PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

emeliss
17-11-11, 20:32
Για τηλεφωνία μίλησε, όχι για το xdsl.
Λύσεις υπάρχουν πολλές.

ababapanos
18-11-11, 17:24
εχει ακουστει ποτε θα ξεκινησει την Vdsl o OTE? ειναι μονο για Αθηνα φανταζομαι και για επαρχει(κερκυρα) που ειμαι εγω σε μερικα χρονια ισως και αν?

ubuntubu
18-11-11, 17:35
NGA αρχιτεκτονικής FTTC/VDSL2:
- Έως 31/12/2011 θα έχουν εγκατασταθεί εξοπλισμός που θα παρέχει υπηρεσίες 30 & 50 Mbps στις περιοχές: Ζωγράφου, Αλεξανδρούπολης, Σερρών, Κομοτηνής, Ξάνθης, Βουλιαγμένης, Καλαμακίου και Τερψιθέας, Έτσι λέει ο ΟΤΕ τουλάχιστον στην ιστοσελίδα του.

http://www.ote.gr/portal/page/portal/OTEGR/TheCompany/OTEToday/Infrastructure

nm96027
18-11-11, 17:44
εχει ακουστει ποτε θα ξεκινησει την Vdsl o OTE? ειναι μονο για Αθηνα φανταζομαι και για επαρχει(κερκυρα) που ειμαι εγω σε μερικα χρονια ισως και αν?

Τέλος Δεκεμβρίου θα έχει εγκρίνει η ΕΕΤΤ τις τιμές, μετά από λίγες εβδομάδες, το πολύ 1-2 μήνες θα αρχίσουν να δίνουν vdsl οι εναλλακτικοί και από τον Ιούνιο θα αρχίσει και ο ΟΤΕ.

DaveMurray
18-11-11, 18:10
Προφανώς θα εννοείς στις περιοχές που ήδη έχουν γίνει έργα... Διότι γενικώς και αορίστως, θέλει πολύυυυυυ, πολύυυυ δρόμο ακόμα...

apostolt
18-11-11, 18:36
Για να δουμε ποιος θα καταφερει να δωσει vdsl.......

euri
18-11-11, 20:06
Για να δουμε ποιος θα καταφερει να δωσει vdsl.......

Για να δούμε ποιος θα καταφέρει να πάρει vdsl...

:twisted:

A_gamer
18-11-11, 20:27
Για να δούμε ποιος θα καταφέρει να πάρει vdsl...

:twisted:

Τώρα τι εννοείς; :hmm:

21706
18-11-11, 20:34
Τώρα τι εννοείς; :hmm:

Εννοεί ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο οι περιοχές: Ζωγράφου, Αλεξανδρούπολης, Σερρών, Κομοτηνής, Ξάνθης, Βουλιαγμένης, Καλαμακίου και Τερψιθέας.

yuk
19-11-11, 00:23
Μάλλον εννοεί ποιός θα έχει λεφτά για να πάρει vdsl. :p

euri
19-11-11, 00:27
Κατοχυρώθηκε στον yuk :p

........Auto merged post: euri πρόσθεσε 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εννοεί ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο οι περιοχές: Ζωγράφου, Αλεξανδρούπολης, Σερρών, Κομοτηνής, Ξάνθης, Βουλιαγμένης, Καλαμακίου και Τερψιθέας.

Όντως Ελλάδα δεν είναι μόνο αυτές οι περιοχές, αλλά πραγματικά το συγκεκριμένο πλάνο δε με ενοχλεί. Ίσα ίσα χαίρομαι που ο ΟΤΕ πήρε την απόφαση να δημιουργήσει το δίκτυο σε αρκετές περιοχές εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων, παρότι εμένα προσωπικά δε με βολεύει (θα ήθελα να ερχόταν και στη γειτονιά μου). Εξάλλου από κάπου έπρεπε να αρχίσει, και σταδιακά το δίκτυο θα επεκταθεί επεκτεινόταν και σε άλλες περιοχές...

logan11
19-11-11, 01:06
Τέλος Δεκεμβρίου θα έχει εγκρίνει η ΕΕΤΤ τις τιμές, μετά από λίγες εβδομάδες, το πολύ 1-2 μήνες θα αρχίσουν να δίνουν vdsl οι εναλλακτικοί και από τον Ιούνιο θα αρχίσει και ο ΟΤΕ.

