PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

nosf1234
02-03-10, 21:40
Στην Αργυρουπολη να μπει πρωτα που ουτε καν καλη καλυψη σε ραδιοφωνο και τηλεοραση εχουμε :)

pelopas1
02-03-10, 21:57
Αντε και έβγαλε , τί ουσιαστικά θα κερδισεις;
Το πολυ πολυ ενα τεραστιο νημα εδω μεσα στο οποιο ο καθενας θα εξηγει "επιστημονικα" γιατι πρεπει να μπει πρωτα στην περιοχη του και οχι στους διπλα.

αυτό που χρειάζεται να κάνουν, είναι ένα χρονοδιάγραμμα των περιοχών στις οποίες θα λειτουργήσει το VDSL ανά τακτά χρονικά διαστήματα
έτσι και τα νήματα στο forum θα μειωθούν,και θα γνωρίζουμε όλοι πότε η στο περίπου θα έρθει το VDSL στην περιοχή μας....και πόσο μάλλον σε περιοχές που έχουν πολλή ισχνό σήμα όπως είναι η περιοχή μου....αλλά και σε άλλες περιοχές προφανώς

εφόσον έβγαλαν ανακοίνωση για αύξηση ταχύτητας χωρίς κανένα κόστος....τότε θα πρέπει να ακούσουμε σε χ χρονικό διάστημα τις πρώτες περιοχές

uncharted
02-03-10, 22:11
pelopas1 χαλαρωσε, ο ΟΤΕ ιδιωτικη εταιρια ειναι τωρα πια, οποτε θελει κι αμα θελει, επενδυει

κι εμενα μου τρεχουν τα σαλια για VDSL, αλλα αναγνωριζω οτι προτεραιοτητα εχουν οι περιοχες με προβληματικη καλυψη (αργυρουπολη κλπ.)

εσυ πιανεις 6-7-8 mbps, ο αργυρουπολιτης που πιανει μετα βιας 1-2 mbps τι να πει δηλαδη? :hmm:

kostas007
02-03-10, 22:15
θα θελει μαλλον να πανε τα vdsl2 dslam στη περιοχη του και στην αργυρουπολη να στειλει τα παλια!χαχα

Lagman
02-03-10, 23:25
Τα 500μ που αναφέρει για χαλκό από το ΚΑΦΑΟ, δεν είναι λιγουλάκι πολλά; Εγώ δεν έχω δει σπίτι να είναι 500μ από ΚΑΦΑΟ, εκτός ίσως σε χωριά της επαρχίας.

Είδα και τα posts με τα ping σε kplay και multiplay. 15-20ms από ότι παίρνουμε με ADSL...

Έχει connx tv μαζί με το vdsl άρα interleaved άρα αυξημένοι χρόνοι :(

Αλλα πρέπει να δίνουν την επιλογή σε όποιον δε θέλει connx tv και δεν θέλει να πιάνει το μέγιστο σε download να έχει καλύτερους χρόνους.

pelopas1
02-03-10, 23:28
pelopas1 χαλαρωσε, ο ΟΤΕ ιδιωτικη εταιρια ειναι τωρα πια, οποτε θελει κι αμα θελει, επενδυει

κι εμενα μου τρεχουν τα σαλια για VDSL, αλλα αναγνωριζω οτι προτεραιοτητα εχουν οι περιοχες με προβληματικη καλυψη (αργυρουπολη κλπ.)

εσυ πιανεις 6-7-8 mbps, ο αργυρουπολιτης που πιανει μετα βιας 1-2 mbps τι να πει δηλαδη? :hmm:

uncharted+kostas007 χαλαρώστε καταρχήν

ο οτε ναι μεν είναι ιδιωτική εταιρία, αλλά δυστυχώς αποδεικνύεται ότι δουλεύει σαν δημοσιά εταιρία δεκαετίας 80ς

εγώ δεν ζητάω να μπω σαν περιοχή άμεσα στα δίκτυα VDSL
εγώ ζητάω επιτελούς να ενδιαφερθούν, έτσι ωστε και εμείς να έχουμε ταχύτητες έστω μέχρι τα 24 mbps.....και όση ταχύτητα πιάσουμε μέχρι τα 24 mbps
δυστυχώς στην περιοχή μου οι ιδιωτικές εταιρίες δίνουν το πολύ 4 mbps...άσχετα εάν κάνεις συμβόλαιο για 24 mbps

και όσο αφορά τον οτε...πριν από λίγο καιρό ήρθε ο τεχνικός στο σπίτι και μου είπε ότι πιάνω ακραία στα 5 mbps....το οποίο αποδεικνύεται ως ψευδές, διότι η ακραία ταχύτητα είναι στα 8 mbps

επειδή λίγοι στην περιοχή γνωρίζουν το όλο σκηνικό αυτό....ο οτε(και οι άλλες ιδιωτικές εταιρίες) δυστυχώς δίνει ταχύτητες μέχρι 4-5 mbps....εκτός και εάν το ζητήσεις επίμονα να σου αυξήσουν την ταχύτητα

εάν είχαμε σαν περιοχή έστω από 13-14 έως τα 24 mbps,,,δεν θα είχα το παραμικρό πρόβλημα να αναφέρω

το γεγονός όμως ότι είμαστε στις ακραίες συνδέσεις για dsl1 με πάμπολλες αποσυνδέσεις....και πόσο μάλλον γνωρίζοντας και οι ίδιοι οι τεχνικοί το πρόβλημα, χωρίς να μπορούν να το αναφέρουν (για λόγους του οτε), δυστυχώς μας αναγκάζει να υπαγόμαστε σε περιοχές οι οποίες μέσα στην αττική ναι μεν γνωρίζει ο οτε το πρόβλημα, αλλά επεισης όμως διατυπώνουν την άποψη ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αναβάθμισης στην περιοχή!!!

