έναν φίλο τεχνικό από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, ήρθε σε κάποια φάση με την εταιρία όπου εργάζεται και παρακολουθήσαν κάτι σεμινάρια της Ιντρακόμ και του ΟΤΕ. Μου εκμυστηρεύτηκε ότι είναι πολύ χαμηλού επιπέδου η εκπαίδευση.

Το ότι οι άλλοι ISP είναι τυφλοί και ο ΟΤΕ μονόφθαλμος δε μου λέει τίποτα. Όπως το ότι έχουν γεμίσει τα φόρουμ με μισθωμένους troll διαφόρων εταιριών χάριν της προπαγάνδας και της διαφήμισης. Μιλάμε για σαπίλα όχι αστεία. Δεν δουλεύει έτσι το Marketing δυστυχώς.

Χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας χθες. Σήμερα είναι αργά.

Και για να μην είμαστε offtopic, αναμένουμε τα 50 mbit με ανυπομονησία. Μπράβο στον ΟΤΕ που οδηγεί τις εξελίξεις. Μπράβο και στην hol/forthnet που ακολουθούν. Μπράβο και στις κυβερνήσεις που οδηγούν τον ΟΤΕ όλα αυτά τα χρόνια.

emeliss
21-11-10, 13:43
Το 10-12% που έχουν οι χώρες με το υψηλότερο βαθμό διείσδυσης στο ftth δεν το λες και "τα πάντα".

Λεφτά χρειάζονται για να πάμε προς τα εκεί και το κατάλληλο νομοθετικό πλαίσιο. Ούτε το ένα υπάρχει ούτε το άλλο. Για τα λεφτά δεν νομίζω πως χρειάζεται να πω κάτι. Για το νομοθετικό πλαίσιο απλά να υπενθυμίσω πως είναι απαράδεκτο να θέλουν να περάσουν ειδικά προνόμια σε εταιρίες φαντάσματα και να μην ισχύουν για όλους τους ενδιαφερόμενους.

Όσο για τις κατηγορίες για μισθωμένους, ή βγαίνεις και δίνεις ονόματα και στοιχεία ή βάζεις την ουρά κάτω από τα σκέλια και γυρίζεις στην τρύπα σου. Οι κατηγορίες/καταγγελίες σου είναι πραγματική σαπίλα.

sdikr
21-11-10, 14:10
Ναι ο μόνος που μας διατηρεί στον τεχνολογικό μεσαίωνα αφού έχει την πίτα και την μαχαίρα... στην Σλοβενία αυτή τη στιγμή τα πάντα σχεδόν είναι 100mbit. Ας μην μιλήσουμε για Σκανδιναβικές/ΒΔ (1gb είναι το common)

Απλά είναι και ο ΟΤΕ μέρος και του καρκινικού συστήματος. Την τελευταία δεκαετία προσπαθεί αλλά με αυτό το προσωπικό και το υπάρχον σύστημα θα παραμείνουμε μέτριοι σε όλα. Μιλούσα με έναν φίλο τεχνικό από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, ήρθε σε κάποια φάση με την εταιρία όπου εργάζεται και παρακολουθήσαν κάτι σεμινάρια της Ιντρακόμ και του ΟΤΕ. Μου εκμυστηρεύτηκε ότι είναι πολύ χαμηλού επιπέδου η εκπαίδευση.

Το ότι οι άλλοι ISP είναι τυφλοί και ο ΟΤΕ μονόφθαλμος δε μου λέει τίποτα. Όπως το ότι έχουν γεμίσει τα φόρουμ με μισθωμένους troll διαφόρων εταιριών χάριν της προπαγάνδας και της διαφήμισης. Μιλάμε για σαπίλα όχι αστεία. Δεν δουλεύει έτσι το Marketing δυστυχώς.

Χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας χθες. Σήμερα είναι αργά.

Και για να μην είμαστε offtopic, αναμένουμε τα 50 mbit με ανυπομονησία. Μπράβο στον ΟΤΕ που οδηγεί τις εξελίξεις. Μπράβο και στην hol/forthnet που ακολουθούν. Μπράβο και στις κυβερνήσεις που οδηγούν τον ΟΤΕ όλα αυτά τα χρόνια.


