PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43

21706
23-10-12, 20:07
Ανταποδοτικά οφέλη, ασφαλτοστρώσεις δρόμων και άλλα παραμύθια:

http://www.adslgr.com/forum/threads/587031-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%B7-%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%AE-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CF%89%CE%BD-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD

aligatoras
23-10-12, 20:21
Είναι γνωστό ότι ο δήμαρχος Περιστερίου είναι μεγάλος @@ συγνώμη αλλά με όλο το συμπάθιο. Είναι ένας Αβραμόπουλος σε λίγο καλύτερη version. Μιλάμε όλοι μα όλοι οι δρόμοι στο Περιστέρι είναι κατσικόδρομοι, στην Αρτέμιδα που είναι η μάνα μου σε χωματόδρομο είναι καλύτερος από τους κεντρικούς στο Περιστέρι.

Και φυσικά επειδή είναι γνωστό λαμόγιο ζητάει από τον ΟΤΕ να στρώσει τους δρόμους. Γιατί δεν το έχει ζητήσει απ' όσους έχουν σκάψει τόσο καιρό για οπτικές και τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους.

Αλλά φυσικά άμα ήταν να εγκαινιάσουμε καμιά πλατεία θα τρέχαμε όλοι μαζί. α επίσης οι επόμενοι δυο σταθμοί του μετρό στο Περιστέρι ανοίγουν τα τελευταία 6 χρόνια που έχω μετακομίσει εδώ με προσωπική πρωτοβουλία του δημάρχου.

Κατά τα άλλα καινοτομία. άμα ήταν μάγκας πριν από 3 μήνες έσκαψε η Cyta όλο το περιστέρι σχεδόν γιατί δεν τους υποχρέωσε να στρώσουν ; Επειδή δεν είναι ημίδημόσιο ;

Και αν ήταν ακόμα πιο μάγκας θα τους μάζευε όλους όσους ενδιαφέρονται και θα τους έλεγε παιδιά σκάψτε όλοι μαζί ταυτόχρονα και τοποθετήστε με ανταποδοτικά για εμένα hot spot σε κεντρικά σημεία, δίκτυα για τις δημόσιες υπηρεσίες και στρώστε και τον δρόμο αφού θα έχετε σπάσει το κόστος.

21706
23-10-12, 20:38
Δηλαδή ο δήμαρχος δεν εφαρμόζει την υπ. απόφαση
και δεν διαμαρτύρεται κανένας πάροχος;
Απίθανο μου φαίνεται.

emeliss
23-10-12, 22:02
Απίθανο μου φαίνεται.
Στην Ελλάδα απίθανο είναι να εφαρμόζονται οι νόμοι, όχι το αντίθετο.

21706
23-10-12, 22:07
Στην Ελλάδα απίθανο είναι να εφαρμόζονται οι νόμοι, όχι το αντίθετο.

Απίθανο μου φαίνεται να μη διαμαρτύρεται κανένας πάροχος
για την άρνηση του δημάρχου να εφαρμόσει την απόφαση.

emeliss
23-10-12, 22:10
Γιατί, θα το είχες μάθει;

21706
23-10-12, 22:16
Γιατί, θα το είχες μάθει;

Θα το είχαν κάνει βούκινο οι πάροχοι! Θα είχανε κανένα λόγο
να το κρύψουν;

emeliss
23-10-12, 22:22
Δεν θα είχαν κάτι να κερδίσουν. Αυτά τα ανούσια δελτία τύπου με κλαψουρίσματα δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης πλην της προσπάθειας δημιουργίας εντυπώσεων.

21706
23-10-12, 22:26
Δεν θα είχαν κάτι να κερδίσουν. Αυτά τα ανούσια δελτία τύπου με κλαψουρίσματα δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης πλην της προσπάθειας δημιουργίας εντυπώσεων.

Η δίκαιη διαμαρτυρία του παρόχου που θίγονται τα συμφέροντά του
από το δήμαρχο δεν νομίζω ότι λέγεται κλαψούρισμα.

emeliss
23-10-12, 22:48
Νομίζεις. Αν θίγονται υπάρχει η νόμιμη οδός με τα 2, 3 χρόνια νόμιμης αναμονής. Με το ΔΤ πάντως δεν κερδίζουν τιποτα.

