PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

sdikr
01-01-11, 19:47
Μετά από τόσο καιρό έχουνε ΚΑΤΟΡΘΩΣΕΙ δηλαδή να έχουνε τμηματική υποστήριξη VDSL2 ( αυτό το πειραματικό το βλέπω να τραβάει μέχρι το 12, τυχεροί αυτοί που επιλέχθηκαν ) σε όλες κι όλες 6-7 περιοχές ( και πάλι ούτε καν ολόκληρες, αλλά σε τμήματα αυτών ) τι θα γινότανε αν μιλάγαμε για FTTH ( μιλάμε για ανέκδοτο όταν το σκεφτόμαστε αυτό για την Ελλάδα ) ?

Με αυτό τον ρυθμό για να καλύψουνε όλη την Αθήνα/Αττική θα χρειαστούνε 10 χρόνια.
Πλάκα κάνουμε ?
Τουλάχιστον πουλάνε λέει Netmods σε 'δυσπρόσιτες' ακόμα περιοχές ( ζωή να έχει ο Κοκαλούκος μας )


τουλάχιστον κάτι κάνουν, αν δεν σου αρέσει μπορείς να μην βάλεις

xmperop1
01-01-11, 20:10
Μετά από τόσο καιρό έχουνε ΚΑΤΟΡΘΩΣΕΙ δηλαδή να έχουνε τμηματική υποστήριξη VDSL2 ( αυτό το πειραματικό το βλέπω να τραβάει μέχρι το 12, τυχεροί αυτοί που επιλέχθηκαν ) σε όλες κι όλες 6-7 περιοχές ( και πάλι ούτε καν ολόκληρες, αλλά σε τμήματα αυτών ) τι θα γινότανε αν μιλάγαμε για FTTH ( μιλάμε για ανέκδοτο όταν το σκεφτόμαστε αυτό για την Ελλάδα ) ?

Με αυτό τον ρυθμό για να καλύψουνε όλη την Αθήνα/Αττική θα χρειαστούνε 10 χρόνια.
Πλάκα κάνουμε ?
Τουλάχιστον πουλάνε λέει Netmods σε 'δυσπρόσιτες' ακόμα περιοχές ( ζωή να έχει ο Κοκαλούκος μας )

Ναι σπάμε φοβερή πλάκα.
Διάβασε μάθε..

Core2Extreme
02-01-11, 12:27
Διάβασα, και έμαθα... προχωράει με γοργούς ρυθμούς.
Το καλοκαίρι του 11 θα καλύπτονται ίσα με... 15 περιοχές :D

Περιμένω σύντομα όπως είπε και ο τεχνικός το VDSL2 εδώ στον Διόνυσο...

marcus1
02-01-11, 12:34
τουλάχιστον κάτι κάνουν, αν δεν σου αρέσει μπορείς να μην βάλεις

Μα το θέμα είναι βρε sdikr ότι πολλοί, σαν τον εν λόγω χρήστη, ίσα-ίσα που διψάνε για VDSL και ο οτε προχωράει με αργούς ρυθμούς. Δεν αμφισβητώ ότι η ανάπτυξη του δικτύου είναι πολύπλοκη υπόθεση, αλλά οι ρυθμοί που έχει υιοθετήσει ο οτε είναι νωθροί. Δεν είμαστε στην εποχή του "πιλοτικού adsl" που πήγαινε με τους ίδιους αργούς ρυθμούς και είχε μερικούς οτετζήδες να λένε και εξυπνάδες τύπου "ε αγοράστε τις τσόντες σας από το περίπτερο". Κάθε μήνα που περνάει, ο οτε αιμορραγεί πελάτες προς τον ανταγωνισμό, που θα έμεναν στις ακριβές τιμές του αν υπήρχε vdsl ή προοπτική ευρείας εμπορικής διάθεσης σε λιγότερο από χρόνο... Εγώ τουλάχιστον γνωρίζω συναδέλφους που έβαλαν οτε πέρσι περιμένοντας σε 10-12 μήνες την διάθεση του vdsl (δεν ήθελαν να μπερδεύονται με φορητότητες κ.ο.κ.), και τώρα φεύγουν για άλλες εταιρείες βλέποντας ότι το vdsl θα πάρει πολύ περισσότερο από την "ελάχιστη δέσμευση" των εναλλακτικών.

