PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

wintech2003
11-09-11, 17:06
Άσχετο και άχρηστο και σόρρυ αν έχει ξαναανφερθεί, αλλά βρήκα μια φωτό του χαρτιού με τους κωδικούς που μου έδωσε ο ΟΤΕ με τους κωδικούς όταν ενεργοποιήθηκα. Αναφέρει ταχύτητες 24/30/50Μbit. Άντε να τις δούμε και στη πράξη! :cool:

http://i.imgur.com/v2GbV.jpg

Και μένα το ίδιο σε σύνδεση που έκανα την περασμένη εβδομάδα ;)

saponas
12-09-11, 12:46
Και μένα το ίδιο σε σύνδεση που έκανα την περασμένη εβδομάδα ;)
Και εγώ το πρόσεξα σε πελάτη, αλλά δεν μου λέει κάτι αν δεν τα δούμε στην πράξη

tsomis
12-09-11, 13:16
@DaveMurray
Να πεις στην αγαπημενη σου PNGC
να μη μου στελνει κοπελιτσες να μου πουλησουν δηθεν οπτικη
που υποτιθεται εχει βαλει εξω απο το σπιτι μου
οταν σε δευτερη ερωτηση παραδεχεται οτι η PNGC δεν εχει οπτικες
και θα νοικιαζει απο ΟΤΕ.

DaveMurray
12-09-11, 14:08
Μήπως είμαι εκπρόσωπος τηλ.επ. εταιρίας και δεν το ξέρω...; Μήπως ανήκω στην διοίκηση τους και δεν το γνωρίζω; Πως μου διέφυγε, αχμ, δεν έχω κάποιο τέτοιο παχουλό μισθό :p

Eν πάσει περιπτώσει, αν και το πας σε εντελώς διαφορετικό πεδίο συζήτησης, να προσπαθήσω να απαντήσω, μιας και απευθύνθηκες σε εμένα με "περίεργο" ύφος.

Κανείς δεν είπε πως επικροτεί τέτοιες ενέργειες από τις τηλ.επ εταιρίες, η από τις συνεργαζόμενες εταιρίες. Είναι ανήθικο πέρα για πέρα, να προσπαθείς να κοροιδέψεις κάποιον που δεν έχει γνώσεις. Θεωρώ πως θα έπρεπε να γίνει θέμα, και να υπάρχει ρύθμιση, όπως ρυθμίστηκε πχ το φαινόμενο των απειλών/ενοχλήσεις από εισπρακτικές εταιρίες. Μπορεί να μην μοιάζουν αυτές οι 2 περιπτώσεις, αλλά είναι το ίδιο ανήθικες...

(επίσης το "νοίκιασμα" η η αγορά οπτικών/δικτύων κτλ κτλ, δεν είναι κακό. Έχω λεφτά (τουλάχιστον τα δίνω --> πχ δανείζομαι) και αγοράζω/νοικιάζω αυτό που επιθυμώ. Δεν είναι και τόσο κακό να μην κατασκευάζεις ο ίδιος κάτι, αλλά να το αγοράζεις/νοικιάζεις...)

Και για το τέλος, αυτό που θέλω να πω είναι ότι με παραξενεύει πολύ το γεγονός, ο fanboy-σμος να υπάρχει και σε κάτι που εμείς το πληρώνουμε, και δεν μας πληρώνει αυτό. Μέχρι στιγμής, είχαμε φαινόμενα φανμπο-ισμου πχ με την apple, ms, τις διανομές linux, και και και. Τώρα για τις εταιρίες που εμείς πληρώνουμε; Με παραξενεύει πολύ το γεγονός. Τουλάχιστον προσωπικά, δεν υποστηρίζω καμία εταιρεία για κανέναν λόγο. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνω. Κοιτάω πρώτα από όλα το προσωπικό μου συμφέρον, όπως εξάλλου κάνει και ο κάθε ένας στην κοινωνία που ζούμε σήμερα...

AssVas
12-09-11, 22:43
Λες ότι δεν είναι κακό να νοικιάζεις κτλ, Μα αν δε κάνω λάθος , όταν δε φτιάχνεις κάτι δικό σου και νοικιάζεις συνέχεια αυτά που φτιάχνουν οι άλλοι, που είναι η συνεισφορά σου στην ανάπτυξη ? και αναφέρεις παράλληλα πως δίνεις καλύτερη ποιότητα απτον νοικιάρη σου... (ίση ή λιγότερη μπορείς να δώσεις) όσον αφορά τη ποιότητα του δικτύου όχι των έξτρα υπηρεσιών ....