για να δούμε από 24 μαρτη εάν αλλάξουν τα πράγματα

uncharted
02-03-10, 23:34
uncharted+kostas007 χαλαρώστε καταρχήν

ο οτε ναι μεν είναι ιδιωτική εταιρία, αλλά δυστυχώς αποδεικνύεται ότι δουλεύει σαν δημοσιά εταιρία δεκαετίας 80ς

εγώ δεν ζητάω να μπω σαν περιοχή άμεσα στα δίκτυα VDSL
εγώ ζητάω επιτελούς να ενδιαφερθούν, έτσι ωστε και εμείς να έχουμε ταχύτητες έστω μέχρι τα 24 mbps.....και όση ταχύτητα πιάσουμε μέχρι τα 24 mbps
δυστυχώς στην περιοχή μου οι ιδιωτικές εταιρίες δίνουν το πολύ 4 mbps...άσχετα εάν κάνεις συμβόλαιο για 24 mbps

και όσο αφορά τον οτε...πριν από λίγο καιρό ήρθε ο τεχνικός στο σπίτι και μου είπε ότι πιάνω ακραία στα 5 mbps....το οποίο αποδεικνύεται ως ψευδές, διότι η ακραία ταχύτητα είναι στα 8 mbps

επειδή λίγοι στην περιοχή γνωρίζουν το όλο σκηνικό αυτό....ο οτε(και οι άλλες ιδιωτικές εταιρίες) δυστυχώς δίνει ταχύτητες μέχρι 4-5 mbps....εκτός και εάν το ζητήσεις επίμονα να σου αυξήσουν την ταχύτητα

εάν είχαμε σαν περιοχή έστω από 13-14 έως τα 24 mbps,,,δεν θα είχα το παραμικρό πρόβλημα να αναφέρω

το γεγονός όμως ότι είμαστε στις ακραίες συνδέσεις για dsl1 με πάμπολλες αποσυνδέσεις....και πόσο μάλλον γνωρίζοντας και οι ίδιοι οι τεχνικοί το πρόβλημα, χωρίς να μπορούν να το αναφέρουν (για λόγους του οτε), δυστυχώς μας αναγκάζει να υπαγόμαστε σε περιοχές οι οποίες μέσα στην αττική ναι μεν γνωρίζει ο οτε το πρόβλημα, αλλά επεισης όμως διατυπώνουν την άποψη ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αναβάθμισης στην περιοχή!!!

για να δούμε από 24 μαρτη εάν αλλάξουν τα πράγματα
θες λιγο διαβασμα ;)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820

εναλλακτικοι + ΟΤΕ με τους ιδιους νομους φυσικης παιζουν, δεν υπαρχει διαφορα (ουσιαστικη) στον συγχρονισμο... τωρα για την αυξηση ταχυτητας, οσο και να το ζητησεις επιμονα, υπαρχει και καποιο οριο στο κατωτατο SNR και στο μεγιστο οριο dB εκπομπης

pelopas1
02-03-10, 23:52
uncharted

πήρα τηλεφωνική απάντηση από την υπεύθυνη στην οποία υπάγονται όλες οι δηλώσεις παραπόνων που κάνουν όλοι οι πολίτες από τα καταστήματα του οτε μεσώ fax

η απάντησή της ήταν ότι δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στην περιοχή μου

μου είπε επεισης ότι εάν όντως υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή μου όσο αφορά την αναβάθμιση σε adsl2+, τότε θα χρειαστεί να στείλω είτε υπογραφές από κατοίκους(με τα όποια στοιχειά τους), είτε υπογραφές από τους τοπικούς πολιτιστικούς συλλόγους του δήμου, για να εξετάσει το θέμα αυτό

ήδη έχω ξεκινήσει την διαδικασία με τους συλλόγους

δες εδω για την επιστολη http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=249247&page=5

........Auto merged post: pelopas1 πρόσθεσε 3 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


θες λιγο διαβασμα ;)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820

εναλλακτικοι + ΟΤΕ με τους ιδιους νομους φυσικης παιζουν, δεν υπαρχει διαφορα (ουσιαστικη) στον συγχρονισμο... τωρα για την αυξηση ταχυτητας, οσο και να το ζητησεις επιμονα, υπαρχει και καποιο οριο στο κατωτατο SNR και στο μεγιστο οριο dB εκπομπης