gusdimgr
02-01-11, 13:04
καλα ειστε απιστευτοι δηλαδη ας εχω "εγω"vdsl 2 και ο γειτονας ας μην εχει υπηρεσια καθολου αρκει να κανω την δουλεια "μου" ερε Ελλαδα χωρα των παρτακιδων!!!

xmperop1
02-01-11, 14:10
Διάβασα, και έμαθα... προχωράει με γοργούς ρυθμούς.
Το καλοκαίρι του 11 θα καλύπτονται ίσα με... 15 περιοχές :D

Περιμένω σύντομα όπως είπε και ο τεχνικός το VDSL2 εδώ στον Διόνυσο...

Μπορείς πάντα να περιμένεις το FTTH.........
Στον Διόνυσο το 3000.

Core2Extreme
02-01-11, 17:59
Μπορείς πάντα να περιμένεις το FTTH.........
Στον Διόνυσο το 3000.

Τώρα επιβεβαιώθηκε ότι είσαι εργαζόμενος του ΟΤΕ.
Κύριο χαρακτηριστικό τους η σπιρτάδα στην ειρωνία.

Να 'σαι καλα.

ipo
02-01-11, 18:47
Τώρα επιβεβαιώθηκε ότι είσαι εργαζόμενος του ΟΤΕ.
Κύριο χαρακτηριστικό τους η σπιρτάδα στην ειρωνία.

Να 'σαι καλα.
Κι εσύ ειρωνεύτηκες πιο πριν. Με τη δική σου λογική είσαι κι εσύ ΟΤΕ-G-ς. :p

Αν εκφράζεσαι πρώτος με ειρωνική διάθεση, είναι πιθανό να εισπράξεις ειρωνεία.

Core2Extreme
02-01-11, 19:00
Δεν νομίζω η κριτική να είναι ειρωνία, ούτε η αλήθεια.
Ψέμματα είναι ότι τόσο καιρό από την "αρχή του έργου" έχουνε VDSL2 πιλοτικό σε 6 περιοχές σε όλη την Ελλάδα ?

xmperop1
02-01-11, 21:27
Τώρα επιβεβαιώθηκε ότι είσαι εργαζόμενος του ΟΤΕ.
Κύριο χαρακτηριστικό τους η σπιρτάδα στην ειρωνία.

Να 'σαι καλα.

Αμ δεν διάβασες ούτε έμαθες.
Εγώ το έχω δηλώσει χρόνια τώρα ότι είμαι εργαζόμενος στον ΟΤΕ, οχι του ΟΤΕ ( γιατί δεν του ανήκω ).

ubuntubu
02-01-11, 21:46
Οι έχοντες σχέση με τον ΟΤΕ στο φόρουμ,είμαστε λίγο πολύ γνωστοί και ως εκ τούτου προβλέψιμοι.

Τους "αδήλωτους" να φοβάστε και τα αθέμιτα μέσα και μεθόδους που χρησιμοποιούν.

emeliss
02-01-11, 21:46
Στο θέμα υπάρχουν κάποια δεδομένα που δεν μπορεί να τα αγνοήσει κανείς.

Ο ΟΤΕ δήλωνε μέσω του προέδρου του το καλοκαίρι του 2009 "Δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο" και θα προχωρήσουν σε vdsl.
Το έργο αντικειμενικά έχει αργήσει.
Υπάρχουν πολλά θέματα ως προς την ρύθμιση που το καθιστούν ιδιαίτερα πολύπλοκη και επικίνδυνη επένδυση, παρά την αναγκαιότητα της για να κρατηθεί στην κορυφή ο ΟΤΕ.
Υπάρχει έργο στην πράξη και δεν έχει μείνει στα χαρτιά όπως άλλα.

Sebu
02-01-11, 23:08
vdsl2 παιζει ηδη σε πολλα μερη της Αττικης καρεα ακροπολη χαλανδρι τερψιθεα. το θεμα ειναι τι κανουν με ταcrosstalks και τις καταγγελιες που θα φανε απο τους παροχους που θα πανε βροχη.