Sorry αν ρωτάω κάτι προφανές αλλά τι ακριβώς εννοείς τον Ιούνιο ο ΟΤΕ;
Γιατί ακριβώς θα πρέπει να περιμένει πρώτα τους άλλους ;
Και τι σημαίνει να δώσουν πρώτα οι εναλλακτικοί;
Έχουν βάλει δικές τους καμπίνες και δεν το ξέρω;
Ή μήπως θα νοικιάζουν από τον OTE;

ΥΓ: ρωτάω επειδή δεν ξέρω, μην το πάρεις στραβά.

ababapanos
19-11-11, 04:57
Τέλος Δεκεμβρίου θα έχει εγκρίνει η ΕΕΤΤ τις τιμές, μετά από λίγες εβδομάδες, το πολύ 1-2 μήνες θα αρχίσουν να δίνουν vdsl οι εναλλακτικοί και από τον Ιούνιο θα αρχίσει και ο ΟΤΕ.

Για κερκυρα εχει ακουστει κατι αν θα βαλουν καποια στιγμη?

οι περιοχες θα ειναι μονο αυτες που αναφερθηκαν παραπανω? δηλαδη : Ζωγράφου, Αλεξανδρούπολης, Σερρών, Κομοτηνής, Ξάνθης, Βουλιαγμένης, Καλαμακίου και Τερψιθέας

και σε τι τιμες ακουγεται οτι θα το δωσουν??? εδω τωρα τα 24 και τα δινουν 35 ευρω... οποτε για 50 να φανταστω κανα 70αρι το μηνα και λιγα λεω

DANNYGR
19-11-11, 06:40
Γνωρίζετε αν έγινε τίποτα και στη Θεσσαλονίκη?Είμαι συνδρομητής Forthnet Double Play 24mbit και μένω στην Πολίχνη,Θεσσαλονίκης.Εδώ και 2 μέρες έχει πέσει η ταχύτητά μου από 6,5mbit στα 5,8mbit, το Downstream Margin από 6db πήγε στα 8db ενώ το Upstream Margin από 7db πήγε στα 9db και το κυριότερο,το Downstream Line Attenuation από τα 42db πήγε στα 41db.

Επίσης,VDSL θα μπορούν να απολαύσουν μόνο οι συνδρομητές ΟΤΕ,σωστά??Οπότε θα πρέπει να φύγω από τη Forthnet και να πάω κ εγώ στον ΟΤΕ.

Και κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό....εγώ που είμαι 2,5 χιλιόμετρα από το κτήριο του ΟΤΕ και τα KV,αν κάνω αίτηση όταν έρθει η ώρα για ταχύτητα 30 ή 50mbit θα τη δεχτούν ή θα μου πούνε κλασσικά "φιλαράκι δεν γίνεται είσαι μακρυά" δεν μπορείς να πιάσεις ούτε 10mbit(όπως τώρα)???Θα βάλουν στις γειτονιές μας ή έστω ανά κάποια χ απόσταση mini-dslam για να μπορέσουμε να δούμε όλοι μια άσπρη μέρα,ή πολύ απλά όσοι θα μένουν μακρυά από τις καινούργιες καμπίνες θα πρέπει να ξεχάσουν μια για πάντα το VDSL???

emeliss
19-11-11, 11:25
Επίσης,VDSL θα μπορούν να απολαύσουν μόνο οι συνδρομητές ΟΤΕ,σωστά??Οπότε θα πρέπει να φύγω από τη Forthnet και να πάω κ εγώ στον ΟΤΕ.

Και κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό....εγώ που είμαι 2,5 χιλιόμετρα από το κτήριο του ΟΤΕ και τα KV,αν κάνω αίτηση όταν έρθει η ώρα για ταχύτητα 30 ή 50mbit θα τη δεχτούν ή θα μου πούνε κλασσικά "φιλαράκι δεν γίνεται είσαι μακρυά" δεν μπορείς να πιάσεις ούτε 10mbit(όπως τώρα)???Θα βάλουν στις γειτονιές μας ή έστω ανά κάποια χ απόσταση mini-dslam για να μπορέσουμε να δούμε όλοι μια άσπρη μέρα,ή πολύ απλά όσοι θα μένουν μακρυά από τις καινούργιες καμπίνες θα πρέπει να ξεχάσουν μια για πάντα το VDSL???
Κάτσε να ξεκινήσει πρώτα το vdsl. Οι πάροχοι λογικά θα δώσουν από την αρχή ΑΡΥΣ πάνω σε πόρτες των μηχανημάτων του ΟΤΕ.

