PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43

wesker
10-09-12, 21:09
Τα ΚΑΦΑΟ έχουν ηδη υποδομές για vdsl ή επιπλέον καμπίνες θα πρέπει να γίνουν install που να υποστηρίζουν VDSL? Γιατί αν είναι το 2ο, τότε ζήσε Μάϊ μου να φάς ...
Το δευτερο. Οι παλιές πράσινες καμπίνες δεν εχουν υποδομές για VDSL/ADSL2. Aλλά υπάρχουν περιοχές που έχουν ήδη γίνει έργα για οπτικές, δεν νομίζω να αφήσουν τις οπτικές στο έδαφος απλά να κάθονται και να μην αλλάξουν και το ΚΑΦΑΟ. Τότε δεν έχουν καμια απολύτως χρησιμότητα και νόημα οι οπτικές που εγκαταστάθηκαν.

21706
10-09-12, 21:11
Τα ΚΑΦΑΟ έχουν ηδη υποδομές για vdsl ή επιπλέον καμπίνες θα πρέπει να γίνουν install που να υποστηρίζουν VDSL? Γιατί αν είναι το 2ο, τότε ζήσε Μάϊ μου να φάς ...

http://www.adslgr.com/forum/threads/605571-VDSL-Περιοχές-κάλυψης-προτεινόμενες-τιμές-λιανικής-και-προετοιμασία-για-την-διάθεση-στην-χονδρική-αγορά?highlight=vdsl

pelopas1
10-09-12, 22:37
Επιτελους εγκριση (http://www.infocom.gr/2012/09/10/ekriuhkan-oi-timew-lianikhs-gia-to-vdsl-apo-ton-ote/6404/)

και εδω ανοιγουμε επιτελους την εξης συζητηση

συμφωνα με τα λεγομενα εδω http://www.otewholesale.gr/VARYS/tabid/222/language/el-GR/Default.aspx αναφερει τα εξεις

Υπηρεσία

Πακέτο

Ταχύτητα Πρόσβασης
Down/Up (Mbps)
V-Α.ΡΥ.Σ.[KV]

Standard

έως 30 / έως 2,5
Premium

έως 50 / έως 5
V-Α.ΡΥ.Σ.[Α/Κ]

Standard

έως 30 / έως 2,5
Premium

έως 50 / έως 5

οι τιμες για standard και premium συνδεσεις vdsl σε ποιες τιμες θα κοστολογηθουν?

wesker
10-09-12, 22:48
και εδω ανοιγουμε επιτελους την εξης συζητηση

συμφωνα με τα λεγομενα εδω http://www.otewholesale.gr/VARYS/tabid/222/language/el-GR/Default.aspx αναφερει τα εξεις

Υπηρεσία

Πακέτο

Ταχύτητα Πρόσβασης
Down/Up (Mbps)
V-Α.ΡΥ.Σ.[KV]

Standard

έως 30 / έως 2,5
Premium

έως 50 / έως 5
V-Α.ΡΥ.Σ.[Α/Κ]

Standard

έως 30 / έως 2,5
Premium

έως 50 / έως 5

οι τιμες για standard και premium συνδεσεις vdsl σε ποιες τιμες θα κοστολογηθουν?
Όπως επίσης και τι θα περιλαμβάνει η standar και τι η premium υπηρεσία....

Gordito
10-09-12, 23:27
Φανταζομαι οτι μετα την επομενη Τριτη, που θα εγκριθουν στην επομενη συνεδριαση, και τα υπολοιπα 'θεματα', θα αναμενουμε επισημη ανακοινωση απο ΟΤΕ;

RASTAVIPER
11-09-12, 10:11
οι άλλοι πάροχοι όπως η Wind πότε θα δώσει Vdsl?
το upload θα ξεκινάει από τα 2mbps?

techmaniac88
11-09-12, 14:01
Μιας και απ'οτι φαινεται η στιγμη πλησιαζει θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να εχουμε isdn με vdsl; Πανε αυτα τα 2 μαζι;

faji
13-09-12, 15:44
και βέβαια πάνε :) Δές εδώ: http://www.adslgr.com/forum/threads/658626-Από-τα-36-90-ευρώ-μήνα-θα-ξεκινάει-η-λιανική-τιμή-του-VDSL-double-play-του-ΟΤΕ-σύμφωνα-με-ανεπίσημες-πληροφορίες

orelink
16-09-12, 14:40
Αντε να δουμε τιμες απο ολες τις εταιρειες.Ελπιζω μεχρι το τελος του μηνα να εχω κανει αιτηση .

arkas2004
17-09-12, 08:14
αντε να δουμε τι θα πρεπει να πληρωσουμε εμεις οι ταλαιπωροι με 5-6mbps για να πιασουμε καμια ταχυτητα της προκοπής :(
αν δεν δωσει και dsl από το καφαο, θα πρεπει να παμε σε vdsl αναγκαστικά αφού θα "φάμε" τρελλές παρεμβολές στον ήδη κακομοίρη χαλκό μας.
και μετα είναι και το θέμα του bandwidth των παρόχων προς εξωτερικό που θα πρέπει να αναβαθμιστεί σημαντικά για να καλύψει τις υψηλότερες διασυνδέσεις των χρηστών, εκτός κι αν λέμε 30Mbps vdsl και παίζουμε όπως στο απλό dsl.