Θέμα απλής λογικής είναι όχι fanboys, Εδώ κοτζαμ 4net δεν έχουν σωστό peering με το GRIX .... θα επενδύσουν στο vdsl ή FTTH ?

psyxakias
13-09-11, 05:57
@DaveMurray
Να πεις στην αγαπημενη σου PNGC
να μη μου στελνει κοπελιτσες να μου πουλησουν δηθεν οπτικη
που υποτιθεται εχει βαλει εξω απο το σπιτι μου
οταν σε δευτερη ερωτηση παραδεχεται οτι η PNGC δεν εχει οπτικες
και θα νοικιαζει απο ΟΤΕ.Ως νόμιμος εκπρόσωπος της PNGC δηλώνω ότι ουδέποτε στείλαμε κοπελίτσες να πουλάνε συνδέσεις, αρκεί η φήμη μας στην αγορα και το γνωστό σλόγκαν: "Αν θέλετε να σας καούν όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές και να ψοφήσει η γελάδα σας από προστάτη, τολμήστε να μην βάλετε PNGC. Once non-PNGC, always gademis".

tsomis
13-09-11, 08:02
@DaveMurray
Και οι παρεμβολες που ανεφερες ειναι θεμα ρυθμισης
οποτε εγω που εχω δυνατοτητα για VDSL γιατι να με μπλοκαρει η ΕΕΤΤ;
Αν το ειχε η PNGC θα ητανε καλα;

DaveMurray
13-09-11, 16:06
Φυσικά και είναι θέμα ρύθμισης, και αυτό φωνάζω εδώ.... Μέχρι να ρυθμιστεί, ώστε να υπάρχει δικαιοσύνη, και προστασία από τον νόμο(ΕΕΤΤ) για ΟΛΟΥΣ, δεν θα ήταν καλά να το έχει ΚΑΝΕΝΑΣ... :)

Όχι, αν το είχε η PNGC δεν θα ήταν καλά, όπως δεν θα ήταν καλά για τον οποιονδήποτε. Όταν υπάρχει δικαιοσύνη και προστασία για ΟΛΟΥΣ, τότε θα είναι "καλά" για τον οποιονδήποτε... :)

maik
13-09-11, 16:52
Φυσικά και είναι θέμα ρύθμισης, και αυτό φωνάζω εδώ.... Μέχρι να ρυθμιστεί, ώστε να υπάρχει δικαιοσύνη, και προστασία από τον νόμο για ΟΛΟΥΣ, δεν θα ήταν καλά να το έχει ΚΑΝΕΝΑΣ... :)

Όχι, αν το είχε η PNGC δεν θα ήταν καλά, όπως δεν θα ήταν καλά για τον οποιονδήποτε. Όταν υπάρχει δικαιοσύνη και προστασία για ΟΛΟΥΣ, τότε θα είναι "καλά" για τον οποιονδήποτε... :)

Εχεις μπερδεψει ασχημα στο μυαλο σου την εννοια της ρυθμισης.

ipo
13-09-11, 16:58
Εχεις μπερδεψει ασχημα στο μυαλο σου την εννοια της ρυθμισης.
Σκέφτεσαι να του τη διαλευκάνεις ή καλύτερα να τον αφήσεις να πέσει σε κατάθλιψη; :p

DaveMurray
13-09-11, 17:28
Εχεις μπερδεψει ασχημα στο μυαλο σου την εννοια της ρυθμισης.