Δεν θα έχει σημασία η απόσταση από το κέντρο αλλά η απόσταση από την νέα καμπίνα στην γειτονιά. Αν απέχεις 2,5 χιλιόμετρα από την καμπίνα (δύσκολο αλλά σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις θα ισχύει) τότε δεν υπάρχει καμία διαφορά με το adsl.

Δεν θα έχουν όλοι διαθεσιμότητα. Όταν και αν θα μπαίνουν καμπίνες τότε θα υπάρχει διαθεσιμότητα.


Εδώ και 2 μέρες έχει πέσει η ταχύτητά μου από 6,5mbit στα 5,8mbit, το Downstream Margin από 6db πήγε στα 8db ενώ το Upstream Margin από 7db πήγε στα 9db και το κυριότερο,το Downstream Line Attenuation από τα 42db πήγε στα 41db.
Ο συγχρονισμός έπεσε επειδή ανέβηκε το snr margin. Η αλλαγή του attenuation είναι πολύ μικρότερη από το περιθώριο σφάλματος. Δηλαδή δεν υπάρχει αλλαγή στο att.

DaveMurray
19-11-11, 12:05
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το... "συζητάμε".

Τα δεδομένα είναι ότι στις προαναφερθείσες περιοχές, έχουν γίνει ΜΟΝΟ έργα, και εφόσον γίνει "διάθεση" για vdsl θα έχουν δυνατότητα μόνο οι κάτοικοι σε αυτές και μόνο τις περιοχές, είτε από εναλλακτικό είτε από τον ΟΤΕ.

Μην μας πιάσει μαζικός παροξυσμός, το VDSL, αν και δεν ξέρουμε στα σίγουρα τι τιμή θα έχει, θα είναι και τρομερά limited μονο στις προνομιούχες περιοχές που μακάρι να ξέραμε με τι σκεπτικό τις επέλεξε ο ΟΤΕ, θα είχε αρκετό "ενδιαφέρον"...

Για να γίνει (αν γίνει) wide φάση, θα περάσει πολύς καιρός, πραγματικά πολύς καιρός, όχι μόνο λόγω του ΟΤΕ η εναλλακτικών μόνο, αλλά και με τα έργα σε δήμους αντάρτες που βλέπουν σκάψιμο και βγάζουν καντήλες...

EvilHawk
19-11-11, 12:13
αν και δεν ξέρουμε στα σίγουρα τι τιμή θα έχε Υπάρχουν σχετικά θέματα που έχει ανακοινώσει τις τιμές χονρδικής και λιανικής πριν τα ασφαλιστικά μέτρα της ΕΕΤΤ


θα είναι και τρομερά limited μονο στις προνομιούχες περιοχές που μακάρι να ξέραμε με τι σκεπτικό τις επέλεξε ο ΟΤΕ, θα είχε αρκετό "ενδιαφέρον"...

Στην Αττική είναι δήμοι μεγάλοι σε έκταση με τεράστιο πρόβλημα απόστασης από το ΑΚ, στην επαρχία είναι δήμοι που τους έδωσαν άδεια να σκάψουν σύμφωνα με μια από τις τελευταίες συνεντεύξεις τύπου του κ.Βουρλούμη. Δεν βλέπω να υπάρχει κανένα ενδιαφέρον σε εισαγωγικά, είναι αρκετά ξεκάθαρη η πολιτική deployment μέχρι τώρα ...

21706
19-11-11, 12:14
Εξάλλου από κάπου έπρεπε να αρχίσει, και σταδιακά το δίκτυο θα επεκταθεί επεκτεινόταν και σε άλλες περιοχές...

Μου αρέσει αυτό το θα επεκταθεί επεκτεινόταν!:)

DaveMurray
19-11-11, 12:44
Υπάρχουν σχετικά θέματα που έχει ανακοινώσει τις τιμές χονρδικής και λιανικής πριν τα ασφαλιστικά μέτρα της ΕΕΤΤ

Για αυτό είπα/έγραψα, δεν ξέρουμε στα σίγουρα :)

nm96027
19-11-11, 13:01
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το... "συζητάμε".