75.000 συνδρομητές με οπτική στην Σλοβενία (και δεν μας λέει αν αυτοί είναι πχ σε ενα τετράγωνο, μία πόλη ή όλη την Σλοβενία ακόμα μέσα έχει και τις εταιρίες που έχουν οπτική ), Σουηδία 569.000.
Δεν λέω καλά είναι τα νούμερα αλλά σίγουρα όχι παντού,
Στα ποιο πάνω χώρες οπώς Αγγλία - Γερμανία απουσιάζουν, με ρουμάνια - ρώσια να έχουν fiber to the building

O proedros
21-11-10, 14:22
Απλα τα πραγματα δεν υπαρχει σαλιο για να γινουν εγκατασταθουν οι οπτικες παντου. Αλλα 50 MBit μια χαρα ειναι απο το τπτ. Aν σκεφτεις οτι μπορει να δωσει μεχρι και 100 mbit και γινονται ενας σκασμος απο ερευνες ωστε να αυξησουν και αλλο αυτο το οριο τοτε παμε VDSL τι να κανουμε.

emeliss
21-11-10, 14:25
Απλα τα πραγματα δεν υπαρχει σαλιο για να γινουν εγκατασταθουν οι οπτικες παντου. Αλλα 50 MBit μια χαρα ειναι απο το τπτ. Aν σκεφτεις οτι μπορει να δωσει μεχρι και 100 mbit και γινονται ενας σκασμος απο ερευνες ωστε να αυξησουν και αλλο αυτο το οριο τοτε παμε VDSL τι να κανουμε.
Δύσκολα θα πάνε ξανά σε νέα τεχνολογία xdsl μετά το vdsl2. Θα χρησιμοποιήσουν τις επενδύσεις για το vdsl ως βάση για shared ftth.

maik
21-11-10, 16:37
Μιλούσα με έναν φίλο τεχνικό από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, ήρθε σε κάποια φάση με την εταιρία όπου εργάζεται και παρακολουθήσαν κάτι σεμινάρια της Ιντρακόμ και του ΟΤΕ. Μου εκμυστηρεύτηκε ότι είναι πολύ χαμηλού επιπέδου η εκπαίδευση.



Γιατι ηρθε εδω τοτε και δεν πηγε στην Σλοβακια;

O proedros
21-11-10, 16:40
Ελα σοβαρα μιλας χαμηλη εκπαιδευση στην Ελλαδα δεν το χω ξανακουσει

marcus1
21-11-10, 19:38
Σε πολλές περισσότερο πολιτισμένες χώρες της Ευρώπης οι ταχύτητες είναι χαμηλότερες και οι τιμές υψηλότερες (πχ στην Κύπρο παίρνεις μέγιστη ταχύτητα 8-10mbits με διπλάσιες τιμές από την Ελλάδα). Και είναι αστείο να μιλάμε για "τεχνολογικό μεσαίωνα" της ADSL2. Να μιλήσουμε για υστέρηση συγκριτικά με κάποιες άλλες χώρες, το καταλαβαίνω. Ο "μεσαίωνας" των 24Mbits, όμως, είναι κραυγαλέα υπερβολή. Λίγη ψυχραιμία δεν βλάπτει.

O proedros
21-11-10, 19:49
Ναι αλλα η κυπρος εχει μια αγορα 800000 κατοικων ενω εμεις 12000000. Εδω οι εταιρεις παιρνουν πολυ περισσοτερα εσοδα και κανουν πιο γρηγορα αποσβεση τις επενδυσεις τους επομενως θα επρεπε να ηταν ηδη διαθεσιμες υπηρεσιες με πιο γρηγορο internet

marcus1
22-11-10, 03:16
Ναι αλλα η κυπρος εχει μια αγορα 800000 κατοικων ενω εμεις 12000000. Εδω οι εταιρεις παιρνουν πολυ περισσοτερα εσοδα και κανουν πιο γρηγορα αποσβεση τις επενδυσεις τους επομενως θα επρεπε να ηταν ηδη διαθεσιμες υπηρεσιες με πιο γρηγορο internet

Όχι. Λιγότεροι κάτοικοι σημαίνουν και λιγότερες απαιτούμενες επενδύσεις σε υποδομές, ιδιαίτερα αν μιλάμε για αστικοποιημένες περιοχές. Η Κύπρος είναι ένα μόνο από πολλά παραδείγματα της πολιτισμένης Ευρώπης. Η Ελλάδα είναι η υποανάπτυκτη χώρα της Ευρώπης στα περισσότερα θέματα. Ε τουλάχιστον στο ένα ζήτημα που έχουμε φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο (την ευρυζωνικότητα) ας μην υποτιμούμε την πρόοδο που έγινε και την βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με τους άλλους τομείς όπου η Ελληνική χαβούζα είναι για κλάματα...