Πιστεύω πως τα έχω σωστά στο μυαλό μου. Συγκεκριμένα μιλάμε, με συγκεκριμένο φαινόμενο. Τώρα, αν εσύ, και ο φίλος σου ο ipo, θέλετε να κοροιδέψετε, να χλευάσετε, και να μειώσετε την προσωπικότητα μου, μπορείτε ελεύθερα να το κάνετε. Θα χτυπίσω και παλαμάκια :)

giatros.net
13-09-11, 17:45
Πιστεύω πως τα έχω σωστά στο μυαλό μου. Συγκεκριμένα μιλάμε, με συγκεκριμένο φαινόμενο. Τώρα, αν εσύ, και ο φίλος σου ο ipo, θέλετε να κοροιδέψετε, να χλευάσετε, και να μειώσετε την προσωπικότητα μου, μπορείτε ελεύθερα να το κάνετε. Θα χτυπίσω και παλαμάκια :)

Μη πτοήσε δαυίδ, επίτηδες το κάνουν διότι τους αρέσει να τους χειροκροτούν.:cool:

ipo
13-09-11, 18:32
Dave, αν δεν το κατάλαβες, σε υποστήριξα πριν, ενώ επέκρινα τη νύξη του maik.

maik
13-09-11, 18:46
Ρυθμιση δεν ειναι να απαγορευεις καποιον να πουλαει ενα ΝΕΟ προιον. Οταν μαλιστα κανει εξ αρχης μια μεγαλη επενδυση.

yuk
13-09-11, 18:55
Ρυθμιση δεν ειναι να απαγορευεις καποιον να πουλαει ενα ΝΕΟ προιον. Οταν μαλιστα κανει εξ αρχης μια μεγαλη επενδυση.
Γιατί δεν κάνει τίποτα τότε;

sdikr
13-09-11, 18:57
Φυσικά και είναι θέμα ρύθμισης, και αυτό φωνάζω εδώ.... Μέχρι να ρυθμιστεί, ώστε να υπάρχει δικαιοσύνη, και προστασία από τον νόμο(ΕΕΤΤ) για ΟΛΟΥΣ, δεν θα ήταν καλά να το έχει ΚΑΝΕΝΑΣ... :)

Όχι, αν το είχε η PNGC δεν θα ήταν καλά, όπως δεν θα ήταν καλά για τον οποιονδήποτε. Όταν υπάρχει δικαιοσύνη και προστασία για ΟΛΟΥΣ, τότε θα είναι "καλά" για τον οποιονδήποτε... :)

Δηλαδή με λίγα λόγια, θα πρέπει να βάλει φρένο στην forthnet που πουλάει μαζί και nova, ή πχ όταν θα βγεί κάποιος να κάνει το δίκτυο οπτικών να το έχει να κάθεται για όσο καιρό θα το σκέφτονται όλοι;

Τιμές χονδρικής υπάρχουνε, όποιος θέλει μπορεί να δώσει, μάλιστα μπόρει να το κάνει απο την στιγμή που είπε ο ΟΤΕ οτι ξεκινά στην Κομοτηνή, είδες εσύ κάποιον να λέει θα δώσω vdsl;

Αυτό δεν είναι ρύθμιση, αυτό είναι κάτι άλλο.

Να πιάσουμε πχ τα mini dslam, η πρόσβαση στον υποβροχο είναι μαζί μας εδώ και αρκετά χρόνια, είδες κάποιον εναλλακτικό να κάνει χρήση;
Μπορεί πχ η On να βάλει δικό της καφάο δίπλα στο δικό σου καφάο και να σου δώσει καλύτερες ταχύτητες, αντί να έχει την συνεγκατάσταση στο Α/Κ του ΟΤΕ

DaveMurray
13-09-11, 19:04
Δηλαδή με λίγα λόγια, θα πρέπει να βάλει φρένο στην forthnet που πουλάει μαζί και nova

Η nova μήπως είναι τηλεπικοινωνιακό προιόν και δεν το γνωρίζω...;

----

Στα υπόλοιπα μαζί σου, εννοείται.... Δεν διαφωνώ κάπου. Εκεί που... "σκυλιάζω" εγώ, είναι ότι δεν είναι δίκαιο προς όλους, η "όποια" και αν είναι "παρεμβολή" από το "vdsl" να δημιουργεί προβλήματα σε άλλους. Ειδικά αν είναι μεγάλη, δεν νομίζεις ότι πρέπει να γίνει κάτι...; Αυτό είναι μονάχα που λέω.

