PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

hall2001
29-03-12, 09:56
Τώρα μας έκανες την καρδιά περιβόλι.

nm96027
29-03-12, 10:34
Παιδιά μόλις είδα έναν τεχνικό του ΟΤΕ να πειράζει ένα Νέο Καφάο στην Περιοχή Παλαιού Φαλήρου κοντά στην παραλία. Λέω δεν πάω να τον ρωτήσω? Πάω λοιπόν και τον ρωτάω για την περιοχή μου που με ενδιαφέρει Παλαιό Φάληρο (ύψος Βενιζέλου & Αχιλλέως στα πρατήρια) αν θα μπουν νέες καμπίνες και αν θα μπει VDSL. Μου λέει ''Θα σε στεναχωρήσω'', ότι βάλανε βάλανε στις γύρω περιοχές, τώρα σταματούν προσωρινά τα έργα γιατί δεν υπάρχει μαρούλι από τον ΟΤΕ. Σε όσες περιοχές έβαλαν θα ξεκινήσει μέσα στον Μάιο η VDSL μέσω χαλκού αρχικά.

Ξαναβρες τον ΟΤΕτζή και πες του να ξεκινήσει να διαβάζει adslgr.com: http://www.adslgr.com/forum/threads/604142-%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-VDSL2/page3

Mόλις τον προηγούμενο μήνα ο ΟΤΕ αγόρασε 120.000 πόρτες από τους Γάλλους και τους Κινέζους και κάπου θα πρέπει να τις βάλεις αυτές τις πόρτες....

giatros.net
30-03-12, 14:59
Ξαναβρες τον ΟΤΕτζή και πες του να ξεκινήσει να διαβάζει adslgr.com: http://www.adslgr.com/forum/threads/604142-%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-VDSL2/page3


Mόλις τον προηγούμενο μήνα ο ΟΤΕ αγόρασε 120.000 πόρτες από τους Γάλλους και τους Κινέζους και κάπου θα πρέπει να τις βάλεις αυτές τις πόρτες....


Πέστα Χρυσόστομε :oneup:,
Κάτω οι αμόρφωτοι τεχνικοί :whip:

maik
30-03-12, 18:39
Αλλος ενας λογος να στελνω, ευγενικα παντα, αδιαβαστους , ολους αυτους τους γραφικους και περιεργους που με πλησιαζουν μολις ανοιξω ενα καφαο και με ρωτανε οτι τους κατεβει.
Την αλλη μερα οι απαντησεις μου θα εχουν μεταφερθει σε καποιο φορουμ και θα βρεθει ενας "μορφωμενος" γιατρος να με κρινει.

EnDLess
30-03-12, 19:25
πες μωρέ και εσύ ένα "καλό" από τους περίεργους να γελάσουμε ... παρεξηγησιάρη :p

DragonFun
31-03-12, 02:39
στο θεμα μας παντα φως στο τουνελ της VDSL δηλαδη θα δουμε το Μαιο απο τον ΟΤΕ τελος η προσφυγη
τι γινεται?θα τον φανε,αυτοι που εχουν ADSL
και η τσεπη τους δεν τραβαει τη VDSL και λενε
"ελα ρε αδερφε αμα ανοιξει minidslam κοντα και περνω τουλαχιστον σημα απο εκει θα ανεβει λιγο
η ταχυτητα"
εστω και στη μεχρι 24 γραμμη ADSL2
δηλαδη την πατησανε αυτα τα ατομα ?

21706
31-03-12, 09:18
στο θεμα μας παντα φως στο τουνελ της VDSL δηλαδη θα
δουμε το Μαιο απο τον ΟΤΕ τελος η προσφυγη τι γινεται?

θα τον φανε,αυτοι που εχουν ADSL και η τσεπη τους δεν
τραβαει τη VDSL και λενε "ελα ρε αδερφε αμα ανοιξει
minidslam κοντα και περνω τουλαχιστον σημα απο εκει
θα ανεβει λιγο η ταχυτητα" εστω και στη μεχρι 24 γραμμη
ADSL2 δηλαδη την πατησανε αυτα τα ατομα ?

Τα «άτομα» που η τσέπη τους «δεν τραβάει» σίγουρα την
έχουνε πατήσει!

evmourelatos
31-03-12, 12:20
Η γειτονιά μου στην Πετρούπολη ανασκάπτηκε από άκρου εις άκρο από συνεργείο του ΟΤΕ!!!
Γιατί ρε παιδιά?
ΟΙ εργάτες δεν μου απαντούν όταν τους ρωτάω γιατί σκάβουν.
Πάλι χαλκό ρίχνουν???!!!!

21706
31-03-12, 12:49
Η γειτονιά μου στην Πετρούπολη ανασκάπτηκε από άκρου εις άκρο από συνεργείο του ΟΤΕ!!!
Γιατί ρε παιδιά?
ΟΙ εργάτες δεν μου απαντούν όταν τους ρωτάω γιατί σκάβουν.
Πάλι χαλκό ρίχνουν???!!!!

