PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43

vaggos_fromhell
27-11-12, 15:04
Οι περιοχές που έχουν σκαφτεί και έχει μπει εξοπλισμός δεν εχουν ενεργοποιηθεί ακόμα. Απότι ξέρω προς το παρόν μόνο από Α/Κ διατίθεται.

fcuk
27-11-12, 15:08
Αν είναι διαθέσιμο θα είναι, ίσως, σε σπίτια που είναι κοντά στον ΟΤΕ του χαλανδρίου. Δεν έχει σκαφτεί το Χαλάνδρι για νέα καφαο

μαλιστα, καταλαβα! Ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι! Ειναι που ειναι χαλια η κατασταση στο χαλανδρι, θα παραμεινει και ετσι οπως φαινεται για καποιο διαστημα ακομα τουλαχιστον.

kover
27-11-12, 16:44
μαλιστα, καταλαβα! Ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι! Ειναι που ειναι χαλια η κατασταση στο χαλανδρι, θα παραμεινει και ετσι οπως φαινεται για καποιο διαστημα ακομα τουλαχιστον.

Στο χαλάνδρι-χαλάνδρι δεν είναι άθλια η κατάσταση. Γίνεται άθλια στα όρια του δήμου και έξω από αυτόν, όπως Βριλήσσια, Φιλοθέη, Πολύδροσο. Άραξε, το Χαλάνδρι είναι μεγάλο κέντρο. Θα σκαφτεί και αυτό που θα πάει.

cmaniac
27-11-12, 21:38
VDSL Καβάλα

Σήμερα ήμουν σχετικά τυχερός να πετύχω τον τεχνικό του ΟΤΕ (που ήταν ο ίδιος που με είχε επισκεφθεί κάποιες ημέρες νωρίτερα για βλάβη στη γραμμή μου) την ώρα που περνούσε τις κάρτες και έκανε τον αρχικό προγραμματισμό στο mini-DSLAM της γειτονιάς μου στην Καβάλα.

Έχω ευχάριστα νέα για τους φίλους που μένουν στην περιοχή της ΔΕΠΟΣ στην Καβάλα - πολύ σύντομα θα έχουμε διαθέσιμο VDSL (και ADSL) από καμπίνα :)

kover
28-11-12, 13:08
(και ADSL) από καμπίνα :)

Αυτό στο είπε ή το λες εσύ? :)

giatros.net
28-11-12, 23:41
Αυτό στο είπε ή το λες εσύ? :)

Το διεπίστωσε ιδίοις όμμασιν, όπως μας περιγράφει.:oneup:

μπορείς να τον μαστιγώσεις και να ξεράσει και αυτά που θες να ακούσεις :rofl:

cmaniac
29-11-12, 03:31
Παρεξήγηση και δικό μου λάθος.

Δεν μου το είπε, απλά συνδυάζοντας το ότι α) λόγω του ότι πρόκειται για modular συστήματα μπορεί να έχει και ADSL2+ κάρτες μέσα, β) την εκμετάλλευση του backward compatibility των VDSL καρτών και γ) τις ανάγκες της περιοχής, μιας και είναι αρκετά μακρυά από το Α/Κ (εγώ που είμαι στα όρια - είσοδο της περιοχής έχω attenuation 39-40) είναι πιθανό ότι θα εκμεταλλευτούν την καμπίνα που έβαλαν για να δώσουν και ADSL στην περιοχή.

Ίσως η πορεία να φέρει και ADSL πέρα από VDSL από καμπίνες για ορισμένους ταλαίπωρους, όπως έχουν ήδη δει κάποιες απομακρυσμένες περιοχές ADSL από καμπίνα στο παρελθόν.

Η καμπίνα έχει τουλάχιστον και διαπιστωμένα κάρτες που προορίζονται για παροχή VDSL σε τελικούς χρήστες.

kover
29-11-12, 12:53
Το διεπίστωσε ιδίοις όμμασιν, όπως μας περιγράφει.:oneup:

μπορείς να τον μαστιγώσεις και να ξεράσει και αυτά που θες να ακούσεις :rofl:

Νομίζεις πως θέλω να ακούσω ότι δε θα δίνεται καμπινάτο adsl? Με att 45 είμαι.
Ούτε να τον μαστιγώσω θέλω. Μακάρι να γίνει έτσι όπως το λέει αλλά η ευχή από την πραγματικότητα απέχει πολύ.