... θα είναι και τρομερά limited μονο στις προνομιούχες περιοχές που μακάρι να ξέραμε με τι σκεπτικό τις επέλεξε ο ΟΤΕ, θα είχε αρκετό "ενδιαφέρον"...


Έχεις ένα "θέμα" με τα " " ή μου "φαίνεται" ? :p

Ο ΟΤΕ ανέπτυξε δίκτυο VDSL εκεί που τον "βόλευε". Δηλαδή εκεί που πήρε "εύκολα" άδεια από τους δήμους. Κριτήριο ήταν επίσης κάποιες περιοχές με εμπορικό ενδιαφέρον πχ Ζωγράφου λόγω του φοιτητόκοσμου ή Πανόραμα Βουλιαγμένης λόγω των πολύ κακών ταχυτήτων. Τα κριτήρια του ΟΤΕ ήταν ένας συνδυασμός διαδικαστικών, εμπορικών και δικτυακών παραγόντων.

cmaniac
19-11-11, 13:32
Δεν ξέρω αν μιλάμε για καμπίνες aDSL ή vDSL, αλλά εδώ και μέρες υπάρχει κινητικότητα στην Καβάλα..

DaveMurray
19-11-11, 14:01
Έχεις ένα "θέμα" με τα " " ή μου "φαίνεται" ? :p

και άλλοι έχουν "θέμα" με πολλά πράγματα, αλλά δεν τους κοροιδεύουμε... ;) :)

Δεν έχω τπτ με τα κριτήρια και το σκεπτικό του ΟΤΕ. Θα μπορούσε όμως να πάει σε περιοχές που αποδεδειγμένα με πολύ σαφή και έντονο τρόπο, είναι αχμ πάλι τα "", "αστικότερες" με ΠΟΛΥ μεγαλύτερο πρόβλημα αποστάσεων, ταχύτητας και άλλων κοινωνικών κριτηρίων.

Όπως έγραψε και κάποιος πιο πριν ( εσύ η ο euri ; ) η αρχή έπρεπε να γίνει από κάπου, και δεν θα μπορούσαμε όλοι να το έχουμε στην γειτονιά μας εξ αρχής. Σε κάθε έργο, υπάρχει φυσιολογικά και η αναμονή.

Σκοπός της παρεμβάσεως μου είναι να τονίσω ότι το vdsl αν και εφόσον διατεθεί, θα διατεθεί ΜΟΝΟ στις περιοχές που έχουν γίνει έργα, και ότι για να έρθει (αν έρθει) στην γειτονιά του καθε ενός, θα περάσει ΠΟΛΥΣ καιρός, οπότε δεν θα έπρεπε να υπάρχουν προσδοκίες για κάτι περισσότερο, ούτε να υπάρχουν γενικά προσδοκίες. Είναι προσδοκίες ΧΩΡΙΣ αντίκρυσμα. Για να λιγοστευτούν οι απορίες και οι προσδοκίες, και ότι το VDSL έτσι όπως είναι τώρα, δεν ενδιαφέρει αρκετό κόσμο, παρά ένα μικρό, πολύ μιδαμινό ποσοστό από τις προνομιούχες περιοχές. Αυτό τίποτα άλλο... :)

emeliss
19-11-11, 14:11
Σκοπός της παρεμβάσεως μου είναι να τονίσω ότι το vdsl αν και εφόσον διατεθεί, θα διατεθεί ΜΟΝΟ στις περιοχές που έχουν γίνει έργα, και ότι για να έρθει (αν έρθει) στην γειτονιά του καθε ενός, θα περάσει ΠΟΛΥΣ καιρός, οπότε δεν θα έπρεπε να υπάρχουν προσδοκίες για κάτι περισσότερο, ούτε να υπάρχουν γενικά προσδοκίες.
Φυσικά θα διατεθεί μόνο όπου έχουν μπει καμπίνες. Όμως αν δεν ξεκινήσει η εμπορική διάθεση λογικό είναι το δίκτυο να μην επεκτείνεται με ταχύτητα. Αν το είχαν δώσει εμπορικά στην αρχή του '11, σήμερα τα σημεία με διαθεσιμότητα θα ήταν πολλαπλάσια. Οπότε απασχολεί όλους το πότε θα γίνει η αρχή.