εδώ κάνεις λάθος
οι εναλλακτικοί χρησιμοποιούν τα κυκλώματα του οτε στην περιοχή μου, επειδή οι ίδιοι δεν έχουν ξεκινήσει αναβάθμιση με δικά τους κυκλώματα
έτσι ο οτε τους παραδίδει λιγότερη ταχύτητα, από ότι δίνει στους πελάτες του

uncharted
02-03-10, 23:55
η υπευθυνη που λες δεν ειναι υποχρεωμενη να γνωριζει απο φυσικη, χαρτουρα διεκπεραιωνει (aka γραφειοκρατια)

για δικη σου ενημερωση σου προτεινα το (τεχνικο και οχι γραφειοκρατικο) λινκ... αν θες το διαβαζεις


εδώ κάνεις λάθος
οι εναλλακτικοί χρησιμοποιούν τα κυκλώματα του οτε στην περιοχή μου, επειδή οι ίδιοι δεν έχουν ξεκινήσει αναβάθμιση με δικά τους κυκλώματα
έτσι ο οτε τους παραδίδει λιγότερη ταχύτητα, από ότι δίνει στους πελάτες του
εδω τωρα τι να σχολιασω? :rolleyes: διαβασμα φιλε μου, διαβασμα, κοινως RTFM να μιλαμε σε σωστη βαση :)

agrelaphon
03-03-10, 00:19
έλα μωρέ τι δάβασμα τώρα κτλ, αφού ο ΟΤΕ είναι Δημόσιο '80s κιέτς να ούμε. Άν ήταν σωστή επιχείρηση θα ήταν υποχρεωμένος να τους δώσει καλύτερη ταχύτητα από τους δικούς του πελάτες :oneup:

pelopas1
03-03-10, 00:19
η υπευθυνη που λες δεν ειναι υποχρεωμενη να γνωριζει απο φυσικη, χαρτουρα διεκπεραιωνει (aka γραφειοκρατια)


θα μας τρελάνεις?
η υπεύθυνη που συμμαζεύει τα όποια παράπονα των πολιτών, δεν θα έπρεπε να εξετάσει τα όποια προβλήματα στέλνοντάς τα τεχνικά τμήματα στις περιοχές, ωστε να φανεί εάν ευσταθούν οι κατηγορίες η όχι?
ειδάλλως γιατί δεν ακυρώνουν το τμήμα αυτό, και να απαντούν στους πολίτες μεσώ e-mail , και όχι να στέλνεις fax από τα καταστήματα του οτε?

εγώ σταματώ εδώ το θέμα μέχρι να δούμε τι θα γίνει με το πρόβλημα αναβάθμισης στην περιοχή μου

uncharted
03-03-10, 00:25
@pelopas1
δεν προσπαθω να τρελλανω κανεναν, πιστεψε με, οι συμφορουμιτες ματια εχουν και διαβαζουν και κρινουν ;)

@agrelaphon
ε ναι, ο ΟΤΕ θα αλλαξει τους νομους της φυσικης :p

pelopas1
03-03-10, 00:28
@pelopas1
δεν προσπαθω να τρελλανω κανεναν, πιστεψε με, οι συμφορουμιτες ματια εχουν και διαβαζουν και κρινουν ;)


έλα λοιπόν στην περιοχή μου για να δεις τα όποια ισχυρίζομαι....για το εάν είναι ψευδή η όχι;)

uncharted
03-03-10, 00:32
έλα λοιπόν στην περιοχή μου για να δεις τα όποια ισχυρίζομαι....για το εάν είναι ψευδή η όχι;)
αλλο λεω, αλλο καταλαβες... το παρον site ειναι αρκετο πλουσιο σε υλικο για διαβασμα οπως θα γνωριζεις, ας μην επαναλαμβανομαι, η επιλογη δικη σου

pelopas1
03-03-10, 00:58
αλλο λεω, αλλο καταλαβες... το παρον site ειναι αρκετο πλουσιο σε υλικο για διαβασμα οπως θα γνωριζεις, ας μην επαναλαμβανομαι, η επιλογη δικη σου
για το δικο σου καλο....διαβασε λιγο το link που σου εδωσα
τα οσα ειπα δεν τα ειπα (και δεν τα εκανα) ετσι για να περναει η ωρα μεταξυ εμου και του οτε
απλα εχεις μια αλλη αντιληψη (οπως εχουν και αλλα ατομα εδω μεσα) των πραγματων οσο αφορα περι μη αναβαθμισεων adsl2+

uncharted
03-03-10, 01:02
για το δικο σου καλο....διαβασε λιγο το link που σου εδωσα
the same goes for you...

οσο για μενα, οχι μονο τα εχω διαβασει, αλλα εχω απαντησει κιολας αν προσεξεις :rolleyes:


απλα εχεις μια αλλη αντιληψη (οπως εχουν και αλλα ατομα εδω μεσα) των πραγματων οσο αφορα περι μη αναβαθμισεων adsl2+
ή απλα εχω κανει το homework μου, για να μην πιανομαι αδιαβαστος...

Jesakos
03-03-10, 01:07
ψιλό ξεφύγατε από την θεματολογία του topic :-)

btw δεν βρήκα κάπου τα Pings από το πιλοτικό στάδιο της vdsl τα έχει κάποιος?