21706
29-11-12, 13:02
Νομίζεις πως θέλω να ακούσω ότι δε θα δίνεται καμπινάτο adsl? Με att 45 είμαι.
Ούτε να τον μαστιγώσω θέλω. Μακάρι να γίνει έτσι όπως το λέει αλλά η ευχή από την πραγματικότητα απέχει πολύ.

Μπορούμε όμως να λέμε και κανένα αστείο
εδώ στο φόρουμ, έτσι δεν είναι;

kover
29-11-12, 13:16
Μπορούμε όμως να λέμε και κανένα αστείο
εδώ στο φόρουμ, έτσι δεν είναι;

Όσα αστεία θες να πούμε. Προσωπικά πιστέυω πως και adsl θα δίνουν οι καμπίνες αλλά όχι τώρα. Τώρα προέχει να κονομήσουν λίγο:)

21706
29-11-12, 13:20
Όσα αστεία θες να πούμε. Προσωπικά πιστέυω πως και adsl θα δίνουν οι καμπίνες αλλά όχι τώρα. Τώρα προέχει να κονομήσουν λίγο:)

Ήθελα να πω ότι μάλλον παρεξήγησες το μήνυμα στο οποίο απάντησες:)

makpon
29-11-12, 21:49
Είμαστε στην Ελλάδα του 2012 και προσφέρουμε VDSL στο 1% του πληθυσμού, συγχαρητήρια!

ep103855
29-11-12, 22:05
Είμαστε στην Ελλάδα του 2012 και προσφέρουμε VDSL στο 1% του πληθυσμού, συγχαρητήρια!

Τι σχέση έχει η χρονολογία με το ποσοστό? Μήπως ξεχνάς οτι ενα μεγάλο ποσοστό ελλήνων δεν έχει να φάει? έχει πράγματι τόση σημασία πια ποιός έχει vdsl και ποιός δεν έχει?

makpon
30-11-12, 17:26
Και βέβαια υπάρχει γιατί μια χώρα που διοργάνωσε Ολυμπιακούς αγώνες το 2004 με δις Ευρώ πεταμένα στο καλάθι των αχρήστων (και στις τσέπες κάποιων!!!) είναι απαράδεκτο να μιλάμε για VDSL που παρέχεται στο 1% του πληθυσμού.
Γιατί σε όλες τις σοβαρές χώρες ευρυζωνικότητα ίσον ανάπτυξη.

21706
30-11-12, 17:52
Και βέβαια υπάρχει γιατί μια χώρα που διοργάνωσε Ολυμπιακούς αγώνες το 2004 με δις Ευρώ πεταμένα στο καλάθι των αχρήστων (και στις τσέπες κάποιων!!!) είναι απαράδεκτο να μιλάμε για VDSL που παρέχεται στο 1% του πληθυσμού.
Γιατί σε όλες τις σοβαρές χώρες ευρυζωνικότητα ίσον ανάπτυξη.

Νομίζω ότι σε μια χώρα που διοργάνωσε Ολυμπιακούς αγώνες το 2004 με
δις Ευρώ πεταμένα στο καλάθι των αχρήστων (και στις τσέπες κάποιων!!!)
είναι φυσικό να μιλάμε για VDSL που παρέχεται στο 1% του πληθυσμού.
Πού το βλέπεις το περίεργο;

makpon
30-11-12, 23:04
:oops:

AssVas
02-12-12, 05:00
είναι απαράδεκτο να μιλάμε για VDSL που παρέχεται στο 1% του πληθυσμού.
Αν όλοι οι πάροχοι είχαν επενδύσει σε FFTC ή FFTB ή FTTH ίσως να μιλάγαμε για κάτι άλλο. Από εκεί και πέρα μια χαρά μου κάνει το VDSL έστω το 2012 να μου προσφέρει 50mbit σε μία χώρα που όλα είναι ****λο . Στην επέκταση του ADSL να μη λέμε και ότι να ναι , η κατασκευή τόσων εκατομ. πορτών τα τελευταία χρόνια είναι ικανοποιητικότατη . Δε ζείς στη Φιλανδία , ούτε στην Αγγλία ούτε στη Γερμανία. Ξεκινάς με 1% ? από κάπου θα ξεκινήσεις... Rome wasn't build in a day. Κάλιο να έχεις κάτι στο χέρι , παρά χρόνια ολόκληρα να σκάς τα λεφτά σου σε λογαριασμούς και να μη βλέπεις καμία επένδυση - αλλαγή στο δίκτυο του παρόχου σου !

