PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

n0b0d1
07-08-11, 23:54
Αυτο ισχύει, αλλά λόγω του δικτύου του ΟΤΕ (χαλκος που ερχεται στο χωρο του πελατη), η ταχυτητα περιοριζεται απιστευτα στο 99% των περιπτωσεων.

........Auto merged post: n0b0d1 πρόσθεσε 3 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Θα θελα να προσθεσω τα "ανυπαρκτα ελληνικα πεζοδρομια" :Ρ Το σχεδιο πολης μας μεσα...

nm96027
07-08-11, 23:54
Αυτο ισχύει, αλλά λόγω του δικτύου του ΟΤΕ (χαλκος που ερχεται στο χωρο του πελατη), η ταχυτητα περιοριζεται απιστευτα στο 99% των περιπτωσεων.

Δεν νομίζω πως η ταχύτητα περιορίζεται "απίστευτα" και στο 99% των "περιπτώσεων". Πόσοι είναι αυτοί που μπορούν να πιάσουν 20 και τελικά πιάνουν 5; Εξαιρετικά λίγοι. Είναι αρκετοί που αυτοί οι οποίοι αντί για 10 πιάνουν 8 ή αντί 5 πιάνουν 3.5. Αλλά αυτό δεν το λες "απίστευτα".

n0b0d1
08-08-11, 00:08
Δεν νομίζω πως η ταχύτητα περιορίζεται "απίστευτα" και στο 99% των "περιπτώσεων". Πόσοι είναι αυτοί που μπορούν να πιάσουν 20 και τελικά πιάνουν 5; Εξαιρετικά λίγοι. Είναι αρκετοί που αυτοί οι οποίοι αντί για 10 πιάνουν 8 ή αντί 5 πιάνουν 3.5. Αλλά αυτό δεν το λες "απίστευτα".


Εχωντας μπει μεσα σε κομβο και δοκιμαζοντας την ταχυτητα πραγματικα απο την πηγη, μπορω να πω πως ολα ειναι εικονικα, οταν διαφημιζουν 24 και μεσα στον κομβο (ΦΣ) εχεις 21-23 MAX. Όσο για το τι πιανει στο σπιτι ναι, μπορει να πληρωσεις 6 και να πιανεις 2 ή να πληρωσεις 24 γαι τα 8, ο χαλκός στις περισσότερες περιπτώσεις που έχω συναντήσει εγώ τουλάχιστον είναι σουρωτήρι.

dimangelid
08-08-11, 03:16
Εχωντας μπει μεσα σε κομβο και δοκιμαζοντας την ταχυτητα πραγματικα απο την πηγη, μπορω να πω πως ολα ειναι εικονικα, οταν διαφημιζουν 24 και μεσα στον κομβο (ΦΣ) εχεις 21-23 MAX. Όσο για το τι πιανει στο σπιτι ναι, μπορει να πληρωσεις 6 και να πιανεις 2 ή να πληρωσεις 24 γαι τα 8, ο χαλκός στις περισσότερες περιπτώσεις που έχω συναντήσει εγώ τουλάχιστον είναι σουρωτήρι.

Δεν νομίζω ότι όλα είναι εικονικά... Στην Ηγουμενίτσα, στα 500 το πολύ μέτρα από τον ΟΤΕ, έπιανα πριν 2,5-3 χρόνια ΚΑΘΑΡΑ 24. Απλά είχα λίγο χαμηλότερο upload (γύρω στο 920) επειδή η γραμμή ήταν ISDN. Στο ΚΑΦΑΟ είχαν αρκετοί γείτονές μου ADSL, αλλά στο DSLAM ήμουν για αρκετό καιρό μόνος μου (ήμουν ο πρώτος που έβαλε 24αρα σε γραμμή ISDN στην Ηγουμενίτσα) .