Α/Κ µε πρόβλεψη για εγκατεστηµένο VDSL εξοπλισµό σε Α/Κ – Μάιος 2012:

ΤΗΛΕΠ. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ............ΤΗΛΕΠ. ∆ΙΑΜΕΡΙΣΜΑ.......... ΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
ΤΠΑ.................................Τ.∆.∆ΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ............ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΤΠΑ.................................Τ.∆.∆ΥΤΙΚ.ΑΤΤΙΚΗΣ............ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

EnDLess
31-03-12, 12:51
Η γειτονιά μου στην Πετρούπολη ανασκάπτηκε από άκρου εις άκρο από συνεργείο του ΟΤΕ!!!
Γιατί ρε παιδιά?
ΟΙ εργάτες δεν μου απαντούν όταν τους ρωτάω γιατί σκάβουν.
Πάλι χαλκό ρίχνουν???!!!!

είσαι χαμηλά κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ ή ψηλά;;;

giatros.net
31-03-12, 13:21
Αλλος ενας λογος να στελνω, ευγενικα παντα, αδιαβαστους , ολους αυτους τους γραφικους και περιεργους που με πλησιαζουν μολις ανοιξω ενα καφαο και με ρωτανε οτι τους κατεβει.
Την αλλη μερα οι απαντησεις μου θα εχουν μεταφερθει σε καποιο φορουμ και θα βρεθει ενας "μορφωμενος" γιατρος να με κρινει.
Ελα μη παρεξηγήσε, για τους αμόρφωτους τα είπα όλα αυτά!:rofl:

Στεναχώρησες και την νοσοκόμα, που μου είπε "μορφωμένο είναι το παλικάρι, γιατι δεν το καλείς να του φτιάξω ενα καφεδάκι να πάνε τα φαρμάκια κάτω":innocent:

pelopas1
31-03-12, 14:33
Και επειδή τα θαύματα δεν τελειώνουν, λέγεται πως στα βαθύτερα υπόγεια του Ψαλιδιού βρίσκουν λύσεις για τα δαιμονικά προβλήματα του crosstalk και άλλων επικίνδυνων φαινομένων.


ας κοιτάξουν λίγο οι x-files του ψαλιδιού, μπας και αναβαθμιστούν οι γειτονικές περιοχές όπου εξακολουθούν να είναι στο έλεος των πολύ χαμηλών ταχυτήτων (κάτω των 7 mbps)

maik
31-03-12, 16:02
Ελα μη παρεξηγήσε, για τους αμόρφωτους τα είπα όλα αυτά!:rofl:

Στεναχώρησες και την νοσοκόμα, που μου είπε "μορφωμένο είναι το παλικάρι, γιατι δεν το καλείς να του φτιάξω ενα καφεδάκι να πάνε τα φαρμάκια κάτω":innocent:
Δεν ειναι θεμα του ποιος την εχει πιο μεγαλη , την μορφωση εννοω.
Το θεμα ειναι οτι σε μια μεγαλη εταιρεια δεν γινεται ολοι να τα ξερουν ολα. Καθενας ξερει αυτο που χρειαζεται για να κανει την δουλεια του. Τα υπολοιπα ειτε τα ξερει απο σποντα ειτε απο προσωπικο ενδιαφερον.

sdikr
31-03-12, 16:03
Δεν ειναι θεμα του ποιος την εχει πιο μεγαλη , την μορφωση εννοω.
Το θεμα ειναι οτι σε μια μεγαλη εταιρεια δεν γινεται ολοι να τα ξερουν ολα. Καθενας ξερει αυτο που χρειαζεται για να κανει την δουλεια του. Τα υπολοιπα ειτε τα ξερει απο σποντα ειτε απο προσωπικο ενδιαφερον.

Και τι λέμε γενικά;
Αμα δεν ξέρεις καλύτερα να μασάς;

όποτε όταν του κάνανε την ερώτηση θα μπορούσε απλά να πει δεν ξέρω

emeliss
31-03-12, 16:24
Βασικά απάντησε πολύ σωστά. Είπε αυτά που έχει αναφέρει επίσημα ο πρόεδρος της εταιρίας στον τύπο και δεν έχει ανασκευάσει μέχρι σήμερα.

maik
31-03-12, 16:31
Και τι λέμε γενικά;
Αμα δεν ξέρεις καλύτερα να μασάς;

όποτε όταν του κάνανε την ερώτηση θα μπορούσε απλά να πει δεν ξέρω

Σε αυτο εδω το νημα , αν θυμαμαι καλα, οταν καποιοι υπαλληλοι εδωσαν ακριβως αυτη την απαντηση "δεν ξερω" ετρεξαν ορισμενοι (και συ μεσα; ) να πουν οτι ειναι ασχετοι , δεν ξερουν την δουλεια τους, ειναι ανημερωτοι και αλλα τετοια φαιδρα.