ελα απο τους τυχερους εισαι με αυτην την ταχυτητα μενεις προς την Καλαμακιου?
εγω παντος προς Πανι εχω την μιση απο εσενα και λεω και ευχαριστω

makfil
17-09-12, 13:16
Τα ΚΑΦΑΟ έχουν ηδη υποδομές για vdsl ή επιπλέον καμπίνες θα πρέπει να γίνουν install που να υποστηρίζουν VDSL? Γιατί αν είναι το 2ο, τότε ζήσε Μάϊ μου να φάς ...

Στις νέες καμπίνες υπάρχουν οι υποδομές αλλά το θέμα είναι να μεταφερθούν τα dslam από τα ΑΚ στις καμπίνες και αυτό δεν έχει γίνει ακόμη, όπως μου είπαν τεχνικοί του ΟΤΕ.

Η πρόβλεψη είναι για το 2013.

thenetpoet
17-09-12, 17:13
ελα απο τους τυχερους εισαι με αυτην την ταχυτητα μενεις προς την Καλαμακιου?
εγω παντος προς Πανι εχω την μιση απο εσενα και λεω και ευχαριστω

Ναι οντως ειμαι απο τους τυχερούς για την περιοχή μας(αμαν τα χαλια μας), είμαι στην αρχή της καλαμακίου... Για πανί, αν πιάνεις 3 είσαι θεός :)

iliask
18-09-12, 16:53
Aπό infocom.gr
Την έγκρισή να προχωρήσει το VDSL, αλλά με προϋποθέσεις, έδωσε πριν λίγη ώρα η Ολομέλεια της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ). Σύμφωνα με πληροφορίες ο ΟΤΕ θα μπορεί να παρέχει την υπηρεσία μόνον εφόσον δώσει την τεχνική λύση και στους εναλλακτικούς ώστε να βγουν στην αγορά όλοι μαζί.

Αρνητικοί στο να δοθεί το πράσινο φως για το VDSL ήταν υπηρεσιακοί παράγοντες της Επιτροπής επικαλούμενοι μεταξύ άλλων προφορικές αντιρρήσεις στελεχών της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που κάνουν λόγο για πίεση του περιθωρίου κέρδους των εναλλακτικών με τις τιμές που εγκρίνονται.

http://www.infocom.gr/2012/09/18/vdsl-symfvnei-h-olomeleia-diafvnei-h-epitroph/6606/

geodark8
18-09-12, 18:32
Εγώ παιδιά μένω στην λεοφωρο αμφιθέας κοντά. Όλα τα χρόνια είναι λες και ο δημος και ο οτε μας εχουν γραμμένους αλλά τελοσπαντων....
Απλά να αναφέρω πως σήμερα απο τα 8.7 για πρώτη φορα στα χρονικά έπιασα 10.1kbps.
Πήρα πριν κάτι μέρες να ρωτήσω τι γίνετε με τα νέα καφάο αν έχουν μπει κτλ. και ο τηλεφωνητης μου απαντησε βαριεστημενα πως δεν εχει ακουσει κατι. Αυτες τις μερες λεω να παω στο μαγαζι να τους τα πρηξω και αν μαθω πως ανοιξε καμια καμπινα εδω κοντα να κανω συμβολαιο. Ενημερωτικα παντως στο 26 εχει μεινει το downstream margin οποτε αν εγινε κατι θα εγινε στην ιδια καμπινα. Αναθεμα και αν ηξερα που ειναι(και σε αυτο δεν μου απαντησαν δηλωνοντας πως δεν εχουν στοιχεια και πρεπει να ρωτησω το μαγαζι)
Αν καποιος γνωριζει παραπανω για εδω στην περιοχη ας μας πει γιατι τρωγομαστε :p

A_gamer
18-09-12, 19:08
Aπό infocom.gr
Την έγκρισή να προχωρήσει το VDSL, αλλά με προϋποθέσεις, έδωσε πριν λίγη ώρα η Ολομέλεια της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ). Σύμφωνα με πληροφορίες ο ΟΤΕ θα μπορεί να παρέχει την υπηρεσία μόνον εφόσον δώσει την τεχνική λύση και στους εναλλακτικούς ώστε να βγουν στην αγορά όλοι μαζί.

Αρνητικοί στο να δοθεί το πράσινο φως για το VDSL ήταν υπηρεσιακοί παράγοντες της Επιτροπής επικαλούμενοι μεταξύ άλλων προφορικές αντιρρήσεις στελεχών της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που κάνουν λόγο για πίεση του περιθωρίου κέρδους των εναλλακτικών με τις τιμές που εγκρίνονται.

http://www.infocom.gr/2012/09/18/vdsl-symfvnei-h-olomeleia-diafvnei-h-epitroph/6606/

Η είδηση της έγκρισης υπάρχει και εδώ στο adslgr.

http://www.adslgr.com/forum/threads/660308-%CE%95-%CE%95-%CE%A4-%CE%A4-%CE%A0%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-VDSL-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC

Delijohn
24-09-12, 15:01
Είδα έναν τεχνικό να σκαλίζει το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς προχθές.. τον ρώτησα αν είχε κάποια ενημέρωση κι αν παίζει να έχουμε vdsl σύντομα. Μου είπε πως δεν έχουν ενημέρωση αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει να έρθουν vdsl dslam (mini) σε κάθε καφάο κι αυτό θα πάρει καιρό.. όπως μου είπε, από 2013 και μακάααααρι! :down:

makfil
24-09-12, 17:57
Είδα έναν τεχνικό να σκαλίζει το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς προχθές.. τον ρώτησα αν είχε κάποια ενημέρωση κι αν παίζει να έχουμε vdsl σύντομα. Μου είπε πως δεν έχουν ενημέρωση αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει να έρθουν vdsl dslam (mini) σε κάθε καφάο κι αυτό θα πάρει καιρό.. όπως μου είπε, από 2013 και μακάααααρι! :down:

Ο τεχνικός επιβεβαίωσε αυτό που έγραψα παραπάνω (#1711) στις 17.9.12

john_tsi
24-09-12, 22:17
Αυτό φαντάζομαι αφορά τις μη ενεργοποιημένες νέες καμπίνες, έτσι;
Γιατί εγώ που την έχω εδώ και ενάμιση χρόνο δίπλα στο μπαλκόνι μου και την βλέπω κάθε πρωί μου κακοπέφτει το 2013!

makfil
24-09-12, 23:54
Αυτό φαντάζομαι αφορά τις μη ενεργοποιημένες νέες καμπίνες, έτσι;
Γιατί εγώ που την έχω εδώ και ενάμιση χρόνο δίπλα στο μπαλκόνι μου και την βλέπω κάθε πρωί μου κακοπέφτει το 2013!

Από ότι μου είπαν οι τεχνικοί που ρώτησα σε μια καμπίνα στη Γλυφάδα, προκύπτει ότι οι νέες καμπίνες λειτουργούν για την τηλεφωνία αλλά όχι για internet αφού τα dslam παραμένουν ακόμη στα ΑΚ.

apostolt
25-09-12, 00:01
Από ότι μου είπαν οι τεχνικοί που ρώτησα σε μια καμπίνα στη Γλυφάδα, προκύπτει ότι οι νέες καμπίνες λειτουργούν για την τηλεφωνία αλλά όχι για internet αφού τα dslam παραμένουν ακόμη στα ΑΚ.

Όταν λέμε ενεργοποιημένες σημαινει με τον ενεργο εξοπλισμο(mini dslam) μεσα και να περνει ρευμα οχι να δουλευει.Το ξερουμε οτι ακομα περνουμε σημα απο τα Α/Κ, στην ουσια αυτο περιμενουμε ποτε θα μας γυρισουν να περνουμε ιντερνετ απο τις καμπινες.

makfil
25-09-12, 00:07
Οι καμπίνες, τουλάχιστον στην Κάτω Γλυφάδα που παρακολουθώ συνεχώς, έχουν πάρει ρεύμα, σχεδόν στο σύνολό τους, και οι συνδέσεις των τηλεφωνικών γραμμών έχουν μεταφερθεί στις νέες καμπίνες.
Είναι, λοιπόν, ενεργοποιημένες αλλά δεν έχουν μεταφερθεί τα dslam σ' αυτές.

Delijohn
25-09-12, 00:14
Nαι, αυτό μου έδειξε κι ο τεχνικός. Ότι σε κάθε καφάο, θα μπαίνει ένα μικρό dslamάκι για vdsl και από εκεί θα παίρνουμε internet.
Να φανταστείτε εμένα είναι μπροστά στη διπλανή μου πολυκατοικία! :worthy:

apostolt
25-09-12, 10:40
Οι καμπίνες, τουλάχιστον στην Κάτω Γλυφάδα που παρακολουθώ συνεχώς, έχουν πάρει ρεύμα, σχεδόν στο σύνολό τους, και οι συνδέσεις των τηλεφωνικών γραμμών έχουν μεταφερθεί στις νέες καμπίνες.
Είναι, λοιπόν, ενεργοποιημένες αλλά δεν έχουν μεταφερθεί τα dslam σ' αυτές.

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως ειδα τεχνικους να κολανε οπτικες στις καμπινες (τουλαχιστον σε αυτες εδω στην περιοχη μου) και ειδα dslam μεσα στις καμπινες.
Το θεμα ειναι ο Οτε μπορει να παρεχει τεχικες υπηρεσιες στους εναλλακτικους για να δωσουν και αυτοι ταυτοχρονα vdsl???Γιατι αν δεν εχει την δυνατοτητα αυτη δεν μπορει να δωσει λιανικη ουτε αυτος(συμφωνα παντα με το δελτιο τυπου της ΕΕΤΤ).

emeliss
25-09-12, 12:07
Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πότε το δελτίο τύπου θα γίνει επίσημη απόφαση της ΕΕΤΤ.

apostolt
25-09-12, 12:47
Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πότε το δελτίο τύπου θα γίνει επίσημη απόφαση της ΕΕΤΤ.