Kolofotias
03-03-10, 02:13
@uncharted
@pelopas

Λοιπόν, όπου περιορίζει η φυσική μια τεχνολογία αλλάζουμε την τεχνολογία έχω να σχολιάσω για τα λεγόμενα και των 2!Ας εγγυόταν ο ΟΤΕ ίσες ταχύτητεσ σε όλους και ας 'ηταν οι μισοί με οπτικές και οι αλλοι μισοί με χαλκό.

Πίσω στο θέμα μας τώρα!Ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε.....

sdikr
03-03-10, 02:18
@uncharted
@pelopas

Λοιπόν, όπου περιορίζει η φυσική μια τεχνολογία αλλάζουμε την τεχνολογία έχω να σχολιάσω για τα λεγόμενα και των 2!Ας εγγυόταν ο ΟΤΕ ίσες ταχύτητεσ σε όλους και ας 'ηταν οι μισοί με οπτικές και οι αλλοι μισοί με χαλκό.

Πίσω στο θέμα μας τώρα!Ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε.....

Αν θέλεις εγγύηση υπάρχει πακέτο και για αυτό, αλλά μας τα χαλάει λίγο (ή πολύ) στην χρέωση :p

pelopas1
03-03-10, 02:37
@uncharted
@pelopas

Λοιπόν, όπου περιορίζει η φυσική μια τεχνολογία αλλάζουμε την τεχνολογία έχω να σχολιάσω για τα λεγόμενα και των 2!Ας εγγυόταν ο ΟΤΕ ίσες ταχύτητεσ σε όλους και ας 'ηταν οι μισοί με οπτικές και οι αλλοι μισοί με χαλκό.

Πίσω στο θέμα μας τώρα!Ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε.....

κατσε να εμφανισθει...και θα βαπτισθει αι γιαννης :oneup:

εαν και οποτε ερθει

2048dsl
03-03-10, 17:56
παντως ακουστηκε πρωτη περιοχη αργυρουπολη η τερψιθεα...
επειδη δεν εχουν καλυψη adsl2 καλη αυτη τη στιγμη

η αργυρουπολη εχει κανονικατα καλυψει adsl 2 απο τον καιρο που βγηκε διοτι ειμουνα απο τους πρωτους που εβαλα 24 γραμμη οταν εμενα στην μεγαλου αλεξανδρου (ENOIKIO) πισω απο το media markt.



Στην Αργυρουπολη να μπει πρωτα που ουτε καν καλη καλυψη σε ραδιοφωνο και τηλεοραση εχουμε :)
μια χαρα σημα ειχε και εχει ακομη απο θεμα τηλεοραση -ραδιο.το σπιτι που πουλαω πισω απο το γαλαξια (κυπρου-φλεμινγκ)



εσυ πιανεις 6-7-8 mbps, ο αργυρουπολιτης που πιανει μετα βιας 1-2 mbps τι να πει δηλαδη? :hmm:

Δεν υσχειουν αυτα που λες ,εκτος και εαν μιλαμε για την περιοσχη αργυρουπολη Θεσσαλονικης.

uncharted
03-03-10, 19:01
Δεν υσχειουν αυτα που λες ,εκτος και εαν μιλαμε για την περιοσχη αργυρουπολη Θεσσαλονικης.
ο,τι πεις, ρωτα και κανεναν παθοντα (θα βρεις πολλους εδω μεσα)

Kolofotias
03-03-10, 19:23
Στο θέμα μας πατακαλώ....:cool:

kostas007
03-03-10, 21:50
η αργυρουπολη εχει κανονικατα καλυψει adsl 2 απο τον καιρο που βγηκε διοτι ειμουνα απο τους πρωτους που εβαλα 24 γραμμη οταν εμενα στην μεγαλου αλεξανδρου (ENOIKIO) πισω απο το media markt.



μια χαρα σημα ειχε και εχει ακομη απο θεμα τηλεοραση -ραδιο.το σπιτι που πουλαω πισω απο το γαλαξια (κυπρου-φλεμινγκ)



Δεν υσχειουν αυτα που λες ,εκτος και εαν μιλαμε για την περιοσχη αργυρουπολη Θεσσαλονικης.

ελα ρε γειτονα!κι εγω μ αλεξανδρου μενω,αλλα μετα την αλιμου...
απο κει και κατω τα πραγματα ειναι τρισαθλια,εγω κλειδωνω με το ζορι στα 4 και οσοι μενουν ακομα πιο κατω εχουν ακομα μεγαλυτερα προβληματα και δε πιανουν ουτε 768!
οσο για το σημα της τηλεορασης σε μενα ειναι μετριο εκτος απο 2-3 καναλια που ειναι καλο (σκαι,μεγκα αντ1) και φαντασου ειναι 3οροφο σπιτι.

blackjim
23-04-10, 12:16
Ξερει κανεις σε ποιες περιοχες της Θεσσαλονικης θα διατεθει (πιλοτικα ή εμπορικα) το VDSL?

wintech2003
30-04-10, 20:40
Δείτε τι λέει για το vdsl ο Περιφερειακός Διευθυντής ΟΤΕ νοτίου & Δυτικής Ελλάδας100Mbps

Ο Σωτηρόπουλος δεν μοιάζει με την Έφη Θώδη (σε αρσενικό)? :p

JERY
01-05-10, 11:42
ΣΑΣ ΕΧΩ ΦΡΕΣΚΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΟ VDSL