Στα υπόλοιπα, ξανα επαναλαμβάνω, μαζί σου/σας, δεν έχω κάτι διαφορετικό να πω... :)

maik
13-09-11, 19:21
Η nova μήπως είναι τηλεπικοινωνιακό προιόν και δεν το γνωρίζω...;

----

Στα υπόλοιπα μαζί σου, εννοείται.... Δεν διαφωνώ κάπου. Εκεί που... "σκυλιάζω" εγώ, είναι ότι δεν είναι δίκαιο προς όλους, η "όποια" και αν είναι "παρεμβολή" από το "vdsl" να δημιουργεί προβλήματα σε άλλους. Ειδικά αν είναι μεγάλη, δεν νομίζεις ότι πρέπει να γίνει κάτι...; Αυτό είναι μονάχα που λέω.

Στα υπόλοιπα, ξανα επαναλαμβάνω, μαζί σου/σας, δεν έχω κάτι διαφορετικό να πω... :)

Το προβλημα σου λοιπον ειναι καθαρα τεχνικο και οχι εμπορικο-πωλησεων.

Ας βαλει λοιπον η καλη μας ΕΕΤΤ συγκεκριμενους τεχνικους κανονες πανω στο θεμα και κυριως να τους εποπτευει και να τους τηρει.

Μεχρι τοτε, το να κλαιγομαστε οτι οι παρεμβολες απο το vdsl του ΟΤΕ δημιουργουν προβλημα ενω αν βαλουν και οι αλλοι θα εξαφανιστει ειναι τουλαχιστον οξυμωρο για να μην πω γελειο.

sdikr
13-09-11, 19:46
Η nova μήπως είναι τηλεπικοινωνιακό προιόν και δεν το γνωρίζω...;

----

Στα υπόλοιπα μαζί σου, εννοείται.... Δεν διαφωνώ κάπου. Εκεί που... "σκυλιάζω" εγώ, είναι ότι δεν είναι δίκαιο προς όλους, η "όποια" και αν είναι "παρεμβολή" από το "vdsl" να δημιουργεί προβλήματα σε άλλους. Ειδικά αν είναι μεγάλη, δεν νομίζεις ότι πρέπει να γίνει κάτι...; Αυτό είναι μονάχα που λέω.

Στα υπόλοιπα, ξανα επαναλαμβάνω, μαζί σου/σας, δεν έχω κάτι διαφορετικό να πω... :)

η Nova είναι μονοπώλιο, και κάποιος πάροχος τηλεπικοινωνιών κάνει χρήση αυτού για να πουλήσει

Αν τολμήσει ο ΟΤΕ πχ να βάλει πακέτο Σταθερό και Κινητό θα φάει φρένο (περιμένουμε να δούμε τι θα κάνουν τώρα με τον δορυφόρο)

DaveMurray
13-09-11, 19:47
Μεχρι τοτε, το να κλαιγομαστε οτι οι παρεμβολες απο το vdsl του ΟΤΕ δημιουργουν προβλημα ενω αν βαλουν και οι αλλοι θα εξαφανιστει ειναι τουλαχιστον οξυμωρο για να μην πω γελειο.

κύριε maik, σε παρακαλώ, μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν έχω πει, αλλά ούτε και υποστηρίζω. Eίπα εγώ τπτ από αυτά που λες στο quote...; Υποστηρίξα κάτι τέτοιο; Όπως δεν είναι δίκαιο από τον ΟΤΕ, έτσι και αν δώσουν και άλλοι, πάλι δεν θα είναι δίκαιο, αν δεν μπούν οι.... "τεχνικοί κανόνες" που λες και εσύ... Για να υπάρχει δίκαιο, θα πρέπει όπως πάλι εσύ λες, η ΕΕΤΤ η όποιος άλλος κρατικός φορέας υπάρχει και είναι αρμόδιος, να δώσει.... "οδηγίες" για τους "τεχνικούς κανόνες" προς ΟΛΟΥΣ...

Σε παρακαλώ... Ούτε κλαίγομαι, ούτε είμαι μονόπλευρος, αλλά ούτε είπα τα λεγόμενα σου στο quote...