Δε βλέπω σε άλλα πράγματα να είμαστε καλύτερα... διότι η λίστα είναι πολύ μακριά , αλλά να μαντέψω κάτι φίλε μου, εκεί κάνουμε μόκο και κανένας δε λέει τίποτα έτσι; και μιλάμε για πράγματα που έπρεπε να έχουν γίνει εφόσον τα πληρώνεις χρόνια τώρα...

kostasdj_2
02-12-12, 12:13
Αν όλοι οι πάροχοι είχαν επενδύσει σε FFTC ή FFTB ή FTTH ίσως να μιλάγαμε για κάτι άλλο. Από εκεί και πέρα μια χαρά μου κάνει το VDSL έστω το 2012 να μου προσφέρει 50mbit σε μία χώρα που όλα είναι ****λο . Στην επέκταση του ADSL να μη λέμε και ότι να ναι , η κατασκευή τόσων εκατομ. πορτών τα τελευταία χρόνια είναι ικανοποιητικότατη . Δε ζείς στη Φιλανδία , ούτε στην Αγγλία ούτε στη Γερμανία. Ξεκινάς με 1% ? από κάπου θα ξεκινήσεις... Rome wasn't build in a day. Κάλιο να έχεις κάτι στο χέρι , παρά χρόνια ολόκληρα να σκάς τα λεφτά σου σε λογαριασμούς και να μη βλέπεις καμία επένδυση - αλλαγή στο δίκτυο του παρόχου σου !

Δε βλέπω σε άλλα πράγματα να είμαστε καλύτερα... διότι η λίστα είναι πολύ μακριά , αλλά να μαντέψω κάτι φίλε μου, εκεί κάνουμε μόκο και κανένας δε λέει τίποτα έτσι; και μιλάμε για πράγματα που έπρεπε να έχουν γίνει εφόσον τα πληρώνεις χρόνια τώρα...

Μην συγκρίνεις την χώρα με τα ****λα! Τα ****λα έχουν οργάνωση!

makpon
02-12-12, 12:25
Αν όλοι οι πάροχοι είχαν επενδύσει σε FFTC ή FFTB ή FTTH ίσως να μιλάγαμε για κάτι άλλο. Από εκεί και πέρα μια χαρά μου κάνει το VDSL έστω το 2012 να μου προσφέρει 50mbit σε μία χώρα που όλα είναι ****λο . Στην επέκταση του ADSL να μη λέμε και ότι να ναι , η κατασκευή τόσων εκατομ. πορτών τα τελευταία χρόνια είναι ικανοποιητικότατη . Δε ζείς στη Φιλανδία , ούτε στην Αγγλία ούτε στη Γερμανία. Ξεκινάς με 1% ? από κάπου θα ξεκινήσεις... Rome wasn't build in a day. Κάλιο να έχεις κάτι στο χέρι , παρά χρόνια ολόκληρα να σκάς τα λεφτά σου σε λογαριασμούς και να μη βλέπεις καμία επένδυση - αλλαγή στο δίκτυο του παρόχου σου !

Δε βλέπω σε άλλα πράγματα να είμαστε καλύτερα... διότι η λίστα είναι πολύ μακριά , αλλά να μαντέψω κάτι φίλε μου, εκεί κάνουμε μόκο και κανένας δε λέει τίποτα έτσι; και μιλάμε για πράγματα που έπρεπε να έχουν γίνει εφόσον τα πληρώνεις χρόνια τώρα...

Εγώ πάντως δεν θέλω να είμαι πολίτης τρίτης κατηγορίας της Ευρώπης, γιατί μερική ‘Έλληνες’ θέλανε να διαλύσουν τα πάντα για δικό τους όφελος.
Για τα άλλα βαριέμαι να απαντήσω γιατί είναι αυτονόητα.