n0b0d1
08-08-11, 10:34
Οι αποστάσεις που μου λες μου φαινονται πραγματικα εγωπραγματικες (αν και σ αυτές θα με εξέπλητται να έβλεβα μεγαλύτερη ταχύτητα από τα 20). Εγώ βρίσκομαι κάπου στα 2χλμ καλωδιακά από το ΦΣ και θεωρούμαι από τους κοντινούς... Όπως και να χει, όσοι έχετε 24 είστε πολύ τυχεροί! (Αλλά μόνο 1 UP?).

jkoukos
08-08-11, 14:37
Οι αποστάσεις που μου λες μου φαινονται πραγματικα εγωπραγματικες (αν και σ αυτές θα με εξέπλητται να έβλεβα μεγαλύτερη ταχύτητα από τα 20). Εγώ βρίσκομαι κάπου στα 2χλμ καλωδιακά από το ΦΣ και θεωρούμαι από τους κοντινούς... Όπως και να χει, όσοι έχετε 24 είστε πολύ τυχεροί! (Αλλά μόνο 1 UP?).
1024Mbps upload δίνουν όλοι σχεδόν οι παροχείς.
Στα 600 περίπου μέτρα από τον ΟΤΕ πιάνω σε 6άρα γραμμή 6138 (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=67165&d=1263422621) και όταν για κάποιο διάστημα ήταν ξεκλείδωτη 20813 (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=88011&d=1306599452).

gf030
11-08-11, 03:19
Παιδια συγνωμη για το ολιγον οφ τοπικ, θα παρακαλουσα οποιον γνωριζει να ποσταρει εδω καποιες αποφασεις της ΕΕΤΤ που αν θυμαμαι καλα δεν αφηναν τον ΟΤΕ να ριξει τις τιμες η κατι παρομοιο λογω της θεσης ισχυος του.
Επισης σχετικα με το VDSL, τελικα η ΕΕΤΤ μπλοκαρε τα εργα του ΟΤΕ Ως ΠΡΟς ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ του;
Δεν μπορεσα λογω περιορισμενου χρονου να διαβασω ολο το νημα.... αν τελικα ισχυει αυτο, υπαρχει ΕΠΙΣΗΜΗ ανακοινωση της ΕΕΤΤ που ισως να λεει και τους λογους που μπλοκαρει το εργο;
Ευχαριστω για τυχον απαντησεις.

emeliss
11-08-11, 08:31
Η ΕΕΤΤ χαρακτηρίζει τον ΟΤΕ ως πάροχο με σημαντική ισχύ στην αγορά οπότε έχει μια σειρά από ρυθμίσεις. Ανάμεσα σε αυτές είναι ότι οι τιμές λιανικής του δεν είναι ελεύθερες αλλά περνούν από έγκριση της ΕΕΤΤ με βάση κάποιο κοστολογικό μοντέλο.
Η ΕΕΤΤ είχε επιβάλει προσωρινά μέτρα για 6 μήνες κατά τους οποίους απαγορευόταν στον ΟΤΕ να δώσει λιανικές υπηρεσίες VDSL. Τα μέτρα έχουν λήξει αλλά η ρύθμιση που του επιβάλουν για το VDSL είναι τόσο σκληρή (σύμφωνα με την ΟΤΕ ΑΕ αλλά και με μένα) που μεταφράζεται ως μπλοκάρισμα του έργου.

Τα παραπάνω αναλύονται σε δεκάδες σελίδες, αλλά πάνω κάτω αυτό είναι το νόημα. Τώρα καθόμαστε αναπαυτικά στις πολυθρόνες μας να δούμε την συνέχεια του έργου.

andreasermones
14-08-11, 14:10
Η ΕΕΤΤ χαρακτηρίζει τον ΟΤΕ ως πάροχο με σημαντική ισχύ στην αγορά οπότε έχει μια σειρά από ρυθμίσεις. Ανάμεσα σε αυτές είναι ότι οι τιμές λιανικής του δεν είναι ελεύθερες αλλά περνούν από έγκριση της ΕΕΤΤ με βάση κάποιο κοστολογικό μοντέλο.
Η ΕΕΤΤ είχε επιβάλει προσωρινά μέτρα για 6 μήνες κατά τους οποίους απαγορευόταν στον ΟΤΕ να δώσει λιανικές υπηρεσίες VDSL. Τα μέτρα έχουν λήξει αλλά η ρύθμιση που του επιβάλουν για το VDSL είναι τόσο σκληρή (σύμφωνα με την ΟΤΕ ΑΕ αλλά και με μένα) που μεταφράζεται ως μπλοκάρισμα του έργου.