giatros.net
31-03-12, 16:32
Παιδιά μόλις είδα έναν τεχνικό του ΟΤΕ να πειράζει ένα Νέο Καφάο στην Περιοχή Παλαιού Φαλήρου κοντά στην παραλία. Λέω δεν πάω να τον ρωτήσω? Πάω λοιπόν και τον ρωτάω για την περιοχή μου που με ενδιαφέρει Παλαιό Φάληρο (ύψος Βενιζέλου & Αχιλλέως στα πρατήρια) αν θα μπουν νέες καμπίνες και αν θα μπει VDSL. Μου λέει ''Θα σε στεναχωρήσω'', ότι βάλανε βάλανε στις γύρω περιοχές, τώρα σταματούν προσωρινά τα έργα γιατί δεν υπάρχει μαρούλι από τον ΟΤΕ. Σε όσες περιοχές έβαλαν θα ξεκινήσει μέσα στον Μάιο η VDSL μέσω χαλκού αρχικά. Αυτό λέει θα έχει ως αποτέλεσμα να φάνε πακέτο οι χρήστες της απλής ADSL2. Πχ λέει κάποιος που έχει 10mbps θα πέσει στα 5 και πάει λέγοντας. Οπότε αν είσαι τυχερός και μπεις σε νεο καφαο θα είσαι οκ. Αλλά και πάλι λέει παίζει ρόλο και η απόσταση από το κέντρο αλλά και η ποιότητα των καλωδίων που φτάνουν σπίτι σου. Η οπτική ίνα λέει θα αργήσει γιατί ακόμα δεν έχουν περάσει σε πολλές περιοχές. Πχ λέει στην γειτονιά μου δεν υπάρχει οπτική. Δυστυχώς έτσι όπως τον άκουσα, δεν με βλέπω να έχω VDSL στην περιοχή μου στο 2012. Απογοητεύτηκα...


Βασικά απάντησε πολύ σωστά. Είπε αυτά που έχει αναφέρει επίσημα ο πρόεδρος της εταιρίας στον τύπο και δεν έχει ανασκευάσει μέχρι σήμερα.

Πότε είπε ο πρόεδρος οτι δεν υπάρχει μαρούλι?:whistle:

emeliss
31-03-12, 16:34
Δεκάδες φορές.

sdikr
31-03-12, 16:36
Σε αυτο εδω το νημα , αν θυμαμαι καλα, οταν καποιοι υπαλληλοι εδωσαν ακριβως αυτη την απαντηση "δεν ξερω" ετρεξαν ορισμενοι (και συ μεσα; ) να πουν οτι ειναι ασχετοι , δεν ξερουν την δουλεια τους, ειναι ανημερωτοι και αλλα τετοια φαιδρα.

αα όποτε λες, αφού μας την λένε ότι δεν ξέρουμε ας τους πούμε ιστορίες;
sorry, όχι απλά άσχετοι αλλά και επικίνδυνοι πλεον

giatros.net
31-03-12, 16:37
Σε αυτο εδω το νημα , αν θυμαμαι καλα, οταν καποιοι υπαλληλοι εδωσαν ακριβως αυτη την απαντηση "δεν ξερω" ετρεξαν ορισμενοι (και συ μεσα; ) να πουν οτι ειναι ασχετοι , δεν ξερουν την δουλεια τους, ειναι ανημερωτοι και αλλα τετοια φαιδρα.

Εδώ θα συμφωνήσω, είναι θέμα αρχών και αξιοπρέπειας να πει δεν ξέρω παρα να παπαρολογεί.:oneup:
Οσο για κάποιους που κράζουν, μην ανυσηχείς, το έχουν πάρει εργολαβία.:rofl:

emeliss
31-03-12, 16:38
Ήμαρτον...

giatros.net
31-03-12, 16:46
Δεκάδες φορές.
Μπορεί όντως να είναι έτσι, δεν θα το αντικρούσω.
Στο θέμα όμως του τεχνικού και της απάντησής του θα σε αντικρούσω, ο τεχνικός δεν είναι PR να μεταφέρει την στρατηγική της εταιρίας του προς τα έξω. Προφανώς απο το παραπάνω φιλότιμο (και την επιπολαιότητά, λίαν επιεικώς), οδηγήθηκε σε τέτοια απάντηση.;)

emeliss
31-03-12, 16:53
Προφανώς μπορείς να με αντικρούσεις αλλά κάνεις λάθος. Αν δεις η πολιτική όλων των μεγάλων εταιριών είναι οι υπάλληλοι να μεταφέρουν όταν ρωτούνται τις επίσημες και προς δημόσια διάθεση πληροφορίες (όπως πχ οι δηλώσεις στα ΜΜΕ του προέδρου). Αντίθετα αν έλεγε (ακόμα και αν ήξερε) ότι θα βάλουμε μέσα στο χρόνο 120.000 νέες πόρτες τότε θα μπορούσε να δει μέχρι και το χαρτί της απόλυσης του.

Και φυσικά το θέμα μας δεν είναι αυτά αλλά επειδή δεν υπάρχουν ουσιαστικά νέα (ακόμα και αν η είδηση του adslgr.com είναι σωστή) ασχολούμαστε με τις βρούβες.

sdikr
31-03-12, 17:40
Προφανώς μπορείς να με αντικρούσεις αλλά κάνεις λάθος. Αν δεις η πολιτική όλων των μεγάλων εταιριών είναι οι υπάλληλοι να μεταφέρουν όταν ρωτούνται τις επίσημες και προς δημόσια διάθεση πληροφορίες (όπως πχ οι δηλώσεις στα ΜΜΕ του προέδρου). Αντίθετα αν έλεγε (ακόμα και αν ήξερε) ότι θα βάλουμε μέσα στο χρόνο 120.000 νέες πόρτες τότε θα μπορούσε να δει μέχρι και το χαρτί της απόλυσης του.