21706
23-10-12, 23:22
Νομίζεις. Αν θίγονται υπάρχει η νόμιμη οδός με τα 2, 3 χρόνια νόμιμης αναμονής. Με το ΔΤ πάντως δεν κερδίζουν τιποτα.

Κερδίζουν τη συμπάθεια των πολιτών οι οποίοι δεν θα
ξαναβγάλουν τον ίδιο δήμαρχο που τους στερεί το vdsl!

- - - Updated - - -

Και οι πάροχοι έχουν σύμμαχο την αντιπολίτευση στο Δήμο.
Η οποία αντιπολίτευση έχει κάθε λόγο να ξεσκεπάσει τις
παρανομίες του δημάρχου.

Panvas
29-10-12, 05:38
... α επίσης οι επόμενοι δυο σταθμοί του μετρό στο Περιστέρι ανοίγουν τα τελευταία 6 χρόνια που έχω μετακομίσει εδώ με προσωπική πρωτοβουλία του δημάρχου.


Off topic ερωτηση..τι εννοεις;;;

ThReSh
31-10-12, 16:25
έχουν αρχίσει εδώ και μερικές μέρες έργα στα Μελίσσια και στην Πεντέλη...

george94
31-10-12, 21:06
έχουν αρχίσει εδώ και μερικές μέρες έργα στα Μελίσσια και στην Πεντέλη...

Σε λίγες μέρες θα αρχίσουν και στα Βριλήσσια, έχουν ήδη πάρει την άδεια από τον εκεί Δήμαρχο.

spartacus
01-11-12, 22:42
έχουν αρχίσει εδώ και μερικές μέρες έργα στα Μελίσσια και στην Πεντέλη...

όταν λες εργα τι εννοείς; βάζουν καμπινες στα καφαο ωστε να εχουν ολοι vdsl ή απλά θα δινουν σε ακτινα 1 χιλιομέτρου όπως η cyta;

ThReSh
01-11-12, 22:54
όταν λες εργα τι εννοείς; βάζουν καμπινες στα καφαο ωστε να εχουν ολοι vdsl ή απλά θα δινουν σε ακτινα 1 χιλιομέτρου όπως η cyta;

ρίχνουν οπτικές ίνες στην Αγίου Γεωργίου (κάτω από τα φανάρια στο λύκειο) και έχουν ξεθάψει το ΚΑΦΑΟ στη Τριπόλεως :D

makfil
01-11-12, 23:12
Με βάση το σχεδιασμό του ΟΤΕ στις περιοχές του ΑΚ Χαλανδρίου, αντικαθίστανται τα παλιά ΚΑΦΑΟ με τις νέες καμπίνες και συνδέονται με οπτική ίνα στο ΑΚ.
Όπως έμαθα σήμερα, ο σχεδιασμός εφαρμόζεται στους δήμους που βρίσκονται σε απόσταση πάνω από 1 χλμ από το ΑΚ.

Ήδη στη Φιλοθέη ολοκληρώθηκαν τα εργα σε χρόνο ρεκόρ, έγινε η μεταγωγή στις νέες καμπίνες και το δίκτυο της οπτικής μέχρι την Κηφισίας, από όπου πάει στο ΑΚ.

Βέβαια, τα έργα αυτά σχετίζονται άμεσα με τη λειτουργία του vdsl και νομίζω ότι αυτή θα καθυστερήσει αφού εκκρεμούν οι ενστάσεις της Forthnet και της Wind κατά της απόφασης της ΕΕΤΤ που ενέκρινε το τιμολόγιο του ΟΤΕ.

rexdimos
01-11-12, 23:16
απο 26/11 ξεκιναμε αντε να δουμε

makfil
01-11-12, 23:26
απο 26/11 ξεκιναμε αντε να δουμε

Έχεις στοιχεία γι' αυτό;
Αφορά γενικά το θέμα ή μόνο τη Γλυφάδα;

21706
01-11-12, 23:36
Έχεις στοιχεία γι' αυτό;


Αυτό δήλωσε ο κ. Τσαμάζ.