AssVas
02-12-12, 13:26
Τι ακριβώς είναι αυτονόητο; Πως το VDSL2 είναι τελικό προϊόν και στην ουσία αυτό που πρέπει να κοιτάς είναι η τεχνολογία - ανάπτυξη δικτύου NGA , πάνω στην οποία με μία μικρή επέκταση μελλοντικά θα δωθεί το FTTB και FTTH ; Από πότε πολίτες τρίτης κατηγορίας έχουν δίκτυο NGA ;

Η Ελλάδα και οι άνθρωποι της είναι από μόνοι τους 3ης κατηγορίας από αυτά που επιλέγουν για το μέλλον τους = ψήφος = ψόφος. Και δεν είναι μερικοί Έλληνες που θέλουνε να διαλύσουν τα πάντα για δικό τους όφελος , αλλά κάτι εκατομμύρια εκτός αν δε τα πας καλά με τα μαθηματικά.

Βαριέμαι και εγώ τώρα που το σκέφτομαι να συνεχίσω διότι όταν γράφω κάτι και το στηρίζω και ο άλλος απαντά μπαρούφες, καταντά άτοπο.

makpon
02-12-12, 19:01
Τι ακριβώς είναι αυτονόητο; Πως το VDSL2 είναι τελικό προϊόν και στην ουσία αυτό που πρέπει να κοιτάς είναι η τεχνολογία - ανάπτυξη δικτύου NGA , πάνω στην οποία με μία μικρή επέκταση μελλοντικά θα δωθεί το FTTB και FTTH ; Από πότε πολίτες τρίτης κατηγορίας έχουν δίκτυο NGA ;

Η Ελλάδα και οι άνθρωποι της είναι από μόνοι τους 3ης κατηγορίας από αυτά που επιλέγουν για το μέλλον τους = ψήφος = ψόφος. Και δεν είναι μερικοί Έλληνες που θέλουνε να διαλύσουν τα πάντα για δικό τους όφελος , αλλά κάτι εκατομμύρια εκτός αν δε τα πας καλά με τα μαθηματικά.

Βαριέμαι και εγώ τώρα που το σκέφτομαι να συνεχίσω διότι όταν γράφω κάτι και το στηρίζω και ο άλλος απαντά μπαρούφες, καταντά άτοπο.


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

giatros.net
03-12-12, 10:52
Τι ακριβώς είναι αυτονόητο; Πως το VDSL2 είναι τελικό προϊόν και στην ουσία αυτό που πρέπει να κοιτάς είναι η τεχνολογία - ανάπτυξη δικτύου NGA , πάνω στην οποία με μία μικρή επέκταση μελλοντικά θα δωθεί το FTTB και FTTH ; Από πότε πολίτες τρίτης κατηγορίας έχουν δίκτυο NGA ;

Η Ελλάδα και οι άνθρωποι της είναι από μόνοι τους 3ης κατηγορίας από αυτά που επιλέγουν για το μέλλον τους = ψήφος = ψόφος. Και δεν είναι μερικοί Έλληνες που θέλουνε να διαλύσουν τα πάντα για δικό τους όφελος , αλλά κάτι εκατομμύρια εκτός αν δε τα πας καλά με τα μαθηματικά.

Βαριέμαι και εγώ τώρα που το σκέφτομαι να συνεχίσω διότι όταν γράφω κάτι και το στηρίζω και ο άλλος απαντά μπαρούφες, καταντά άτοπο.

:oneup:
Ετσι περίπου, γιατί το "ωχ βρε αδεφέ", "βαριέμαι", κλπ. κλπ. έχουν ημερομηνία λήξης, μάλλον ως φαίνεται από τα γεγονότα... έληξαν.

apostolt
03-12-12, 12:31
Α/Κ Αμπελοκηπων τι γινεται ρε παιδια μια ενεργοποιηση την βδομαδα κανουν?
Πηρα παλι 13888 και μου λενε τα ιδια ,περιμενετε 12 μερες...κατι δεν παει καλα.(περιοχη Ζωγραφου).