Αυτο ειναι το σπουδαιοτερο ολων.

Αν απο τα μεχρι τωρα πιλοτικα του VDSL σε Καρεα, Ακροπολη, Χαλανδρι και Τερψιθεα εχουν προκυψει θεματα με crosstalks και σημαντικες παρεμβολες σε πελατες adsl (ανεξαρτητως παροχου/συμπεριλαμβανομενου του ΟΤΕ) ειναι σημαντικο προβλημα.

Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε τι να την κανω μια τεχνολογια που θα ικανοποιει εμενα αλλα αλλοι 1.000 γυρω μου θα απολαμβανουν πλεον μειωμενες ή χειροτερες υπηρεσιες adsl απο αυτες που λαμβαναν.

emeliss
02-01-11, 23:18
Πόσο σίγουρος είσαι ότι υπάρχει πιλοτικό VDSL σε Καρέα και Χαλάνδρι; Καμπίνες έχουν μπει, υπηρεσία VDSL έχει δοθεί;

xmperop1
03-01-11, 00:09
Αυτο ειναι το σπουδαιοτερο ολων.

Αν απο τα μεχρι τωρα πιλοτικα του VDSL σε Καρεα, Ακροπολη, Χαλανδρι και Τερψιθεα εχουν προκυψει θεματα με crosstalks και σημαντικες παρεμβολες σε πελατες adsl (ανεξαρτητως παροχου/συμπεριλαμβανομενου του ΟΤΕ) ειναι σημαντικο προβλημα.

Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε τι να την κανω μια τεχνολογια που θα ικανοποιει εμενα αλλα αλλοι 1.000 γυρω μου θα απολαμβανουν πλεον μειωμενες ή χειροτερες υπηρεσιες adsl απο αυτες που λαμβαναν.

Ξέχασες τον Πειραιά που έχει πιλοτικό.
Πάντως μέχρι τώρα επί 2500 χρηστών του πιλοτικού δεν έχουν προκύψει προβλήματα crosstalk.
Ακόμα δε σε επίπεδο βλαβών οι "απώλειες" είναι 2 χαλασμένα μοντεμ.

iakoboss7
03-01-11, 04:56
ναι σε αυτους που δοκιμαζουν το vdsl.... τι θα εγινε ομως με το crosstalk που θα ειχαν οι αλλοι γυρο τους?

sdikr
03-01-11, 11:40
έχει αναφερθεί ξανά το θέμα για το crosstalk, υπάρχουν όμως ρυθμίσεις (profil) για να μην δημιουργεί πρόβλημα αυτό.

Georgevtr
03-01-11, 23:30
Εμεις τις εχουμε τις καμπινες...η ενεργοποιηση μας εμεινε. ;)

Εμείς και καμπίνες έχουμε και vdsl2 έχουμε:rofl::rofl::rofl::rofl:

82020

jdtech
03-01-11, 23:43
Σχετικά με το crosstalk αυτός είναι και ο σκοπός της πιλοτικής εφαρμογής. Αλλά θε πρέπει να υπάρξει και συνεργασία μεταξύ του ΟΤΕ και των άλλων παρόχων και να διαπιστωθούν και να λυθούν τα όποια προβλήματα.

Verde
04-01-11, 20:10
Το VDSL λειτουργει ηδη εστω και πειραματικά στις περιοχες που εσκαψαν??

Χρειαζεται καποια αλλαγη σε ρυθμισεις ή εξοπλισό modem ή σε πάγιο??

Core2Extreme
04-01-11, 20:40
Το VDSL λειτουργει ηδη εστω και πειραματικά στις περιοχες που εσκαψαν??

Χρειαζεται καποια αλλαγη σε ρυθμισεις ή εξοπλισό modem ή σε πάγιο??

Slow down tiger.