apostolt
19-11-11, 14:14
Έχεις ένα "θέμα" με τα " " ή μου "φαίνεται" ? :p

Ο ΟΤΕ ανέπτυξε δίκτυο VDSL εκεί που τον "βόλευε". Δηλαδή εκεί που πήρε "εύκολα" άδεια από τους δήμους. Κριτήριο ήταν επίσης κάποιες περιοχές με εμπορικό ενδιαφέρον πχ Ζωγράφου λόγω του φοιτητόκοσμου ή Πανόραμα Βουλιαγμένης λόγω των πολύ κακών ταχυτήτων. Τα κριτήρια του ΟΤΕ ήταν ένας συνδυασμός διαδικαστικών, εμπορικών και δικτυακών παραγόντων.


Δεν νομιζω στον δημο μας να εγιναν τα εργα λογο φοιτητόκοσμου , σιγουρα εγιναν γιατι ειμαστε πυκνοκατοικημένη περιοχη(δευτερη στην Αθηνα ή και πρωτη ισως) και σιγουρα γιατι εχουμε σοβαρο προβλημα(ποιοτητας χαλκου) το οποιο δεν λυθηκε ποτε απο τον Οτε.

rexdimos
19-11-11, 17:00
και το ιδιο συμβαινει στην τερψιθεα που σε καποιες περιπτωσεις(παρα πολλες )το atenuation φτανει και ξεπερναει το 48

DaveMurray
19-11-11, 18:23
Tι έχεις να πεις για 55+άρια ; :)

A_gamer
19-11-11, 18:36
Κατοχυρώθηκε στον yuk :p

........Auto merged post: euri πρόσθεσε 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Όντως Ελλάδα δεν είναι μόνο αυτές οι περιοχές, αλλά πραγματικά το συγκεκριμένο πλάνο δε με ενοχλεί. Ίσα ίσα χαίρομαι που ο ΟΤΕ πήρε την απόφαση να δημιουργήσει το δίκτυο σε αρκετές περιοχές εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων, παρότι εμένα προσωπικά δε με βολεύει (θα ήθελα να ερχόταν και στη γειτονιά μου). Εξάλλου από κάπου έπρεπε να αρχίσει, και σταδιακά το δίκτυο θα επεκταθεί επεκτεινόταν και σε άλλες περιοχές...

Όταν λες "θα επεκτεινόταν", εννοείς ότι τώρα με την κρίση κτλ. δεν θα συνεχίσει τελικά τα έργα;

Ή λόγω του FTTH του κράτους;

Και πόσο βέβαιος είσαι, αν αυτό ισχύει;

nm96027
19-11-11, 19:00
Όλες οι ενδείξεις και οι πληροφορίες που υπάρχουν πως ο ΟΤΕ ετοιμάζεται για ένα δεύτερο κύμα δικτύου VDSL, αρκετά μεγαλύτερο από το τρέχον.

Να διευκρινίσω πως, μετά λόγου γνώσεως, ο ΟΤΕ ποτέ δεν σταμάτησε ή πάγωσε τα έργα της πρώτης φάσης, παρά τα όσα γράφτηκαν δεξιά και αριστερά.

marcus1
19-11-11, 19:03
Όλες οι ενδείξεις και οι πληροφορίες που υπάρχουν πως ο ΟΤΕ ετοιμάζεται για ένα δεύτερο κύμα δικτύου VDSL, αρκετά μεγαλύτερο από το τρέχον.

Να διευκρινίσω πως, μετά λόγου γνώσεως, ο ΟΤΕ ποτέ δεν σταμάτησε ή πάγωσε τα έργα της πρώτης φάσης, παρά τα όσα γράφτηκαν δεξιά και αριστερά.

Mακάρι να δούμε και σε καμιά Θεσσαλονίκη. Η πόλη είναι τόσο πυκνοκατοικημένη που φαίνεται ιδανική για vdsl..

A_gamer
19-11-11, 19:04
Όλες οι ενδείξεις και οι πληροφορίες που υπάρχουν πως ο ΟΤΕ ετοιμάζεται για ένα δεύτερο κύμα δικτύου VDSL, αρκετά μεγαλύτερο από το τρέχον.