Τα παραπάνω αναλύονται σε δεκάδες σελίδες, αλλά πάνω κάτω αυτό είναι το νόημα. Τώρα καθόμαστε αναπαυτικά στις πολυθρόνες μας να δούμε την συνέχεια του έργου.

Μαλλον φιλε Emeliss δεν θα υπαρξει συνεχεια. Αν ειναι να φτιαξεις εσυ δικτυο πχ και να το εκμεταλλευονται οι ανταγωνιστες σου πρωτα, γιατι να το κανεις...Οσο για τους αλλους παροχους, καλυτερα να ασχοληθουν με τα δικτυα τους, την επιβιωσημοτητα τους και μετα βλεπουν και για αλλα...

RASTAVIPER
14-08-11, 23:29
Προηγούμενη βδομάδα είχαμε για 2 μέρες επισκέψεις στην πολυκατοικία από άτομα της HOL που πασάρανε κάποιες ιστορίες για τις οπτικές ίνες.
Δυστυχώς δεν έμαθα λεπτομέρειες γιατί μόλις είπα ότι έχω Wind ξενέρωσε.Μου έδωσε να καταλάβω ότι έψαχναν άτομα με απλές γραμμές (ΟΤΕ) και επίσης όταν χτυπούσαν την πόρτα συστήνονταν ως άνθρωποι της τηλεφωνίας (χωρίς να λένε της HOL).

emeliss
15-08-11, 21:04
Προηγούμενη βδομάδα είχαμε για 2 μέρες επισκέψεις στην πολυκατοικία από άτομα της HOL που πασάρανε κάποιες ιστορίες για τις οπτικές ίνες.
Δυστυχώς δεν έμαθα λεπτομέρειες γιατί μόλις είπα ότι έχω Wind ξενέρωσε.Μου έδωσε να καταλάβω ότι έψαχναν άτομα με απλές γραμμές (ΟΤΕ) και επίσης όταν χτυπούσαν την πόρτα συστήνονταν ως άνθρωποι της τηλεφωνίας (χωρίς να λένε της HOL).
Αυτό δεν έχει να κάνει με VDSL αλλά με τις γνωστές απαράδεκτες ψεύτικες υποσχέσεις των πωλητών που προωθούν προϊόντα της συγκεκριμένης φίρμας.

Συμβαίνει συχνά, πχ...
Απαράδεκτη Τακτική (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=524034)
Μία ακόμα περίπτωση απάτης: Πωλητής της hol διαφήμιζε πρόσβαση μέσω οπτικών ινών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=512350)
HOL - Προσφορά Απάτη απο πωλητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=480545)
και δεκάδες άλλες περιπτώσεις που έχουν γραφτεί στο φόρουμ. Σκέψου πόσες είναι πράξη.

lunatic
17-08-11, 09:07
Για να μη διαβάζω 68 pages και με πιάσει ζαλάδα... με μία πρόταση μπορεί να κάνει ένα refresh κάποιος πως έχει η κατάσταση αυτή την στιγμή?

Ευχαριστώ πολύ !!!

blugosi
17-08-11, 14:39
Για να μη διαβάζω 68 pages και με πιάσει ζαλάδα... με μία πρόταση μπορεί να κάνει ένα refresh κάποιος πως έχει η κατάσταση αυτή την στιγμή?

Ευχαριστώ πολύ !!!

Ρίξε την εντολή

cat >/dev/null

και θα σου βγάλει περίληψη :p

silegav
17-08-11, 15:30
Μαλλον φιλε Emeliss δεν θα υπαρξει συνεχεια. Αν ειναι να φτιαξεις εσυ δικτυο πχ και να το εκμεταλλευονται οι ανταγωνιστες σου πρωτα, γιατι να το κανεις...
Η αλήθεια είναι ότι δεν το εκμεταλλεύονται, αλλά το αγοράζουν από σένα.