Και φυσικά το θέμα μας δεν είναι αυτά αλλά επειδή δεν υπάρχουν ουσιαστικά νέα (ακόμα και αν η είδηση του adslgr.com είναι σωστή) ασχολούμαστε με τις βρούβες.


Κάτσε ρε συ, λέει ότι ο ότε πλέον δεν θα δώσει, αυτό που το διάβασε; επίσημα έτσι.

emeliss
31-03-12, 19:32
Δεκάδες οι αναφορές για το πάγωμα των επενδύσεων. Ας βάλω μία από το forum μας.

19-01-12, 18:51 Συνέντευξη τύπου του Μ.Τσαμάζ: "Πρώτη προτεραιότητα η μείωση του δανεισμού (http://www.adslgr.com/forum/threads/588298-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9C-%CE%A4%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CE%B6-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D)

Επαναλαμβάνω, ασχολούμαστε με βρούβες γιατί δεν έχουμε κάτι ουσιαστικό με το vdsl. Τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι.

nm96027
31-03-12, 21:28
Δεκάδες οι αναφορές για το πάγωμα των επενδύσεων. Ας βάλω μία από το forum μας.

19-01-12, 18:51 Συνέντευξη τύπου του Μ.Τσαμάζ: "Πρώτη προτεραιότητα η μείωση του δανεισμού (http://www.adslgr.com/forum/threads/588298-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9C-%CE%A4%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CE%B6-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D)

Επαναλαμβάνω, ασχολούμαστε με βρούβες γιατί δεν έχουμε κάτι ουσιαστικό με το vdsl. Τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι.

Νομίζω πως παραπαίρνεις στα σοβαρά την δήλωση του Μ. Τσαμάζ ενώ κρατάς επιμόνως αποστάσεις από το διασταυρωμένο από το adslgr γεγονός της προμήθειας του νέου εξοπλισμού, χαρακτηρίζοντας την ως βρούβες...χεχε!

Ασφαλώς και έχεις το απόλυτο δικαίωμα να πιστεύεις κατά λέξη και κατά γράμμα τα λόγια του Διευθύνοντος Συμβούλου, χωρίς να σου περνάει από το μυαλό ασφαλώς η φράση "επικοινωνιακά παιχνίδια"ενώ από την άλλη έχεις ακόμα μεγαλύτερο δικαίωμα να μην πιστεύεις την είδηση του adslgr (δεν είμαστε κονκλάβιο καρδιναλίων, ούτε θρησκευτική σέχτα), για την πρόμηθεια του εξοπλισμού, παρότι έχουμε καταλήξει πλέον στα νούμερα: 120.000 πόρτες, 70% Al-Lu, 30% Ηuawei, 5.7 εκ. κοστίζει το 70% της AL-Lu (ανάλογο ποσό παίρνουν οι κινέζοι για το υπόλοιπο 30% κ.α.).

Οκ, δεκτά όλα αυτά.

Έχω δύο απορίες:

Τόσο καιρό που λέγανε τα δημοσιεύματα πως οι εργασίες έχουν σταματήσει, οι καμπίνες στο Ελληνικό και το Π. Φάληρο φύτρωσαν μόνες τους ή έπεσαν από τον ουρανό;;;Τις έβαζε ο Χάρι Πότερ και η Ερμάιονη; (Μιλάω ασφαλώς για την περίοδο από το καλοκαίρι και δόθε.)

και:

πιστεύει κανείς στα σοβαρά πως ο Τσαμάζ όντως εννοούσε πως δεν θέλει να χαλάσει 10 ή 20 εκ. (να το κάνω 30; ) για VDSL προκειμένου να εξυπηρετήσει το χρέος των 5 δις.;;;

nm96027
31-03-12, 21:39
Α, αυτό το "(ακόμα και αν η είδηση του adslgr.com είναι σωστή)" τι πάει να πει: ότι πήραμε τις 120.000 πόρτες και θα τις βάλουμε στο μούσκιο για να πεπαλαιωθούν και να λέμε μετά πχ το 2020 στο πελάτη πως "σε σας θα δώσουμε συλλεκτική πόρτα του 2012. Έχει ωριμάσει μέσα σε ξύλινα βαρέλια και την διατηρούσαμε σε σκιερό πέτρινο κελάρι" ;

Αν πήρε τον εξοπλισμό, προφανώς και τον αξιοποιήσει.

xmperop1
31-03-12, 21:50
Α, αυτό το "(ακόμα και αν η είδηση του adslgr.com είναι σωστή)" τι πάει να πει: ότι πήραμε τις 120.000 πόρτες και θα τις βάλουμε στο μούσκιο για να πεπαλαιωθούν και να λέμε μετά πχ το 2020 στο πελάτη πως "σε σας θα δώσουμε συλλεκτική πόρτα του 2012. Έχει ωριμάσει μέσα σε ξύλινα βαρέλια και την διατηρούσαμε σε σκιερό πέτρινο κελάρι" ;

Αν πήρε τον εξοπλισμό, προφανώς και τον αξιοποιήσει.