rexdimos
01-11-12, 23:38
πρωτα απο ολα το ανακοινωσε ο τσαμαζ στο δελτιο ειδησεων των 8 στον αντ1 συγκεκριμενα ειπε απο το τελος νοεμβριου και μετα η εκφωνητρια ανεφερε την ημερομηνια 26/11 σαν ημερομηνια εναρξης του <<γρηγορου ιντερνετ εως 50mbs>>και μαλλον αν κατλαβα καλα δεν ηταν συνεντευξη του προεδρου του οτε αλλα τοποθετηση του για πηγιανε πακετο με το πιλοτικο 4g και την εθελουσια εξοδο 1500 υπαλληλων τωρα μαλλον αν συμβει θα ειναι σε περιοχες που ηδη ειναι ετοιμες γλυφαδα κλπ κλπ

apostolt
02-11-12, 00:01
Έχεις στοιχεία γι' αυτό;
Αφορά γενικά το θέμα ή μόνο τη Γλυφάδα;

Το ξερω οτι πλεον εχουμε πολλα νηματα για το θεμα αλλα σε αλλο νημα δωθηκε λινκ απο τα ΝΕΑ για το τι ειπε ο Κος Τσαμαζ στην infocom.Στην imerisia υπαρχει η ιδια ανακοινωση.

spartacus
02-11-12, 00:42
ρίχνουν οπτικές ίνες στην Αγίου Γεωργίου (κάτω από τα φανάρια στο λύκειο) και έχουν ξεθάψει το ΚΑΦΑΟ στη Τριπόλεως :D

άγιο Σύλλα έχω ελπίδες λες;

giatros.net
02-11-12, 09:29
άγιο Σύλλα έχω ελπίδες λες;

Θα πληρώσεις κάτι παραπάνω, αλλά κάτι θα γινει... :rofl:

rexdimos
02-11-12, 09:35
εγω το ακουσα τι ειπε στο διαδρομο στο γυμνσαστηριο παρα λιγο να αρχισω να τρεχω προς τα πισω :lol:

pelopas1
02-11-12, 14:17
Θα πληρώσεις κάτι παραπάνω, αλλά κάτι θα γινει... :rofl:

αρα και εμεις στην πευκη/λυκοβρυση θα πληρωσουμε μπαξισι (καπελο):p

ThReSh
02-11-12, 19:51
άγιο Σύλλα έχω ελπίδες λες;

Λογικά θα καλύψουν και Νέα Πεντέλη...

george94
02-11-12, 22:11
Ρε παιδιά για Περιστέρι καμιά ενημέρωση έχουμε εκτός από το Τ/Κ αν θα προχωρήσουν με αναβάθμιση των καφαο. Μέχρι τώρα δεν έχω δει τίποτα πουθενά.

Έχω την πληροφορία ότι μετά από επιμονή του Δημάρχου Περιστερίου για πρόσθετες παροχές προς τον Δήμο (ασφαλτοστρώσεις δρόμων) ο ΟΤΕ απέσυρε το ενδιαφέρον του να αναπτύξει δίκτυο VDSL με 50 καμπίινες στην πλέον προβληματική περιοχή του Περιστερίου.
Μαθαίνω ότι ο ΟΤΕ έχει μάλιστα πληρώσει στον Δήμο και τέλη διέλευσης, ο Δήμαρχος όμως επιμένει καταδικάζοντας τους δημότες του στον ψηφιακό μεσαίωνα, προσδοκώντας ίσως μαζί με την Ανάσταση των Νεκρών το FTTH του Υπουργείου.

21706
02-11-12, 22:38
Έχω την πληροφορία ότι μετά από επιμονή του Δημάρχου Περιστερίου για πρόσθετες παροχές προς τον Δήμο (ασφαλτοστρώσεις δρόμων) ο ΟΤΕ απέσυρε το ενδιαφέρον του να αναπτύξει δίκτυο VDSL με 50 καμπίινες στην πλέον προβληματική περιοχή του Περιστερίου.
Μαθαίνω ότι ο ΟΤΕ έχει μάλιστα πληρώσει στον Δήμο και τέλη διέλευσης, ο Δήμαρχος όμως επιμένει καταδικάζοντας τους δημότες του στον ψηφιακό μεσαίωνα, προσδοκώντας ίσως μαζί με την Ανάσταση των Νεκρών το FTTH του Υπουργείου.