Να διευκρινίσω πως, μετά λόγου γνώσεως, ο ΟΤΕ ποτέ δεν σταμάτησε ή πάγωσε τα έργα της πρώτης φάσης, παρά τα όσα γράφτηκαν δεξιά και αριστερά.

Δηλαδή πόσο μεγάλο περίπου;

makfil
19-11-11, 19:59
Διαβάζοντας μερικές (τελευταίες) σελίδες για να ενημερωθώ για την πρόοδο του προγράμματος VDSL στην Τερψιθέα, κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα έργο που έχει ξεκινήσει αλλά θέλει αρκετό χρόνο ακόμη γιανα φανούν ουσιαστικά αποτελέσματα στους χρήστες, οι οποίοι, σε πρώτη φάση, θα είναι οι συνδρομητές του ΟΤΕ.

pelopas1
19-11-11, 23:05
Όλες οι ενδείξεις και οι πληροφορίες που υπάρχουν πως ο ΟΤΕ ετοιμάζεται για ένα δεύτερο κύμα δικτύου VDSL, αρκετά μεγαλύτερο από το τρέχον.

Να διευκρινίσω πως, μετά λόγου γνώσεως, ο ΟΤΕ ποτέ δεν σταμάτησε ή πάγωσε τα έργα της πρώτης φάσης, παρά τα όσα γράφτηκαν δεξιά και αριστερά.

παντως τοσο στην οδο βυρωνος (μαρουσι/πευκη) οσο δε και στην λεοφωρο ειρηνης (πευκη) ακουστηκε οτι εχουν ηδη τοποθετηθει "οι βασεις" για vdsl

για να δουμε

apostolt
19-11-11, 23:14
Διαβάζοντας μερικές (τελευταίες) σελίδες για να ενημερωθώ για την πρόοδο του προγράμματος VDSL στην Τερψιθέα, κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα έργο που έχει ξεκινήσει αλλά θέλει αρκετό χρόνο ακόμη γιανα φανούν ουσιαστικά αποτελέσματα στους χρήστες, οι οποίοι, σε πρώτη φάση, θα είναι οι συνδρομητές του ΟΤΕ.


Και ομως πρωτα θα πρεπει να δωσουν οι ενναλακτικοι vdsl και μετα ο Οτε(ΕΕΤΤ speaking).

nm96027
19-11-11, 23:16
Διαβάζοντας μερικές (τελευταίες) σελίδες για να ενημερωθώ για την πρόοδο του προγράμματος VDSL στην Τερψιθέα, κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα έργο που έχει ξεκινήσει αλλά θέλει αρκετό χρόνο ακόμη γιανα φανούν ουσιαστικά αποτελέσματα στους χρήστες, οι οποίοι, σε πρώτη φάση, θα είναι οι συνδρομητές του ΟΤΕ.

Τα εργα στην Τερψιθεα αν δεν εχουν ολοκληρωθει ηδη θα ολοκληρωθουν μεσα σε λιγες εβδομαδες. Γενικως η αναπτυξη δικτυου vdsl σε εναν μεσο δημο δεν κραταει πανω απο 6 μηνες.

21706
19-11-11, 23:17
παντως τοσο στην οδο βυρωνος (μαρουσι/πευκη) οσο δε και στην λεοφωρο ειρηνης (πευκη) ακουστηκε οτι εχουν ηδη τοποθετηθει "οι βασεις" για vdsl

για να δουμε

Υποθέτω ότι όταν αρχίσει το δεύτερο κύμα δικτύου VDSL ο ΟΤΕ
θα το ανακοινώσει επίσημα όπως έκανε με το πρώτο και δεν θα
αφήσει να σέρνονται φήμες.

pelopas1
19-11-11, 23:41
Υποθέτω ότι όταν αρχίσει το δεύτερο κύμα δικτύου VDSL ο ΟΤΕ
θα το ανακοινώσει επίσημα όπως έκανε με το πρώτο και δεν θα
αφήσει να σέρνονται φήμες.

και εμεις οσο αφορα τις ταχυτητες ειμαστε στα ταρταρα....6 mbps maximum

agrelaphon
19-11-11, 23:55
Όλες οι ενδείξεις και οι πληροφορίες που υπάρχουν πως ο ΟΤΕ ετοιμάζεται για ένα δεύτερο κύμα δικτύου VDSL, αρκετά μεγαλύτερο από το τρέχον.