η Nova είναι μονοπώλιο

σε ξαναρωτώ, και συγνώμη για την επιμονή μου που σίγουρα μπορεί να γίνομαι ενοχλητικός η κουραστικός, η nova είναι τηλεπικοινωνιακό προιόν για να έχει λόγο η EETT η κάποιος άλλος φορέας για τις επικοινωνίες...; Έχει σχέση η nova που όντως, μαζί σου, μονοπώλιο είναι, με τηλεπικοινωνιακά προιόντα....;

sdikr
13-09-11, 19:55
σε ξαναρωτώ, και συγνώμη για την επιμονή μου που σίγουρα μπορεί να γίνομαι ενοχλητικός η κουραστικός, η nova είναι τηλεπικοινωνιακό προιόν για να έχει λόγο η EETT η κάποιος άλλος φορέας για τις επικοινωνίες...; Έχει σχέση η nova που όντως, μαζί σου, μονοπώλιο είναι, με τηλεπικοινωνιακά προιόντα....;


Το ότι δεν είναι τηλεπικοινωνιακό προϊόν δεν λέει κάτι, η ΕΕΤΤ είναι και επιτρόπη ανταγωνισμού ξέρεις,

όταν σου λέει πχ η Hol με 20 ευρώ τα πάντα απο τηλέφωνο, και μετά σου λέει η forthnet με 20 τα πάντα απο τηλέφωνο + την νοβα, ναι πρέπει να επέμβει
ή πχ το να πάρει η forthnet τους πελάτες που έχει στην νοβα και να τους πει, ξέρετε αν φέρεται σε εμάς και το τηλέφωνο θα πληρώνεται λιγότερα κλπ

apostolt
16-09-11, 12:55
Κανα νεο για VDSL εχουμε απο Οτε , το 6μηνο περασε μετα την κατασκευη του δικτυου.

thanoolhs
16-09-11, 13:23
Άρχισαν τα εργα στην Καλλιθεα!!!:worthy:
Εχουν σκαψει την θησεως καθως και την δαβακι κσι θα φτασει μεχρι και το σταθμο της Καλλιθεας!!

91153

tsomis
16-09-11, 14:14
Ζωγραφου-Γουδι ξανασκαβουνε συμπληρωματικα.
Κοντα στην πλατεια Αγ.Θωμα.

giatros.net
16-09-11, 14:27
Άρχισαν τα εργα στην Καλλιθεα!!!:worthy:
Εχουν σκαψει την θησεως καθως και την δαβακι κσι θα φτασει μεχρι και το σταθμο της Καλλιθεας!!

91153
Στη Χαροκόπου και τη Καλλιθεά ήρθαν οι οπτικές παρέα.:band:

yuk
16-09-11, 14:31
Άρχισαν τα εργα στην Καλλιθεα!!!:worthy:
Εχουν σκαψει την θησεως καθως και την δαβακι κσι θα φτασει μεχρι και το σταθμο της Καλλιθεας!!

91153Frak yeah. :cool:

apostolt
16-09-11, 15:29
Ζωγραφου-Γουδι ξανασκαβουνε συμπληρωματικα.
Κοντα στην πλατεια Αγ.Θωμα.

Εχω την εντυπωση οτι ειναι για φυσικο αεριο αυτα τα σκαψιματα.

maik
16-09-11, 16:30
Μην τρελαθουμε ομαδικα και συσωμοι εδω μεσα.:evil:

Οτι χαντακι βλεπετε στον δρομο δεν παει να πει οτι ειναι για οπτικη ινα.

tsomis
16-09-11, 18:18
Οταν εχει και 5 τουλαχιστον βαν ΟΤΕ και ειναι γνωστο το σημειο ειναι κομβος
οπτικων που φευγει απο Μ.Ασιας,δεν νομιζω να ειναι φυσικο αεριο.

apostolt
17-09-11, 09:13
Οταν εχει και 5 τουλαχιστον βαν ΟΤΕ και ειναι γνωστο το σημειο ειναι κομβος
οπτικων που φευγει απο Μ.Ασιας,δεν νομιζω να ειναι φυσικο αεριο.


Να σου πω την αληθεια εγω ειδα να σκαβουν καποιοι ολο το στενο Παντοηρακλειας και Μικρας Ασιας αλλα το χαντακι ειναι πολυ μεγαλο για οπτικες και υπαρχει ηδη κανουργιο καφαο σε ενα σημειο εκει.
Μαλλον δεν ειδα τα ιδια εργα.

jpcupra
17-09-11, 17:40
μιλωντας με "τεχνικο" της τελλας με διαβεβαιωσε πως ακομα και vdsl να βαλω δεν προκειται ποτε να δω ταχυτητες πανω απο 20 mbit. και η δικαιολογια που μου εδωσε ηταν πως απεχω πολυ μακρια απο το dslam( 3κμ). το καφαο ειναι εξω απο το σπιτι μου.τι σχεση εχει το ποσο απεχω?ελεος πια με την τεχνογνωσια τους.:clap::clap::clap:

emeliss
17-09-11, 17:45
Δεν φταίνε τα παιδιά. Οι εργοδότες τους και οι πελάτες τους φταίνε.