Σύμφωνα με την απόφαση «Διαδικασία χορήγησης δικαιωμάτων διέλευσης δικτύων
Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών» ο Δήμαρχος δεν μπορεί να ζητήσει πρόσθετες παροχές
προς τον Δήμο από τον ΟΤΕ.

giatros.net
03-11-12, 10:51
Σύμφωνα με την απόφαση «Διαδικασία χορήγησης δικαιωμάτων διέλευσης δικτύων
Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών» ο Δήμαρχος δεν μπορεί να ζητήσει πρόσθετες παροχές
προς τον Δήμο από τον ΟΤΕ.

:oneup: σωστόστ

makfil
03-11-12, 10:56
Άλλο το τι γράφει το χαρτί και κάθε νόμος και άλλο το τι απαιτεί κάθε δήμαρχος.
Έχουμε ήδη δύο παραδείγματα, ένα του Περιστερίου και ένα του Αμαρουσίου, που οι δήμαρχοι ζητούν αντισταθμιστικά για να δώσουν την άδεια για τα έργα του ΟΤΕ στην περιοχή τους.

21706
03-11-12, 11:22
ΚΥΑ, Άρθρο 6, Παρ. 5:

α. Αν ο αιτών είναι πάροχος δημοσίων δικτύων ηλεκτρονικών
επικοινωνιών και ο φάκελος αίτησης είναι πλήρης, η αρμόδια Υπηρεσία
αποφασίζει αιτιολογημένα για την παροχή έγκρισης, εντός προθεσμίας τριάντα
(30) ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία παραλαβής του φακέλου, με
την επιφύλαξη των οριζομένων στο πρώτο εδάφιο της παρ. 5 του άρθρου 29
του ν.3431/2006, όπως ισχύει.
β. Αν παρέλθει άπρακτη η ως άνω προθεσμία, η έγκριση τεκμαίρεται ότι
χορηγήθηκε αυτοδικαίως. Στην περίπτωση αυτή ο πάροχος δημοσίων δικτύων
ηλεκτρονικών επικοινωνιών επιδίδει στην αρμόδια Υπηρεσία εξωδίκως
υπεύθυνη δήλωση σχετικά με την πάροδο άπρακτης της παραπάνω
προθεσμίας. Η εξώδικη δήλωση του Παρόχου, συνοδευόμενη από
επικυρωμένο αντίγραφο της αίτησης, στην οποία εμφαίνεται και ο αριθμός
πρωτοκόλλου της αίτησης, επέχει θέση έγκρισης και θεωρείται ακολούθως από
τις κατά τόπο αρμόδιες αστυνομικές αρχές.

Τα υπόλοιπα για τα αντισταθμιστικά των δήμων είναι ράδιο αρβύλα.

makfil
03-11-12, 15:31
Δηλαδή, θέλεις να μας πεις ότι ο ΟΤΕ δεν γνωρίζει την ΚΥΑ αυτή και γι΄αυτό δεν εκτελεί το έργο στους δύο παραπάνω δήμους, ενώ μπορεί;

Ειλικρινά, φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις που ζεις.

sdikr
03-11-12, 15:34
ΚΥΑ, Άρθρο 6, Παρ. 5:

α. Αν ο αιτών είναι πάροχος δημοσίων δικτύων ηλεκτρονικών
επικοινωνιών και ο φάκελος αίτησης είναι πλήρης, η αρμόδια Υπηρεσία
αποφασίζει αιτιολογημένα για την παροχή έγκρισης, εντός προθεσμίας τριάντα
(30) ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία παραλαβής του φακέλου, με
την επιφύλαξη των οριζομένων στο πρώτο εδάφιο της παρ. 5 του άρθρου 29
του ν.3431/2006, όπως ισχύει.
β. Αν παρέλθει άπρακτη η ως άνω προθεσμία, η έγκριση τεκμαίρεται ότι
χορηγήθηκε αυτοδικαίως. Στην περίπτωση αυτή ο πάροχος δημοσίων δικτύων
ηλεκτρονικών επικοινωνιών επιδίδει στην αρμόδια Υπηρεσία εξωδίκως
υπεύθυνη δήλωση σχετικά με την πάροδο άπρακτης της παραπάνω
προθεσμίας. Η εξώδικη δήλωση του Παρόχου, συνοδευόμενη από
επικυρωμένο αντίγραφο της αίτησης, στην οποία εμφαίνεται και ο αριθμός
πρωτοκόλλου της αίτησης, επέχει θέση έγκρισης και θεωρείται ακολούθως από
τις κατά τόπο αρμόδιες αστυνομικές αρχές.