Πάντως σίγουρα μετά το πέταγμα των ταπών περιμενοντας την ωρίμανση.:p

emeliss
31-03-12, 22:11
Φυσικά και δυστυχώς μιλάμε σήμερα για βρούβες (και ναι επιμένω). Σήμερα λοιπόν έργα δεν γίνονται. Σήμερα δεν υπάρχουν τιμές λιανικής για το VDSL από τον ΟΤΕ. Σήμερα (και τα τελευταία δύο χρόνια) δεν έχουμε κάποιο συνταρακτικό νέο για το VDSL και ψάχνουμε ειδήσεις. Σήμερα έχουμε την αίτηση του ΟΤΕ για VDSL από το αστικό κέντρο (δώρο-άδωρο). Σποραδικά έργα ή έργα που προφανώς είχαν σχεδιαστεί από πέρυσι και απλά συνέχισαν δεν αλλάζουν την γενική εικόνα. Το γεγονός ότι ο ΟΤΕ κάνει οικονομία ακόμα και στα στυλό επίσης είναι χαρακτηριστικό.

Όταν το καλοκαίρι ξεκινήσει η διάθεση τότε θα ξεπαγώσει και το νήμα που άνοιξε στις 31-12-09!!! Αν το 2013 ξεκινήσουν να μπουν οι 120.000 πορτες που έχεις αναφέρει σε FTTC τότε θα ζεσταθεί. Μέχρι τότε όμως βρούβες και πάλι βρούβες. Μακάρι να μην ήταν έτσι και να ήταν η Ελλάδα εργοτάξιο. Αλλά δεν είναι σήμερα.

Δεν αμφισβητώ καμία ανεπίσημη είδηση και πληροφόρηση που μπορεί να έχει γραφτεί. Φυσικά όμως ένας εργαζόμενος της εταιρίας (που αυτό σχολιάζουμε τις τελευταίες τρεις σελίδες!!!) δεν μπορεί να τις αναπαράγει όταν τον ρωτούν. Διαφωνείς;

ps. Η Alcatel-Lucent γράφεται ALU, όχι AL-Lu.

weather1967
31-03-12, 23:48
Σήμερα έχουμε την αίτηση του ΟΤΕ για VDSL από το αστικό κέντρο (δώρο-άδωρο). Σποραδικά έργα ή έργα που προφανώς είχαν σχεδιαστεί από πέρυσι και απλά συνέχισαν δεν αλλάζουν την γενική εικόνα.


Να συμφωνήσω με τον φιλο emeliss,δεν ειμαι αισιοδοξος ουτε εγώ,καπως ετσι το φαντάζομαι αρχικα να δωσει vdsl αρχικα απο το Α/Κ μεχρι 500-800 μετρα σε συνδρομητες ,και οπου εχουν μπει mini dslam μεχρι τωρα,εξ ού και οι 120.000 πόρτες
Παντος για την ιστορία,σε ερωτηση τεχνικου αν θα μπουν mini dslam γενικα παντου στο λεκανοπεδιο μου λεει ,εχουν εξοδα αυτα,σκαψιματα οπτινες ινες,καινουργια καφαο που θελουν ηλεκτροδοτηση,μην τα περιμενεις συντομα.

ep103855
01-04-12, 01:13
καλο μήνα. άκουσα οτι ο ΟΤΕ θα σταματήσει να πουλάει vdsl μέσω καλωδίων και θα αρχίσει να δίνει vast distance sl μέσω του δορυφόρου που χρησιμοποιεί για το OTE TV...

Gordito
01-04-12, 03:38
Τόσο καιρό που λέγανε τα δημοσιεύματα πως οι εργασίες έχουν σταματήσει, οι καμπίνες στο Ελληνικό και το Π. Φάληρο φύτρωσαν μόνες τους ή έπεσαν από τον ουρανό;;;Τις έβαζε ο Χάρι Πότερ και η Ερμάιονη; (Μιλάω ασφαλώς για την περίοδο από το καλοκαίρι και δόθε.)



Που βαζουν καμπινες ωρε στο Ελληνικο;

Για ασχημα νεα τα ακουω αυτα..... :(

weather1967
01-04-12, 08:54
Eνα αλλο που σκέφτηκα με τις 120.000 vdsl πορτες που εχει οτε ειναι το εξης :
Δινει vdsl αρχικα κοντα στα A/K και οπου υπαρχουν mini dslam,βλεπει τι ζητηση υπαρχει απο τους συνδρομητες,το κατα ποσο ο αλλος θα εχει να δωσει 30 ευρω τον μηνα για τα 30 mbps download, και 50 ευρω τον μηνα για τα 50 mbps download (δεν ξερω αν θα ισχυσουν φυσικα οι τιμες που προανεφερα ,αυτες τις τιμες αν δεν κανω λαθος ειχε πρωτοδωσει ο οτε στο πειραματικο σταδιο)

Και αν ενα μεγαλο ποσοστο συνδρομητων adsl2+ παει στο vdsl ,και γεμισουν σε χρονο dt οι 120.000 πορτες ,τοτε ο οτε θα πει εδω υπαρχει ζητηση μεγάλη,φούλ στο σκάψιμο για οπτικες ινες και minidslam παντου,και αγορα νέες πορτες,κατι σαν δοκιμη ζητησης ισως κανει ο οτε να δει ποσοι συνδρομητες adsl2+ που ειναι κοντα στο Α/Κ ,και στα μεχρι τωρα οπου υπαρχουν mini dslam θα πανε σε χρονο dt στο vdsl.