hell00
22-11-10, 10:01
στις σερρες εδω και ενα μηνα υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα πανω στο θεμα

ηδη στα περισσοτερα καφαο εχει γινει η υποδομη ( εχουν σκαφτει εχουν βγει οι νεοι σωληνες και εχει δημιουργηθει και χωρος διπλα σε αυτα )

οταν καταφερω θα ανεβασω 1-2 φωτογραφιες απο καφαο για να δειτε τι εννοω

nm96027
22-11-10, 10:13
στις σερρες εδω και ενα μηνα υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα πανω στο θεμα

ηδη στα περισσοτερα καφαο εχει γινει η υποδομη ( εχουν σκαφτει εχουν βγει οι νεοι σωληνες και εχει δημιουργηθει και χωρος διπλα σε αυτα )

οταν καταφερω θα ανεβασω 1-2 φωτογραφιες απο καφαο για να δειτε τι εννοω

Καλή ιδέα!

Ανέβασε φωτογραφίες για να τις συγκρίνουμε με αυτές από τα έργα και τα καφάο στου Ζωγράφου! :oneup:

matelas
22-11-10, 11:13
Καλή ιδέα!

Ανέβασε φωτογραφίες για να τις συγκρίνουμε με αυτές από τα έργα και τα καφάο στου Ζωγράφου! :oneup:

Να ανεβάσω και εγώ; :p Είδα το ίδιο σε ένα καφάο, έχω δει και μια καμπίνα σε μεριά που δεν είχε καφάο και γράφει ΟΤΕ πάνω.

iLLiCiT
22-11-10, 12:58
Πράγματι ρε παιδία. Πώς γίνεται να κλαιγόμαστε με τα "24" mbit; Κάποτε είχαμε 384kbit με κάποιους τυχερούς στο 1mbit και μας φαινόταν λίγο.
Ακόμα και στα 50mbit να πάμε θα συνεχίσουμε να κλαιγόμαστε για 100, στα 100 να πάμε θα κλαιγόμαστε για το 1gbit... Μήπως είμαστε λίγο αχάριστοι?

Όπως ζηλεύουμε εμείς τα 100mbit/1gbit, έτσι πολλοί ζηλεύουν και τα 24mbit ΧΩΡΙΣ limit σε όγκο.
Στις περισσότερες χώρες, και ειδικά στις ΗΠΑ, είτε έχουν χαμηλές ταχύτητες (πχ 2mbit) χωρίς περιορισμό, είτε 12-16 mbit με περιορισμό στον διακινούμενο όγκο.

hell00
22-11-10, 14:09
οκ , στις φωτογραφιες που ανεβαζω ειναι οι καμπινες απο τα νεα καφαο ( εχει γινει αντικατασταση των παλιων)

η αλλαγη αυτη εχει γινει στα περισσοτερα καφαο που εχω προσεξει μεσα στην πολη των σερρων



οι φωτογραφιες ειναι απο δυο διαφορετικες περιοχες μεσα στην πολη

nm96027
22-11-10, 14:17
Οκ!thanx! Είναι οι λεγόμενες Γ2L και Γ2R, ίδιες με αυτές που έχουμε φωτογραφήσει και εμείς εδώ στου ζωγράφου.
:oneup:

psyxakias
22-11-10, 14:55
Αν και ο συγκεκριμένος δε φαίνεται πολυσύχναστος δρόμος, μεγάλη λαμακία να τρώνε πάνω από το μισό πεζοδρόμιο για την καμπίνα και να υπάρχει τέτοια κακοτεχνία στο οδόστρωμα όπου σε μια βροχή θα στραβοπατήσεις. :rolleyes:

emeliss
22-11-10, 15:25
psyxakia δεν είναι off topic και το έχω αναφέρει ξανά.

Έχει μεγάλη σημασία τα έργα που γίνονται για να βελτιώσουν κάποιους τομείς της ζωής μας να μην χειροτερεύουν άλλους. Οι θέσεις που επιλέγουν και η τελική κατασκευή πρέπει να μην αλλάζει την ουσιαστική χρήση των κοινόχρηστων χώρων.
Να μπορούν να περνάνε άνετα παιδιά με τους συνοδούς τους, να περνάνε αναπηρικά καροτσάκια και να υπάρχουν οι απαραίτητες μπάρες, να μην καταστρέφονται οι διάδρομοι για τους τυφλούς κλπ.