Τα υπόλοιπα για τα αντισταθμιστικά των δήμων είναι ράδιο αρβύλα.

Τα αν τα πρόσεξες;
ξέρεις πιστεύω πόσο εύκολα τα αν γίνονται πράξη, ακόμα και αν γίνουν έχουμε τις εφέσεις κλπ, με το υπάρχον σύστημα 3 με 5 χρονάκια

21706
03-11-12, 15:50
Δηλαδή, θέλεις να μας πεις ότι ο ΟΤΕ δεν γνωρίζει την ΚΥΑ αυτή και γι΄αυτό δεν εκτελεί το έργο στους δύο παραπάνω δήμους, ενώ μπορεί;

Ειλικρινά, φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις που ζεις.

Όχι, θέλω να πω ότι εσύ δεν γνωρίζεις την ΚΥΑ.
Και βαριέμαι να σε μάθω ανάγνωση...

- - - Updated - - -


Τα αν τα πρόσεξες;
ξέρεις πιστεύω πόσο εύκολα τα αν γίνονται πράξη, ακόμα και αν γίνουν έχουμε τις εφέσεις κλπ, με το υπάρχον σύστημα 3 με 5 χρονάκια

Ξέρω ότι η προθεσμία είναι ένας μήνας χωρίς κανένα «αν»!
Όσο για τις εφέσεις κλπ είναι άσχετες με τα «αντισταθμιστικά» του ράδιο αρβύλα.

makfil
03-11-12, 15:51
Όχι, θέλω να πω ότι εσύ δεν γνωρίζεις την ΚΥΑ.
Και βαριέμαι να σε μάθω ανάγνωση...

Θα σου απαντούσα, όπως σου αρμόζει, αλλά με πρόλαβε ο moderator.
Η εριστικότητά σου έχει ξεπεράσει τα όρια, όπως λένε και πολλοί άλλοι.

Τέλος η συζήτηση μαζί σου.

21706
03-11-12, 16:56
Θα σου απαντούσα, όπως σου αρμόζει, αλλά με πρόλαβε ο moderator.
Η εριστικότητά σου έχει ξεπεράσει τα όρια, όπως λένε και πολλοί άλλοι.

Τέλος η συζήτηση μαζί σου.

Κάθε λέξη σου αποδεικνύει ότι είσαι ένας άξιος
αναμεταδότης του ράδιο αρβύλα.

Συνέχισε το ωραίο έργο σου.

sdikr
03-11-12, 17:01
Όχι, θέλω να πω ότι εσύ δεν γνωρίζεις την ΚΥΑ.
Και βαριέμαι να σε μάθω ανάγνωση...

- - - Updated - - -



Ξέρω ότι η προθεσμία είναι ένας μήνας χωρίς κανένα «αν»!
Όσο για τις εφέσεις κλπ είναι άσχετες με τα «αντισταθμιστικά» του ράδιο αρβύλα.

Κάνε τότε εναν κόπο να διαβάσεις τον ν.3431/2006 αθρο 29, θα δεις μάλιστα οτι και εκεί υπάρχει η αναφορά για 3 μήνες μετά την αίτηση ενω τώρα απλά το κάνανε 1 μηνα.....

21706
03-11-12, 18:21
Κάνε τότε εναν κόπο να διαβάσεις τον ν.3431/2006 αθρο 29, θα δεις μάλιστα οτι και εκεί υπάρχει η αναφορά για 3 μήνες μετά την αίτηση ενω τώρα απλά το κάνανε 1 μηνα.....

Ο νόμος 3431/2006, άρθρο 29, παράγραφος 5 στην οποία παραπέμπει η ΚΥΑ λέει αυτά:
Με την επιφύλαξη των διατάξεων που αφορούν τη
δυνατότητα διέλευσης και εγκατάστασης σε αρχαιο−
λογικούς χώρους, η αρμόδια αρχή, ενώπιον της οποίας
έχει υποβληθεί αίτημα σχετικό με τη χορήγηση δικαιω−
μάτων διέλευσης από πάροχο δημόσιων δικτύων ηλε−
κτρονικών επικοινωνιών, εφόσον συνοδεύεται από όλα
τα κατά νόμο απαιτούμενα δικαιολογητικά, υποχρεούται
να χορηγεί τα δικαιώματα διέλευσης ή άλλως να απα−
ντά αιτιολογημένα επί της υποβληθείσας αίτησης στον
ενδιαφερόμενο πάροχο εντός τριάντα ημερών από την
παραλαβή της σχετικής αίτησης.