Οκ καταλαβα...
Μηπως στην ΕΕΤΤ ξεμειναν απο μελανι ή χαρτι??????

techmaniac88
25-09-12, 15:51
"OTE Καλησπέρα σας. Μέχρι σήμερα, δεν υπάρχει επίσημη έγκριση για τη διάθεση υπηρεσιών VDSL από τον ΟΤΕ. Για οποιαδήποτε εξέλιξη να είστε σίγουροι, ότι θα ενημερωθείτε πρώτοι από τη σελίδα μας στο Facebook!
Μαρία, Customer Care"

giatros.net
25-09-12, 22:07
Nαι, αυτό μου έδειξε κι ο τεχνικός. Ότι σε κάθε καφάο, θα μπαίνει ένα μικρό dslamάκι για vdsl και από εκεί θα παίρνουμε internet.
Να φανταστείτε εμένα είναι μπροστά στη διπλανή μου πολυκατοικία! :worthy:

Κάποιος έβαλε δάκτυλο και σου πήρε τη μπουκιά απ' το στόμα!!! :rofl:

- - - Updated - - -


"OTE Καλησπέρα σας. Μέχρι σήμερα, δεν υπάρχει επίσημη έγκριση για τη διάθεση υπηρεσιών VDSL από τον ΟΤΕ. Για οποιαδήποτε εξέλιξη να είστε σίγουροι, ότι θα ενημερωθείτε πρώτοι από τη σελίδα μας στο Facebook!
Μαρία, Customer Care"
Μαρία, πλήγωσες ανθρώπους... απόψε!!!:cool:

21706
25-09-12, 22:14
Εμείς που δεν φατσομπουκούμε πώς θα ενημερωθούμε Μαρία;

emeliss
25-09-12, 22:43
Δελτίο τύπου, www.ote.gr, διαφημίσεις κλπ

apostolt
26-09-12, 09:24
Απο infocom.gr

Σιβυλλική η απόφαση της ΕΕΤΤ για το VDSL

Προβληματισμός κυριαρχεί σε ΟΤΕ και εναλλακτικούς παρόχους – σε πρώτη φάση – μετά τη δημοσιοποίηση της απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) για την παροχή, υπό προϋποθέσεις, της υπηρεσίας VDSL.

Ως αρχική αντίδραση καμιά από τις τηλεπικοινωνιακές εταιρείες δεν δηλώνει ικανοποιημένη. Η επίμαχη απόφαση χαρακτηρίζεται επίσης περίπλοκη, ενώ προστίθεται πως για τη διατύπωσης τελικής θέσης χρειάζεται να μελετηθεί από τις αρμόδιες υπηρεσίες των εταιρειών (νομικά και εμπορικά τμήματα).

Ωστόσο, ορισμένα στελέχη των εναλλακτικών παρόχων σημειώνουν πως για κάποιες από τις υπηρεσίες (όπως για το double play με τη μικρότερη ταχύτητα VDSL) είναι εμφανής δια γυμνού οφθαλμού η συμπίεση του περιθωρίου κέρδους των εναλλακτικών παρόχων. Επίσης επικρατεί προβληματισμός για την επίδραση που θα έχει η νέα υπηρεσία στον ανταγωνισμό μεταξύ των εναλλακτικών παρόχων και του ΟΤΕ καθώς, όπως λέγεται επίσης από στελέχη των εναλλακτικών, η τιμή λιανικής για το VDSL του ΟΤΕ που εγκρίθηκε από την ΕΕΤΤ είναι κοντά ακόμα και στην τιμή του ADSL (τιμή καταλόγου χωρίς προσφορά). Ορισμένοι και πάλι από την πλευρά των εναλλακτικών επαναλαμβάνουν τα περί «πρόχειρης απόφασης» και δεν αποκλείουν το επόμενο διάστημα να προσφύγουν κατά της ΕΕΤΤ είτε στη δικαιοσύνη είτε στην αρμόδια διεύθυνση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Από την εν λόγω απόφαση στο μεταξύ δεν είναι εμφανές το πότε θα είναι δυνατόν ο καταναλωτής να έχει την υπηρεσία.

Μεταξύ άλλων στην απόφαση της ΕΕΤΤ ορίζεται πως γίνονται αποδεκτά τα τιμολόγια λιανικής του ΟΤΕ (έχουν ήδη ανακοινωθεί) για την εμπορική διάθεση υπηρεσιών VDSL λιανικής, συνδυαστικών οικονομικών προγραμμάτων με υπηρεσίες VDSL και για την παροχή χονδρικής υπηρεσίας με την ονομασία «Virtual Partial Unbundled Loop (VPU)» ή «Εικονικά Μερικά Αποδεσμοποίητος Βρόχος (ΕΜΑ)», υπό τους παρακάτω όρους που πρέπει να πληρούνται από τον ΟΤΕ:

α) Η εμπορική διάθεση των προτεινόμενων λιανικών υπηρεσιών θα αρχίσει από την επομένη της ημερομηνίας κατά την οποία το προϊόν χονδρικής, με την ονομασία «Virtual Partial Unbundled Loop (VPU)» ή «Εικονικά Μερικά Αποδεσμοποίητος Βρόχος (ΕΜΑ)» θα είναι διαθέσιμο και πλήρως λειτουργικό προς τους εναλλακτικούς παρόχους. Ο ανωτέρω όρος πληρούται εφόσον έχουν δοθεί από τον ΟΤΕ στους εναλλακτικούς παρόχους αναλυτικές τεχνικές προδιαγραφές και επαρκής χρόνος για την ολοκλήρωση εκ μέρους τους των τεχνικών ελέγχων. Το προϊόν «ΕΜΑ» πρέπει επίσης να είναι διαθέσιμο και λειτουργικό, όχι μόνο για υφιστάμενους συνδρομητές, όπως αναφέρεται στην πρόταση του ΟΤΕ, αλλά και για νέους συνδρομητές μέχρι τις 26-11-2012, σύμφωνα με την αρχή της μη διακριτικής μεταχείρισης. Τα νέα χονδρικά προϊόντα ΕΜΑ πρέπει να εξασφαλίζουν, μέσω των συνδέσεων VDSL επίπεδο ποιότητας υπηρεσίας, που να ικανοποιεί το εύλογο αίτημα των εναλλακτικών παρόχων να προσφέρουν στους συνδρομητές τους πρόσβαση ιδίως σε υπηρεσίες VoIP και περιεχομένου, τύπου IPTV. Δεδομένου ότι ο ΟΤΕ φέρει το βάρος απόδειξης των ισχυρισμών του περί τήρησης της αρχής της κοστοστρέφειας, θα πρέπει να κληθεί να αποδείξει, προσκομίζοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, ότι οι προτεινόμενες τιμές χονδρικής είναι κοστοστρεφείς.

β) Ο ΟΤΕ υποχρεούται να υποβάλλει στην ΕΕΤΤ, εντός 15 ημερών από την δημοσίευση της απόφασης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, i) τροποποίηση της Προσφοράς Αναφοράς Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης καθώς και ii) της Προσφοράς Αναφοράς Αδεσμοποίητης Πρόσβασης στον Τοπικό Βρόχο, προκειμένου να ενταχθεί σε αυτές η διαδικασία παροχής της υπηρεσίας χονδρικής.

γ) Ο ΟΤΕ υποχρεούται να προσκομίσει στην ΕΕΤΤ, εντός διμήνου από την δημοσίευση της απόφασης τα απαραίτητα υποστηρικτικά στοιχεία προκειμένου να αποδείξει ότι: i) οι προτεινόμενες τιμές χονδρικής επιτρέπουν στους εναλλακτικούς παρόχους να επαναλάβουν τις προσφορές λιανικής VDSL του ΟΤΕ και ii) οι εν λόγω τιμές είναι προσανατολισμένες στο κόστος.

δ) Ο ΟΤΕ θα υποβάλλει στην ΕΕΤΤ σε διμηνιαία βάση στοιχεία για την εξέλιξη του αριθμού πελατών VDSL χονδρικής και λιανικής και τον αριθμό πελατών ανά καμπίνα, καθώς και τα απολογιστικά στοιχεία. Τα οποία είναι αναγκαία για την εξέταση των οικονομικών προγραμμάτων.

ε) Ο ΟΤΕ επίσης θα υποβάλει εκ νέου στην ΕΕΤΤ, εφόσον επιθυμεί την κυκλοφορία τους, τα οικονομικά προγράμματα: «OTE DOUBLE PLAY 30 GR», «OTE DOUBLE PLAY 50 GR», «OTE DOUBLE PLAY 30 PLUS» και «OTE DOUBLE PLAY 50 PLUS» λαμβάνοντας υπόψη παρατήρηση της ΕΕΤΤ αναφορικά με το τέλος παρακράτησης.

στ) Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου έξι μηνών από την εκκίνηση παροχής λιανικών υπηρεσιών VDSL και σε κάθε περίπτωση μέχρι η ΕΕΤΤ να εκτιμήσει τις επιπτώσεις στην αγορά, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο αιτιολογικό της παρούσας, ο ΟΤΕ δεν θα υποβάλλει, στην ΕΕΤΤ προς έγκριση και δεν θα διαθέσει στην αγορά νέα πακέτα VDSL ή τροποποιήσεις των ιδίων.

Καταλήγοντας η απόφαση της ΕΕΤΤ αναφέρει ότι σε κάθε περίπτωση όχι αργότερα από την πάροδο ενός εξαμήνου από την ημερομηνία έναρξης παροχής λιανικών υπηρεσιών VDSL, η Επιτροπή, έχοντας συλλέξει όλα τα αναγκαία στοιχεία πραγματικής λειτουργίας της υπηρεσίας (υποστηρικτικά και απολογιστικά), θα εξετάσει την ύπαρξη ή μη πρακτικών συμπίεσης περιθωρίου, επιφυλασσομένη να ασκήσει και τις σχετικές αρμοδιότητές της για τον ex post έλεγχο της τήρησης της νομοθεσίας περί ελεύθερου ανταγωνισμού.

maik
26-09-12, 11:38
Απο infocom.gr

Σιβυλλική η απόφαση της ΕΕΤΤ για το VDSL

Προβληματισμός κυριαρχεί σε ΟΤΕ και εναλλακτικούς παρόχους – σε πρώτη φάση – μετά τη δημοσιοποίηση της απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) για την παροχή, υπό προϋποθέσεις, της υπηρεσίας VDSL.