Κι εγώ δε πιστεύω ότι πρόκειται ποτέ να δούμε VDSL και εν μέρει αυτό νομίζω ότι οφείλεται στο ότι ο ΟΤΕ δε συμφώνησε κάτι με την ΕΕΤΤ πριν ξεκινήσει την επένδυση και τα έργα. Γενικοτερα με το Planning δεν τα έχει και πολύ καλά ο ΟΤΕ (βλ. και το παράδειγμα του ΟΤΕ Sat που πάει να ενηλικιωθεί σαν εγχείρημα κι ακόμα πάνε από δορυφόρο σε δορυφόρο)

emeliss
17-08-11, 15:58
Η ΕΕΤΤ δεν είναι εκεί για συμφωνίες αλλά για να ρυθμίζει με ορθό τρόπο την αγορά.

yuk
17-08-11, 15:59
Και τα καταφέρνει τέλεια... :roll:

silegav
17-08-11, 16:17
Μα και η συμφωνία ρύθμιση είναι. Δε μπορεί να ξεκινας επένδυση 90 εκατομύρρια πριν μιλήσεις με τη ρυθμιστική αρχή και χωρίς να κάνεις διαπραγμάτευση με την υπόλοιπη αγορά για να βρεις συμμάχους ή/και σύν-επενδυτές. Η υπεροψία πληρώνεται...

emeliss
17-08-11, 16:21
Δεν είναι υπεροψία. Δεν μπορείς να κάνεις συμφωνίες κάτω ή πάνω από το τραπέζι με τον ρυθμιστή, ο οποίος φυσικά και γνώριζε τα πάντα. Η ρύθμιση δεν είναι διαπραγμάτευση και παζάρι αλλά μετρημένα κουκιά. Η υπόλοιπη αγορά δεν ενδιαφέρεται να δώσει ούτε ένα cent. Συγκεκριμένα συζήτηση για συνεπενδυτές ανήκει στο υποφόρουμ με τα ανέκδοτα.

silegav
18-08-11, 15:00
Εγώ δε θα το έβλεπα σαν συμφωνία κάτω από το τραπέζι ένα διάλογο "σχεδιάζεται να κάνουμε μια επένδυση 90 εκατομμυρίων και θέλουμε την άποψη της αρχής για το αν και πως θα ρυθμιστεί η διάθεση των νέων υπηρεσιών". Στην τελική απόφαση της ΕΕΤΤ είναι να κάνει ρύθμιση ex ante, ε ας την έκανε ex ex ante.

Δεν ξέρω, αλλά πιστεύω πως μόνος του το σχεδίασε ο ΟΤΕ, μόνος το προχώρησε και τώρα απλά την πάτησε γιατί ξέχασε να συνυπολογίσει όλους τους παράγοντες.


Συγκεκριμένα συζήτηση για συνεπενδυτές ανήκει στο υποφόρουμ με τα ανέκδοτα.
Αυτό δυστυχώς είναι αλήθεια, έτσι όπως είναι η αγορά στην ελλάδα.

iliask
19-08-11, 11:22
Ε μερικούς γυρους θα έχουμε ακόμα και θα βρεθεί λύση......Δεν νομίζω πως ο Οτε θέλει να σταμάτησει την επένδυση ουτε την ρυθμιστική αρχή να τους σταμάτησει....καπου θα βρεθέι η μεση οδός..... Ακόμα και εαν οι λοιποί πάροχοι αγοράζουν χονδρική από Οτε κερδος θα είναι.....

Lagman
22-08-11, 21:55
Αν και έχει αέρα αυτές τις μέρες θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα καλύτερο βίντεο.

Ο ήχος των 50Mbps

emeliss
22-08-11, 22:29
Είσαι θεότρελος!

ipo
22-08-11, 22:52
Φυσάει το VDSL! :p

manicx
23-08-11, 10:43
Είσαι θεότρελος!