Δηλαδή ό,τι λέει και η ΚΥΑ. Οι 3 μήνες είναι για τους παρόχους μη δημόσιου δικτύου ηλεκτρονικών
επικοινωνιών.

pelopas1
03-11-12, 19:04
ο οτε εκανε ανακοινωσεις στον δημοτικο τυπο του αμαρουσιου(εφημεριδες οχι web) για τις επερχομενες αναβαθμισεις για VDSL 50 mbps :hmm:

tetra82
04-11-12, 00:20
To γράφω εδω (δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα) αλλά έκανα το τεστ στο ΣΑΠΕΣ και τα αποτελέσματα είναι λίγο οτι ναναι.

Λοιπόν την στιγμή που έκανα το test το router μου έγραφε

Status: Up
Downstream Rate: 6233 Kbps
Upstream Rate: 768 Kbps

Έκανα το test και μου έβγαλε τα εξής

111518

Το θέμα είναι... Πως γίνεται η θεωρητική ταχύτητα να είναι 18 (και 21 στην VDSL για την οποία έκανα και το test) και να συνδέεται στα 4/6;

21706
04-11-12, 00:35
Δώσε και τα άλλα στατιστικά της γραμμής σου.

tetra82
04-11-12, 00:53
Δώσε και τα άλλα στατιστικά της γραμμής σου.

Έχω το Linksys χ2000 και απ΄οτι βλέπω και στο Google δεν δείχνει SNR margin / Line Attenuation.

logan11
06-11-12, 03:58
Όπως έμαθα σήμερα, ο σχεδιασμός εφαρμόζεται στους δήμους που βρίσκονται σε απόσταση πάνω από 1 χλμ από το ΑΚ.


Διάβασέ το ξανά και πες μας που είναι το λάθος.

This sentence is wrong in so many levels.

- "Κύριε Πρόεδρε, παρακαλώ να διαγραφεί από τα πρακτικά".

makfil
06-11-12, 07:37
Διάβασέ το ξανά και πες μας που είναι το λάθος.

This sentence is wrong in so many levels.

- "Κύριε Πρόεδρε, παρακαλώ να διαγραφεί από τα πρακτικά".

Η πρόταση είναι απολύτως σωστή και στο παράδειγμα του ΑΚ Χαλανδρίου, που αναφέρεται το συγκεκριμένο post (#1817), αντικαθίστανται τα παλιά ΚΑΦΑΟ με νέες καμπίνες και αυτές συνδέονται με οπτική ίνα με το ΑΚ Χαλανδρίου, στους δήμους Φιλοθέης, Βριλησίων (http://www.adslgr.com/forum/threads/674569-Vdsl-%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%B1), Μελισίων (http://www.adslgr.com/forum/threads/353284-vdsl-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1/page121), Πεντέλης, δηλαδή στους δήμους που απέχουν πάνω από 1 χλμ από το συγκεκριμένο ΑΚ.

Αντίθετα, δεν περιλαμβάνεται σ' αυτό το σχεδιασμό, τουλάχιστον επί του παρόντος, ο δήμος Χαλανδδρίου.

kover
06-11-12, 11:03
Η πρόταση είναι απολύτως σωστή και στο παράδειγμα του ΑΚ Χαλανδρίου, που αναφέρεται το συγκεκριμένο post (#1817), αντικαθίστανται τα παλιά ΚΑΦΑΟ με νέες καμπίνες και αυτές συνδέονται με οπτική ίνα με το ΑΚ Χαλανδρίου, στους δήμους Φιλοθέης, Βριλησίων (http://www.adslgr.com/forum/threads/674569-Vdsl-%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%B1), Μελισίων (http://www.adslgr.com/forum/threads/353284-vdsl-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1/page121), Πεντέλης, δηλαδή στους δήμους που απέχουν πάνω από 1 χλμ από το συγκεκριμένο ΑΚ.