Polynomial
03-12-12, 12:52
Α/Κ Αμπελοκηπων τι γινεται ρε παιδια μια ενεργοποιηση την βδομαδα κανουν?
Πηρα παλι 13888 και μου λενε τα ιδια ,περιμενετε 12 μερες...κατι δεν παει καλα.(περιοχη Ζωγραφου).

Και εδώ τα ίδια, αύριο μεθαύριο θα ρίξω και εγώ ένα τηλ.

Iris07
04-12-12, 16:20
Πλατεία Κυψέλης και προς Άνω Κυψέλη υπάρχει διάθεση για VDSL παιδιά ?

21706
04-12-12, 16:31
Αρχικό μήνυμα από apostolt

Α/Κ Αμπελοκηπων τι γινεται ρε παιδια μια ενεργοποιηση την βδομαδα κανουν?
Πηρα παλι 13888 και μου λενε τα ιδια ,περιμενετε 12 μερες...κατι δεν παει καλα.(περιοχη Ζωγραφου).


Και εδώ τα ίδια, αύριο μεθαύριο θα ρίξω και εγώ ένα τηλ.

Εννοείτε από το κέντρο ή από καμπίνες;

ep103855
04-12-12, 16:32
Πλατεία Κυψέλης και προς Άνω Κυψέλη υπάρχει διάθεση για VDSL παιδιά ?

http://oteshop.ote.gr/storefront/adsl.ep
δοκίμασε να βάλεις το τηλέφωνο σου στο παραπάνω link και θα δείς.

Polynomial
04-12-12, 16:36
Από καμπίνες, το κέντρο είναι 2-3 km μακριά.

Iris07
04-12-12, 16:43
http://oteshop.ote.gr/storefront/adsl.ep
δοκίμασε να βάλεις το τηλέφωνο σου στο παραπάνω link και θα δείς.

Για μένα το έχω τσεκάρει δεν υπάρχει διάθεση.
Και επειδή πολλές φορές έχω δει να σκάβουν στην Κυψέλη, και δεν ξέρω που μπορεί να έχουν περάσει οπτικές.. αναρωτιέμαι σε ποιά σημεία υπάρχει διαθέσιμη.. :cool:

Εάν έχει βάλει κάποιος φίλος εδώ κοντά ας μας πει!

jpcupra
08-12-12, 19:10
Παιδες κανα νεωτερο με τις καμπινες μηπως εχουμε??
εχουνε σκοπο να τις ενεργοποιησουνε ποτε 'η μπα?

sdikr
08-12-12, 19:11
Παιδες κανα νεωτερο με τις καμπινες μηπως εχουμε??
εχουνε σκοπο να τις ενεργοποιησουνε ποτε 'η μπα?

Αύριο θα γίνει η ενεργοποίηση σε όλες τις καμπίνες, εκτός απο την Αργυρούπολη :p

ep103855
08-12-12, 19:56
ναι αλλά θα έχουν μέσα κάρτες για isdn μόνο. χεχε

jpcupra
08-12-12, 22:07
Αύριο θα γίνει η ενεργοποίηση σε όλες τις καμπίνες, εκτός απο την Αργυρούπολη :p

:lol::lol:


http://i.imgur.com/gyQg2.gifhttp://i.imgur.com/gyQg2.gifhttp://i.imgur.com/gyQg2.gif
http://i.imgur.com/gyQg2.gifhttp://i.imgur.com/gyQg2.gifhttp://i.imgur.com/gyQg2.gif

rexdimos
09-12-12, 03:01
:clap::worthy:

GizoDaTank
09-12-12, 10:47
Αυτό είναι επιβεβαιωμένο?

Diabolech
09-12-12, 14:30
Προφανώς κάνουν πλάκα... Είναι Κυριακή σήμερα σιγά μην δουλεύουν Κυριακή οι τεχνικοί!
Εγώ περιμένω από Πέμπτη το θαύμα, κάθομαι κοιτάζω το κινέζικο ρουτερ που ούτε με adsl δεν κάνει σύνδεση. :facepalm:

kom
09-12-12, 14:59
και όμως στην περιοχή της Παλλήνης συνέχεια βλέπω τα μπλε φορτηγάκια να πηγαινοέρχονται !