giatros.net
17-09-11, 18:14
Είναι πιο κοντά στην Ελληνική πραγματικότητα, να μην είναι τεχνικός, αυτός που είπε αυτές τις μπούρδες αλλά, ο καφετζής που σερβίρει καφέ στο τεχνικό τμήμα.
Τιμής ένεκεν δίνει και συμβουλές...:rofl:

jpcupra
17-09-11, 18:18
ΜΑ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ DSLAM? του λεω
οχι οχι εχει σχεση να μου λεει...
νταξει φιλε μου οτι πεις...

SfH
17-09-11, 18:50
μιλωντας με "τεχνικο" της τελλας με διαβεβαιωσε πως ακομα και vdsl να βαλω δεν προκειται ποτε να δω ταχυτητες πανω απο 20 mbit. και η δικαιολογια που μου εδωσε ηταν πως απεχω πολυ μακρια απο το dslam( 3κμ). το καφαο ειναι εξω απο το σπιτι μου.τι σχεση εχει το ποσο απεχω?ελεος πια με την τεχνογνωσια τους.:clap::clap::clap:
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα αλλά, προφανώς ο "τεχνικός" δε γνώριζε συγκεκριμένα την τοπολογία που θέλει να χρησιμοποιήσει ο οτε για το vdsl δίκτυό του. Αν έβαζες vdsl , το απέναντι άκρο ήταν στο Α/Κ και όντως απέχεις 3χμ από αυτό, δε θα υπήρχε καμία διαφορά.

jpcupra
17-09-11, 19:15
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα αλλά, προφανώς ο "τεχνικός" δε γνώριζε συγκεκριμένα την τοπολογία που θέλει να χρησιμοποιήσει ο οτε για το vdsl δίκτυό του. Αν έβαζες vdsl , το απέναντι άκρο ήταν στο Α/Κ και όντως απέχεις 3χμ από αυτό, δε θα υπήρχε καμία διαφορά.

συγνωμη φιλε μου. θα σου ηταν ευκολο να κανεις ενα xplain? "ακρο", "Α/Κ" "δεν θα υπηρχε καμμια διαφορα"?

sdikr
17-09-11, 19:29
συγνωμη φιλε μου. θα σου ηταν ευκολο να κανεις ενα xplain? "ακρο", "Α/Κ" "δεν θα υπηρχε καμμια διαφορα"?

το vdsl είναι μια τεχνολογία όπως και το adsl, πχ αν βάλουν dslam vdsl μόνο στο κέντρο του ΟΤΕ δεν θα δείς καμία διαφορά, όπως πχ μπορούν να βάλουν dslam adsl στο καφάο και τότε θα πιάνεις τα 24 του adsl.

giatros.net
17-09-11, 20:10
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα αλλά, προφανώς ο "τεχνικός" δε γνώριζε συγκεκριμένα την τοπολογία που θέλει να χρησιμοποιήσει ο οτε για το vdsl δίκτυό του. Αν έβαζες vdsl , το απέναντι άκρο ήταν στο Α/Κ και όντως απέχεις 3χμ από αυτό, δε θα υπήρχε καμία διαφορά.


το vdsl είναι μια τεχνολογία όπως και το adsl, πχ αν βάλουν dslam vdsl μόνο στο κέντρο του ΟΤΕ δεν θα δείς καμία διαφορά, όπως πχ μπορούν να βάλουν dslam adsl στο καφάο και τότε θα πιάνεις τα 24 του adsl.
Ωραία τα λέτε, και ακούγονται "ομορφότερα", αλλά είθισται το πρωτόκολλο vdsl να ακολουθεί την τοπολογία fttc (για ευνόητους οικονομικούς λόγους ).
Ποιός επιεικώς ηλίθιος τεχνικός θα ακολουθούσε άλλη τοπολογία (εξαιρουμένων κάποιων ειδικών περιστάσεων), ώστε να βάλει vdsl dslam στο Α/Κ? Ονομάστε μου ένα σοβαρό τεχνικό και θα :worthy:

Εν πάση περιπτώση, ως φαίνεται το κρίναμε αυστηρά, την επόμενη φορά να λέμε ναι στους τεχνικούς αυτής της πάστας.:rofl:

sdikr
17-09-11, 20:16
Ωραία τα λέτε, και ακούγονται "ομορφότερα", αλλά είθισται το πρωτόκολλο vdsl να ακολουθεί την τοπολογία fttc (για ευνόητους οικονομικούς λόγους ).
Ποιός επιεικώς ηλίθιος τεχνικός θα ακολουθούσε άλλη τοπολογία (εξαιρουμένων κάποιων ειδικών περιστάσεων), ώστε να βάλει vdsl dslam στο Α/Κ? Ονομάστε μου ένα σοβαρό τεχνικό και θα :worthy:

Εν πάση περιπτώση, ως φαίνεται το κρίναμε αυστηρά, την επόμενη φορά να λέμε ναι στους τεχνικούς αυτής της πάστας.:rofl:

Με τον ίδιο τρόπο που βάζουν τα adsl στα Α/Κ

george94
17-09-11, 20:17
Ωραία τα λέτε, και ακούγονται "ομορφότερα", αλλά είθισται το πρωτόκολλο vdsl να ακολουθεί την τοπολογία fttc (για ευνόητους οικονομικούς λόγους ).
Ποιός επιεικώς ηλίθιος τεχνικός θα ακολουθούσε άλλη τοπολογία (εξαιρουμένων κάποιων ειδικών περιστάσεων), ώστε να βάλει vdsl dslam στο Α/Κ? Ονομάστε μου ένα σοβαρό τεχνικό και θα :worthy:

Εν πάση περιπτώση, ως φαίνεται το κρίναμε αυστηρά, την επόμενη φορά να λέμε ναι στους τεχνικούς αυτής της πάστας.:rofl:

Από ότι ακούγεται η CYTA θέλει να βάλει VDSL DSLAM στα κέντρα του ΟΤΕ για να πωλήσει εξυπνάδα, φίκια για μεταξωτές κορδέλες και πακέτα 30 Mb/s στους πελάτες 500 μέτρα γύρω από το Αστικό Κέντρο.
Λέγεται μάλιστα ότι πιέζει την ΕΕΤΤ να απαγορεύσει από τον ΟΤΕ να βάζει καμπίνες 1500 μέτρα γύρω από το κέντρο.

giatros.net
17-09-11, 22:09
Με τον ίδιο τρόπο που βάζουν τα adsl στα Α/Κ
ROFL
Καμμία σχέση, το vdsl πάνω από 300 μέτρα όδευση δεν υφίσταται... αλλα μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!! :rofl:

sdikr
17-09-11, 22:12
ROFL
Καμμία σχέση, το vdsl πάνω από 300 μέτρα όδευση δεν υφίσταται... αλλα μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!! :rofl:

Ναι αλλά ποιος σου είπε ότι τους ενδιαφέρει ο τρόπος που σκέφτεσαι;

giatros.net
17-09-11, 23:09
Ναι αλλά ποιος σου είπε ότι τους ενδιαφέρει ο τρόπος που σκέφτεσαι;


Ποιός μου είπε ότι τους ενδιαφέρει ο τρόπος που σκέφτεσαι;

Να το πάρει το ποτάμι;

SfH
18-09-11, 01:03
Ωραία τα λέτε, και ακούγονται "ομορφότερα", αλλά είθισται το πρωτόκολλο vdsl να ακολουθεί την τοπολογία fttc (για ευνόητους οικονομικούς λόγους ).
Ποιός επιεικώς ηλίθιος τεχνικός θα ακολουθούσε άλλη τοπολογία (εξαιρουμένων κάποιων ειδικών περιστάσεων), ώστε να βάλει vdsl dslam στο Α/Κ? Ονομάστε μου ένα σοβαρό τεχνικό και θα :worthy:

Εν πάση περιπτώση, ως φαίνεται το κρίναμε αυστηρά, την επόμενη φορά να λέμε ναι στους τεχνικούς αυτής της πάστας.:rofl:
Άλλο η τεχνολογία, άλλο η τοπολογία . Ναι, τα περισσότερα καινούρια deployments είναι fttc, τουλάχιστον στα μεγάλα αστικά κέντρα. Υπάρχουν όμως και παλαιότερα vdsl deployments , για μικρότερες ταχύτητες ( π.χ. 20mbps ) τα οποία παίζουνε με indoor dslams/msans στο local exchange και με ρητό μέγιστο μήκος βρόχου ( συνήθως 1χμ ). Με το δικό σου σκεπτικό, θα μπορούσε να θεωρήθει επίσης επιεικώς ηλίθιος όποιος vendor έχει vdsl modules για indoor dslams/msans .