Πχ στην πρώτη φωτογραφία η θέση είναι αρκετά καλή, απλά δεν έχουν τελειώσει οι εργασίες. Στην δεύτερη η θέση είναι οριακή προς κακή.

nm96027
22-11-10, 15:34
psyxakia δεν είναι off topic και το έχω αναφέρει ξανά.

Έχει μεγάλη σημασία τα έργα που γίνονται για να βελτιώσουν κάποιους τομείς της ζωής μας να μην χειροτερεύουν άλλους. Οι θέσεις που επιλέγουν και η τελική κατασκευή πρέπει να μην αλλάζει την ουσιαστική χρήση των κοινόχρηστων χώρων.
Να μπορούν να περνάνε άνετα παιδιά με τους συνοδούς τους, να περνάνε αναπηρικά καροτσάκια και να υπάρχουν οι απαραίτητες μπάρες, να μην καταστρέφονται οι διάδρομοι για τους τυφλούς κλπ.

Πχ στην πρώτη φωτογραφία η θέση είναι αρκετά καλή, απλά δεν έχουν τελειώσει οι εργασίες. Στην δεύτερη η θέση είναι οριακή προς κακή.

Και στην πρώτη φωτογραφία υπάρχει πρόβλημα: η ντουλάπα μπήκε ακριβώς πάνω στην ράμπα των ΑΜΕΑ. Αν και δεν δεν κλείνει την ράμπα, όποιος έχει θητεύσει σε αναπηρικό καρότσι (εγώ έχω) ξέρει πως είναι αδύνατον να στρίψεις αφού ανέβεις στο πεζοδρόμιο. Ασφαλώς θα ήταν υποκρισία να πούμε πως φταίει ο ΟΤΕ αφού σχεδόν όλες οι μπάρες είναι άχρηστες.

a5m5g
22-11-10, 16:02
Όχι. Λιγότεροι κάτοικοι σημαίνουν και λιγότερες απαιτούμενες επενδύσεις σε υποδομές, ιδιαίτερα αν μιλάμε για αστικοποιημένες περιοχές. Η Κύπρος είναι ένα μόνο από πολλά παραδείγματα της πολιτισμένης Ευρώπης. Η Ελλάδα είναι η υποανάπτυκτη χώρα της Ευρώπης στα περισσότερα θέματα. Ε τουλάχιστον στο ένα ζήτημα που έχουμε φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο (την ευρυζωνικότητα) ας μην υποτιμούμε την πρόοδο που έγινε και την βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με τους άλλους τομείς όπου η Ελληνική χαβούζα είναι για κλάματα...

Αρκετά καλό επίπεδο είναι στο κέντρο της πρωτέυουσας να έχω ούτε το μισό από ότι μου λένε με αποσυνδέσεις κτλ κτλ? Αν ναι τότε πάω πάσο. Ας μου δίνανε ότι μου λένε και ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΩ και θα συμφωνούσα μαζί σου.

ipo
22-11-10, 17:16
Πράγματι ρε παιδία. Πώς γίνεται να κλαιγόμαστε με τα "24" mbit; Κάποτε είχαμε 384kbit με κάποιους τυχερούς στο 1mbit και μας φαινόταν λίγο.
Ακόμα και στα 50mbit να πάμε θα συνεχίσουμε να κλαιγόμαστε για 100, στα 100 να πάμε θα κλαιγόμαστε για το 1gbit... Μήπως είμαστε λίγο αχάριστοι?
Τα Mbit δεν είναι συνήθως 24, αλλά λιγότερα, λόγω απόστασης. Τα mini dslam (είτε ADSL2+, είτε VDSL2) είναι σίγουρα μία θετική εξέλιξη, καθότι εξασφαλίζει το μέγιστο ρυθμό μετάδοσης.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος με τις ταχύτητες downstream της ADSL2+, αλλά το upstream με περιορίζει σε αρκετά ζητήματα. Γι' αυτό περιμένω να δω πότε θα δώσουν 10-20Mbit upstream σε λογικές τιμές.

matelas
22-11-10, 17:29
Κάποτε είχαμε 384 αλλά είχαμε λιγότερες/μικρότερες ανάγκες. Πρέπει να προχωράμε καθώς οι ανάγκες αυξάνονται. Τα πολλά mbps (50, 100 η και περισσότερα) θα αλλάξουν τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιούμε το internet και τις εφαρμογές που έχουν σχέση με αυτό.

enasdios
22-11-10, 20:02
επίσης αλλάζουν τα δεδομένα και στο hardware. πλέον το Terrabyte θεωρείται σύνηθες. που φτάσαμε...:whistle:

sdikr
22-11-10, 22:02
Αρκετά καλό επίπεδο είναι στο κέντρο της πρωτέυουσας να έχω ούτε το μισό από ότι μου λένε με αποσυνδέσεις κτλ κτλ? Αν ναι τότε πάω πάσο. Ας μου δίνανε ότι μου λένε και ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΩ και θα συμφωνούσα μαζί σου.