Ως αρχική αντίδραση καμιά από τις τηλεπικοινωνιακές εταιρείες δεν δηλώνει ικανοποιημένη. Η επίμαχη απόφαση χαρακτηρίζεται επίσης περίπλοκη, ενώ προστίθεται πως για τη διατύπωσης τελικής θέσης χρειάζεται να μελετηθεί από τις αρμόδιες υπηρεσίες των εταιρειών (νομικά και εμπορικά τμήματα).

Ωστόσο, ορισμένα στελέχη των εναλλακτικών παρόχων σημειώνουν πως για κάποιες από τις υπηρεσίες (όπως για το double play με τη μικρότερη ταχύτητα VDSL) είναι εμφανής δια γυμνού οφθαλμού η συμπίεση του περιθωρίου κέρδους των εναλλακτικών παρόχων. Επίσης επικρατεί προβληματισμός για την επίδραση που θα έχει η νέα υπηρεσία στον ανταγωνισμό μεταξύ των εναλλακτικών παρόχων και του ΟΤΕ καθώς, όπως λέγεται επίσης από στελέχη των εναλλακτικών, η τιμή λιανικής για το VDSL του ΟΤΕ που εγκρίθηκε από την ΕΕΤΤ είναι κοντά ακόμα και στην τιμή του ADSL (τιμή καταλόγου χωρίς προσφορά). Ορισμένοι και πάλι από την πλευρά των εναλλακτικών επαναλαμβάνουν τα περί «πρόχειρης απόφασης» και δεν αποκλείουν το επόμενο διάστημα να προσφύγουν κατά της ΕΕΤΤ είτε στη δικαιοσύνη είτε στην αρμόδια διεύθυνση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Από την εν λόγω απόφαση στο μεταξύ δεν είναι εμφανές το πότε θα είναι δυνατόν ο καταναλωτής να έχει την υπηρεσία.

Μεταξύ άλλων στην απόφαση της ΕΕΤΤ ορίζεται πως γίνονται αποδεκτά τα τιμολόγια λιανικής του ΟΤΕ (έχουν ήδη ανακοινωθεί) για την εμπορική διάθεση υπηρεσιών VDSL λιανικής, συνδυαστικών οικονομικών προγραμμάτων με υπηρεσίες VDSL και για την παροχή χονδρικής υπηρεσίας με την ονομασία «Virtual Partial Unbundled Loop (VPU)» ή «Εικονικά Μερικά Αποδεσμοποίητος Βρόχος (ΕΜΑ)», υπό τους παρακάτω όρους που πρέπει να πληρούνται από τον ΟΤΕ:

α) Η εμπορική διάθεση των προτεινόμενων λιανικών υπηρεσιών θα αρχίσει από την επομένη της ημερομηνίας κατά την οποία το προϊόν χονδρικής, με την ονομασία «Virtual Partial Unbundled Loop (VPU)» ή «Εικονικά Μερικά Αποδεσμοποίητος Βρόχος (ΕΜΑ)» θα είναι διαθέσιμο και πλήρως λειτουργικό προς τους εναλλακτικούς παρόχους. Ο ανωτέρω όρος πληρούται εφόσον έχουν δοθεί από τον ΟΤΕ στους εναλλακτικούς παρόχους αναλυτικές τεχνικές προδιαγραφές και επαρκής χρόνος για την ολοκλήρωση εκ μέρους τους των τεχνικών ελέγχων. Το προϊόν «ΕΜΑ» πρέπει επίσης να είναι διαθέσιμο και λειτουργικό, όχι μόνο για υφιστάμενους συνδρομητές, όπως αναφέρεται στην πρόταση του ΟΤΕ, αλλά και για νέους συνδρομητές μέχρι τις 26-11-2012, σύμφωνα με την αρχή της μη διακριτικής μεταχείρισης. Τα νέα χονδρικά προϊόντα ΕΜΑ πρέπει να εξασφαλίζουν, μέσω των συνδέσεων VDSL επίπεδο ποιότητας υπηρεσίας, που να ικανοποιεί το εύλογο αίτημα των εναλλακτικών παρόχων να προσφέρουν στους συνδρομητές τους πρόσβαση ιδίως σε υπηρεσίες VoIP και περιεχομένου, τύπου IPTV. Δεδομένου ότι ο ΟΤΕ φέρει το βάρος απόδειξης των ισχυρισμών του περί τήρησης της αρχής της κοστοστρέφειας, θα πρέπει να κληθεί να αποδείξει, προσκομίζοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, ότι οι προτεινόμενες τιμές χονδρικής είναι κοστοστρεφείς.

β) Ο ΟΤΕ υποχρεούται να υποβάλλει στην ΕΕΤΤ, εντός 15 ημερών από την δημοσίευση της απόφασης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, i) τροποποίηση της Προσφοράς Αναφοράς Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης καθώς και ii) της Προσφοράς Αναφοράς Αδεσμοποίητης Πρόσβασης στον Τοπικό Βρόχο, προκειμένου να ενταχθεί σε αυτές η διαδικασία παροχής της υπηρεσίας χονδρικής.