Σε πρωτη φαση ο ΟΤΕ σκαβει στου Ζωγραφου! Ηταν να γινει στη Τερψιθεα αλλα ο δημος ζηταγε πολλα ανταποδοτικα τελη και τελικα δεν εγινε, μιλαμε για μια τομη στο δρομο 10εκ
Πρεπει να περασουν οπτικες απο το κεντρο του οτε μεχρι τα καφαο
Ολοι οι Γλυφαδιοτες πηγαινετε στο δημαρχειο να λιτζαρετε το δημαρχο:rofl:

Οι πιλοτικες εφαρμογες εγιναν με επιτυχεια, Οι ταχυτητες ειναι καλες αλλα σε πρωτη φαση
Ο οτε θα εγγυηθει τις ταχυτητες του adsl2+ γιατι υπαρχει συμβατοτητα του εξοπλισμου adsl2+-Vdsl

Χωρις να αλλαξατε εξοπλισμο ο ΟΤΕ θα προσφαιρει δωρεαν τα 24 εγγυημενα, αλλα μην βιαζεστε
υπαρχει περιπτωση η ΕΕΕΤ να το μπλοκαρει.

ΤΟ αλλο μεγαλο ζητημα ειναι οτι απο το καφαο μεχρι κεντρο παει μια οπτικη για πολλους χρηστες, που σημαινει οτι οι αλλοι παροχοι βγαινουν εξω απο το παιχνιδι!Δεν γινεται να διαχωρισεις τον πελατη απο την οπτικη και να το συνδεσεις στο δικο σου κεντρο.
που σημαινει οτι παμε σε ενοικιασεις τυπου ΑΡΥΣ


***Γενικα τα νοτια προαστια εχουν μια προτερεοτητα, Ελληνικο Ηλιουπολη Αργυρουπολη

karavagos
01-05-10, 12:26
ΤΟ αλλο μεγαλο ζητημα ειναι οτι απο το καφαο μεχρι κεντρο παει μια οπτικη για πολλους χρηστες, που σημαινει οτι οι αλλοι παροχοι βγαινουν εξω απο το παιχνιδι!Δεν γινεται να διαχωρισεις τον πελατη απο την οπτικη και να το συνδεσεις στο δικο σου κεντρο.
που σημαινει οτι παμε σε ενοικιασεις τυπου ΑΡΥΣ

Μην το δένεις και κόμπο. Για την αρχική φάση έχεις δίκιο, για αργότερα πολλά μπορούν να αλλάξουν.

emeliss
01-05-10, 12:48
Μην το δένεις και κόμπο. Για την αρχική φάση έχεις δίκιο, για αργότερα πολλά μπορούν να αλλάξουν.
Έχεις δίκιο, αλλά από σένα άλλο θέλω. Νεώτερη εκτίμηση έχεις ή μένεις στην παλιά (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3244588&postcount=62);

karavagos
01-05-10, 15:16
Έχεις δίκιο, αλλά από σένα άλλο θέλω. Νεώτερη εκτίμηση έχεις ή μένεις στην παλιά (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3244588&postcount=62);
Αναμένω...

JERY
01-05-10, 22:26
O καθε παροχος πρεπει να σκαψει ολη την αθηνα για οπτικες.... θελει πολλα χρηματα
Επισης ο καθε παροχος πρεπει να παρει αδεια για να βαλει ενα δικο του καφαο,
δηλαδη καθε τετραγωνο θα γεμισει απο 5-6 καφαο?
Ειναι πολυ δυσκολο να γινει

emeliss
01-05-10, 22:32
Θα περάσει σωλήνες στους δρόμους ο ΟΤΕ, θα φτιάξει φρεάτια, θα βάλει καμπίνες και μετά η ΕΕΤΤ θα δώσει το δικαίωμα στους άλλους να περάσουν ίνες από τις σωληνώσεις του ΟΤΕ ή θα αναγκάσει τον ΟΤΕ να δώσει ίνες. Το μόνο που θα πρέπει να βάλουν οι εναλλακτικοί είναι μια καμπίνα.

Γι'αυτό καθυστερεί το έργο. Ok να δίνεις την υπάρχουσα υποδομή στους άλλους αλλά να τα σκάσεις χοντρά για νέες υποδομές, να πάρεις όλο το ρίσκο εσύ και μετά να χαρούν οι ανταγωνιστές πάει πολύ.

agrelaphon
01-05-10, 22:39
...
***Γενικα τα νοτια προαστια εχουν μια προτερεοτητα, Ελληνικο Ηλιουπολη Αργυρουπολη

Βασικά απ΄ό,τι έχω καταλάβει πιλοτικά vdsl εφαρμόζονται εκεί όπου υπάρχει κόσμος (πλεόνασμα τεχνικών) και έτσι μπορούν να υλοποιηθούν. Γι'αυτό και στις προβλημαικές περιοχές δεν γίνεται τίποτα.
Άλλωστε αν είχαν αρκετούς τεχνικούς, δεν θα ήταν και προβληματικές :p

kostas007
01-05-10, 22:48
η ηλιουπολη ειναι απο τους μεγαλυτερους δημους της αττικης.εχει dslam στο κεντρο της και ειναι μια χαρα
η αργυρουπολη,καλαμακι,ελληνικο εχουν τραγικα προβληματα γιατι παιρνουν απο ηλιουπολη...

agrelaphon
01-05-10, 22:55
Πάντως για να κάνεις ένα πιλοτικό πρέπει να απασχολήσεις κάποια άτομα αποκλειστικά με αυτό το έργο. Για κάποιο χρονικό διάστημα.
Πώς θα γίνει αν σε κάποια περιοχή ίσα που βγαίνουν οι καθημερινές δουλειές με το υπάρχον προσωπικό?