Ενας επιχειρηματιας θα σκεφτοταν πριν κανει μια ακριβη επενδυση,δεν θα ανοιγοταν αμεσως ,και ειδικα στις σημερινες δυσκολες εποχες,πρωτα θα ηθελε να δει τι ζητηση θα υπαρχει σε ενα προιον,και αν δεί οτι τραβάει το προιόν,τοτε θα φουλάριζε.

nm96027
01-04-12, 11:09
Που βαζουν καμπινες ωρε στο Ελληνικο;


Έχουν βάλει ήδη από τον Οκτώβριο, από τότε δηλαδή που το έργο ήταν παγωμένο...Εν μέσω πάγου αυτοί έβαζαν καμπίνες.

nm96027
01-04-12, 11:21
Φυσικά και δυστυχώς μιλάμε σήμερα για βρούβες (και ναι επιμένω). Σήμερα λοιπόν έργα δεν γίνονται. Σήμερα δεν υπάρχουν τιμές λιανικής για το VDSL από τον ΟΤΕ. Σήμερα (και τα τελευταία δύο χρόνια) δεν έχουμε κάποιο συνταρακτικό νέο για το VDSL και ψάχνουμε ειδήσεις. Σήμερα έχουμε την αίτηση του ΟΤΕ για VDSL από το αστικό κέντρο (δώρο-άδωρο). Σποραδικά έργα ή έργα που προφανώς είχαν σχεδιαστεί από πέρυσι και απλά συνέχισαν δεν αλλάζουν την γενική εικόνα. Το γεγονός ότι ο ΟΤΕ κάνει οικονομία ακόμα και στα στυλό επίσης είναι χαρακτηριστικό.

Όταν το καλοκαίρι ξεκινήσει η διάθεση τότε θα ξεπαγώσει και το νήμα που άνοιξε στις 31-12-09!!! Αν το 2013 ξεκινήσουν να μπουν οι 120.000 πορτες που έχεις αναφέρει σε FTTC τότε θα ζεσταθεί. Μέχρι τότε όμως βρούβες και πάλι βρούβες. Μακάρι να μην ήταν έτσι και να ήταν η Ελλάδα εργοτάξιο. Αλλά δεν είναι σήμερα.

Δεν αμφισβητώ καμία ανεπίσημη είδηση και πληροφόρηση που μπορεί να έχει γραφτεί. Φυσικά όμως ένας εργαζόμενος της εταιρίας (που αυτό σχολιάζουμε τις τελευταίες τρεις σελίδες!!!) δεν μπορεί να τις αναπαράγει όταν τον ρωτούν. Διαφωνείς;

ps. Η Alcatel-Lucent γράφεται ALU, όχι AL-Lu.

Τον εργαζόμενο τον βγάζω απέξω. Δεν γίνεται να συζητάμε σε τέτοια έκταση την λάθος ενημέρωση ενός υπαλλήλου.

Επιστρέφοντας στην ουσία, δεν νομίζω πως οι πόρτες θα αρχίσουν να μπαίνουν το 13 αλλά πολύ νωρίτερα. Όμως: όλα τα υπόλοιπα είναι επιλογές του οργανισμού σε συνδυασμό με λάθη του ρυθμιστή. Τα έχω ξαναγράψει αλλά δεν βαριέμαι:

ήξερε ή όχι η Γενική Διεύθυνση Ρυθμιστικών Θεμάτων του ΟΤΕ και η Διεύθυνση Εγχωρίων Παρόχων πως δεν γίνεται να στείλει τιμές στους παρόχους, χωρίς πρώτα να πάρει την έγκριση της ρυθμιστικής αρχής;
ήξερε ή όχι η Γενική Διεύθυνση Ρυθμιστικών Θεμάτων του ΟΤΕ πως η ΕΕΤΤ δεν κάνει (όντως) σωστά και γρήγορα την δουλειά της για να εγκρίνει τις τιμές και την διάθεση του προϊόντος;
ήξερε ή όχι η Γενική Διεύθυνση Ρυθμιστικών Θεμάτων του ΟΤΕ πως δεν γίνεται να σκάβεις από το 2010 για το VDSL, αλλά να κάνεις τον κινέζο και να μην περνάς την Κηφισίας απέναντι;
μπορούσε ή όχι η Γενική Διεύθυνση Ρυθμιστικών Θεμάτων του ΟΤΕ να έχει περάσει την Κηφισίας και να έχει ζητήσει τις σχετικές άδειες και την σχετική ανάλυση από την ΕΕΤΤ πριν την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης ή έστω μαζί με την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης;

Μόνο ένας ηλίθιος θα πίστευε πως η περσινή κίνηση του ΟΤΕ (Φεβρουάριος 2011) θα έμενε αναπάντητη από την ρυθμιστική αρχή. Η Vivodi είχε περιθώριο να πράξει αυτό το λάθος, ο ΟΤΕ όχι.