Αντίθετα, δεν περιλαμβάνεται σ' αυτό το σχεδιασμό, τουλάχιστον επί του παρόντος, ο δήμος Χαλανδδρίου.

Τα Βριλήσσια αυτή τη στιγμή εξυπηρετούνται από 4 κέντρα και στα 4 είναι αρκετά μακρυά. Εξυπηρετούνται από το ΑΚ χαλανδρίου, Πεντέλης, Μελισσίων και Αγίας Παρασκευής. Το σκάψιμο που ξεκίνησε το Σάββατο 3/11 είναι για το κομμάτι των Βριλησσίων που ανήκει στη Πεντέλη (80χχχχ). Για το κομμάτι που ανήκει στο Χαλάνδρι (κάτω Βριλήσσια) δεν έχω δει κάποιο σκάψιμο ακόμα αν και μένω εκεί.

makfil
06-11-12, 11:13
Τα Βριλήσσια αυτή τη στιγμή εξυπηρετούνται από 4 κέντρα και στα 4 είναι αρκετά μακρυά. Εξυπηρετούνται από το ΑΚ χαλανδρίου, Πεντέλης, Μελισσίων και Αγίας Παρασκευής. Το σκάψιμο που ξεκίνησε το Σάββατο 3/11 είναι για το κομμάτι των Βριλησσίων που ανήκει στη Πεντέλη (80χχχχ). Για το κομμάτι που ανήκει στο Χαλάνδρι (κάτω Βριλήσσια) δεν έχω δει κάποιο σκάψιμο ακόμα αν και μένω εκεί.

Δεν γνωρίζω την κατάσταση στα Βριλήσια αλλά αυτά που έγραψα βασίστηκαν σε αυτά που διάβασα από μερικούς που μένουν εκεί:
http://www.adslgr.com/forum/threads/353284-vdsl-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1/page121
post #1813 και 1814

και
http://www.adslgr.com/forum/threads/674569-Vdsl-%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%B7%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%B1

Οπωσδήποτε, και οι συμπληρωματικές πληροφορίες που δίνεις σχηματίζουν καλλίτερη εικόνα για το τι συμβαίνει, από πλευράς vdsl, στις περιοχές αυτές.

ThReSh
06-11-12, 11:13
Εξυπηρετούνται από το ΑΚ χαλανδρίου, Πεντέλης, Μελισσίων και Αγίας Παρασκευής.


Πεντέλης/Μελισσίων δεν είναι κοινό?

kover
06-11-12, 11:37
Πεντέλης/Μελισσίων δεν είναι κοινό?
Αν και το είχα ψάξει αρκετά κάμποσο καιρό δεν είχα βγάλει άκρη. Από την οδό Κύπρου και πάνω πολλά τηλέφωνα ξεκινάνε από 80χχχ (Πεντέλη σίγουρα) και πολλά άλλα από 61χχχ ή και 60χχχ (αυτά νομίζω είναι των Μελισσίων). Οπότε άκρη δε βγαίνει. Το σκάψιμο του Σαββάτου είναι 2 στενά πάνω από το σπίτι μου. Εγώ ανήκω στο κέντρο Χαλανδρίου (68χχχ) που δεν έχουν αρχίσει κάποια σκαψίματα ακόμα αλλά νομίζω είναι στα πλάνα του ΟΤΕ, στα δύο στενά πιό πάνω ανήκουν στο κέντρο Πεντέλης και οι τεχνικοί μου είπαν πως σκάβουν για τον ΟΤΕ Πεντέλης. Επίσης ξέχασα πως τα βριλήσσια εξυπηρετούνται και από τον Γέρακα είναι τα σπίτια δεξιά από εκεί που μένω εγώ, κοντά στο σταθμό δουκίσης πλακεντίας. Μπάχαλο η φάση :) Για να αποκτήσουν όλα τα Βριλήσσια VDSL θα πρέπει να μπει VDSL σχεδόν σε όλα τα κέντρα των Βορείων προαστείων :)

21706
06-11-12, 11:51
Πεντέλης/Μελισσίων δεν είναι κοινό?

Κοινό είναι και βρίσκεται στον δήμο Πεντέλης που έχει έδρα τα Μελίσσια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.