Αν μας πει και πως μυρίζει τότε θα είναι 100% θεότρελος.

[+=]Neo_Geo{Ech13}
23-08-11, 11:36
Αν και έχει αέρα αυτές τις μέρες θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα καλύτερο βίντεο.

Ο ήχος των 50Mbps

Γεια σου ρε Johnelo με την αναζήτηση του best ping ever :)

Μαζί και 'γω έτσι, αν είναι να σαλτάρουμε να φύγουμε παρέα !


http://www.battlefield.com/battlefield3/videos
Ειδικά Paris & Caspian Border που βλέπεις multiplayer...un-freaking-πιστεψαμπλ !

covis
23-08-11, 18:03
Τα έργα πάντως στις Σέρρες που γνωρίζω συνεχίζονται κανονικά και άκουσα πως το θέμα με την ΕΕΤΤ λύθηκε. Έχουν ήδη μπει αρκετές καμπίνες έτοιμες να λειτουργήσουν με την ίνα.

_FLIP_
23-08-11, 19:01
Τα έργα πάντως στις Σέρρες που γνωρίζω συνεχίζονται κανονικά και άκουσα πως το θέμα με την ΕΕΤΤ λύθηκε. Έχουν ήδη μπει αρκετές καμπίνες έτοιμες να λειτουργήσουν με την ίνα.


ποτε θα λειτουργησουν μαν;

saponas
24-08-11, 17:24
Τα έργα πάντως στις Σέρρες που γνωρίζω συνεχίζονται κανονικά και άκουσα πως το θέμα με την ΕΕΤΤ λύθηκε. Έχουν ήδη μπει αρκετές καμπίνες έτοιμες να λειτουργήσουν με την ίνα.

Από ΟΤΕ όμως καμία ανακοίνωση.. Έχεις έγκυρη πηγή για το αν λύθηκε το θέμα με ΕΕΤΤ;;

covis
25-08-11, 00:16
Από ΟΤΕ όμως καμία ανακοίνωση.. Έχεις έγκυρη πηγή για το αν λύθηκε το θέμα με ΕΕΤΤ;;

Ναι επίσημα δεν έχουν ανακοινώσει κάτι αλλά εντός της εταιρίας αυτό έγινε γνωστό. Πάντως το μόνο 100% σίγουρο είναι πως οι εργασίες συνεχίζονται και μάλιστα με πιο εντατικούς ρυθμούς.

_FLIP_
25-08-11, 02:35
Ναι επίσημα δεν έχουν ανακοινώσει κάτι αλλά εντός της εταιρίας αυτό έγινε γνωστό. Πάντως το μόνο 100% σίγουρο είναι πως οι εργασίες συνεχίζονται και μάλιστα με πιο εντατικούς ρυθμούς.


εγω γιατι δεν βλεπω τιποτα πλεον;:hmm:

hall2001
25-08-11, 11:58
εγω γιατι δεν βλεπω τιποτα πλεον;:hmm:Έλα ντε και στον Άλιμο δεν βλέπω εξέλιξη.

adabter
25-08-11, 14:23
η αποφαση που είχα διαβάσει της ΕΕΤΤ για το vdsl μηπως παίζει ρόλο που σταματήσαν τις ενέργειες?:hmm:

ermis333
25-08-11, 14:46
Εγώ πρόσφατα διάβαζα πως ο ΟΤΕ εγκαταλείπει εντελώς το VDSL λόγω της ΕΕΤΤ.

nm96027
25-08-11, 14:51
Εγώ πρόσφατα διάβαζα πως ο ΟΤΕ εγκαταλείπει εντελώς το VDSL λόγω της ΕΕΤΤ.

Αυτό φαίνεται να απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

Αφενός όλο το χειμώνα, παρόλο που το VDSL ήταν μπλοκαρισμένο, δεν είδαμε πουθενά αναστολή των έργών του vdsl. Στου Ζωγράφου, τον Άλιμο, την Βουλιαγμένη, συνέχισαν να δουλεύουν κανονικά.