γ) Ο ΟΤΕ υποχρεούται να προσκομίσει στην ΕΕΤΤ, εντός διμήνου από την δημοσίευση της απόφασης τα απαραίτητα υποστηρικτικά στοιχεία προκειμένου να αποδείξει ότι: i) οι προτεινόμενες τιμές χονδρικής επιτρέπουν στους εναλλακτικούς παρόχους να επαναλάβουν τις προσφορές λιανικής VDSL του ΟΤΕ και ii) οι εν λόγω τιμές είναι προσανατολισμένες στο κόστος.

δ) Ο ΟΤΕ θα υποβάλλει στην ΕΕΤΤ σε διμηνιαία βάση στοιχεία για την εξέλιξη του αριθμού πελατών VDSL χονδρικής και λιανικής και τον αριθμό πελατών ανά καμπίνα, καθώς και τα απολογιστικά στοιχεία. Τα οποία είναι αναγκαία για την εξέταση των οικονομικών προγραμμάτων.

ε) Ο ΟΤΕ επίσης θα υποβάλει εκ νέου στην ΕΕΤΤ, εφόσον επιθυμεί την κυκλοφορία τους, τα οικονομικά προγράμματα: «OTE DOUBLE PLAY 30 GR», «OTE DOUBLE PLAY 50 GR», «OTE DOUBLE PLAY 30 PLUS» και «OTE DOUBLE PLAY 50 PLUS» λαμβάνοντας υπόψη παρατήρηση της ΕΕΤΤ αναφορικά με το τέλος παρακράτησης.

στ) Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου έξι μηνών από την εκκίνηση παροχής λιανικών υπηρεσιών VDSL και σε κάθε περίπτωση μέχρι η ΕΕΤΤ να εκτιμήσει τις επιπτώσεις στην αγορά, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο αιτιολογικό της παρούσας, ο ΟΤΕ δεν θα υποβάλλει, στην ΕΕΤΤ προς έγκριση και δεν θα διαθέσει στην αγορά νέα πακέτα VDSL ή τροποποιήσεις των ιδίων.

Καταλήγοντας η απόφαση της ΕΕΤΤ αναφέρει ότι σε κάθε περίπτωση όχι αργότερα από την πάροδο ενός εξαμήνου από την ημερομηνία έναρξης παροχής λιανικών υπηρεσιών VDSL, η Επιτροπή, έχοντας συλλέξει όλα τα αναγκαία στοιχεία πραγματικής λειτουργίας της υπηρεσίας (υποστηρικτικά και απολογιστικά), θα εξετάσει την ύπαρξη ή μη πρακτικών συμπίεσης περιθωρίου, επιφυλασσομένη να ασκήσει και τις σχετικές αρμοδιότητές της για τον ex post έλεγχο της τήρησης της νομοθεσίας περί ελεύθερου ανταγωνισμού.

Ακομα και οι καλυτεροι μαγειρες του κοσμου ειναι γρηγοροτεροι.

nyo64
27-09-12, 17:42
Παιδεία καλησπέρα.Να ρωτήσω κάτι εγώ έχω ote connx 2mbps + σταθερά με 65 att και μένω στον Αλιμο.Στην γειτονιά μου έχουνε φτιάξη καινούργιες ντουλάπες ΟΤΕ και εγώ έχω μια στα 50μ από το σπίτι μου. Θέλω να ρωτήσω αν αυτές οι ντουλάπες όταν ενεργοποιηθούν εκτός από vdsl θα παρέχουν και adsl full 24αρι μόνο στους πελάτες που έχουνε ΟΤΕ η και σε άλλες εταιρείες και αν θα μπορώ να αναβαθμίσω την σύνδεση μου σε 24αρα? Επίσης γνωρίζουμε πότε θα ενεργοποιηθούν?

emeliss
27-09-12, 17:51
Βιάζεσαι. Έχουμε δρόμο ακόμα.

george94
27-09-12, 20:30
Ακομα και οι καλυτεροι μαγειρες του κοσμου ειναι γρηγοροτεροι.

Ιδιαίτερα όταν οι μισοί μάγειρες ακούνε τις συνταγές του Υπουργείου, που είναι στα Γερμανικά, ενώ οι άλλοι μισοί, που ψωνίζουν από την τοπική αγορά των παρόχων, θέλουν να βγάλουν την συνταγή ¨σούπα¨ για να μην δυσαρεστήσουν τους τοπικούς εργοδότες τους.

zaras27
04-10-12, 14:28
Στο κέντρο Αλεξάνδρας έχουν μπει καμπίνες ή μου φάνηκε ?

21706
04-10-12, 14:41
Στο κέντρο Αλεξάνδρας έχουν μπει καμπίνες ή μου φάνηκε ?