Θες εξοπλισμό, VDSL2 modem/router.
Τώρα δεν δίνεται εμπορικά, μόνο κάποιοι τυχεροί χρησιμοποιούν το VDSL2 όπου... δουλεύει και επιλέγονται από τον πΟΤΕ ( πιλοτικό πρόγραμμα ).

danaos
05-01-11, 21:20
http://www.speedtest.net/result/1098551381.png (http://www.speedtest.net)


οτι να ναι και εχω 24αρα

ThReSh
05-01-11, 22:07
http://www.speedtest.net/result/1098551381.png (http://www.speedtest.net)


οτι να ναι και εχω 24αρα

γιατί πόσο έπρεπε να βγάζει?

emeliss
06-01-11, 02:07
οτι να ναι και εχω 24αρα
Τι σχέση έχει με το νήμα;

MaFiOzOs_GR
06-01-11, 02:20
http://www.speedtest.net/result/1098551381.png (http://www.speedtest.net)

οτι να ναι και εχω 24αρα


Τι σχέση έχει με το νήμα;

Και offtopic και offside.... :p

jdtech
07-01-11, 11:50
Θα νόμισε ότι είχε VDSL και ήταν χαμηλά :rofl:

gusdimgr
09-01-11, 12:26
Πόσο σίγουρος είσαι ότι υπάρχει πιλοτικό VDSL σε Καρέα και Χαλάνδρι; Καμπίνες έχουν μπει, υπηρεσία VDSL έχει δοθεί;

και καμπινες και τα παντα ολα μια βολτα προς τα εκει θα σε πεισει

tsomis
09-01-11, 12:44
Υπηρεσια VDSL υπαρχει;

emeliss
09-01-11, 13:56
και καμπινες και τα παντα ολα μια βολτα προς τα εκει θα σε πεισει
Μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα. Να το ξαναρωτήσω. Χρήστες που να έχουν ενεργοποιημένη υπηρεσία vdsl θα βρω; Βέβαια περιμένω απάντηση από τον Sebu.

psyxakias
09-01-11, 14:08
Μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα. Να το ξαναρωτήσω. Χρήστες που να έχουν ενεργοποιημένη υπηρεσία vdsl θα βρω; Βέβαια περιμένω απάντηση από τον Sebu.Το πρώτο σκέλος της 2ης ερώτησής σου ήταν αν έχουν μπει καμπίνες και σου απάντησε. Απλά δεν απαντήθηκε το 2ο σκέλος, αν έχει δοθεί υπηρεσία VDSL οπότε δε νομίζω ότι είναι θέμα αν κατάλαβε την ερώτηση. ;)

emeliss
09-01-11, 14:13
Το πρώτο σκέλος της 2ης ερώτησής σου ήταν αν έχουν μπει καμπίνες και σου απάντησε. Απλά δεν απαντήθηκε το 2ο σκέλος, αν έχει δοθεί υπηρεσία VDSL οπότε δε νομίζω ότι είναι θέμα αν κατάλαβε την ερώτηση. ;)
Το πρώτο σκέλος δεν ήταν ερώτηση. Ήταν κατάφαση. Καφέ δεν ήπιαμε; :p

psyxakias
10-01-11, 03:42
Πόσο σίγουρος είσαι ότι υπάρχει πιλοτικό VDSL σε Καρέα και Χαλάνδρι; Καμπίνες έχουν μπει, υπηρεσία VDSL έχει δοθεί;
Το πρώτο σκέλος δεν ήταν ερώτηση. Ήταν κατάφαση. Καφέ δεν ήπιαμε; :pΜάλιστα. Αν και δεν υπήρχε ερωτηματικό στο 1ο σκέλος, η έλλειψη συνδέσμου δεν έδειχνε με απόλυτη σαφήνεια ότι είναι κατάφαση και σε συνδυασμό με την προηγούμενη ερώτηση, θεώρησα ότι επρόκειτο για 2 ερωτήσεις στη σειρά. Πάσο. ;)

nm96027
10-01-11, 20:31
Αν απο τα μεχρι τωρα πιλοτικα του VDSL σε Καρεα, Ακροπολη, Χαλανδρι και Τερψιθεα....



Πόσο σίγουρος είσαι ότι υπάρχει πιλοτικό VDSL σε Καρέα και Χαλάνδρι; Καμπίνες έχουν μπει, υπηρεσία VDSL έχει δοθεί;


και καμπινες και τα παντα ολα μια βολτα προς τα εκει θα σε πεισει

@gusdimgr
Oι καμπίνες στον Καρέα είναι mini adsl dslams και όχι καμπίνες vdsl. Ένδειξη τούτου είναι πως στον Καρέα δεν υπάρχουν dslams σε κάθε καμπίνα, αλλά αντιθέτως υπάρχουν σε 3 ή 4 σημεία.