Αν μάθουμε επιτέλους και τι ακριβώς πληρώνουμε θα ήταν πολύ καλύτερα ;)

a5m5g
22-11-10, 23:29
Αν μάθουμε επιτέλους και τι ακριβώς πληρώνουμε θα ήταν πολύ καλύτερα ;)

Τι να μάθω δηλαδή? Θα μου πεις για το "εως" του συμβολαίου? "Εως" λέει και στη Γερμανία που μένει ο πατέρας μου στη 16άρα που πλήρωνε (νυν 25άρα) και συγχρόνιζε στα 17... (νυν 25600). Ας αφήσουμε τις "εως" μούφες λοιπόν , την δικαιολογία του τραγικού μας δικτύου..

sdikr
22-11-10, 23:31
Τι να μάθω δηλαδή? Θα μου πεις για το "εως" του συμβολαίου? "Εως" λέει και στη Γερμανία που μένει ο πατέρας μου στη 16άρα που πλήρωνε (νυν 25άρα) και συγχρόνιζε στα 17... (νυν 25600). Ας αφήσουμε τις "εως" μούφες λοιπόν , την δικαιολογία του τραγικού μας δικτύου..


εδώ απλα΄γελάμε, ξαναλέω διάβασε τι πληρώνεις

a5m5g
22-11-10, 23:38
εδώ απλα΄γελάμε, ξαναλέω διάβασε τι πληρώνεις

Μάλιστα.. Αντί να γελάς μαζί μου, καλύτερα να εξηγούσες τι θέλεις να πεις γιατί πάνω κάτω νομίζω ξέρω τι πληρώνω και για τι υπηρεσίες..

SfH
22-11-10, 23:47
Τι να μάθω δηλαδή? Θα μου πεις για το "εως" του συμβολαίου? "Εως" λέει και στη Γερμανία που μένει ο πατέρας μου στη 16άρα που πλήρωνε (νυν 25άρα) και συγχρόνιζε στα 17... (νυν 25600). Ας αφήσουμε τις "εως" μούφες λοιπόν , την δικαιολογία του τραγικού μας δικτύου..
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://royal.pingdom.com/2010/11/12/real-connection-speeds-for-internet-users-across-the-world/) να δεις όντως τι παίζει έξω. Με τη λογική σου, όλοι έπρεπε να είχαν >10 και οι πάνω πάνω να πλησιάζουν τα 100 .

PS : Αν θες να πληρώσεις κάτι χιλιάρικα για εγγυημένα 24, σου βρίσκω προσφορές αύριο κι όλας :p

a5m5g
22-11-10, 23:52
Α οκ, τώρα είμαι ευχαρηστημένος, λέω να τους δώσω από μόνος μου περισσότερα από όσα ζητάνε σαν δείγμα ευγνωμοσύνης.

ipo
22-11-10, 23:56
Μάλιστα.. Αντί να γελάς μαζί μου, καλύτερα να εξηγούσες τι θέλεις να πεις γιατί πάνω κάτω νομίζω ξέρω τι πληρώνω και για τι υπηρεσίες..
Για παράδειγμα, εσύ που έχεις FORTHnet, θα έπρεπε να είχες διαβάσει τον εξής όρο, πριν υπογράψεις:

3.1. Τα μέρη συμφωνούν ότι η μέγιστη οριστική ταχύτητα ανόδου/ καθόδου της παρεχόμενης στον Συνδρομητή γραμμής θα καθορίζεται μετά την ενεργοποίηση. Η ταχύτητα αυτή αποτελεί τη μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να έχει ένας Συνδρομητής όταν είναι συνδεδεμένος.

Τώρα που τον υπέγραψες, δε νομίζω ότι είναι σκόπιμο να παραπονιέσαι, εκτός κι αν τα βάζεις με τον εαυτό σου που δεν έδωσες προσοχή στους όρους της σύμβασης.