JERY
02-05-10, 11:47
Θα περάσει σωλήνες στους δρόμους ο ΟΤΕ, θα φτιάξει φρεάτια, θα βάλει καμπίνες και μετά η ΕΕΤΤ θα δώσει το δικαίωμα στους άλλους να περάσουν ίνες από τις σωληνώσεις του ΟΤΕ ή θα αναγκάσει τον ΟΤΕ να δώσει ίνες. Το μόνο που θα πρέπει να βάλουν οι εναλλακτικοί είναι μια καμπίνα.

Γι'αυτό καθυστερεί το έργο. Ok να δίνεις την υπάρχουσα υποδομή στους άλλους αλλά να τα σκάσεις χοντρά για νέες υποδομές, να πάρεις όλο το ρίσκο εσύ και μετά να χαρούν οι ανταγωνιστές πάει πολύ.

H υποδομη δεν μπορει να δοθει εκτος αν ειναι ΑΡΥΣ, μια οπτικη ινα περιεχει πολλους συνδρομητες και αναγκαστηκα θα πηγαινει στο κεντρο του οτε, δεν μπορει να διαχωριστει και να παει ο συνδρομητης στο κεντρο της forthnet

karavagos
02-05-10, 12:37
Υπάρχουν άπειρες τεχνικές λύσεις για μοίρασμα της υποδομής. Το τι θα εφαρμοστεί (αν και όποτε εφαρμοστεί) είναι άλλο θέμα.

Gordito
02-05-10, 12:56
η ηλιουπολη ειναι απο τους μεγαλυτερους δημους της αττικης.εχει dslam στο κεντρο της και ειναι μια χαρα
η αργυρουπολη,καλαμακι,ελληνικο εχουν τραγικα προβληματα γιατι παιρνουν απο ηλιουπολη...

Αυτο ξανα πες το

.Hercules.
02-05-10, 13:12
Αν η ΕΕΤΤ δεν ανοίξει την πρόσβαση στα φρεάτια του ΟΤΕ, η μόνη λύση για τους εναλλακτικούς είναι με bitstreaming access (WBA), δηλ. ουσιαστικά ότι ίσχυε πριν το LLU.

Αν η ΕΕΤΤ ανοίξει την πρόσβαση στο δίκτυο δημόσιων έργων του ΟΤΕ, τότε οι λύσεις για τους εναλλακτικούς είναι δυο:

1) Συνδέουν δικά τους ΚΑΦΑΟ με οπτική και δίνουν δικό τους VDSL (αυτό προϋποθέτει Local Sub-loop Unbundling, που όμως προβλέπεται στα νέα τιμολόγια του ΟΤΕ).

2) Χρησιμοποιούν τις υποδομές του ΟΤΕ και ΔΙΝΟΥΝ FTTH ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ. Γίνεται αν μπορούν να περάσουν δικές τους οπτικές στις σωλήνες του ΟΤΕ. Ειδικά για ένα δίκτυο GPON, που δεν χρειάζεται μία ίνα ανά συνδρομητή, αλλά με μια ίνα συνδέονται πολλοί, μπορεί αυτό να γίνει με χαμηλό κόστος.

Τέλος, αν είχαν σωστή υποστήριξη οι "εναλλακτικοί" θα μπορούσαν να είχαν ήδη δώσει VDSL σε περιορισμένο αριθμό συνδρομητών. Πρακτικά έπρεπε να εγκαταστήσουν VDSL DSLAM στα κέντρα και όσοι έμεναν σε απόσταση κάτω από 1.5 km θα έβλεπαν οφέλη. Αλλά θα έπρεπε να γίνεται κατόπιν συνεννόησης με το συνδρομητή για να γίνουν μετρήσεις στη γραμμή, να δουν αν θα πιάσει τις σωστές ταχύτητες, αλλιώς να μείνει σε ADSL2+. Αυτό δεν είναι σενάριο, έχει ήδη γίνει στην Ολλανδία από τη UPC, αν δεν κάνω λάθος.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς σαν κοινό, είναι να πιέσουμε ώστε να ανοίξει η πρόσβαση στο δίκτυο δημόσιων έργων του ΟΤΕ (το λεγόμενο layer 0). Αυτό έχει ήδη γίνει σε μια σειρά από χώρες (Σουηδία, Ολλανδία, Γαλλία, Πορτογαλία και σε λίγο καιρό Βρετανία) και απέδωσε σημαντικά στην ανάπτυξη δικτύων FTTH/B. Το ίδιο να ισχύσει και για όλα τα δίκτυα δημόσιων έργων άσχετα σε ποιο φορέα ανήκουν (ΔΕΗ, δήμοι, ιδιωτικές επιχειρήσεις), να υπάρχει δηλαδή shared infrastracture.