ακριβώς στην γωνία του στενού μου στα 20 μέτρα έχω καφάο αλλά ακόμα να αναβαθμηστεί,περιμένω πώς και πώς .... :(

Diabolech
09-12-12, 15:10
Σήμερα τους είδες μέσα στην τούντρα και την βροχή ημέρα Κυριακή να δουλεύουν? :shock:
Πρωτόγνωρα πράματα για τα Ελληνικά δεδομένα... αδυνατώ να το πιστέψω!

ep103855
09-12-12, 15:38
και όμως στην περιοχή της Παλλήνης συνέχεια βλέπω τα μπλε φορτηγάκια να πηγαινοέρχονται !

ακριβώς στην γωνία του στενού μου στα 20 μέτρα έχω καφάο αλλά ακόμα να αναβαθμηστεί,περιμένω πώς και πώς .... :(

Κάνουν κόντρες. Είναι τα ηλεκτρικά vs με πετρέλαιο :)

giatros.net
10-12-12, 10:30
και όμως στην περιοχή της Παλλήνης συνέχεια βλέπω τα μπλε φορτηγάκια να πηγαινοέρχονται !



Εχουν φωλιά κάπου εκεί...

kom
10-12-12, 10:55
Κάνουν κόντρες. Είναι τα ηλεκτρικά vs με πετρέλαιο :)


Εχουν φωλιά κάπου εκεί...

όπως και να έχει χθες δούλευαν τουλάχιστον στην περιοχή μου,το πιστεύετε ή όχι το ίδιο μου κάνει,,,,τώρα τί έκαναν ρωτήστε τους

21706
10-12-12, 11:04
Και στην περιοχή μου είδα τα φορτηγάκια να
πηγαινοέρχονται και όταν ρώτησα έναν οδηγό
«τι κάνετε;» μου απάντησε «καλά ευχαριστώ».

GizoDaTank
10-12-12, 17:53
Ποτέ θα έρθει επιτέλους???
Νέα Φιλοθέη

vaggos_fromhell
10-12-12, 18:00
Πάντως στη Φιλοθέη που μένω και έχουν εγκατασταθεί καμπίνες εδώ και κανα μήνα, ακόμα να γίνει διαθέσιμο. Οπότε καμπινάτο βλέπω από το νέο έτος να έχουμε.

GizoDaTank
10-12-12, 18:02
Μαμισε τα ....

Avvocato
11-12-12, 01:03
κανενα νεο για ΑΚ Τερψιθεας ή εστω τις καμπινες που καθονται ησυχες απο το περασμενο καλοκαιρι κι επειτα ????????

rexdimos
11-12-12, 09:19
μουγκα στην στρουγκα ακομα :whistle::cry:

GizoDaTank
16-01-13, 17:32
Επιτέλους ήρθαν και οι οπτικές ίνες στην Ν.Φιλοθέη για όσους ενδιαφέρονται.Ακόμη δεν έχει γίνει εγκατάσταση απλά ήρθε το συνεργείο και 3εκινούν σιγα σιγα οι διαδικασίες.
Ξέρετε τίποτα για το πότε θα γίνει δυνατή η παροχη VDSL από καμπίνες?

Gordito
16-01-13, 17:37
Επιτέλους ήρθαν και οι οπτικές ίνες στην Ν.Φιλοθέη για όσους ενδιαφέρονται.Ακόμη δεν έχει γίνει εγκατάσταση απλά ήρθε το συνεργείο και 3εκινούν σιγα σιγα οι διαδικασίες.
Ξέρετε τίποτα για το πότε θα γίνει δυνατή η παροχη VDSL από καμπίνες?

Ακομα δεν τον ειδαμε, Γιαννη τον βαφτισαμε!

Εδω εμεις ωρε, που εχουν ετοιμες καμπινες εδω και μηνες, δεν εχουμε ακομα vdsl. Μαλλον θα περιμενεις πολυ.

farcry
17-01-13, 04:21
εγω σε βολτες μου εχω δει καμπινες μεσα στο παλαιο ψυχικο και επι της κηφισιας πηγαινοντας προς τον φαρο. δε νομιζω οτι εχουν μπει νεες καμπινες σε ολο το παλαιο ψυχικο παντως

@ ADSLgr.com All rights reserved.