Όσο για το Χαλάνδρι θα το θεωρούσα πολύ ευγενικό αν μας έλεγες προς τα που πρέπει να κάνουμε βόλτα για να πάμε και τα δούμε και να πεισθούμε.

george94
11-01-11, 17:43
@gusdimgr
Oι καμπίνες στον Καρέα είναι mini adsl dslams και όχι καμπίνες vdsl. Ένδειξη τούτου είναι πως στον Καρέα δεν υπάρχουν dslams σε κάθε καμπίνα, αλλά αντιθέτως υπάρχουν σε 3 ή 4 σημεία.

Τα DSLAM και miniDSLAM είναι πλαίσια-πολυπλέκτες πάνω στα οποία μπορούν να τοποθετηθούν διαφορετικά είδη συνδρομητικών καρτών ADSL2+, VDSL2. Άρα θεωρώ πιο πιθανό ο ΟΤΕ να έχει εγκαταστήσει στον Καρέα DSLAM με κάρτες VDSL2, τις οποίες αρχικά χρησιμοποιεί για την παροχή υπηρεσιών ADSL, λόγω της προς τα πίσω συμβατότητας. Ακόμη κι αν όμως έχει βάλει κάρτες ADSL2+ μπορεί εύκολα να τις αντικαταστήσει με VDSL2.

Sebu
11-01-11, 18:40
Μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα. Να το ξαναρωτήσω. Χρήστες που να έχουν ενεργοποιημένη υπηρεσία vdsl θα βρω; Βέβαια περιμένω απάντηση από τον Sebu.

Απο μένα γιατί βρε παίχτη??? Εγώ πάτησα σε απάντηση προηγούμενου που είπε ότι Καρέας και αλλες τρεις περιοχες έχουν vdsl πιλοτικό και απο εκεί έχει γνώση εκείνος ότι το vdsl επηρεάζει αρνητικά τους χρήστες με ενεργές adsl.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


vdsl2 παιζει ηδη σε πολλα μερη της Αττικης καρεα ακροπολη χαλανδρι τερψιθεα. το θεμα ειναι τι κανουν με τα crosstalks και τις καταγγελιες που θα φανε απο τους παροχους που θα πανε βροχη. εκει να δω πως θα παει το πραμα. μην κοιταμε μονο την καμπουρα μας . ειναι και αλλοι πελατες που δυνοπαθουν απο τις δοκιμαστικες ενεργοποιησεις vdsl ιδιως στον καρεα. αλλα Ελλαδα ειμαστε ολα στο κασιδι του αλλου γινονται

Σε αυτη την ατάκα του gusdimgr είχα πατήσει!!!!

Οταν σου λεει οτι δυνοπαθουν ηδη χρηστες adsl2 από το vdsl και μιλαει σε παροντα χρονο, είτε είναι χρηστης adsl στον Καρεα και εχει γειτονες με πιλοτικο και εχει δει το adsl του να "πεφτει", είτε είναι Οτετζης ή σε καποιο αλλο παροχο τεχνικος και εχει δει αντιστοιχα συμπτωματα και μετρησεις απο πελατες του. Δεν μπορω να γνωριζω προσωπικα αν λεει αληθεια ή ψεμματα αλλά εφόσον δεν εχω αντιθετη εικονα δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω, ιδιως γνωριζοντας οτι στο Κουκακι, κεντρο Ακροπολης υπαρχει πιλοτικο vdsl εδω και πολυ καιρο (ειχε αναφερθει και στο φορουμ πολυ παλαιοτερα απο καποιους που ειχαν κληθει στο πιλοτικο) αρα δεν θεωρω απιθανο να υπαρχει ενεργο πιλοτικο vdsl σε Καρεα και Χαλανδρι (συνηθως πιλοτικο προϊον δινεται σε 2-3-4 περιοχες με διαφορετικη μορφολογια και πελατολογιο κατα κυριο λογο για να υπαρχει διασπορα εντυπωσεων και στατιστικων).

emeliss
11-01-11, 20:56
Απο μένα γιατί βρε παίχτη???
...
Σε αυτη την ατάκα του gusdimgr είχα πατήσει!!!!