Η Ρυθμιστική Αρχή είναι εξαιρετικά αργή, είναι μυωπική και είναι σαφές πως χειρίστηκε την υπόθεση λάθος (ομοίως όπως και ο ΟΤΕ θα έπρεπε να ξέρει και η ΕΕΤΤ πως ο ΟΤΕ σκάβει για vdsl και να μην κάνει την έκπληκτη τον Μάρτιο του 2011 με τα περιοριστικά μέτρα).

Αυτό που θέλω να πω είναι:

Ο ΟΤΕ έχει σοβαρή έλλειψη στρατηγικού σχεδιασμού και δεν του φταίει ο ρυθμιστής για αυτό (ο ρυθμιστής φταίει σε άλλα).

21706
01-04-12, 12:00
Επιστρέφοντας στην ουσία, δεν νομίζω πως οι πόρτες θα αρχίσουν να μπαίνουν το 13 αλλά πολύ νωρίτερα.


Όντως, αυτό ενδιαφέρει εμάς τους απλούς χρήστες και μακάρι να βγει αληθινό.

emeliss
01-04-12, 12:43
Ο ΟΤΕ έχει σοβαρή έλλειψη στρατηγικού σχεδιασμού και δεν του φταίει ο ρυθμιστής για αυτό (ο ρυθμιστής φταίει σε άλλα).
Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Το σίγουρο είναι πως το νήμα ξεκίνησε τέλη του '09 ρωτώντας αν θα δοθεί VDSL στις αρχές του '10, φτάσαμε Απρίλιο του '12 με 100 σελίδες στο νήμα και ακόμα θέλουμε μήνες για να ξεκινήσει η εμπορική διάθεση.

ermis333
02-04-12, 11:46
Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Το σίγουρο είναι πως το νήμα ξεκίνησε τέλη του '09 ρωτώντας αν θα δοθεί VDSL στις αρχές του '10, φτάσαμε Απρίλιο του '12 με 100 σελίδες στο νήμα και ακόμα θέλουμε μήνες για να ξεκινήσει η εμπορική διάθεση.

Και για το ADSL1 μιλάγαμε από το 2002 και τελικά το 2004 ξεκίνησε η εμπορική διάθεση :)

DragonFun
03-04-12, 14:54
κοιταχτε για να δινει η CYTA ποσο πισω μπορει να ειναι και ο ΟΤΕ ?
αλλα το θεμα μας ειναι να δουμε καμια σοβαρη ταχυτητα ολοι εμεις που κρυβομαστε σε γειτονειες
εντος ή και περειφεριακα της αθηνας
στα στενα στις πεδιαδες δρομων και πολιτισμων
και στα βουνα και στα λαγκαδια(οπου ειμαι και εγω 3 στενα κατω απο τον Υμμητο)
τα minidslam να λειτουργησουν και προσωπικα ειμαι χαρουμενος οπως και να λειτουργησουν
αυτη η προσφυγη να τελειωσει να κανει τη δουλεια του ο ΟΤΕ να αρχησουμε να
βγαινουμε σιγα σιγα απο αυτη τη κριση,επενδυσεις χρειαζονται απο τις
αγορες μας μεχρι τις αγορες μετοχων εταιρειων ετσι θα δουμε φως
και για τη VDSL αλλα και για τη χωρα!
αντε καλη μας τυχη :oneup:
μακαρι να
δουμε VDSL το Μαιο

giatros.net
03-04-12, 15:39
Προφανώς μπορείς να με αντικρούσεις αλλά κάνεις λάθος. Αν δεις η πολιτική όλων των μεγάλων εταιριών είναι οι υπάλληλοι να μεταφέρουν όταν ρωτούνται τις επίσημες και προς δημόσια διάθεση πληροφορίες (όπως πχ οι δηλώσεις στα ΜΜΕ του προέδρου). Αντίθετα αν έλεγε (ακόμα και αν ήξερε) ότι θα βάλουμε μέσα στο χρόνο 120.000 νέες πόρτες τότε θα μπορούσε να δει μέχρι και το χαρτί της απόλυσης του.

Και φυσικά το θέμα μας δεν είναι αυτά αλλά επειδή δεν υπάρχουν ουσιαστικά νέα (ακόμα και αν η είδηση του adslgr.com είναι σωστή) ασχολούμαστε με τις βρούβες.

Αν πιστεύουν οι τεχνικοί του πΟΤΕ οτι το vdsl είναι βρούβες, τότε αγαπητέ μου όχι μόνο δεν θέλω να σε αντικρούσω αλλά και ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ να σε αντικρύσω. :rofl:
ΗΜΑΡΤΟΝ...

emeliss
03-04-12, 16:26
Ότι θες καταλαβαίνεις...

Gordito
03-04-12, 18:49
Έχουν βάλει ήδη από τον Οκτώβριο, από τότε δηλαδή που το έργο ήταν παγωμένο...Εν μέσω πάγου αυτοί έβαζαν καμπίνες.