Πού ακριβώς; Πες κανένα δρόμο.

zaras27
04-10-12, 14:51
Στον Αρειο Παγο

pelopas1
04-10-12, 21:03
εχει τοποθετηθει καινουργια καμπινα επι της κηφησιας...λιγο πριν την πρεσβεια του ισραηλ

21706
04-10-12, 21:29
εχει τοποθετηθει καινουργια καμπινα επι της κηφησιας...λιγο πριν την πρεσβεια του ισραηλ

Δεν νομίζω ότι φτάνει μέχρι εκεί το κέντρο Αλεξάνδρας.
Μάλλον είναι στο κέντρο Ψυχικού.

jpcupra
05-10-12, 17:59
Λετε ξαναλετε ξαναματαλετε για καμπινες απο δω καμπινες απο κει...
Χεστηκ@με παιδες για τις καμπινες... :p

Καμπινες υπαρχουνε πολλες και συνεχως θα μπαινουνε... Ολοι λιγο πολυ εχουμε-θα εχουμε
μια καμπινα διπλα μας. οκ το καταλαβαμε...

ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΡΑΑΑΑΑ :p:p

21706
05-10-12, 18:03
Λετε ξαναλετε ξαναματαλετε για καμπινες απο δω καμπινες απο κει...
Χεστηκ@με παιδες για τις καμπινες... :p

Καμπινες υπαρχουνε πολλες και συνεχως θα μπαινουνε... Ολοι λιγο πολυ εχουμε-θα εχουμε
μια καμπινα διπλα μας. οκ το καταλαβαμε...

ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΡΑΑΑΑΑ :p:p

Καμπίνες και ξερό ψωμί!

A_gamer
05-10-12, 19:37
Ψωμί, πενήντα*, ελευθερία! :p

*Mbps

jpcupra
05-10-12, 23:36
that's the spirit λεμεεεεεεεεε :lol::lol::lol::lol:

DragonFun
06-10-12, 05:54
περιμεντε μεχρι 2013 παιδες
μια φορα τη βδομαδα να μπαινετε μπας και δειτε τπτ
αλλα 2013 και μετα πιστευω.

pelopas1
06-10-12, 21:29
περιμεντε μεχρι 2013 παιδες
μια φορα τη βδομαδα να μπαινετε μπας και δειτε τπτ
αλλα 2013 και μετα πιστευω.

απο το επομενο καλοκαιρι θα δουμε τα πρωτα σημαδια αναβαθμισεων

Mad Mango
07-10-12, 14:32
Ψωμί, πενήντα*, ελευθερία! :p

*Mbps

Χαχαχαχαχα!

geodark8
07-10-12, 15:29
Εγώ επισκεύτηκα απο περιέργια ένα κατάστημα ΟΤΕ στο Π.Φάληρο.
Μου απάτησαν ό,τι περίπου περίμενα,δηλαδή ότι "πηλωτικά"! διαθέτουν το vdsl σε μερικές περιοχές και όσοι δεν έχουμε ήδη νέες καμίνες από το 2013 και μετά.
Απο τα συμφραζώμενα κατάλαβα πως θα περιμένουν την τελική τελική έγκριση για να φτιάξουν και αλλού νέες καμπίνες. Το απολύτως λογικό δηλαδή, εφόσον δεν υπάρχει βεβαιότητα πως θα επιτρέψουν την διάθεση του vdsl απο τον ΟΤΕ για ποιο λόγο να φτιάχνει νέες καμπίνες και να ξοδεύει λεφτά τα οποία στο άμεσο μέλλον μπορεί να μην χρειαστούν.

kostasdina
08-10-12, 04:45
http://fullpc.gr/news/market/antitheti-i-wind-me-tin-apofasi-tis-eett-schetika-me-to-vdsl?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+FullPC-GR+%28FullPC.gr%29

cyberten
08-10-12, 08:01
Εγώ επισκεύτηκα απο περιέργια ένα κατάστημα ΟΤΕ στο Π.Φάληρο.
Μου απάτησαν ό,τι περίπου περίμενα,δηλαδή ότι "πηλωτικά"! διαθέτουν το vdsl σε μερικές περιοχές και όσοι δεν έχουμε ήδη νέες καμίνες από το 2013 και μετά.
Απο τα συμφραζώμενα κατάλαβα πως θα περιμένουν την τελική τελική έγκριση για να φτιάξουν και αλλού νέες καμπίνες. Το απολύτως λογικό δηλαδή, εφόσον δεν υπάρχει βεβαιότητα πως θα επιτρέψουν την διάθεση του vdsl απο τον ΟΤΕ για ποιο λόγο να φτιάχνει νέες καμπίνες και να ξοδεύει λεφτά τα οποία στο άμεσο μέλλον μπορεί να μην χρειαστούν.

Παιδιά τα πράγματα χρονικά περιγράφονται "τράτζικ". Το είχα αναφέρει πιο αναλυτικά σε ένα άλλο "θέμα": http://www.adslgr.com/forum/threads/657498-VDSL-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%94%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B1?p=4817910#post4817910 . Δεν μιλάμε απλά για αρχές α΄1τρίμηνο 2013 αλλά ίσως για β' τρίμηνο και βλέπουμε.

wesker
09-10-12, 12:02
http://fullpc.gr/news/market/antitheti-i-wind-me-tin-apofasi-tis-eett-schetika-me-to-vdsl?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+FullPC-GR+%28FullPC.gr%29
Όσα δεν φτάνει η αλεπού...

@ ADSLgr.com All rights reserved.