Επιπλέον, να καθοριστούν τα "δικαιώματα διέλευσης", δηλ. τι παίρνει κάθε δήμος για να επιτρέψει το πέρασμα δικτύου από τους δρόμους του.

agrelaphon
02-05-10, 13:20
Όσο περισσότεροι συντελεστές μπαίνουν στην "εξίσωση" vdsl, τόσο πιο διστακτικός θα γίνεται ο ΟΤΕ, γιατί θα θέλει να διασφαλίσει όχι μόνο την επένδυση, αλλά και τα κέρδη του ;)

JERY
02-05-10, 16:04
Αν η ΕΕΤΤ δεν ανοίξει την πρόσβαση στα φρεάτια του ΟΤΕ, η μόνη λύση για τους εναλλακτικούς είναι με bitstreaming access (WBA), δηλ. ουσιαστικά ότι ίσχυε πριν το LLU.

Αν η ΕΕΤΤ ανοίξει την πρόσβαση στο δίκτυο δημόσιων έργων του ΟΤΕ, τότε οι λύσεις για τους εναλλακτικούς είναι δυο:

1) Συνδέουν δικά τους ΚΑΦΑΟ με οπτική και δίνουν δικό τους VDSL (αυτό προϋποθέτει Local Sub-loop Unbundling, που όμως προβλέπεται στα νέα τιμολόγια του ΟΤΕ).

2) Χρησιμοποιούν τις υποδομές του ΟΤΕ και ΔΙΝΟΥΝ FTTH ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ. Γίνεται αν μπορούν να περάσουν δικές τους οπτικές στις σωλήνες του ΟΤΕ. Ειδικά για ένα δίκτυο GPON, που δεν χρειάζεται μία ίνα ανά συνδρομητή, αλλά με μια ίνα συνδέονται πολλοί, μπορεί αυτό να γίνει με χαμηλό κόστος.

Τέλος, αν είχαν σωστή υποστήριξη οι "εναλλακτικοί" θα μπορούσαν να είχαν ήδη δώσει VDSL σε περιορισμένο αριθμό συνδρομητών. Πρακτικά έπρεπε να εγκαταστήσουν VDSL DSLAM στα κέντρα και όσοι έμεναν σε απόσταση κάτω από 1.5 km θα έβλεπαν οφέλη. Αλλά θα έπρεπε να γίνεται κατόπιν συνεννόησης με το συνδρομητή για να γίνουν μετρήσεις στη γραμμή, να δουν αν θα πιάσει τις σωστές ταχύτητες, αλλιώς να μείνει σε ADSL2+. Αυτό δεν είναι σενάριο, έχει ήδη γίνει στην Ολλανδία από τη UPC, αν δεν κάνω λάθος.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς σαν κοινό, είναι να πιέσουμε ώστε να ανοίξει η πρόσβαση στο δίκτυο δημόσιων έργων του ΟΤΕ (το λεγόμενο layer 0). Αυτό έχει ήδη γίνει σε μια σειρά από χώρες (Σουηδία, Ολλανδία, Γαλλία, Πορτογαλία και σε λίγο καιρό Βρετανία) και απέδωσε σημαντικά στην ανάπτυξη δικτύων FTTH/B. Το ίδιο να ισχύσει και για όλα τα δίκτυα δημόσιων έργων άσχετα σε ποιο φορέα ανήκουν (ΔΕΗ, δήμοι, ιδιωτικές επιχειρήσεις), να υπάρχει δηλαδή shared infrastracture.

Επιπλέον, να καθοριστούν τα "δικαιώματα διέλευσης", δηλ. τι παίρνει κάθε δήμος για να επιτρέψει το πέρασμα δικτύου από τους δρόμους του.

Απαντηση ομως στα ερωτηματα μου δεν εδωσες.
Η Ελλαδα δεν εχει την υποδομη για 5 καφαο σε καθε τετραγωνο, οπως μπορει να εχει η Ολλανδια πχ.

Επισης οι παροχοι ειναι χρεωμενοι και ειναι δυσκολο να χρηματοδοτησουν ενα τετοιο εργο.

Lagman
02-05-10, 19:19
Το σημαντικότερο για μένα είναι να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής fastpath, έτσι όσους ενδιαφέρουν οι χρόνοι απόκρισης να παίρνουν καλύτερους χρόνους απόκρισης από την adsl.
Εγώ ανήκω στο ΑΚ Δάφνης αλλά μένω Ηλιούπολη στο χώρο μου υπάρχει δομημένη καλωδίωση και ειδικός διαμορφωμένος χώρος με rack κλπ . Θα χαρώ (http://www.youtube.com/watch?v=T1nqwhI14do) πολύ (http://www.youtube.com/watch?v=iZtobhwiAOw) αν επιλεχθώ να δοκιμάσω μια υπηρεσία με καλύτερους χρόνους απόκρισης.