Εγω που μενω Ελληνικο, γιατι δεν τις εχω δει; :p

nm96027
03-04-12, 19:33
Εγω που μενω Ελληνικο, γιατι δεν τις εχω δει; :p

Αργυρούπολη μένεις, ασε τα ψόφια...:p

Πέριξ της Ιασωνίδου και της Κύπρου (μετά το φανάρι) είναι γεμάτο καμπίνες...

thomNikolaou
04-04-12, 17:09
Δεκάδες οι αναφορές για το πάγωμα των επενδύσεων. Ας βάλω μία από το forum μας.

19-01-12, 18:51 Συνέντευξη τύπου του Μ.Τσαμάζ: "Πρώτη προτεραιότητα η μείωση του δανεισμού
Επαναλαμβάνω, ασχολούμαστε με βρούβες γιατί δεν έχουμε κάτι ουσιαστικό με το vdsl. Τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι.





Σωστό.Και όταν δίνει η εταιρία μεγαλύτερη βαρύτητα στο χρέος της από τη επένδυση στο vdsl τότε πιστεύω ότι το έργο θα αργήσει να προχωρήσει .Δεν είναι και λίγο το χρέος 3.4 δις.Που να βρεις λεφτά να επενδύσεις.

ep103855
05-04-12, 08:32
Αν ο ΟΤΕ τελικά δεν προχωρήσει σε επενδύσεις για vdsl και δεν δώσει στους παρόχους vdsl για να πουλήσουν και αυτοί με την σειρά τους σε εμάς, τότε η cyta θα έχει μονοπώλιο μέχρι να κάνει κανείς δική του επένδυση?

weather1967
05-04-12, 08:38
Αν ο ΟΤΕ τελικά δεν προχωρήσει σε επενδύσεις για vdsl και δεν δώσει στους παρόχους vdsl για να πουλήσουν και αυτοί με την σειρά τους σε εμάς, τότε η cyta θα έχει μονοπώλιο μέχρι να κάνει κανείς δική του επένδυση?

Θά δώσει vdsl o ote,απλά μου θυμίζει τήν κινητή τηλεφωνία το 1993 ,στην αρχη έδωσε telestet-panaphon και μετα απο 2 η 3 χρόνια η cosmote.

iliask
05-04-12, 16:00
το γεγονός ότι έχει εγκαταστήσει νέες καμπίνες και πως έχει παραγγείλει και 120χιλ. πόρτες vdsl δεν μπορούμε να το αμφισβιτήσουμε.... Από εκεί και πέρα μπορεί να μήν προχωρήσει αμέσα στην επόμενη φάση που σημαίνει vdsl καλυψη παντού...... Εχει βάλει σε 10-20 περιοχές αλλά για να καλύψει αρχικά όλη την αττική χρειαζέτε πολύ ψωμί ακόμα . Αρα αυτό μπορεί να σημαινει δεν προχωράμε στο vdsl ( ακόμα... θα συμπλήρωνα εγώ) θα δώσει από το κέντρο ( όπως η cyta ) και σε όσες περιοχές έχει προλάβει να εγκαταστήσει νέες καμπίνες και βλέπουμε ........

weather1967
05-04-12, 16:10
το γεγονός ότι έχει εγκαταστήσει νέες καμπίνες και πως έχει παραγγείλει και 120χιλ. πόρτες vdsl δεν μπορούμε να το αμφισβιτήσουμε.... Από εκεί και πέρα μπορεί να μήν προχωρήσει αμέσα στην επόμενη φάση που σημαίνει vdsl καλυψη παντού...... Εχει βάλει σε 10-20 περιοχές αλλά για να καλύψει αρχικά όλη την αττική χρειαζέτε πολύ ψωμί ακόμα . Αρα αυτό μπορεί να σημαινει δεν προχωράμε στο vdsl ( ακόμα... θα συμπλήρωνα εγώ) θα δώσει από το κέντρο ( όπως η cyta ) και σε όσες περιοχές έχει προλάβει να εγκαταστήσει νέες καμπίνες και βλέπουμε ........

Aκριβώς αυτό πιστεύω ότι θα γίνει σε πρώτη φάση.

maik
05-04-12, 18:40
Θά δώσει vdsl o ote,απλά μου θυμίζει τήν κινητή τηλεφωνία το 1993 ,στην αρχη έδωσε telestet-panaphon και μετα απο 2 η 3 χρόνια η cosmote.

Ο νομος (ακατονομαστος γαρ) απαγορευε στον ΟΤΕ για 2 χρονια να αναπτυξει κινητη τηλεφωνια.

21706
05-04-12, 19:20
το γεγονός ότι έχει εγκαταστήσει νέες καμπίνες και πως έχει παραγγείλει και 120χιλ. πόρτες vdsl δεν μπορούμε να το αμφισβιτήσουμε.... Από εκεί και πέρα μπορεί να μήν προχωρήσει αμέσα στην επόμενη φάση που σημαίνει vdsl καλυψη παντού...... Εχει βάλει σε 10-20 περιοχές αλλά για να καλύψει αρχικά όλη την αττική χρειαζέτε πολύ ψωμί ακόμα .

Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε πόσες πόρτες vdsl χρειάζονται για
την κάλυψη της Αττικής (για να μην πούμε για όλη την Ελλάδα...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.