Οταν σου λεει...
Απλά επειδή συχνά αναπαράγουμε πράγματα θεωρώντας ότι είναι αληθινά χωρίς να έχουμε προσωπική εμπειρία. Μέχρι στις εφημερίδες είχαν γραφτεί για προβλήματα από παρεμβολές του vdsl σε περιοχές που απλά είχαν ξεκινήσει το σκάψιμο. Εσύ πατάς στην ατάκα κάποιου, ο επόμενος πατάει στην δικιά σου ατάκα και πάει λέγοντας. Δεν λέει κανείς ψέματα. Απλά συνεχίζει αυτό που άκουσε, αυτό που διάβασε σε ένα φόρουμ, αυτό που είδε σε μια εφημερίδα.

Προσωπικά πιστεύω πως θα πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στο τι αναπαράγουμε. Αυτό το λέω γενικότερα, δεν το λέω για σένα. Μικρή προσωπική γνώμη.

zoomgr
11-01-11, 21:31
Αλεξανδρούπολη, εχθές μίλησα με έναν Οτετζή, (πολύ ευγενικό και συνεργάσιμο) μου είπε ότι πιλοτικά το VDSL είναι σε λειτουργία από τους ίδιους τους εργαζόμενους στον ΟΤΕ. Μέχρι το Πάσχα θα είναι διαθέσιμο στην πόλη μας. Η τιμή του πακέτου δεν είναι ακόμα γνωστή. Εξετάζονται πολλές περιπτώσεις, όπως αυτή του internet χωρίς σταθερό-πάγιο OTE. ακούγετε πολύ καλό.

voithostyrempora2
11-01-11, 22:10
Μέχρι στις εφημερίδες είχαν γραφτεί για προβλήματα από παρεμβολές του vdsl σε περιοχές που απλά είχαν ξεκινήσει το σκάψιμο.

Μα φυσικά και υπάρχουν προβλήματα από παρεμβολές και αυτό δεν λες εσύ,δεν το λεω εγώ,δεν το λέει κάποιος άλλος χρήστης,αλλά το λέει ο ... Maxwell ;) .


(τουλάχιστον έτσι μας μαθαινουν στο Πολυτεχνείο :p )

emeliss
12-01-11, 00:38
Μα φυσικά και υπάρχουν προβλήματα από παρεμβολές και αυτό δεν λες εσύ,δεν το λεω εγώ,δεν το λέει κάποιος άλλος χρήστης,αλλά το λέει ο ... Maxwell ;) .


(τουλάχιστον έτσι μας μαθαινουν στο Πολυτεχνείο :p )
Φυσικά και θα υπάρχουν παρεμβολές, καλά σας έμαθαν. Αλλά τι είναι πρόβλημα; Επίσης σας έμαθαν ότι όταν ακουμπάς ένα τοίχο αυτός παραμορφώνεται. Αλλά είναι πρόβλημα;

voithostyrempora2
12-01-11, 04:42
Φυσικά και θα υπάρχουν παρεμβολές, καλά σας έμαθαν. Αλλά τι είναι πρόβλημα; Επίσης σας έμαθαν ότι όταν ακουμπάς ένα τοίχο αυτός παραμορφώνεται. Αλλά είναι πρόβλημα;

:rofl::rofl::rofl:

Σωστός,αν και οι παρεμβολές είναι σαφως υπαρκτές και αντιληπτές ακόμη και αν βρισκεσαι (αρκετά) μακριά στο φάσμα (όταν αρχιζουν να προστιθενται και να αφαιρουνται οι φέρουσες των κεντρικών συχνοτητων,ξεκιναει και ο χαμός :whistle: :whistle: :whistle:).Τωρα το αν η υπηρεσια θα λειτουργει ικανοποιητικά έτσι κι αλλιώς παραειναι πρακτικό ζητημα :p για να καταδεχθουν να μας το διδαξουν στο Πολυτεχνειο :p.Οπότε θα το συζητησουμε όταν γίνω προϊστάμενός σου :p:p:p ,όπως έχουμε ξαναπεί :p.