SfH
22-11-10, 23:58
Α οκ, τώρα είμαι ευχαρηστημένος, λέω να τους δώσω από μόνος μου περισσότερα από όσα ζητάνε σαν δείγμα ευγνωμοσύνης.
Το θέμα δεν είναι μόνο να είσαι εσύ ευχαριστημένος, αλλά να υπάρχει μια λύση για να είναι ευχαριστημένοι το δυνατόν περισσότεροι καταναλωτές αλλά και ο ίδιος ο isp ( γιατί αν δεν είναι κερδοφόρος, θα βαρέσει κανόνι ). Ξεφεύγουμε από το θέμα μας όμως...

a5m5g
23-11-10, 00:02
Από σταθερότητα το vdsl είναι πιο αξιόπιστο?

georgep138
23-11-10, 00:23
Το VDSL μπορεί να υλοποιηθεί πάνω σε υπάρχουσες ISDN γραμμές;

emeliss
23-11-10, 00:53
Υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

eg29
24-11-10, 11:07
Περνώντας χτες από το κεντρικό κτήριο του ΟΤΕ της περιοχής μου στην εδμόνδου Ροστάν
(θεσ/νίκη), είδα να γίνονται έργα τοποθέτησης οπτικών ινών .
Δεν ξέρω αν αφορούν όμως έργα vdsl ή κάτι άλλο, η σήμανση αναφέρει τοποθέτηση οπτικών ινών !
Το συνεργείο κατέβαινε την παρασκευοπούλου στο ύψος του ράδιο-σίτυ.

blugosi
24-11-10, 12:44
Υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Το ISDN περιορίζει λίγο τις ταχύτητας του απλού ADSL λόγω περιορισμού του φάσματος στο οποίο διαμορφώνεται.
Στο VDSL λογικά, θα είναι χαμένες οι υψηλότερες συχνότητες, οπότε μήπως δεν έχει νόημα;

emeliss
24-11-10, 13:46
Το isdn πιάνει πάντα το ίδιο φάσμα και αυτό είναι στις χαμηλές συχνότητες. Αν αναλογιστούμε ότι το adsl2+ φτάνει μέχρι τα 2,2MHz ενώ το vdsl2 μέχρι τα 30MHz καταλαβαίνει κανείς ότι ελάχιστη διαφορά θα δει σε υλοποίηση vdsl2 over isdn.

Αυτό που δεν θα έχει νόημα είναι η διατήρηση τηλεφωνίας TDM πλην κάποιας μεταβατικής περιόδου που ήδη διανύουμε.

Georgevtr
24-11-10, 17:15
Περνώντας χτες από το κεντρικό κτήριο του ΟΤΕ της περιοχής μου στην εδμόνδου Ροστάν
(θεσ/νίκη), είδα να γίνονται έργα τοποθέτησης οπτικών ινών .
Δεν ξέρω αν αφορούν όμως έργα vdsl ή κάτι άλλο, η σήμανση αναφέρει τοποθέτηση οπτικών ινών !
Το συνεργείο κατέβαινε την παρασκευοπούλου στο ύψος του ράδιο-σίτυ.

Το επιβαιβεώνω αλλά είναι σύνδεση υπηρεσιών του ΟΤΕ και όχι (προς το παρών) έργα vdsl.

AssVas
26-11-10, 17:57
Κάποιος με VDSL να χει κάνει αλλαγές προφίλ interleave/fastpath ; καθώς και χρόνους απόκρισης με 1ο hop ;

antonis556
26-11-10, 18:48
Κάποιος με VDSL να χει κάνει αλλαγές προφίλ interleave/fastpath ; καθώς και χρόνους απόκρισης με 1ο hop ;

Μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καποιος που να εχει VDSL υπηρεσιες . Το προιον δεν εχει βγει ακομα στην αγορα ...

matelas
26-11-10, 18:57
Υπάρχουν ελάχιστοι που έχουν VDSL πιλοτικά αν δεν κάνω λάθος.

xmperop1
26-11-10, 22:30
Οι πληροφορίες αναφέρουν 1200 πιλοτικούς που σε ένα χρόνο οι μόνες βλάβες που δηλώθηκαν ήταν 2 αλλαγές μόντεμ.

-21grams
26-11-10, 23:02
Οι πληροφορίες αναφέρουν 1200 πιλοτικούς που σε ένα χρόνο οι μόνες βλάβες που δηλώθηκαν ήταν 2 αλλαγές μόντεμ.Ονόματα & διευθύνσεις! ΤΩΡΑ! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.