Μάλιστα γνωρίζω τουλάχιστον έναν τοπικό isp που ήθελε να το δοκιμάσει ( δεν ξέρω αν το έκανε τελικά ) αρκετά παλιά .

giatros.net
18-09-11, 10:43
Άλλο η τεχνολογία, άλλο η τοπολογία . Ναι, τα περισσότερα καινούρια deployments είναι fttc, τουλάχιστον στα μεγάλα αστικά κέντρα. Υπάρχουν όμως και παλαιότερα vdsl deployments , για μικρότερες ταχύτητες ( π.χ. 20mbps ) τα οποία παίζουνε με indoor dslams/msans στο local exchange και με ρητό μέγιστο μήκος βρόχου ( συνήθως 1χμ ). Με το δικό σου σκεπτικό, θα μπορούσε να θεωρήθει επίσης επιεικώς ηλίθιος όποιος vendor έχει vdsl modules για indoor dslams/msans .

Μάλιστα γνωρίζω τουλάχιστον έναν τοπικό isp που ήθελε να το δοκιμάσει ( δεν ξέρω αν το έκανε τελικά ) αρκετά παλιά .

Αντιλήφθηκε την ηλιθιότητα και συμαζεύτηκε.;)
Οι καιροί είναι δύσκολοι και συμπιέζεται ο ρυθμός εξέλιξης, προσθέτοντας και την ηλιθιότητα ως συγγενή παράγοντα, αντιλαμβάνεσαι το τι δούλεμα πέφτει.:whistle:

Καλημέρα...:cool:

geoal
18-09-11, 17:43
παιδιά λεφτά για επενδύσεις fttc δεν υπάρχουν τουλάχιστον απο τους εναλλακτικούς παροχους. Αυτο που ειπώθηκε πιο πάνω για την CYTA ισχύει και για τους υπόλοιπους εναλλακτικούς. Το πρόβλημα θα ειναι αν δεν συμφωνήσουν ΟΛΟΙ στο ποιο προφίλ θα χρησιμοποιείτε για ADSL και VDSL. Γιατί αν αρχίσουν ολοι και στέλνουν με μέγιστη ισχύ απο όλες τις αποστάσεις εχει να γινει του Κουτρούλη ο γάμος απο FEXT και NEXT και η απόδοση θα ειναι χειρότερη και απο ADSL.

........Auto merged post: geoal πρόσθεσε 4 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης να πούμε οτι το VDSL δεν είναι σχεδιασμένο να διέρχεται απο καλώδια κορμού (που έχουν περισσότερα απο 100 ζεύγη) και γενικά σε αποστάσεις πάνω απο τα 700 μέτρα χάνετε το πλεονέκτημα του σε σχέση με το ADSL.

ipo
19-09-11, 02:01
Οτι χαντακι βλεπετε στον δρομο δεν παει να πει οτι ειναι για οπτικη ινα.
Επιπλέον, ακόμα κι αν είναι εκσκαφή για οπτική ίνα (από τον ΟΤΕ ή άλλη εταιρεία), δε σημαίνει ότι αφορά το VDSL.

yuk
19-09-11, 02:37
Έχω έρθει εγώ να σας ξενερώσω χωρίς λόγο; Έτσι, θέλουμε να πιστεύουμε ότι o OTE μας φτιάχνει και θα έχουμε vdsl σύντομα, τι σας χαλάει; :p

(Έτσι κι αλλιώς το reality check δεν έχει σημασία στην Ελλάδα. :what:)

liteon
20-09-11, 20:08
και vdsl να έρθει πάλη 100 χρόνια πίσω θα είμαστε γιατί οι ξένοι είναι 3 τεχνολογίες μπροστά

emeliss
20-09-11, 22:57
Κόψε κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.