(μόλις τελείωσα το διάβασμα για απόψε :p , κάτι βλακειες :evil: για αναλυση Ηλεκτρικών Κυκλωματων διαβαζα ,ελεος :p)

nm96027
12-01-11, 12:38
Τα DSLAM και miniDSLAM είναι πλαίσια-πολυπλέκτες πάνω στα οποία μπορούν να τοποθετηθούν διαφορετικά είδη συνδρομητικών καρτών ADSL2+, VDSL2. Άρα θεωρώ πιο πιθανό ο ΟΤΕ να έχει εγκαταστήσει στον Καρέα DSLAM με κάρτες VDSL2, τις οποίες αρχικά χρησιμοποιεί για την παροχή υπηρεσιών ADSL, λόγω της προς τα πίσω συμβατότητας. Ακόμη κι αν όμως έχει βάλει κάρτες ADSL2+ μπορεί εύκολα να τις αντικαταστήσει με VDSL2.

Nαι μεν, αλλά:

Όπως έγραψα πιο πάνω, ο ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει 3 ή 4 mini dslams στον Καρέα και όχι ένα dslam σε κάθε ΚΑΦΑΟ. Και αυτό κάνει την διαφορά με το vdsl, αφού με αυτήν την υλοποίηση οι αποστάσεις μεγαλώνουν.

harskouf
12-01-11, 13:26
Nαι μεν, αλλά:

Όπως έγραψα πιο πάνω, ο ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει 3 ή 4 mini dslams στον Καρέα και όχι ένα dslam σε κάθε ΚΑΦΑΟ. Και αυτό κάνει την διαφορά με το vdsl, αφού με αυτήν την υλοποίηση οι αποστάσεις μεγαλώνουν.

Σωστά. Στον Καρέα τα DSLAMs τοποθετήθηκαν με τον τρόπο που αναφέρεις, για να λύσουν το πρόβλημα της απόστασης των συνδρομητών από το κέντρο. Αυτή τη στιγμή δίνουν υπηρεσίες ADSL2+ (από ADSL2+ κάρτες). Δεν δίνουν VDSL2.

man with no name
12-01-11, 14:54
Εξετάζονται πολλές περιπτώσεις, όπως αυτή του internet χωρίς σταθερό-πάγιο OTE. ακούγετε πολύ καλό.

Παίζει τέτοιο σενάριο;Γνωρίζει κανείς;

ipo
12-01-11, 17:28
Παίζει τέτοιο σενάριο;Γνωρίζει κανείς;
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μη δίνουμε διαστάσεις σε τέτοιες φήμες. Το γεγονός ότι δε θα βγει κάποιος να τις διαψεύσει, δε σημαίνει ότι πρέπει να τις αναπαράγουμε.

Core2Extreme
13-01-11, 13:07
Απορίας άξιο είναι το εξής ( αν όντως όπως λένε κάποιοι τεχνικοί του πΟΤΕ ότι πάνε για έναρξη εμπορικής διάθεσης του VDSL2 από Απρίλη )

Σε περιοχή που όντως υπάρχει VDSL2 πιλοτικό και δουλεύει, δεν θα έπρεπε να εργάζονται ταυτόχρονα στην τοποθέτηση ίνας στα ΚΑΦΑΟ που παίζουνε πάνω στο συγκεκριμένο ΑΚ και εξυπηρετεί τις 4-5 γύρω περιοχές ?

antonis556
13-01-11, 13:59
Το ποιοι θα εχουν πιλοτικο vdsl2 επιλεγεται τυχαια ?

nm96027
13-01-11, 14:08
Απορίας άξιο είναι το εξής ( αν όντως όπως λένε κάποιοι τεχνικοί του πΟΤΕ ότι πάνε για έναρξη εμπορικής διάθεσης του VDSL2 από Απρίλη )

Σε περιοχή που όντως υπάρχει VDSL2 πιλοτικό και δουλεύει, δεν θα έπρεπε να εργάζονται ταυτόχρονα στην τοποθέτηση ίνας στα ΚΑΦΑΟ που παίζουνε πάνω στο συγκεκριμένο ΑΚ και εξυπηρετεί τις 4-5 γύρω περιοχές ?