Πάντως από το ΑΚ Δάφνης και Ηλιούπολη δεν έχω προσέξει τίποτα έργα :)

uncharted
02-05-10, 19:23
H υποδομη δεν μπορει να δοθει εκτος αν ειναι ΑΡΥΣ, μια οπτικη ινα περιεχει πολλους συνδρομητες και αναγκαστηκα θα πηγαινει στο κεντρο του οτε, δεν μπορει να διαχωριστει και να παει ο συνδρομητης στο κεντρο της forthnet
WDM ;)


Όσο περισσότεροι συντελεστές μπαίνουν στην "εξίσωση" vdsl, τόσο πιο διστακτικός θα γίνεται ο ΟΤΕ, γιατί θα θέλει να διασφαλίσει όχι μόνο την επένδυση, αλλά και τα κέρδη του ;)
πιστευω κανεις λαθος σε αυτο

το VDSL παρατεινει τα κερδη του ΟΤΕ μεσω του δικτυου χαλκου... με το FTTH παρακαμπτεται... αρα δεν εχει λογο να καθυστερει το VDSL ο ΟΤΕ (εκτος αν τον καθυστερουν οι δημοι, αλλιως δεν εξηγειται τοση αργοπορια)

Lagman
02-05-10, 19:35
WDM ;)


πιστευω κανεις λαθος σε αυτο

το VDSL παρατεινει τα κερδη του ΟΤΕ μεσω του δικτυου χαλκου... με το FTTH παρακαμπτεται... αρα δεν εχει λογο να καθυστερει το VDSL ο ΟΤΕ (εκτος αν τον καθυστερουν οι δημοι, αλλιως δεν εξηγειται τοση αργοπορια)

Μπορεί κάποιος δήμος να νομίζει ότι η vdsl κάνει κακό στην υγεία μας :rofl:

uncharted
02-05-10, 19:53
Μπορεί κάποιος δήμος να νομίζει ότι η vdsl κάνει κακό στην υγεία μας :rofl:
ναι, βγαζει ραδιενεργεια :p

harskouf
02-05-10, 20:31
WDM ;)



Το WDM είναι αρκετά ακριβό και δεν χρησιμοποείται προς το παρόν για δίκτυα πρόσβασης (όπως είναι αυτά που πηγαίνουν σε οικιακούς πελάτες).
Υπάρχει βέβαια η τεχνολογία WDM-PON η οποία σχετικά πρόσφατα διατίθεται εμπορικά από συγκεκριμένο κατασκευαστή (σύντομα μάλλον θα βγει και απο άλλους). Αυτή θα μπορούσε να αποτελέσει μια λύση με χρήση WDM, στην οποία ο πελάτης θα διαχωρίζεται ανάλογα με το μήκος κύματός του και θα δρομολογείται στον πάροχο

uncharted
02-05-10, 20:36
Το WDM είναι αρκετά ακριβό και δεν χρησιμοποείται προς το παρόν για δίκτυα πρόσβασης (όπως είναι αυτά που πηγαίνουν σε οικιακούς πελάτες).
Υπάρχει βέβαια η τεχνολογία WDM-PON η οποία σχετικά πρόσφατα διατίθεται εμπορικά από συγκεκριμένο κατασκευαστή (σύντομα μάλλον θα βγει και απο άλλους). Αυτή θα μπορούσε να αποτελέσει μια λύση με χρήση WDM, στην οποία ο πελάτης θα διαχωρίζεται ανάλογα με το μήκος κύματός του και θα δρομολογείται στον πάροχο
δεν καταλαβες τι λεω, δεν μιλαω για FTTH

μιλαω για εκμισθωση wavelengths απο τον ΟΤΕ στους υπολοιπους παροχους (για το VDSL/FTTN), ετσι ωστε να μην χρειαζεται να φερει ο καθενας την δικια του ινα στο ΚΑΦΑΟ...

Vitruvian78
02-05-10, 23:20
ναι, βγαζει ραδιενεργεια :p

Το σίγουρο πάντως είναι οτι το ADSL βλάπτει σοβαρά τα νεύρα μας, γι αυτό για την νευρολογική υγεία των πολιτών, καλά θα κάνουνε να στηρίξουνε και να επισπεύσουν την νεότερη τεχνολογία!! :p:) Και είναι σίγουρο οτι και με το VDSL δεν μας περιμένει και μ' αυτό κάποια χοντρή απογοήτευση, όπως και με το ADSL;

emeliss
03-05-10, 00:33
Αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=304276) το θυμάστε;

harskouf
03-05-10, 14:47
δεν καταλαβες τι λεω, δεν μιλαω για FTTH

μιλαω για εκμισθωση wavelengths απο τον ΟΤΕ στους υπολοιπους παροχους (για το VDSL/FTTN), ετσι ωστε να μην χρειαζεται να φερει ο καθενας την δικια του ινα στο ΚΑΦΑΟ...

Που σημαίνει ότι θα έπρεπε να τοποθετήσεις ένα μηχάνημα WDM σε κάθε κόμβο VDSL/FTTC για να μπορείς να δώσεις αυτό το wavelength. Αυτό είναι αρκετά ακριβο....ενώ η κίνηση/wavelength θα είναι πολύ μικρή (κάθε πάροχος θα θέλει 1Gbs) για τα δεδομένα του WDM

@ ADSLgr.com All rights reserved.