Να διευκρινίσω πως, μετά λόγου γνώσεως, ο ΟΤΕ ποτέ δεν σταμάτησε ή πάγωσε τα έργα της πρώτης φάσης, παρά τα όσα γράφτηκαν δεξιά και αριστερά.
Δεν ετοιμάζει τίποτα. Περιμένει να δει πώς θα πάει η αρχική επένδυση σε vdsl εκεί όπου έχει γίνει πρώτα, καθώς κα λίγες περιοχές ακόμα. Οπότε είναι βλέποντας και κάνοντας.
Όπως ήταν μέχρι τώρα δηλαδή (χωρίς αυτό να είναι κακό) ;)


Mακάρι να δούμε και σε καμιά Θεσσαλονίκη. Η πόλη είναι τόσο πυκνοκατοικημένη που φαίνεται ιδανική για vdsl..
Ενδέχεται να το δεις σε μια (1) περιοχή, αρκετά μεγάλη :x
Στη φάση της έγκρισης είναι

nm96027
20-11-11, 02:10
Δεν ετοιμάζει τίποτα. Περιμένει να δει πώς θα πάει η αρχική επένδυση σε vdsl εκεί όπου έχει γίνει πρώτα, καθώς κα λίγες περιοχές ακόμα. Οπότε είναι βλέποντας και κάνοντας.
Όπως ήταν μέχρι τώρα δηλαδή (χωρίς αυτό να είναι κακό) ;)


Αυτό που ξέρω καλά είναι πως ο ΟΤΕ έχει βγει για ψώνια. Σαφώς τα καλούδια δεν έχουν μπει ακόμα μέσα στο καλάθι, αφού ακόμα δεν έχουμε φτάσει στο ταμείο, αλλά λέγεται πως πολύ σύντομα θα γίνει και αυτό. :whistle:

polakis
20-11-11, 06:14
Οταν λεμε vdsl στην περιοχη Καλαμακιου εννοουμε δημο Καλαμακιου ή dslam καλαμακιου που περιεχει και το παλαιο φαληρο οπου και μενω;

A_gamer
20-11-11, 21:35
Διαβάζοντας μερικές (τελευταίες) σελίδες για να ενημερωθώ για την πρόοδο του προγράμματος VDSL στην Τερψιθέα, κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα έργο που έχει ξεκινήσει αλλά θέλει αρκετό χρόνο ακόμη γιανα φανούν ουσιαστικά αποτελέσματα στους χρήστες, οι οποίοι, σε πρώτη φάση, θα είναι οι συνδρομητές του ΟΤΕ.


Και ομως πρωτα θα πρεπει να δωσουν οι ενναλακτικοι vdsl και μετα ο Οτε(ΕΕΤΤ speaking).

Έχει κάποιο δίκιο, καθώς είναι αυτοί που θα έχουν ΑΡΥΣ (άρα και τηλεφωνία ΟΤΕ) που μπορούν να έχουν VDSL.

nightrider
22-11-11, 01:22
Και ομως πρωτα θα πρεπει να δωσουν οι ενναλακτικοι vdsl και μετα ο Οτε(ΕΕΤΤ speaking).

Πρώτα πρέπει να δώσει Χονδρική VDSL ο ΟΤΕ (προς του παρόχους) αμέσως μετά θα το βγάλει στην Λιανική , ασχέτως εάν οι πάροχοι θα αποφασίσουν να παρεχουν οι ίδιοι λιανική η όχι στους πελάτες τους.

Πάντως ακόμα θα καθυστερήσει αυτή η ''στιγμή''.

nm96027
22-11-11, 01:41
Πρώτα πρέπει να δώσει Χονδρική VDSL ο ΟΤΕ (προς του παρόχους) αμέσως μετά θα το βγάλει στην Λιανική , ασχέτως εάν οι πάροχοι θα αποφασίσουν να παρεχουν οι ίδιοι λιανική η όχι στους πελάτες τους.

Πάντως ακόμα θα καθυστερήσει αυτή η ''στιγμή''.