Αφετέρου υπάρχουν ενδείξεις πως ο ΟΤΕ ετοιμάζεται για νέα μεγάλη παραγγελία σχετικού εξοπλισμού - χωρίς όμως να είναι σίγουρο.

Τα δημοσιεύματα που έλεγαν (ή μάλλον έκλαιγαν) πως ο ΟΤΕ σταμάτησε τα έργα, κατά την δική μου άποψη, είναι για γέλια. Χαρακτηρισμός ο οποίος μεταβιβάζεται και στους συντάκτες τους.

maik
25-08-11, 15:36
Ο Σεπτεμβριος πλησιαζει για την γοργα. Στις 17 αν δεν κανω λαθος ληγει το εξαμηνο για την "προετοιμασια":lol: των υπολοιπων παροχων. Ειδατε-ακουσατε εσεις τιποτε;;

AssVas
25-08-11, 15:52
Αν δε κάνω λάθος, στου ζωγράφου που μένω , μερικοί χρήστες connx TV λειτουργούν σε VDSL καμπίνες με adsl2+ εξοπλισμό απτις αρχές του Αυγούστου.

marcus1
25-08-11, 16:36
Ο Σεπτεμβριος πλησιαζει για την γοργα. Στις 17 αν δεν κανω λαθος ληγει το εξαμηνο για την "προετοιμασια":lol: των υπολοιπων παροχων. Ειδατε-ακουσατε εσεις τιποτε;;

Έχω μια απορία-ανησυχία : το εξάμηνο ισχύει μόνο για τις περιοχές όπου είχε ανακοινωθεί η αρχική διάθεση τον Φεβρουάριο-Μάρτιο, ή για όλη την Ελλάδα?

Κατά τα άλλα, φυσικά και δεν είδαμε τίποτα από τους εναλλακτικούς. Είναι, νομίζω, πλέον σίγουρο ότι οι εναλλακτικοί αρκούνται να ταίζουν τα παπαγαλάκια τους στις εφημερίδες με... φανφαρονικά άρθρα για τον "νέο αντι-οτε" και τις τρομερές επενδύσεις τους, χωρίς να κάνουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Μια ζωή μπακάληδες και μεταπωλητές του οτε θα είναι.

nm96027
25-08-11, 19:24
Ο Σεπτεμβριος πλησιαζει για την γοργα. Στις 17 αν δεν κανω λαθος ληγει το εξαμηνο για την "προετοιμασια":lol: των υπολοιπων παροχων. Ειδατε-ακουσατε εσεις τιποτε;;

Ποια προετοιμασία ρε Μάικ; Άλλο διάβασες, άλλο κατάλαβες...

maik
25-08-11, 19:33
Ποια προετοιμασία ρε Μάικ; Άλλο διάβασες, άλλο κατάλαβες...

Αν εσυ καταλαβαινεις κατι διαφορετικο σε αυτη την αποφαση (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4043326&postcount=1) μπορεις να μας το πεις.

_FLIP_
26-08-11, 19:55
οχι ψεματα, τελικα παιζει να γινοντε διαφορα !
ανα περιοχες ομως!

covis
27-08-11, 09:32
οχι ψεματα, τελικα παιζει να γινοντε διαφορα !
ανα περιοχες ομως!

Και στις Σέρρες γίνονται καθημερινά εργασίες. Κάνω την πρακτική μου στον ΟΤΕ και έχω μια επαφή. Το VDSL παρόλο που με την ΕΕΤΤ ήταν παγωμένο οι εργασίες δε σταμάτησαν ποτέ ώστε όταν πάρει την άδεια ο ΟΤΕ να δώσει αμέσως.

_FLIP_
27-08-11, 17:03
Και στις Σέρρες γίνονται καθημερινά εργασίες. Κάνω την πρακτική μου στον ΟΤΕ και έχω μια επαφή. Το VDSL παρόλο που με την ΕΕΤΤ ήταν παγωμένο οι εργασίες δε σταμάτησαν ποτέ ώστε όταν πάρει την άδεια ο ΟΤΕ να δώσει αμέσως.