Το ποιοι θα εχουν πιλοτικο vdsl2 επιλεγεται τυχαια ?

Το πιλοτικό VDSL είχε εγκατασταθεί σε συγκεκριμένες καμπίνες/κατανεμητές και αφορούσε μόνο τους δεκάδες (ή λίγο παραπάνω) συνδρομητές που έπεφταν πάνω στο Καφαο αυτό. Έτσι έγινε στο Ελληνικό (προς το αεροδρόμιο), στο Κουκάκι ή και άλλου. Η επιλογή δεν ήταν απολύτως τυχαία, αλλά δεν ξέρουμε πως γίνονταν. Αποφεύγονταν πάντως πελάτες που ήταν σε LLU.

Τώρα μιλάμε για εμπορική διάθεση στις συγκεκριμένες περιοχές όπου γίνονται έργα. Ως γνωστόν στου Ζωγράφου κάθε γωνιά έχει και σκαψίματα.

ipo
13-01-11, 15:35
Απορίας άξιο είναι το εξής ( αν όντως όπως λένε κάποιοι τεχνικοί του πΟΤΕ ότι πάνε για έναρξη εμπορικής διάθεσης του VDSL2 από Απρίλη )

Σε περιοχή που όντως υπάρχει VDSL2 πιλοτικό και δουλεύει, δεν θα έπρεπε να εργάζονται ταυτόχρονα στην τοποθέτηση ίνας στα ΚΑΦΑΟ που παίζουνε πάνω στο συγκεκριμένο ΑΚ και εξυπηρετεί τις 4-5 γύρω περιοχές ?
Μου φαίνεται λογικό η ανάπτυξη VDSL2 να γίνεται (όπως λες) βάσει Αστικού Κέντρου κι όχι βάσει Δήμου. Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κάτι, οπότε αν δε βλέπεις σκαψίματα σε μία περιοχή, δεν μπορείς να τρέφεις ελπίδες.

xmperop1
13-01-11, 19:33
Μου φαίνεται λογικό η ανάπτυξη VDSL2 να γίνεται (όπως λες) βάσει Αστικού Κέντρου κι όχι βάσει Δήμου. Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κάτι, οπότε αν δε βλέπεις σκαψίματα σε μία περιοχή, δεν μπορείς να τρέφεις ελπίδες.

Δυστιχώς η ανάπτυξη VDSL2 γίνεται με κύριο γνώμονα το ποιοί δήμαρχοι δεν ζητάνε γη και ύδωρ αλλιώς θα έπρεπε να μπουν στις περιοχές με μεγάλη εμπορική ανάπτυξη στον Πειραιά που είναι τίγκα στις ναυτιλιακές,γύρω από το Πανεπιστήμιο Πειραιά και άλλα ΤΕΙ που κάνουν κρα για mbit,στις βιομηχανικές περιοχές και όπου υπάρχει δυσχέρεια ταχύτητας.
Παρήγορη και φωτεινή εξαίρεση το Σχιστό Κορυδαλλού,και νομίζω η περιοχή της Ανοιξης με μίνι dslam.

Core2Extreme
13-01-11, 23:54
Μου φαίνεται λογικό η ανάπτυξη VDSL2 να γίνεται (όπως λες) βάσει Αστικού Κέντρου κι όχι βάσει Δήμου. Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κάτι, οπότε αν δε βλέπεις σκαψίματα σε μία περιοχή, δεν μπορείς να τρέφεις ελπίδες.

Στην Ελλάδα η λογική δυστυχώς έχει πάει βραδυνό περίπατο από το 1980 και έκτοτε δεν ξαναγύρισε...

Σαν να ετοιμάζεσαι να γίνεις μάγειρας σε κυριλέ μαγαζί με θαλασσινά και εσύ να κάνεις προετοιμασία στο ψήσιμο αρνιού στην σούβλα.

Από την περιέργεια που με έπιασε τώρα, θα κόψω αύριο μια βόλτα στην Άνοιξη μπας και δούμε φως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.