Εύστοχο και ακριβές σχόλιο. Ανάμεσα στην έγκριση των τιμών χονδρικής από την ΕΕΤΤ μεσολαβούν:

η απόφαση κάποιων εναλλακτικών να παρέχουν υπηρεσίες ΧΕΠ και ΧΕΓ
η δημιουργία των κατάλληλων πακέτων
η δημιουργία του ανάλογου συστήματος


Από αυτά το σημαντικότερο είναι το πρώτο. Εδώ δεν νομίζω πως οι εναλλακτικοί θα αντισταθούν να επιστρέψουν στο μοντέλο της μεταπώλησης, όσο και αν αυτό θα τους δημιουργήσει νέες ζημιογόνες εστίες στους ισολογισμούς τους.

Πάντως σύμφωνα με την ΕΕΤΤ η απόφαση αυτή θα έρθει μέσα στον Δεκέμβρη. Για να δούμε.

gian
24-11-11, 22:15
παντως τοσο στην οδο βυρωνος (μαρουσι/πευκη) οσο δε και στην λεοφωρο ειρηνης (πευκη) ακουστηκε οτι εχουν ηδη τοποθετηθει "οι βασεις" για vdsl
για να δουμε

Στην αρχή της Βύρωνος 100 μέτρα μετά την κυκλική πλατεία (δεξιά από το Τέρμα Κύμης) υπάρχει χαντάκι διαμέσου του δρόμου και σκάψιμο στην δεξιά πλευρά του δρόμου. Ελπίζω να είναι έργα του ΟΤΕ.
Άντε μήπως δούμε και εμείς "άσπρη μέρα"...:worthy:

lefpap
25-11-11, 10:07
Γλυφάδα σήμερα πρωί, περιοχή Πυρνάρι (μεταξύ Αγ. Τριάδας και εφορίας πάνω απο τη Γούναρη για όσους ξέρουν) κόπηκε το τηλεφωνο και 50μ. απο το σπίτι μου είδα να βάζουν καμπίνες καινούργιες και οι δρόμοι σκαμμένοι μέχρι τις καμπίνες, να υποθέσω οτι το VDSL έρχεται στη περιοχή :whistle:.

lunatic
25-11-11, 10:56
Δεν ξέρω αν εν μέσο κρίσης πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι η όχι και το κατά πόσο αυτά τα έργα γίνονται η θα γίνουν.
Σε τηλ. μου επικοινωνία πριν κανα μηνα στον Οτε ρωτησα για το τι σχεδιαζουν σχετικα με τις οπτικες ινες και αυτο που μου απάντησαν είναι ότι έχουν μάλλον παγώσει όλα...

apostolt
25-11-11, 11:07
Δεν ξέρω αν εν μέσο κρίσης πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι η όχι και το κατά πόσο αυτά τα έργα γίνονται η θα γίνουν.
Σε τηλ. μου επικοινωνία πριν κανα μηνα στον Οτε ρωτησα για το τι σχεδιαζουν σχετικα με τις οπτικες ινες και αυτο που μου απάντησαν είναι ότι έχουν μάλλον παγώσει όλα...


Καλα στον Οτε δεν ξερουν ποτε τιποτα...

nm96027
25-11-11, 11:21
Σε τηλ. μου επικοινωνία πριν κανα μηνα στον Οτε ρωτησα για το τι σχεδιαζουν σχετικα με τις οπτικες ινες και αυτο που μου απάντησαν είναι ότι έχουν μάλλον παγώσει όλα...

Πες τους πως τους κερνάς καφέ στις καφετέριες της Γερουλάνου στην Αργυρούπολη...:whistle:

A_gamer
26-11-11, 01:06
Πες τους πως τους κερνάς καφέ στις καφετέριες της Γερουλάνου στην Αργυρούπολη...:whistle:

Σε τι θα βοηθήσει αυτή η προσφορά δηλαδή; :hmm:

DaveMurray
26-11-11, 01:26
Ίσως εννοεί πως στην αργυρούπολη υπάρχουν έργα, θα το είπε σαρκάζοντας θαρρώ...

nm96027
26-11-11, 02:11
Ίσως εννοεί πως στην αργυρούπολη υπάρχουν έργα, θα το είπε σαρκάζοντας θαρρώ...

Ακριβώς. Το σκάψιμο και την εγκατάσταση νέων vdsl καμπινών δεν την βαφτίζεις πάγωμα εργασιών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.