καλη φαση! :oneup:

grakkos
30-08-11, 22:30
Καλησπέρα!

Επιτέλους και κάποια καλά νέα για μας τους Γλυφαδιώτες (αν και είμαι άνω Γλυφάδα οποτε....).

Σήμερα το πρωί κάναν έργα για οπτική στην Λαμπράκη και Λαζαράκη γωνία. Ρώτησα και ένα από τα παλικάρια που κόβαν χαντάκια και μου'πε πως είναι για οπτική ΟΤΕ. Για να δούμε τώρα πότε θα φτάσει και Άνω Γλυφάδα γιατι με το 9,5 με διακοπές δεν πάει άλλο!

rexdimos
31-08-11, 14:27
για να δουμε μακαρι να γινει κατι εχουμε φτασει 48 atenuation:(

_FLIP_
31-08-11, 15:59
για να δουμε μακαρι να γινει κατι εχουμε φτασει 48 atenuation:(

ισχυει

saponas
01-09-11, 10:58
Πάντως για Θεσσαλονίκη.... νύχτα:down: (τουλάχιστον από ότι ξέρω)
Μάλλον θα κάνουμε κάνα 1-2 χρονάκια ακόμα να δούμε το V

Velcor
03-09-11, 08:43
κι εμεις τοσα θα κανουμε εδω στην αθηνα. don't worry.
απο περιοχες μονο η ακροπολη εχει(αν δεν κανω λαθος)
αλλα γιατι εγινε πειραματικα στην ακροπολη ? εμενα αυτο με παραξενευει..

agos
04-09-11, 10:05
Καλησπέρα!

Επιτέλους και κάποια καλά νέα για μας τους Γλυφαδιώτες (αν και είμαι άνω Γλυφάδα οποτε....).

Σήμερα το πρωί κάναν έργα για οπτική στην Λαμπράκη και Λαζαράκη γωνία...

Είδα και στην Σάκη Καράγιωργα να κλείνουν ένα αυλάκι και ρώτησα. Μου είπαν για οπτική αλλά δεν ρώτησα από ποιόν μπαίνει (μπορεί να βάζουν και άλλοι πάροχοι δικό τους δικτυο).

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο; Πόσο καιρό μετά από τα σκαψίματα ενεργοποιούνται οι οπτικές ίνες;

dimangelid
04-09-11, 16:39
Στην Γλυφάδα εκτός από την Τερψιθέα, θα πρέπει να ασχοληθούν σύντομα και με την Αιξωνή. Η περιοχή παίρνει από το κέντρο της Γλυφάδας το οποίο είναι στο στενό του καταστήματος Hondos Center. Απόσταση το λιγότερο 3 χιλιόμετρα. Οι συγχρονισμοί στην περιοχή με όλους τους παρόχους είναι για κλάματα. Έχω φίλο με On Telecoms που συγχρονίζει στην καλύτερη στα 2.9 mbps. Ο υψηλότερος συγχρονισμός που έχω δει στην περιοχή είναι 5 mbps.

rexdimos
05-09-11, 11:55
<<Η περιοχή παίρνει από το κέντρο της Γλυφάδας το οποίο είναι στο στενό του καταστήματος Hondos Center.>> οχι φιλε μου δεν ειναι εκει το ενα dslam για γλυφαδα ειναι θρακης και τριπολεως στο ελληνικο και το αλλο ειναι στον αγιο νικολαο εκει που λες ειναι κεντρικο καταστημα οτε γλυφαδας και δεν εχει σχεση με συνδεσεις βεβαια αν το τηλεφωνο σου αρχιζει απο 86 ισως εισαι στον αγιο νικολαο που ειναι μακρια αν αρχιζει απο 96 ειναι θρακης και τριπολεως που ειναι ακομα μακρυτερα

@ ADSLgr.com All rights reserved.